Kızılay yardımların satıldığı şubenin yönetimini görevden aldı

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

56 saatlik hafta sonu sokağa çıkma yasağı yarın sabah saat 05.00'de sona eriyor. (Yasaktan muaf olanlar hariç tabii.)
Sokağa çıkma yasağında vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasaplara ve kuruyemişçilere gidip gelebiliyor.
Unutmayın sakın, olur mu?
Cezası az buz değil çünkü.
Sokağa çıkma yasağına uymayanlara, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 3.150 TL idari para cezası kesilecek.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:
Kavga eden iki arkadaştan birisi diğerine;
-"Sen beş para etmez adamın birisin" demiş.
Diğeri alaycı bir gülümseme ile:
-"Öyleyse ispat et de görelim." demiş.
Adam hemen bir taksi çağırmış. Taksiciye:
-"Söyle bakalım!" demiş. "Beni Kadıköy'e kaça götürürsün?"
Taksici:
-"Yirmi lira" demiş.
Adam:
-"Peki, arkadaşımla birlikte kaça olur?" demiş.
Taksici:
-"Değişmez." diye cevap vermiş.
-"Gördün mü?" demiş adam arkadaşına.
-"Seni hesaba bile katmıyor. Şimdi anladın mı beş para etmediğini?"

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:
“Elleriniz diken yaralarıyla kan revan olmuşsa, güle dokunmanıza çok az kalmış demektir.” demiş Hz. Mevlana...
“Ellerimizden vazgeçtik, yüreğimiz de kan revan ve güle dokunmak da hayal artık.” diyor #haticenayır ise...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:
"Evde mutlaka taze sebze ve meyve bulundurun. Çocuğunuzun veya torununuzun atıştırma alışkanlığı varsa salatalık, havuç ve minik domateslere farklı şekiller verin."
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:
"Bir pire, kendi büyüklüğünün 150 kat yüksekliğine zıplayabilir. Bu oranı tutturmak için insanın yaklaşık 30 metre zıplaması gereklidir."

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Kızılay yardımların satıldığını kabul etti: 'Görevden alındı'
Kızılay'ın bir şubesinde yönetici olarak çalışan ismin, yapılan onbinlerce adet mont, kazak, pantolon gibi yardımı semt pazarlarında sattırdığına ilişkin haberlerin ardından Genel Merkez Yönetim Kurulu açıklama yaptı. Açıklamada, Haziran ayında soruşturma başlatıldığı belirtilerek, "Olayda adı geçen kişiler hakkında bizzat Kızılay Yönetim Kurulu tarafından söz konusu tarihte suç duyurusunda bulunulmuştur. Konuya ilişkin olarak 26 Haziran 2020 tarihinde kamuoyuna yaptığımız açıklamada sürece müdahil olduğumuz zaten vurgulanmıştır" denildi. Olayın dava safhasına geldiği söylenirken, "Davada adı geçen çalışanların Kızılay ile ilişiği kesilmiş, dolaylı sorumluluğu bulunduğu belirlenen Şube yönetimi görevden alınmış ve yerlerine yeni yönetim atanmıştır" denildi.

İstanbulkart'ta HES kodu eşleşmesi için son bir hafta
Hayat Eve Sığar (HES) kodu kullanımının zorunlu hale getirilmesinin ardından İstanbulkartlar ile HES kodlarının eşleştirilmesi için son bir hafta kaldı. HES kodu eşleştirilmesi 15 Ocak'a kadar yapılmayan İstanbulkart'lar otobüs, metro ve vapurlarda kullanılamayacak. Sağlık Bakanlığı'nca İBB'ye iletilecek olan tanısı konmuş Covid-19 taşıyıcılarının veya bu kişilerle temasta olanların kişiselleştirilmiş İstanbulkartları askıya alınacak. Tanılı ya da temaslı olup izolasyonda olması gerekirken şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanmaya teşebbüs edenler, İçişleri Bakanlığı'na raporlanacak. Öte yandan, İBB şehir içi toplu ulaşım faaliyetleri için kullanılan henüz kişiselleştirmemiş durumda olan Anonim İstanbulkartların kişiselleştirilmesine yönelik çalışmalara da başladı. Bu tür İstanbulkart kullanıcılarına, internet ve mobil uygulama ve kısa mesaj servisi üzerinden kartlarının kişiselleştirilmesine yönelik bilgiler ve yönlendirmeler gönderilecek. İstanbul'da toplam 34 milyon 260 bin 87 adet İstanbulkart bulunuyor. Bunların yüzde 24'e tekabül eden 8 milyon 260 bin 87 adedi kişiselleştirilmiş durumda.

HES kodu eşleştirilmesi nasıl yapılır?
Sağlık Bakanlığı'nın HES uygulaması ya da SMS üzerinden alınan HES kodu ile birlikte kişisel bilgilerini "https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul" sitesindeki gerekli alanlara girerek eşleştirme işlemi yapılabilecek. İşlem sırasında destek almak isteyenler Alo 153’e başvurabilecek.

Korona haberlerine gelince:
Bilim Kurulu üyesinden çocuklara Covid-19 aşısı açıklaması
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları öğretim üyesi, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, 18 yaş altına Covid-19 aşısı uygulamasının nasıl yapılacağını anlattı. Kara, "Çocuklar da doğal olarak bu mikroorganizmayı alıyorlar; ama koronavirüs az sayıda geliştiriyorlar. Yetişkin birinin alması ile bir çocuğun almasında böyle bir fark var. Hastalanması, klinik bulgunun ortaya çıkması, şikayetinin ortaya çıkması çocuklarda biraz daha az. O bakımdan çocukların bugün için koronavirüse daha az yakalandığını biliyoruz" dedi. Çocukların da koronavirüse karşı aşılanması gerektiğini belirten Kara, "Ama bugün baktığımız zaman 'hemen acil mi' dersek çok acil değil, daha az hastalandıkları için. Ama aşılanmaları gerekir mi, gerekir. Çocukta kararı biz veriyoruz ya da anne-baba veriyor. Bu nedenle de bizim çocuğa yapabileceğimiz aşı için çok daha kesin ve emin olmamız lazım. Bir çocuk en az 80 yıllık bir dönem yaşayacak daha. Çocuklarda aşı uygulayacağımız zaman en azından iki kere düşünüyoruz. 'Bu aşı gerekli mi, bu aşı güvenli mi, ben bu aşıyı yaparsam çocuğa bir şey olur mu' benim bunların hepsi için içimin çok rahat olması lazım ki çocuğa aşıyı yapayım" diye konuştu. DHA'nın haberine göre, Prof. Dr. Kara, verilere göre inaktif aşının güvenli olduğunu kaydederek, "Evet bu aşı güvenli, verilerimiz ortaya çıkıyor. Faz-3 çalışmaları daha tam tamamlanmadı. Diyelim ki aşıyı 6 ay uyguladık, hiçbir şey olmadı, bundan sonra bir şeyin olma ihtimali çok düşük, hatta yok kabul edilebilir düzeyde. O zaman bu kadar güvenliyse çocuğa da yapabilirim. Ama şuna da bakarım; acaba çocuğun savunma sistemi bir büyüğün verdiği cevabı verir mi? Bu sefer de çocuk çalışmaları yapılacak. Bugün için elimizdeki veriler aşının güvenli olduğunu gösteriyor. Ama 1-2 ay içinde kesinlikle güvenli olduklarını göreceğim. O zaman da diyeceğiz ki; artık çocuk çalışmalarını yapalım. Biz de Hacettepe olarak çocuk çalışmaları yapmayı planlıyoruz, çocuklarımıza böyle bir aşıyı mutlaka sunmalıyız. Bizim bu aşıyı çocuklara sunmamız için daha kesin ve daha net ayağımızın yere basması lazım. Şu anda tek ayağım çok kuvvetli yere basıyor, diğeri hemen hemen bastı; ama ikisi de tam bastıktan sonra diyeceğim ki, 'çocuklarda da güvenli yapalım ve onun cevabını görelim'" değerlendirmesinde bulundu. Prof. Dr. Kara, aşının yetişkinde güvenlik tarafının çok ön planda olduğunu, çocuklarda da o güvenilirliği gördükten sonra bakılacağını belirterek, şunları kaydetti:
"Yetişkinde güvenlik tarafı çok ön planda. Çocukta o güveni gördükten sonra, 'acaba ne kadar koruyacak, bu koruma daha yüksek olur mu yoksa yetişkine göre biraz düşük olur mu' onu görüp, değerlendirip ondan sonra, 'çocuklarda bu aşıyı uygulayalım' demek lazım. Çocuklardaki aşı çalışmasında, çocukta ne kadar koruyacak onu tespit edeceğiz. Yetişkinlerden neyi biliyoruz; bu aşı güvenli, bu aşı koruyor. Çocuktaki çalışmada artık şuna bakacağız; yetişkindeki ağrı yüz kişide 3 kişide oluyor; ama çocukta belki daha fazla belki daha az olacak. Bizim bunu görmemiz lazım. Bir de ne kadar koruduğunu göreceğiz. Çocuklardaki çalışmanın bizim için kıymeti o olacak. Bir aşı laboratuvarda çalışılır, sonra hayvanlarda çalışılır. Sonra faz-1 faz-2 genç yetişkinlerde yapılır, ondan sonra biraz daha büyük sayıdaki yetişkinde çalışma yapılır, emin olunur sonra çocuğa geçilir. Yani direkt hiçbir aşı önce çocukta denenmez."

Vali Yerlikaya açıkladı: İstanbul’da vakaların en fazla düştüğü 5 ilçe
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul’da her geçen gün vaka sayısının azaldığını belirterek, en çok düşüşünün Bakırköy, Adalar, Avcılar, Bahçelievler ve Sultangazi’de yaşandığı açıkladı. Yerlikaya, “En az düşüş ise; Şişli, Şile, Üsküdar, Zeytinburnu ve Beyoğlu’nda” dedi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, resmi Twitter hesabından açıklama yaptı. Yerlikaya’nın açıklamaları şöyle:
“Yılın ilk #filyasyon toplantısı sonrası şunu memnuniyetle söyleyebilirim: Her geçen gün vaka sayımız azalıyor. Geçen haftaya oranla en çok düşüş; Bakırköy, Adalar, Avcılar, Bahçelievler ve Sultangazi’de. En az düşüş ise; Şişli, Şile, Üsküdar, Zeytinburnu ve Beyoğlu’nda.”


Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.


“Günün Şairi” olarak 7 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Adnan Azar’ı seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Adnan Azar, 18 Temmuz 1956 tarihinde, Rize'nin Çayeli ilçesinde dünyaya geldi. TED Kayseri Koleji'ni bitirdi. Ardından Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre ODTÜ'de Sosyal Bilimler okudu. 1980 yılından itibaren TRT kanalında yönetmen olarak çalıştı.

Şiirlerini 1976 yılından başlayarak Edebiyat ve Eleştiri, E, Gösteri, Şiir-lik, Yarın, Yazko Edebiyat, Varlık ve son olarak tabutmag gibi dergilerde yayınlandı. Şiirin yanı sıra, bir bölümü Adam Öykü dergisinde Uçurumlar üst-başlığıyla yayımlanmış kısa öyküleri ve senaryo çalışmaları da vardır. Kökleri Orhan Veli‘ye kadar uzanan duru, yalın bir söyleyişle yalın şiirler yazmıştır. 1981 yılında Akademi Kitabevi Şiir Başarı Ödülü'nü aldı.

"İstanbul 24 Saat" ve "Batık Aşklar Müzesi" sinema filmlerinin yönetmenliğini yaptı. "Batık Aşklar Müzesi" en iyi kurgu dalında Altın Koza Ödülü'nü aldı. 

Adnan Azar, genç bir devrimci olarak şairliğe geçtiği 12 Eylül 1980 darbesi sonucu alınan ağır yenilginin izlerini taşıyan ilk şiirlerinin izleğini kişisel yaşamına daha çok eğilse de daha sonra hiç bırakmadı.

Adnan Azar, 10 Ocak 2014 tarihinde, 57 yaşındayken, bir süredir tedavi gördüğü akciğer kanseri sebebiyle Ankara'da hayata veda etti. 12 Ocak 2014 tarihinde Ankara Gazi Mahallesi Merkez Camisi’ndeki cenaze töreninin ardından toprağa verildi.

Ölümünün ardından arkadaşı şair Akif Kurtuluş'un yazdığı veda yazısını sizlerle paylaşmak istiyorum:
Adnan’ın ilk şiirini yayımladığı 70’li yılların ortalarında, öldürülmekten çok, arkadaşlarımızın öldürülmesinden korkardık. Arkadaşlarımız öldürülüyordu biz yaşarken. Ölüm ancak bir başkasının üzerinden tarif edilebilen bir yokluk duygusuydu. Hayatımızı fark etmekten aciz olduğumuz için mi? Herkes kendine göre cevap versin bu soruya.

Şimdi artık arkadaşlarımız ölüyor. ‘Tören Provası’nda Sraffa’ya söylettiğim gibi “Arkadaşlarımız ölüyorlar.” Sonra? Sonrası yine Sraffa’nın dediği gibi: “…ve doğmuyorlar. Bunu biliyor musunuz?”
Biliyor musunuz biz, yirmili yaşlarımızda yüksek sesle konuşmayı seviyorduk. Hayat o kadar gürültülüydü ki, sesimizi duyurmak için bağırmak zorunda kalmıştık. Bir tek Adnan susuyordu. Biz onun sustuğunu zannedecek kadar acemiydik, o, sustuğunu bir anlayan çıkar umuduna yapışacak kadar saf. Bunu, Unutmak Suları’yla başlayan şiir yolculuğu fazlasıyla anlatıyor bize.

Sürekli kendi kendine konuşan, sözcüklerden başka hiçbir arkadaşı olmayan bir çocuk var orada. Kendi uğultusuna kimseyi ortak etmeyen, yalnızlığına kimseyi bulaştırmayan bir çocuk… “Sözüm yok” demesi bir şiirinde, en çok bu yüzden.

Adnan’ın militan bir okuru olarak söylüyorum. Hayat boyu öğrencisi olduğu okulda, edebiyatın ‘ne söylemek’ değil, ‘nasıl söylemek’ olduğunu erken yaşlarda öğrendi. Tamamlanmamış son şiirine kadar buna sadık kaldı. Adı şiir hanesine yazılmış birçok kalem erbabı bilmez o okulu. O okulun öğrencileri, bir gün mezun olmak için kaydolmazlar oraya. Adnan’ın da sahiplendiği edebiyat terbiyesi, öğrencisine ‘Şair’ lisansı vermez. Bir şiirle bir ömür boyu yaşamakta neşe bulmasını, acısıysa eğer ona da katlanmasını bilen tevekkül sahibidir onlar. Onlara, tek bir şiirle hayatın hakkını vermek için yaşamak, fazlasıyla yeter. Bırakın bir tek şiiri, tek bir sözcüğü bile değiş tokuş etmezler.

Adnan’ın genç kardeşleri, dönüp buraya bir daha baksın isterim. 30 Aralık günü Sokullu’da bana söylediği gibi, “Bu ülkede ilk kez bir şair ölmüyor.”

Sonra o gün, “Adnan” diyorum, “Turgut Uyar, Edip Cansever, Cemal Süreya; bana aynı gün ölmüş gibi geliyor hep. Bunu yeni düşünmeye başladım.”

“Ya hak’katen doğru be” diyor. “Hak’katen” sözcüğü ağzından benim vurgumla çıkıyor. Biraz da kafa buluyor benimle.
Behçet gittiğinde Erhan gitmeyi kafaya koymuştu. Bunu Adnan’la paylaşıyorum. Erhan gittiğinde de Adnan valizini toplamaya başlamıştı. Bunu ona susuyorum.

Ne mi vardı o valizde? En büyük aşkı edebiyat. Sadece çok geç tanıdığı için hayıflandığı Filiz, en yeni ve en küçük arkadaşı Elif. Hazal tabii ki.
10 Ocak 2014 akşamı Acil Servis’in raylı kapısı açılıp Filiz’i gördüğümde anladım ki Behçet, Erhan ve Adnan aslında aynı gün bizi terk ettiler.

Şimdi benim de sözüm yok; işte yüzüm, işte akşam.

#AkifKurtuluş

ESERLERİ:
Şiir:
Unutmak Suları (1982) 
Parçalanmış Zamanlar (1997) 
Yeni Zaman (1998) 
Beyaz Ayarı (2007)
Rüzgar İstasyonu (2008)

Sinema Filmi (Yönetmen olarak)
İstanbul 24 Saat (1991)
Batık Aşklar Müzesi (1995)

ÖDÜLLERİ:
1982 Akademi Kitabevi Şiir Başarı Ödülü ("Unutmak Suları" ile)
1995 Altın Koza Ödülü ("Batık Aşklar Müzesi" ile "En iyi kurgu dalında")

Sizlerle iki şiirini paylaşarak değerli insanı anmak istiyorum. Ruhu şad olsun.


Son Rüya
 
1 .
Onlar telefonlardan bakıyorlardı
Gala pişmanlıklarından

Bunu biliyordum ve bilmiyorlardı
Gittiğim

Sırlar yakıcıydı, yoktu adımlarımca
Gelmiyorlardı gittiğim

Bundan kurtulamıyordum
Olurolmaz olmaktan

Onlar provalarından bakıyorlardı
Ve hatta duruşları yolyordam

Ama denk düşmüyordu hiçbir 'harita-method'
Rüyasızlıklarına

2.
bir bilirkişi olarak sızıyor uzak,
ve olmak
damarlarıma

damarlarımda hepyeni bir rüya

Adnan Azar
(Varlık Dergisi Ocak 2002 sayısı)


Gittiğin
 
1.
behçet gitti gelmedi
ilişti karşıyaka'ya, sessizliği süsledi

ardından güz ürperişlerini
çağırdı, çağırdı çünkü şehri

bir tevatürdü, tedbirdi
her halükârda sabah yürüyüşleri

artık iyi bildiği her şeyi
ve benim seçemediğim şeyi

ama kimse gitmedi
ne erhan, ne de ercan'ın steteskop incelikleri

2.
behçet süs kaldı karşıyaka'ya
kaldı onunla, 'dair' her şey

dağınardıdarmadağın kalmadı

çağırdı behçet biz hepimizi
bir tek adviye kalmadı

hiçbir gözyaşı izi kanamadı

Adnan Azar
(Varlık Dergisi Şubat 2002 sayısı)

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:
Çalışan Gazeteciler Günü (Türkiye)
"Çalışan Gazeteciler Günü" gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961'den beri 10 Ocak günü ülkemizde kutlanan bir gündür. 4 Ocak 1961’de kabul edilen ve basın emekçilerinin sosyal ve ekonomik haklarını güvence altına alan “212 sayılı kanun” adlı düzenlemenin Resmi gazetede 10 Ocak'ta yayınlanması nedeniyle 10 Ocak günü kutlama günü olmuştur. Söz konusu düzenleme, iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere işin türü ve ücret miktarının yazılması gibi gazetecilerin sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümleri içeriyordu. Bu yasa ile kendilerine yüklenen sorumlulukları kabul etmek istemeyen 9 gazete patronu (Akşam, Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Milliyet, Tercüman, Vatan, Yeni İstanbul ve Yeni Sabah) 212 sayılı yasanın ve Basın İlan Kurumu’nun oluşmasına ilişkin 195 sayılı yasanın mesleki sakıncalar doğuracağını iddia eden bir ortak bildiriye imza atarak gazetelerini 3 gün kapadıklarını duyurmuşlardır. “Dokuz patron olayı” olarak basın tarihine geçen bu gelişme üzerine gazeteciler, boykot boyunca “Basın” adlı bir gazete yayımlamaya karar vermişlerdir. Basın gazetesi 11 Ocak günü yayına başladı ve üç günlük boykot sırasında düzenli olarak yayını sürdürdü. Çalışan Gazeteciler Günü, bu olayın bir sonucu olarak ortaya çıktı. 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmaya başladı ve 1971’de “Çalışan Gazeteciler Günü” halini aldı. İlk olarak 1961-1971 arasında "Çalışan Gazeteciler Bayramı" adıyla kutlanmıştır. 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı, " 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" olarak değiştirilmiştir. 

2020 itibarıyla Türkiye basın özgürlüğünde 180 ülke arasında 157’nci; demokraside 167 ülke arasında 110’uncu; cezaevinde en çok gazeteci olan ülkeler arasında Çin’in ardından 2’nci sırada yer almaktaymış. Bu utanç tablosundan kurtulup, demokrasinin, ifade ve basın özgürlüğünün evrensel standartlara kavuştuğu bir Türkiye’ye ve 10 Ocak’ların Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanacağı günlere kavuşmak umuduyla...

Dünya Ziraat Mühendisleri Günü
10 Ocak 1846 tarihinde Ziraat Mektebi'nin kurulmasıyla tarımsal eğitim alanında ilk adım atılmıştır. Bu nedenle 10 Ocak tarihi "Ziraat Mühendisleri Günü" olarak kabul edilmiştir. Tarıma, gıdaya, hayvancılığa, insana ve sağlığa değer veren tüm ziraat mühendislerimizin günü kutlu olsun.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

10 Ocak 1810 - Napolyon ile Josephine'in evlilikleri sona erdi.
10 Ocak 1861 - Amerikan İç Savaşı: Florida, Birleşik Devletler'den ayrıldı.
10 Ocak 1863 - Dünyanın ilk metrosu olan Londra metrosunun Metropolitan adı verilen ilk hattı açıldı.
10 Ocak 1900 - Dünya Şampiyonu Pehlivan Kara Ahmet, Paris'te "Şampiyonlar Şampiyonu" unvanını aldı.
10 Ocak 1919 - Medine müdafaası sona erdi. Medine'deki Osmanlı Garnizonu silah bırakan son muharip kuvvet oldu. I. Dünya Savaşı fiilen sona erdi.
10 Ocak 1919 - Britanyalılar, Bağdat'ı işgal etti.
10 Ocak 1920 - Ankara'da, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Heyet-i Temsiliyesi'nin yayın organı olarak, "Hâkimiyet-i Milliye" gazetesinin yayımlanmaya başlaması.
10 Ocak 1920 - Milletler Cemiyeti kuruldu. ABD, Cemiyete katılmadı.
10 Ocak 1921 - I. İnönü Muharebesi; Albay İsmet Bey komutasındaki Türk Ordusu, Yunan Ordusu ile İnönü'de karşı karşıya geldi. Yunan Ordusu yenildi. Zaferin ardından, Albay İsmet Bey, 1 Mart 1921'de generalliğe terfi ettirildi; TBMM Hükümetinin uluslararası itibarı da hızla yükseldi.
10 Ocak 1926 - Heyet-i Fesadiye davası sonuçlandı. Aslında üç ayrı dava söz konusuydu. Çerkes Ethem'in Kuvâ-yi Seyyâresi'nin Bolşevik Taburu Komutanı İsmail Hakkı Bey; boşandığı eşini öldürten Miralay Osman; Kürt isyanıyla birlikte Ankara muhitinde bir isyan hareketine giriştiği gerekçesiyle Kırşehir Milletvekili Rıza Bey, idama mahkûm oldu.
10 Ocak 1927 - Alman sinema yönetmeni Fritz Lang'ın Metropolis adlı filmi gösterime girdi.
10 Ocak 1929 - Tenten'in maceraları adlı karikatür kitabı ilk kez yayımlandı. İleride 40 ayrı dilde yayımlanıyor olacak.
10 Ocak 1933 - İspanya'da ayaklanmalar yaygınlaştı; sıkıyönetim ilan edildi.
10 Ocak 1940 - Pierre Louÿs'in Afrodit adlı kitabıyla ilgili davaya başlandı. Kitap müstehcenlikle suçlanıyordu.
10 Ocak 1944 - Nuri Demirağ'ın fabrikasında üretilen Türk yolcu uçağının ilk uçuş denemesi, Yeşilköy'de yapıldı.
10 Ocak 1945 - Anayasa dilinde yeni Türkçe kelimelerin kullanılması kabul edildi.
10 Ocak 1945 - Teşrinevvel, Teşrinisani, Kânunuevvel ve Kânunusani aylarının adları, Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak olarak değiştirildi.
10 Ocak 1946 - Ankara Gazeteciler Cemiyeti kuruldu.
10 Ocak 1946 - Birleşmiş Milletler'in ilk genel kurulu Londra'da toplandı. Bu kurulda 51 ülke temsil edildi.
10 Ocak 1947 - Demokrat Parti 1. Kongresi'nde, "Hürriyet Misakı" kabul edildi. Raporda Anayasa'ya aykırı yasaların kaldırılması, Anayasa'nın tam olarak uygulanması, yeni seçim yasası hazırlanması ve Cumhurbaşkanlığı ile parti genel başkanlığının birbirinden ayrılması isteniyordu.
10 Ocak 1951 - Hasankale-Horasan demiryolu ulaşıma açıldı.
10 Ocak 1957 - Harold Macmillan, Anthony Eden'in istifasının ardından Birleşik Krallık Başbakanı oldu.
10 Ocak 1961 - Basın çalışanlarıyla ilgili 212 sayılı kanun yürürlüğe girdi. Bu yasayı protesto eden gazete sahipleri 3 gün süreyle gazete çıkarmama kararı aldılar.
10 Ocak 1961 - Çalışan Gazeteciler Bayramı kutlanmaya başladı.
10 Ocak 1964 - Beatles grubunun, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk albümleri satışa sunuldu.
10 Ocak 1967 - Cumhuriyetçi Edward W. Brooke, Amerika Birleşik Devletleri Senatosu'nun ilk siyahi üyesi olarak görevine başladı.
10 Ocak 1968 - Ankara'da Dördüncü Sanayi Kongresi toplandı. Kongre'de "yabancı sermaye" konusu tartışıldı.
10 Ocak 1969 - Singer'in Kartal Cevizli'deki Dikiş Makineleri Fabrikası, burada çalışmakta olan 450 işçi tarafından işgal edildi.
10 Ocak 1971 - 500'ü aşkın mülki amir Hükûmeti protesto için eylem kararı aldı. Başbakan Süleyman Demirel bu nedenle bir genelge yayımladı. "Direnişe geçen memurlar suç işliyor" dedi.
10 Ocak 1972 - 15 idam kararını bozan Askerî Yargıtay İkinci Dairesi, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan hakkındaki idam kararlarını onayladı.
10 Ocak 1975 - Yeni İmar Kanunu yürürlüğe girdi.
10 Ocak 1978 - Sovyetler, Soyuz kapsülü içinde iki kozmonotu, Salyut VI laboratuvarıyla buluşmak üzere uzaya yolladı.
10 Ocak 1979 - İran Şahı Rıza Pehlevi, ülkesini terk ederek ailesiyle Mısır'ın Assuan kentine gitti.
10 Ocak 1982 - Birleşik Krallık'de tarihin en düşük sıcaklığı: -27.2 °C. Bundan önce aynı sıcaklığa 11 Şubat 1895'te ulaşılmıştı.
10 Ocak 1983 - Türk Hava Yolları'nın Afyon uçağı Ankara'da düştü: 47 yolcu öldü.
10 Ocak 1984 - Alparslan Türkeş'in tahliye istemi 21. kez reddedildi.
10 Ocak 1984 - Kürtaj yasal hale geldi.
10 Ocak 1984 - Amerika Birleşik Devletleri ve Vatikan arasında 100 yılı aşkın bir aradan sonra diplomatik ilişkiler yeniden başladı.
10 Ocak 1985 - TRT "anı, devrim, özgürlük" gibi bazı kelimelerin kullanımına yasak getirdi.
10 Ocak 1988 - Yurt dışında basılan 440 yayının ülkeye girmesi yasaklandı.
10 Ocak 1989 - Küba askerleri, Angola'dan çekilmeye başladı.
10 Ocak 1990 - Basın alanında faaliyet gösteren "Time" ve sinema alanında faaliyet gösteren "Warner" şirketleri birleşerek Time Warner adını aldı.
10 Ocak 1991 - Amerika Birleşik Devletleri, Irak'a hava akınları ve füze saldırısı başlattı.
10 Ocak 1992 - "32. Gün" programı, Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu Yönetim Kurulu tarafından yayından kaldırıldı. Yapımcı Mehmet Ali Birand'la anlaşma feshedildi.
10 Ocak 1995 - TBMM televizyonu kuruldu ve oturumlar canlı olarak TRT-3'ten yayımlanmaya başladı.
10 Ocak 1996 - Avrasya feribotu, 4 silahlı kişi tarafından Trabzon Limanı'nda kaçırıldı.
10 Ocak 1998 - Anayasa Mahkemesi, Refah Partisi'nin kapatılmasına karar verdi.
10 Ocak 1999 - Susurluk davası kapsamında da aranan Haluk Kırcı yakalandı. Haluk Kırcı Ankara Bahçelievler'de 7 Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi gencin öldürülmesiyle ilgili davada, 7 kez idam cezası almıştı.
10 Ocak 2001 - Wikipedia, Nupedia'nın bir parçası olarak hayata atıldı. Beş gün sonra farklı bir site oldu.
10 Ocak 2001 - Türksat 2A fırlatıldı.
10 Ocak 2002 - İstanbul Milletvekili Rıdvan Budak hakkında, DSP Merkez Disiplin Kurulu tarafından partiden kesin ihraç kararı verildi.
10 Ocak 2002 - Merkez Bankası eski Başkanı Gazi Erçel hakkında, dalgalı kura geçilmeden önce bazı kurumlara toplam 5 milyar 188 milyon 900 bin ABD doları satarak, 'görevini kötüye kullandığı' gerekçesiyle dava açıldı.
10 Ocak 2003 - Maxis tarafından SimCity'in 4. oyunu yapıldı.
10 Ocak 2006 - İran'ın nükleer programı uluslararası krize yol açtı. Tahran atom bombası sahibi olmak istediği iddialarını reddederken, nükleer programının sivil olduğunu ve programını geliştirmeye devam edeceğini açıkladı. 25 Ocak'ta Fransa, Birleşik Krallık ve Almanya ile ABD, İran'a ekonomik ve ticari yaptırımları kabul ettirmeye çalıştı, ama tasarı başlangıç aşamasında Rusya tarafından reddedildi.
10 Ocak 2008 - Çin'in merkezi kısımlarının büyük bölümünü ve güneyini etkileyen kar fırtınası başladı.
10 Ocak 2012 - Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 12 Eylül askeri darbesine ilişkin dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın "şüpheli" olarak yer aldığı iddianameyi kabul etti. İddianamede, Evren ve Şahinkaya için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.
10 Ocak 2012 - Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, tutuksuz yargılandığı İkinci Ergenekon davası kapsamında tutuklandı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

10 Ocak 1209 - Möngke, Moğol Hükümdarı (ö. 1259)
10 Ocak 1797 - Annette von Droste-Hülshoff, Alman yazar (ö. 1848)
10 Ocak 1800 - Lars Levi Laestadius, İsveçli botanikçi (ö. 1861)
10 Ocak 1850 - Richard Brewer, Amerikalı kovboy ve kanun kaçağı (ö. 1878)
10 Ocak 1880 - Manuel Azaña, İspanyol siyaset ve devlet adamı (ö. 1940)
10 Ocak 1881 - Boris Konstantinovich Zaytsev, Rus yazar (ö. 1972)
10 Ocak 1883 - Aleksey Nikolayeviç Tolstoy, Rus yazar (ö. 1945)
10 Ocak 1887 - José Américo de Almeida, Brezilyalı yazar (ö. 1980)
10 Ocak 1905 - Akil Öztuna, Oyuncu (ö. 1985)
10 Ocak 1910 - Galina Ulanova, Rus balerin (ö. 1998)
10 Ocak 1913 - Gustav Husak, Slovak komünist ve 1969-89 arasında Çekoslovakya Lideri (ö. 1991)
10 Ocak 1916 - Sune Bergström, İsveçli biyokimyacı ve Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi (d. 2004)
10 Ocak 1924 - Eduardo Chillida, İspanyol-Bask heykeltıraş ve ressam (ö. 2002)
10 Ocak 1929 - Ray Kuzeyev, Sovyet Rus/Başkurt bilim insanı, tarihçi bilimleri doktoru.
10 Ocak 1930 - Orhan Aksoy, Yönetmen, senarist ve yapımcı (ö. 2008)
10 Ocak 1936 - Robert Woodrow Wilson, Amerikalı fizikçi, astronom ve Nobel Fizik Ödülü sahibi.
10 Ocak 1938 - Donald Knuth, Amerikalı yazar
10 Ocak 1940 - Suphi Tekniker, Oyuncu ve senaryo yazarı
10 Ocak 1945 - Gunther von Hagens, Alman anatomist
10 Ocak 1945 - Rod Stewart, İngiliz şarkıcı ve besteci (1960'lardan bu yana Rock ve pop dünyasını sürükleyen eserleri seslendiren ve besteleyen)
10 Ocak 1947 - Afeni Shakur, Amerikalı iş kadını, eski siyasî eylemci ve Kara Panter Partisi üyesi (ö. 2016)
10 Ocak 1949 - George Foreman, Amerikalı boksör.
10 Ocak 1949 - Kemal Derviş, İktisatçı ve siyasetçi.
10 Ocak 1953 - Pat Benatar, Amerikalı şarkıcı.
10 Ocak 1964 - Hakan Boyav, Dizi, tiyatro ve sinema oyuncusu.
10 Ocak 1967 - Giusva Branca, İtalyan gazeteci, blog yazarı ve spor menajeri.
10 Ocak 1968 - Hakan Aysev, Opera sanatçısı ve tenor.
10 Ocak 1972 - Devrim Nas, Tiyatro sanatçısı.
10 Ocak 1976 - Nilüfer Kurt, Manken ve sunucu.
10 Ocak 1976 - Remy Bonjasky, Surinam asıllı Hollandalı K-1 Dünya Grand Prix Kick boks şampiyonu.
10 Ocak 1979 - Francesca Piccinini, İtalyan voleybolcu.
10 Ocak 1980 - Nelson Cuevas, Paraguaylı futbolcu ve şarkıcı.
10 Ocak 1986 - Kirsten Flipkens, Belçikalı tenisçi.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

10 Ocak 1619 - Safiye Sultan, Osmanlı Padişahı III. Mehmed'in annesi (d. 1550)
10 Ocak 1778 - Carl Linnaeus, İsveçli biyolog, hekim ve fizikçi (d. 1707)
10 Ocak 1833 - Adrien-Marie Legendre, Fransız matematikçi (d. 1752)
10 Ocak 1862 - Samuel Colt, Amerikalı silah sanayicisi ve mucit (d. 1814)
10 Ocak 1904 - Jean-Léon Gérôme, Fransız ressam ve heykeltıraş (d. 1824)
10 Ocak 1905 - Kārlis Baumanis, Leton söz yazarı (d. 1835)
10 Ocak 1905 - Louise Michel, Fransız anarşist ve Paris Komünü'nün önde gelen kadın militanlarından (d. 1830)
10 Ocak 1917 - Buffalo Bill (William F. Cody), Amerikalı asker, bizon avcısı ve şovmen (d. 1846)
10 Ocak 1918 - August Oetker, Alman iş adamı, kabartma tozunun mucidi ve Dr. Oetker firmasının kurucusu (d. 1862)
10 Ocak 1918 - Konstantin Josef Jireček, Çek tarihçi, diplomat ve Slavist (d. 1854)
10 Ocak 1950 - Mehmet Hulusi Conk, Asker (d. 1881)
10 Ocak 1951 - Sinclair Lewis, Amerikalı yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (d. 1885)
10 Ocak 1957 - Gabriela Mistral, Şilili şair, eğitimci, diplomat ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (d. 1889)
10 Ocak 1959 - Şükrü Kaya, Devlet ve siyaset adamı (Türkiye'nin eski İçişleri Bakanı) (d. 1883)
10 Ocak 1961 - Dashiell Hammett, Amerikalı dedektif romanları yazarı (d. 1894)
10 Ocak 1968 - Ali Fuat Cebesoy, Asker ve siyasetçi (Atatürk'ün silah arkadaşı) (d. 1882)
10 Ocak 1971 - Gabrielle Bonheur Chanel (Coco Chanel), Fransız moda tasarımcısı (d. 1883)
10 Ocak 1981 - Richard Boone, Amerikalı aktör (d. 1917)
10 Ocak 1984 - Reşat Enis Aygen, Yazar (d. 1909)
10 Ocak 1985 - Anton Karas, Avusturyalı zither virtüözü ve besteci (d. 1906)
10 Ocak 1998 - Yaşar Güvenir, Piyanist, ses sanatçısı, besteci, söz yazarı (d. 1929)
10 Ocak 2000 - Semih Günver, Büyükelçi (d. 1917)
10 Ocak 2001 - Necati Cumalı, Şair ve yazar (d. 1921)
10 Ocak 2007 - Carlo Ponti, İtalyan film yapımcısı ve aktris Sophia Loren'in eşi (d. 1912)
10 Ocak 2013 - Christel Adelaar, Hollandalı oyuncu (d. 1935)
10 Ocak 2014 - Adnan Azar, Şair (d. 1956)
10 Ocak 2014 - Süheyl Eğriboz, Tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu (d. 1927)
10 Ocak 2015 - Jorgelina Aranda, Arjantinli oyuncu, model ve şarkıcı (d. 1942)
10 Ocak 2015 - Brian Clemens, İngiliz senarist, yapımcı ve yönetmen (d. 1931)
10 Ocak 2015 - Francesco Rosi, İtalyan film yönetmeni (d. 1922)
10 Ocak 2016 - David Bowie, İngiliz şarkıcı, şarkı sözü yazarı ve aktör (d. 1947)
10 Ocak 2016 - Abbas Bahri, Tunuslu matematikçi ve profesör (d. 1955
10 Ocak 2017 - Tony Rosato, Kanadalı oyuncu, komedyen ve seslendirme sanatçısı (d. 1954)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Pazar.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?