Özdağ ve Uğuroğlu'na yönelik saldırılara kınama

 Özdağ ve Uğuroğlu'na yönelik saldırılara kınama

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Pazartesi sabahı saat 05.00'e kadar tüm Türkiye'de sokağa çıkma yasağı var. (Yasaktan muaf olanlar hariç tabii.)
Sokağa çıkma yasağında vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasaplara ve kuruyemişçilere gidip gelebiliyor.
Unutmayın sakın, olur mu?
Cezası az buz değil çünkü.
Sokağa çıkma yasağına uymayanlara, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 3.150 TL idari para cezası kesilecek.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Tilki ormanda nefes nefese koşuyormuş. Karşısına çıkan kaplumbağa:
-"Tilki kardeş, ne bu telaş?" diye sormuş.
-"Ormana maliyeciler gelmiş" demiş tilki. "Şimdi bir bakarlar bende kürk, hanımda kürk, çocuklarda kürk, dünyanın vergisini yazarlar."
Bunu duyan kaplumbağa telaşla yürümeye başlamış.
Onu telaşlı gören leylek:
-"Hayrola kaplumbağa kardeş, ne bu telaş?" diye sormuş.
-"Maliyeciler ormanda" demiş kaplumbağa. "Bende ev, hanımda ev, çocuklarda ev, yakalanırsak dünya vergi alırlar."
Leylek de hemen uçuşa geçmiş. Ağaçların üzerinden maymun seslenmiş:
-"Leylek kardeş, ne iş? Bu ne acele?"
-"Vergi memurları herkese ceza yazıyormuş. Bende yazlık, hanımda yazlık, çocuklarda yazlık, vergi borcundan batarız." demiş leylek.
Maymun bunu duyar duymaz koşarak ağaçtan ağaca atlamaya başlamış.
Papağan sormuş:
-"Bu ne acele? Neden ve kimden kaçıyorsun? "
Bunu duyan maymun şak diye durmuş;
-"Sahi ya!.." demiş. "Benim kıçım açık, hanımın kıçı açık, çocukların kıçı açık... Neyimi alacaklar, ben niye kaçıyorum?"

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Bir deliyle benim aramda tek bir fark var. Deli aklının yerinde olduğunu sanır. Bense deli olduğumu biliyorum." demiş Salvador Dali...
Birazcık delilik iyidir bence.
Normal olunca da bir şey değişmiyor çünkü...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Patatesi kızartmak yerine fırında sütle pişirmek, çocuklarınız için çok daha iyi bir seçimdir."
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

"Üzüntüden ağladığınızda akan gözyaşlarınızla mutluluktan ağladığınızda akan gözyaşlarınız birbirinden farklıdır."

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

142 yeni Halk Ekmek büfesine 15 ay sonra şartlı onay

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) yeni Halk Ekmek büfeleri açılması teklifini, meclis çoğunluğunu kullanarak engelleyen AKP grubu, toplumdan gelen tepkiler üzerine geri adım attı. İBB Meclisi’ndeki AKP grubu, 142 yeni Halk Ekmek Büfesi açılmasına, şartlı olarak evet dedi. AKP’nin isteği üzerine Halk Ekmek Büfelerinin şehit yakınları, gaziler ile yüzde 40 ve üzeri engellilerin işletmesi şartı getirildi. İyi Parti’nin teklifi üzerine dul ve yetimler de Halk Ekmek Büfesi işletme hakkına kavuştu. CHP grubu, büfelerin işletmesinin ihtiyaç sahibi kişilere verilmesini teklif etmişti. İBB’nin yeni Halk Ekmek Büfeleri açma girişimini 15 aydır çeşitli gerekçelerle engelleyen AKP Grubu sonunda, şartlı da olsa geri adım attı. Mecliste çoğunluğu elinde bulunduran AKP Grubu, dün akşam yapılan İBB Meclis toplantısında, yeni 142 Halk Ekmek Büfesi açılması teklifine, şartlı evet dedi. AKP, yeni büfelerin şehit yakınları, gaziler ile yüzde 40 ve üzeri engellilerin işletmesi şartını koydu. İBB Meclisi İyi Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, AKP’nin şartına, “Dar gelirli aileler dul ve yetimlerin de” eklenmesini teklif etti. AKP, dar gelirli aileler ifadesini çıkararak, dul ve yetimlerin de büfe işletmesini teklife ekledi. CHP’nin kadınların da teklife eklenmesi önerisi AKP tarafından kabul edilmedi. 142 yeni Halk Ekmek Büfesinin açılması teklifi Mecliste oybirliğiyle kabul edildi.

İBB Meclisi Hukuk Komisyonu Başkanı Avukat Muhammet Kaynar’ın Halk Ekmek Büfeleriyle ilgili konuşması şöyle:
“Komisyon görüşü kısmının aşağıda okuyacağım şekilde düzeltilmesini arz ve teklif ediyorum. Rapor komisyonumuzca incelenmiş olup Halk Ekmek büfelerinin işletilmesi hakkının yalnızca a-Şehit yakınlarına, eşi ve ikinci dereceye kadar, b-Gazilere, c-Yüzde 40 ve üzeri raporu olan engellilere verilmesi;

1-Belirtilenler dışındaki kişilere devire yasak konulması şartıyla belediye meclisinin 12.3.2020 tarih ve 387 sayılı kararıyla tahsisine karar verilen 117 adet Halk Ekmek büfesine ilaveten ekteki listede adresleri bulunan 142 noktada ilgili ilçe belediyesinden imar ve şehircilik yönünden uygun görüş alınması kaydıyla Halk Ekmek büfesi koyma yetkisinin İstanbul Halk Ekmek A.Ş’ye verilmesi

2-Büfelerde Halk Ekmek A.Ş tarafından üretilen ürünler Hamidiye ve Belbim A.Ş tarafından üretilen ürünler dışında ürün satışı yapılmaması,

3-Halk Ekmek’in İstanbul Halkı için daha ulaşılabilir olması amacıyla talep eden tüm bakallara satış yetkisi verilmesi meclisimizin onayına arz olunur.”

Halk Ekmek konusuyla ilgili İyi Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, şöyle dedi:
“Şimdi bu Halk Ekmek büfelerinde şöyle bir sorun var. AKP Grup Başkanvekili arkadaşımızın da pazartesi izah ettiği gibi, bu 142 Halk Ekmek büfelerini oluşturduk. Lokasyonları belli ama Halk Ekmek büfelerinin gelirleri çok düşük. Yaklaşık 3 bin lira gibi bir gelir elde edildiği için duracak insan bulunmakta zorlanılıyor. AK Parti döneminde 25 yılda 2 şehit ailesine verilebilmiş, geri kalan engelli vatandaşlara verilmiş. Demek istediğim gelir seviyesi düşük olduğu için pozitif ayrımcılık yapmak adına özellikle kadınlarımız yönünden bizim de aykırı bir teklifimiz olacak. Dar gelirli aileler dul ve yetimlerin de bu kapsama dahil edilmesi kıymetli olacaktır. Meclis üyelerinin görüşüne ve sizin de oylarınıza sunuyorum.”

CHP grubu adına söz alan Hukuk Komisyonu üyesi Filiz Öztürk, şunları söyledi:
“AKP’nin direncine rağmen bu teklif komisyondan geçti ve Meclis’e geldi. Ancak Muhammet(Kaynar) beyin kendisinin getirdiği şartlar oldu. Bunlardan bir tanesi şehit yakınları, diğeri gaziler ve diğeri de engelliler. Ben bunu duyduğumda bu dezavantajlı gruplara bir pozitif ayrımcılık yapıyorsun o zaman kadınları da buna ilave edelim dedim. Ama kendisi kadınları dezavantajlı grupta görmediği için ilave etmedi. Şimdi ben bu tekliften şunu anlıyorum. Muhammet bey hiç halk ekmek almamış ve hiç yememiş. Hâlihazırda talep eden bakkal ve marketlerde halk ekmeğin satıldığından bihaber. Teklifin sonuna talep eden bakkallar şeklinde siyasi şova özgü bir cümle eklemiş. 25 yılda sadece 3 şehit yakınına Halk Ekmek büfesi verilmiş ve 21 engelliye. Yani 25 yılda 24 dezavantajlı gruba vermiş. Şimdi gelmişler 142 büfenin tamamının verilmesini istiyorlar. Şimdi bir de ayrıca son dakika ilçe belediyelerinin onay şartını çıkardı. Halk Ekmek açarken ilçe belediyelerine mi soracağız? Bu yetki gaspı değil de nedir?”

AKP’li Komisyon Başkanı Muhammet Kaynar’ın, Kadıköy’e fazla sayıda büfe konulmak istenmesiyle ilgili eleştirisi üzerine söz alan CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı özetle şunları söyledi:
“Kadıköy’de her yer Fenerbahçe değil. Fikirtepe de var. İşinden çıkıp evine giden insanın da Kalk Ekmeğe ihtiyacı var. AKP döneminde sadece 3 şehit yakınına ve 21 engelliye verilmiş. 533 büfenin geri kalanı normal vatandaşlara verilmiş. İkincisi zaten şu an 373 bakkala Halk Ekmek veriliyor. Kamuoyu baskısı sonucu buraya geldik. Reklam yaptı diyorlar. O zaman geçen ay izin verseydiniz de buna izin vermeseydiniz. Elinizden tutan mı vardı? Netice itibariyle kamuoyu baskısı sonucu yeni 142 halk ekmek büfesi İBB meclisinden oybirliği ile geçecek.”

AKP’li Muhammet Kaynar’ın son olarak “1.Fıkranın c bendinden sonra gelmek üzere dul ve yetimlere de verilmesinin ‘d’ maddesi olarak eklenerek oylanmasını teklif ediyoruz” şeklindeki düzeltme ile teklif Mecliste oybirliğiyle kabul edildi.

Özdağ'a saldırıya siyasilerden sert tepki

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, evinin önünde silahlı ve sopalı saldırıya uğradı. Özdağ hastanede tedavi altına alındı. Siyasiler, Özdağ’a yapılan saldırıya çok sert tepki gösterdi.

DEVA Partisi lideri Ali Babacan Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:
“Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sayın Selçuk Özdağ’a yapılan saldırıyı kınıyor, kendisine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Siyaseti hedef alan bu saldırının failleri bir an önce yakalanmalı, olay yargı tarafından tüm yönleriyle aydınlatılmalıdır.”

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu da tepkisi şu sözlerle dile getirdi:
“Evinin önünde menfur bir saldırıya uğrayan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'a geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, toplumsal barışa yönelik olarak gördüğüm bu saldırıyı esefle kınıyorum.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'a geçmiş olsun dileklerini iletti. CHP'den yapılan açıklamada, Kılıçdaroğlu'nun, evinin önünde saldırıya uğrayan Selçuk Özdağ'ı telefonla aradığı belirtildi. Özdağ'dan saldırıya ilişkin bilgi alan Kılıçdaroğlu'nun, geçmiş olsun dileklerini ilettiği bildirildi.

İmamoğlu sosyal medya hesabından Özdağ ve Uğuroğlu'na yönelik saldırılara ilişkin paylaşımda bulundu. İmamoğlu, Twitter adresinden yaptığı paylaşımda "Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ ve Gazeteci Orhan Uğuroğlu'na yönelik saldırıları kınıyorum; geçmiş olsun, acil şifalar dilerim." ifadelerini kullandı.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ ve Gazeteci Orhan Uğuroğlu'na yönelik saldırıları kınıyorum; geçmiş olsun, acil şifalar dilerim.

CHP Grup Başkan vekili Özgür Özel ise şu ifadeleri kullandı:
“Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'ın evinin önünde uğradığı saldırıyı şiddetle kınıyorum. Saldırının failleri derhal bulunmalıdır. Bir gruba egemen olan ötekileştirici hedef gösterici eski siyaset dili şiddete teşvik etmektedir. Bu dil terk edilmek zorundadır.”

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç Twitter hesabından yaptığı paylaşımla, Selçuk Özdağ’ın uğradığı saldırıdan büyük üzüntü ve endişe duyduğunu dile getirdi. Arınç’ın paylaşımı şu şekilde:
“Değerli dostum Manisa eski milletvekili ve halen Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’ın cuma namazına giderken evinin önünde silahlı ve sopalı saldırıya uğramasından büyük üzüntü ve endişe duydum. Sayın Özdağ başından ve kollarından ciddi yaralar almıştır. Halen hastane acil serviste tedavisi devam etmektedir. Kendisine ve ailesine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Rabbim acil şifalar versin. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açılarak bu gözü dönmüş saldırganların bir an önce yakalanması ve hak ettikleri cezalara çarptırılmasını bekliyorum. Aynı şekilde bu kişileri suça azmettiren ve hedef gösterenlerin de sıfatları konumları isimleri kim olursa olsun asli failler gibi yargılanması gerekir. Selçuk Özdağ bu tür insanların hedef gösterdiği siyasetçilerden sadece birisidir. Allah ülkemizi, siyasetçilerimizi ve tüm masum insanları kötülerin şerrinden korusun.”

Korona haberlerine gelince:

Yeterli aşımız yok, büyük bir kaos kapıda

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, "Zaman geçiyor, yeterli aşımız yok, aşılama planımız ise açıklandığı kadarıyla eksik ve yetersiz. Bakanlık tek bir nakil aracında Macaristan, Portekiz, Yunanistan ve Hollanda da bugüne kadar aşılanan kişi sayısına eşdeğer dozda aşı taşıyacağını ileri sürüyor. Kısacası büyük bir kaos kapıda" dedi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı aşılama planını eleştirdi.
“Zaman geçiyor, yeterli aşımız yok, aşılama planımız ise açıklandığı kadarıyla eksik ve yetersiz” ifadelerini kullanan İlgezdi, “Bakanlık tek bir nakil aracında Macaristan, Portekiz, Yunanistan ve Hollanda da bugüne kadar aşılanan kişi sayısına eşdeğer dozda aşı taşıyacağını ileri sürüyor. Kısacası büyük bir kaos kapıda” diye konuştu. ANKA’da yer alan habere göre, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, yaptığı yazılı açıklamada, aşıların depolanma ve nakil sürecine değinerek, "Araçların aşıları, belirlenen güzergah ve rota planlaması dahilinde dağıtacağı, Ankara'dan yola çıkacak aşı dağıtım araçlarının, Türkiye'nin en ücra köşesindeki il merkezlerine kadar aşıları ulaştıracağı söyleniyor ama hangi ile ne kadar aşı gönderilecek, kaç araçla gönderilecek, ilk etapta kimlere aşı yapılacak, bunlar bilinmiyor " dedi.
İlgezdi, açıklamasında şunları söyledi:
“Zaman geçiyor, yeterli aşımız yok, aşılama planımız ise açıklandığı kadarıyla eksik ve yetersiz. Bakanlık tek bir nakil aracında Macaristan, Portekiz, Yunanistan ve Hollanda da bugüne kadar aşılanan kişi sayısına eşdeğer dozda aşı taşıyacağını ileri sürüyor. Kısacası büyük bir kaos kapıda. Dünya’da bugüne kadar 31 milyondan fazla insan aşılandı. 515 bin nüfuslu Malta aşılama çalışmasına başladı, biz tartışmalarla zaman kaybettik. Geçen her saniye toplumda aşıya karşı güvensizlik ve soru işaretleri oluşuyor. Yitirdiğimiz zaman telafisi mümkün olmayan sonuçlara sebep veriyor."

Anadolu Ajansı’nın Sağlık Bakanlığı kaynaklarına dayandırarak açıkladığı Türkiye’nin aşı dağıtım planlaması da büyük bir kaosun habercisi. Aşılama süreci de ne yazık ki günlük veriler gibi şeffaf biçimde açıklanmıyor. Araçların aşıları, belirlenen güzergah ve rota planlaması dahilinde dağıtacağı, Ankara'dan yola çıkacak aşı dağıtım araçlarının, Türkiye'nin en ücra köşesindeki il merkezlerine kadar aşıları ulaştıracağı söyleniyor ama hangi ile ne kadar aşı gönderilecek, kaç araçla gönderilecek, ilk etapta kimlere aşı yapılacak, bunlar bilinmiyor. Basit bir hesapla 922 ilçemiz olduğunu düşünürsek, ilçe başına 0,24, yani her 4 ilçeye 1 araç düşüyor. Aşılamayı geçtik, 50 milyon doz aşıyı kaç günde Türkiye’ye dağıtabileceğimiz bile belli değil. Bu bakımdan toplu aşılama çalışmalarının başladığını söylemek gerçekçi bir yaklaşım değildir. 223 araçla 50 milyon doz aşı nakledeceğini ilan eden tek ülkeyiz. Bu araç başına 224 bin doz anlamına geliyor. Bir örnek vereyim, 13 Ocak tarihi itibariyle Polonya’da aşılanan kişi sayısı 257 bin. Yani Sağlık Bakanlığı diyor ki, ‘Ben sadece bir nakil aracında Polonya’da aşılanan kişi sayısı kadar doz taşıyacağım.’ Bunu kabul etmemiz ve yaygın aşılamanın kısa sürede başlayıp, biteceğine inanmamız mümkün değil.”

Bakan Koca’ya 3 milyon doz ilk aşı geldiğinde aşı depolama ve sevki ile ilgili soru önergesi de veren Gamze Akkuş İlgezdi, “Aşı soğuk zinciri için ne çalışmalar yapılmıştır? 50 milyon doz Sinovac aşısı hangi şartlarda ülkemize getirilecek, sevk edilecek ve saklanacaktır? Bu aşı için yeterli soğuk zincir ve alt yapısı var mıdır? Sevkiyatı nasıl sağlanacaktır” diye sormuştu.

İngiltere'ye giriş çıkışlar kapatılacak

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Covid-19'un henüz tanımlanamayan çeşitli mutasyonları nedeniyle pazartesi sabah 4'ten itibaren ülkeye tüm giriş çıkışların kapatılacağını açıkladı.

Corona atlatanlarda geçmeyen semptomlar: Cinsel güç geri gelmiyor

Coronadan ölenler artıyor ama kurtulanlar da uzun süre yan etkileriyle yaşıyor. Avrupalı ve ABD’li doktorlar, corona atlatanlarda cinsel güç azalması, depresyon, kronik yorgunluk, kalpte ritim bozukluğu ve daha birçok rahatsızlık tespit etti.

Avrupa ve Amerika'da corona atlatan hastalar üzerinde yapılan araştırmalardan çok ilginç sonuçlar çıktı. Corona vakalarıyla mücadelede aşılama sürüyor ve diğer yandan da coronaya yakalananların, hastalıktan sonra neler yaşadıkları takip ediliyor. Dünya tıp literatürüne ‘Post-Covid-Sendrom’ yerleşti. Bu, corona atlatanların iyileştikten sonra nelerle boğuştuğunu gösteren bir kavram.
Yaklaşık bir yıllık takipten sonra şu durumlara rastlanıldı:

– CİNSEL GÜCÜ AZALTIYOR: Çok sayıda erkek hastanın ereksiyon sorunu çıktı. Bu yönde şikayetler artınca araştırmalar başladı. Covid-19'un dolaşım sistemini olumsuz etkilediği, damarlarda sorunlara yol açtığı bilindiği için, cinsel sorunların çıkabileceği kabul edildi. Frankfurt Üniversite Kliğini'nden Prof. Dr. Gernot Rohde, “Bu, corona nedeniyle ağır solunum yolu rahatsızlığı geçiren hastaların öncelikle şüphelenmediği bir durum ve sonradan farkına varılıyor” dedi. NBC'ye açıklama yapan Dr. Rena Grayson, cinsel sorunların kalıcı olabileceğinden endişe duyduklarını belirtti. Corona sonrası oluşan bu semptomların geriletilebileceği sanılıyor ancak şu ana kadar bir gelişme sağlanabilmiş değil.

– UZUN SÜREN YAN ETKİLER: Covid-19'u ağır atlatan ve uzun süre hastanede kalanların, yatarak tedavi görenlerin büyük kısmının uzun vadeli sorunlar yaşadığı belirtiliyor. Bu virüsün etkilediği vücudun, hastalıktan sonraki reaksiyonları veya hastalığın yan etkileri oluyor.

– NEFES DARLIĞI, ÖKSÜRÜK: Covid-19 atlatan hastaların büyük çoğunluğunda, akut akciğer hastalığının semptomları atlatılmış olsa da, öksürük, nefes darlığının eşlik ettiği fonksiyon bozuklukları yaşanıyor.

– TAT VE KOKU ALMA BOZUKLUĞU: Koku ve tat alma duyusunda kayıplar yaşanıyor. Bu alanda bozulmalar oluyor ve bu hastalığın seyrinden bile uzun süre devam edebiliyor.

– ÇARPINTI VE ARİTMİ: Konsantrasyon bozuklukları, baş dönmeleri, çarpıntı, kalpte rizim bozuklukları da virüs sonrası semptomlar olarak dikkat çekiyor.

– DEPRESYON, BAŞ AĞRILARI: Uzun süre egzersiz yapmama ya da az hareket nedeniyle depresyon, kas ve baş ağrıları görülüyor.

– KRONİK YORGUNLUK: Bitkinlik, kronik yorgunluk oldukça fazla yaşanıyor. Kişi, oldukça halsiz kalıyor ve bunu bazen fark da edemiyor. Günlük yaşamlarına eskisi gibi devam edemiyorlar. Kronik yorgunluk semptomu çıkıyor.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle Turgut Uyar'ın bir şiirini paylaşmak istiyorum.
Ruhu şad olsun.

GÖĞE BAKMA DURAĞI

İkimiz birden sevinebiliriz göğe bakalım
Şu kaçamak ışıklardan şu şeker kamışlarından
Bebe dişlerinden güneşlerden yaban otlarından
Durmadan harcadığım şu gözlerimi al kurtar
Şu aranıp duran korkak ellerimi tut
Bu evleri atla bu evleri de bunları  da
Göğe bakalım

Falanca durağa şimdi geliriz göğe bakalım
İnecek var deriz otobüs durur ineriz
Bu karanlık böyle iyi afferin Tanrıya
Herkes uyusun iyi oluyor hoşlanıyorum
Hırsızlar polisler açlar toklar uyusun
Herkes uyusun bir seni uyutmam birde ben uyumam
Herkes yokken biz oluruz biz uyumıyalım
Nasıl olsa sarhoşuz nasıl olsa öpüşürüz sokaklarda
Beni bırak göğe bakalım

Senin bu ellerinde ne var bilmiyorum göğe bakalım
Tuttukca güçleniyorum kalabalık oluyorum
Bu senin eski zaman gözlerin yalnız gibi ağaçlar gibi
Sularım ısınsın diye bakıyorum ısınıyor
Seni aldım bu sunturlu yere getirdim
Sayısız penceren vardı bir bir kapattım
Bana dönesin diye bir bir kapattım
Şimdi otobüs gelir biner gideriz
Dönmiyeceğimiz bir yer beğen başka türlüsü güç
Bir ellerin bir ellerim yeter belliyelim yetsin
Seni aldım bana ayırdım durma kendini hatırlat
Durma kendini hatırlat
Durma göğe bakalım

#TurgutUyar

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Dünya Hijyen Günü

Dünyada ilk kez "Dettol Türkiye" tarafından Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk Pediatri Kurumu’nun katkılarıyla 16 Ocak 2011 tarihinde Türkiye'de kutlanmıştır. Hijyene dikkat çekip farkındalık oluşturmak amacıyla kutlanan bir gündür.
16 Ocak Hijyen Günü sevdiklerinizi doğru hijyen alışkanlıkları ile korumanızı başlatacağınız gün olsun” diyerek herkesin 16 Ocak "Dünya Hijyen Günü"nü kutluyorum.

Basın Onur Günü

Özgür düşüncenin, fikir özgürlüğünün bir ulusun kaderinde ne kadar önemli olduğunun farkında olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 16 Ocak 1923 tarihinde İzmit’te gerçekleştirdiği basın toplantısında Türk milletine en yakışan yönetim biçimi olan Cumhuriyet fikrini ilk olarak demokrasinin en önemli aracı olduğuna inandığı gazetecilere açıklamıştır. Tevhid-i Efkâr’ın Başyazarı Velit Ebüzziya, Vakit’in Başyazarı Ahmet Emin (Yalman), Akşam’ın Başyazarı Falih Rıfkı (Atay), İleri’nin Başyazarı Suphi Nuri (İleri), İkdam’ın Başyazarı Yakup Kadri (Karaosmanoğlu) ve Tanin’in başyazarı İsmail Müştak (Mayakon), İleri Gazetesi İzmit Muhabiri Hakkı (Kılıçoğlu) bu özel basın toplantısına katılma şerefine nail olmuşlardır.
Ülkemiz açısından çok büyük değeri olan bu önemli tarihin 98. yıldönümünü kutluyor, yerel ve ulusal gazete, dergi, internet haber temsilcileri, radyo ve televizyonlarımız başta olmak üzere bütün basın emekçilerinin 16 Ocak Basın Onur Günü’nüzü tebrik ediyorum.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

16 Ocak 1547 - Rus Çarı Korkunç İvan taç giydi.
16 Ocak 1556 - II. Felipe, İspanya Kralı oldu.
16 Ocak 1595 - Padişah III. Murat, 48 yaşında öldü. III. Mehmet tahta çıktı.
16 Ocak 1795 - Fransa, Hollanda'nın Utrecht şehrini işgal etti.
16 Ocak 1804 - Fransız fizikçi Joseph Louis Gay-Lussac, bir hidrojen balonu içinde 7.016 m'ye yükselerek, sonraki 50 yıl içinde kırılamayacak olan bir rekora imza attı.
16 Ocak 1846 - İlk Ziraat Bakanlığı (Nazırlığı) kuruldu.
16 Ocak 1914 - Altay SK kuruldu.
16 Ocak 1920 - Milletler Cemiyeti, ilk toplantısını Paris'te yaptı.
16 Ocak 1925 - Sovyetler Birliği'nde Lev Troçki, Savaş Komiserliği görevinden alındı.
16 Ocak 1928 - Cemal Reşit Rey'in, "12 Anadolu Türküsü" adlı ses ve piyano için yapıtı ilk kez seslendirildi.
16 Ocak 1928 - Doktor Şefik Hüsnü Deymer ve arkadaşlarının Türkiye Komünist Partisi davası başladı.
16 Ocak 1929 - Josef Stalin'le anlaşmazlığa düşen Nikolay Buharin, Komünist Enternasyonal'in başkanlığından istifa etti.
16 Ocak 1945 - Adolf Hitler, Führerbunker'e taşındı.
16 Ocak 1952 - Gazeteci ve yazar Ercüment Ekrem Talu'ya, Fransız "Légion d'honneur" nişanı verildi. Yazar, bu ödüle Türk-Fransız kültür ilişkilerine katkılarından dolayı layık görüldü.
16 Ocak 1956 - Uluslararası Basın Enstitüsü, Türkiye'de basına baskı yapıldığını açıkladı.
16 Ocak 1960 - İşçi Sigortalıları Kurumu İstanbul Hastanesi, Cumhurbaşkanı Celal Bayar tarafından hizmete açıldı.
16 Ocak 1961 - Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye'ye 43 milyon dolar yardımda bulundu.
16 Ocak 1965 - Manisa'nın Kırkağaç ilçesine bağlı Karakurt köyünde gericiler ayaklanarak okul öğretmenlerine saldırdı. Olay yerine giden Kırkağaç Kaymakam Vekili de köylüler tarafından taş ve odunla ağır surette yaralandı. 23 kişi tutuklandı.
16 Ocak 1969 - Metroliner treni hizmete girdi
16 Ocak 1970 - Muammer Kaddafi, Libya Başbakanı oldu.
16 Ocak 1979 - Şah Muhammed Rıza Pehlevi, ailesi ile birlikte İran'ı terk ederek Mısır'a yerleşti.
16 Ocak 1980 - Bilim insanları, interferon üretmeyi başardı.
16 Ocak 1983 - Türk Hava Yolları'nın "Afyon" uçağı Ankara'da düştü: 47 kişi öldü.
16 Ocak 1985 - Halkçı Parti (HP) milletvekili Bahriye Üçok, zina yapan erkeklerin de cezalandırılmasını öngören yasa önerisi vermişti. TBMM yasa önerisini reddetti.
16 Ocak 1986 - İnternet mühendislik özel kuvvetinin ilk toplantısı.
16 Ocak 1986 - New York'ta toplanan Uluslararası PEN Kongresi, Türk Hükümetini yazarlarla ilgili tutumunu gözden geçirmeye çağırdı.
16 Ocak 1987 - 1 Ocak'ta Pekin'de Tiananmen Meydanı'nda öğrencilerin başlattığı gösteriler sonucunda, Çin Komünist Partisi Lideri Hu Yaobang istifa etti; yerine Zao Ziyang getirildi.
16 Ocak 1991 - ABD Irak'a hava akınları ve füze saldırısı başlattı. Çöl Fırtınası Harekatı, Irak'ın sanayi ve savaş potansiyeli tamamen imha edip, 2003 yılında ülkenin işgaline zemin hazırladı.
16 Ocak 1992 - El Salvador Hükûmeti ile isyancılar Meksiko'da bir antlaşma imzalayarak, en az 75 bin kişinin hayatına mal olan 12 yıllık iç savaşa son verdiler.
16 Ocak 1992 - Halkın Emek Partisi kökenli Hatip Dicle ve Leyla Zana, Sosyaldemokrat Halkçı Parti'den istifa etti.
16 Ocak 1996 - "Avrasya feribotu", silahlı eylemciler tarafından 177 yolcu ve 55 mürettebatıyla Trabzon limanında rehin alındı ve İstanbul'a doğru kaçırıldı. Eylemciler Çeçenistan sorununa dikkat çekmek istediklerini söylediler.
16 Ocak 1998 - Refah Partisi'nin Anayasa Mahkemesi'nce kapatılmasıyla, Necmettin Erbakan siyasi yasaklı duruma düştü.
16 Ocak 2000 - Ricardo Lagos, Şili'nin Salvador Allende'den bu yana ilk sosyalist başkanı seçildi.
16 Ocak 2002 - BM Güvenlik Konseyi, Usame bin Ladin'in ve Taliban üyelerinin tüm varlıklarını dondurma kararı aldı.
16 Ocak 2003 - Uzay mekiği Columbia, Cape Canaveral (Amerika Birleşik Devletleri) üssünden ayrıldı. (Mekik, 1 Şubat'ta dünyaya dönüşü sırasında parçalandı ve 7 kişilik uçuş ekibi yaşamını yitirdi).
16 Ocak 2005 - Adriana Iliescu, 66 yaşında doğum yaparak dünyanın en yaşlı annesi unvanını aldı.
16 Ocak 2006 - Mehmet Ali Ağca, askerlik işlemlerini yaptırmak üzere avukatı Mustafa Demirbağ ile GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesine gitti. Demirbağ, muayene sonucu Ağca'ya askerliğe elverişsiz raporu verildiğini bildirdi.
16 Ocak 2010 - "2010 Avrupa Kültür Başkenti" olan İstanbul'da etkinlikler, şehrin yedi ayrı noktasındaki kutlamalarla başladı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

16 Ocak 1409 - I. René, Napoli kralı (ö. 1480)
16 Ocak 1477 - Johannes Schöner, Alman astronom ve haritacı (ö. 1547)
16 Ocak 1728 - Niccolo Piccinni, İtalyan besteci (ö. 1800)
16 Ocak 1821 - John C. Breckinridge, Amerikalı siyasetçi, hukukçu, asker ve ABD'nin 14. başkan yardımcısı (ö. 1875)
16 Ocak 1836 - II. Francis, İki Sicilya'nın son kralı (ö. 1894)
16 Ocak 1838 - Franz Brentano, Alman psikolog ve filozof (ö. 1917)
16 Ocak 1853 - André Michelin, Fransız mühendis ve sanayici (ö. 1931)
16 Ocak 1878 - Harry Carey, Amerikalı oyuncu (ö. 1947)
16 Ocak 1897 - Bedia Muvahhit, Tiyatro ve sinema sanatçısı (sahneye çıkan ilk Türk kadını) (ö. 1994)
16 Ocak 1901 - Fulgencio Batista, Küba Devlet Başkanı (ö. 1973)
16 Ocak 1906 - Abdullah Ziya Kozanoğlu, Mimar, müteahhit, romancı, çizgi-roman yazarı, spor yöneticisi ve Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün 11. Başkanı (ö. 1966)
16 Ocak 1911 - Eduardo Frei Montalva, Şilili siyasetçi (ö. 1982)
16 Ocak 1913 - Edoardo Detti, İtalyan mimar ve şehir planlamacısı (ö. 1984)
16 Ocak 1924 - Katy Jurado, Meksikalı aktris (ö. 2002)
16 Ocak 1932 - Dian Fossey, Amerikalı etolojist (ö. 1985)
16 Ocak 1933 - Susan Sontag, Amerikalı yazar (ö. 2004)
16 Ocak 1935 - Udo Lattek, Alman teknik direktör ve eski futbolcu (ö. 2015)
16 Ocak 1936 - Halit Çapın, Gazeteci ve yazar (ö. 2006)
16 Ocak 1948 - John Carpenter, Amerikalı yönetmen, senarist ve yapımcı
16 Ocak 1950 - Daniel Vischer, İsviçreli siyasetçi (ö. 2017)
16 Ocak 1958 - Andrey Bal, Ukraynalı futbolcu ve antrenör (ö. 2014)
16 Ocak 1958 - Ayşenur İslam, Siyasetçi.
16 Ocak 1959 - Sade, Nijeryalı şarkıcı ve söz yazarı.
16 Ocak 1971 - Vuslat Doğan Sabancı, Gazeteci ve iş insanı.
16 Ocak 1972 - Gökhan Ertan, Fotoğraf sanatçısı (ö. 2012)
16 Ocak 1972 - Ümran Kıyman, Boksör (ö. 2012)
16 Ocak 1973 - Josie Davis, Amerikalı oyuncu.
16 Ocak 1974 - Kate Moss, İngiliz manken.
16 Ocak 1975 - Ayça Bingöl, Sinema ve dizi oyuncusu.
16 Ocak 1976 - Debbie Ferguson, Bahamalı atlet.
16 Ocak 1979 - Aaliyah, Amerikalı şarkıcı (ö. 2001)
16 Ocak 1983 - Erkan Kolçak Köstendil, Oyuncu ve şarkıcı.
16 Ocak 1985 - Craig Jones, İngiliz motosiklet yarışçısı (ö. 2008)
16 Ocak 1985 - Şahika Ercümen, Serbest dalışçı ve sualtı hokeyi oyuncusu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

16 Ocak 1391 - V. Muhammed, Gırnata emiri (d. 1338)
16 Ocak 1545 - George Spalatin, Alman reformcu (d. 1484)
16 Ocak 1595 - III. Murad, Osmanlı'nın 12. padişahı (d. 1546)
16 Ocak 1598 - I. Fyodor, Rus çarı (d. 1557)
16 Ocak 1794 - Edward Gibbon, İngiliz tarihçi (d. 1737)
16 Ocak 1886 - Amilcare Ponchielli, İtalyan besteci (d. 1834)
16 Ocak 1891 - Léo Delibes, Fransız besteci (d. 1836)
16 Ocak 1933 - Bekir Sami Kunduh, Siyasetçi ve diplomat (Türkiye'nin ilk Dışişleri Bakanı) (d. 1867)
16 Ocak 1949 - Vasili Degtyaryov, Rus silah tasarımcısı (d. 1880)
16 Ocak 1957 - Arturo Toscanini, İtalyan orkestra şefi ve kemancı (d. 1867)
16 Ocak 1979 - August Heissmeyer, SS'in önde gelen üyesi (d. 1897)
16 Ocak 2005 - Recep Birgit, Türk sanat müziği sanatçısı (d. 1920)
16 Ocak 2007 - Ron Carey, Amerikalı oyuncu (d. 1935)
16 Ocak 2013 - Burhan Doğançay, Ressam ve fotoğrafçı (d. 1929)
16 Ocak 2015 - Afet Ilgaz, Yazar (d. 1937)
16 Ocak 2016 - Carina Jaarnek, İsveçli şarkıcı (d. 1962)
16 Ocak 2020 - Christopher Tolkien, İngiliz yazar (J. R. R. Tolkien'in en küçük oğludur) (d. 1924)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir hafta sonu diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Cumartesi.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...


Hatice Nayır / [email protected]

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi