Türkiye'den 10 şehir kuraklıkta küresel yüksek risk listesinde

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Pazartesi sabahı saat 05.00'e kadar tüm Türkiye'de sokağa çıkma yasağı var. (Yasaktan muaf olanlar hariç tabii.)
Sokağa çıkma yasağında vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebiliyor.
Unutmayın sakın, olur mu?
Cezası az buz değil çünkü.
Sokağa çıkma yasağına uymayanlara, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 3.150 TL idari para cezası kesilecek.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Uluslararası bir kongrede bilim adamları gelecekle ilgili projelerini anlatıyorlarmış.
Amerikalı :
-"Biz Mars`a gideceğiz." demiş.
Alman :
-"Biz yakıtsız giden otomobil üreteceğiz." demiş.
Fransız :
-"Atom bombasını etkisiz hale getirecek projelerimiz var." demiş.
Bizim Karadenizli de onlardan geri kalmamak için :
-"Biz de güneşe gideceğiz." demiş.
Bilim adamları hemen itiraz etmişler.
-"Güneşe gidemezsiniz." demişler. "Güneş yakar."
Karadenizli gülümsemiş :
-"O kadar da enayi değiliz, tabii." demiş. "Akşam serinliğinde gideceğiz."

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Başkalarına imrenme, çok kimseler var ki senin hayatına imreniyorlar." demiş Hazreti Mevlana.
Herkes kendi hayatını, kendi acılarını biricik sanıyor.
Oysa kimin ne yaşadığını hiçbirimiz bilmiyoruz.
Öyle değil mi?

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Markete gitmeden önce ihtiyaçlarınızı listelemek satın almanız gereken şeyleri atlamamanızı sağlarken her gördüğünüzü alma güdünüzün de önüne geçer."
Ben hep liste yaparım markete giderken.
Ama yine de gördüğü zaman alıyor insan.
Sizlere tavsiyem market alışverişini internetten yapmanız.
Hem direkt evinize kadar geliyor aldıklarınız, hem de ihtiyacınız dışında başka bir şey almıyorsunuz görmediğiniz için.
Bakalım, bu tavsiyem işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

"Plastik su şişelerinin üzerinde bulunan son kullanma tarihi aslında içerisindeki su için değil şişenin kendisi içindir."

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
Ekrem İmamoğlu'ndan mobil ekmek büfeleriyle ilgili flaş açıklama
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, mobil ekmek büfelerinin devam edeceğini açıkladı. Tarım Bakanlığı'nın kararının yasaklama getirmediğini belirten Ekrem İmamoğlu, "Dünkü kararın ilk intibası hepimizi çok üzmüştür. Tarım bakanlığının bu şekilde sürecin bunu ima etmediğini ifade etmediğini açıklaması sorunu çözmüştür" ifadelerini kullandı.

Meteorolojiden kar yağışı uyarısı
22- 28 Ocak tarihleri arasında hava durumu için Meteoroloji'den aktarılan son bilgilere göre; yurdun batı kesimlerinin hafta sonundan itibaren yeni bir yağışlı havanın etkisine girmesi bekleniyor. Anadolu'nun genelinde don ve buzlanma devam ederken, yarından itibaren batıda sıcaklıklar 4-5 derece artacak. Yeni haftayla birlikte Trakya Bölgesi'nden başlayacak kuvvetli rüzgarların yurdun batısına yağış getirmesi bekleniyor. Meteoroloji tahminlerine göre, önümüzdeki hafta boyunca sürecek yağışların perşembe günü yeniden kara dönüşmesi bekleniyor. Yağışların ülkenin büyük bir çoğunluğunda kar ve karla karışık yağmur şeklinde görülmesi bekleniyor. Uzmanlar kar yağışına ilişkin bilginin önümüzdeki günlerde netleşeceğini belirtiyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü haftalık hava durumu (22 - 28 Ocak 2021) verilerini yayımladı:
Marmara'da, Çanakkale tarafları daha bulutlu, sonraki günlerde hafif yağmur da olacak. Sıcaklık biraz arttı. Edirne 10, Sakarya 8 derece. Pazardan sonra daha kuvvetli yağışlar var. İstanbul biraz bulutlu, 11 derece. Ankara puslu, sıcaklık arıyor, gece -7, öğle 4 derece.
İç Anadolu'da don devam ediyor. Gece Kayseri ve Sivas -13 derece. Öğle ise sıcaklık sıfırın üzerine çıkmaya başlıyor.
Ege'de lodosla sıcaklık artmaya başladı. Sahiller biraz bulutlu, Muğla sahillerine hafif yağmur da yağacak. Bodrum 12, Afyon 4, Muğla 9 derece. İzmir biraz bulutlu 12 derece, perşembe hafif yağmur var.
Akdeniz hala soğuk. Adana 12, Hatay 10, Isparta 8 derece. Hafta sonu ise hava daha ılık olacak. Güneydoğu'da don ve buzlanma başladı. Diyarbakır 3, Gaziantep 4 derece.
Karadeniz'de kuvvetli ayaz sürüyor, hava bulutlu. Bolu 2, Samsun 8, Trabzon 6 derece. Rize-Artvin tarafında hafif kar var. Doğu Anadolu'da kar yağışının eksilmesiyle şiddetli don başladı. Gece Kars -20, Erzurum -15 derece. Öğle ise Van -4, Malatya 2 derece.

Bir uyarı da WWF'den: Türkiye'den 10 şehir küresel yüksek risk listesinde
Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve NASA'nın yayınladığı haritalarla Türkiye'nin son dönemde yaşadığı ciddi kuraklık tehdidiyle ilgili bir uyarı da WWF-Türkiye'den (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) yapıldı. Türkiye'nin iklim değişikliğinin de etkisiyle su fakiri olma yolunda ilerlediğine dikkat çekilen açıklamada İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Diyarbakır, Bursa, Mersin, Konya, Adana ve Antalya'nın küresel yüksek risk listesinde olduğu belirtildi. WWF-Türkiye'den yapılan açıklamada, 'Su Biterse Herkes Susar' kampanyası ile karar vericiler, iş dünyası ve bireyler su kaynaklarımızı koruma seferberliğine davet edildi. 

WWF- Türkiye, Ege Bölgesi'ne hayat veren Büyük Menderes Nehri'nde kritik seviyeye ulaşan kirliliğin önüne geçmek için su sorununu doğa koruma açısından ele alan bir dönüşüm hareketi yürütüyor. Bugün incirin yüzde 61'i, zeytinin yüzde 28'i ve pamuğun yüzde 14'ü, Büyük Menderes Nehri'nin suladığı Aydın ilinden geliyor. Ancak yıllık 1,7 milyar metreküplük su potansiyeli ile Büyük Menderes, 'su riski taşıyan havza' kategorisinde. Yüzyılın sonuna doğru havza sularının yüzde 50 oranında azalması öngörülüyor. 

Korona haberlerine gelince:
 
Almanya bunu konuşuyor: Hiçbir aşı onay almadı. Herkesi kobay yaptılar
Alman, Amerikan, Rus ya da Çin aşısı olsun, dünyada şu ana kadar onay almış tek bir aşı yok. Çünkü, hiçbir aşı üçüncü faz klinik denemeleri geçemedi. Sadece bu aşılara, ‘acil kullanım onayı’ verildi. Avrupa Birliği, önce mRNA tabanlı Pfizer/BioNTech aşısına, ‘mücbir sebepler nedeniyle acil kullanım onayı’ verdi. İngiltere, ABD, Kanada, Meksika, Suudi Arabistan ve birçok ülke de benzer şekilde acil kullanım onayı verdi. Halen bu aşının üçüncü faz çalışmaları sürüyor ve on binlerce kişinin sonuçları şimdi Pfizer/BioNTech'e gidiyor. Onlar da, üçüncü faz için bunları inceliyor. Avrupalı doktorlar, “Aşıların onayı üçüncü fazdan sonra olur ve bunun için en az 4- 5 yıl gerekir” diyor. Yani, bu aşılar onay için uygun bulunmazsa bir anlamda boşu boşuna, DNA'larla oynanan mRNA aşılarını yaptırmış olacağız. Bu halde de şu soru karşımıza çıkıyor: “Madem hiçbiri henüz onaylanmadı. O halde, yüz yıllardır denenmiş, bilinen klasik aşıları olmak daha mantıklı değil mi? mRNA aşılarıyla risk almış olmuyor muyuz?“

İlginç bir şekilde Almanya'nın en çok satan gazetesi Bild de, Pfizer/BioNTech'in medya sponsorluğunu yapıyor ve Almanya'nın bu pahalı aşıdan daha fazla satın alması için kampanya yürütüyor. Aynı zamanda, BioNTech'e ‘Bild Onur Ödülü’ veriyor. Alman siyasetçiler, “mRNA aşısının tam sonuçlarını henüz bilmiyoruz ama aşısız kalmaktan iyidir“ diyerek, kamuoyu baskısı altında karar verdiklerini defalarca açıkladı.

Aynı şekilde ABD'li Moderna da mRNA aşısı ve onun da ileride ne gibi sonuçlar doğuracağı bilinmiyor. Çalışmaları süren Tübingen'deki CureVac aşısı da mRNA tabanlı. Bu aşıların tercih edilmesinin nedeni, kolay üretilebilirliği ve diğer hastalıklara karşı kısa sürede geliştirilmeleri. Çünkü, bunlarda klasik aşılar gibi zayıflatılmış virüs ya da mikrop üretmek, zaman kaybı yaşamak gerekmiyor.

İngiliz-İsveç aşısı AstraZeneca ile Johnson and Johnson, Çin ve Rus aşıları ise klasik aşılardan. İlk dozdaki koruma oranları düşük. mRNA aşılarının da ilk dozda koruma oranı düşük. İkinci dozla bu oran artıyor. Şimdi mRNA aşısı üretenler, kendi aşılarının ikinci dozdan sonra yüzde 90 koruduğunu savunuyor ama onun da bir garantisi yok.

Almanya'daki ünlü Arzt und Karriere (Doktor ve Kariyer) isimli tıp dergisi, aşının fazlarını bir kez daha açıkladı ve dünyadaki hiçbir corona aşısının, henüz onay almadığını hatırlattı. Dergi aynen şunları yazdı:
“Ülkeler şu ana kadarki aşılar için acil kullanım onayı verdi. Bazıları BioNTech ile Moderna aşılarını kullanmaya başladı. Bir kısmı da, Çin ve Rus aşısını kullanıyor. Ama bunlar onay almadı. Aslında birinci ve ikinci faz bile yıllar alır. Bu aşılarda şimdi üçüncü faz denemeleri yapılıyor. Üçüncü fazda, belirli bir süre (genellikle beş-altı yıl), binlerce gönüllüyle deneme yapılır. Birçok şey araştırılır. Onay ise ancak 1-3 aşamaların klinik sonuçları başarılı bulunursa, ilgili sağlık birimlerine sunulmasından sonra verilir. Süreç bir yıl sürer ve etkinlik ile aşının güvenliği garantili olursa ancak buna onay verilir. Onaydan sonra da aşılar sürekli izlenir, denetlenir. Örneğin yan etkiler hem onay kurumuna, hem üreticiye, hem de sağlık bakanlığı yetkililerine bildirilir.”

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.
Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.
 
“Günün Şairi” olarak 6 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 88. doğum günü olan Gülten Akın’ı seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.


Gülten Akın, 23 Ocak 1933 tarihinde, Yozgat’ta doğdu. Yozgat’ın Sorgun ilçesinde ilköğrenimini tamamladı. 1940’lı yıllarda memleketi Yozgat’tan Ankara’ya göç etti ve ortaöğrenimini Ankara Atatürk Anadolu Lisesi'nde tamamladı. 1955'te Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.

1956’da Yaşar Cankoçak'la evlendi. Bu evlilikten beş çocuk sahibi oldu.Kaymakam olan eşinin görevi nedeniyle 1958-1972 arasında Anadolu’nun çeşitli ilçelerinde yaşadı. Gevaş, Alucra, Gerze, Saray ilçelerinde ve Kahramanmaraş'ta yardımcı avukatlık, avukatlık ve öğretmenlik yaptı. 1972'de Ankara'ya yerleşerek Türk Dil Kurumu Derleme ve Tarama Kolu'nda çalıştı. Kültür Bakanlığı Yayın Danışma Kurulu üyeliğinde bulundu. Demokratik kitle örgütlerinin yeniden kuruluşu çalışmalarına katıldı. İnsan Hakları Derneği, Halkevleri, Dil Derneği gibi örgütlerde kurucu ve yönetici olarak görev aldı. 1978'de emekliye ayrıldı. 1980’lerde Ankara’da bir banka soygununa katıldığı gerekçesiyle tutuklanan ve dosyası Şentepe Devrimci Yol davasıyla birleştirilerek önce müebbet hapse mahkûm edilen sonra cezası Yargıtayca bozulan oğlunun cezaevi günlerinde yaşadıklarını şiirine yansıttı. 42 gün (1986) adlı kitabında Mamak Cezaevi'nde süren açlık grevini anlattı. Yaşamını Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde sürdürdü.

Gülten Akın, 4 Kasım 2015’te tedavi görmekte olduğu hastanede, 82 yaşında hayata veda etti. Cenazesi 6 Kasım 2015 cuma günü Kocatepe Camii'nden kaldırılarak Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Son Haber gazetesinde ilk şiiri 1951'de yayımlandı. Ardından Hisar, Varlık, Yeditepe, Türk Dili, Mülkiye gibi dergilerde çıktı. Başlarda şiirlerinin konusu doğa, aşk, ayrılık, özlem iken, daha sonraları ise toplumsal sorunlar ağır bastı. 1980 öncesinde halkın yaşadıkları, onun da hayatına ve şiirine yansıdı. Daha sonraki şiirlerinde toplumsal sorunlara yöneldi. Gezip gördüğü yerlerden aldığı esinle zenginleşen ve coşkulu bir insan sevgisiyle yoğrulan şiiri, toplumsal sorunları, yaşam-halk ilişkisini öne çıkardı. Şiirlerinde büyük ölçüde folklor öğelerinden yararlandı. Şiir üzerine yazılarını bir araya getiren "Şiiri Düzde Kuşatmak" (1983) kitabında, halk kaynağına inme isteğini, "Halkta var olan öz ve biçimi diyalektik olarak yükseltmek, şiiri yükseltirken halkın yaşamının ve yaşam biçimlerinin yükselmesine yardımcı olmak" sözleriyle açıklar. Şiirleri pek çok dile çevrildi ve kırktan fazla şiiri bestelendi. Bestelenen şiirlerinden biri, Sezen Aksu'nun 1993 tarihli albümüne adını veren Deli Kızın Türküsü’dür.

2008’de Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın ölümünden sonra Milliyet gazetesinin yaptığı "Yaşayan En Büyük Şair" araştırmasında en çok oyu alan Gülten Akın, şiirinde bir doruk noktası olarak nitelenen Beni Sorarsan’ı 2013’te yayımlamış ve bu kitabı ile Metin Altıok Şiir Ödülü’ne layık görülmüştür.

Akın, şiir dışındaki edebi türlere fazla ilgi göstermedi ancak yedi adet kısa oyun yazdı. Ürettiği tiyatro metinlerinde kadın, evlilik, düzene yönelik eleştiriler, yoksulluk, yalnızlık, yaşlılık ve yabancılaşma gibi konular üzerinde durdu.

YAPITLARI:
ŞİİR:
Rüzgâr Saati (1956)
Kestim Kara Saçlarımı (1960)
Sığda (1964)
Kırmızı Karanfil (1971)
Maraş'ın ve Ökkeş'in Destanı (1972)
Ağıtlar ve Türküler (1976)
Seyran Destanı (1979)
İlahiler (1983)
Sevda Kalıcıdır (1991)
Sonra İşte Yaşlandım (1995)
Sessiz Arka Bahçeler (1998)
Uzak Bir Kıyıda (2003)
Kırmızı Karanfil, 1956 - 1971 Toplu Şiirler I (2004)
Ağıtlar ve Türküler, 1972 - 1983 Toplu Şiirler II (2004)
Uzak Bir Kıyıda, 1991 - 2013 Toplu Şiirler III (2004)
DÜZ YAZI:
Şiiri Düzde Kuşatmak (1996)
BESTELENMİŞ ŞİİRLERİ:
Büyü Yavrum - Grup Yorum (1987), Edip Akbayram, Kemal Sahir Gürel (1988)
Deli Kızın Türküsü - Sezen Aksu (1993)
Siyah Beyaz (1989) - Sevinç Eratalay
Beni Unutma (1989) - Sevinç Eratalay
Ertuğrul'a Ağıt - Grup Yorum
ÖDÜLLERİ:
1955 - Varlık şiir yarışmasında birincilik ödülü
1965 - Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü (Sığda ile)
1972 - TRT Sanat Ödülleri Yarışması'nda Başarı Ödülü (Maraş'ın ve Ökkeş'in Destanı ile)
1976 - Yeditepe Şiir Armağanı (Ağıtlar ve Türküler ile)
1991 - Halil Kocagöz Şiir Ödülü
1992 - Sedat Simavi Edebiyat Ödülü
1999 - Altın Portakal Şiir Ödülü
2003 - Dünya gazetesi Yılın Telif Kitabı Ödülü
2008 - Erdal Öz Edebiyat Ödülü
2014 - Metin Altıok Şiir Ödülü

Sizlerle iki şiirini paylaşarak değerli insanı anmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

BİR GÜNEYDOĞU AĞIDI

İlk bu sabah
İlk bu sabah göğü görmedim
İlk bu sabah kaysı çiçeklerini
Hüzün ilk kez konuk gibi gelmedi
Efendim, ev sahabım

Karacamı suya indiremedim
Şahanım uçurdum döndüremedim
Dağlar

Enikli kapılar kitlendi
Taş avlular sustu, ben sustum
İlk kez bekledim ölümü
Dostu bekler gibi bekledim
Dağlar

Benim acım acıların beyidir
Canıma bir doru kısrakla gelir
Öfkeyi sabırda eritir
Umut yer
Suyunu gözümden içer bir zaman
Dağlar of dağlar

#GültenAkın
 
KESTİM KARA SAÇLARIMI

Uzaktı dön yakındı dön çevreyi dön
Yasaktı yasaydı töreydi dön
İçinde dışında yanında değilim
İçim ayıp dışım geçim sol yanım sevgi
Bu nasıl yaşamaydı dön.

Onlarsız olmazdı taşımam gerekti kullanmam gerekti
Tutsak ve kibirli -ne gülünç öfke be-
Gözleri gittikçe iri gittikçe çekilmez
İçimde gittikçe bunaltı gittikçe bunaltı
Gittim geldim kara saçlarımı öyle buldum.

Kestim kara saçlarımı -n'olacak şimdi-
Bir şeycik olmadı deneyin lütfen
Aydınlığım deliyim rüzgarlıyım
Günaydın kaysıyı sallayan yele
Kurtulan dirilen kişiye günaydın

Şimdi şaşıyorum bir toplu iğneyi
Bir yaşantı ile karşılayanlara
Gittim geldim kara saçlarımdan kurtuldum.

#GültenAkın

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Fırtına:
Halk takvimine göre 23 Ocak tarihinde fırtına yaşanmaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

23 Ocak 1556 - Tarihin en yüksek ölü sayısına sahip Şensi Depremi, Çin'in Shaanxi eyaletinde meydana geldi: yaklaşık 830.000 kişi öldü.
23 Ocak 1719 - Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu bünyesinde Lihtenştayn Prensliği oluşturuldu.
23 Ocak 1793 - Rusya ve Prusya, Polonya'yı bölüştü.
23 Ocak 1849 - Elizabeth Blackwell, tıp diploması alan ilk kadın oldu.
23 Ocak 1870 - Montana'da Amerika Birleşik Devletleri ordusu, çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 173 Kızılderiliyi öldürdü.
23 Ocak 1913 - Bâb-ı Âli Baskını: Kamil Paşa Hükûmeti, İttihat ve Terakki Cemiyeti mensuplarınca devrildi. Bâb-ı Âli Baskını diye anılan darbeyle Sadrazam istifa ettirildi ve yerine Mahmut Şevket Paşa getirildi.
23 Ocak 1922 - İstanbul'da iki sokağa Piyer Loti ve Klodfarer adları verildi.
23 Ocak 1925 - Şili'de Hükûmet bir askeri darbeyle devrildi.
23 Ocak 1932 - Kadro dergisi, Şevket Süreyya Aydemir ve arkadaşları tarafından yayınlanmaya başlandı.
23 Ocak 1941 - I. Türk Karikatür Sergisi, İstanbul'da açıldı.
23 Ocak 1957 - TBMM, Ankara'da Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nin kurulmasını kabul etti.
23 Ocak 1959 - Vatan Partisi'nin kurucularına ilişkin dava başladı. Hikmet Kıvılcımlı ile 47 kişi, komünizm propagandası yapmakla suçlandı. Savcı sanıklar için 5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istedi.
23 Ocak 1960 - İsviçreli mühendis Jacques Piccard ve Amerikalı denizci teğmen Don Walsh, Trieste batiskapı içinde Challenger çukuruna (derinlik: 10.915 m) inerek yeni bir deniz altı rekoru kırdılar.
23 Ocak 1961 - Dolandırıcılık olaylarıyla ünlenen Sülün Osman, Zeytinburnu'nda kumar oynarken yakalandı.
23 Ocak 1968 - Amerika Birleşik Devletleri Pueblo haber alma gemisi Kuzey Kore'de ele geçirildi. Mürettebat casuslukla suçlanarak tutuklandı.
23 Ocak 1971 - Emekliler Ankara'da Emekli Sandığı binasını işgal etti.
23 Ocak 1972 - İstanbul sıkıyönetim Komutanlığı sokağa çıkma yasağı uyguladı ve Fırtına-1 operasyonunu gerçekleştirdi. 84.855 asker tarafından 268.810 bina ve 510.000 daire arandı.
23 Ocak 1973 - Paris'te, ABD, Kuzey Vietnam ve Vietkong temsilcileri arasında imzalanan barış anlaşmasıyla, Vietnam'da yıllardır süren savaş sona erdi. Anlaşma, Vietnam'daki bütün ABD askerlerinin çekilmesini ve Güney Vietnam halkının kendi kaderini belirlemesini öngörüyordu.
23 Ocak 1974 - İsrail askerleri, Süveyş Kanalı'nın batısından çekilmeye başladı.
23 Ocak 1975 - Vatan Mühendislik ve Mimarlık Yüksek Okulu faşistler tarafından basıldı. Kerim Yaman adlı öğrenci öldürüldü.
23 Ocak 1977 - Alex Haley'nin romanından uyarlanan mini-TV dizisi "Kökler" Amerika Birleşik Devletleri'nde gösterime girdi.
23 Ocak 1978 - Türkiye 1. Kömür Kongresi Zonguldak'ta yapıldı.
23 Ocak 1986 - "Video ve Sinema Eserleri Yasası" Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi. Yasa; video, sinema, müzik eserlerini çoğaltma, dağıtma ve yayma haklarını yeniden düzenliyor.
23 Ocak 1989 - Tacikistan'da deprem meydana geldi; 1000'in üzerinde insan öldü.
23 Ocak 1990 - Kızıl Ordu, 41 yıl sonra Macaristan'dan ayrıldı.
23 Ocak 1990 - Parlamento'dan dergisi yayına başladı.
23 Ocak 1994 - Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "Kürt Devleti olgusuna hazırlıklı olmalıyız" dedi.
23 Ocak 1995 - Posta ve Yeni Şafak gazeteleri, yayın hayatına başladılar.
23 Ocak 1997 - Madeleine Albright, Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk kadın Dış İşleri Bakanı oldu.
23 Ocak 2005 - Viktor Yuşçenko, Ukrayna Devlet Başkanlığı görevine başladı.
23 Ocak 2006 - Kartal Cumhuriyet Başsavcılığı, Mehmet Ali Ağca hakkında yeni bir müddetname hazırlayarak, 18 Ocak 2010'da tahliye edilmesini kararlaştırdı.
23 Ocak 2006 - Sırbistan-Karadağ'da Başkent Podgorica'nın 15 kilometre kuzeydoğusundaki Bioçe köyü yakınında bir yolcu treninin raydan çıkması sonucu en az 48 kişi öldü, 198 kişi yaralandı.
23 Ocak 2006 - Ankara'da İstanbul Yolu üzerinde meydana gelen kaza sonucunda Dışişleri Bakanlığı personeli 8 kişi yaşamını yitirdi.
23 Ocak 2007 - Hrant Dink'in cenazesi, İstanbul'da toprağa verildi. Cenaze töreninde açılan Hepimiz Hrant'ız ve Hepimiz Ermeniyiz yazılı pankartlar tartışmalara neden oldu.
23 Ocak 2007 - Yapımına 16 yıl önce başlanan ve yaklaşık 1 milyar dolara mal olan Bolu Dağı Tüneli'nin İstanbul'a gidiş yönü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İtalya Başbakanı Romano Prodi tarafından açıldı.
23 Ocak 2008 - Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Türkiye'ye tarihi ziyarette bulundu. Türkiye'yi 49 yıl aradan sonra ziyaret eden ilk Yunanistan Başbakanı olan Karamanlis, Türk-Yunan ilişkilerinin tamamen uyumlaştırılmasının temel hedef olduğunu söyledi.
23 Ocak 2008 - Prof. Dr. Ayşe Işıl Karakaş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) Türkiye'nin yeni yargıcı olarak seçildi.
23 Ocak 2012 - Fransa Senatosu, 1915 Ermeni Kırımı'ndaki olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayan yasa teklifini kabul etti.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

23 Ocak 1752 - Muzio Clementi, İtalyan besteci (ö. 1832)
23 Ocak 1783 - Stendhal (Marie-Henri Beyle), Fransız edebiyatçı (Kırmızı ve Siyah ve Parma Manastırı adlı romanlarıyla ünlü) (ö. 1842)
23 Ocak 1832 - Édouard Manet, Fransız ressam (gerçekçilikten izlenimciliğe geçişin öncülerinden) (ö. 1883)
23 Ocak 1840 - Ernst Abbe, Alman fizikçi ve sanayici (ö. 1905)
23 Ocak 1855 - John Moses Browning, Amerikalı silah tasarımcısı (ö. 1926)
23 Ocak 1872 - Paul Langevin, Fransız fizikçi (ö. 1946)
23 Ocak 1876 - Otto Diels, Alman kimyager ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (ö. 1954)
23 Ocak 1897 - Subhas Chandra Bose, Hindistanlı siyasetçi (ö. 1945)
23 Ocak 1898 - Randolph Scott, Amerikalı oyuncu ve yönetmen (ö. 1987)
23 Ocak 1898 - Sergei Eisenstein, Rus sinema yönetmeni (ö. 1948)
23 Ocak 1907 - Hideki Yukawa, Japon fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (ö. 1981)
23 Ocak 1910 - Django Reinhardt, Belçikalı caz gitaristi ve besteci (ö. 1953)
23 Ocak 1920 - Gottfried Böhm, Alman mimar.
23 Ocak 1921 - Berna Moran, Yazar (ö. 1993)
23 Ocak 1929 - İhsan Yüce, Tiyatro ve sinema sanatçısı (ö. 1991)
23 Ocak 1933 - Gülten Akın, Şair ve yazar (ö. 2015)
23 Ocak 1934 - Jeanette Bonnier, İsveçli gazeteci, yazar ve medya yönetici (ö. 2016)
23 Ocak 1935 - Mike Agostini, Trinidad ve Tobagolu atletizm sporcusu (ö. 2016)
23 Ocak 1940 - Dinç Bilgin, Gazeteci, iş adamı ve medya patronu.
23 Ocak 1940 - Musa Arafat, Filistinli devlet adamı (ö. 2005)
23 Ocak 1942 - Süha Arın, Akademisyen ve belgesel yönetmeni (ö. 2004)
23 Ocak 1943 - Özhan Canaydın, Basketbolcu, iş adamı ve Galatasaray Başkanı (ö. 2010)
23 Ocak 1944 - Rutger Hauer, Hollandalı oyuncu (ö. 2019)
23 Ocak 1948 - Anita Pointer, Amerikalı şarkıcı.
23 Ocak 1957 - Prenses Caroline, Monako prensesi.
23 Ocak 1967 - Naim Süleymanoğlu, Halterci, dünya halter şampiyonu (ö. 2017)
23 Ocak 1967 - Hafız Süleymanoğlu, Halterci.
23 Ocak 1977 - Tuna Bekleviç, Siyasetçi.
23 Ocak 1985 - Doutzen Kroes, Hollandalı süper model.
23 Ocak 1988 - Esin İris, Türk şarkıcı, söz yazarı, besteci ve yorumcu.
23 Ocak 1998 - XXXTentacion, Amerikalı rapçi, şarkıcı, söz yazarı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

23 Ocak 1744 - Giambattista Vico, İtalyan felsefeci ve tarihçi (d. 1668)
23 Ocak 1803 - Arthur Guinness, İrlandalı iş adamı (d. 1725)
23 Ocak 1805 - Claude Chappe, Fransız bilim insanı (d. 1763)
23 Ocak 1875 - Charles Kingsley, İngiliz yazar (d. 1819)
23 Ocak 1883 - Gustave Doré, Fransız baskı ve gravür ustası (d. 1832)
23 Ocak 1903 - I. Niko Dadiani, Megrelya'nın son prensi (d. 1847)
23 Ocak 1905 - Yedi Sekiz Hasan Paşa, Osmanlı Paşası (d. 1831)
23 Ocak 1931 - Anna Pavlova, Rus balerin (d. 1881)
23 Ocak 1944 - Edvard Munch, Norveçli ekspresyonist ressam (Çığlık isimli tablosuyla tanınan) (d. 1863)
23 Ocak 1956 - Alexander Korda, Macar asıllı İngiliz yönetmen ve yapımcı (d. 1893)
23 Ocak 1973 - Kid Ory, Amerikan Caz Tromboncusu ve grup lideri (d. 1886)
23 Ocak 1976 - Paul Robeson, Amerikan oyuncu, şarkıcı ve siyahi hakları savunucusu (d. 1898)
23 Ocak 1986 - Mehmet Kaplan, Edebiyat tarihçisi (d. 1915)
23 Ocak 1986 - Nihat Akyunak, Ressam (d. 1922)
23 Ocak 1989 - Salvador Dali, İspanyol sürrealist ressam (d. 1904)
23 Ocak 2002 - Pierre-Felix Bourdieu, Fransız sosyolog (d. 1930)
23 Ocak 2002 - Robert Nozick, Amerikan felsefeci (d. 1938)
23 Ocak 2005 - Johnny Carson, Amerikan komedyen ve yayıncı (d. 1925)
23 Ocak 2013 - Savaş Akova, Sinema ve tiyatro oyuncusu (d. 1948)
23 Ocak 2015 - Abdullah bin Abdülaziz, Suudi Arabistan Kralı (d. 1924)
23 Ocak 2018 - Ezra Swerdlow, Amerikalı sinema yapımcısı (d. 1954)
23 Ocak 2019 - Ayşen Gruda, Tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu (d. 1944)
23 Ocak 2019 - Jonas Mekas, Litvanyalı-Amerikalı film yapımcısı, şair ve sanatçı (d. 1922)
23 Ocak 2019 - Norman Orentreich, Amerikalı cilt uzmanı (dermatolog) ve kozmetikçi (d. 1922)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir hafta sonu diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Cumartesi.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?