WhatsApp, gizlilik ilkesi şartlarının güncellenmesini erteledi

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Yarın sabah saat 05.00'e kadar tüm Türkiye'de sokağa çıkma yasağı var. (Yasaktan muaf olanlar hariç tabii.)
Sokağa çıkma yasağında vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasaplara ve kuruyemişçilere gidip gelebiliyor.
Unutmayın sakın, olur mu?
Cezası az buz değil çünkü.
Sokağa çıkma yasağına uymayanlara, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 3.150 TL idari para cezası kesilecek.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Bir akıl hastanesini ziyareti sırasında, adamın biri doktora sormuş:
- "Bir insanın akıl hastanesine yatıp yatmayacağını nasıl belirliyorsunuz?" diye...
Doktor:
- "Bir küveti su ile dolduruyoruz. Sonra hastaya üç şey veriyoruz. Bir kaşık, bir fincan ve bir kova. Sonra da kişiye küveti nasıl boşaltmayı tercih ettiğini soruyoruz. Siz ne yapardınız?" demiş.
Adam:
- "Ooo ! Anladım." demiş. "Normal bir insan kovayı tercih eder. Çünkü kova, kaşık ve fincandan büyük."
- "Hayır" demiş doktor. "Normal bir insan küvetin tıpasını çeker."

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Mesele sevmek değil azizim, kime sorsam herkes seviyor zaten. Mühim olan güzel sevebilmek, kırmadan, dökmeden, yormadan, acıtmadan..." demiş Hikmet Anıl Öztekin.
Kırmadan, dökmeden, yormadan, acıtmadan seven,
Güzel seven,
Gerçekten seven kaldı mı artık?
Varsa da benim haberim yok.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Kış aylarında evde kapalı kalmamanız ve kilo almamanız için yapmanız gereken en önemli şey spor yapmaktır. Uzmanlar, kış aylarında hava şartları sebebiyle bir çok kişinin spor yapmayı bıraktığını, bunun yerine evlerinde TV seyretmeyi tercih ettiğini belirtiyorlar. Ayrıca kış aylarında havanın genellikle kapalı olması sebebiyle, kişilerin depresyona daha sık girdikleri de biliniyor. Depresyonun birçok kişi üzerindeki etkisi yemek yemek yönündedir. Bundan dolayı kış aylarında spor yapmak, özellikle de açık havada spor yapmak tavsiye ediliyor. Açık havada yapılan kış sporlarından birini yapmanız sizin için yeterli olacaktır."
En kolayı da yürüyüş yapmak sanırım.
(Kendime de söylemiş olayım bunu.)

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

"Flaşlı fotoğraf çektirdiğinizde gözlerinizin kırmızı çıktığını fark etmiş olabilirsiniz. Aslında fotoğrafa yansıyan bu kırmızı ışık, gözünüzün arkasındaki damarların görüntüsüdür."

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
Kayıp doktorun arama çalışmalarından sonuç alınamıyor
Kocaeli’de evden çıktıktan sonra kendisinden haber alınamayan Dr. Uğur Tolun’u son görüldüğü Kartepe’de yapılan aramaların 3. gününden de sonuç çıkmadı. Kocaeli'de özel bir hastanede görev yapan 51 yaşındaki Dr. Uğur Tolun, 2 gün önce 41 EF 389 plakalı aracı ile Kartepe sınırları içindeki Samanlı Dağları'na gideceğini söyleyerek evinden ayrılmıştı. Kendisinden haber alamayan ailesini ihbarı üzerine Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timi ve AFAD ve AKUT ekipleri Tolun'a ait bir iz bulamadı. 

İzmir'in yüksek kesimlerinde kar yağışı etkili oluyor
Yağmur, hava sıcaklığının düşmesiyle yerini kara bıraktı. Bornova, Buca, Narlıdere gibi merkez ilçelerin yüksek kesimlerine kar yağdı. kar; Bergama, Dikili, Aliağa, Kemalpaşa ilçelerinde de beyaz örtü oluşturdu. 

WhatsApp, gizlilik ilkesi şartlarının güncellenmesini erteledi
Facebook'un sahibi olduğu WhatsApp, son güncellemeyle ilgili kafa karışıklığı olduğunu belirterek, yeni hizmet şartlarını içeren güncelleme için verilen süreyi 15 Mayıs'a kadar ertelediğini duyurdu. Uygulamanın son güncellemesiyle ilgili kafa karışıklığı olduğuna işaret edilen açıklamada, endişeye neden olan birçok yanlış bilgi olduğunu ve herkesin uygulamanın ilkeleri ile gerçeklerini anlamasına yardımcı olmak istedikleri belirtildi. Açıklamada, kişisel görüşmelerin her zaman uçtan uca şifreleme ile korunduğu vurgulanarak, ne WhatsApp ne de Facebook'un özel mesajları göremediği kaydedildi. Söz konusu güncellemeyle bunun değişmeyeceğine işaret edilen açıklamada, güncellemenin verilerin nasıl toplandığı ve kullanıldığı konusunda daha fazla şeffaflık sağladığı ifade edildi. Açıklamada, güncellemenin uygulamanın Facebook ile veri paylaşma kabiliyetini genişletmediği belirtilerek, insanların şartları incelemeleri ve kabul etmeleri için gerekli sürenin ileri bir tarihe ertelendiği aktarıldı. Daha önce belirtilen 8 Şubat'ta hiç kimsenin hesabının askıya alınmayacağı ya da silinmeyeceği vurgulanarak, "WhatsApp'ta gizlilik ve güvenliğin nasıl çalıştığına dair yanlış bilgileri aydınlatmak için daha fazlasını yapacağız." ifadesi kullanıldı. Bu kapsamda, verilen sürenin 15 Mayıs'a ertelendiği kaydedildi. Dünya çapında tüketiciler için gizlilik politikası savunucuları, WhatsApp'ın söz konusu değişikliklerine tepki göstermişti. WhatsApp'ın sahibi Facebook'un verileri işlerken tüketicinin menfaatlerini destekleme konusundaki zayıf geçmişini hatırlatan savunucular, kullanıcılarına Telegram gibi başka platformlara geçiş yapmasını önermişti. Söz konusu erteleme, mesajlaşma uygulamasında ticari alışverişleri kolaylaştırarak WhatsApp'ın gelir elde etme planı için bir engel olarak değerlendirildi. Facebook, WhatsApp'ı 2014'te 19 milyar dolara satın almış, fakat uygulama üzerinden gelir elde etmekte zorlanmıştı.(Haber:DilaraZengin)

 Korona haberlerine gelince:
 
Aşı skandalları devam ediyor: AKP'li 'genç avukat' aşı olduğunu açıkladı
Türkiye'de koronavirüse karşı aşılama başladı. Aşılama sürecinin başlaması ile tartışmalar da başladı. Öncelik sırasında olmayan AKP'lilerin aşı olması yurttaşların tepkisine neden oldu. AKP'li isimlerin 65 yaş üstü olmamasına rağmen aşılanması tepkiyle karşılanırken, AKP eski Eskişehir Gençlik Kolları Başkanı Fatih Özata'nın aşı olduğu ortaya çıktı. AKP eski Eskişehir Gençlik Kolları Başkanı Fatih Özata'nın kendi sosyal medya hesabından paylaştığı aşı mesajı gündeme oturdu. Özata'nın 65 yaş üstü ve sağlıkçı olmamasına rağmen aşı olması öncelik sırasındaki soru işaretlerini beraberinde getirdi.
 
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünüvar, Kovid-19 aşısı yaptırdı: Sadece kendimi değil toplumu da korumuş oluyorum
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı oldu. İbni Sina Hastanesine gelen Ünüvar'a aşılama sırasında, Başhekim Prof. Dr. Atilla Aral ile Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Müge Günalp Eneyli eşlik etti. Aral'dan aşılamaya ilişkin bilgi alan Ünüvar, kendisine Kovid-19 aşısı uygulandıktan sonra yaptığı açıklamada, bir Türk vatandaşı olarak, Türkiye'de yaşamaktan son derece gurur ve onur duyduğunu belirtti. Aşılanmanın hem bireysel hem de toplumsal açıdan son derece önemli olduğunu vurgulayan Ünüvar, "Sayın Cumhurbaşkanımız, Sağlık Bakanımız ve sağlık çalışanlarımız Kovid-19 ile mücadelede fedakarca çalıştı. Türkiye'ye yoğun bir gayretle aşı getirildi ve dün itibarıyla bu başarı hikayesine dönüştü. Sadece dün bir günde 290 bin kişi aşılandı. Fransa yanılmıyorsam bu sayıya 15 günde ulaştı. Fransa'nın 15 günde ulaştığı sayıya biz 15 saate ulaştık diyebilirim." ifadelerini kullandı. Türkiye'nin, aşılama pratiğinde pek çok başarı hikayesine daha önce de ulaşmış bir ülke olduğunu anlatan Ünüvar, 1980'lerde "Haydi Çocuklar Aşıya" kampanyasının başarıyla yapıldığını, 2002'den sonra Sağlıkta Dönüşüm Programı ile aşılama oranlarının yüzde 76'lardan yüzde 99'a çıktığını, bunun ülke için büyük kazanım olduğunu ifade etti.
Rektör Ünüvar, şunları kaydetti:
"Klasik aşılarda son derece başarılıyız. Kovid-19 aşısında da fevkalade başarılıyız. Sağlık çalışanlarımızdan başlayarak yoğun bir aşılama kampanyası oldu. Aşı sadece bireysel koruma değildir. Aşı olduğumda Kovid-19'a karşı korunaklı duruma geçmiş, aynı zamanda Kovid-19'un bulaşma hızını dikkate alırsak, sadece kendimi değil toplumu da korumuş oluyorum. Toplumsal görev yaptığımdan bunun huzuru içindeyim. Hakikaten devletimize teşekkür ediyorum. Milletimizin de bir an evvel bu illetten kurtulmasını temenni ediyorum."
Ünüvar'a teşekkür eden Başhekim Aral, bu sabah itibarıyla Ankara Üniversitesi İbni Sina ve Cebeci hastanelerindeki 3 bin sağlık çalışanının aşılanmış olduğunu, sürecin devam edeceğini bildirdi. (Haber:Yasemin Kalyoncuoğlu)

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.


“Günün Yazarı” olarak 26 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Muzaffer Hacıhasanoğlu'nu seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Muzaffer Hacıhasanoğlu, 1924 yılında, Çankırı'da doğdu. Zeliha Hanım ile öğretmen Mehmet Fahri Bey’in oğludur. İlkokulu Ankara Kalecik'de okudu. Ankara Gazi Lisesi'ni, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Anadolu'nun çeşitli il ve ilçelerinde sıtma savaş hekimliği ve Hükûmet Tabipliği yaptı (1948-53). 1953-57 arasında İşçi Sigortaları Ankara Hastanesi'nde İç Hastalıkları Dalı'nda uzmanlık eğitimi gördü. 1961 yılına kadar çeşitli il ve ilçelerde iç hastalıkları uzmanı olarak çalıştı; sağlık merkezi hekimliği, sıtma savaşı hekimliği, sağlık ocağı hekimliği ve hükümet tabipliği yaptı. Sosyal Sigortalar Kurumu Malatya Hastanesi iç hastalıkları uzmanı ve başhekimi iken emekliye (1973) ayrıldı. Mesleğini kısa bir süre de Ankara’da Karadeniz Bakır İşletmelerinde ve serbest hekim olarak sürdürdü.

Genellikle klasik öykü anlayışına bağlı kalan, romanlarında ve öykülerinde toplumsal sorunlara ağırlık veren Hacıhasanoğlu, edebiyata 1943'te Büyük Doğu dergisinde "Muzaffer Doluca" imzasıyla yayımladığı şiirlerle başladı. 1947'de Varlık dergisinde çıkmaya başlayan öyküleriyle dikkat çekti. Gençlik yıllarında Muzaffer Doluca ve M. Doluca adlarını da kullandı. Vatan, Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinde tefrika edilen Kasaba Kadınları, Evlerde Sevgi Yoktu, Tadsız Dünya, Emin Efendi adlı romanlarını kitap olarak çıkarmadı. Eserlerinde kasaba insanının bireysel sorunlarını, aile ve toplum ilişkilerinin sağlıksız yanlarını işlemiştir. Hekimlik yaptığı yıllarda Anadolu’yu ve Anadolu insanını yakından tanıdı, önemli gözlemler edindi, gözlemlerini aydın kişiliğinin imbiğinden geçirerek; öykülerinde ve romanlarında işledi, aynı duyarlılıkla oyunlar, denemeler, şiirler yazdı. 1947-54 yılları arası, Muzaffer Hacıhasanoğlu’nun öykücülüğü açısından oldukça verimli geçti. O dönemin birkaç önemli öykü yazarından biriydi. İki oyunu sahnelendi. Halkevleri Genel Merkezinin yayın organı olan Halkoyu (1977-78) dergisini yönetti. Arkadaşlarıyla Yazın Dergisi’ni (7 sayı, 1981-82) çıkardı ve sahipliğini üstlendi. Son yıllarda yazdığı öykü ve denemelerini Türk Dili, Eleştiri, Halkoyu ve Yazın Dergisi’nde yayımladı. Türk Dil Kurumu, Yazarlar ve Çevirmenler Kooperatifi üyesi, Ankara Yazar ve Çevirmenler Yayın Üretim Kooperatifi kurucu üyesi ve başkanıydı.

Muzaffer Hacıhasanoğlu, 17 Ocak 1985 tarihinde, 61 yaşındayken, İstanbul'da hayata veda etti. Otuz kadar öykü, roman, şiir ve tiyatro oyunu basılmadan kaldı.

Ölümünden sonra Kültür Bakanlığı Öyküler adıyla 2001 yılında Muzaffer Hacıhasanoğlu’nun hikâyelerinden bir seçki yayımladı. Kitabın sunuşunda şu cümleler yer alıyor: "Cumhuriyet dönemi Türk Edebiyatının unutulmaya yüz tutmuş değerli öykü yazarlarından biri olan Muzaffer Hacıhasanoğlu'nu gündemde tutmak amacıyla hazırlanmış bu kitapta; yazarın gerçeklik anlayışı, Türk insanına olan inancını ve yaşamın anlamını yakalama çabalarını yansıtan öykülerini bulmak mümkündür."

YAPITLARI:
Bir Tespih Tanesi (1951, Öykü)
Bu Dağın Ardı (1954, Öykü)
Eller (1979, Öykü)
Trenler Yine Gidiyor (1982, Roman)
Atatürk Bakıyor Bize (1981, Deneme)
Dağ Başındaki Ölü (1983, Öykü)
Kar Altında Güller Var (2002, Öykü)
Öyküler (Yay.haz. Necati Güngör, 2003)

ÖDÜLLERİ:
1980 Türk Dil Kurumu Öykü Ödülü ("Eller" adlı kitabı ile)


"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle sevgili Behçet Aysan'ın bir şiirini paylaşmak istiyorum. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

DIŞARDA KAR

kar yağıyor dışarda
sokak lambasına düşüyor
ve serçeler
üşüyor


kenarları hafifçe yanmış
sayfalarına kan
sıçramış
bir kitapta
nâzım hikmet
okuyorum.


dışarda kar yağıyor
ve dağ lokantasına
gidiyor
zengin
kasabalılar.


kar yağıyor dışarda
mektubun yeni gelmiş
istanbul
kokuyor.

dışarda kar yağıyor
seni seviyorum.

#BehçetAysan


Yurdumuzda ve dünyada özel bir gün yokmuş bugün. Umarım atladığım bir gün yoktur.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

17 Ocak 1299 - Osmanlı İmparatorluğu'nu, Oğuzlar'ın Kayı boyuna mensup Osman Gazi; Söğüt ve Domaniç civarında, Anadolu Selçuklu Devleti'nin obası ve kendisine uçbeyliği olarak tahsis ettiği bölgede bağımsızlık ilan ederek kurmuştur.
17 Ocak 1605 - Cervantes'in Don Kişot adlı romanı ilk kez yayımlandı. Romanın 2. bölümü ise tam 10 yıl sonra basılacaktır.
17 Ocak 1685 - Viyana'da ilk kafe Johannes Diodato tarafından açıldı.
17 Ocak 1819 - Simón Bolívar, Kolombiya Cumhuriyeti'ni ilan etti.
17 Ocak 1851 - Şirket-i Hayriye kuruldu.
17 Ocak 1852 - Sand River Antlaşması ile Birleşik Krallık, Transvaal'deki (Güney Afrika) Boer kolonilerinin bağımsızlığını kabul etti.
17 Ocak 1875 - Karaköy-Beyoğlu arasındaki Tünel işletmeye açıldı. Tünel, 1863'te Londra'da hizmete giren yeraltı toplu taşıma sistemlerinden sonra inşa edilen dünyanın en eski 2. yeraltı toplu taşıma sistemidir.
17 Ocak 1904 - Anton Çehov'un yazdığı Vişne Bahçesi adlı oyun, ilk kez Moskova Sanat Tiyatrosu'nda sahnelendi.
17 Ocak 1909 - Fenerbahçe ile Galatasaray ilk kez karşılaştı; FB:0, GS:2
17 Ocak 1917 - ABD, Virgin Adaları karşılığında Danimarka'ya 25 milyon dolar ödedi.
17 Ocak 1923 - Mustafa Kemal Paşa'nın İzmit'te düzenlediği ilk basın toplantısı, sabaha karşı sona erdi.
17 Ocak 1929 - Elzie Crisler Segar tarafından yaratılan Temel Reis (Popeye) karikatürü, ilk kez bir gazetede yayımlandı.
17 Ocak 1934 - Revü yıldızı Josephine Baker, İstanbul'a geldi.
17 Ocak 1942 - Ankara'da ekmek karneye bağlandı.
17 Ocak 1944 - Monte Cassino Savaşı: II. Dünya Savaşı'nın en uzun ve kanlı çarpışmalarından biri başladı.
17 Ocak 1945 - SSCB ve Polonya birlikleri Varşova'ya girdi.
17 Ocak 1946 - BM Güvenlik Konseyi ilk toplantısını yaptı.
17 Ocak 1955 - Nükleer enerjiyle çalışan ilk denizaltı olan, ABD'ye ait "USS Nautilus (SSN-571)" suya indirildi.
17 Ocak 1960 - Yahya Kemal Müzesi açıldı. Müze Fatih Külliyesi'nin Baş Kurşunlu Medresesi'nde bulunuyor.
17 Ocak 1961 - Kongo Başbakanı Patrice Lumumba öldürüldü.
17 Ocak 1964 - Londra Konferansı'nda Kıbrıs Türk toplumunu temsil eden Rauf Denktaş konuştu. Rauf Denktaş, federal yönetime gidilmezse, ayrı bir hükûmet kuracaklarını açıkladı.
17 Ocak 1966 - Bir Amerikan B-52 bombardıman uçağı, İspanya üzerinde bir yakıt tanker uçağı ile yakıt ikmali sırasında çarpıştı ve dört hidrojen bombasını Palomares köyü civarına düşürdü. "Palomares Olayı" olarak hatırlanan olay sonrası, çevrede radyasyon kirliliği oluştu.
17 Ocak 1971 - Ortadoğu Teknik Üniversitesi Rektörü Erdal İnönü'nün evinin önüne dinamit atıldı.
17 Ocak 1973 - Ferdinand Marcos, Filipinler'in "ömür boyu" Başkanı oldu.
17 Ocak 1974 - Resmî olarak son Anadolu parsı öldürüldü.
17 Ocak 1984 - Dolandırıcılıktan yargılanan Abidin Cevher Özden (Banker Kastelli) beraat etti.
17 Ocak 1984 - Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Yerel Seçim Yasası kabul edildi.
17 Ocak 1987 - Bülent Ecevit, Siyasi Partiler Kanunu'na aykırı davranmaktan 11 ay 20 gün hapse mahkûm edildi. 12 Eylül darbesinden sonra Bülent Ecevit hakkında 80, Süleyman Demirel hakkında 55 dava açılmıştı.
17 Ocak 1990 - Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) milletvekillerinin hazırladıkları Güneydoğu Anadolu Araştırma Raporu açıklandı.
17 Ocak 1990 - Yazar Aziz Nesin, kendisine "vatan haini" dediği gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Kenan Evren aleyhine tazminat davası açtı.
17 Ocak 1991 - 2. Körfez Savaşı, müttefik uçaklarının Irak ve Kuveyt'teki hedefleri vurmalarıyla başladı. Irak, misilleme olarak İsrail'e 8 adet Scud füzesi yolladı.
17 Ocak 1992 - İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA), Kuzey İrlanda'da Protestanlara ait bir binayı bombaladı, 7 işçi öldü.
17 Ocak 1994 - Güney Kaliforniya'da 6,7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi: 61 kişi öldü, 20 milyar dolar hasar olduğu tahmin ediliyor.
17 Ocak 1994 - 21 Ocak'ta fırlatılması planlanan ilk Türk uydusu Türksat 1A'yı taşıyacak Arien füzesi arızalandı. Fırlatma işlemi 10 gün ertelendi.
17 Ocak 1995 - Avrupa Parlamentosu, Saharov Ödülü'nü cezaevinde bulunan eski DEP milletvekili Leyla Zana'ya verdi.
17 Ocak 1995 - Japonya'nın Osaka-Kobe bölgesinde 7,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi: 6 binden fazla kişi öldü.
17 Ocak 2000 - İstanbul'da bir villaya operasyon düzenlenmesi sonucunda çıkan çatışmada, Hizbullah'ın elebaşısı Hüseyin Velioğlu ölü ele geçirildi. Genişletilen operasyonda, mezar evler ortaya çıkarıldı ve çok sayıda Hizbullah mensubu yakalandı.
17 Ocak 2003 - Bugün gazetesi yayın hayatına başladı.
17 Ocak 2005 - İstanbul'da 97 şehit asker ailesi ve malul gaziye Cumhurbaşkanlığı Devlet Övünç Madalyası ve Beratı verildi.
17 Ocak 2006 - Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Mehmet Ali Ağca'nın tahliye kararının, yazılı emir yoluyla bozulması istemini içeren başvurusunu Yargıtay'a gönderdi.
17 Ocak 2007 - Kuzey Kore'nin nükleer denemesi üzerine Chicago Üniversitesindeki sembolik Kıyamet Günü Saati 11:55'e ayarlandı. (12 Kıyamet demektir) Saat, soğuk savaş boyunca 18 kez değiştirilmiştir.
17 Ocak 2012 - KKTC'nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, son yolculuğuna uğurlandı. Kıbrıs'taki Selimiye Camii'nde kılınan cenaze namazı ardından top arabasına yüklenen naaşı, gökkuşağının altından geçerek Cumhuriyet Parkı'ndaki anıt mezara defnedildi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

17 Ocak 1706 - Benjamin Franklin, Amerikalı bilim insanı ve siyasetçi (ö. 1790)
17 Ocak 1771 - Charles Brockden Brown, Amerikalı romancı ve gazeteci (ö. 1810)
17 Ocak 1800 - Caleb Cushing, ABD devlet adamı ve diplomat (ö. 1879)
17 Ocak 1820 - Anne Brontë, İngiliz romancı (ö. 1849)
17 Ocak 1863 - David Lloyd George, İngiliz politikacı (ö. 1945)
17 Ocak 1863 - Konstantin Stanislavski, Rus tiyatro oyuncusu, yönetmen ve Moskova Sanat Tiyatrosu'nun kurucusu (ö. 1938)
17 Ocak 1867 - Carl Laemmle, Alman asıllı Amerikalı film yapımcısı (ö. 1939)
17 Ocak 1880 - Mack Sennett, Kanadalı film yapımcısı ve yönetmen (ö. 1960)
17 Ocak 1884 - Sergei Gorodetsky, Rus şair (ö. 1967)
17 Ocak 1899 - Al Capone, İtalyan asıllı Amerikalı mafya lideri ve Dünyanın en ünlü gangsteri (ö. 1947)
17 Ocak 1901 - Aron Gurwitsch, Litvanya asıllı Amerikalı filozof (ö. 1973)
17 Ocak 1911 - George Stigler, Amerikalı iktisatçı ve Nobel Ekonomi Ödülü sahibi (d. 1991)
17 Ocak 1921 - Cavit Orhan Tütengil, Sosyolog ve akademisyen (ö. 1979)
17 Ocak 1925 - Selçuk Yaşar, İş adamı.
17 Ocak 1927 - Eartha Kitt, Amerikalı sahne ve sinema oyuncusu (ö. 2008)
17 Ocak 1931 - James Earl Jones, Amerikalı oyuncu (Shakespeare'in Othello'sundaki performansıyla ünlü)
17 Ocak 1933 - Dalida, İtalyan şarkıcı (ö. 1987)
17 Ocak 1940 - Umur Bugay, Senarist, oyuncu, yönetmen ve yazar (ö. 2019)
17 Ocak 1942 - Muhammed Ali, Amerikalı boksör (üç kez dünya profesyonel boks şampiyonluğunu elde eden tek boksör) (ö. 2016)
17 Ocak 1949 - Andy Kaufman, Amerikalı komedyen ve oyuncu (ö. 1984)
17 Ocak 1949 - Mick Taylor, İngiliz şarkıcı, şarkı sözü yazarı ve gitarist (John Mayall & the Bluesbreakers ve The Rolling Stones)
17 Ocak 1956 - Faruk Çelik, Siyasetçi.
17 Ocak 1959 - Müfit Kayacan, Oyuncu ve tiyatro yönetmeni.
17 Ocak 1962 - Jim Carrey, Amerikalı oyuncu.
17 Ocak 1964 - Michelle Obama, Amerikalı avukat ve ABD'nin 44. Başkanı Barack Obama'nın eşi.
17 Ocak 1968 - Svetlana Masterkova, Rus atlet.
17 Ocak 1969 - Naveen Andrews, İngiliz aktör.
17 Ocak 1969 - Tarık Mengüç, Şarkıcı ve söz yazarı.
17 Ocak 1969 - Tiësto, Hollandalı DJ ve prodüktör.
17 Ocak 1972 - Levan Varşalomidze, Gürcü siyasetçi.
17 Ocak 1972 - Yelda Reynaud, Tiyatro ve sinema oyuncusu.
17 Ocak 1980 - Zooey Deschanel, Amerikalı şarkıcı, şarkı sözü yazarı ve aktris.
17 Ocak 1982 - Dwyane Wade, Amerikalı basketbolcu.
17 Ocak 1984 - Calvin Harris, İskoç şarkı yazarı, DJ ve prodüktör.
17 Ocak 1988 - Andrea Antonelli, İtalyan motosiklet yarışçısı (ö. 2013)

Bugün kimler ölmüş derseniz?

17 Ocak 395 - I. Theodosius, Roma İmparatoru (d. 347)
17 Ocak 1598 - I. Fyodor, Rus Çarı (d. 1557)
17 Ocak 1751 - Tomaso Albinoni, İtalyan besteci (d. 1671)
17 Ocak 1863 - Horace Vernet, Fransız ressam ve grafik sanatçısı (d. 1769)
17 Ocak 1890 - Władysław Taczanowski, Polonyalı bilim adamı (d. 1819)
17 Ocak 1893 - Rutherford B. Hayes, Amerika Birleşik Devletleri'nin 19. Başkanı (d. 1822)
17 Ocak 1932 - Ahmet Derviş, Türk Kurtuluş Savaşı komutanlarından (d. 1881)
17 Ocak 1944 - Sait Köknar, Tiyatro sanatçısı (d. 1901)
17 Ocak 1954 - İsmail Habib Sevük, Eğitimci ve edebiyat tarihçisi (d. 1892)
17 Ocak 1957 - Ratip Aşir Acudoğlu, Heykeltıraş (Menemen'de Kubilay Anıtı'nı yapan) (d. 1898)
17 Ocak 1958 - Mustafa Şekip Tunç, Akademisyen ve Türkiye'de modern psikolojinin kurucusu (d. 1886)
17 Ocak 1961 - Patrice Lumumba, Kongo DC'nin ilk Başbakanı (d. 1925)
17 Ocak 1985 - Muzaffer Hacıhasanoğlu, Yazar (d. 1924)
17 Ocak 1987 - Hadi Hüsman, Siyasetçi ve eski Gümrük ve Tekel Bakanlarından (d. 1904)
17 Ocak 1996 - Şoför İdris, Türk işçi önderi ve TKP'li sendikacı (d. 1914)
17 Ocak 1996 - Božidarka Kika Damjanović-Marković, II. Dünya Savaşı sırasında Yugoslavya'da faaliyet yürüten siyasi aktivist, Yugoslav Partizanları komutan, direnişçi, ulusal kahraman (d. 1920)
17 Ocak 1997 - Clyde Tombaugh, Amerikalı gök bilimci (Plüton'u keşfeden) (d. 1906)
17 Ocak 1998 - Gökhan Semiz, Müzisyen, söz yazarı, besteci, tiyatro sanatçısı ve Grup Vitamin solisti (d. 1969)
17 Ocak 1999 - Ergun Balcı, Gazeteci.
17 Ocak 2000 - Eugène Ehrhart, Fransız matematikçi (ö. 1906)
17 Ocak 2002 - Peter Adamson, İngiliz oyuncu (d. 1930)
17 Ocak 2003 - Richard Crenna, Amerikalı oyuncu (d. 1926)
17 Ocak 2005 - Virginia Mayo, Amerikalı oyuncu (d. 1920)
17 Ocak 2005 - Yıldırım Gencer, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu (Türk sinemasının en önemli karakter oyuncularından) (d. 1936)
17 Ocak 2005 - Zao Ziyang, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi eski Genel Sekreterlerinden (d. 1919)
17 Ocak 2007 - Art Buchwald, Amerikalı politik mizahçı ve Pulitzer Ödülü sahibi gazeteci (d. 1925)
17 Ocak 2008 - Bobby Fischer, Amerikalı satranç ustası (d. 1943)
17 Ocak 2013 - Mehmet Ali Birand, Gazeteci, yazar ve TV sunucusu, program yapımcısı (d. 1941)
17 Ocak 2014 - Beliğ Beler, Siyasetçi (d. 1925)
17 Ocak 2017 - Daniel Vischer, İsviçreli siyasetçi (d. 1950)
17 Ocak 2020 - Rahşan Ecevit, Eski Başbakan Bülent Ecevit 'in eşi, Demokratik Sol Parti ile Demokratik Sol Halk Partisi'nin kurucusu ve ilk başkanı (d. 1923)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Pazar.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır / [email protected]

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?