Karlı hava dalgası bu gece geliyor

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:
İzmir valisi Kıbrıs kökenli Kamil Paşa ile Şair Eşref birbirlerinin ağır şakalarını da kaldırabilen iki nüktedan dostmuş. Bir gün izne ayrılan Vali Kamil Paşa, Kıbrıs yolculuğuna çıkarken uğurlama mangası sonunda yer alan dostu Şair Eşref'e sormuş:
- " Kıbrıs'tan bir isteğin var mı dostum?"
Tüm yolculuklarını eşeği ile yapan Eşref:
-"Paşam, biliyorsun benim eşek yaşlandı. Bana güçlü bir Kıbrıs eşeği getirirsen memnun olurum" demiş. On gün sonra yurda dönen Kamil Paşa, karşılama mangası sonunda bekleyen şair arkadaşının yanına gelince birden:
-"Eyvah" demiş. "Eşref, seni görünce eşek aklıma geldi, eşeği unuttum".
Şair Eşref her zamanki hazır cevaplığıyla gayet sakin:
-"Aman paşam, üzüldüğün şeye bak. Çok şükür sen geldin ya, eşeğe ne hacet?" demiş.

( Fıkrayı bana ileten Fahri Kalın abime çok teşekkür ediyorum.)

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:
"Mutluluk, bizi zorlayan kadere karşı kazanılan zaferlerin en büyüğüdür." demiş Albert Camus...
O halde kadere karşı zafer kazanmaya devam ediyoruz.
Her şeye rağmen.
Sabah gözlerimizi açabildiysek yeni güne,
Sağlıklıysak,
Sevdiklerimiz iyiyse,
Bir dostun sıcacık bir günaydınını duyabildikse,
Gökyüzüne ne renk olursa olsun güzel bakabiliyorsak,
Çiçeklerimizden biri tomurcuk vermişse,
Kedimiz gelip bize sürtünüyorsa,
Şakır şakır yağan yağmuru hissedebiliyorsak,
Ve daha bir sürü şey ekleyebilirsiniz bu listeye.
Mutluluk bunlar işte.
Yoksa "sürekli mutluluk" diye bir olay yok.
Öyle bir şey beklemeyin lütfen ve bunlarla mutlu olmayı deneyin hadi.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:
"Kalemle yazarken bir hata yaptınız ve hatayı silmek istiyorsunuz. Salatalık kabuğunu alıp yavaş ve nazikçe silmek istediğiniz yazıya sürtün. Bu yöntem boya kalemlerinde ve keçe kalem yazılarında da oldukça yararlıdır. (Bazen çocuklarımız duvarlara yazılar yazar, resimler yaparlar ya. Onlarda da deneyebilirsiniz.)
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:
"Daha önce hiç bebek güvercin görmediyseniz bunun sebebi doğduktan sonra 30 gün boyunca yuvalarında saklanmalarıdır. 30 günün sonunda ise tıpkı yetişkin bir güvercin gibi gözükürler."
Merak ettiyseniz bu konuyu aydınlatmış olayım sizi...

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

“YÖK’ün darbe dönemine referans vermesi talihsizlik”
2016-2021 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi yönetiminde görev yapan 8 profesör, 1 doçent ve bir doktor ünvanına sahip öğretim üyeleri, tartışmalara neden olan rektör atamasıyla ilgili Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na bir yazı gönderdi. Yazıda, Prof. Dr. Melih Bulu'nun 2 Ocak günü rektör olarak atanmasını gerekçelendirmek üzere 5 Ocak'ta YÖK tarafından yapılan basın açıklamasının tarihte bir ilk olduğu vurgulandı. Yazıda, “YÖK, tarihinde ilk kez, bir devlet üniversitesine atanan rektörün neden doğru tercih olduğunu açıklamaya yönelik bir duyuru yapmıştır. Bu yazılı duyuru çerçevesinde aşağıdaki bilgileri Başkanlığınızla ve kamuoyu ile paylaşmamız gerekli olmuştur” denilerek şu tespitlere yer verildi:
“Öncelikle, YÖK basın açıklamasında Boğaziçi Üniversitesi'nin daha önce de iki dönem aslen bir başka üniversite mensubu olan bir rektör tarafından yönetildiği ifade edilmiştir. Bu doğrudur; İTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Ergün Toğrol, 12 Eylül 1980 darbesinin ardından dönemin Cumhurbaşkanı tarafından Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmıştır. YÖK'ün bugünkü durumu bir darbe dönemine referans vererek gerekçelendirmesinin talihsiz bir ifade olduğu görüşündeyiz.”

YÖK yazısında “Bir üniversitenin başarısı için rektör ataması elbette önemlidir, fakat atama süreci sonucundaki performansı daha da önemlidir” denmiş ve rektörlere ilişkin değerlendirme bağlamında, “Başarısızlıklar varsa bu kişilerin süresinin sonlandırılmasını talep etmek gerekir” şeklinde bir ifadeye yer verilmiştir. Bu haklı görüşe tamamen katılıyoruz. Tam da bu nedenle, 12.11.2016−02.01.2021 arası görev yapmış olan rektörümüz Prof. Dr. Mehmed Özkan'ın döneminde Üniversitemizin başarılı performansını somut verilerle ortaya koymak için aşağıdaki bilgi notunu paylaşmanın son derece önemli olduğu kanaatindeyiz.

8 sayfalık bilgi notunda Boğaziçi Üniversitesi'ndeki araştırma altyapısındaki gelişmeler, yayın ve atıflar, fiziki altyapıdaki gelişmeler, öğretim üyesi ve öğrenci kalitesi, uluslararası üniversite sıralamalarındaki başarılar, ulusal çaptaki değerlendirmeler tek tek sıralandı. Yazı şu ifadeyle sonlandırıldı:
“Üniversitemizin 158 yıllık eğitim-öğretim ve araştırma misyonunu gelecek nesillere başarıyla aktarmak üzere özveriyle çalışmış olan bir idarenin parçası olmuş olmaktan her zaman heyecan ve gurur duyduğumuzu belirtir, saygılarımızı sunarız.

Metne imza atan üniversite yönetimindeki öğretim üyeleri şöyle:
Prof. Dr. Yavuz Akpınar
Prof. Dr. Necati Aras
Prof. Dr. Naz Zeynep Atay Gök
Prof. Dr. Dilek Çalgan
Prof. Dr. Ayşın Ertüzün
Prof. Dr. Ayşe Gürel
Dr. Öğr. Üyesi Berat Zeki Haznedaroğlu
Prof. Dr. Ali İzzet Tekcan
Doç. Dr. Nermin Zeynep Uysal
Prof. Dr. Nuri Zafer Yenal

Karlı hava dalgası bu gece geliyor
Yurt genelinde bugün sıcaklıklar düşüyor ve gece saatlerinden itibaren karlı hava dalgası yurdu etkilemeye başlıyor. İstanbul ve çevresinde düşüş yaşayan hava sıcaklıkları bu geceden itibaren daha da soğuyacak. Yarın karla karışık yağmur etkili olacak, cuma günü ise kar Türkiye'yi saracak. Kar yurt genelinde bir hafta boyunca gündemden düşmeyecek. Türkiye’nin haftalardır beklediği soğuk ve yağışlı hava dalgası bu gece etkili olmaya başlayacak. Meteoroloji’nin 5 günlük hava tahmin haritasına göre bu geceden itibaren yurda giriş yapacak olan karlı hava dalgası günlerce etkisini yitirmeyecek ve hava sıcaklıklarındaki düşüş devam edecek. Yarından itibaren kendini göstermeye başlayacak olan kar yağışı kısa süreli olmayacak. Hava sıcaklıklarındaki düşüş sürecek, karlı hava dalgası 21 Ocak tarihine kadar İstanbul’da kalmaya devam edecek. Kar yağışı yurdun birçok bölgesinde etkili olacak. Ege Bölgesi’nin güneyi, Akdeniz kıyıları ve Güneydoğu Bölgesi’nin sınır şehirleri hariç tüm bölgelerde kar kendini gösterecek. Sıcaklık düşüşü önümüzdeki hafta ortasına kadar sürecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Marmara’nın güney ve doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun batısı, Güneydoğu Anadolu ile Erzurum, Muş, Bingöl çevreleri ve Edirne’nin güney kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Sağanak ve Gök gürültülü sağanak, Batı Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun kuzeyinin yüksekleri, Erzurum çevreleri ve Edirne’nin güney kesimlerinde yer yer karlakarışık yağmur ve kar olmak üzere İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile Muğla’nın doğu ilçeleri, Giresun, Malatya, Elazığ, Erzincan, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

ABD'de tarihi gün: Temsilciler Meclisi Donald Trump için kararını verecek
ABD'de Başkan Donald Trump'ın azledilmesinin görüşüleceği Temsilciler Meclisi oturumu başladı. Trump'ın azledilmesinin görüşüleceği Temsilciler Meclisi oturumunun başladığı bildirildi. Trump destekçilerinin 6 Ocak günü Kongre'yi basmalarının ardından, Başkan Trump'ın 'isyana teşvik' gerekçesiyle koltuğu bırakması çağrıları gün geçtikçe artıyor. 3 Kasım'da yapıan seçimi kaybeden Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump, 20 Ocak'taki tevir teslim töreniyle koltuğunu Demokratların adayı seçilmiş Başkan Joe Biden'a devredecek. Ancak yaşanan olayların Trump'ın kışkırtmasıyla meydana geldiğini düşünenler, Başkan'ın 20 Ocak'tan önce koltuğu yardımcısı Mike Pence'e bırakması gerektiğini söylüyor. Temsilciler Meclisi, ABD’nin başkenti Wahsington DC’de Başkan Donald Trump’ın destekçilerini Kongre binasına saldırmasının ardından, Trump’a yönelik azil oturumunu açtı. Daha önce Cumhuriyetçi Parti’den üç isim, destekçilerinin Kongre’ye saldırmasının ardından Başkan Donald Trump’ın azledilmesine onay verebileceklerini duyurmuştu. Temsilciler Meclisi’ndeki üç numaralı Cumhuriyetçi Liz Chaney, yaptığı açıklamada “Bugüne kadar hiçbir Amerikan başkanı makamına ve Anayasa’ya olan yeminine daha büyük ihanet etmemiştir” demişti. Demokrat Parti'nin en üst düzeyindeki isimler, Temsilciler Meclisi Başkanı ve çoğunluğu bugüne kadar Cumhuriyetçilerde olan Senato'nun Azınlık Lideri, yani Senato'daki Demokratların lideri Chuck Schumer, Trump'ın Başkan Yardımcısı Mike Pence'i arayarak Kabine ile birlikte harekete geçmesini ve "İsyana teşviki" gerekçe göstererek Trump'ı görevden almasını talep etti. Bunun için Pence'in Anayasada yapılan 25. değişiklikteki maddeyi uygulamaya sokması gerekiyor. Temsilciler Meclisi’ne sunulan azil tasarısında tek madde yer aldı. Tasarıda ABD Başkanı Donald Trump ‘‘isyanı teşvikle’’ suçlanıyor. Tasarının Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmesi halinde, Cumhuriyetçi Trump, hakkında iki kez azil süreci başlatılan ilk başkan olacak. Dört sayfalık azil kararı tasarısında Trump'ın seçim hileleriyle ikinci kez başkan seçilmesinin engellendiği yönünde temelsiz suçlamalarda bulunduğu, Georgia eyaletindeki yerel seçim yetkililerine Biden'ın eyalette az farkla elde ettiği zaferi geri çevirmek için kendisine 11 binden fazla oy 'bulmaları' yönünde baskı yaptığı ve geçen Çarşamba günü binlerce destekçisini Kongre üyelerinin seçim sonuçlarını geri çevirmesi için baskı yapmak üzere Kongre binasına yürümeleri için harekete geçirdiği ayrıntıları yer alıyor. Başkan Donald Trump, Teksas’ta inşa edilmekte olan sınır duvarının bir bölümü önünde yaptığı açıklamada görevden alınması için Anayasa’nın 25’inci ek maddesinin yürürlüğe konmasından endişe duymadığını söyledi. Trump, yaptığı açıklamada 25’inci maddenin kendisi için ‘‘sıfır risk taşıdığını’’ söylemişti. ABD'nin başkenti Washington’da 6 Ocak'ta Trump destekçileri, polis engelini aşarak zorla Kongre binasına girmiş ve 3 Kasım seçimlerinin galibi Demokrat Joe Biden’ın seçim zaferini tescil etmek için yapılan oturumu engellemeye çalışmıştı. Kongre civarında ve Kongre binasında yaşanan olaylar sırasında 1’i polis 4 kişi hayatını kaybetmişti. Olaylar sırasında yarım kalan oturumaysa polisin akşam saatlerinde binayı yeniden kontrol altına almasıyla devam edilmişti. (DHA)
 
Korona haberlerine gelince:
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'ndan CoronaVac aşısı için onay
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından analizleri tamamlanan CoronaVac aşısı için "Acil Kullanım Onayı" verildi. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'ndan yapılan açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı tarafından bulaşıcı hastalıklar kapsamında kabul edilen ve halk sağlığını ciddi olarak tehdit eden Covid-19 pandemisiyle mücadele kapsamında kullanılması planlanan "Coronavac 600 SU/0.5 ml IM Enjeksiyon Süspansiyon İçeren Flakon" isimli aşının, halka hızlı erişiminin sağlanması için Acil Kullanım Onayı kapsamında değerlendirildiği belirtildi.
Açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Bu kapsamda bilimsel veriler değerlendirilirken, bir yandan da ülkemize ulaşan numuneler kurumumuz laboratuvarlarında 14 gün boyunca incelenmiştir. Bilimsel değerlendirmeler ve incelemeler sonucunda, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca ilgili aşı için Acil Kullanım Onayı verilmiştir."
"Acil Kullanım Onayı" verilmesinin ardından ilk CoronaVac aşısı, Ankara Şehir Hastanesi'nde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya yapıldı. Koca, "Herkesin mutlaka aşı olması gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Eski hayatımıza dönmek için aşıyı mutlaka yaptırmamız gerekiyor" dedi.

Aile Sağlığı Merkezleri'ne aşılar gönderiliyor
İstanbul'da İlçe Sağlık Müdürlükleri tarafından Aile Sağlığı Merkezleri'ne gönderilen yazılarla aşı teslimatı için beklenmesi istenirken akşamın ilerleyen saatlerinde teslimatın sabaha bırakıldığı bildirildi. Yollanan bir yazıda şu cümlelere yer verildi:
"İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 13.01.2021 tarihinde Covid-19 Aşı dağıtımının yapılacağı bilgisi gelmiştir. İlçemizin aşıları tarafımıza ulaştığında derhal dağıtımı yapılacaktır. Mesai saati gözetmeksizin aşıların teslim alınması için ASM'de personelimizin hazır bulundurulması gerekmektedir."

İngiltere’de süpermarkette aşılama dönemi başlıyor
İngiltere'de aşılamada yeni dönem başlıyor. 25 Ocak itibarıyla ülkede ilk kez süpermarketlerde corona aşısı uygulanacak. Pilot uygulama ASDA'nın Birmingham'daki şubelerinde yürütülecek. Koronavirüs salgını dünyayı kasıp kavurmaya devam ederken, onay alan aşılarla pandemiyle mücadele tüm hızıyla sürüyor. Pfizer-BioNTech aşısına ilk onayı veren ve toplu aşılama programına ilk geçen ülke olan İngiltere’de çalışmalar hızlanıyor. AstraZeneca ve Moderna aşılarına da onay verilen ülkede, ilk olarak sağlık çalışanları ve risk grubundaki yaşlılar aşılanıyor. Daha çok kişiye ulaşmak için dozlar arasındaki sürenin uzatılması tartışmalarının da yürütüldüğü İngiltere’de, aşı merkezleriyle ilgili önemli bir adım atıldı. Ülkenin en büyük süpermarket zincirlerinden ASDA, aşı uygulama noktaları arasına girmeye hazırlanıyor. Pilot uygulama Birmingham’da başlıyor. 25 Ocak itibarıyla market içindeki eczane bölümünde çalışanlar tarafından Pfizer-BioNTech aşısı uygulanacak. Uygulama başarılı olduğu takdirde şubelerin kapsamı genişletilecek. Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) tarafından aşı sırası geldiği yönünde mektup alan kişiler, market şubesini seçtikten sonra aşısını olabilecek.


Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.


“Günün Şairi” olarak 77 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Mehmet Emin Yurdakul'u seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Mehmet Emin Yurdakul, 13 Mayıs 1869 tarihinde, İstanbul’un, Beşiktaş ilçesinde doğdu. Babası balıkçılıkla uğraşan Salih Reis, annesi Emine Hatun’dur. Beşiktaş Askeri Rüştiyesi’nden sonra devam ettiği Mekteb-i Mülkiye’nin İdadi bölümünden ayrıldı, devlet memurluğuna başladı. 1899’da kaydolduğu İstanbul Hukuk Mektebi’ne bir süre devam ettiyse de öğrenimine ABD’de devam etmek için bu okuldan ayrıldı, ancak bu isteğini gerçekleştiremedi ve devlet memurluğuna döndü.

Sadrazam Cevdet Paşa’nın tavsiyesiyle Rusumat Evrak Dairesi’nde göreve başlayan Mehmet Emin Bey, 1897-1907 yılları arasında Rüsumat Evrak Müdürlüğü yaptı. İlk şiirini 1897’de Yunan Harbi sırasında Selanik’te Asır Gazetesi’nde yayımladı. “Cenge Giderken” adlı bu şiir ile ünlendi. 1899’da “Türkçe Şiirler” isimli bir şiir dergisi çıkardı. İstanbul’da “Servet-i Fünun”’da, Selanik’te “Çocuk Bahçesi” Dergisi’nde, İzmir’de "Muktebes" adlı dergide şiirlerini yayımlamayı sürdürdü.

İttihat ve Terakki Cemiyeti üyesiydi. Şiirleri ile hükümeti eleştirince 1907’de İstanbul’dan uzaklaştırılıp Erzurum’da görevlendirildi; II. Meşrutiyet’in ilanının ardından Trabzon’da gönderildi. II. Abdülhamit’in tahttan indirilmesi ile sonuçlanan 31 Mart Olayı’ndan sonra İstanbul’a çağrıldı; Bahriye Nezareti Müsteşarlığı’na atandı ancak bu görevi istemeyince 1909’da Hicaz, 1910’da Sivas valiliği yaptı. Çalışmasının engellendiği gerekçesiyle 1910 yılında istifa ederek İstanbul’a geri döndü.

Ahmet Ağaoğlu, Dr. Fuat Salih, Ahmet Ferit Beylerle birlikte “Türk kültürü, dili ve sanatının geliştirilmesi amacıyla” kurulan Türk Ocağı adlı örgütün kurucuları arasında yer aldı Örgütün ilk genel başkanı oldu, çıkarılan Türk Yurdu Dergisi’nin sorumluluğunu üstlendi. Ancak henüz dergi çıkmadan İttihat ve Terakki Cemiyeti ile anlaşmazlığa düşünce Erzurum’a vali olarak atandı, 1912’de bu görevde iken emekliye ayrılmak zorunda bırakıldı. İstanbul’a dönüp Türkçülük düşüncesini yaymak üzere yayıncılık yapmaya devam etti.

1913’te Osmanlı Meclis-i Mebusanı’nda Musul milletvekili oldu. Türk Ocakları’nın 1918 tarihli kongresinde Hamdullah Suphi ve Ziya Gökalp gibi isimlerle birlikte örgütün “Hars ve İlim Heyeti” üyeliğine seçildi. 1919 seçimlerine katılan Millî Türk Fırkası'nın kurucuları arasında yer aldı.

İstanbul’un işgalinden sonra Mayıs 1919'da Sultanahmet Meydanı'nda düzenlenen mitingde sarfettiği şu sözleri ünlüdür:
"Demir ve ateş; kardeşler ben bunlarla hiçbir vatan ve ırkın öldüğünü işitmedim. Şerefli bir tarih ve medeniyete, sağlam bir fazilet ve ahlâka, zengin bir şiir ve edebiyata, dinî ve millî ananelere, ırkî ve vatanî hatıralara mâlik olan bir milletin mahvolduğunu tarih göstermiyor..."

1921’de Millî Mücadele'ye katılmak için Anadolu’ya geçti. Antalya, Adana, İzmir yörelerinde dolaşarak halkın ve ordunun manevi gücünü arttırıcı konuşmalar yaptı. TBMM’de önce Şebinkarahisar, sonra da Urfa ve İstanbul milletvekili olarak beş dönem görev yaptı. Milletvekilliğini ölümüne kadar sürdürdü.

Şiir yazmaya Servet-i Fünun Dergisi’nde başlayan Yurdakul bütün şiirlerinde sade bir dil ve hece ölçüsü kullandı; konularını toplum dertlerinden, sosyal-epik hayat sahnelerinden aldı; uyarıcı-öğretici şiirler yazdı. "Türk Şairi", "Millî Şair" diye anılır.

Mehmet Emin Yurdakul, 14 Ocak 1944 tarihinde, 74 yaşındayken İstanbul’da öldü. Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

YAPITLARI:
Türkçe şiirler, 1899
Türk Sazı, 1914
Ey Türk Uyan, 1914
Tan Sesleri, 1915
Zafer Yolunda, 1918
Aydın Kızları, 1919
Dante'ye, 1920
Mustafa Kemal, 1928
Ankara, 1939
Cenge Giderken 1886
Fazilet ve Asalet (1890)
Ordunun Destanı (The Legend of the Army, 1915)
Dicle Önünde (In Front of Tigris, 1916)
İsyan ve Dua (The Uprising and the Prayers, 1918)
Turan'a Doğru (Towards Turan, 1918)
Türk'ün Hukuku (The Law of Turk, 1919)
Kral Corc'a (To King George, 1928)

Sizlerle bir şiirini paylaşarak değerli insanı anmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

BIRAK BENİ HAYKIRAYIM

Ben en hakîr bir insanı kardeş sayan bir rûhum;
Bende esîr yaratmayan bir Tanrı'ya îman var;
Paçavralar altındaki yoksul beni yaralar;

Mazlumların intikamı olmak için doğmuşum.
Volkan söner, lâkin benim alevlerim eksilmez;
Bora geçer, lâkin benim köpüklerim kesilmez.

Bırak beni haykırayım, susarsam sen mâtem et;
Unutma ki şâirleri haykırmayan bir millet,
Sevenleri toprak olmuş öksüz çocuk gibidir;

Zaman ona kan damlayan dişlerini gösterir,
Bu zavallı sürü için ne merhamet, ne hukuk;
Yalnız bir sert bakışlı göz, yalnız ağır bir yumruk!..

#MehmetEminYurdakul 

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Doğu Ortodokslarına göre Yeni Yıl
Eski Yeni Yıl veya Ortodoks Yeni Yıl, Jülyen takvimi ile Yeni Yıl başlangıcı olarak kutlanan gayri resmi bir geleneksel bayramdır. 20. ve 21. yüzyıllarda Eski Yeni Yıl, 14 Ocak'ta Miladi takviminde düşüyor.

Yeni Yıl'ın bu geleneksel buluşmasına bazen halk arasında "Ortodoks" denir, çünkü Rusya ve Doğu Avrupa'daki hükümetlerin hala Ortodoks Kilisesi'nin bazı yargı bölgelerinde kullanılan Julian Takvimini kullandıkları zamana dayanıyor. Ortodoks Kilisesi'nin ayin yılı aslında Eylül ayında başlıyor.

Eski Yeni Yıl geleneği Filistin'de, Ürdün, Ermenistan, Belarus, Özbekistan, Bosna Hersek (çoğunlukla Sırp Cumhuriyeti'nde), Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Karadağ, Moldova, Ukrayna (Malanka), Galler ve İsviçrede (Silvester olarak) mevcuttur. İskoçya'da, Eski Yeni Yıl geleneksel olarak 12 Ocak'ta düzenlenmiştir. 20. yüzyılın ilk yarısında, İskoç Galyalı topluluğunun geniş kesimleri hala şöleni gözlemledi ve bugün hala Güney Uist ve Eriskay'da Oidhche Challaig ve Glenfinnan'da Oidhche Challainn olarak işaretlendi. Ayrıca İskoçya'da, Morayshire'daki sahil kasabası Burgheadda, Eski Yeni Yıl arifesini "Burning o 'the Clavie" ile kutluyor. Eski Yeni Yıl da bu bölgede 12 Ocak'tadır.

Kuzey Afrika Berberleri (Fas'tan Libya'ya), Yeni Yılı geleneksel olarak Jülyen takvimine çok yakın olan "Berberi takvimi" nde kutlamaktadır. Bazı takvim hataları nedeniyle, "Berber Yeni Yılı" 14 Ocak yerine 12. günde bazı bölgelerinde kutlanmaktadır.

Divina Pastora Festivali (Venezuela)
Her yılın 14 Ocak gününde Venezuela'da kutlanan bir festivaldir.

Sankranti Bayramı (Hindistan)
14 Ocak'ta güneş, güney yönündeki yolculuğunu bitirip kuzeye doğru hareket etmeye başladığında Hindistan'da kutlanan, Makara Sankranti veya Maghi veya kısaca Sankranthi diye adlandırılan, Hindu takviminde Tanrı Surya'ya adanmış bir festival günüdür. Her yıl Gregoryen takvimine göre Ocak ayına karşılık gelen ve Hindistan ve Nepal halkının hasadı kutladığı Magha'nın kameri ayında görülür.

Karakancalos Fırtınası
Halk takvimine göre her yıl yaklaşık olarak Ocak ayının ortasında ve Ay'ın ilk dördün zamanlarına denk gelir. Karadeniz ve Rum kültüründen aşina olunan  "Karakancolos" denen varlığın gelişini haber verdiğine inanılan fırtınadır. "Cin Fırtınası" da denir. Karakancolos önce denizden gelir, denizi kabartır, bir fırtına kopartır, bu zamanda balıkçılar kayıklarını barınaklara çekerler ve denize açılmazlar. Karayelden rüzgarlar eser, yaklaşık bir hafta kadar sürer bu fırtına, sonra da karada etkisini gösterir.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

14 Ocak 1539 - Küba, İspanya'nın sömürgesi oldu.
14 Ocak 1897 - İsviçreli Matthias Zurbriggen, Aconcagua zirvesine tırmanan ilk kişi oldu.
14 Ocak 1900 - Giacomo Puccini'nin Tosca operası, Roma'da ilk kez icra edildi.
14 Ocak 1903 - Makedonya'daki Osmanlı yönetimine karşı gelişen şiddet olayları nedeniyle Sadrazam Mehmed Said Paşa azledildi, yerine Rumeli Islahat Komisyonu Başkanı Avlonyalı Mehmed Ferid Paşa getirildi.
14 Ocak 1907 - Jamaika'da deprem: 1000'den fazla kişi öldü.
14 Ocak 1915 - Swakopmund, Güney Afrika birlikleri tarafından işgal edildi.
14 Ocak 1923 - Mustafa Kemal, Batı Anadolu'da geziye çıktı.
14 Ocak 1923 - Londra - New York arası ilk telefon görüşmesi yapıldı.
14 Ocak 1923 - Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım, İzmir'de öldü.
14 Ocak 1924 - Türkiye'de askerlik süresi 18 aya indirildi.
14 Ocak 1926 - Borçlanma Kanunu TBMM'de kabul edildi.
14 Ocak 1932 - Amerika Birleşik Devletleri'nde işsizlerin sayısının 8,2 milyona ulaştığı açıklandı.
14 Ocak 1938 - Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı kuruluş kanunu kabul edildi.
14 Ocak 1938 - Türkiye-Irak-İran-Afganistan arasında akdedilen Sadabat Paktı, TBMM'de onaylandı.
14 Ocak 1938 - Norveç, Antarktika'nın Kraliçe Maud Toprakları olarak anılan bölgesi üzerinde hak iddia etti.
14 Ocak 1941 - İstanbul Valiliği, Üniversite Talebe Birliği tüzüğünü onayladı; Talebe Birliği faaliyete geçti.
14 Ocak 1942 - Türkiye'deki ilk karneli ekmek uygulaması İstanbul'da başladı. İstihkak yetişkinler için yarım, ağır işçiler için tam ekmekti. Uygulama zamanla İzmir ve Ankara için de geçerli olacaktı.
14 Ocak 1943 - Sir Winston Churchill, Franklin Roosevelt ve Charles de Gaulle Kazablanka Konferansı'nda bir araya geldiler.
14 Ocak 1945 - Ekmek istihkakı kişi başına 450 grama çıkarıldı.
14 Ocak 1950 - Sovyetler Birliği'nde MiG-17 jet uçağının ilk prototipi uçuş denemesini tamamladı.
14 Ocak 1953 - Josip Broz Tito, Yugoslavya Devlet Başkanı oldu.
14 Ocak 1954 - Amerikalı sinema oyuncusu Marilyn Monroe, beyzbol oyuncusu Joe Dimaggio ile evlendi.
14 Ocak 1963 - Fransa Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle, Birleşik Krallık'ın Avrupa Ekonomik Topluluğuna (AET) girmesine karşı çıktı.
14 Ocak 1964 - Meclis, 12 Eylül 1963 tarihinde imzalanan Ortak Pazar anlaşmasını onayladı.
14 Ocak 1969 - Amerika Birleşik Devletleri'ne ait uçak gemisi USS Enterprise (CVN-65)'da, Hawaii açıklarında patlama meydana geldi: 25 ölü.
14 Ocak 1970 - Türk lirası, 1211 sayılı kanuna göre çıkarıldı.
14 Ocak 1970 - Mahkûm aileleri "genel af" için yürüyüş yaptılar.
14 Ocak 1975 - Tüm Üniversite, Akademi ve Yüksek Okullar Asistanları Birliği (TÜMAS) kuruldu.
14 Ocak 1979 - Kars - Ankara seferini yapan Mehmetçik Ekspresi'nin 6 vagonu, Erzurum'un Selim ilçesi, Yolgeçmez köyü yakınlarında ray kırılması yüzünden devrildi; üçü ağır 18 kişi yaralandı.
14 Ocak 1983 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e fahri profesörlük ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin fahri hukuk doktorluğu unvanları verildi.
14 Ocak 1985 - AET, Türkiye'den topluluk ülkelerine ihraç edilen kuru üzüm, fındık ve işlenmiş tütüne koyduğu gümrük vergilerini sıfıra indirdi. Topluluk bu ürünlere 25 bin ton kota koydu.
14 Ocak 1985 - Martina Navratilova, kendisinin 100. tenis turnuvasını kazandı.
14 Ocak 1987 - Uluslararası Ticaret Odası Vehbi Koç'u "Dünyada Yılın İş adamı" seçti.
14 Ocak 1990 - Yugoslavya Komünistler Birliği’nin olağanüstü toplantısında yayınlanan "Yugoslavya için Demokratik Sosyalizm Deklarasyonu" şiddetli tartışmalara sebep oldu.
14 Ocak 1993 - Nubar Terziyan, Ankara Uluslararası Film Festivali'nde "Emek Ödülü"ne değer bulundu.
14 Ocak 1994 - Bill Clinton ile Boris Yeltsin, füzelerin herhangi bir ülkeye hedeflenmesine son verilmesi ve Ukrayna'nın nükleer silah stokunun yok edilmesi üzerinde anlaştılar.
14 Ocak 1994 - Dört şehirlerarası yolcu otobüsüne yerleştirilen bombaların patlaması sonucu 3 kişi öldü, 17 kişi yaralandı. Eylemleri PKK'nın (Kürdistan İşçi Partisi) askeri kanadı ARGK (Kürdistan Halk Kurtuluş Ordusu) üstlendi.
14 Ocak 1995 - İlk kez verilen Uluslararası Nâzım Hikmet Şiir Ödülü, İstanbul'da yapılan bir törenle Lübnan'lı şair Adonis'e verildi.
14 Ocak 1998 - Afganistan'a ait bir kargo uçağı güneybatı Pakistan'da bir dağa düştü: 50 kişi öldü.
14 Ocak 2000 - Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi, beş Bosnalı Hırvat'ı, 1993 yılında Ahmiçi köyünde en az 103 Müslüman'ın katledilmesiyle ilgili olarak 25 yıl hapse mahkûm etti.
14 Ocak 2005 - Avrupa Uzay Ajansına (ESA) ait Huygens adlı uzay sondası Satürn'ün uydusu Titan'ın yüzeyine indi.
14 Ocak 2005 - Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti harekatına katılarak, Kabil Çok Uluslu Tugay Komutanlığı görevini 27 Ocak'ta 6 ay süreyle üstelenecek olan, 28'inci Mekanize Piyade Tugayı için uğurlama töreni düzenlendi.
14 Ocak 2007 - Venezuela'ya ait, Panama-Karakas seferini yapan çift motorlu bir yolcu uçağı, Kolombiya'nın kuzey doğusunda düştü: 14 kişi öldü.
14 Ocak 2011 - Tunus'ta bir kişinin kendini yakmasıyla başlayan gösterilerin ardından, Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali ülkeden kaçtı, geçiş hükûmeti kuruldu.
14 Ocak 2020 - Türkiye'de Vikipedi erişime tekrar açıldı.


Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

M.Ö. 14 Ocak 83 - Marcus Antonius, Romalı general ve politikacı (ö. MÖ 30)
14 Ocak 1800 - Ludwig von Köchel, Avusturyalı müzikolojist (ö. 1877)
14 Ocak 1818 - Zacharias Topelius, Fin yazar (ö. 1898)
14 Ocak 1836 - Henri Fantin-Latour, Fransız ressam (ö. 1904)
14 Ocak 1841 - Berthe Morisot, Fransız ressam (ö. 1895)
14 Ocak 1850 - Pierre Loti, Fransız romancı (ö. 1923)
14 Ocak 1861 - Mehmet Vahideddin, Osmanlı'nın son padişahı (ö. 1926)
14 Ocak 1875 - Albert Schweitzer, Alman din bilgini, filozof, misyoner, doktor ve 1952 Nobel Barış Ödülü sahibi (ö. 1965)
14 Ocak 1892 - Emil Gustav Friedrich Martin Niemöller, Alman Nazi karşıtı din bilgini, vaiz ve Bekennende Kirche'nin (İtiraf Kilisesi) kurucusu (ö. 1984)
14 Ocak 1896 - John Rodrigo Dos Passos, Amerikalı yazar (ö. 1970)
14 Ocak 1914 - Selahattin Ülkümen, Diplomat (Türk Shindler'i olarak anılır) (ö. 2003)
14 Ocak 1919 - Giulio Andreotti, İtalyan Hristiyan demokrat siyasetçi ve 1972-1992 arasında pek çok kez İtalya Başbakanı (ö. 2013)
14 Ocak 1925 - Yukio Mishima, Japon yazar (ö. 1970)
14 Ocak 1932 - Carlos Borges, Uruguaylı futbolcu (ö. 2014)
14 Ocak 1940 - Bilge Olgaç, Sinema yönetmeni ve senarist (ö. 1994)
14 Ocak 1940 - John Castle, İngiliz oyuncu.
14 Ocak 1941 - Faye Dunaway, Amerikalı sinema oyuncusu.
14 Ocak 1943 - Ralph Steinman, Kanadalı immünolog, hücre biyoloğu ve Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi(ö. 2011)
14 Ocak 1944 - Jan Aas, Norveçli eski futbolcu ve çalıştırıcı (ö. 2016)
14 Ocak 1949 - İlyas Salman, Sinema, tiyatro, dizi oyuncusu, yönetmen ve köşe yazarı.
14 Ocak 1949 - Tarık Papuççuoğlu, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.
14 Ocak 1955 - Dominique Rocheteau, Fransız futbolcu.
14 Ocak 1959 - Rasim Öztekin, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.
14 Ocak 1963 - Steven Soderbergh, Amerikalı yapımcı ve senarist.
14 Ocak 1964 - Yılmaz Morgül, Türk sanat müziği şarkıcısı.
14 Ocak 1965 - Şamil Basayev, Çeçen lider (ö. 2006)
14 Ocak 1966 - Marco Hietala, Fin müzisyen.
14 Ocak 1969 - Dave Grohl, Amerikalı müzisyen ve Foo Fighters grubunun kurucusu.
14 Ocak 1970 - Fazıl Say, Piyanist ve besteci.
14 Ocak 1973 - Giancarlo Fisichella, İtalyan Formula 1 pilotu.
14 Ocak 1988 - Nissrin Dinar, Faslı atlet.
14 Ocak 1990 - Grant Gustin, Amerikalı oyuncu ve şarkıcı.
14 Ocak 1993 - Damla Colbay, Oyuncu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

14 Ocak 1742 - Edmond Halley, İngiliz bilim insanı (d. 1656)
14 Ocak 1753 - George Berkeley, İngiliz düşünür (d. 1685)
14 Ocak 1867 - Jean Auguste Dominique Ingres, Fransız ressam (d. 1780)
14 Ocak 1898 - Lewis Carroll, İngiliz yazar, matematikçi ve mantıkçı ("Alice Harikalar Diyarında" adlı fantastik romanıyla ünlü) (d. 1832)
14 Ocak 1905 - Ernst Abbe, Alman fizikçi ve sanayici (d. 1840)
14 Ocak 1923 - Zübeyde Hanım, Atatürk’ün annesi (d. 1857)
14 Ocak 1940 - Heinrich August Meissner, Alman mühendis (Hicaz Demiryolu'nun başmühendisi) (d. 1862)
14 Ocak 1941 - Kemal Seden, Türkiye'de ilk sinemayı açan ve filmcilik konusunda ilk girişimde bulunan, 14 Ocak Kemal Film'in sahibi olan yapımcı.
14 Ocak 1944 - Mehmet Emin Yurdakul, Şair ve milletvekili ("Millî Şair" olarak anılır) (d. 1869)
14 Ocak 1957 - Humphrey Bogart, Amerikalı sinema oyuncusu (d. 1899)
14 Ocak 1961 - Barry Fitzgerald, İrlandalı aktör (d. 1888)
14 Ocak 1970 - Asım Gündüz, Asker ve siyasetçi, Millî Mücadele komutanlarından (d. 1880)
14 Ocak 1974 - Seyfi Demirsoy, Sendikacı ve Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı (d. 1920)
14 Ocak 1977 - Anais Nin, Fransız yazar (d. 1903)
14 Ocak 1977 - Anthony Eden, Britanyalı siyasetçi (d. 1897)
14 Ocak 1977 - Peter Finch, Birleşik Krallık doğumlu Avustralyalıı oyuncu (d. 1916)
14 Ocak 1986 - Daniel Balavoine, Fransız şarkıcı (d. 1952)
14 Ocak 1986 - Donna Reed, Amerikalı oyuncu (d. 1921)
14 Ocak 1986 - Enver Naci Gökşen, Yazar (d. 1916)
14 Ocak 1986 - Rikkat Kunt, Tezhip sanatçısı (d. 1903)
14 Ocak 1987 - Douglas Sirk, Alman asıllı Amerikalı sinema yönetmeni (d. 1897)
14 Ocak 1987 - Turgut Demirağ, Yapımcı ve film yönetmeni (d. 1921)
14 Ocak 1988 - Georgi Malenkov, Sovyet devlet adamı, Josef Stalin'in yakın mesai arkadaşı ve Stalin'in ölümünden sonra SSCB Başbakanı (d. 1902)
14 Ocak 1990 - Sabri Dino, Türk millî futbol takımı kalecisi ve iş adamı (Boğaziçi Köprüsü’nden atlayarak intihar etti) (d. 1942)
14 Ocak 1994 - Behçet Cantürk, Kürt asıllı uyuşturucu kaçakçısı (d. 1950)
14 Ocak 1994 - Nubar Terziyan, Sinema oyuncusu (d. 1909)
14 Ocak 1996 - Onno Tunç, Ermeni asıllı müzisyen ve besteci (tek motorlu uçağının Armutlu'da düşmesi sonucu) (d. 1948)
14 Ocak 1998 - Safiye Ayla, Türk sanat müziği sanatçısı (d. 1907)
14 Ocak 2006 - Shelley Winters, Amerikalı sinema oyuncusu (d. 1920)
14 Ocak 2007 - Darlene Conley, Amerikalı oyuncu (d. 1934)
14 Ocak 2009 - Ricardo Montalbán, Meksika asıllı Amerikalı oyuncu (d. 1920)
14 Ocak 2012 - Rosy Varte, Fransız oyuncu (d. 1923)
14 Ocak 2016 - Alan Rickman, İngiliz oyuncu ve yönetmen (d. 1946)
14 Ocak 2016 - Şefik Döğen, Oyuncu (d. 1947)
14 Ocak 2017 - Zhou Youguang, Çinli ekonomist, bankacı ve dilbilimci (d. 1906)
14 Ocak 2017 - Eldar Kuliev, Sovyet film yönetmeni ve senarist (d. 1951)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Perşembe.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?