Uluborlu'da Covid-19 vakası kalmadı

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

New York'ta bir bankanın önünde duran son model Rolls Royce otomobilden inen adam, hızlı adımlarla bankaya girmiş ve önüne çıkan ilk görevliye, bireysel kredi için başvuruda bulunmak istediğini söylemiş. Görevli onu müşteri temsilcisine götürmüş. Adam, çok acele bir iş için Avrupa'ya gitmek zorunda olduğunu ve bu nedenle bir hafta vadeli beş bin dolar krediye gereksinim duyduğunu söyledi. Müşteri temsilcisi kısa bir araştırma yaptıktan sonra:
-"Ticari ve mali sicilinizi inceledik. Bu krediyi almanız için hiçbir engeliniz yok" demiş ve eklemiş:
-"Fakat bir konuyu belirtmeliyiz. Bizim bankamızla daha önce hiç çalışmamışsınız. Banka olarak sizi resmen tanımıyoruz. Bu nedenle, söz konusu krediyi verebilmemiz için karşılığında sizden bir teminat almak zorundayız."
Adam cebinden Rolls Royce'un anahtarını çıkarmış, bankanın müşteri temsilcisine uzatmış:
-"Çok acelem var, uçağa yetişeceğim." demiş. "Kapıdaki Rolls Royce' umu teminat olarak alabilirsiniz". Kredi işlemleri çok hızlı bir biçimde tamamlanmış. Banka Rolls Royce otomobili bankanın garajına çektirmiş, adama da beş bin dolar krediyi vermişler.
Müşteri temsilcisi, kişisel merakını gidermek için bir hafta boyunca özel bir araştırma yapmış ve bankalarının bu yeni müşterisinin çok büyük bir iş adamı ve çok büyük bir servet sahibi olduğunu öğrenmiş. Bir hafta sonra adam yeniden gelip, borcunun ana parası beş bin dolarla, bir haftalık faizi dokuz buçuk doları ödemiş. Müşteri temsilcisi bir türlü yenemediği merakının dürtüsüyle sormuş:
-"Sizin çok büyük bir iş adamı ve çok büyük bir servetin sahibi olduğunuzu öğrendim" demiş. "Yalnızca kişisel merakımdan soruyorum. Lütfen söyler misiniz, sizin için çok küçük bir miktar olan beş bin dolarlık krediye neden gereksinim duydunuz?"
Adam hafifçe gülümsemiş:
-"Siz de bana lütfen söyler misiniz?" demiş. "Böyle lüks bir otomobili, New York'ta hangi kapalı garaja, bir hafta boyunca dokuz buçuk dolara bırakabilirsiniz?"

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Bir şeyi gerçekleştirmek istersen, onu gerçekleştirmen için bütün evren işbirliği yapar." demiş Paulo Coelho.
Bu söze gerçekten inanabilmeyi çok isterdim.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Yemek pişirmeye zamanınız yoksa sebzeyi haşlayıp salataya karıştırın veya yoğurtla deneyin."
Hem de kalorisi daha az bir şeyler yemiş olursunuz.
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Poisonous” ve “venomous” kelimeleri dilimize “zehirli” anlamında geçmiş olsa da, aslında anlamları birbirinden farklıdır. Eğer bir canlıyı ya da hayvanı ısırdığınızda/yediğinizde ölürseniz o hayvan “poisonous”dır. Eğer bir hayvan sizi ısırdığında ölüyorsanız bu durumda o hayvan “venomous”dır.

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
Kocaeli’de kaybolan doktorun cansız bedenine ulaşıldı
Kocaeli’de özel bir hastanede çalışan ve 5 gün önce evinden ayrılan Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı 51 yaşındaki Tolun’un cansız bedeni, 200’ün üzerinde arama kurtarma ekibince sürdürülen arama çalışmalarının 5. gününde bulundu. Tolun’un cansız bedeni, Derbent’te oturduğu sitenin yakınındaki menfezin altında aracının içerisinde bulundu. Tolun’un cansız bedeni yapılacak inceleme sonrasında morga kaldırılacak.

Kadıköy’de Sami Babacan isimli evsiz yurttaş ölü bulundu
İstanbul Kadıköy‘de yaşayan 65 yaşındaki Sami Babacan isimli evsiz yurttaşın cansız bedeni Caferağa Mahallesi Mühürdarbağı Sokak‘ta bulundu. Hareketsiz şekilde yatan Sami Babacan’ı gören mahalle sakinleri, durumu polis ekiplerine haber verdi. Sağlık ekipleri, Babacan’ın hayatını kaybettiğini tespit etti. Polis olay yeri inceleme ve savcının incelemesinin ardından Babacan’ın cansız bedeni kesin ölüm nedenin belirlenmesi için Adli Tıp Kurumu‘na kaldırıldı.
Sami Babacan isimli evsiz yurttaşın Kadıköy'de yaşadığı sokakta ölü bulunmasının ardından, sokakta yaşamak zorunda olan yurttaşlar için "Salonları açın" çağrısı yapıldı.
Sami Babacan kimdi?
Kadıköy'de Hilton Otel'in önünde Cuma günü ölü bulunan Sami Babacan'ı tanıyanlar kendisinden saygıyla bahsediyor. Soğuktan donarak öldüğü tahmin edilen Babacan'ın sokakta yaşamaya başlamasından önce bir meyhane-bar işlettiğini söyleyen tanıdıkları, onun için "Daima başkalarının iyiliğini isteyen, masum bir insan" diyorlar.

Facebook'tan Türkiye için flaş karar!
Facebook, Türkiye'ye temsilci atama sürecini başlatmaya karar verdiklerini açıkladı. Facebook'tan bugün konuyla ilgili bir açıklama yapılarak yeni sosyal medya düzenlemelerine vurgu yapıldı.

Korona haberlerine gelince:
 
Prof. Dr. Ertuğrul: Eğer belirli bir aşı oranına ulaşırsak pandemiyi sonlandırabiliriz
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, koronavirüs aşılarının Türkiye'de sağlık çalışanlarından başlanarak uygulanmasını değerlendirip, tarihteki salgınların aşı sayesinde bittiğini söyledi. Ertuğrul, "Aşı, tüm tarih boyunca belki de insanlık tarihinin bulmuş olduğu en önemli sağlık ürünüdür. Çünkü aşılar sayesinde bugüne kadar belki milyonlarca insanın, milyonlarca çocuğun yaşamı kurtuldu. Hatta dünya üzerinde bir hastalığın tamamen ortadan kalktığını aşı sayesinde söyleyebiliriz. O anlamda da aşılar bizim için çok önemli. Düşünün çocukluk çağından itibaren birçok aşıyı oluyoruz ve ömür boyunca bazılarında bir daha o hastalıkla karşılaşmıyoruz. Bu bile bizim için aşının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor" diye konuştu. Sağlık çalışanlarına ilk aşının yapılmasının mantıklı olduğunu, bundan sonra ise riskli hastalar ile polis ve askere uygulanması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Ertuğrul, "Aslında bakanlığın açıklamış olduğu sıralama gayet mantıklı. Çünkü ilk önce sağlık çalışanları ile 65 yaş üzerinde olan ve hastalığı olan, yani risk grubunda olan kişilere vurulacak. Hemen ardından 65 yaş altında risk grubunda olanlar yine aşı olacaklar. Onun dışında kritik personel dediğimiz güvenlik güçleri, polisler, askerler ve belki onlarla kritik yerlerde çalışan personeller aşı olacaklar. Daha sonra da peyderpey diğer gruplara doğru aşı yapılması devam edecek" dedi. Aşı tamamlandıktan sonra hastalığın ortadan kalkmasını beklemediğini söyleyen Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, "Ancak şunu söyleyebilirim, eğer belirli bir aşı oranına ulaşabilirsek o zaman pandemiyi sonlandırabiliriz. Yani hastalığı ortadan kaldırabiliriz ve en azından bu hastalıktan yaşam yitimlerini en aza indirgeyebiliriz. Ancak bu hastalık artık insanoğlunun bir hastalığı. Yeni bir hastalığımız var Covid- 19 diye. Bu hastalıktan duyarlı olan insanlar zaman zaman etkilenecekler. Onlar hastaneye gidecekler ya da bir doktora başvuracaklar. Biz de onları tedavi edeceğiz. Burada sadece aşı değil aynı zamanda beraberinde bu hastalığı tedavi edecek ilacın da bulunması çok önemli. Şu anda onunla ilgili çalışmalar devam ediyor. Normal bir boğaz enfeksiyonu gibi, normal bir zatürre gibi ya da herhangi bir enfeksiyon hastalığı gibi buna yönelik bir antiviral ilaç bulunması durumunda asıl biz o zaman hastalığa karşı gerçek korunmayı sağlamış olacağız" diye konuştu.

Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, vaka sayılarının daha da düşmesi için sokağa çıkma kısıtlamalarının devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye'de uygulanmaya başlanan Çin aşısını da değerlendiren Ertuğrul, şunları söyledi:
"Çin aşısı dediğimiz SinoVac firmasının üretmiş olduğu inaktive virüs aşısı. Şu anda Covid- 19'a karşı geliştirilen 3 tür aşı var. Bir tanesi bizim de olduğumuz inaktive virüs aşısı. Bir diğeri mRNA aşısı. Bir de vektör aşısı var. AstraZeneca ve Oxford iş birliğiyle üretilen, bir de Rusya'da çalışmaları devam eden aşı. Biz inaktive virüs aşısını aldık. Bence ülkemiz açısından inaktive virüs aşısının alınmış olması aslında olumlu. Çünkü mRNA aşılarında özellikle lojistik destek çok önemli. Amerika'daki mRNA aşısında eksi 20 derecelere gereksinim var. Ve bunun ülkenin bir ucundan bir ucuna taşınabilmesi için tüm lojistik altyapının hazır olması gerekiyor. Fakat bildiğimiz kadar Türkiye ne yazık ki böyle bir altyapıya sahip değil."

Prof. Dr. Ertuğrul, aşı ile ilgili açıklanan etkinlik oranlarının birbirlerinden fark olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
"Burada da Brezilya ve Endonezya'da ve Türkiye'ye yapılan çalışmaların protokolleri birbirlerinden çok farklı. Yani bizdeki çalışma protokolünün sonuçlarına göre aşının etkinlik oranı yüzde 92,25 olarak açıklandı. Brezilya'daki raporun ayrıntılarına baktığınızda hastalığa hiç yakalanmama oranı yüzde 50'nin biraz üzerinde, hastalığı hafif geçirmekte koruma oranı yüzde 77, hastalığı ağır geçirmede koruma oranı ise neredeyse yüzde 100. O nedenle hiçbir şüphemiz yok. İnaktive virüs aşısını herkes olmalı, özellikle risk grubundakiler mutlaka olmalı." 

 
Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal da koronavirüs aşısı oldu
Koronavirüs aşısı olan liderler arasında DP lideri Gültekin Uysal da katıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal'ın koronavirüs aşısı olduğunu belirterek, aşı kampanyasına verdiği destek nedeniyle teşekkür etti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:
"Demokrat Parti Genel Başkanı Sayın Gültekin Uysal beyefendi, bugün Ankara Şehir Hastanemizde Covid-19 aşısı oldu. Aşı programımıza verdikleri destek için teşekkür ediyorum. Salgınla mücadeleyi birlikte kazanacağız."

 
Eskişehir’de aşı eylemi
Eskişehir'de aralarında çeşitli STK'ların yer almasıyla oluşturulan Sağlık ve Emek Platformu üyeleri aşıda ayrıcalığa karşı eylem düzenledi. Eskişehir’de aralarında Eskişehir Bilecik Tabip Odası, Eskişehir Diş Hekimleri Odası, Eskişehir Eczacı Odası gibi çok sayıda STK’nın yer aldığı Sağlık ve Emek Platformu Köprübaşı Adalar mevkiinde yaptıkları basın açıklaması ile corona virüsü aşısında ayrıcalıkla ilgili tepkilerini dile getirdiler. Geçtiğimiz gün AKP Büyükşehir Belediyesi ve Tepebaşı Belediyesi meclis üyeliği yapan Avukat Fatih Özata’nın özel hastanenin avukatlığını yapması nedeniyle aşı olmasını da eleştiren Eskişehir Bilecik Tabipler Odası Başkanı Nesrin Aksoy Ekici, aşnın yandaşlar yerine herkese uygulanması gerektiğini söyledi. Ekici, “Tüm salgın süreci kontrolsüz bir kara düzende devam etti. Şimdi aşılama sürecinde de aynısı yaşanıyor. Yandaşlara, varsıllara, ayrıcalıklara değil tüm halkımıza yaygın, zorunlu, güvenilir ve ücretsiz aşı talep ediyoruz” dedi.
Ekici, tepkilerini şöyle sürdürdü:
*Elimizdeki sınırlı aşının sağlık kuruluşlarına nasıl dağıtılacağı, bunların fiziksel şartlarının aşılama için yeterli olup olmadığı, yeterli sayıda aşılama yapacak sağlık personelinin olup olmadığı gibi konularda iktidarı şeffaf olmaya davet ediyoruz.
*Bir yanda nasıl bir öncelikli aşılandıkları sorusunun cevabını alamadığımız yandaş mutlu azınlık bir yanda ne zaman aşılanacağını bilmeyen tedirgin milyonlar. Tüm halkımız için yaygın, güvenilir, zorunlu ve ücretsiz aşı talep ediyoruz.
*Salgının başından beri çarklar dönsün diye kaderine terk edilen işçiler ve emekçiler aşılama önceliğine ulaşmalıdır. İnsan sağlığı plansızlığa, keyfiyete, kar hırsına teslim edilemez. Bilim kurulu derhal SES, TTB gibi sağlık örgütlerini de içerecek şekilde yenilenmesini ve aşılama sürecinin de bu kurul tarafından yönetilmesini talep ediyoruz.

Kaymakam duyurdu! İlçe genelinde koronavirüs vakası kalmadı
Uluborlu Kaymakamı Zikrullah Erdoğan, yaptığı yazılı açıklamada, ilçede 18 Ocak itibarıyla Kovid-19 vakasının kalmadığını belirtti. Vakaların sıfırlanmasında ilçe sakinlerinin emeğinin olduğunu aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:
"Vatandaşlarımızın devam eden süreç içerisinde aynı hassasiyeti göstererek bizlere yardımcı olacaklarına inanıyorum. Bu sıkıntılı dönemlerden kurtulabilmemizin bizlerin elinde olduğunu unutmayalım. Kurallara uyalım. Tedbirlerimizi gevşetmeden rehavete kapılmadan aynı kararlılıkla devam edelim."


Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.
Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

“Günün Yazarı” olarak 31 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Sebahattin Selek'i seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Sebahattin Selek, 1921 yılında, Tokat'a bağlı Erbaa ilçesinde dünyaya geldi. Erzincan Askeri Ortaokulu'nu, Bursa Askeri Lisesi'ni ve daha sonra da Kara Harp Okulu'nu bitirdi.

Mezun olduktan bir süre sonra subay olarak orduya katıldı. Ancak fazla uzun sürmeden 1944 yılında bu işinden ayrılarak 1947-50 döneminde Ant gazetesinde görev aldı. 1940'ların ikinci yarısında CHP İstanbul İl Başkanlığı bünyesinde oluşturulan işçi bürosunun genel sekreterliğine getirildi. Ardından 1957 yılında Selek Yayınevi'ni kurdu. Cemil Sait Barlas ile birlikte Pazar Postası dergisini çıkardı. Ardından iki ortağı ile birlikte Son Havadis gazetesini yayımladı. 27 Mayıs 1960 ihtilalinden sonra kurucuları arasında yer aldığı Basın İlan Kurumunun on iki yıl genel müdürlüğünü yaptı. Bu görevinden 1972 yılında ayrılınca Batı Dilleri Merkezi adlı özel dersaneyi kurdu. 1973-77 yılları arasında CHP Ankara milletvekili olarak mecliste görev yaptı. Daha sonra SEKA’da üç yıl yönetim kurulu üyeliği görevinde bulundu. 

Sebahattin Selek, 19 Ocak 1990 tarihinde, İstanbul'da, akciğer kanserinden hayata veda etti.

Yakın dönem tarihi üzerine yazdığı eserleriyle tanındı. Sebahattin Selek, 1966 yılında "Anadolu İhtilali" adındaki eseriyle Yunus Nadi Ödülü'nü kazandı.

YAPITLARI:
Anadolu İhtilali – 1963
İnönü'nün Hatıraları – 1969
Millî Mücadele – 1971

"Günün Şiiri" köşemizde sizlerle bugün 212.doğum günü olan ve 172 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız Edgar Allan Poe’nun bir şiirini paylaşmak istiyorum. Saygıyla anıyorum.

GELİN BALADI

Yüzük parmağımda,
Ve alnımda gelin çelengi;
Muhteşem mücevherler ve satenşer
Hepsi emrinde,
Ve ben mutluyum şimdi.

Ve Lordum ki beni çok sever;
Ama andını ilk kez içtiğinde,
Hissettim göğsümün kabardığını
Çünkü bir ölüm çanı gibi öttü sözler
Ve ses onunkiymiş gibi geldi.
Savaşta düşmüştü o kuytu ağaçlıkta
Ve mutludur şimdi.

Ama konuşup bana güvence verdi,
Ve solgun alnımı öptü,
Derken bir hayal hali geldi üzerime,
Ve kilise avlusuna taşıdı beni,
Ve ona dedim ki iç çekerek
( merhum D'Elormie sanıp onu)
"Oh, mutluyum şimdi".

Ve böylece söylendi bu sözler,
Ve bu evlilik andı;
Ve, inancım yıkılsa da,
Ve, kırılsa da kalbim,
Delil olarak burada yüzük
Ki mutluyum şimdi,
Bak, mutluluğumu kanıtlayan
Şu altından simgeye.

Tanrım, uyanabilseydim keşke.
Çünkü bilmeden düş görüyorum nasıl olduğunu,
Ve fena sarsılıyor ruhum
Atılmasın diye yanlış bir adım,
O unutulan ölü
Mutlu olmayabilir belki diye.

#EdgarAllanPoe


Yurdumuzda ve dünyada özel bir gün yokmuş bugün araştırmalarıma göre...


Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

19 Ocak 1474 - Köping, İsveç'te kent konumuna alındı.
19 Ocak 1829 - Johann Wolfgang von Goethe'nin eseri Faust ilk kez sahnelendi.
19 Ocak 1853 - Giuseppe Verdi'nin "Il Trovatore" operası Roma'da sahnelendi.
19 Ocak 1861 - Georgia, Amerika Birleşik Devletleri'nden ayrıldı.
19 Ocak 1903 - İlk kez düzenlenen Fransa Bisiklet Turu (Tour de France) bisiklet yarışmasını, Fransız bisikletçi Maurice Garin kazandı. 19 gün süren 2.428 kilometrelik tura 59 yarışmacı katılırken, ancak 20 bisikletçi finişe ulaşmayı başarabildi.
19 Ocak 1903 - Okyanusaşırı ilk radyo yayını, Amerika Birleşik Devletleri ile Birleşik Krallık arasında gerçekleşti.
19 Ocak 1910 - Çırağan Sarayı yandı. Saray, Sultan Abdülaziz tarafından inşa ettirilmişti.
19 Ocak 1915 - George Claude, reklamcılıkta kullanılmak üzere neon tüplerinin patentini aldı.
19 Ocak 1915 - Zeplinlerin kullanıldığı ilk hava saldırısı, Alman İmparatorluğu tarafından Birleşik Krallık'ta yapıldı.
19 Ocak 1923 - Ali Şükrü Bey'in Ankara'da yayımladığı Tan gazetesinin ilk sayısı çıktı.
19 Ocak 1935 - Y biçimli ilk erkek külotları, Marshall Field&Co'da satışa sunuldu.
19 Ocak 1937 - Howard Hughes adında bir Amerikalı milyoner, Los Angeles'tan Newark'a (New Jersey) 7 saat 28 dakikada uçarak hız rekoru kırdı.
19 Ocak 1941 - II. Dünya Savaşı: İngiliz güçleri Eritre'ye saldırdı.
19 Ocak 1942 - II. Dünya Savaşı: Japon askeri birlikleri Burma'yı işgal etti.
19 Ocak 1945 - Deutsche Bank ve Deutsche Orientbank, Türkiye'deki faaliyetlerini durdurdu ve tasfiye hazırlıklarına başladı.
19 Ocak 1949 - Küba, İsrail'i diplomatik anlamda tanıdı.
19 Ocak 1950 - Türkiye'de İş Mahkemeleri kurulması kararı alındı.
19 Ocak 1950 - Çin önderi Mao Zedong, Ho Şi Mingh'in önderliğindeki Kuzey Vietnam'ı tanıdı.
19 Ocak 1956 - Akis dergisi Yazı İşleri Müdürü Cüneyt Arcayürek beraat etti. Arcayürek hakkında, "Kedi gelince fareler kaçtı" başlıklı yazısı nedeniyle dava açılmıştı.
19 Ocak 1959 - Amerika Birleşik Devletleri ile imzalanan İstimlak ve Müsadere Garantisi Anlaşması Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde onaylandı. Anlaşma basında kapitülasyonlara dönüş olarak nitelendi.
19 Ocak 1960 - Türkiye Sosyalist Partisi faaliyete geçti. Genel Başkanlığa Prof. Atıf Akgüç getirildi.
19 Ocak 1960 - İsveç'in başkenti Stokholm'den Ankara'ya gelen İskandinav Havayolları'na (SAS) ait yolcu uçağı Esenboğa Havaalanı yakınlarında düştü, 42 kişi öldü.
19 Ocak 1961 - İstanbul'da atlı arabalara plaka verilmemesi kararlaştırıldı.
19 Ocak 1961 - Yassıada duruşmaları devam ediyor; İpar Davası sanıkları Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan, Medeni Berk, Hayrettin Erkmen ve armatör Ali İpar mahkûm oldular.
19 Ocak 1966 - Hindistan'da Nehru'nun kızı İndira Gandhi, Başbakan oldu.
19 Ocak 1969 - Amerikan Büyükelçisi Robert Komer istifa etti. Robert Komer'in makam arabası 6 Ocak günü Ortadoğu Teknik Üniversitesini ziyareti sırasında öğrenciler tarafından yakılmıştı.
19 Ocak 1969 - Prag'da Jan Palach adındaki öğrenci, Sovyetler Birliği'nin Çekoslovakya'yı işgalini protesto için kendini yaktıktan üç gün sonra öldü. Prag'da protesto gösterileri düzenlendi.
19 Ocak 1977 - Miami-Florida'da kar yağışı: Florida'nın tarihinde ilk kez gerçekleşti.
19 Ocak 1978 - 1938'den beri üretilen Volkswagen Beetle (Kaplumbağa) modeli otomobillerden sonuncusu Volkswagen'in Emden'deki fabrikalarında üretildi. Kaplumbağaların üretimine Latin Amerika'da 2003 yılına kadar daha devam edilecektir.
19 Ocak 1981 - Bakırköy İş Mahkemesi Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) kayyım atadı.
19 Ocak 1983 - Lyon Kasabı olarak da bilinen Nazi savaş suçlusu Klaus Barbie, Bolivya'da tutuklandı.
19 Ocak 1983 - Apple şirketi, bir mouse ve "grafik ara yüzü" ne sahip ilk ticari bilgisayar olan The Apple Lisa'yı duyurdu.
19 Ocak 1983 - Niksar Cumhuriyet Savcısı Nihat Gerçek'i öldürmekten yargılanan iki ülkücü mahkûm edildi.
19 Ocak 1988 - Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) milletvekili Mehmet Ali Eren Türkiye'de Kürt sorunu olduğunu ve Kürtlere baskı yapıldığını söyledi. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde olaylar çıktı.
19 Ocak 1992 - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Kurulu yapıldı; Genel Başkanlığa Kemal Nebioğlu seçildi.
19 Ocak 1997 - Yaser Arafat, İsrail kontrolü altındaki son Batı Şeria şehri Hebron'un Filistin'e verilmesini kutlamak üzere 30 yıl aradan sonra ilk kez Hebron'a geldi.
19 Ocak 1998 - Kenan Şeranoğlu adlı bir kişi, Titan Saadet Zinciri adı altında 30 bin kişiden 8,6 trilyon lira topladı. 15 Haziran'da, Şeranoğlu ile aralarında babasının da bulunduğu 7 sanık dolandırıcılık suçuyla çeşitli hapis cezalarına mahkûm edildi.
19 Ocak 2004 - Rubia isimli bir köpek, Aconcagua dağı zirvesine çıkarak bu alanda bir dünya rekoru kırdı.
19 Ocak 2005 - SEKA İzmit İşletmesinin kapatılma kararını protesto eden çalışanlar, fabrikadan çıkmama kararı aldı.
19 Ocak 2005 - "Türkler: Bin Yılın Yolculuğu 600-1600" sergisi, Londra'daki Kraliyet Sanatlar Akademisi'nde açıldı.
19 Ocak 2006 - NASA'nın uzay sondası New Horizons, Plüton'a doğru yolculuğuna çıktı.
19 Ocak 2007 - Gazeteci Hrant Dink uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.
19 Ocak 2010 - Hamas liderlerinden Mahmud El Mabhuh, Dubai'de kaldığı otelde öldürüldü.
19 Ocak 2011 - Rize Milletvekili Mesut Yılmaz, Demokrat Parti'den istifa etti. Meclis'te temsil edilen parti sayısı 6'ya düştü.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

19 Ocak 1736 - James Watt, İskoçyalı mucit (buhar makinesini icat ederek Sanayi Devrimi'nin başlamasında büyük rol oynayan) (ö. 1819)
19 Ocak 1798 - Auguste Comte, Fransız filozof (sosyoloji ve pozitivizmin kurucusu kabul edilen) (ö. 1857)
19 Ocak 1807 - Robert Edward Lee, Amerikalı general (ö. 1870)
19 Ocak 1809 - Edgar Allan Poe, Amerikalı öykücü, şair, eleştirmen ve yayıncı (ö. 1849)
19 Ocak 1839 - Paul Cezanne, Fransız ressam (İzlenimcilik sonrası dönemin en büyük sanatçılarından ve kübizmin öncülerinden) (ö. 1906)
19 Ocak 1863 - Werner Sombart, Alman iktisatçı ve sosyolog (ö. 1941)
19 Ocak 1912 - Leonid Vitaliyevich Kantorovich, Sovyet matematikçi ve iktisatçı (1975 Nobel Ekonomi Ödülünü Tjalling Koopmans'la paylaşan) (ö. 1986)
19 Ocak 1921 - Patricia Highsmith, Amerikalı yazar (ö. 1995)
19 Ocak 1923 - Markus Wolf, Doğu Alman casus ve Stasi'nin Başkanı (ö. 2006)
19 Ocak 1931 - Altan Günbay, Sinema sanatçısı (ö. 2014)
19 Ocak 1933 - Suphi Kaner, Sinema oyuncusu, yönetmen, senarist ve yapımcı (ö. 1963)
19 Ocak 1940 - Güngör Mengi, Gazeteci ve köşe yazarı.
19 Ocak 1943 - Janis Joplin, Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı (1960'ların ilk beyaz kadın blues şarkıcısı) (ö. 1970)
19 Ocak 1945 - John Lithgow, Amerikalı oyuncu ve müzisyen.
19 Ocak 1946 - Dolly Parton, Amerikalı country şarkıcısı.
19 Ocak 1949 - Robert Palmer, İngiliz şarkıcı (ö. 2003)
19 Ocak 1954 - Cindy Sherman, Amerikalı sanat fotoğrafçısı ve film yönetmeni.
19 Ocak 1961 - Hakan Aytekin, Belgesel yönetmeni.
19 Ocak 1961 - Hayri Sezgin, Güreşçi (ö. 2013)
19 Ocak 1980 - Jenson Button, Britanyalı Formula 1 pilotu.
19 Ocak 1987 - Huban Öztoprak, Tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu (ö. 2014)
19 Ocak 1992 - Logan Lerman, Amerikalı artist.
19 Ocak 1992 - Shawn Johnson, Amerikalı artistik jimnastikçi.
19 Ocak 1993 - Gülşah Duman, Basketbolcu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

19 Ocak 1571 - Paris Bordone, Venedikli ressam (d. 1500)
19 Ocak 1865 - Pierre-Joseph Proudhon, Fransız sosyalist ve gazeteci (Anarşizmin teorisyenlerinden) (d. 1809)
19 Ocak 1970 - Beyaz Kelebekler müzik topluluğunun üç elemanı (Behzat Kutlubağ, Altan Eke ve Rıfat Eke), Adapazarı yakınlarında geçirdikleri trafik kazasında öldü.
19 Ocak 1970 - Hamza Humo, Bosnalı şair, tiyatro yazarı ve kısa roman yazarı (d. 1895)
19 Ocak 1978 - Feridun Çölgeçen, Sinema ve tiyatro sanatçısı (d. 1911)
19 Ocak 1982 - Ahmet Şükrü Esmer, Siyaset tarihçisi ve yazar (d. 1891)
19 Ocak 1982 - Enver Ziya Karal, Akademisyen, tarihçi, siyasetçi, Türk Tarih Kurumu Başkanı (d. 1906)
19 Ocak 1900 - Luis Buñuel, İspanyol yönetmen ve senarist (ö. 1983)
19 Ocak 1990 - Sebahattin Selek, Yazar (d. 1921)
19 Ocak 1990 - Aleksandr Peçerskiy, 14 Ekim 1943 tarihinde Nazilerin Sovyet savaş esirlerine karşı işledikleri suçlardan kurtulup Sobibor İmha Kampından kitlesel kaçışın organizatörlerinden biri olan önder (d. 1909)
19 Ocak 1992 - Sema Savaş, Tiyatro sanatçısı.
19 Ocak 1992 - Yesari Asım Arsoy, Klasik Türk müziği bestecisi (d. 1900)
19 Ocak 1994 - Necmi Rıza Ahıskan, Türk sanat müziği sanatçısı (d. 1915)
19 Ocak 2000 - Bettino Craxi, İtalyan siyasetçi ve İtalya'nın eski Başbakanlarından (d. 1934)
19 Ocak 2000 - Hedy Lamarr, Avusturya asıllı Amerikalı oyuncu ve bilim insanı (d. 1914)
19 Ocak 2000 - Sevim Çağlayan, Türk sanat müziği sanatçısı (d. 1934)
19 Ocak 2007 - Bam Bam Bigelow, Amerikalı güreşçi (d. 1961)
19 Ocak 2007 - Hrant Dink, Ermeni kökenli gazeteci (d. 1954)
19 Ocak 2007 - Murat Nasırov, Rus şarkıcı (d. 1969)
19 Ocak 2008 - Cüneyt Koryürek, Gazeteci ve yazar (d. 1931)
19 Ocak 2008 - Suzanne Pleshette, Amerikalı oyuncu (d. 1937)
19 Ocak 2008 - Ufuk Esin, Akademisyen, arkeolog ve TÜBA üyesi (d. 1933)
19 Ocak 2009 - Abdülkerim Kırca, Asker (intihar) (d. 1956)
19 Ocak 2011 - Hasan Ünal Nalbantoğlu, Akademisyen ve sosyolog (d. 1947)
19 Ocak 2013 - İsmet Hürmüzlü, Türkmen asıllı tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, yazar ve yönetmen (d. 1938)
19 Ocak 2013 - Toktamış Ateş, Akademisyen ve yazar (d. 1944)
19 Ocak 2017 - Miguel Ferrer, Amerikalı oyuncu ve seslendirme sanatçısı (d. 1955)
19 Ocak 2019 - Red Sullivan, Kanadalı profesyonel buz hokeyi oyuncusu ve antrenör (d. 1929)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Salı.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır / [email protected]

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?