WhatsApp'tan gizlilik açıklaması


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:
Bir gün Vali Kamil Paşa, yapılan bir şikayet üzerine, Şair Eşref'i valilik makamına davet etmiş. Davete icabet eden Eşref, valiliğe geldiği zaman, kendisine valinin encümende olduğunu ve biraz beklemesi icap ettiğini söylemişler. Valiyi bekleyen şair, bir ara konuşulanları dinlemeye çalışmış. O esnada valinin, münakaşa edilen bir sorun hakkında "O kadar incelemeyin, millet eşektir, anlamaz" dediğini duymuş. Bu sözlerden fena halde üzülen şair, cebinden çıkardığı bir kağıda şu kıtayı yazmış ve oradaki odacıya valiye verilmek üzere bırakmış, sonra da çıkıp gitmiş:
"Reddolunmaz sözü, ama eşşoğlu can sıkar
Millete eşek diyen eşek herif bilmez mi ki
Sadrazamlar da, valiler de milletten çıkar."

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:
"Yaşlandığımız için oyun oynamayı bırakmayız, oyun oynamayı bıraktığımız için yaşlanırız." demiş Bernard Shaw.
Ne yapıyoruz öyleyse?
Oyun oynamayı hiç bırakmıyoruz.
Ve yaşlanmadan ölüyoruz.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:
"Tavuğu haşladıktan sonra haşlama suyunu, üzerindeki yağı alıp ufak kaplara veya buzdolabı poşetlerine koyarak derin dondurucuda saklayın. Daha sonra pilav, çorba vb. yemeklerinizde kullanabilirsiniz."
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:
"Kanalizasyon kapağının kare, altıgen vs. değil de, daire şeklinde olmasının sebebi daire şeklindeki kapağın yan dönse de içeri düşmemesidir."

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Ekrem İmamoğlu'ndan 'Telegram' kararı
Facebook ve bağlı kuruluşlarının telefon numaraları ve konumları da dahil olmak üzere kullanıcı verilerini toplamasına izin vermelerini istemesinin ardından kitleler halinde Telegram'a geçen sosyal medya kullanıcılarının arasına İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da eklendi. İmamoğlu sosyal medya hesabından Telegram kanalına katılım için davette bulundu. İmamoğlu mesajında, "Bu aralar birçok kişiye ... Telegrama katıldı bildirimi geliyor. Eğer siz de bu mesajlaşma servisi uygulamasını indirdiyseniz kanalıma katılabilir, İstanbul ile ilgili gelişmeleri ve bilgilendirmeleri buradan da takip edebilirsiniz" ifadelerini kullandı.

WhatsApp, kullanıcılarına son günlerde yeni gizlilik sözleşmesini kabul etmeleri, yoksa uygulamayı akıllı telefonlarından silmeleri yönünde bir uyarı gönderiyor. Bir mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, yeni sözleşmeyi ve veri paylaşımı kurallarını 8 Şubat'a kadar kabul etmeyenlerin telefonlarından uygulamanın silineceği uyarısı yapıyor. Bu durum hem Türkiye hem de dünyanın dört bir yanında kullanıcıların WhatsApp uygulamasını silme kampanyasına katılmalarına yol açtı.

WhatsApp'tan gizlilik açıklaması
WhatsApp, güncellenen ve uygulamanın kullanımına devam edilmesine yönelik 8 Şubat'a kadar onaylanması gereken gizlilik sözleşmesiyle ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, "WhatsApp olarak insanların uygulama üzerinden alışveriş yapmalarını ve işletmelerden destek almalarını kolaylaştırmak istiyoruz. Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına, gizlilik politikamızı güncelliyoruz. Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler. Bu güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak nasıl iletişim kurduğunu etkilemiyor. Gelecek ay boyunca kullanıcılarımızın gözden geçirmelerine süre tanımak adına yeni politikamızı şimdiden WhatsApp aracılığıyla paylaşıyoruz." denildi. Şirket, son güncelleme ve yapılan güncellemenin kullanıcılar için ne anlama geldiğiyle ilgili WhatsApp Yöneticisi Will Cathcart’ın açıklamalarıyle bir soru cevap listesi de hazırladı.

WhatsApp'ın sıkça sorulan sorular ve yanıtları şöyle:

BU GÜNCELLEME WHATSAPP’IN FACEBOOK İLE OLAN İLİŞKİSİNİ NASIL ETKİLİYOR?
Bu güncelleme, WhatsApp'ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak kurduğu iletişimi etkilemiyor. WhatsApp olarak insanların gizliliğini korumaya büyük önem veriyor ve gizlilik politikalarını kullanıcılarımız ile paylaşıyoruz. Bir ay boyunca yeni politikayı gözden geçirmeleri için süre tanımak adına kullanıcılarımızla WhatsApp üzerinden bu değişiklikler hakkında doğrudan iletişim kuruyoruz.
FACEBOOK’UN BU GÜNCELLEME İLE WHATSAPP MESAJLARINA ERİŞİMİ OLACAK MI?
WhatsApp üzerinden arkadaşlarınızla ve ailenizle yaptığınız görüşmeler ve mesajlaşmalar, uçtan uca şifreleme ile korunur. Uçtan uca şifreleme, yolladığınız fotoğrafın, ses kaydının, videonun ya da mesajın sadece sizin tarafınızdan ve konuştuğunuz kişi tarafından okunduğunu/dinlendiğini garanti eder. Üçüncü şahıslar, WhatsApp ya da Facebook bile, bu içerikleri göremez. Bunun sebebi, uçtan uca şifreleme sayesinde mesajlarınızın bir kilitle güvence altına alınmasıdır ve sadece alıcı ve siz bu kilidi açıp okuma yetisine sahipsinizdir.
BU GÜNCELLEME TÜRKİYE’DEKİ KULLANICILAR İÇİN NE ANLAMA GELİYOR?
Tüm kullanıcılar için olduğu gibi, Türkiye’deki kullanıcılar da yukarıda da belirtilen aynı gizlilik, uçtan uca şifreleme ve güvenlik özellikleriyle korunmaya devam ediyor.
WHATSAPP’IN BU GÜNCELLEMEDEKİ AMACI NEDİR?
Çoğu insan WhatsApp'ı arkadaşlarıyla ve ailesiyle sohbet etmek için kullanırken, giderek daha fazla insan WhatsApp aracılığıyla işletmelere de ulaşıyor. Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına gizlilik politikamızı güncelliyoruz. Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler. Bununla birlikte, WhatsApp üzerinden işletmelerle mesajlaşmayı ya da iletişim kurmayı tercih etmeyen kişiler bu değişiklikten etkilenmeyecek.
8 ŞUBAT’TA NE OLACAK?
Güncelleme, WhatsApp'ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor ve insanların dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak kurduğu iletişimi etkilemiyor. WhatsApp'ı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların, yeni hizmet şartlarını 8 Şubat'a kadar kabul etmeleri gerekiyor. WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların güncel hizmet koşullarını onaylayarak kullanımlarına devam etmeleri mümkün olacaktır.

TÜRGEV'e verilen yanlış ruhsat sekiz yıl sonra İBB'den döndü
Birgün'den Gökay Başcan'ın haberine göre, Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu TÜRGEV’in kız öğrenci yurdu olarak kullandığı Fatih Mevlanakapı’daki binaya, mevzuata aykırı olarak yapı ruhsatı verildiği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) sekiz yıl sonra yaptığı denetimle ortaya çıktı. AKP’li Fatih Belediyesi’nin mülkiyetinde bulunan ve TÜRGEV’e tahsis edilmesi nedeniyle geçmişte tartışmalara neden olan kız öğrenci yurdu binası, 10 Eylül 2020 tarihinde İBB tarafından denetlendi. Yapılan sorgulamada, yapı ruhsatının alındığı 12 Aralık 2012 tarihinde söz konusu arazinin, yürürlükteki imar planında park alanı olduğu tespit edildi. İmar planında değişiklik yapılmadan, "park alanı" fonksiyonlu bir yere, "yurt binası" yapılmak üzere yapı ruhsatı verildiği anlaşıldı. İBB, 18 Eylül 2020 tarihinde Fatih Belediyesi’ne bir yazı yazarak, planda ‘park’ fonksiyonlu parsele ilişkin düzenlenen yapı ruhsatının hangi mevzuat hükmüne istinaden düzenlendiğini sordu. İBB, geçen yıl 10 Aralık tarihinde Fatih Belediyesi’ne ikinci bir yazı daha göndererek, söz konusu bina için hazırlanmış olan avan projenin, yasa gereği İBB Başkanlığı’nca onaylanmış olması gerektiğini, ancak yapılan incelemede İBB tarafından onaylanmış böyle bir proje olmadığını bildirdi.

İBB’nin uyarısı üzerine harekete geçen Fatih Belediyesi, 2012 yılındaki belediye yönetiminin yaptığı hatayı düzeltmek için yeni bir imar planı teklifi hazırladı. Yeni imar planı değişikliği teklifinde özetle şöyle denildi: “Sosyal Kültürel Tesis Alanı fonksiyonu plana işlenerek, Parklar ve Dinlenme Alanları taraması kaldırılmıştır. Yapılan plan değişikliği teklifinde;
"Plan değişikliği, İstanbul 2 Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca Uygun Bulunan Yenileme Avan Projeye istinaden hazırlanmıştır." denildi. Söz konusu teklif Fatih Belediye Meclisi’nde, 7 Ocak’ta oy çokluğu ile kabul edildi. Avan proje önümüzdeki günlerde onay için İBB Başkanlığı’nın onayına sunulacak. Fatih Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Kazım Akşahin teklife neden ret verdiklerini şöyle açıkladı: “Bizim meclis toplantısında buna "hayır" oyu kullanmamızın sebeplerinden birisi dosya imar ekinde gelen plan notlarının uyumsuz olması, yani aslında uzun süredir mevzuata aykırı olan bir yerin yasal hale getirilmesi. Bu durumu tespit ettik ve "hayır" dedik. Ayrıca burası daha önce de Fatih Koruma Amaçlı Nazım İmar Planları’nda park alanıydı. O dönemde parkı imara açtıklarında da yeşil alanı azaltıcı olduğu için karşı çıkmıştık, dün de bu nedenle yine karşı çıktık.”

Cem Aydın AKP'li Ayvazoğlu'nu arşiviyle yüzleştirdi: "Fotoğraftaki Canan Kaftancıoğlu değil, ama bu sensin."
CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan sonra AKP'de hedef alanlar arasında AKP Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu da yer aldı. Ayvazoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na yönelik montaj bir fotoğraf ile “Militan” dedi. CHP Gençlik Kolları Başkanı Cem Aydın'ın Ayvazoğlu'na yanıtı ise sert oldu. Aydın, sosyal medya hesabı üzerinden, Bahar Ayvazoğlu’nun 2013 yılında Twitter hesabı üzerinden Fethullah Gülen’in web sitesi üzerinden Gülen'in bir "taziye" mesajını paylaştığı bir tweeti hatırlatarak “Fotoğraftaki Canan Kaftancıoğlu değil, ama bu sensin Bahar Ayvazoğlu…” ifadesini kullandı.
 
Korona haberlerine gelince:
Sivas Valisi: Aşılar geldi, stoklarımızda
Sivas Valisi Salih Ayhan, koronavirüs sürecinde Çin'den getirilen aşıların illere dağıtımının yapıldığını ve Sivas'a da geldiğini belirterek, “Aşılar geldi stoklarımızda ve hazırlıklarımız devam ediyor. Sağlık çalışanlarımız öncelikli olarak aşıları olacak. Koronavirüsü geçiren vatandaşlarımız aşı olmayacak. Sağlık çalışanlarımızdan sonra emniyet ve jandarma mensupları, 65 yaş üstü vatandaşlar ve kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlarımız aşıları öncelikli olacak” dedi. Toplumun yarısında aşıya karşı olumsuz bir ön yargı bulunduğunu ifade eden Ayhan, “Maalesef, yaptığımız ön çalışmaya göre yüzde 50 aşı olmak isteyenler varken, yüzde 50 aşı olmak istemeyenler var. Usul ve esaslar net olarak çıkmadı. Yakında, belki de bu hafta içerisinde genel çerçeve belli olacak. Halk, aile hekimliklerinde mi muayene olacak yoksa randevu mu alacak, bu konuda bir planlama yapılıyor. Şu an illere bu konuda taksimatlar yapıldı ve ilimize geldi. Aşılama yakında başlayacak. Net bir süre şu an belli değil. Bu hafta bu süreç daha somut bir şekilde netleşir diye bekliyorum” dedi. (DHA)

İskoçya Dubai'yi güvenli seyahat koridorundan çıkardı
İskoçya, Dubai'den dönenlerde korona vakalarının artmasının, korona testlerinin pozitif çıkmasından dolayı Dubai'yi güvenli seyahat koridorundan çıkardı. Yeni karara göre, bugünden itibaren Dubai'den İskoçya'ya gidenler 10 gün boyunca karantinada kalacak. Diğer taraftan, 3 Ocak'tan sonra Dubai'ye seyahat etmiş olanların da kendilerini 10 gün izole etmesi istendi. İskoçya hükümeti, yeni yıldan bu yana İskoçya'dan Dubai'ye seyahat eden yolcularda koronavirüs pozitif vakalarında artış kaydedildiğini belirtti.


Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.


“Günün Yazarı” olarak 8 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 90. doğum günü olan Leyla Erbil'i seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Leyla Erbil, 12 Ocak 1931 tarihinde, İstanbul'da doğdu. Orta sınıftan bir ailenin üç kızından ortancasıdır. İlk, orta ve liseyi İstanbul okullarında okudu. İstanbul Üniversitesi İngiliz Edebiyatı Bölümü'nde eğitim gördü. Son sınıfta okuldan ayrıldı. Çeşitli işlerde çalıştı. Evlenerek bir süre Ankara ve İzmir'de oturdu. 1961'de İstanbul'a döndü. Bir kızı vardır. (Fatoş Erbil-Pınar)

Yazarlığa hikâyeyle başladı. İlk yayınlanan hikâyesi Uğraşsız'dır; (Seçilmiş Hikayeler Dergisi, 1956 Ankara) Yazı ve hikayeleri Dost, Yeni Ufuklar, Yeditepe, Ataç, Papirus, Yelken vb. edebiyat dergilerinde yayımlandı. Erbil, kendinden önce yerleşmiş olan yazın akımlarına bağlı kalmadı. Roman, hikâye ve düz yazılarında Ortodoks Marxçıların karşısında yer almasıyla tanındı. Psikanalizin özgürleştirici yöntemlerinden yararlanarak, dinin, ailenin, okulun, toplumsalın ürettiği tabularla dolu ideolojilere karşı 1956'da başlayan mücadelesini dilin oturmuş kelime hazinesi ve söz dizimi kurallarını değiştirme çabasıyla sürdürdü. Yeni bir biçim ve biçem geliştirdi. Başlıca düşünce kaynakları Marx ve Freud olarak belirtildi.

Leyla Erbil, 1970 Türkiye Sanatçılar Birliği, 1974 Türkiye Yazarlar Sendikası kurucularından olup, PEN Yazarlar Derneği üyesidir. 1961'lerde Türkiye İşçi Partisi üyesi olan Erbil, Türkiye İşçi Partisi'in Sanat ve Kültür Bürosu'nda görev almıştır. 1979'da çağrılı olarak gittiği ABD'de kendisine, Iowa Üniversitesi Onur üyeliği verilmiştir. Edebiyat Ödüllerine katılmayan Erbil, 2000- 2001 yılı Ankara Edebiyatçılar Derneği Onur Ödüllerini kabul etmiştir. 2002 yılında ise, PEN Yazarlar Derneği tarafından Nobel Edebiyat Ödülü'ne ülkemizden ilk kadın yazar adayı olarak gösterilirken, "Türk dili ve edebiyata egemenliği, aynı zamanda insana, hayata ve dünyaya karşı sorumlu aydın tavrı" vurgulanmıştır.

Leyla Erbil, 19 Temmuz 2013 tarihinde, 82 yaşındayken İstanbul'da hayata veda etti. Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

YAPITLARI:
Öykü:
Hallaç (1961)
Gecede (1968)
Eski Sevgili (1977)
Roman:
Tuhaf Bir Kadın (1971)
Karanlığın Günü (1985)
Mektup Aşkları (1988)
Cüce (2001)
Üç Başlı Ejderha (2005)
Kalan (2011)
Tuhaf Bir Erkek (2013)
Diğer eserleri:
Tezer Özlü'den Leylâ Erbil'e Mektuplar (1995)
Düşler Öyküler (1997)
Zihin Kuşları (1998)

Sizlerle "Mektup Aşkları" ve "Tuhaf Bir Erkek" isimli kitaplarından bazı alıntılar paylaşarak değerli insanı anmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

"Tuhaf Bir Erkek" kitabından:
Mutluluk odur ki biz bize yetmeliyiz.

Dünyayı düşünüyorum, bu dünya nasıl yaşanacak? Savaşlar nasıl durdurulacak? İnsanlar ne zaman insan olacak?

Bilincin her şeyini ortaya koyduğu ve yok edilmeyi göze aldığı yerdeyim; nasıl bir yer orası bilemezsiniz,
anlatamam.

Güneşin bulutları sıyırarak dünyamı aydınlatmasını bekliyorum.

İnsan küstah bir yokluktur.

"Mektup Aşkları" kitabından:
Yalnız her insanın güzel tarafı vardır, zamanla anlaşılır.

Hiç bir zaman acısını, bedelini ödemeden sahip olamazsın iyi şeylere !

Penceresi denize baksaydı ne olacaktı sanki ; ben senden başkasını görmüyorum ki baktığım yerde...

Ne yapayım, elimde değil, kimi zaman öyle bir coşuyorum ki, dar geliyor bana dünya...

Çok canım yandı şu açıkkalplilikten daha da yanacak. 

İnsan tek başına yaşamı karşılamak zorunda. Bense ille de bir sevgiliyle el ele verip değiştirecektim dünyayı. Ne ham hayal, ne zırvalık.

#LeylaErbil

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle Metin Altıok'un bir şiirini paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

KAR

Kar yağdı durmadan üç gün üç gece,
Tıkandı geçitler yollar kapandı.
Yalnızlığın buzdan çetelesinde
Kimseler umursamadı karı.
Yüzlerinde iğreti bir kibirle
Hep düşürmekten korktukları,
Dalıp gittiler günlük işlerine.

Diz boyu birikmiş kar içinde
Yürürdük uzatarak açtığımız kanalı,
İki kar güvesi gibi sokaklarda seninle
Anardık bütün yitik aşkları
Bu karlı kış gününde.
Güngörmüş dağlara karşı
Sımsıcak öpüşürdük sarılıp birbirimize.

—Sevgilim, yanımda olsaydın keşke!

Şölensiz, sevinçsiz yaşıyoruz şimdilerde,
Bir iğdiş ve buruşuk zamanı.
Kimsenin türküsü yok dilinde
Karşılayacak yağan karı
Coşkulu ve sarhoş sesiyle.
Bıçak açmıyor ağızları;
Acı, yalnız acı var yüreklerde.

Kar yağdı durmadan üç gün üç gece,
Yaslandı duvarlara, kapıları zorladı,
Pencerelerden baktı ev içlerine.
Kar hiç böyle kimsesiz kalmadı
Kendi özgül tarihinde.
Çıngırakların, kızakların karı
Yağdı her şeyin üstüne sessiz bir öfkeyle.

Birikti bir çamaşır ipine bile.
Saçaklardan sarktı,
Attı kendini gürültüyle yere,
Kimse sahip çıkmadı;
Yığıldı kaldı duvar diplerine.
Yalnız kuş ayakları
Bastılar incelikle göğsüne.

—Sevgilim, yanımda olsaydın keşke!

Kar var yaşadığımız günlerde.
Umutsuzluk çevremizi kuşattı,
Kıtlık kıran gündemde.
Yine de ele güne karşı,
Özenle saklıyorum yüreğimde
Sana duyduğum aşkı,
Dört yanım kar içinde.

#MetinAltıok

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Fırtına:
Halk takvimine göre 12 Ocak'ta 2 günlük bir fırtına yaşanmaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

12 Ocak 1915 - ABD Temsilciler Meclisi, kadınların da oy kullanması yönündeki kanun teklifini reddetti.
12 Ocak 1920 - Son Osmanlı Mebusan Meclisi, İstanbul'da görüşmelere başladı.
12 Ocak 1923 - Paris'teki Pasteur Enstitüsü'nde, tetenoza karşı serum geliştirildi.
12 Ocak 1930 - Anadolu halk oyunları ilk kez filme alındı.
12 Ocak 12 Ocak 1932 - Hattie Wyatt Caraway, Amerika Birleşik Devletleri senatosuna seçilen ilk kadın politikacı oldu.
12 Ocak 1933 - Dahili İstikraz (İç Borç) Kanunu, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi.
12 Ocak 1934 - Yunanistan'ın eski Başbakanı Elefterios Venizelos, Atatürk'ü Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterdi.
12 Ocak 1940 - II. Dünya Savaşı: Rusya, Finlandiya'yı bombalıyor.
12 Ocak 1943 - İlk defa kurulan İstanbul Mıntıka Sanayi Birliği ilk toplantısını yaptı.
12 Ocak 1944 - Genelkurmay'da ilk devir teslim: Mareşal Fevzi Çakmak yaş haddinden emekliye ayrıldı, yerine Kâzım Orbay atandı.
12 Ocak 1945 - II. Dünya Savaşı: Sovyet birlikleri Doğu Avrupa'da Nazi güçlerine karşı atağa geçti.
12 Ocak 1951 - Uluslararası Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi yürürlüğe girdi.
12 Ocak 1952 - ABD yönetimi, Marshall Planı çerçevesinde Türkiye'ye 58 milyon dolarlık askeri yardım yapılmasına onay verdi.
12 Ocak 1958 - İstanbullu kadınlar Türk Kadın Partisi'nin kurulmasına, "Onurumuz erkeklerinkinden çok yüksek olduğundan siyasette başarılı olamayız" diyerek karşı çıktılar.
12 Ocak 1959 - Sovyet uzay aracı Luna 1, güneş çevresindeki yörüngesine yerleşti. Luna yer çekiminden kurtulan ilk uzay aracı oldu.
12 Ocak 1961 - Siyasi partilerin faaliyetine izin verildi.
12 Ocak 1966 - Lyndon B. Johnson, Amerika Birleşik Devletleri'nin, komünist saldırganlık sona erene kadar Güney Vietnam'da kalacağını açıkladı.
12 Ocak 1966 - Fikir suçlarının da af kapsamına alınması istendi. 19 Temmuz günü Meclis'ten çıkan Af Kanunu'nda 141. ve 142. madde "suçluları" af kapsamı dışında bırakıldı. Vergi ve döviz kaçakçılığı suçları da af kapsamına alınmıştı.
12 Ocak 1967 - Dr. James Bedford, gelecekte tekrar canlandırılmak üzere, kriyojenik olarak dondurulan ilk insan oldu.
12 Ocak 1969 - Led Zeppelin ilk albümlerini (Led Zeppelin) çıkardı.
12 Ocak 1971 - Anayasa Mahkemesi, özel yüksek okulların anayasa'ya aykırı olduğuna karar verdi.
12 Ocak 1972 - Mucibur Rahman Bangladeş'in Başbakanı oldu.
12 Ocak 1973 - Millî Gazete yayın hayatına başladı.
1976 - BM Güvenlik Konseyi, 11 e karşı 1 oyla, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün, oy verme hakkı olmaksızın Güvenlik Konseyi tartışmalarına katılmasına karar verdi.
12 Ocak 1976 - Akaryakıt bayileri direniş yaptılar, akaryakıt satmadılar. Bayiler kâr oranlarının arttırılmasını istiyor.
12 Ocak 1983 - 261 sanık hakkında idam cezası istenen, 759 sanıklı Fatsa Dev-Yol davası, Amasya'da başladı. İdamı istenenler arasında eski Belediye Başkanı Fikri Sönmez de bulunuyor.
12 Ocak 1988 - Tek tip elbise giymeyen tutuklu ve hükümlülerin ziyaretçileriyle görüştürülmemesi cezaevlerinde sorun yarattı.
12 Ocak 1990 - Sosyaldemokrat Halkçı Parti'nin kurucu Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan ile partiden ihraç edilen çoğunluğu Kürt kökenli 15 milletvekili bir deklarasyon yayınladılar ve parti kurma girişimlerine başladılar.
12 Ocak 1991 - Amerika Birleşik Devletleri Kongresi, Irak birliklerinin Kuveyt'ten çıkarılması için Hükümete güç kullanımı yetkisi verdi.
12 Ocak 1998 - 19 Avrupa ülkesi, insan klonlanmasının yasaklanması konusunda anlaştılar.
12 Ocak 2000 - Hükûmeti oluşturan partilerin Genel Başkanları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, idama mahkûm edilen Abdullah Öcalan hakkında verdiği ihtiyati tedbir kararına uyulmasını kararlaştırdılar.
12 Ocak 2001 - 36 yıldır süren iç savaşta 130 binden fazla insanın öldüğü ve 2 milyon insanın evini terk ettiği Kolombiya'da yönetim, ülkedeki komünist bir örgüt olan Ulusal Kurtuluş Ordusu'na kuzeyde silahtan arındırılmış bir bölge tahsis etti.
12 Ocak 2006 - Mehmet Ali Ağca, yaklaşık 5,5 yıldır hükümlü bulunduğu Kartal H Tipi Cezaevinden tahliye edildi. Ağca, tahliye olmasının ardından askerlik sorunu nedeniyle Maltepe'deki Pendik Askerlik Şubesi'ne götürüldü. Askerlik şubesinden Tuzla Piyade Okulundaki revire, daha sonra da Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Haydarpaşa Eğitim Hastanesi'ne götürülen Ağca, daha sonra serbest bırakıldı. Adalet Bakanı Cemil Çiçek, tahliyenin bütün yönleriyle değerlendirilmesi açısından Yargıtay incelemesine sunulması için yazılı emir yoluna başvuracağını bildirdi.
12 Ocak 2006 - Mina'da, (Suudi Arabistan) şeytan taşlama sırasında çıkan kargaşada 362 hacı adayı öldü.
12 Ocak 2012 - 17 Aralık 2011 tarihinde ölen Kuzey Kore Lideri Kim Cong-il'in mumyalanmış naaşı, Kumsusan Güneş Sarayı'na törenle nakledildi.
12 Ocak 2012 - Erzurum'da antrenman yaparken dengesini kaybederek düşen Bursa Uludağ Kayak Kulübü'nün 18 yaşındaki millî kayakçısı Aslı Nemutlu, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.
12 Ocak 2016 - İstanbul'daki Sultanahmet Camii yakınlarında, bombalı bir saldırıda 10 kişi öldü, 15 kişi yaralandı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

12 Ocak 1628 - Charles Perrault, Fransız yazar (ö. 1703)
12 Ocak 1729 - Edmund Burke, İngiliz filozof ve devlet adamı (ö. 1797)
12 Ocak 1751 - I. Ferdinando, İki Sicilya'nın Kralı (ö. 1825)
12 Ocak 1800 - George Villiers, İngiliz diplomat ve devlet adamı (ö. 1870)
12 Ocak 1876 - Fevzi Çakmak, Mareşal, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucularından (ö. 1950)
12 Ocak 1876 - Jack London, Amerikalı yazar (ö. 1916)
12 Ocak 1878 - Ferenc Molnár, Macar yazar (Pal Sokağı Çocukları'nın yazarı) (ö. 1952)
12 Ocak 1880 - Fahrettin Altay, Asker ve siyasetçi (Kurtuluş Savaşı komutanlarından) (ö. 1974)
12 Ocak 1886 - Reşide Bayar, Türkiye Cumhuriyeti'nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın eşi (ö. 1962)
12 Ocak 1893 - Hermann Göring, Nazi subayı (ö. 1946)
12 Ocak 1894 - Georges Carpentier, Fransız boksör (ö. 1975)
12 Ocak 1898 - Gustav Haloun, Çek sinolog (ö. 1951)
12 Ocak 1899 - Paul Hermann Müller, İsviçreli kimyacı ve Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi (ö. 1965)
12 Ocak 1900 - Abdülbaki Gölpınarlı, Edebiyat tarihçisi ve çevirmen (ö. 1982)
12 Ocak 1902 - Suud bin Abdül Aziz, Suudi Arabistan Kralı (ö. 1969)
12 Ocak 1903 - İgor Kurçatov, Sovyet nükleer fizikçi (Sovyetler Birliği'nin ilk atom bombası ve ilk nükleer elektrik santralini ve dünyanın ilk termonükleer bombasını yapan) (ö. 1960)
12 Ocak 1905 - Hüseyin Nihal Atsız, Yazar, şair, tarihçi ve ideolog (d. 1975)
12 Ocak 1916 - Pieter Willem Botha, Güney Afrika'nın ilk Devlet Başkanı (ö. 2006)
12 Ocak 1925 - Nevit Kodallı, Besteci, kompozitör ve müzik eğitmeni (ö. 2009)
12 Ocak 1926 - Morton Feldman, Amerikalı besteci (ö. 1987)
12 Ocak 1931 - Leyla Erbil, Yazar (ö. 2013)
12 Ocak 1931 - Özdemir Nutku, Tiyatro bilimci, oyuncu, yazar, eleştirmen ve yönetmen (ö. 2019)
12 Ocak 1932 - Engin Geçtan, Psikiyatrist ve yazar (ö. 2018)
12 Ocak 1934 - Metin Serezli, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu (ö. 2013)
12 Ocak 1936 - Emil Lahud, Lübnanlı asker ve siyasetçi.
12 Ocak 1944 - Joe Frazier, Amerikalı boksör ve Dünya ağır siklet profesyonel boks şampiyonlarından (ö. 2011)
12 Ocak 1945 - Aytunç Altındal, Gazeteci ve yazar (ö. 2013)
12 Ocak 1949 - Ottmar Hitzfeld, Alman futbolcu ve teknik direktör.
12 Ocak 1956 - Nikolay Noskov, Rus rock şarkıcısı.
12 Ocak 1964 - Jeff Bezos, Amerikan girişimci ve iş adamı (Amazon.com'un kurucusu).
12 Ocak 1967 - Selahattin Dervent, Teknik direktör.
12 Ocak 1969 - Gökhan Semiz, Söz yazarı, besteci ve Grup Vitamin'in solisti (ö. 1998)
12 Ocak 1973 - Hande Yener, Türk pop müziği şarkıcısı.
12 Ocak 1980 - Akiko Morigami, Japon tenis oyuncusu.
12 Ocak 1980 - Amerie, Amerikalı R&B şarkıcısı, söz yazarı, dansçı, aktris ve model.
12 Ocak 1986 - Pablo Daniel Osvaldo, İtalyan futbolcu.
12 Ocak 1987 - Naya Rivera, Amerikalı şarkıcı ve aktris.
12 Ocak 1993 - Zayn Malik, Pakistan asıllı İngiliz şarkıcı, söz yazarı ve One Direction üyesi.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

12 Ocak 1519 - I. Maximilian, Kutsal Roma İmparatoru (d. 1459)
12 Ocak 1621 - Şehzade Mehmed, Osmanlı İmparatorluğu Şehzadesi (d. 1605)
12 Ocak 1665 - Pierre de Fermat, Fransız matematikçi ve hukukçu (d. 1601)
12 Ocak 1967 - Burhan Belge, Diplomat, siyaset adamı ve gazeteci (d. 1887)
12 Ocak 1967 - James Bedford, Amerikalı bilim insanı (d. 1893)
12 Ocak 1976 - Agatha Christie, İngiliz yazar (d. 1890)
12 Ocak 1977 - Henri-Georges Clouzot, Fransız film yönetmeni ve senarist (d. 1907)
12 Ocak 1983 - Nikolay Podgorni, SSCB Devlet Başkanı (d. 1903)
12 Ocak 1985 - Sabri Kiraz, Futbolcu ve teknik direktör (d. 1918)
12 Ocak 1997 - Charles Brenton Huggins, Amerikalı hekim, fizyolog ve Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi (d. 1901)
12 Ocak 1998 - Sadi Koçaş, Siyasetçi ve eski Başbakan Yardımcısı (d. 1919)
12 Ocak 2001 - Luiz Bonfá, Brezilyalı besteci ve gitarist (d. 1922)
12 Ocak 2002 - Cyrus Vance, ABD'nin 57. Dış İşleri Bakanı (d. 1917)
12 Ocak 2003 - Maurice Gibb, İngiliz müzisyen (Bee Gees grubu üyesi) (d. 1949)
12 Ocak 2006 - Ömer Küyük, İstiklal Savaşı gazisi (d. 1898)
12 Ocak 2010 - Miep Gies, Hollanda vatandaşı (II. Dünya Savaşı sırasında Anne Frank ve ailesine yardım eden) (d. 1909)
12 Ocak 2010 - Selçuk Sümer, Gazeteci (d. 1941)
12 Ocak 2012 - Aslı Nemutlu, Millî kayakçı (d. 1994)
12 Ocak 2013 - Alev Sururi, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu (d. 1931)
12 Ocak 2013 - Koto Okubo, Dünya'nın En Yaşlı Kadını unvanına sahipti (d. 1897)
12 Ocak 2014 - Halet Çambel, Arkeolog, yazar ve Olimpiyatlardaki ilk Türk kadın sporcu (d. 1916)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Salı.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.



İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?