Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan'dan uyarı

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:
Genç bir adam süpermarkette dolaşırken yaşlı bir kadının kendisini izlediğini
fark etmiş. Fazla aldırış etmeden alışverişine devam etmiş. Bir şeyler almış ve kasaya gelmiş. Bu sırada yaşlı kadın adama:
- "Size bakmamdan rahatsız oldunuz, ama yeni ölen oğluma çok benziyorsunuz. Bu
yüzden size bakıyorum" demiş.
Bunun üzerine adam üzülerek:
- "Oğlunuzu kaybetmenize çok üzüldüm. Yapabileceğim bir şey varsa çekinmeyin,
söyleyin." demiş.
Yaşlı kadın da:
- "Marketten çıkarken bana 'Güle güle anne' derseniz bu beni çok mutlu eder." demiş ve marketten çıkmış. Adam da ona:
- "Güle güle anne" diyerek veda etmiş.
Kasiyer alışverişinin 500 TL. tuttuğunu söylemiş.
Adam şaşırmış:
- "Ama nasıl olur, aldıklarım 100 TL ya tutar, ya tutmaz" demiş.
Kasiyer cevap vermiş:
- "Anneniz onun aldıklarını da sizin ödeyeceğini söyledi."

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:
"Evlilik sandviç gibidir. İçine ne kadar çok şey katarsanız lezzeti o kadar artar." demiş Henry Boye...

Sandviç çok fazla karıştığında da sevmiyorum ben nedense.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:
"Sorunsuz ve huzurlu bir hayatın da zamanla tekdüzeleşmesi ve bizi sıkmaya başlaması kaçınılmaz. Bununla savaşmak için günlük hayatı renklendirecek, bizi daha verimli olmaya itecek bir aktivite bulmamız psikologlar tarafından öneriliyor. Bu spora başlamak, ya da yeni yemekler denemek gibi tek başımıza yapacağımız bir şey de olabilir, dil kursu, ya da kitap kulübü kurmak gibi sosyal bir mecra da…"
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:
"Dünyada yaşayan tüm insanları oluşturan atomlardaki boşluklar çıkarılırsa, tüm dünya nüfusu bir elmaya sığabilir."miş.
Sadece bir elma.
İnanılır gibi değil, değil mi?

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Kılıçdaroğlu'ndan 'ABD' açıklaması: Endişeyle takip ettik, çözülmesi memnuniyet verici
CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD Kongre binasının Trump destekçileri tarafından basılmasıyla çıkan olaylar hakkında Twitter hesabından açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu açıklamasında "ABD'de seçim sonuçlarını reddeden, demokrasiyi hedef alan, endişeyle takip ettiğimiz sivil ayaklanma girişiminin ardından, sorunun çözülmesi memnuniyet vericidir. Umarım süreç, sandığın belirlediği şekilde ve huzur içinde tamamlanır" dedi. Kılıçdaroğlu mesajını İngilizce olarak da paylaştı.

Sosyal medya devlerinden flaş Trump kararı!
Trump yanlısı göstericilerin dün Washington DC'deki Kongre binasını işgal etmesinin ve yaşanan şiddet olaylarının ardından Twitter, Facebook, Instagram ve Snapchat, Başkan Donald Trump'ın hesaplarını bloke etti. ABD Başkanı Donald Trump'a ilk engel Twitter'dan gelirken yapılan açıklamada, başkent Washington'da bugün "görülmemiş ve devam eden şiddetin" ardından Trump'tan 3 paylaşımını kuralların ihlal edildiği gerekçesiyle kaldırması istendiği belirtildi. Trump'ın Twitter hesabının 12 saat kilitleneceği ifade edilen açıklamada, söz konusu paylaşımlar kaldırılmadığı ve ihlaller devam ettiği sürece hesabın askıya alınacağını bildirildi. Twitter'ın ardından ABD merkezli sosyal paylaşım platformu Facebook da Başkan Donald Trump'a, Kongreye yapılan baskına yönelik paylaşımları nedeniyle 24 saat boyunca paylaşım engeli koydu. Şirketten yapılan açıklamada, "Başkan Trump'ın sayfasında iki adet kural ihlali tespit ettik, bu nedenle bu süre zarfında 24 saat boyunca paylaşım yapılması engellendi" dendi. Facebook'a ait diğer paylaşım sitesi Instagram da Trump'ın hesabının 24 saat kilitlendiğini duyurdu. Trump, Twitter hesabından taraftarlarına "itidal" çağrısında bulunurken, "Bugünü de sonsuza kadar hatırlayın." şeklinde ifadeler kullanmıştı. Twitter, Facebook ve Instagram'ın ardından Snapchat de Donald Trump'ı bloke ederken, hesabın ne kadar kapalı kalacağına ilişkin bilgi verilmedi.

Beyaz Saray önündeki mitingden sonra dün ABD Kongresine yürüyen binlerce gösterici, Kongre binasının önündeki barikatları aşarak binaya girmeye çalışmıştı. Polisle yaşanan çatışmalardan kısa süre sonra bazı göstericiler Senatoya girmişti.
Kongredeki Başkanlık Seçimi Seçiciler Kurulu Oylaması'nın onay oturumuna ara verilmiş, oturuma başkanlık eden Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Kongre üyeleri de binadan çıkarılmıştı.

Adanalı öğrenciler: Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin talepleri bizim de talebimiz
Çukurova Üniversitesi öğrencileri, eylem yaparak Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin taleplerinin kendilerinin de talepleri olduğunu ilan ettiler. Çukurova Üniversitesi öğrencileri, Melih Bulu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasına karşı Boğaziçi öğrencileri ile dayanışma için basın açıklaması ve oturma eylemi yaptı. Öğrenciler, “Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin talepleri, bizim de taleplerimizdir” dedi. Barajyolu'nda Gençlik Meydanı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasına Çukurova Üniversitesi öğrencilerinin yanı sıra Adana’da yaşayan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri de katıldı. Basın açıklamasını okuyan Çukurova Üniversitesi öğrencisi Barış Gülmüş, atamanın iktidarın üniversiteleri kendi politik ihtiyaçları ve sermayenin çıkarlarına göre dönüştürme gayesiyle yapıldığını söyledi. Gülmüş, “Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin talepleri, bizim de taleplerimizdir. Rektörler; öğrencisi, akademisyeni ve emekçilerinin ortak iradesiyle seçilmelidir. Kayyum rektörler değil demokratik, bilimsel, özerk üniversiteler istiyoruz” dedi. Basın açıklaması sırasında bir şahıs iki kere provokasyon girişiminde bulundu. Öğrenciler şahsı alkışlarla protesto etti.

Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan Melih Bulu’nun daha önce AKP İstanbul milletvekili aday adayı olduğunu ve AKP’de çeşitli görevler yaptığını dile getiren Gülmüş, şöyle devam etti:
"Bulu, iktidarın içinden bir isimdir. Rektör atamaları, baskılar ve saldırılar ile üniversiteler özgür düşünceden ve demokratik yapıdan uzaklaştırılıyor. Üniversiteliler ses çıkarmayan, iktidarın emrinde, biat eden, tek tipleşmiş bir kalıba sokulmaya çalışılıyor. AKP yaptığı atamalarla ve müdahalelerle üniversitelerde öğrencilerin emekçilerin ve akademisyenlerin okul içerisinde söz söylemesini engellemeye çalışıyor. Bu dönem içerisinde Çukurova Üniversitesi öğrencileri olarak bizler bir araya gelip mücadele etmiş ve üniversite yönetiminin sınavlarda kamera ve mikrofon zorunluluğu kararını geri aldırmıştık. Üniversite öğrencilerinin lehine olmayan her kararın karşısında durmaya devam edeceğiz.”

Atanmış rektörlere karşı durmanın özgür ve demokratik üniversiteyi savunmak olduğunu dile getiren Gülmüş “Üniversitelerin demokratik yapısını savunan, atanmış değil seçilmiş rektör isteyen öğrenciler, polis şiddetiyle ve medyada karalamalarla karşılaştılar. Birçok öğrencinin evleri basıldı ve onlarca öğrenci gözaltına alındı. Biz Çukurova Üniversitesi öğrencileri olarak üniversitelerin üstündeki baskıların ve kampüslerdeki polis şiddetinin karşısında yer alıyoruz. Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin talepleri, bizim de taleplerimizdir. Rektörler; öğrencisi, akademisyeni ve emekçilerinin ortak iradesiyle seçilmelidir. Kayyum rektörler değil demokratik, bilimsel, özerk üniversiteler istiyoruz” dedi.
 
Korona haberlerine gelince:
DSÖ'den kritik Çin aşısı açıklaması
Dünya Sağlık Örgütü'nden kritik aşı açıklaması geldi. DSÖ, Astrazeneca - Oxford ve Çin aşılarının acil kullanım iznini gözden geçirdiklerini açıkladı. DSÖ Aşılama Direktörü Kate O'Brien tarafından yazılı yapılan açıklamada, "Çin aşıları ve Astrazeneca - Oxford aşısı için acil kullanım izni sürecini inceliyoruz. Diğer aşılarla ilgili de süreci başlatıyoruz“ ifadelerine yer verildi. Öte yandan, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Pfizer-BioNTech firmasının ürettiği Covid-19 aşısının acil kullanımına onay vermişti.

Bilim Kurulu Üyesi Turan'dan uyarı: Aşılandık diye rahatlığa düşülmemeli
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Sema Turan, analiz süreci devam eden aşıların yakın zamanda uygulanmasına başlanacağını belirtti. Aşının yapılacağı aile sağlığı merkezleri ve hastanelerde gerekli organizasyonların sürdüğünü kaydeden Prof. Dr. Turan, "Kimlere ne zaman aşı yapılacağı çok net bir şekilde belli. Halkımızın bu konuda içi rahat olsun. Bireylere ulaşılacak ve aşıları yapılacak. Aşının değerlendirmelerine 4-5 gündür başlandı. Tamamlanması için toplamda 15 günlük bir süreç vardı. O sürecinde tamamlanması itibarıyla 10-15 gün içinde başlanacağı beklentisindeyiz" dedi. Prof. Dr. Turan, Covid-19 viral enfeksiyonu ile enfekte bir kişide antikorun oluşması için geçmesi gereken sürenin normalde 10 ila 14 gün olduğunu belirterek, şunları söyledi:
"Bu süreden sonra antikor oluşmaya başlıyor. Bu antikor hızı kişilerin virüse verdiği yanıtlara, hastalığın şiddetine göre de değişiyor. O yüzden aslında biz erken dönemde baktığımızda antikor titrelerinin yükselmediğini görürüz; hastalığı geçiren bireylerde dahi. Genelde 14 gün süreden sonra antikorları oluşmaya başlar. Aşılamada da amaç budur zaten. Yani aşı yapıldıktan 14 gün sonra antikor titreleri oluşmaya başlar. Yapılmış çalışmalar gösterdi ki; 0 ila 28 gün iki doz şeklinde rapelle yapılan aşılamanın etkinliğinin daha yüksek olduğu şeklinde. Bu nedenle biz de bu çalışmaların sonucuna göre kararımızı bu yönde verdik. 0 ila 28 gün arasında bir aşılama şeklinde yapılacak. Bu noktada da endişelenmeye gerek yok. Çünkü belirttiğim gibi bireylerde 14 gün sonra antikorlar oluşmaya başlar. 28'inci günde en etkili antikor titresi bireylerde oluşmuş olabilir. Yani bir bireyin aşılanma süreci 14 gün değil, 0 ila 28 gün arasında iki aşılama şeklinde gerçekleşecek."
Prof. Dr. Turan, ikinci doz aşıdan sonra antikora bakılmasına gerek olmadığını ifade ederek, ''Aşıyı yaptıktan sonra kişiler bu virüsle karşılaşırsa eğer hastalığın şiddeti çok hafif geçecek, beklentimiz bu yönde. Bazen semptom dahi göstermeyebilirler. Aşılamadaki temel amaç da bu zaten; bağışıklamayı sağlamak ve hastalık şiddetini azaltmak. Bireyler 'aşılandık' diye rahatlığa düşmemeli. Çünkü aşılanmış olmak hastalığı bulaştırmayacakları anlamına gelmez. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına da devam edeceğiz. Son iki haftadır azalan hasta sayıları sayesinde iyi bir trende gidiyoruz. Ve aşılama ile birlikte bu daha da pekişecek. Bahar aylarına kadar da bu sürecin olumlu yansımalarını hep birlikte yaşayacağımızı düşünüyorum'' diye konuştu.

"Kısıtlamalar 15 Şubat sonrası kaldırılabilir"
Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, kısıtlamaların 15 Şubat sonrasında kaldırılmasını düşünmenin daha uygun olacağını ifade etti. İlhan ayrıca, "Vaka sayısı, hasta sayısı aşağıya doğru yönelirse okullarımızı bir kademe dahilinde eylül-ekimde yaptığımız gibi açmak daha doğru olacaktır" dedi. Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, hafta içi saat 21.00-05.00, hafta sonu Cuma günü 21.00'den Pazartesi günü 05.00'e kadar uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının etkisinin çok güçlü olduğunu gördüklerini söyledi. DHA'ya konuşan Prof. Dr. İlhan, "Bir kısıtlama yaptığımızda önce vaka sayısı azalıyor, onu takip eden 1 hafta 10 gün içinde hasta sayısı azalıyor. Hasta sayısının azalmasını takip eden 15-20 gün içinde ağır hasta sayısı azalıyor. Ağır hastalarımız azaldıktan 15-20 gün sonra vefatlarımız azalıyor. Bu kısıtlamanın etkisinin çok güçlü olduğunu gözlemledik. Yaklaşık 1 aylık süreçte hasta sayısı 7 binden bin 500 civarına düştü; bu çok güzel bir şey. Bu gelişmenin devam etmesi için kısıtlamaların ben devam etmesi kanısındayım" dedi.

Prof. Dr. İlhan, yılbaşı sürecinin de rakamlara olumsuz yansımayacağını umut ettiğini kaydederek, "Bu birkaç günlük rakamlar önemli. Bu hafta sonuna kadar yılbaşının olumsuz etkisi olup olmayacağını gözlemleyeceğiz. Aşılamaya da başlayacağız. Hepimizin olabildiğince gayret göstermesi lazım. Ne kadar az hasta ve vaka sayısı varken aşılamaya başlarsak o kadar çok vatandaşımızı koronavirüsten korumuş oluruz. Aşılama başlasın, bir doz yapılsın, biraz ilerlesin ondan sonra kısıtlamaların kalkmasının uygun olacağı kanısındayım. Hafta sonu ve akşam kısıtlamasının çok etkili olduğunu hepimiz gözlemledik. Bir süre daha böyle gitmesinin ben doğru olacağını düşünüyorum. Aşının ilk dozunun yapılacağı zamanı 15 Ocak gibi düşünsek, ikinci doz 28 gün sonra yapılacak, 15 Şubat sonrasında kısıtlamaların kaldırılmasını düşünmek daha uygun olacaktır" diye konuştu.

Okulların açılabileceği zamana ilişkin de değerlendirmede bulunan Prof. Dr. İlhan, şunları söyledi:
"Eğitimin devamı hepimizin arzusu. 15 Şubat şu anda okulların açılması için bir öngörü olarak görünüyor; ama o tarih yaklaştığında tekrar değerlendirmek daha doğru olacaktır. Vaka sayısı, hasta sayısı aşağıya doğru yönelirse okullarımızı bir kademe dahilinde eylül-ekimde yaptığımız gibi açmak daha doğru olacaktır. O dönemde de istemeyen velilerimiz için uzaktan eğitim seçeneğiyle gitmek daha doğru olacaktır gibi görünüyor. Eylül-Ekim ayında velilerimiz, öğrencilerimiz kurallara uydu. Bizlerin de okullar açıldığında çocuklarımıza örnek olmamız gerekiyor. Gerek hijyen gerek maske takmak gerekse fiziksel mesafe konusunda örnek olmalıyız. Aşılamada öncelikli ikinci grupta öğretmenlerimiz de yer alıyor. Bu sürece baktığımızda buradaki hocalarımızın da aşılanmasıyla birlikte eğitim kurumlarının açılması söz konusu olabilir kanısındayım. Rakamlarda iyi bir düzeyi yakaladık, gerek vaka sayısında, gerek hasta sayısında. Bu aşağı iniş trendi devam ederse, hasta sayılarında binlerin altını görürsek, hasta sayımız belli illerimizde özellikle çok yoğun olmazsa, okulların açılabileceğini rahatlıkla söylemek mümkün."

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.


“Günün Şairi” olarak 48 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 73. doğum günü olan Arkadaş Z. Özger'i seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Arkadaş Z. Özger, 8 Ocak 1948 tarihinde, Bursa'da dünyaya geldi. Asıl adı Zekâi Özger'dir. Selanik göçmeni işçi bir ailenin çocuğudur. Babasının adı Ali, annesinin adı Fahriye'dir. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın ve Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. TRT'nin Ankara bürolarında çalıştı.

24 Ocak 1971 tarihinde SBF yurduna yapılan polis baskını ve gözaltı sırasında işkenceye varan dayağa maruz kaldı ve başına ağır darbeler aldı. Aradan yıllar geçtikten sonra 29 Nisan 1973 sabahı Ankara'da, sokakta ağır yaralı bir halde bulundu. Kaldırıldığı Numune Hastanesi'nde 5 Mayıs 1973’te, 25 yaşında hayata veda etti. Beyin kanamasından öldüğü belirlendi. Arkadaşları ölümünü SBF yurdunun basılması sırasında başına aldığı ağır darbelere bağladılar. Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Şiirlerini Arkadaş Z. Özger adıyla yayımladı. 1965 yılında, henüz 17 yaşındayken "Kent 16" dergisini arkadaşı Ömer Zafer Göktürk ile birlikte çıkardı. Tek sayı çıkan (Aralık 1965) dergide şairin yayımlanan ilk şiiri de ("Niye Kapalı Kapılarınız - Bulamıyoruz") yer almaktadır. Kent 16, Soyut, Forum, Papirüs, Yordam, Dost, Yansıma dergileri ile Ulus gazetesinin kültür-sanat sayfalarında şiir ve yazıları yayımlandı. Erken ölümü nedeniyle "Ne zaman yayımlarsam yayımlayayım adı 'Sakalsız Bir Oğlanın Tragedyası' olacak!" dediği şiir kitabını yayımlama olanağı olmadı.

Şiir yazdığı yıllardaki üniversite ortamının da etkisiyle ölüm ve cinsellik konularını sık sık işledi. Çoğu arkadaşının aksine dönemin sert siyasi şiir geleneğine uymayıp kendi yalnız yolunu oluşturduysa da, ölümünden sonra adı akıllarda kalan arkadaşları değil o olmuştur. Tahir Abacı'nın da dediği gibi en çok da Arkadaş'a yakışmıştır bu kimlik.

Arkadaş Zekâi Özger adına, İzmir'de Mayıs Yayınları tarafından 1996'dan bu yana her yıl şiir ödülü verilmektedir.

ŞİİR KİTAPLARI (Ölümünden sonra)
Dergi ve gazetelerde yayınlanan şiirleri ölümünden sonra Tekin Sönmez tarafından "Şiirler" adıyla bir kitapta toplandı (Nadas Yayınları, 1974).

İkinci basımı "Sevdadır" adıyla yapılan kitap (Mayıs Yayınları, 1984) daha sonra da bu adla yayımlanmaya devam etti.

Kenan Yücel tarafından yayına hazırlanan "Sakalsız Bir Oğlanın Tragedyası" adlı kitapla (Ve Yayınevi, Nisan 2014) şairin şiirleri gerçek adına kavuştu.

Sizlerle bir şiirini paylaşarak değerli insanı anmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

Bir Gün Sevişmeyi Bana

kandan
ve ceninden bir gün daha
başlarken
bir dalı kanatıyorum tırnaklarımla
ağzı açılmamış bir güle dokunuyorum

geceden kalma bir şeyle oynuyor kalbim
bugün biraz daha yorgun başlıyorum

sabah
yeni doğmuş çocuk çirkin ve sisli
vurdukça ilk ışıkları penceremden içeri
kımıldaşır içimin ölü dolu coşkusu
güneş bir ürkekliği gizliyemez
ne de olsa çözülmez yüreğimin kuşkusu
gün, o sevecen çığırtkan
beni yeni bir oyuna çağırıyor

yalnızlık yenilmeyen gladyatör
bana eski bir ölümü anımsatıyor

sabah
taşıyarak bir celladı odama
aşkımın ve bırakılmışlığımın celladını
hüznümle ve çirkinliğimle yargılamadan beni
tanıdığım bir ölümle tehdit ediyor
yalnızlık her sabah öldürüyor beni

çözerek gecenin ipliğini hızımla
hüznümü ve yalnızlığımı sarıyorum sabaha

adi bir etiketi yamayarak üstüne
boyna genişliyen bir orospu gibi
genişledikçe küçülen bir orospu gibi
aşksızlığım küçültüyor beni
korkum ve çirkinliğim utandırıyor beni
gecikilmiş bir aşkı yaşamıya
cinayet tek kurtuluşsa bir yanlışlıktan
önce acıya direnmesini öğrenmeliyim


eskitilmiş bir kurşunla kaplıyorum yüreğimi
acıya ve aşka hazırlıyorum


hergün yeniden yaşamak
boşalan bir birikimi kocamış acılarla
uzuyan bir ölümü bitimliyen vücudum
yani istek. o hep tiksinç görünen
çirkin ve güzel orospu. yeniyetme
bir çırpınışın yorgunluğu yüreğimde
o hep güzel görünen bana
çirkin ve güzel orospu
vücudum. seni seviyorum

acıyla büyütüyorum aşkımı
bir gün bana sevişmeyi öğreticek.

Arkadaş Z. Özger

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Erzin'in Kurtuluş Günü:
8 Ocak 1922 tarihi Hatay'ın Erzin ilçesinin Türk ordusu tarafından Fransız işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Erzin ilçesinin 99. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Zemheri Fırtınası’nın Başlangıcı
8 Ocak'ta (Bir iki gün sapma da olabilir) halk takvimine göre zorlu kış şartlarının fırtınası olan "Zemheri Fırtınası" başlamaktadır. 30 Ocak'ta son bulan Zemheri Fırtınası, kışın en soğuk ve keskin rüzgarlarının yaşandığı zamanı ifade eder.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

8 Ocak 1297 - Monako bağımsızlığını kazandı.
8 Ocak 1499 - Fransa'da XII. Louis, Anne de Bretagne ile evlendi.
8 Ocak 1610 - İtalyan astronom Galileo Galilei, Jüpiter'in iki uydusunu (İo, Europa) tespit etti.
8 Ocak 1784 - Osmanlı Devleti, Rusya'nın Kırım'ı ilhakını bir "sened" ile resmen tanıdı.
8 Ocak 1835 - ABD'nin ulusal borcu ilk ve son kez olarak 0 (sıfır) oldu.
8 Ocak 1916 - İtilaf Devletleri, Osmanlı Ordusu'nun Çanakkale direnişini kıramadılar. Yenilgiye uğrayarak Gelibolu Yarımadası'ndan çekilmeye başladılar. Başarısızlığı nedeniyle İngiliz Deniz Kuvvetleri Komutanı, Amiral Winston Churchill görevinden istifa etti.
8 Ocak 1918 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Woodrow Wilson, Temsilciler Meclisi ve Senato'nun ortak toplantısında, Avrupa'da kalıcı barışın sağlanması için, kendi adıyla anılacak olan 14 prensibi ortaya attı.
8 Ocak 1933 - Birinci Beş Yıllık Kalkınma Planı kabul edildi.
8 Ocak 1941 - İstanbul’da 401 ilkokulda 1846 öğretmen ve 74.488 öğrencinin öğrenim yaptığı açıklandı.
8 Ocak 1943 - Yoksullara ucuz ekmek verilmesine ilişkin kararname yayımlandı.
8 Ocak 1945 - İskenderun Limanı hizmete açıldı.
8 Ocak 1946 - Celâl Bayar, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı oldu.
8 Ocak 1958 - 14 yaşındaki Bobby Fischer, Amerika Birleşik Devletleri satranç şampiyonu oldu.
8 Ocak 1959 - Charles de Gaulle, Beşinci Fransa Cumhuriyeti'nin ilk Başkanı olarak görevine başladı.
8 Ocak 1960 - Hirfanlı Barajı hizmete girdi.
8 Ocak 1962 - Hollanda'da tren kazası: 93 kişi öldü.
8 Ocak 1977 - Cumhuriyet Halk Partisi lideri Bülent Ecevit, milletvekillerine yapılan zamlara tepki gösterdi; maaş zammını kabul etmeyeceğini açıkladı.
8 Ocak 1980 - Akaryakıt yokluğu nedeniyle fabrikaların %80'i üretimi durdurdu.
8 Ocak 1982 - Yılmaz Güney, "komünizm propagandası yapmaktan" gıyabında 7,5 yıla mahkûm edildi.
8 Ocak 1986 - Henry Miller'in "Oğlak Dönencesi" adlı romanı, müstehcen olduğu gerekçesiyle toplatıldı.
8 Ocak 1986 - Hacker manifestosu, ABD'de duyuruldu.
8 Ocak 1986 - 8 sanatçıya Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından "profesörlük" unvanı verildi. Unvan verilen sanatçılar arasında, Yıldız Kenter, Hikmet Şimşek ve Nüvit Kodallı da vardı.
8 Ocak 1988 - Bülent Ersoy'un sahneye çıkma yasağı kaldırıldı. Operasyonla cinsiyet değiştiren Bülent Ersoy'un sahneye çıkmasına, Emniyet Genel Müdürlüğü 7 yıldır izin vermiyordu.
8 Ocak 1988 - Türkiye Emlak Bankası kuruldu.
8 Ocak 1989 - Birleşik Krallık'ta East Midlands havaalanı yakınlarında Boeing 737 tipi bir yolcu uçağı karayolu üzerine düştü: 46 kişi öldü, 80 kişi yaralı kurtuldu.
8 Ocak 1991 - Hükümetle anlaşan maden işçileri, eylemlerine son vererek Zonguldak'a döndüler.
8 Ocak 1992 - Ankara'da bir depoda kilitli tutulan "yasak" kitaplar Kültür Bakanlığı'nda sergilenmeye başladı. Kitaplar ileride oluşturulacak Demokrasi ve İnsan Hakları Müzesi'ne konulacak.
8 Ocak 1993 - Aziz Nesin, "12 Eylül'de 5 deli bir kuyuya taş attı, 60 milyon insan çıkaramıyor." dedi.
8 Ocak 1996 - Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe, polis tarafından gözaltına alındıktan sonra Eyüp Spor Salonu yanındaki parkta ölü bulundu.
8 Ocak 1996 - Antonov An-32 tipi bir kargo uçağı, Kinşasa'da (Zaire) bir pazar yerine düştü: 350 kişi öldü.
8 Ocak 1997 - Vehbi Koç'un çalınan naaşı, Zincirlikuyu Mezarlığında boş bir mezarda bulundu ve çalanlar yakalandı. Koç'un naaşı, 10 Ocak'ta ikinci kez toprağa verildi.
8 Ocak 2003 - THY'nin İstanbul-Diyarbakır seferini yapan RC-100 tipi uçağı, Diyarbakır'a inişi sırasında düştü: 74 kişi öldü, 3 kişi yaralanarak kurtuldu.
8 Ocak 2003 - Amerika Birleşik Devletleri, Afganistan'da askeri üsler kurmaya başladı.
8 Ocak 2008 - Orhan Alkaya, İstanbul Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliğine getirildi.
8 Ocak 2010 - Halep ile Gaziantep arasında konulan yolcu treni ilk seferini yaptı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

8 Ocak 626 - Hüseyin ibn Ali, Dördüncü Hâlife olan Ali bin Ebu Talib'in oğlu (ö. 680)
8 Ocak 1556 - Uesugi Kagekatsu, Japon samuray ve savaş lordu (ö. 1623)
8 Ocak 1583 - Simon Episcopius, Hollandalı teolog (ö. 1643)
8 Ocak 1822 - Carlo Alfredo Piatti, İtalyan çellist ve besteci (ö. 1901)
8 Ocak 1823 - Alfred Russel Wallace, İngiliz toplum ve doğa bilimci, antropolog ve biyolog (ö. 1913)
8 Ocak 1889 - Erhard Raus, Nazi Almanyası'nda asker (ö. 1956)
8 Ocak 1891 - Walther Bothe, Alman matematikçi, kimyacı, fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (ö. 1957)
8 Ocak 1896 - Manuel Rojas Sepúlveda, Şilili romancı ve kısa öykücü (ö. 1973)
8 Ocak 1899 - Solomon Bandaranaike, Sri Lanka Başbakanı (ö. 1959)
8 Ocak 1902 - Georgiy Maksimilyanoviç Malenkov, Sovyet devlet adamı (Jozef Stalin'in yakın mesai arkadaşı ve Stalin'in ölümünden sonra SSCB Başbakanı) (ö. 1988)
8 Ocak 1908 - William Hartnell, İngiliz aktör ve Doctor Who dizisinin ilk doktoru (ö. 1975)
8 Ocak 1909 - José Ferrer, Porto Rikolu oyuncu ve yönetmen (ö. 1992)
8 Ocak 1922 - Artemio Franchi, İtalyan futbol adamı (ö. 1983)
8 Ocak 1935 - Elvis Presley, Amerikalı şarkıcı, müzisyen ve oyuncu (ö. 1977)
8 Ocak 1937 - Shirley Bassey, Galli şarkıcı.
8 Ocak 1940 - Sid Ganis, Amerikalı film yapımcısı.
8 Ocak 1941 - Graham Chapman, İngiliz komedyen ve oyuncu (ö. 1989)
8 Ocak 1942 - Junichirō Koizumi, Japonya Başbakanı.
8 Ocak 1942 - Stephen Hawking, İngiliz teorik fizikçi (patlayan kara delikler teorisiyle görelilik teorisi ve kuantum mekaniğinde çığır açan) (ö. 2018)
8 Ocak 1945 - Kadir Topbaş, Mimar ve eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı.
8 Ocak 1947 - David Bowie, İngiliz şarkıcı ve sinema oyuncusu (ö. 2016)
8 Ocak 1947 - Şansal Büyüka, Gazeteci ve spor yazarı
8 Ocak 1947 - William Bonin, Amerikalı seri katil (ö. 1996)
8 Ocak 1948 - Arkadaş Zekai Özger, Şair (ö. 1973)
8 Ocak 1949 - Aykut Işıklar, Gazeteci (ö. 2019)
8 Ocak 1949 - Nuri Kurtcebe, Çizgi-romancı ve karikatürist.
8 Ocak 1953 - Gülistan Okan, Ses sanatçısı.
8 Ocak 1958 - Rey Mysterio, Sr., Amerikalı güreşçi ve oyuncu.
8 Ocak 1961 - Jérôme Bonnafont, Fransız bürokrat ve diplomat.
8 Ocak 1969 - Jeremy Davies, Amerikalı oyuncu.
8 Ocak 1972 - Burak Aydos, Şarkıcı.
8 Ocak 1975 - Elena Grushina, Ukraynalı buz patenci.
8 Ocak 1975 - Vatan Şaşmaz, Oyuncu, sunucu ve yazar (ö. 2017)
8 Ocak 1976 - Bora Sancar, Basketbolcu.
8 Ocak 1977 - Amber Benson, Amerikalı oyuncu.
8 Ocak 1977 - Manuela Arcuri, İtalyan model ve aktris.
8 Ocak 1978 - Marco Fu, Hong Konglu snooker oyuncusu.
8 Ocak 1983 - Chris Masters, Amerikalı profesyonel güreşçi.
8 Ocak 1983 - Felipe Colombo, Meksikalı dizi oyuncusu.
8 Ocak 1983 - Kim Jong-un, Kuzey Kore Devlet Başkanı.
8 Ocak 1985 - Karina Ocasio, Porto Rikolu voleybolcu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

8 Ocak 1324 - Marco Polo, İtalyan seyyah (d. 1254)
8 Ocak 1337 - Giotto di Bondone, İtalyan ressam ve mimar (d. 1267)
8 Ocak 1642 - Galileo Galilei, İtalyan fizikçi, matematikçi ve astronom (d. 1564)
8 Ocak 1713 - Arcangelo Corelli, İtalyan besteci (d. 1653)
8 Ocak 1825 - Elias (Eli) Whitney, Amerikalı mucit ve sanayici (d. 1765)
8 Ocak 1878 - Nikolay Nekrasov, Rus şair ve gazeteci (d. 1821)
8 Ocak 1896 - Paul Verlaine, Fransız şair (d. 1844)
8 Ocak 1935 - Rauf Yekta, Müzisyen, müzikolog ve besteci (d. 1871)
8 Ocak 1946 - Dion Fortune, İngiliz okültist ve yazar (d. 1890)
8 Ocak 1948 - Kurt Schwitters, Alman resim ve heykel sanatçısı (d. 1887)
8 Ocak 1949 - Yoshijirō Umezu, Japon asker (d. 1882)
8 Ocak 1950 - Joseph Alois Schumpeter, Avusturyalı iktisatçı ve siyaset bilimci (d. 1883)
8 Ocak 1961 - Yaşar Doğu, Dünya şampiyonu güreşçi (d. 1913)
8 Ocak 1964 - Julius Raab, Avusturyalı politikacı (d. 1891)
8 Ocak 1964 - Karekin Deveciyan, Türk-Ermeni zoolog ve yazar (d. 1868)
8 Ocak 1967 - İlhan Tarus, Savcı, yargıç ve hikâye, oyun ve roman yazarı (d. 1907)
8 Ocak 1976 - Çu En-Lay, Çin Başbakanı (d. 1898)
8 Ocak 1983 - Gerhard Barkhorn, Alman pilot asker (d. 1919)
8 Ocak 1983 - Hüseyin Alp, Basketbolcu (d. 1935)
8 Ocak 1986 - Mehmet İzmen, Siyasetçi ve bürokrat (d. 1909)
8 Ocak 1988 - Duygu Aykal, Balerin ve koreograf (d. 1943)
8 Ocak 1990 - Terry-Thomas, İngiliz oyuncu ve komedyen (d. 1911)
8 Ocak 1996 - François Mitterrand, Fransa Cumhurbaşkanı (d. 1916)
8 Ocak 1996 - Metin Göktepe, Gazeteci (d. 1968)
8 Ocak 1997 - Melvin Calvin, Amerikalı biyokimyacı ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (d. 1911)
8 Ocak 1998 - Michael Tippett, Britanyalı opera ve batı klasik müzik bestecisi (d. 1925)
8 Ocak 2000 - Sohban Koloğlu, Sinema dekoratörü, yönetmen ve oyuncu (d. 1918)
8 Ocak 2005 - Raif Aybar, Siyasetçi (d. 1915)
8 Ocak 2006 - Özdemir Birsel, Türk film yönetmeni, senarist ve yapımcı (d. 1929)
8 Ocak 2014 - Selçuk Uluergüven, Sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu (d. 1941)
8 Ocak 2016 - Oscar Fritschi, İsviçreli siyasetçi ve diplomat (d. 1939)
8 Ocak 2017 - Haşimi Rafsancani, İranlı devlet adamı ve İran İslam Cumhuriyeti'nin 4. Cumhurbaşkanı (d. 1934)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Cuma.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?