Doğu Karadeniz’de 448 köy yolu kardan kapandı


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Öğretmeni Temel'e sormuş:
-"Söyle bakalım Temel, Amerika'da saatler Avrupa'ya göre neden 5 saat geridir?"
Temel cevabı bilmeyince yine hazırcevaplılığını konuşturmuş:
-"Amerika daha geç keşfedildi da ondan öğretmenum..."

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Dünyanın insandan başka anlamı yoktur. Hayat anlayışımızı kurtarmak istiyorsak, insanı kurtarmamız gerekir." demiş Albert Camus.
İnsan kaldı mı ki kurtarılacak, bilemiyorum.
Bu korona illeti de adam etmezse bizi, sonumuz pek iyi değil bence.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Karaciğer yağlanmasından kurtulmanız için bol bol meyve ve sebze tüketiniz. Ayrıca tam tahıl gibi sağlıklı besinler yemelisiniz. Yağ ve şekeri azaltmaya özen gösteriniz. Haftanın en az 3 ila 4 günü 30 dk. olacak şekilde yürüyüş yapınız."
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

"Barkod okuyucular, siyah çubukların arasında bulunan beyaz bölgeyi tarayarak barkodu okurlar"mış.

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
Temsilci atamayan Twitter’a reklam yasağı Resmi Gazete’de yayımlandı
Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, Türkiye'ye temsilci atamayan sosyal medya ağlarının Türkiye'den reklam alması durduruldu. Yayımlanan karardan, Türkiye'de milyonlarca kullanıcısı bulunan Twitter, Periscope ve Pinterest gibi sosyal medya ağları etkilendi. Konuyla ilgili Twitter hesabından açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, "Dileriz ki hala temsilcisini bildirmeyen Twitter ve Pinterest de ivedilikle gerekli adımları atarlar" dedi. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan 'Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu' kararında, Türkiye'de temsilci bulundurmayan sosyal medya ağlarının Türkiye'den reklam alması durduruldu. Yayımlanan kararla, Türkiye'de milyonlarca kullanıcısı bulanan Twitter, Periscope ve Pinterest gibi sosyal medya ağların, Türkiye'den reklam alması yasaklandı. Konuyla ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayan, yaptığı açıklamada; BTK, BDDK, TCMB, VDK ve ilgili tüm kamu kurumlarının reklam yasağını denetleyeceğini ve reklam veren şirketlere de ceza kesileceğini aktardı.
Bakan Yardımcısı Sayan Twitter hesabından yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:
"1 Ekim 2020'de yürürlüğe giren yasanın 3'ncü aşaması olan 'Reklam Yasağı', Resmî Gazete'de yayımlandı. 7253 sayılı yasa gereği Türkiye'ye resmi temsilci atamayan yurt dışı kaynaklı sosyal medya şirketleri, artık ülkemizden reklam alamayacak. Reklam yasağının uygulamasını; BTK, BDDK, TCMB, VDK ve ilgili tüm kamu kurumlarımız hassasiyetle denetleyecek. Ayrıca reklam veren şirketlere de ceza kesilecek. Reklam yasağı uygulanmadan Türkiye'ye temsilci atamayı ve yükümlülükleri yerine getirmeyi kabul eden sosyal ağ şirketlerine teşekkürlerimi sunuyorum. Hiçbir vatandaşımızın ülkemizde sağlanan hizmetlerden mahrum kalmasını istemiyoruz. Lakin milletimizin; verilerini, gizliliğini ve haklarını korumak için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız. Dijital faşizm ve kural tanımazlığın Türkiye'de hakim olmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Dileriz ki hala temsilcisini bildirmeyen Twitter ve Pinterest de ivedilikle gerekli adımları atarlar. Yükümlülüğe uymamakta ısrar eden sosyal ağların bant genişliğinin daraltılması en son istediğimiz yol. Taciz, istismar, iftira ve hak ihlalleri bir özgürlük değil suçtur! Hiç kimsenin bu ve benzeri suçları özgürlük kisvesi altında işlemesine asla müsade etmeyeceğiz."

Doğu Karadeniz’de 448 köy yolu kardan kapandı
Doğu Karadeniz’in yüksek kesimlerinde süren kar yağışı nedeniyle Trabzon, Rize, Giresun, Artvin, Gümüşhane ve Bayburt'ta 448 köy yolu, ulaşıma kapandı. Özel İdare ve belediye ekipleri, iş makineleriyle kapalı yolları ulaşıma açmak için çalışma yürütüyor.

Fiili kürtaj yasağı Meclis gündeminde
HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, TBMM Başkanlığı’na verdiği önergeyle ülkede uygulanan fiili kürtaj yasağıyla ilgili Meclis Araştırması açılmasını talep etti. Gülüm, "Türkiye’de yasal olmasına rağmen 295 kamu hastanesinin 102’sinde kürtajın yasak veya devlet hastanelerinde yapılmadığı gerekçesiyle kürtaj hakkının engellendiği tespit edilmiştir" dedi. Züleyha Gülüm, yasal olmasına rağmen doğum kontrolü yöntemleri ile kürtaj hizmeti sağlamayan kamu hastanelerinin tespit edilerek fiili kürtaj yasağının nedenlerinin araştırılması ve isteğe bağlı kürtaj hizmetlerinin sağlanmasına yönelik gerekli tedbirlerin alınması amacıyla Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulması önerisi verdi. Gülüm, önergenin gerekçesinde yasa ve uluslararası belgeler doğrultusunda istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için gebeliğin ilk 10 haftası boyunca, herhangi bir sağlık sorunu olmadan ve medeni duruma bakılmaksızın kürtaj yaptırma hakkından faydalanılabileceğini hatırlattı. 
“Son yıllarda kamu kurumlarında verilen doğum yöntemlerine erişimin kısıtlandığı, kürtaj hakkının engellendiği görülmektedir” diyen Gülüm, Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi’nin “Yasal Ancak Ulaşılabilir Değil: Türkiye’deki Kamu Hastanelerinde Kürtaj Hizmetleri” raporundaki verileri şöyle aktardı:
"Türkiye’de yasal olmasına rağmen 295 kamu hastanesinin 102’sinde kürtajın yasak veya devlet hastanelerinde yapılmadığı gerekçesiyle kürtaj hakkının engellendiği tespit edilmiştir. Raporda 295 hastanenin yalnızca 10’unda kadının istediği esas alınarak, hiçbir şart koşulmadan kürtaj hizmetinin verildiği, 'İsteğe bağlı kürtaj yapmayan' hastane oranın ise son 4 yılda yüzde 12’den yüzde 54’e çıktığı ve İstanbul dahil olmak üzere 56 ilde isteğe bağlı kürtaj hizmetinin verilmediği belirtilmektedir."
Bu verilerin iktidarın kürtaj karşıtı politika ve söylemlerinin yaygın bir fiili yasağa dönüştüğünü açıkça gösterdiğini vurgulayan Gülüm, özellikle 2012 yılından itibaren sistematikleşen kürtaj karşıtı uygulamalar ve kürtajın bir cinayet olduğu yönündeki söylemlerin kürtajın yasal olmadığı algısına yol açtığının altını çizdi. Gülüm, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bununla birlikte devletin sorumlu olduğu kamu hastanelerinde ücretsiz sunulması gereken hizmetlerin özel hastanelere yönlendirilerek ücretli hale getirilmesi sağlık hakkının ihlaline, özellikle yoksul kadınların bu haktan mahrum kalmasına neden olmaktadır. Dahası, Sağlıkta Dönüşüm Programı’yla birlikte sağlık ocaklarının kapatılarak aile hekimliğine geçilmesi ve hastanelerde olduğu gibi burada da performans siteminin etkili olması, Dünya Sağlık Örgütü’nün temel ilaçlar listesine aldığı medikal kürtaj haplarına erişilememesi, hekimlerin yasalara aykırı olduğu halde kürtajı yapmama durumunda korunacağını bilmeleri veya aksine kürtaj yaptıkları için fişleneceği baskısı gibi nedenler fiili kürtaj yasağının başlıca nedenleri arasındadır. Bu bilgiler ışığında, yasal olmasına rağmen doğum kontrolü yöntemleri ile kürtaj hizmeti sağlamayan kamu hastanelerinin tespit edilerek fiili kürtaj yasağının nedenlerinin araştırılması ve isteğe bağlı kürtaj hizmetlerinin sağlanmasına yönelik gerekli tedbirlerin alınması amacıyla bir araştırma komisyonu kurulmasını arz ve teklif ederim."

 
Korona haberlerine gelince:
 
Sağlık Bakanlığı, halkı böyle bilgilendirdi: Covid-19’un aşısı yok
Koronavirüs salgını süresince veri paylaşımı ve bilgilendirmeleri sürekli tartışma konusu olan Sağlık Bakanlığı’nın sürece ciddiyetsiz yaklaşımının bir örneği daha belirlendi. Bakanlığın, hastalığa karşı halkı bilgilendirmek için hazırladığı sayfada Covid-19’a karşı bir aşının olmadığı söylendi. Bakanlık, BirGün'ün haberi ardından sayfadaki soru yanıtını güncelledi. Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 Bilgilendirme Sayfası’nda yer alan ‘Sıkça Sorular Sorular’ bölümünde Covid-19 aşısına dair verilen bilgi dikkat çekti.
Sıkça Sorular Sorular’ın halka yönelik olan kısmında yer alan “COVID-19'un aşısı var mıdır?” sorusu şöyle yanıtlandı:
“Hastalık için geliştirilmiş bir aşı henüz bulunmamaktadır. Ülkemizde ve dünyada aşı geliştirme çalışmaları yürütülmektedir.”
Bakanlık, BirGün'ün haberi ardından sayfadaki bilgiyi güncelleyerek, "COVID-19 için şuana kadar geliştirilmiş 3 çeşit aşı mevcuttur; inaktif aşılar, mesajcı RNA (mRNA) aşıları, viral vektör (adenovirüs) aşıları" ifadelerini kullandı. Soruya verilen cevaptan Bakanlığın, güncel gelişmelere göre bilgilendirme sayfasını güncellemediğini anlaşılıyor. Ne var ki Bakanlığın sayfasındaki ciddiyetsizlik bununla da sınırlı değil. Haziran sonunda turizm kaygısıyla hazırlanmaya başlanan Covid-19 durum raporları da aylardır açıklanmıyor. Bakanlığın Covid-19 Bilgilendirme Sayfası’na girer girmez karşılaşılan bölümde açıklanan son günlük rapor 23 Kasım’a, son haftalık rapor ise 19-25 Ekim haftasına ait. Kamuoyuna verilen bilgi paylaşımı taahhüdü yerine getirilmezken nedenine dair en ufak açıklama dahi yapılmadı.

Kulis: Marttan sonra yeni normal hazırlığı
Vaka sayılarında yüzde 60’a varan gerileme ve aşılama çalışmalarıyla birlikte salgın yasaklarında esneme gündeme geldi. Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın kulis haberine göre; hafta sonu yasağı, hafta içi sokağa çıkma yasağının saatleri, okullar ve lokantalarla ilgili yeni planlama belli oldu. Türkiye’de aşılama sürecinin başlamasının ardından yeni planlar yapılmaya başlandı. İlk parti aşılar sağlık çalışanlarına yapılırken, edinilen bilgilere göre yeni aşılara ilişkin planlamalar sürüyor. Sağlık çalışanlarına aşıların bir hafta-on gün içinde tamamlanacağı belirtiliyor. Yeni parti aşıların gelmesi, klinik çalışmaların tamamlanması ve diğer gruplara aşılamanın şubat ayının ikinci yarısından önce mümkün olmayacağı ifade ediliyor. Buna bağlı olarak aşılamanın hızlanması ve sonuç alınmasının mart ayının ikinci yarısını bulacağı belirtiliyor. Yetkililer aşı konusunda tereddütlerin büyük ölçüde giderildiği, zorunlu olmamasına rağmen sürecin normal işleyeceği görüşünde. Aşının yapılan kişiyi korumasının yanı sıra, dışarıya yaydığı virüs yükünün de azalmasının, bulaştırıcılık düzeyini düşüreceği ifade ediliyor. Buna göre mart ayının ikinci yarısından itibaren kuralların yumuşatılabileceği, sonbahar döneminde virüsün kış gribi haline dönebileceği iddia ediliyor. Haziran ayından itibaren yerli aşının devreye girebileceği, tekrar aşılamalarının yerli üretimle yapılacağı öne sürülüyor. Hükümette yapılan değerlendirme toplantılarında, son iki ay içerisinde uygulanan önlemlerle vakaların yüzde 60 oranında düştüğü, ölüm oranlarında da gerileme beklendiği bildirildi. Toplumsal bağışıklığın da etkisiyle, özellikle büyükşehirlerde önemli oranda sonuç alındığı ifade edildi.

NELER DEĞİŞECEK?
♦ Salgının seyrine bağlı olarak, kuralların değiştirilmesine ilişkin seçenekler tartışılıyor.
♦ Öncelikli olarak sokağa çıkma yasağına ilişkin saatlerin daraltılabileceği konuşuluyor. Cumartesi-pazar günü uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarının gündüz için kaldırılması da yeni planlamada söz konusu olabilecek.
♦ Hafta içi kısıtlamalarının saatlerinin de 21.00’den 23.00’e çekilebileceği belirtiliyor.
♦ Bir süre sonra Sağlık Bakanlığı hastanelerinde, normal hasta kabul edilebileceği, ertelenen ameliyatlar ve tedavilere de yeniden başlanabileceği ifade ediliyor.
♦ Mart ayından itibaren okulların ikinci yarı yılında yüzyüze eğitime geçmesi de tartışılan konular arasında.
♦ Lokanta ve kafelerin belli kurallarla açılabileceği, buralara HES koduyla girilmesine ilişkin yeni düzenlemeler yapılabileceği öne sürülüyor.


Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.
Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

“Günün Şairi” olarak 28 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 101. doğum günü olan İbrahim Minnetoğlu'nu seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

İbrahim Minnetoğlu, 20 Ocak 1920(Kimi kaynaklarda 5 Ocak olarak geçiyor) tarihinde, Malatya'ya bağlı Ağvan köyünde dünyaya geldi. Muharrem Minnetoğlu ile Hanife Hanım'ın oğludur. İlk ve orta öğrenimini Malatya’da tamamlayan İbrahim Minnetoğlu, 1928’de İstanbul’a gitti ve İstanbul Erkek Lisesi’nde öğrenim görmeye başladı. İstanbul Erkek Lisesi’nden 1940’ta mezun olan Minnetoğlu, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yükseköğrenimini tamamladı.

Öğrenciliği sırasında Yeni Sabah gazetesine girerek basın hayatına atıldı. Dünya (“Vagon Penceresinden” sütununda) ve Tercüman gazetelerinde fıkra yazarlığı yaptı. Sanat eleştirileri yazdı ve röportajlar yaptı. Kurduğu Minnetoğlu Kitabevini (1961) yönetti. 1962’de Minnetoğlu Dağıtım Teşkilâtını ve 1965’te aynı adı taşıyan yayınevini kurdu. Gazeteciliğin yanında spor çalışmaları, Halkevi yöneticiliği, tiyatro ve dergi işleri ile de uğraştı. Tercüman gazetesinde fıkra yazarlığı yaptı. 1976’da Tercüman gazetesinden kendi isteği ile emekliye ayrıldı.

İbrahim Minnetoğlu 24 Temmuz 1993 (Kimi kaynaklarda 26 Temmuz olarak geçiyor) tarihinde, 73 yaşındayken, İstanbul'da hayata veda etti.

İlk şiirleri 7 Gün ve Yirminci Asır dergilerinde çıktı. Sonra Hürses, Hergün, Dünya, Tercüman, Her Hafta, Kaynak, Aile, Edebiyat Dünyası, Hisar, Türk Dili, Türk Düşüncesi, Varlık, Salkım, Çağrı, Meşale, Defne, Türk Edebiyatı gibi dergi ve gazetelerde yazdı. Kimi zaman hece, kimi zaman serbest ölçüyle kaleme aldığı şiirlerine Anadolu'yu ve Anadolu insanını taşıdı. Uzun süre Tercüman gazetesinde kaleme aldığı fıkra ve Anadolu gezilerini yansıtan röportaj yazıları ile adından söz ettirdi. Yurdun her köşesinden kokular, renkler ve bulunan şiirlerinde kendi deyişi ile, iç ahenkte yenilikler yapmak için sen oyunlarına önem verdi. Konusunu Anadolu’nun zengin kültüründen alan şiirlerinin haksızlığa isyan, kötülüğe yergi, gerçeğe ve tarihe bağlılık en belirgin özelliklerinden sayıldı.

YAPITLARI:
ŞİİR:
İstanbul'un Fethi (1953)
Kıbrıs Destanı (1959)
Ağvan (1960)
Sevgiler (Şiirlerinden seçmeler, 1979)
Uyum (1992)
Gülümse (1993)
GEZİ: 
Vagon Penceresinden (1959).
SÖZLÜK: 
Türkçe Deyimler Sözlüğü (M. Ertuğrul Saraçbaşı ile, 1980)
Örnekli ve Açıklamalı Türk Atasözleri Sözlüğü (M. Ertuğrul Saraçbaşı ile).
ÖDÜLLERİ:
1980 Türk Milli Kültür Vakfı Türkçe Ödülü (Sözlük çalışması ile)

Sizlerle iki şiirini paylaşarak değerli insanı anmak istiyorum:

TUTKUM

Yalan yaşamaktan bıktığım yalan
Kim ne derse desin inanmayın
Gönlüme göre olmaz biliyorum
Ne çevre, ne düzen biliyorum.

Sıkılsam ağlar dökerim derdimi
Bir parça gökyüzü, bir tutam güneş
Gülen bir çocuk yüzü bir arkadaş
Unutturur çabucak çektiklerimi.

Sıkılmasına dayanamam paşa gönlümün
Sokakları, vitrinleri doldururum içime
Dostlarımı hatırlarım bir bir
Sevdiklerimin adını anarım yüksek sesle

İnanmayın kim ne derse desin
Gücümü büyütmüştür tutkular benim
Yaşamayı böyle aşkla sevmeseydim
Sizlere şiirler nasıl yazardım...

Bir sır öğrendim yaşamak pazarında
Güler yüzlü bir ihtiyar satıyordu insanım, diyordu.
Kuş benim kuşum gün günüm.
Derdini, mutluluğunu insanlarla paylaşıyordu.

Düşmanlarım varsa, onlara da merhaba!
Sevdiklerime zaten açık kollarım
Siz inanmayın başka şeye
Ben en çok sevmesini bilirim.

İnanmayın siz yaşamaktan bıktığıma
Bir tutam sevdaya bir gönül dolusu sevda bende.
Sevdam sebil olsun, sebil; insana,. ağaca, buluta
işim gücüm arkadaşlıktır; kurda kuşa!..

#İbrahimMinnetoğlu


BULUTA AÇILAN KAPI 

Ve
İşte
Böyle başladı
Kuşkanatlarında sabah
Bulutlar ötesinde: Elif, Lam, Mim,
Müslüman ülkesinde bir ezan vakti
Hıristiyan memleketlerinde çanlar çalarken
Buda
Konfüçyus
Yarı uyanık, yarı uykuda
Sabahın ilk ışıkları; yakut, pırlanta, suda
İlk rüzgâr buğday başaklarında; deli derviş nefesi
Çekip kaldırdı atlas perdeyi, Denizli horozunun sesi

#İbrahimMinnetoğlu

Yurdumuzda ve dünyada özel bir gün yokmuş bugün, araştırmalarıma göre.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

20 Ocak 1265 - İlk İngiliz parlamentosu toplandı.
20 Ocak 1815 - Napolyon, 140.000 kişilik bir ordu ve 200.000 kişilik gönüllü birliği ile Paris'e girdi.
20 Ocak 1841 - Hong Kong Adası (Hong Kong'un güneyinde bir ada), Afyon Savaşları sırasında Birleşik Krallık'a verildi.
20 Ocak 1861 - Arjantin'in Mendoza şehri, şiddetli bir depremle harabeye döndü.
20 Ocak 1892 - Springfield, Massachusetts'te ilk resmi basketbol maçı oynandı.
20 Ocak 1895 - Darülaceze kuruldu.
20 Ocak 1915 - Mustafa Kemal, Esat (Bülkat) Paşa komutasındaki 3. Kolordu'ya bağlı olarak Tekirdağ'da teşkil edilecek 19.Tümen Komutanlığı'na atandı.
20 Ocak 1916 - Albert Einstein, görelilik kuramını yayımladı.
20 Ocak 1918 - Midilli Kruvazörü, Gökçeada açıklarındaki mayınlara çarparak battı. I. Dünya Savaşı'nın başında, 11 Ağustos 1914'te İngiliz filosunun izlediği Almanların Goeben ve Breslau gemileri Çanakkale Boğazı'ndan geçmiş ve ilkine "Yavuz" ikincisine "Midilli" adı verilmişti.
20 Ocak 1920 - Maraş'ta Fransızlar'a karşı, Maraş Savunması başladı.
20 Ocak 1921 - TBMM'nin oluşumunun ardından 23 maddelik ilk Anayasa, Teşkilatı Esasiye kabul edildi.
20 Ocak 1921 - Dağıstan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti; Sovyetler Birliği'ne bağlı olarak kuruldu.
20 Ocak 1923 - Türkiye Büyük Millet Meclisi, gizli oturumunda Elcezire bölgesinde bir İstiklal Mahkemesi kurulması kararı aldı.
20 Ocak 1923 - İsmet Paşa, Lozan'da Yunanlar tarafından yakılmış 26 şehrin listesini sundu.
20 Ocak 1936 - Ankara'da Endüstri Kongresi toplandı. Toplantıda İkinci Beş Yıllık Sanayi Planı esasları kabul edildi.
20 Ocak 1936 - Sinemaların esas filmle beraber bir de "öğretici film" göstermek zorunda olduğuna ilişkin yasa çıktı.
20 Ocak 1936 - VIII. Edward Birleşik Krallık Hükümdarı oldu. Daha bir yılı doldurmadan 10 Aralık 1936'da kendi isteği ile tahtı bırakacaktır.
20 Ocak 1942 - Askerlik süresi üç yıla çıkarıldı.
20 Ocak 1945 - Birleşik Krallık'ta eğitimini tamamlayan 50 Türk öğrenciye pilotluk brövesi verildi.
20 Ocak 1947 - Fransa'da Charles de Gaulle, politikadan çekildiğini açıkladı ve görevinden istifa etti.
20 Ocak 1950 - Kiraların serbest bırakılması kararlaştırıldı.
20 Ocak 1952 - Türkiye Cumhuriyeti Millî Savunma Bakanlığı Kore'de 34 subay, 46 astsubay ve 1252 erin şehit olduğunu açıkladı.
20 Ocak 1953 - General Eisenhower, Amerika Birleşik Devletleri'nin 34. Başkanı olarak göreve başladı.
20 Ocak 1956 - Yaşar Kemal, "İnce Memed" romanıyla Varlık Dergisi Roman Armağanı'nı kazandı.
20 Ocak 1961 - Londra Konferansı'nda Kıbrıslı Rumlar, "federal yönetim" tezini reddetti. Bunun üzerine Kıbrıs Türk toplumu temsilcileri konferanstan çekildi.
20 Ocak 1961 - Saraçhane Tiyatrosu açıldı. İlk oyun Cevat Fehmi Başkut'un "Hacıyatmaz" oyunu oldu.
20 Ocak 1961 - John F. Kennedy, Amerika Birleşik Devletleri'nin 35. Başkanı olarak göreve başladı.
20 Ocak 1963 - 21-25 Ocak'ta şiddetli soğuklar, Türkiye'nin her yanını etkiledi. Elektrikler ve sular kesildi, trenler yollarda kaldı. Uludağ'da kar kalınlığı 25 metre.
20 Ocak 1967 - Uluslararası Las Vegas Maratonu'nda İsmail Akçay ikinci oldu, derecesi: 2 saat, 23 dakika, 3 saniye.
20 Ocak 1968 - Türkiye, Yunanistan'daki askeri rejimi tanıyan ilk ülke oldu.
20 Ocak 1969 - John Lennon, Yoko Ono ile evlendi.
20 Ocak 1971 - Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Akademik Konsey'in kararıyla süresiz kapatıldı.
20 Ocak 1973 - Eski Millî Birlik Komitesi üyesi Cemal Madanoğlu ve 31 kişi hakkında "Anayasayı değiştirme ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ıskat için gizli örgüt kurma" iddiasıyla dava açıldı. Dava açılanlar arasında Doğan Avcıoğlu, İlhan Selçuk, İlhami Soysal da var.
20 Ocak 1975 - Tüm Memurlar Birleşme ve Dayanışma Derneği (Tüm-Der) kuruldu.
20 Ocak 1975 - ASALA örgütü kuruldu.
20 Ocak 1981 - İstanbul Sıkıyönetim Mahkemesi, 223 Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu üyesinin tutuklanmasına karar verdi.
20 Ocak 1981 - İran, 444 gündür rehin tutulan 52 Amerikalının serbest bırakıldığını açıkladı. Haber, Ronald Reagan'ın Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığı koltuğunu Jimmy Carter'dan devralmasından birkaç dakika sonra geldi.
20 Ocak 1986 - Demokratik Sol Parti ile Sosyaldemokrat Halkçı Parti arasında yapılan "solda birlik" görüşmeleri kesildi. Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Rahşan Ecevit, "Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) ile yollarımız ayrıldı" dedi.
20 Ocak 1986 - Birleşik Krallık ve Fransa, Manş Tüneli planlarını açıkladılar.
20 Ocak 1988 - Mehmet Ali Aybar ile Aziz Nesin hakkında on beşer yıla kadar hapis cezası istendi. Gerekçe, 2000'e Doğru dergisine Kürt sorunu konusunda yaptıkları açıklamalardı.
20 Ocak 1989 - George H.W. Bush, Amerika Birleşik Devletleri'nin 41. Başkanı olarak göreve başladı.
20 Ocak 1989 - Samsunspor kafilesi, Malatyaspor ile yapacağı lig maçına giderken kaza geçirdi, 5 kişi öldü.
20 Ocak 1990 - Kara Ocak: Bakü'de Sovyetler Birliği Ordusu tarafından yapılan katliamda, 143 kişi öldü.
20 Ocak 1992 - Flash TV yayın hayatına başladı.
20 Ocak 1993 - Anayasa Mahkemesi, dini bayramlarda Bayram dışında gazete çıkarılmasını yasaklayan yasayı iptal etti.
20 Ocak 1993 - Meclis Anavatan Partisi (ANAP) döneminin iki bakanı Safa Giray ile Cengiz Altınkaya'nın Yüce Divan'a verilmesini kararlaştırdı.
20 Ocak 1993 - Bill Clinton, Amerika Birleşik Devletleri'nin 42. Başkanı olarak göreve başladı.
20 Ocak 1995 - Tokyo metrosuna sarin gazı saldırısı: 12 kişi öldü, 1300 kişi yaralandı.
20 Ocak 1995 - Yeraltı dünyasının ünlü ismi Dündar Kılıç'ın kızı ve Alaattin Çakıcı'nın eski eşi Uğur Kılıç Uludağ'da öldürüldü. Uğur Kılıç, Engin Civan davasında yaptığı açıklamalarla Özal ailesini suçlamıştı. Kılıç'ı öldüren Abdurrahman Keskin yakalandı ve Uğur Kılıç'ı öldürmesi karşılığında Alaattin Çakıcı'dan 50 milyon lira aldığını söyledi.
20 Ocak 1996 - Filistin'de ilk kez Devlet Başkanlığı seçimleri yapıldı. Yaser Arafat Devlet Başkanı seçildi.
20 Ocak 1997 - Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), "Demokratik standartların yükseltilmesi paketi"ni Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı ile Genelkurmay Başkanlığına sundu. TÜSİAD raporda Kürtçe eğitimin serbest bırakılmasını da öneriyordu.
20 Ocak 2000 - Yargıtay, gazeteci Metin Göktepe'yi gözaltında öldürdükleri gerekçesiyle 7 yıl altışar ay ağır hapis cezasına çarptırılan 6 sanık polisten 5'inin cezasını onadı, sanıklardan Emniyet Amiri Seydi Battal Köse'nin cezasını ise esastan bozdu.
20 Ocak 2001 - George W. Bush, Amerika Birleşik Devletleri'nin 43. Başkanı olarak göreve başladı.
20 Ocak 2002 - Trabzonspor - Beşiktaş maçında, Beşiktaş'ın 5-0'lık galibiyeti sonucu Hüseyin Avni Aker Stadyumu'nda kavgalar çıktı, yaralanmalar oldu ve Trabzonspor taraftarı tarafından tribün koltukları sökülüp yakıldı. Maç sonrası Hüseyin Avni Aker Stadyumu'nda maddi ve manevi büyük hasarlar meydana geldi.
20 Ocak 2003 - MERNİS hizmete girdi.
20 Ocak 2006 - Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Mehmet Ali Ağca'nın tahliyesine ilişkin Kartal 2. Ağır Ceza Mahkemesinin kararını bozdu. Ağca, Yargıtay'ın kararı doğrultusunda Kartal'da bulunduğu yerden alınarak, Kartal H Tipi Cezaevine konuldu.
20 Ocak 2007 - Hrant Dink'in öldürülmesi olayının zanlısı Ogün Samast, Samsun'da yakalandı.
20 Ocak 2009 - Barack Obama Amerika Birleşik Devletleri'nin 44. Başkanı olarak göreve başladı.
20 Ocak 2017 - Donald Trump Amerika Birleşik Devletleri'nin 45. Başkanı olarak göreve başladı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

20 Ocak 1029 - Alp Arslan, Büyük Selçuklu Devleti'nin 2. Sultanı (ö. 1072)
20 Ocak 1554 - I. Sebastião, Portekiz Kralı (ö. 1578)
20 Ocak 1775 - André-Marie Ampère, Fransız fizikçi (ö. 1836)
20 Ocak 1804 - Eugène Sue, Fransız yazar (ö. 1857)
20 Ocak 1805 - Henry B. Metcalfe, Amerikalı siyasetçi ve ABD Temsilciler Meclisi Üyesi (ö. 1881)
20 Ocak 1812 - Édouard Séguin, Fransız kökenli Amerikalı psikiyatr (ö. 1880)
20 Ocak 1856 - Harriot Eaton Stanton Blatch, Amerikalı yazar (ö. 1940)
20 Ocak 1866 - Euclides da Cunha, Brezilyalı yazar ve sosyolog (ö. 1909)
20 Ocak 1873 - Johannes Vilhelm Jensen, Danimarkalı yazar, şair ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (ö. 1950)
20 Ocak 1896 - George Burns, Amerikalı aktör ve şarkıcı (ö. 1996)
20 Ocak 1906 - Aristotle Onassis, Yunan armatör (ö. 1975)
20 Ocak 1912 - Hulusi Kentmen, Tiyatro ve sinema oyuncusu (ö. 1993)
20 Ocak 1919 - Silva Gabudikyan, Ermeni şair (ö. 2006)
20 Ocak 1920 - Federico Fellini, İtalyan film yönetmeni (ö. 1993)
20 Ocak 1920 - İbrahim Minnetoğlu, Şair, gazeteci ve köşe yazarı (ö. 1993)
20 Ocak 1924 - Tekin Akmansoy, Tiyatro ve sinema sanatçısı (ö. 2013)
20 Ocak 1925 - Ernesto Cardenal, Nikaragualı rahip ve şair.
20 Ocak 1927 - Orhan Elmas, Oyuncu ve yönetmen (ö. 2002)
20 Ocak 1930 - Edwin Aldrin, Amerikalı astronot.
20 Ocak 1931 - David Lee, Amerikalı fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi.
20 Ocak 1935 - Güven Sazak, İş adamı ve spor yöneticisi (ö. 2011)
20 Ocak 1939 - Feyzi Tuna, Sinema yönetmeni, senarist ve oyuncu.
20 Ocak 1945 - Christopher Martin-Jenkins, İngiliz gazeteci, yazar ve sunucu (ö. 2013)
20 Ocak 1946 - David Lynch, Amerikalı yönetmen ve ressam.
20 Ocak 1952 - Hurşid Devran, Özbek şair, yazar, tarihçi ve devlet adamı.
20 Ocak 1952 - Paul Stanley, müzisyen, vokalist.
20 Ocak 1953 - Alaattin Çakıcı, Organize suç örgütü lideri.
20 Ocak 1953 - Fahri Kasırga, Bürokrat.
20 Ocak 1954 - Serdar Gücüyener, eski futbolcu ve teknik direktör.
20 Ocak 1959 - R. A. Salvatore, Amerikalı yazar.
20 Ocak 1964 - Željko Komšić, Bosnalı siyasetçi.
20 Ocak 1976 - Conchita Martínez Granados, İspanyol profesyonel tenis oyuncusu.
20 Ocak 1976 - Kirsty Gallacher, İskoç sunucu.
20 Ocak 1987 - Marco Simoncelli, İtalyan motosiklet yarışçısı (ö. 2011)

Bugün kimler ölmüş derseniz?

20 Ocak 1639 - I. Mustafa, Osmanlı'nın 15. Padişahı (d. 1591)
20 Ocak 1779 - David Garrick, İngiliz aktör, oyun yazarı, tiyatro yöneticisi ve yapımcısı (d. 1717)
20 Ocak 1850 - Lorenzo Bartolini, İtalyan heykeltıraş (d. 1777)
20 Ocak 1875 - Jean-François Millet, Fransız ressam (d. 1814)
20 Ocak 1934 - Hüseyin Kazım Kadri, Devlet adamı ve yazar (Osmanlı Devleti'nin son yıllarında Valilik ve Nazırlık görevlerinde bulunan) (d. 1870)
20 Ocak 1936 - V. George, Birleşik Krallık Hükümdarı (d. 1865)
20 Ocak 1938 - Émile Cohl, Fransız çizer ve animatör (d. 1857)
20 Ocak 1944 - James McKeen Cattell, Amerikalı bilim adamı (d. 1860)
20 Ocak 1949 - Burhan Cahit Morkaya, Siyasetçi, gazeteci ve yazar (d. 1892)
20 Ocak 1949 - George J. Mead, Amerikalı uçak mühendisi (d. 1891)
20 Ocak 1957 - James Brendan Connolly, Amerikalı atlet (d. 1868)
20 Ocak 1965 - Mehmet Rüştü Uzel, Bürokrat ve eğitimci (d. 1891)
20 Ocak 1983 - Manuel Francisco dos Santos (Garrincha), Brezilyalı futbolcu (d. 1933)
20 Ocak 1984 - Johnny Weissmuller, Amerikalı altın madalyalı yüzücü ve Tarzan filmlerinin tanınmış aktörü (d. 1904)
20 Ocak 1990 - Barbara Stanwyck, Amerikalı oyuncu (d. 1907)
20 Ocak 1993 - Audrey Hepburn, Amerikalı oyuncu (d. 1929)
20 Ocak 1994 - Bedia Muvahhit, Tiyatro ve sinema oyuncusu ve devlet sanatçısı (d. 1897)
20 Ocak 2004 - Bedih Yoluk (Kazancı Bedih), Türk gazelhan (d. 1929)
20 Ocak 2005 - Sabri Demirbağ, Kıbrıs Harekâtı'nda görev alan Tugayın Komutanı (d. 1935)
20 Ocak 2015 - Edgar Froese, Alman müzisyen (d. 1944)
20 Ocak 2020 - Hayrettin Karaca, Sanayici ve çevre aktivisti, TEMA vakfı kurucusu (d. 1922)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Çarşamba.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?