Boğaziçi öğrencileri: "Tüm kayyımlar istifa etmeli"


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Bu akşam saat 21.00'den Pazartesi sabahı saat 05.00'e kadar tüm Türkiye'de sokağa çıkma yasağı var. (Yasaktan muaf olanlar hariç tabii.)
Sokağa çıkma yasağında vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebiliyor.
Unutmayın sakın, olur mu?
Cezası az buz değil çünkü.
Sokağa çıkma yasağına uymayanlara, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 3.150 TL idari para cezası kesilecek.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Bir genetik kongresinde her ülkeden genetik uzmanları icatlarını anlatıyormuş.
İngiliz uzman:
-"Biz balık ve devenin genlerini birleştirdik, kolestrolsüz et ürettik." demiş.
Fransız uzman:
-"Biz de tavuk ve inek genlerini birleştirdik, bu sayede hızlı bir üreme gerçekleştirip et problemini ortadan kaldırdık." demiş.
Sıra Türklerin temsil eden genetik uzmanına gelmiş:
-"Biz de karpuz ve hamam böceği genlerini birleştirdik." demiş. "Bu sayede karpuzu kesince çekirdekler sağa sola kaçışıyor ve çekirdeksiz karpuz yiyoruz."

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Kedisiz ev, ne kadar güzel olsa da ev sayılmaz." demiş ünlü yazar Mark Twain.
Çok doğru aslında.
Kediler gerçekten de şifacı özellikleri olan canlılar.
Özellikle de hipertansiyon hastalarına öneriliyor bildiğim kadarıyla.
Kedi sevmenin tansiyon düşürücü, stres giderici, rahatlatıcı bir etkisi varmış çünkü.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Pazar alışverişine uzun bir süredir çıkan herkes belli zaman aralıklarının önemli olduğunu bilir. Pazar kültüründe akşam ifadesi önemlidir. Bu nedenle akşam pazarına denk geldiğinizde almak istediklerinizi çok daha uygun fiyata temin edebilirsiniz. Pazara çıkmak istediğinizde yaz mevsimindeyseniz 5 ya da 6’dan sonra, kış mevsimindeyseniz 4’ten sonra çıkmaya özen göstermelisiniz. Fiyatların yarı yarıya azaldığını fark edebilirsiniz. Akşama yakın gitme fırsatı olmayanlar ise sabahın erken saatlerinde gidebilirler. Hemen herkesin yoğun olarak uğramadığı sabah saatleri her şeyin en tazesinin bulunduğu saatlerdir. Fiyatlar çok ucuz olmaz, ancak aradığınızı hem daha taze hem de bolca bulabilirsiniz."
Ama pandemi nedeniyle sabah 9.00-10.00 aralığını tercih ediyorum ben artık pazara gitmek için.
O saatlerde pazar daha tenha oluyor çünkü.

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

"Eğer vücudunuzdaki her organı satabilseydiniz, 45 milyon dolar kazanabilirdiniz."

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
İBB Başkanı İmamoğlu’na açılan davada mahkeme kararını verdi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın kurucusu, kızı Esra Albayrak’ın ise yönetim kurulu üyesi olduğu TÜRGEV’in İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bazı vakıfların İBB’den aldığı yardımlara ilişkin konuşmalarına yönelik açılan dava 14 Ocak’taki ilk duruşmada reddedildi.

Vakfın avukatı duruşmada İmamoğlu’nun açıklamalarını anımsatarak “Vakfın İBB’den 51 milyon nakdi yardım aldığı ve İBB tarafından maliyeti 165 milyon lira olduğu iddia edilen 5 binanın müvekkil vakfa verildiği yönündeki iddiaların gerçek olmadığını, fiili gerçeğe nakdi olarak verildiğine dair iddianın gerçeğe aykırı olduğunun tespitini talep ediyorum. Ayni yardım aldığımızın ancak nakdi yardım almadığımızın tespitini talep ederim. Müvekkil vakıf kamuya yararlı bir vakıf olup ticari gayelerle kurulmuş değildir’’ dedi.

İmamoğlu’nun avukatı da “Siyasetçilerin kamuoyunu rahatsız eden meseleleri gündeme taşırken bunları dile getirme biçimlerinin muhataplarını rahatsız etmesinin normal olduğuna” dikkat çekerek özetle “Kamuoyunun rahatsız olduğu, nakdi ve ayni olduğundan bağımsız olarak, belirli vakıflara kamu kaynaklarıyla çok yüksek maddi yardımlar yapılmasıdır. Davalının işbu davayla elde etmeyi umduğu tespit hükmü hukuken hiçbir işleve sahip olmayacaktır. Davanın, hukuki yarar mevcut olmadığından dava şartı yokluğu nedeniyle reddedilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı. Mahkeme davayı “dava şartı yokluğundan” usulden reddetti.

Süleyman Soylu’nun annesi ile ilgili açıklamalarına CHP’nin avukatı Çelik’ten “Kılıçdaroğlu” yanıtı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, annesi Servet Soylu'nun 45 gündür hastanede olduğunu belirterek, annesi ile çekildiği fotoğrafa sosyal medyada küfür eden kişinin çıkarıldığı mahkemede adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını belirtti. Soylu, konuyla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada "45 gündür anam hastanede. Annemle fotoğrafımın altına küfreden alçak mahkemeye çıkıyor ve adli kontrolle serbest. Ne yapmalıyım? Bakan olsam ne yazar? Millet, devlet işleriyle boğuşurken anasının namusuna sahip çıkamamak ne ifade eder? Tweetimle yeniden alınırsa da provokasyon sayacağım" dedi. Soylu'nun sözlerine yanıt veren CHP'li Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara Çubuk'ta katıldığı bir şehidin cenazesindeki linç girişimini hatırlattı. Soylu'nun ailesine yönelik küfürleri kınayan Çelik, "Sayın Süleyman Soylu, annenize acil şifalar dilerim. Küfreden ahlaksızları da kınıyorum! Lakin Adalet anlayışınızı samimi bulmuyorum! Siz, salt Hakaret suçundan tutuklama isteyerek isyan ediyorsunuz da Kılıçdaroğlu'na yönelik Çubuk Linç girişiminde neden sesiniz çıkmadı?" ifadelerini kullandı. (Cumhuriyet)

Boğaziçi öğrencileri Kadıköy'den bir kez daha seslendi: "Tüm kayyımlar istifa etmeli"
Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Boğaziçi'ne rektör olarak atanan AKP’li Melih Bulu’ya yönelik protesto eylemlerine devam ediyor. Öğrenciler direnişlerinin bitmediğini belirterek Kadıköy'de toplanma çağrısı yapmıştı. Yoğun bir katılım ile gerçekleştirilen eyleme öğrencilerin yanı sıra siyasiler, STK'lar ve öğretim görevlileri katıldı. Öğrenciler her türlü baskıya rağmen direnişlerini devam ettireceklerini ve kayyım rektörler gidene kadar vazgeçmeyeceklerini aktardılar. Öğrencilerin açıklamasından satır başları şöyle:

Öğrenciler, akademisyenler ve üniversite emekçileri başta olmak üzere toplumun tüm kesimleri siyasal iktidarın kayyımcı zihniyetine tepki gösterdi. Boğaziçi’nde, Ankara’da kayyım rektör istemiyoruz diyen arkadaşlarımız gözaltına alındı, polis tarafından darp edildi. Kadın katillerinin kapısında çilingir bekleyen polis, arkadaşlarımızın evinde kapı duvar bırakmadı. Boğaziçi ile dayanışan ODTÜ’lü asistanlar, türlü bahanelerle işten atıldı. Arkadaşlarımız derhal işlerine iade edilmelidir.

Siyasal iktidar tarafından “terörist” ilan edildik, “başları ezilmeli” denilerek hedef gösterildik. Fakat bunların hiçbiri işe yaramadı, bugün yine sözümüzü söylemek üzere buradayız!

Üniversitelerimizi Melih Bulu, Verşan Kök, Mahmut Ak ve daha nice kayyıma teslim edecek miyiz? Buna cevabımızı günlerdir Ankara’da, İzmir’de, İstanbul’da ve daha birçok şehirde; öğrenciler olarak yaptığımız eylemlerle, kurduğumuz dayanışmalarla verdik.

Bugün burada yine hep birlikteyiz, hep beraber haykırıyoruz: Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek! Direnişimizle, dayanışmamızla üniversiteleri özgürleştireceğiz. Biz üniversitelerin öznesi öğrenciler, hakkımızda alınan kararları ne kayyımun ne de siyasi iktidarın eline bırakacağız. Dayanışmalar yan yana geldikçe, üniversite bileşenleri okulun yönetimine katıldıkça mücadelemiz büyüyecek.

Biz üniversitelilerin taleplerini bir kere daha dile getiriyoruz:

Tüm üniversitelerdeki kayyımlar acilen istifa etmelidir.

Üniversitelerde akademisyenlerin, öğrencilerin ve okul emekçilerinin dahil olacağı demokratik rektörlük seçimleri yapılmalı; üniversite bileşenlerinin üniversite yönetiminde söz, yetki ve karar hakkı olmalıdır.

Bugün burada hep birlikteyiz, hep beraber haykırıyoruz:

Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz!

Yeşilçam'ın ünlü oyuncularından Oktay Yavuz hayatını kaybetti
Maltepe'de bulunan özel bir hastaneye 15 gün önce kaldırılarak yoğun bakımda kanser tedavisi gören Oktay Yavuz, bugün hayatını kaybetti. Oyuncu bugün Kurtköy Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Oktay Yavuz 1 Ocak 1943 yılında Kayseri’de dünyaya geldi. 1963 yılında sinemaya başlayan Yavuz, Yeşilçam'ın kötü karakterli oyuncusu olarak ün yapsa da, yardımcı jön olarak birçok yapımda önemli rollerde de yer aldı. 1974 yılında Almanya'ya yerleşen usta oyuncu, Amerikan, İngiliz, Fransız, Alman ve Arap yapımcıların Türkiye'deki çalışmalarına da oyuncu olarak katkı sağladı. Ayrıca kısa metrajlı belgesel yapımlar dışında birçok fotoroman yapımları da olan Oktay Yavuz, 500'ün üstünde sinema filminde rol aldı. 1974'ten sonra ise Türkiye'ye izine geldiği dönemlerde bazı filmlerde rol alan usta oyuncu, daha sonra gelen teklifleri geri çevirmesinin sebebini ise, “Arkadaşlarımın 6 aydır işsiz olduğunu gördükten sonra, o roller bana teklif edilse bile kabul edemem” sözleri ile açıklamıştı.

Değerli sanatçımızın yakınlarına sabır diliyorum. Nur içinde uyusun.

Donald Trump'ın Joe Biden'a bıraktığı 4 kelimelik mektubun içeriği sızdı
ABD'nin 45'inci Başkanı Donald Trump dört yıllık görevinin ardından dün Beyaz Saray'a veda etti. ABD'nin 45'inci Başkanı Trump, ABD'nin tarihi devir teslim törenine katılmayan ilk başkan oldu. Trump, Beyaz Saray'a veda ettiği an yaptığı imalı açıklamalarıyla renkli kişiliğini bir kez daha ortaya koydu. Donald Trump, 3 Kasım 2020'de yapılan seçimleri kaybetmesinin ardından görevini rakibi Joe Biden'a devretti. Son kez Beyaz Saray'ın kapısında görülen Trump, eşi Melania Trump ile ele ele çıkış yaptı. Amerikalılar tarafından merak edilen bir konu da Trump'ın devir teslim töreni sonrası ABD Başkanı Joe Biden'a bıraktığı mektup oldu. Amerikan medyası, 45'inci Başkanı Trump dört yıllık görevinin ardından Beyaz Saray'a veda ettiği sırada, Başkan Joe Biden için bıraktığı merak edilen mektupta "Joe biliyorsun ben kazandım'" yazdığı iddia etti. ABD Başkanı seçilen Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris yemin ederek göreve başladı. Biden, yemin etmesinin ardından yaptığı konuşmada "Bugün Amerika için demokrasi günü, tarih ve umut günü, yenilenme ve kararlılık günü. Tarihe geçecek yeni bir kararlılıkla dolu bir gün" ifadesini kullanmıştı.
 
Korona haberlerine gelince:
Güney Afrikalı Bakan Jackson Mthembu, Kovid-19'dan hayatını kaybetti
Güney Afrika Cumhuriyeti Devlet Bakanı Jackson Mthembu'nun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi. Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, Twitter'den yaptığı açıklamada, Bakan'ın ölümünü derin bir üzüntüyle duyurduğunu belirterek, ailesine başsağlığı mesajı gönderdi. Mthembu'yu "örnek bir lider ve aktivist" olarak tanımlayan Ramaphosa, kendisinin çok sevilen, büyük saygı duyulan bir meslektaş ve yoldaş olduğunu ifade etti. 10 gün önce Kovid-19 testinin pozitif çıktığını açıklayan Mthembu, 2019'dan bu yana Devlet Bakanı olarak görev yapıyordu. Uzun yıllardır milletvekilliği yapan ve iktidardaki Afrika Ulusal Kongresi'nin (ANC) üyelerinden olan Mthembu, 62 yaşındaydı. (AA)

Bir sektör daha isyan bayrağı açtı: Aşılamada biz neden yokuz?
İstanbul'da şu ana kadar 150 bin 186 sağlıkçının aşı olduğu açıklandı. Sağlıkçılardan önce siyasi parti başkanları, yöneticileri ve milletvekillerinin aşı olması "Sırada neden biz yokuz" tartışması başlattı. Havayolu çalışanları ise sağlıkçılardan sonra kendilerine aşı yapılması gerektiğini belirtti. Airporthaber yazarı Serdar Başağaoğlu, “Aşı geldi geliyor derken devlet erkanı aşı olmaya başladı. Sağlık çalışanları da... Ancak unutulan öyle bir kesim var ki!” diyerek havayolu çalışanlarını gündeme getirdi. “Sağlık çalışanları gibi hiç durmadan çalışan havacılık personeli unutuluyor” diyen Başağaoğlu, şunları yazdı:
“Gerek tahliye uçuşları ve gerekse tarifeli seferler ile kargo uçuşlarına devam ettiği nasıl atlandı hayret! Aşı, sağlık çalışanları kadar havacılık sektörü için de elzem ve öncelikli olmalı. Ama nerede? Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Komitesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 'küresel acil durumun' devamı ve uluslararası seyahatler için 'aşı pasaportu' nun şart olarak koşulmaması tavsiyesinde bulundu. Sebep ne peki? Sebep, aşıların herkese eşit mesafede olmaması ve yeteri kadar üretilmemesiydi. Doğru karar mı evet! Uygulanacak mı? O da ayrı muamma!”

Diyarbakır'ın risk haritası yeşile döndü
Diyarbakır'da hafta içi belli saatlerde ve hafta sonu tam gün uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları ile alınan tedbir ve sıkı denetimler sonucu Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasındaki risk haritası, kırmızıdan yeşile döndü. İçişleri Bakanlığı genelgesiyle koronavirüs tedbirleri kapsamında, ülke genelinde hafta içi saat 21.00'den sonra hafta sonları da tam gün uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları ve yapılan sıkı denetimler, Diyarbakır'da olumlu sonuç vermeye devam ediyor. Kentteki pandemi hastanelerinden biri olan Dicle Üniversitesi Hastanesi'nde kısıtlamalar öncesi yüzde 85 olan yoğun bakım servislerinin doluluk oranı, yüzde 30'a geriledi. Kentteki diğer pandemi hastanesi Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki vaka sayılarında ise yüzde 40 düşüş yaşandı. Hastanede önceki günlere nazaran yaşanan yoğunlukta da ciddi azalma olduğu görüldü. Polikliniğe gün içinde başvuran ve koronavirüs şüphesi bulunan hasta sayıları, 300’den 40'lara kadar düştü. İl genelinde de kısıtlamalar öncesi 800 ile 1000 arasında olan vaka sayısı da 100'e kadar geriledi. Bu durum, HES uygulamasındaki risk haritasına da yansıdı. Kent genelindeki risk haritası, kırmızıdan yeşile döndü. Diyarbakırlılar da yeşile dönen risk haritası nedeniyle kimsenin rehavete kapılmaması gerektiğini söyledi. Mustafa Yılmaz, tedbirler nedeniyle kahvehanesinin kapalı olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
"Hastalığı yeniden yükseltmeyelim. Beklentim; rehavete kapılmasınlar, maskesiz de dolaşmasınlar. Bir an önce hastalık bitsin de kahvehanemize dönelim. Ben tek değil, nice bizim gibi insanlar var. Herkes dikkat etmeli. Kendini düşünmeyen karşısındakini düşünmeli. Bizim beklentimiz bir an önce hayatın normale dönmesi ve biz bunun için çaba sarf ediyoruz. İnsanların hepsinden de bu çabaları bekliyorum. İnşallah böyle düşünürler de hastalığı el birliğiyle atlatıp, işimize gücümüze bakarız."

Küba bu yıl 100 milyon doz koronavirüs aşısı üretecek
Küba’nın koronavirüse karşı geliştirdiği Soberana 02 aşısından bu yıl sonuna dek 100 milyon doz üretmeyi planladığı açıklandı. Aşının geliştirildiği Finlay Enstitüsü Direktörü Vicente Vérez dün merkezin laboratuvarlarını gezen bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada “Üretim kapasitelerimizi yeniden organize ediyoruz çünkü gerçekten aşı için çok yüksek bir talep var ve kendimizi buna hazırlamalıyız” dedi. Finlay Enstitüsü koronavirüse karşı iki aşı geliştiriyor: Soberana 02 ve Soberana 01. Soberana 01 aşısı araştırmaları henüz daha erken fazda devam ediyor. Küba’nın diğer biyoteknoloji merkezlerinde de koronavirüse karşı Abdala ve Mambisa adlı aşı adayları geliştiriliyor. Vérez bu yıl 100 milyon dozluk üretimin sadece Soberana 02 için planlandığını, bu aşıyı almak isteyen ülkeler arasında Vietnam, İran, Venezuela’nın yanısıra Küba ile işbirliği anlaşmaları olan Pakistan ve Hindistan’ın olduğunu aktardı. Associated Press’in haberine göre bu hafta Soberana 02’nin Faz 2 deneylerinin ikinci kısmı 900 kişinin katılımıyla başkent Havana’daki poliklinikte başladı. Bir kısmına placebo uygulanan gönüllülerden şimdiye dek herhangi bir rahatsızlık bildirimi olmadı. Yaşları 19 ile 80 arasında değişen gönüllüler enjeksiyonları tamamlandıktan sonra bir süre poliklinikte izleniyor ve 24, 48 ve 72. saatlerde takip ediliyor. Vérez canlı virüs içermeyen antijenin belirgin bir yan etkisinin görülmediğini ve saklama koşullarının ekstra bir soğutma gerektirmediğini belirtti. Öte yandan Finlay’daki araştırmacılar İtalya ve Kanada gibi ülkelerle bu aşıların (özellikle Soberana 01’in) Covid-19 geçirip iyileşen ve yeniden enfekte olma riski taşıyanlardaki etkilerini doğrulamak üzere birlikte çalışma yürütüyor. Aynı zamanda virüsün yeni varyantlarına karşı etkililik de değerlendirmeye tabi tutuluyor. Önümüzdeki birkaç hafta içinde aşılamanın adadaki 150 bin kişiye yaygınlaştırılacağını doğrulayan Vérez, Şubat ayında ise Soberana 02’nin çocukların korunmasındaki etkisinin deneneceğini açıkladı. Pandemiyi aylarca kontrol altında tutmayı başaran Küba’da bu yılın başında havalimanlarının açılmasının ardından yeni vakalar ortaya çıkmıştı. Geçen Mart ayından beri ülkede toplam koronavirüs vaka sayısı 19 bin 122, toplam ölüm sayısı ise 180 oldu. Vérez gazetecilerin diğer ülkelere aşı satışıyla ilgili sorusuna ise “Küba’nın aşının satılmasıyla ilgili stratejisi şunların bir bileşkesinden oluşur: İnsanlık, sağlığa etkisi, ülkemiz için aşı ve ilaç üretimini sürdürecek sistemin ihtiyacı” diye yanıt verdi. Vérez “Biz kazancı en başa yazan bir çokuluslu şirket değiliz. Daha fazla sağlık yaratmak için çalışıyoruz ve kazanç bunun sonucudur, asla öncelik olmayacaktır" dedi.


Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.
Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

“Günün Şairi” olarak 2 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Enver Ercan'ı seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Enver Ercan, 21 Ocak 1958 tarihinde İstanbul'da doğdu. Tam adı Ali Enver Ercan'dır. Mardin kökenli bir aileden gelir. Münibe Neriman Hanım ile Devlet Demiryolları memuru Mehmet Mustafa Ercan’ın oğludur. Haydarpaşa Lisesi’ndeki lise öğrenimini birinci sınıftan yarıda bıraktı. 

Yeni Düşün dergisi, De Yayınevi, İnkılâp Yayınları'da çalıştı. Güneş gazetesi kültür sanat servisinde yönetmen yardımcılığı, Dönemli Yayıncılık’ta dizgi, düzelti ve redaksiyon servisi şefliği, Simavi Yayınları’nda yayın müdürlüğü yaptı. Sombahar dergisi ile Korsan Yayın’ın kurucuları arasında yer aldı. 1990 sonrasında Varlık dergisinin genel yayın yönetmeni ve Yasak Meyve Yayınları'nın imtiyaz sahibi olan Ercan, 1991-92 yıllarında Türkiye Yazarlar Sendikası’nda genel sekreter, 2005-2011 yılları arasında ise kurumda başkan olarak görev yaptı. 2008-2010 yılları arasında Metin Altıok Şiir Ödülü'nün seçici kurulunda yer aldı. TRT 2’de “Cumhuriyet’e Kanat Gerenler” programında metin yazarı olarak çalıştı. Flash TV’de “Şiir Köşesi” ve Yeditepe TV’de “İki Nokta Üst Üste” programlarını hazırladı.

Enver Ercan’ın ilk şiiri olan “Eksik Yaşam” 1977 yılında Resimli Roman dergisinde yayımlandı. Daha sonra şiir, söyleşi ve yazılarıyla Yeni Düşün, Varlık, Milliyet Sanat, Gösteri ve Sombahar dergileri ile Güneş, Yeni Yüzyıl, Cumhuriyet ve Radikal gazetelerinde yer aldı.

Enver Ercan, 22 Ocak 2018 tarihinde, 60 yaşındayken, yoğun bakımda kanser tedavisi gördüğü hastanede hayata veda etti. Kendisi için, bir süre başkanlığını yaptığı TYS tarafından 23 Ocak 2018 Salı günü saat 10.00’da Kadıköy Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde bir tören düzenlendi. Cenazesi Altunizade İlahiyat Camii’nden aynı gün öğle namazından sonra Karacaahmet Mezarlığında toprağa verildi.

Ercan, eserlerinde aşk, sevgi, ayrılık, yalnızlık, acı, zaman, hüzün ve erotizm konuları üzerine yoğunlaştığı şiirlerinde ince yergi öğelerini samimi, sitemkar ve ustalıklı bir dil kullandı. Özellikle konuşma dilinden faydalandığı, zeki ve kışkırtıcı bir biçimde çıkarmış olduğu yeni anlamlarıyla kendine özgü bir algılayışı başarı ile ortaya koyduğu görüldü. Enver Ercan, bir soruşturmaya verdiği yanıtında “Şair, işinin, önce dili ile hesaplaşmak, dilde yangınlar yaratmak olduğunun farkında değil ise bir yığın maliyetine laf etmiş demektir” dedi.

ÖDÜLLERİ:
1996 Abdi İpekçi Mektup Yarışması birincilik ödülü
1997 Cemal Süreya Şiir Ödülü (Geçtiği Her Şeyi Öpüyor Zaman adlı yayımlanmamış şiir dosyasıyla)
1998 Yunus Nadi Şiir Ödülü (Geçtiği Her Şeyi Öpüyor Zaman adlı kitabıyla)
2014 Necatigil Şiir Ödülü (Türkçenin Dudaklarısın Sen adlı kitabıyla)

YAPITLARI:
ŞİİR:
Eksik Yaşam (1977)
Sürçüyor Zaman (1988)
Geçtiği Her Şeyi Öpüyor Zaman (1997)
Türkçenin Dudaklarısın Sen (2014)
SÖYLEŞİ:
Şair Çünkü Onlar (1990)
Şiir Uçar Söz Olur (1994)
DERLEME/ANTOLOJİ:
Varlık Şiirleri Antolojisi 1933-1993 (1993)
Varlık 60. Yıl Seçkisi (1993)
Şiirlerde İstanbul (1994)
Tanzimattan Bugüne Türk Öykü Antolojisi (Yaşar Nabi Nayır ile, 1994)
20. Yüzyıldan Çocuklara Şiirler (1994)
Gülümseyen Anlar – Edebiyat Dünyasından Fıkralar (1994)
Türk ve Dünya Masalları (1996)
Yaşamın Aklından Geçen Öyküler (2011)
Erkeklerin Aklından Geçen Öyküler (İdil Önemli ile, 2001)
Kadınların Aklından Geçen Öyküler (İdil Önemli ile, 2001)
Âşık Katiller Antolojisi (İdil Önemli ile, 2002)
Gergin Ruhlar Antolojisi (İdil Önemli ile, 2002)
Bizans’tan Günümüze İstanbul Şiirleri (2002)
Türk ve Dünya Edebiyatından Fıkralar (2002)
Dünya Edebiyatından Öykü Antolojisi (İdil Önemli ile, 2002)
Türk Edebiyatından Öyküler I – II (İdil Önemli ile, 2003)
Dünya Edebiyatından Öyküler I – II (İdil Önemli ile, 2003)
Varlık'ta İlk İmzalar (2003)
İntihar Şairleri Antolojisi (2006)
Varlık Şiirleri Antolojisi 1933-2008 (2008)
Varlık 75. Yıl Seçkisi (2008)
Bizans'tan Günümüze İstanbul Şiirleri (genişletilmiş baskı, 2010)
İstanbul'un 100 Şiiri (2011)
BİYOGRAFİ:
Arif Damar: Nam-ı Diğer Arif Barikat (2008)
Gülümseyen Usta: Muzaffer İzgü (2009)
Tut Elimden İzmir: Tarık Dursun K. (2009)
Sözcüklerin Doğasında Gezinmek: Yüksel Pazarkaya (2010)
Yüreğimdeki Çiçekler: Mahmut Turgut'un Objektifinden Kaydettiklerimiz (2011)
Bir Hayatın Şiiri: Refik Durbaş (2011)
Ege’de Zaman Yolcusu: Yaşar Aksoy (2012)
Benim Külrengi Zamanlarım: Ahmet Cemal (2013)
UYARLAMA:
Mevlana'dan Masallar (1990)

Sizlerle iki şiirini paylaşarak değerli insanı anmak istiyorum. Ruhu huzur bulsun.

DUDAK TİRYAKİSİ

                      suyun sesi
                      benim sesim

gözlerin kaç zamandır uzak bakıyor
dokunsam canın yanacak sanki
gecemi bahçelendiren yüzün
kararsız bir mevsim şimdi
rüzgârında dağılıyor
dalgınlığın külleri

o elini koyduğun yer var ya
ikimiz için de iyi
zorlasak, biliyorum
bir türlü beceremeyiz türkçeyi

senin burnun aşka sürtüldü
benimki yirminci yüzyıla
bu şiirin adı
'türkçenin dudaklarısın sen'
olmalıydı aslında

#EnverErcan
(Yasakmeyve, Temmuz-Ağustos 2007)

GÖK YÜZÜNÜ ÇEVİR BANA


bende bulduğun benim de aradığımdı
sarmaşıp inceldiğimiz o nokta
hadi tut elimden gezdir sokaklarını
ansızın yakalan sağnağıma

akşam kendini karartırken geliyorsun
komşular kimbilir ne diyor
günü soyunup beni giyiniyorsun
parmakların ışıkları dinlendiriyor

gök yüzünü çevir bana
gezinsin tutkunun alevden dili
uçarken çıkardığın o ses var ya
bütün sözcüklerin özeti gibi

tanrı bu geceyi korusun

#EnverErcan

Yurdumuzda ve dünyada özel bir gün yokmuş bugün, umarım atlamamışımdır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

22 Ocak 871 - Basing Savaşı: Danimarkalı istilacı Vikingler, Anglosaksonları (Anglosakson Kralı: Ethelred of Wessex) Basing'de yendi.
22 Ocak 1517 - Osmanlı ordusu, Ridaniye Savaşı'nda Memluk ordusunu yendi. Bu savaşın ardından, halifelik Osmanlılara geçti.
22 Ocak 1580 - İstanbul Rasathanesi, III. Murat tarafından yıktırıldı.
22 Ocak 1771 - Falkland Adaları, İspanya tarafından Britanya'ya bırakıldı.
22 Ocak 1842 - İlk kez baytar mektebi (veteriner fakültesi) açıldı.
22 Ocak 1873 - Kasımpaşa Tersanesi işçileri greve gitti.
22 Ocak 1889 - Columbia Phonograph plak ve müzik şirketi Washington'da kuruldu.
22 Ocak 1905 - Birinci Rus Devrimi başladı. Çar birliklerinin Kışlık Saray'a dilekçe vermek için yürüyüşe geçen işçilere ateş açmaları ve Kanlı Pazar diye anılan günde, 500 işçiyi öldürmeleri üzerine ayaklanmalar baş gösterdi.
22 Ocak 1924 - Birleşik Krallık'ta, İşçi Partisi lideri Ramsay MacDonald başbakanlığa atandı.
22 Ocak 1930 - Gazi ve Türklük aleyhine yayın yapmaktan dolayı Resimli Ay dergisi aleyhine dava açıldı.
22 Ocak 1932 - İlk Türkçe Kur'an, Hafız Yaşar (Okur) tarafından Yerebatan Camii'nde okundu.
22 Ocak 1938 - Yalova Termal Oteli açıldı.
22 Ocak 1939 - Columbia Üniversitesi'nden bir grup bilim insanı, uranyum atomunu parçalamayı başardı.
22 Ocak 1942 - İmla Kılavuzu'nun tüm okul ve iş yerlerinde kullanılması hakkında genelge yayımlandı.
22 Ocak 1946 - Ampul satışları serbest bırakıldı.
22 Ocak 1947 - Fransa'da yeni kabineyi, sosyalist Paul Ramadier kurdu.
22 Ocak 1949 - Mao'nun orduları Pekin'i aldı.
22 Ocak 1950 - İstanbul grekoromen güreş takımı, İstanbul'da Paris takımını 7-1 yendi.
22 Ocak 1952 - Dünyanın ilk jet yolcu uçağı olan de Havilland Comet, BOAC Havayolu Şirketi'nin filosunda hizmete girdi.
22 Ocak 1953 - Türkiye Milliyetçiler Derneği kapatıldı.
22 Ocak 1957 - İsrail ordusu Sina Yarımadası'ndan çekilmekle birlikte, Gazze Şeridi'ndeki işgalini sürdürdü.
22 Ocak 1959 - İzmir Toplu Basın Mahkemesi, Demokrat İzmir gazetesi Yazı İşleri Müdürü Şeref Bakşık'a 15 gün, gazetenin sahibi Adnan Düvenci'ye ise, 1 yıl mahkûmiyet cezası verdi.
22 Ocak 1959 - Kadın avukatlar, Refik Erduran'a "Bir Kilo Namus" adlı yapıtı nedeniyle açtıkları davadan vazgeçtiler.
22 Ocak 1961 - İstanbul'da 300 cam işçisi kapalı salon toplantısı yaptı.
22 Ocak 1965 - Yeni Seçim Kanunu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi. Yeni Seçim Kanunu millî bakiye sistemini ve birleşik oy pusulası kullanımını öngörüyor.
22 Ocak 1969 - Fikir Kulüpleri Federasyonu'nun "Türk Halkına Mektup" başlıklı bildirisi toplatıldı.
22 Ocak 1969 - Teksif Sendikası'na bağlı işçiler, Defterdar Fabrikası'nda grev başlattı.
22 Ocak 1970 - Boeing 747 ilk kez Londra'ya uçtu.
22 Ocak 1972 - Brüksel Antlaşması imzalandı. Bu antlaşmaya göre; Birleşik Krallık, İrlanda, Danimarka ve Norveç, 1 Ocak 1973'ten itibaren Avrupa Ekonomik Topluluğu'na (AET) üye olacak.
22 Ocak 1973 - 12 Mart dönemi başbakanlarından Nihat Erim, İnsan Hakları Mahkemesi Türkiye Yargıçlığına adaydı. Çok tepki görünce adaylıktan çekildi.
22 Ocak 1977 - İstanbul'da Saraçhane-Sultanahmet arasında, "Faşizme Ölüm" yürüyüşü yapıldı. Yürüyüşe 5 bin kişi katıldı.
22 Ocak 1980 - Tariş olayları: Güvenlik güçleri arama yapmak için TARİŞ (Tariş İncir, Üzüm, Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birlikleri) İşletmelerine girmek istedi; 50 kişi yaralandı, 600 işçi gözaltına alındı. TARİŞ'e bağlı iş yerlerinde işçiler direnişe geçti.
22 Ocak 1980 - Nükleer fizikçi Dr. Andrey Saharov, SSCB'de ülke içi sürgüne gönderildi.
22 Ocak 1981 - İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığınca gözaltına alınan Milliyetçi İşçi Sendikaları Konfederasyonu (MİSK) yöneticilerinin tümü serbest bırakıldı.
22 Ocak 1984 - Kullanıcı dostu grafik ara yüzü ve faresi ile bilgisayarı kullanıcılara sevdiren ilk ticari bilgisayar olan Apple Macintosh, ünlü "1984" televizyon reklam kampanyası ile tanıtılmaya başlandı.
22 Ocak 1987 - Türkiye-Yunanistan Uyum Antlaşması, Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) adına parafe edildi.
22 Ocak 1987 - Yüksek Sağlık Şurası, tüp bebek uygulamasının Türkiye'de de başlatılmasını kararlaştırdı.
22 Ocak 1988 - Nâzım Hikmet'e vatandaşlık haklarının geri verilmesi için kampanya başlatıldı.
22 Ocak 1989 - Sovyetler Birliği'nde ilk kez "Uluslararası Güzellik Yarışması" düzenlendi. Yarışmada Türkiye'yi temsil eden Meltem Hakarar birinci seçildi.
22 Ocak 1990 - Sovyetler Birliği lideri Gorbaçov, Kızıl Ordu askerlerinin ayaklanmayı bastırmak üzere Azerbaycan'a yollandığını açıkladı.
22 Ocak 1991 - Bir Irak scud füzesi İsrail'e düştü, üç kişi öldü.
22 Ocak 1996 - Gazeteci Metin Göktepe'yi öldürdükleri iddiasıyla biri Emniyet Amiri 24 polis gözaltına alındı.
22 Ocak 1996 - Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) kuruldu. Partinin genel başkanlığına Doç. Dr. Ufuk Uras seçildi.
22 Ocak 2000 - Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi, DYP Şanlıurfa Milletvekili Fevzi Şıhanlıoğlu'nun ölümü ile ilgili davada, MHP Milletvekili Cahit Tekelioğlu'nu 2 yıl 9 ay 10 gün ağır hapse mahkûm etti. MHP Milletvekili Mehmet Kundakçı'nın ise beraatine karar verildi.
22 Ocak 2006 - Mersin'de 4,0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.
22 Ocak 2006 - BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Yemen açıklarında kaçakları taşıyan bir teknenin alabora olması sonucu ilk belirlemelere göre 22 kişinin öldüğünü bildirdi.
22 Ocak 2006 - Profesyonel basketbol ligi olan NBA'in şu andaki en iyi oyuncusu olan Kobe Bryant, Toronto Raptors karşısında 81 sayı atarak NBA tarihinin Wilt Chamberlain'den (100) sonra, bir maçta en çok sayı atan oyuncusu oldu.
22 Ocak 2007 - Bağdat'taki bombalı saldırılarda 73 kişi öldü, 138 kişi yaralandı.
22 Ocak 2007 - Vikipedi, Altın Örümcek 2006 "En İyi İçerik" ödülünün sahibi oldu.
22 Ocak 2008 - Ümraniye'de ele geçirilen el bombalarıyla ilgili soruşturmada emekli Tuğgeneral Veli Küçük, avukat Kemal Kerinçsiz, gazeteci Güler Kömürcü, Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın ve Halkla İlişkiler Sözcüsü Sevgi Erenerol, Susurluk davası hükümlüsü Sami Hoştan'ın da aralarında bulunduğu 33 kişi gözaltına alındı.
22 Ocak 2013 - Galatasaray Üniversitesi Saray Binası yangını. Ortaköy Çırağan Caddesi üzerinde bulunan yerleşkede elektrik kontağından çıkan yangın, Feriye Sarayları'ndan olan tarihî binanın pek çok tarihî eser ve kitap ile birlikte küle dönüp kullanılamaz hâle gelmesine sebep olmuştur.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

22 Ocak 826 - Montoku, Japonya'nın 55. imparatoru (ö. 858)
22 Ocak 1263 - İbn Teymiye, Arap İslâm âlimi (ö. 1328)
22 Ocak 1440 - III. İvan (Büyük İvan), Rus çarı (ö. 1505)
22 Ocak 1561 - Sir Francis Bacon, İngiliz devlet adamı, filozof ve şair (ö. 1626)
22 Ocak 1572 - John Donne, İngiliz şair (ö. 1631)
22 Ocak 1573 - Sebastiaen Vrancx, Flaman ressam (ö. 1647)
22 Ocak 1645 - William Kidd (Kaptan Kidd), İskoç denizci ve korsan (ö. 1701)
22 Ocak 1729 - Gotthold Ephraim Lessing, Alman yazar (ö. 1781)
22 Ocak 1788 - Lord Byron, İngiliz şair (ö. 1824)
22 Ocak 1849 - August Strindberg, İsveçli oyun yazarı ve romancı (ö. 1912)
22 Ocak 1855 - Albert Ludwig Sigesmund Neisser, Alman tıp doktoru (bel soğukluğunun etkenini bulan) (ö. 1916)
22 Ocak 1875 - D.W. Griffith, Amerikalı film yönetmeni (ö. 1948)
22 Ocak 1877 - Hjalmar Schacht, Alman bankacı (ö. 1970)
22 Ocak 1879 - Francis Picabia, Fransız ressam, heykeltıraş, grafik sanatçısı ve yazar (ö. 1953)
22 Ocak 1891 - Antonio Gramsci, İtalyan düşünür, siyasetçi ve Marksist teorisyen (ö. 1937)
22 Ocak 1893 - Conrad Veidt, Alman sinema oyuncusu (ö. 1943)
22 Ocak 1900 - Ernst Busch, Alman şarkıcı, oyuncu ve yönetmen (ö. 1980)
22 Ocak 1902 - Selahattin Pınar, Besteci ve tanburi (ö. 1960)
22 Ocak 1906 - Robert E. Howard, Amerikalı yazar (ö. 1936)
22 Ocak 1907 - Dixie Dean, İngiliz futbolcu (ö. 1980)
22 Ocak 1908 - Atahualpa Yupanqui, Arjantinli besteci (ö. 1992)
22 Ocak 1909 - U Thant, Myanmarlı (Myanmar) eğitimci ve diplomat (1962-1971 arasında Birleşmiş Milletler'in 3. genel sekreteri) (ö. 1974)
22 Ocak 1910 - Hezi Aslanov, Azeri asıllı Sovyet general (ö. 1945)
22 Ocak 1911 - Bruno Kreisky, Avusturya Sosyal Demokrat Partisi önderi ve başbakan (ö. 1990)
22 Ocak 1915 - Ertuğrul Bilda, Oyuncu (ö. 1993)
22 Ocak 1916 - Edmundo Suárez, İspanyol futbolcu ve teknik direktör (ö. 1978)
22 Ocak 1920 - Alf Ramsey, İngiliz teknik direktör (ö. 1999)
22 Ocak 1923 - Norman Ickeringill, Avustralyalı güreşçi (ö. 2007)
22 Ocak 1931 - Rauno Mäkinen, Fin güreşçi (ö. 2010)
22 Ocak 1931 - Sam Cooke, Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı (ö. 1964)
22 Ocak 1932 - Günseli Başar, Manken (ö. 2013)
22 Ocak 1932 - Piper Laurie, Amerikalı oyuncu.
22 Ocak 1933 - Kaya Gürel, Tiyatro ve sinema oyuncusu (ö. 2010)
22 Ocak 1933 - Sezai Karakoç, Şair, yazar ve siyasetçi.
22 Ocak 1936 - Valerio Zanone, İtalyan politikacı (ö. 2016)
22 Ocak 1939 - Luigi Simoni, İtalyan futbolcu ve teknik direktör.
22 Ocak 1940 - Eberhard Weber, Alman basçı ve besteci
22 Ocak 1940 - John Hurt, İngiliz oyuncu ve seslendirme sanatçısı (ö. 2017)
22 Ocak 1941 - İbrahim Arıkan, İş adamı (ö. 2016)
22 Ocak 1946 - Cihan Ünal, Tiyatro ve sinema sanatçısı.
22 Ocak 1950 - Mustafa Irgat, Şair ve sinema yazarı (ö. 1995)
22 Ocak 1951 - Ondrej Nepela, Slovak buz patencisi (ö. 1989)
22 Ocak 1952 - Mustafa Oğuz Demiralp, Diplomat.
22 Ocak 1953 - Jim Jarmusch, Amerikalı yönetmen.
22 Ocak 1956 - Şükrü Halûk Akalın, Dil bilimci ve Türk Dil Kurumu başkanı.
22 Ocak 1958 - Filiz Koçali, Siyasetçi ve Sosyalist Demokrasi Partisi genel başkanı.
22 Ocak 1959 - Linda Blair, Amerikan oyuncu.
22 Ocak 1960 - Michael Hutchence, Avustralyalı müzisyen, oyuncu ve INXS'in solisti (ö. 1997)
22 Ocak 1961 - Yavuz Çuhacı, Besteci, şarkı sözü yazarı ve TV yönetmeni.
22 Ocak 1962 - Peter Lohmeyer, Alman aktör.
22 Ocak 1962 - Sirus Kayıkran, İranlı futbolcu ve teknik direktör (ö. 1998)
22 Ocak 1965 - Diane Lane, Amerikalı aktris.
22 Ocak 1965 - Steven Adler, Amerikalı müzisyen.
22 Ocak 1966 - Thorsten Kaye, Alman asıllı Amerikalı aktör.
22 Ocak 1969 - Durdu Mehmet Kastal, Siyasetçi.
22 Ocak 1969 - Olivia d'Abo, İngiliz aktris, şarkıcı, söz yazarı ve seslendirme sanatçısı.
22 Ocak 1970 - Aydın Ünal, Gazeteci, yazar ve siyasetçi.
22 Ocak 1970 - Fan Zhiyi, Çinli futbolcu ve teknik direktör.
22 Ocak 1971 - Sandra Speichert, Alman sinema ve dizi oyuncusu.
22 Ocak 1972 - Gabriel Macht, Amerikalı aktör.
22 Ocak 1973 - Olgun Aydın Peker, İş adamı.
22 Ocak 1974 - Annette Frier, Alman aktris ve komedyen.
22 Ocak 1974 - Barbara Dex, Belçikalı şarkıcı.
22 Ocak 1974 - Jenny Silver, İsveçli şarkıcı.
22 Ocak 1974 - Jörg Böhme, Alman futbolcu ve teknik direktör.
22 Ocak 1975 - Josh Earnest, Amerikalı bürokrat ve hükûmet sözcüsü.
22 Ocak 1975 - Kenan Çoban, Sinema ve televizyon oyuncusu.
22 Ocak 1979 - Özge Uzun, TV ve haber sunucusu.
22 Ocak 1979 - Svein Oddvar Moen, Norveçli futbol hakemi.
22 Ocak 1981 - Ben Moody, Amerikalı müzisyen.
22 Ocak 1981 - Beverley Mitchell, Amerikalı oyuncu ve country müzik şarkıcısı.
22 Ocak 1982 - Paula Pequeno, Brezilyalı voleybolcu.
22 Ocak 1982 - Sedef Avcı, Oyuncu ve model.
22 Ocak 1983 - Marčelo, Sırp şarkıcı ve yazar.
22 Ocak 1985 - Orianthi Panagaris, Yunan asıllı Avustralyalı şarkıcı ve gitarist.
22 Ocak 1985 - Yasemin Ergene, Oyuncu.
22 Ocak 1988 - Errick McCollum, Amerikalı basketbolcu.
22 Ocak 1988 - Nick Palatas, Amerikalı aktör.
22 Ocak 1990 - Alizé Cornet, Fransız tenis oyuncusu.
22 Ocak 1998 - Silentó, Amerikalı müzisyen.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

22 Ocak 239 - Cao Rui, Çin'in Wei Hanedanı'na mensup 2. imparatoru (d. 204 veya 206)
22 Ocak 1387 - Çandarlı Kara Halil Hayreddin Paşa, Osmanlı sadrazamı (d. ?)
22 Ocak 1517 - Hadım Sinan Paşa, Osmanlı vezir-i azam
22 Ocak 1647 - Koca Musa Paşa, Osmanlı devlet adamı ve denizci (d. ?)
22 Ocak 1666 - Şah-ı Cihan, Babür İmparatorluğu'nun 5. hükümdarı (Tac Mahal'i yaptıran) (d. 1592)
22 Ocak 1737 - Jean-Baptiste Vanmour, Fransız ressam (d. 1671)
22 Ocak 1798 - Matija Antun Relković, Hırvat yazar ve asker (d. 1732)
22 Ocak 1878 - August Willich, Alman asker (d. 1810)
22 Ocak 1890 - Lavrentiy Alekseyeviç Zagoskin, Rus deniz subayı ve Alaska kâşifi (d. 1808)
22 Ocak 1893 - Vinzenz Lachner, Alman bestekâr, orkestra şefi ve müzik eğitimcisi (d. 1811)
22 Ocak 1901 - Victoria, Birleşik Krallık kraliçesi (63 yıldır tahtta idi) (d. 1819)
22 Ocak 1922 - Fredrik Bajer, Danimarkalı yazar, öğretmen, pasifist siyasetçi ve Nobel Barış Ödülü sahibi (d. 1837)
22 Ocak 1922 - Salih Hayali Yaşar, Siyasetçi (d. 1869)
22 Ocak 1922 - William Christie, İngiliz astronom (d. 1845)
22 Ocak 1922 - XV. Benedictus, Papa (d. 1854)
22 Ocak 1967 - Jobyna Ralston, Amerikalı sinema oyuncusu (d. 1899)
22 Ocak 1972 - Boris Konstantinovich Zaytsev, Rus yazar (d. 1881)
22 Ocak 1973 - Lyndon Baines Johnson, Amerika Birleşik Devletleri'nin 36. başkanı (d. 1908)
22 Ocak 1974 - Antanas Sniečkus, Litvan komünist, partizan ve siyasetçi (d. 1903)
22 Ocak 1975 - Abdi Parlakay, Futbol hakemi (d. 1914)
22 Ocak 1976 - Hermann Jónasson, İzlanda Başbakanı (d. 1896)
22 Ocak 1982 - Eduardo Frei Montalva, Şilili siyasetçi (d. 1911)
22 Ocak 1984 - Bob Pirie, Kanadalı yüzücü (d. 1916)
22 Ocak 1987 - Zeyyad Baykara, Siyasetçi ve eski başbakan yardımcılarından (d. 1915)
22 Ocak 1993 - Kobo Abe, Japon yazar (d. 1924)
22 Ocak 1994 - Telly Savalas, Yunan asıllı Amerikalı oyuncu (d. 1922)
22 Ocak 1995 - Rose Fitzgerald Kennedy, Amerikalı hayırsever ve J.F. Kennedy'nin annesi (d. 1890)
22 Ocak 2002 - Kenneth Armitage, İngiliz heykeltıraş (d. 1916)
22 Ocak 2004 - Ann Miller, Amerikalı dansçı, şarkıcı ve oyuncu (d. 1923)
22 Ocak 2005 - Atilla Özkırımlı, Edebiyat tarihçisi ve yazar (d. 1942)
22 Ocak 2006 - Aydın Güven Gürkan, Siyasetçi ve Sosyaldemokrat Halkçı Parti eski genel başkanı (d. 1941)
22 Ocak 2008 - Heath Ledger, Avustralyalı oyuncu (d. 1979)
22 Ocak 2008 - Orhan Aksoy, Yönetmen, senarist ve yapımcı (d. 1930)
22 Ocak 2009 - İsmail Hakkı Birler, Siyasetçi (d. 1927)
22 Ocak 2010 - Jean Simmons, İngiliz asıllı Amerikalı aktris ve seslendirme sanatçısı (d. 1929)
22 Ocak 2012 - Pierre Sudreau, Fransız siyasetçi ve direnişçi (d. 1919)
22 Ocak 2012 - Rita Gorr, Belçikalı mezzosoprano (d. 1926)
22 Ocak 2013 - Anna Litvinova, Rus top model (d. 1983)
22 Ocak 2014 - François Deguelt, Fransız şarkıcı (d. 1932)
22 Ocak 2015 - Oğuz Oktay, Oyuncu (d. 1939)
22 Ocak 2016 - Kamer Genç, Siyasetçi (d. 1940)
22 Ocak 2016 - Miloslav Ransdorf, Çek politikacı (d. 1953)
22 Ocak 2016 - Osman Şahinoğlu, Siyasetçi (d. 1927)
22 Ocak 2016 - Tahsin Yücel, Akademisyen, öykü ve roman yazarı, denemeci, eleştirmen ve çevirmen (d. 1933)
22 Ocak 2017 - Cristina Adela Foisor, Rumen satranç oyuncusu (d. 1967)
22 Ocak 2017 - İlhan Cavcav, İş adamı ve Gençlerbirliği başkanı (d. 1935)
22 Ocak 2017 - Pietro Bottaccioli, İtalyan piskopos ve din adamı (d. 1928)
22 Ocak 2017 - Merete Armand, Norveçli oyuncu (d. 1955)
22 Ocak 2018 - Enver Ercan Şair (d. 1958)
22 Ocak 2018 - Jimmy Armfield, İngiliz futbolcu ve menajer (d. 1935)
22 Ocak 2018 - Lütfi Doğan (1927 doğumlu siyasetçi), İlahiyatçı, siyasetçi ve 11. Diyanet İşleri Başkanı. (d. 1927)
22 Ocak 2018 - Ursula K. Le Guin, Amerikalı yazar (d. 1929)
22 Ocak 2019 - Themos Anastasiadis, Yunan gazeteci (d. 1958)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Cuma.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?