Bekir Coşkun anısına kütüphane kurulacak

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:
Yolcular uçağın yanında havaalanı servis otobüsünden inmişler. O sırada uçak şirketinin servisi yanlarında durmuş. İçinden kaptan pilotla, yardımcı pilot inmişler. Yolcular fena halde şaşırmışlar. Nasıl şaşırmasınlar?
Kaptan pilotun elinde bir beyaz baston, kolunda üç noktalı bant. Yardımcı pilotun elinde bir köpek tasması, tasmanın ucunda bir köpek. Sağa sola çarparak öyle ilerliyorlar uçağa. Günlerden 1 Nisan değil ama, "Şaka herhalde" demiş yolcular,
doluşmuşlar uçağa. Herkes yerine oturmuş. Anonstan sonra uçak hareket etmiş ve pistte ilerlemeye başlamış. Yolcuların gözleri camda. Uçak hızlanmış. Yolcular endişelenmeye başlamışlar. Uçak daha hızlanmış. Pistin sonuna hızla yaklaşmaya başlamış. Uçak iyice hızlanmış. Bazı yolcular paniklemiş, dua etmeye başlamışlar. Uçak son hıza ulaşmış. Bu arada pistin sonuna da ulaşmış. 10 metre sonra betonun bitip çimlerin başladığını gören yolcular dehşet içinde çığlığı basmışlar. Tam o anda da kaptan pilot levyeyi sonuna kadar çekmiş.. Uçak tam pist biterken tekerleklerini yerden kesmiş, havalanmış. Kaptan pilot arkasına yaslanmış; derin bir nefes almış ve yardımcı pilota dönmüş:
- "Biliyor musun?" demiş. "Bir gün çığlık atmakta gecikecekler ve hep birlikte öleceğiz!.."

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:
"Evlenmek, insanın haklarının yarıya düşmesi, dertlerinin iki katına çıkmasıdır." demiş Arthur Schopenhauer.
Çevrenizdeki evliliklere bir bakın bakalım.
Bence pek de haksız sayılmaz, ne dersiniz?

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:
"Tavaya yağ koymadan pişirme yapmak istiyorsanız, biraz su damlatın ve kısık ateşte pişirme yöntemi uygulayın."
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:
"Yaklaşık olarak insanların %80'inin doğdukları yerin 80 km yakınlarında öldüğü iddia edilmektedir."

Bu pek doğru gibi gelmedi bana.
Aile büyüklerime bakıyorum da.
Babam, annem, dedem, anneannem, abim, yengem, erkek kardeşim, hiçbiri öldüklerinde doğdukları yere yakın değillerdi. Sadece anneannem İstanbul'da doğdu ve İstanbul'da öldü.
Yani bizim istatistiğimiz yedide bir, yani % 14,28...

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin direnişi sürüyor: 'Kayyum rektör istemiyoruz'
AKP Milletvekili aday adayı Prof. Dr. Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasına tepkiler sürüyor. Boğaziçi öğrencileri İstanbul Kadıköy Rıhtım'da tepkilerini yeniden yüksek sesle dile getirecek. Birgün'den Gökay Başcan ve Rıfat Kırcı'nın haberine göre; Boğaziçi öğrencilerinin 16.00’da Kadıköy Rıhtım’da gerçekleştireceği eyleme destek vermek isteyen yurttaşlar, meydanda toplanmaya başladı. Çok sayıda polis de eylem öncesi alana geldi. Meydanda toplanan yurttaşlar, "Faşizme karşı omuz omuza" sloganı atarak Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini bekliyor. CHP başta olmak üzere çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu öğrencilere destek vermek için alana geldi. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri saat 16.25'te Kadıköy Rıhtım'a ulaşarak kendilerini bekleyen kitleyle buluştu. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Rıhtım Meydanı'nda bir basın açıklaması okuyarak taleplerini sıraladı. Öğrencilerden İdil Kaya tarafından okunan basın açıklamasında üniversiteye atanan kayyumun ülke gerçekliğinden kopuk olmadığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:
"Bugün 6 Ocak Çarşamba. Çevremiz polislerle dolu ve göz altına alınan arkadaşlarımız yanımızda değil. Şimdi yeniden, üniversitemize atanan kayyumu kabul etmediğimizi dillendirmek için öğrencilerden emekçilere, mezunlardan akademisyenlere ve demokratik kitle örgütlerine kadar hep beraber buradayız ve söyleyeceklerimiz var!

Kayyum rektör Melih Bulu’nun canlı yayındaki iddialarının aksine, biz burada Boğaziçi Üniversitesi’nin azınlığını değil ta kendisini temsil ediyoruz! Biz Boğaziçi Üniversitesi’nin bileşenleri olarak kayyum rektör atamasına karşıyız. Kayyum politikalarının bizi hep kötüye götüreceğini biliyoruz, alışmayacağız, kabullenmeyeceğiz!

Bilinsin ki; yalnızca Boğaziçi’nden ibaret değiliz, tüm öğrencilerin ve ülkenin bütününün, yani İstanbul Sözleşmesi uygulansın diyen kadınların ve LGBTİ+’ların, Boğaziçi Üniversitesi’nin önünde direnen Bimeks işçilerinin ve bilumum emekçi ve ezilenlerinin demokratik taleplerini dile getirmek için buradayız. Boğaziçi gerçekliğinin ülke gerçekliğinden kopuk olmadığının bilincindeyiz. Çünkü biliyoruz ki yalnızca üniversiteler değil, hem STK’lar hem belediyeler bu taleplerimizi dile getirdiğimiz en temel alanlardan biri olan üniversitemizde ise kayyum atamaları üniversitelerimizin özerkliğini yok etmekte dolayısıyla ülkemizin geleceğini büyük bir tehdit altında bırakmaktadır. Bugün Devlet Bahçeli’nin söylediğinin aksine bizim için konu kapanmamıştır. Kayyumlara gidene kadar ve gözaltındaki arkadaşlarımız bırakılana kadar da konu kapanmayacaktır.

Bu noktada, demokratik alanları genişletmek için, birliğimizin ve direnişimizin verdiği güvenle sesleniyoruz:
1- Gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın.
2- Kayyum olarak atanan Melih Bulu ve tüm rektörler acilen istifa etsin.
3- Tüm üniversitelerdeki rektörlük için üniversite bileşenlerinin rızası gözetilerek demokratik seçimler düzenlensin.
Kayyumları kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz.
Biliyoruz ki; kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz."

Polis Kadıköy Rasimpaşa Mahallesi Muhtarı'nın evini bastı
Protesto gösterisine katılan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini arayan polis yanlışlıkla Kadıköy Rasimpaşa (Yeldeğirmeni) Mahallesi muhtarı Sultan Aksu'nun evini bastı. Küçük kızının yanında yere yatırılan muhtara bir öğrencinin ismi soruldu.

Umutsen Sendikası Örgütlenme Koordinatörü Başaran Aksu, Rasimpaşa Mahallesi Muhtarı olan kardeşinin yaşadıklarını sosyal medya hesabından duyurdu. Aksu, “Bu sabah Yeldeğirmeni Muhtarı kardeşim @sultanaksuk eşi ve 7 yaşındaki kızının yaşadığı evi polislerce basılıyor. Yere yatırılıyorlar, tehditlerle Boğaziçi Üniversitesi eylemine katılan öğrencilerden birinin ismini soruluyor. Muhtar olduğuna ikna olunca özür diliyorlar” ifadelerini kullandı.
Başaran Aksu şöyle devam etti: “Evi basılan Muhtar olmazsa her yurttaş için böylesi davranış nedeniyle özür dilemek gerekmez mi? 7 yaşındaki bir kız çocuğuna yaşattıkları korku nasıl telafi edilecek? Yeldeğirmeni öğrencilerin yaşadığı bir mahalle ve muhtarın evi tüm öğrencilere açıktır.”

Süleyman Soylu'dan Boğaziçi Üniversitesi açıklaması: Türk polisi doğru yapmıştır
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabı üzerinden Prof. Dr. Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanması ile başlayan protestolarla ilgili bir açıklama yaptı.
Süleyman Soylu, yaptığı açıklamayı "Üniversiteye girmeye çalışan, Boğaziçili olmayan, terörle iltisaklı illegal gruplara, izin vermeyen Türk Polisi, doğru yapmıştır." notu ile paylaştı.

Boğaziçi öğrencilerine Muğla ve Denizli'den destek
Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin atanmış rektör Melih Bulu’yu istifa çağrısına destek vermek için Eğitim Sen Muğla ve Denizli Şubeleri açıklama yaptı. Eğitim Sen Muğla Şubesi Sınırsızlık Meydanı'nda yaptığı açıklamada, üniversitelerde şimdi de partili rektörlerin döneminin yaşandığı vurgusu yapıldı.

Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Birdal Savran, "Bugün itibariyle aralarından Boğaziçi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nin de bulunduğu 20 Üniversitemizin Rektörü, bir dönem AKP yöneticisi veya milletvekili olan isimlerden atanmıştır. Üniversiteler, fikirlerin özgürce açıklanmasını teşvik etmeli, bunun için gerekli tüm araçları ve ortamı sağlamalıdır" dedi. Üniversitelerin ihtiyacı olan akademik özgürlüğü, kurumsal özerkliği, birlikte yönetme fikrini savunmaya devam edeceklerini belirten Savran, "Laik ve bilimsel bir eğitim için, özgür, demokratik ve seküler bir yaşamın kurulması için mücadelemize devam edeceğiz. Üniversite kapılarına kelepçe vurulmasına, hak arayan öğrencileri gereksiz ve orantısız güç uygulayarak gözaltına alanlara karşı üniversitelerini ve değerlerini savunan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyelerinin, öğrencilerinin ve çalışanlarının yanında olduğumuzu bir kez daha dile getiriyoruz" diye konuştu.

Eğitim Sen Denizli Şube Başkanı Hüseyin Tıpırdamaz ise, atanan rektör Melih Bulu'nun ve polisin ilk icraatının kampüs kapılarına kelepçe vurmak olduğunu ifade etti. Boğaziçi Üniversitesi'yle dayanışma çağrısı yapan Tıpırdamaz, "Türkiye üniversiteleri AKP elinde cübbeleri polis postallarıyla ezilen, kapılarına kelepçe vurulan, siyasi iktidar karşısında el pençe durmaya zorlanan, akademisyenleri ihraç edilen, emekçileri güvencesiz çalışmaya mahkum edilen, öğrencileri gözaltına alınan yerlere dönüştürülmüştür" ifadelerini kullandı. Öğrencilerin serbest bırakılması gerektiğini vurgulayan Tıpırdamaz, "Tüm örgütlü gücümüzle sesimizi çoğaltıyoruz. Karanlığınıza, şiddetinize, kayırmacılığınıza, dayatmalarınıza alışmıyoruz, itiraz ediyoruz. Öğrencilere şiddeti, üniversite kapılarına kelepçeyi, kampüse polis çağırmayı üniversiteyi yönetmek sanan kayyumları üniversitelerimizde istemiyoruz" dedi.

Bekir Coşkun anısına bir kütüphane kurulacak
18 Ekim 2020 günü sonsuzluğa göç eden usta gazeteci – yazar Bekir Coşkun'un adı ölümsüzleşiyor. Heykelleri yaptırılan, adı parklara, sokaklara, caddelere verilen Bekir Coşkun anısına bir kütüphane kurulacak. Haber dünyanın en güzel coğrafyalarından, Ayvalık'tan geldi. Efsane yazar Bekir Coşkun bir Ayvalık sevdalısıydı. Değerli eşi Andree hanım ve sevgili köpekleriyle birlikte yaz aylarını Cunda'daki evinde geçirirdi. Ömrünün son yıllarındaysa oradan ayrılmadı. Türkiye'nin aydın ve yurtsever insanlarının sevgilisi Bekir Coşkun Ayvalıklılar'ın gönlünde ayrı bir yer edindi. Vefalı Ayvalık Halkı onu hiç unutmayacağını gösterdi. Bu doğrultuda bir kütüphane oluşturulması kararlaştırıldı. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin projeyi Ocak ayı olağanüstü meclis toplantısına getirdi. Karar oy çokluğu onaylandı. Onay kararını başkan ve meclis üyeleri alkışladı. 13 CHP'li, 8 DP'li, 3 MHP'li üye kabul oyu verirken, sadece 1 AKP'li üye ret oyu kullandı.

Buna göre, Bekir Coşkun Kütüphanesi Cunda Adası'nda oluşturulacak. Bunun için bir çalışma ekibi kurulacak, uzman desteği alınacak, usta yazarın eşi Andree Coşkun da katkı sağlayacak. Cunda'da, eski belediye başkanı Ahmet Tüfekçi döneminde restore edilen, Rumlar'dan kalma tarihi yapı yeniden düzenlenecek. Dışı olduğu gibi korunan, içi uzmanlar tarafından modernize edilen belediyeye ait yapının alt katı kültür salonu, üst katı ise kütüphane olarak kullanılacak. Cunda Kültür Merkezi ve Bekir Coşkun Kütüphanesi'nin bulunduğu yapı 110 metrekarelik zemine oturuyor. Yapının yaklaşık 200 metrekarelik bahçesi de bulunuyor.

Korona haberlerine gelince:
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan Çin aşısıyla ilgili flaş açıklama
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Çin'de üretilen Sinovac aşısıyla ilgili merak edilen soruları yanıtladı. Haber Global ekranlarında konuşan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Endonezya'da 60 yaş ve üzeri kişilere Çin aşısının uygulanmayacak olmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunurken, yine de aşı olacağını çünkü hastalığın kötü seyrettiğini belirtti.

Ceyhan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:
"Endonezya'nın yaptığı son derece doğru. Aşılamayı başka türlü uygulama şemalarına bakarak ayarlamak güvenilir değil. Aşılar arasındaki doz aralığında da aynı şey söz konusu. Sinovac'ın ürettiği aşının bütün çalışmaları 18 ve 60 yaş arasında yapılıyor. Türkiye'de de böyle, Endonezya'da da. Çin'in sonuçları açıklaması lazım fakat Çin ısrarla hangi tarihte açıklayacağını söylemedi.

Elimizde bizim 18-60 yaş arasında sadece Türkiye'de 1322 vaka veriye dayanarak karar veriliyor. Bu rakam aşı için ancak Faz 2 denilebilecek bir rakam. 7100'ün altında denek sayısı ile söylenen hiçbir lafın bilimsel güvenilirliği yok. Bu çalışma ile biz aşıya hazırlanıyoruz. Acaba sonuçlar beklendiğimi gibi çıkmadı onun için mi açıklanmıyor diye şüpheler de doğuyor. Kendi adıma böyle bir durumda aşılama yaptırır mıyım diye baktığımda yine de yaptırırım diyorum. Çünkü hastalık kötü seyrediyor. Bizim artık aşının etkisizliğini göze alıp bu aşıyı yaptırmak dışında çaremiz yok.

Diyelim ki bu aşı etkisiz çıktı. Yarın mRNA aşıları yaptırılabilir mi? Etkisinde bir azalma olur. Neticede düşük bir antikor düzeyi oluşturuyorsa sonraki aşının etkisini bir nokta engeller. 60 yaşın üzerinde hiçbir verisi yok bunun. Bu gruba bu aşıyı yapmak açıkçası tamamen bir kumar. Tutarsa tutar diye düşünülebilir. Yoksa onun dışında hiçbir veri yok. Sadece tek başına Çin aşısı alan biz varız. Çin'in bile 2'si hazır, biri de devam eden 3 aşısı var. Buna rağmen Çin, diğer ülkelerde üretilen aşılardan da ısmarladı kendisine.

Kanada, nüfusunun 9 katı kadar aşı satın aldı. Çünkü hiçbirisinin Faz 3 çalışması yoktu. Birisi etkisiz çıkarsa etkili çıkanı yaparım diye. 4 misli yetecek kadar aşı satın aldılar. 60 yaşın üzerinde verisi olan Pfizer/Biontech aşısı var. Onlar küçük bir grupta da olsa bir çalışma yaptılar, ama Çin aşısıyla ilgili hiçbir veri yok.

ABD'de 65 yaş üstü henüz aşılamada bir sıraya konmadı. Onlar Pfizer/Biontech aşısına bile vaka sayısı az diye güvenmedikleri için sadece sağlık personelini aşılıyorlar. Aşılamada bir kural vardır. Tekrarı gereken çocuk aşısında aralığı geciktirirseniz, bir ay diyelim, 3-4 aya çıkarırsanız aşı etkinliğinde azalma olmaz, ama genel kurallar hepsinin çalışması yapılarak ortaya çıkmış. Denenmiş mesela. Henüz bu çalışmada böyle bir veri yok. Bir aşı ilk başlangıçta hangi protokolle çalışıldıysa, 14 gün arayla mı, 28 gün arayla mı, o protokolde etkili olduğunu söylemek mümkün. Bunu değiştirince çalışma olmadığında etkinliği devam ediyor diyemezsiniz. Eğer arayı uzatırsanız, 28 gün yaparsınız, o zaman virüslerde bir direnç mekanizması ortaya çıkıyor. Çin aşısında bilmiyoruz ama Pfizer/Biontech aşısında biliyoruz ki ilk aşıdan sonra yüzde 50, ikinci aşıdan sonra etkinlik yüzde 95'e çıkıyor. Yüzde 50'de tutarsanız, virüs bir süre sonra mutasyon geçiriyor. O yüzden mümkün olduğu kadar kısa sürede virüsün vücuttan atılması lazım. Devletler kafasına göre kararlar alırlarsa bu yararını bir tarafa bırakın, zarar da verebilecek bir yaklaşım olabilir. "Aşı sayısı az ,çok kişiyi aşılayalım, yüzde 50 korunsunlar" dediğiniz zaman aşıdan beklediğiniz etkinlik zaten ortadan kalkar.

Henüz aşının etkinliğini azaltacak bir mutasyon ortaya çıkmadı. İngiltere'de başlayan mutasyon da genetik laboratuvarlarda elde edilen bir sonuç. Henüz kliniğe yansıyan bir durum da gösterilmiş değil. Bunu klinik takiplerle göreceğiz. Ben bu tip mutasyonların çok kötü karşılanmaması gerektiğini düşünüyorum. Virüs daha bulaştırıcı hale gelecek, ama daha az zararlı hale gelecek ki biz bu pandemiden kurtulalım."

Mısır'da Kovid-19 nedeniyle ilk bebek ölümü gerçekleşti
Mısır’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle 16 aylık bir bebek hayatını kaybetti. Mısır yerel basınında yer alan haberlerde, İskenderiye kentinde yaklaşık 10 gün önce İskenderiye Çocuk Hastanesi'nde tedavi için gözetim altına alınan 16 aylık Kori M. adlı bebeğin, Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi. Söz konusu bebek, Mısır’da Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitiren ilk çocuk olarak kayıtlara geçti. Kori bebeğe Kovid-19’un, Buhayra kentinin Demenhur ilçesinde hemşire olarak görev yapan annesinden bulaştığı tespit edildi.

Mısır genelinde Kovid-19 kaynaklı toplam can kaybının 7 bin 918'e, vaka sayısının 144 bin 583'e, iyileşen hasta sayısının ise 115 bin 414'e ulaştığı belirtiliyor. Başkent Kahire'de Kovid-19'la mücadele kapsamında kapalı alanlarda maske zorunluluğu dahil olmak üzere birçok tedbir alınmıştı. (AA)


Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.


“Günün Yazarı&Şairi” olarak 20 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 99. doğum günü olan Orhan Asena’yı seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Orhan Asena, 7 Ocak 1922’de Diyarbakır’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Diyarbakır’da tamamladı. 1945 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Eğil, Niksar, Ulukışla'da hükümet doktorluğu yaptı. 1955'te çocuk hastalıkları uzmanı oldu. Çocuk hastalıkları uzmanı olunca, Çocuk Esirgeme Kurumu ve Sosyal Sigortalar Kurumu'nda çalıştı.  12 Mart Muhtırası'ndan sonra Almanya’ya yerleşmek zorunda kaldı. Sekiz yıl Almanya'da hekim olarak çalıştı. Türkiye’ye döndükten sonra Ankara’ya yerleşti. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nde edebî kurul üyesi ve başkanı olarak da görev yaptı.

Çocuk yaşlarda şiir ve öykü yazmaya başladı. İlk tiyatro çalışmalarını lise yıllarında yaptı. Yazın dünyasına şiir ve hikâye yazarak girdi. İlk şiirleri "Yaratış" ve "İstanbul" dergilerinde yayımlandı. Zamanla oyun yazarlığına yöneldi. İlk oyunu "Tanrılar ve İnsanlar - Gılgamış", 1954-1955 tiyatro mevsiminde Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sahnelendi ve 1959 yılında da da kitap olarak yayımlandı. 1960 yılında TDK Tiyatro Ödülü'nü alan bu yapıtı İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Rusça, İtalyanca dillerine çevrildi.

Oyun yazarlığına devam eden Asena, kırkı aşkın oyun yazdı ve oyunları Türkiye'deki tüm sahnelerde oynandı. Oyunlarından yaklaşık yarısı kitap olarak yayımlandı. Eserlerinde baş kaldırı teması ağır bastı. Atçalı Kel Memet'in hayatını işlediği "Atçalı Kel Mehmet" adlı oyunuyla TRT'den 1970 yılında Başarı Ödülü'nü aldı. Daha sonraları ise İsmet Küntay Tiyatro Ödülü'nü, Avni Dilligil Tiyatro Ödülü'nü ve Türkiye İş Bankası Büyük Tiyatro Ödülü'nü kazandı. Tiyatro eleştirmenlerince "Türk tiyatrosunun Shakespeare'i" olarak tanımlanmıştır. 1950 sonrası Türk tiyatrosunun en önemli yazarlarından birisidir. Daha çok tarihi konuları ele alan eserler vermiş, çok üretken bir oyun yazarıdır.

1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından "Devlet Sanatçısı" ünvânına lâyık görüldü. Asena 15 Şubat 2001 yılında Ankara'da hayata veda etti. Cebeci Asrî Mezarlığı'nda toprağa verildi.

2002 yılından itibaren Diyarbakır’da, Diyarbakır Devlet Tiyatrosu tarafından Orhan Asena anısına onun adını taşıyan "Yerli Oyunlar Festivali" düzenlenmektedir.

ESERLERİ:
Oyun :
Korku-1956
Kocaoğlan-1956 (Basın Yay.Gen. Müd. birincilik ödülü)
Tanrılar ve İnsanlar-1960 (Türk Dil Kurumu Tiyatro Ödülü)
Hürrem Sultan-1960
Yalan-1962
Kapılar-1963
Tohum ve Toprak /Alemdar Paşa-1964
Gecenin Sonu-1964
Hacivat Politikacı-1964 ( Kültür Bak.Karagöz Metinleri yarışması üçüncülük)
Fadik Kız-1968
Öç-1968
Korkunç Oyun-1968
Simavnalı Şeyh Bedrettin-1969
Atçalı Kel Mehmet-1970 (TRT Sanat Ödülleri Yarışması Başarı Ödülü -1970)
Geçkin Kız-1971
El Kapısı-1972
16 Mart 1920-1974
Karagöz Emekli-1974
Şili'de Av-1975 (İsmet Küntay Tiyatro Ödülü)
Ölü Kentin Nabzı-1978 (1980- İsmet Küntay Tiyatro Ödülü)
Murtaza-1978
Ali-1979 (Çocuk Oyunu)
Seyis Başı Konağı-1981
Ölümü Yaşamak-1982 (1983 -Avni Dilligil Tiyatro Ödülü)
Ya Devlet Başa, Ya Kuzgun Leşe-1982 (1983-Türkiye İş Ban. Tiyatro Ödülü)
İlk Yıllar-Roksolan-1985
Toroslar'dan Öteye-1985
Karagöz Emekli Oldu-1986 (Kültür Bak. Karagöz Metni Yarış.üçüncülük-1986)
Yıldız Yargılanması-1990 ( 1991 Güngör Dilmen'in oyunu ile birlikte)
Şiir:
Masal-1941
Kıt Kanaat-1957
Senaryo çalışmaları:
"Kurtuluş Savaşı’nda Efeler
Aranan Adam-İçerdeki Adam-Dünya Yurttaşı (Nazım Üçlemesi)
Gılgameş
Ya Devlet Başa, Ya Kuzgun Leşe
Kurtlar Kuşlar Uyurken
Hünkar Hacı Bektaş Veli
Fadik Kız
Yörük Elif

Sizlerle bir şiirini paylaşarak değerli insanı anmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

ATATÜRK BİR ÇIKIŞTIR, VARIŞ DEĞİL

Atatürk bir çıkıştır, varış değil.
Varmak tükenmek demek, Atatürk tükenmez,
Varmak ölüm demek, Atatürk ölmez..
Ben ölürüm, benimle bir eksilir Atatürk,
Sen doğarsın, o doğar, başkaları doğar;
Sizinle bin doğar, bin çoğalır, bin yücelir,
Dünya sürer, yaşam sürer, sürer Atatürk…


Atatürk bir yönün adı, özgürlüğe, uygarlığa, ileriye
Bir parlamış, bir sönmüş, işte yolun demiş,
Atatürk bir ufkun adı, dağın değil,
Himalaya kadar bile olsa, dağın değil,
Dağ durur, oysa ufuk yürür.
Her ufukta Atatürk büyür.
Her ufukta yenilenir bir kez…


Atatürk bir ilk hızdır doğada ki,
Tohumu çatlayan bir güç,
Kozayı delen ilk vuruş,
Kuşun kanadındaki ilk günü,
Koş demiş, atıl demiş sana, durulur mu?
Atatürk durmuş mu ki, sen durasın?
Atatürk susmuş mu ki, sen susasın?
Atatürk ölmüş mü ki, sen ölesin?


Atatürk bir kavganın adı, hergün yenilenen,
Hergün değişen düşmana karşı.
Bilgisizliktir bu düşmanın adı çok kez.
Geriliktir, aptallıktır, dönekliktir.
Çıkarcılık, neme gerekçilik, vurdum duymazlık,
Korkaklık, eyyamcılık, yalancılık,
Bir bakarsın topla tüfekle yürür üstüne,
Bir bakarsın gülücüklerle, okşamalarla gelmiş,
Bir bakarsın, seni ta içinden kemirir bir kurtçuk.


Atatürk bir ak törenin, bir bulucunun adı,
Hergün bizi bir kez daha uyaran,
Hergün bizi bir kez daha yürüten doruğa.
Yiğitliğe, namusluluğa, doğruluğa,
Hergün bir kez daha yarışalım diye kendisiyle,
O en güzele, en yüceye, en doğruya…


#OrhanAsena


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Osmaniye'nin Kurtuluş Günü:
7 Ocak 1922 tarihi Osmaniye ilinin Türk ordusu tarafından Fransız işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Osmaniye ilinin 99. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası (7-14 Ocak)
Toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl dünyada 7-14 Ocak tarihleri arası "Beyaz Baston Körler Haftası" olarak anılmaktadır. 1921 yılında Londra'da trafik kazası sonucu görme yetisini kaybeden bir fotoğraf sanatçısı, dış dünyanın kendisini fark etmesi ve dikkat çekmek için bastonunu beyaza boyayarak dolaşmaya başlar. Bu deneyim o denli başarılı olur ki, 1931′de Fransız Körler Örgütü körlerin bastonunun beyaza boyanmasını ve "Beyaz Baston" adıyla simgeleştirilmesini kararlaştırır. Ve bu simgeyle beraber Dünyada her yıl Ocak ayının ikinci haftası olan 7-14 Ocak tarihleri ‘Beyaz Baston Körler Haftası’  olarak kabul edilir. Bu hafta içinde resmi ve sivil çeşitli kuruluşlar yaptıkları etkinliklerle göz sağlığının önemini vurgulamakta, görme özürlü kişilerin bu durumdan kaynaklanan sorunlarına çözüm yolları araştırılmaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

7 Ocak 1558 - Fransa, İngiltere'nin Kıta Avrupası'ndaki son toprağı olan Calais'yi de ele geçirdi.
7 Ocak 1598 - Boris Godunov, Rus Çarı oldu.
7 Ocak 1610 - İtalyan astronom Galileo Galilei, Jüpiter'in iki uydusunu (Ganymede, Callisto) tespit etti.
7 Ocak 1634 - IV. Murad'ın emriyle, Şeyhülislam Ahizade Hüseyin Efendi boğdurularak öldürüldü. Böylelikle Osmanlı'da ilk defa bir şeyhülislam öldürülmüş oldu.
7 Ocak 1714 - İngiliz mühendis Henry Mill, daktilo makinesinin patentini aldı.
7 Ocak 1785 - Fransız havacı Jean-Pierre Blanchard ve Amerikalı fizikçi John Jeffries, bir balonla Manş Denizi'ni geçtiler.
7 Ocak 1789 - İlk Amerikan Başkanlık seçimleri yapıldı. Seçmenler delegeleri, onlar da bir ay sonra Ülkenin ilk Başkanını belirlediler: George Washington.
7 Ocak 1887 - Thomas Stevens, dünya çapında bisiklet turu tamamlayan ilk kişi oldu.
7 Ocak 1904 - İlk uluslararası Mors Alfabesi acil durum sinyali "CQD" kabul edildi, ancak iki yıl sonra yerini SOS sinyaline bırakacaktır.
7 Ocak 1913 - Ham petrolden benzin eldesi patentlendi.
7 Ocak 1924 - Türkiye Millî Eğitim Bakanlığı yabancı okulların binaları içinde bulunan dinî simge ve işaretlerin kaldırılması için bir genelge yayımladı.
7 Ocak 1927 - Okyanus aşırı ilk telefon görüşmesi, New York'tan Londra'ya yapıldı.
7 Ocak 1935 - İtalya diktatörü Benito Mussolini ile Fransa Dış İşleri Bakanı Roma'da görüştü. Resmi açıklamaya göre iki Ülkenin Afrika'daki çıkarlarıyla ilgili anlaşmalar yapıldı.
7 Ocak 1942 - Hamlet davası sonuçlandı. Muhsin Ertuğrul, Peyami Sefa ve Celaleddin Ezine'ye verilen cezalar ertelendi.
7 Ocak 1944 - Çorap imalatı hakkı Sümerbank'a verildi.
7 Ocak 1946 - CHP'den ayrılan Celâl Bayar ile Adnan Menderes, Fuad Köprülü ve Refik Koraltan, Demokrat Parti'nin kuruluş başvurusunu yaptılar.
7 Ocak 1946 - İlk başarılı yüksek hızlı elektronik bilgisayar "Eniac", Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanıma girdi. Eniac, elektronik-dijital bilgisayara giden yolda atılmış büyük adımlardan biri olarak 1955'e kadar kullanıldı.
7 Ocak 1950 - Karabük Demir ve Çelik İşletmesi'nde "Zeynep" adı verilen yüksek fırın hizmete açıldı.
7 Ocak 1950 - Demokrat Parti yeni Seçim Kanunu'yla ilgili bildiri yayınladı: "Önümüzdeki seçimler mutlaka dürüst olmalıdır."
7 Ocak 1953 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Harry Truman, ülkesinin hidrojen bombası geliştirdiğini açıkladı.
7 Ocak 1954 - Demokrat Parti, Genç Demokratlar adında bir gençlik örgütü kurdu.
7 Ocak 1957 - Millî Türk Talebe Birliği "rock and roll" ve "striptiz"in yasaklanmasını istedi.
7 Ocak 1959 - Amerika Birleşik Devletleri, Fidel Castro'nun yeni Küba Hükümetini tanıdı.
7 Ocak 1960 - Su altından atılabilen nükleer Polaris füzesi'nin ilk denemesi yapıldı.
7 Ocak 1963 - Cibali Tütün Fabrikası'nda 3500 işçi yemek boykotu yaptı.
7 Ocak 1967 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı bir açıklama yaptı; Türkiye'de 25.000 frengili, 10.000 cüzamlı, 750.000'de veremli var.
7 Ocak 1979 - Vietnam Ordusu, Kamboçya'nın Başkenti Phnom Penh'i ele geçirdi ve Khmer Rouge rejimine son verdi.
7 Ocak 1980 - Hindistan'da yapılan seçimleri, İndira Gandhi'nin Kongre Partisi kazandı.
7 Ocak 1984 - Başbakan Turgut Özal ilk basın toplantısını düzenledi.
7 Ocak 1990 - Pisa Kulesi, 800 yıllık tarihi boyunca ilk kez güvenlik gerekçesiyle ziyaretlere kapatıldı.
7 Ocak 1992 - Cemal Süreya Şiir Ödülü, Adnan Özer ve Süreyya Berfe'ye verildi.
7 Ocak 1997 - Demokrat Türkiye Partisi kuruldu, Hüsamettin Cindoruk partinin Genel Başkanlığına seçildi.
7 Ocak 1999 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Bill Clinton'ın azli istemiyle açılan dava başladı.
7 Ocak 2015 - Paris'te bulunan mizah dergisi Charlie Hebdo'ya silahlı saldırı yapıldı. 12 kişi hayatını kaybetti.
7 Ocak 2019 - Ferrari'de Maurizio Arrivabene 'nin yerine Mattia Binotto getirildi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

7 Ocak 1502 - Papa XIII. Gregorius, Katolik Kilisesi Papası (ö. 1585)
7 Ocak 1768 - Joseph Bonaparte, Napoli ve İspanya Kralı (Napolyon Bonapart'ın kardeşi) (ö. 1844)
7 Ocak 1800 - Millard Fillmore, Amerika Birleşik Devletleri'nin 13. Başkanı (ö. 1874)
7 Ocak 1851 - Nikolai Tchaikovsky, Rus devrimci ve Rusya'da halkçı hareketin ilk liderlerinden (ö. 1926)
7 Ocak 1873 - Charles Péguy, Fransız şair (ö. 1914)
7 Ocak 1898 - Al Bowlly, Mozambik doğumlu İngiliz şarkıcı, caz gitaristi ve kompozitör (ö. 1941)
7 Ocak 1899 - Francis Poulenc, Fransız besteci (ö. 1963)
7 Ocak 1901 - Fahrelnisa Zeyd, Ressam (ö. 1991)
7 Ocak 1901 - Fikret Adil, Yazar (ö. 1973)
7 Ocak 1903 - Antanas Sniečkus, Litvan komünist, partizan ve siyasetçi (ö. 1974)
7 Ocak 1906 - Henry "Red" Allen, Afrika kökenli Amerikan caz müzisyeni (ö. 1967)
7 Ocak 1907 - Baha Gelenbevi, Fotoğraf ve sinema sanatçısı (ö. 1984)
7 Ocak 1916 - Elena Çavuşesku, Romanya Sosyalist Cumhuriyeti'nin Başbakan Yardımcısı (ö. 1989)
7 Ocak 1916 - Paul Keres, Estonyalı satranççı (ö. 1975)
7 Ocak 1922 - Orhan Asena, Türk oyun yazarı, şair ve çocuk hastalıkları uzmanı (ö. 2001)
7 Ocak 1926 - Atanas Zabaznoski, Makedon komünist aktivist, Yugoslavya Cephesi'nde savaşan asker, Halk Kahramanı Nişanı sahibi (ö. 2013)
7 Ocak 1934 - Peri Han, Sinema oyuncusu (ö. 2008)
7 Ocak 1934 - Tasos Papadopulos, Kıbrıs Cumhuriyeti Devlet Başkanı ve siyasetçi (ö. 2008)
7 Ocak 1938 - Roland Topor, Fransız oyun yazarı (ö. 1997)
7 Ocak 1941 - John E. Walker, İngiliz kimyager ve Nobel Kimya Ödülü sahibi.
7 Ocak 1947 - Sadık Ahmet, Batı Trakyalı Türk tıp doktoru ve siyasetçi (Batı Trakya Türkleri'nin hakları için verdiği mücadele ile tanınan) (ö. 1995)
7 Ocak 1948 - Rana Alagöz, Türk pop müziği şarkıcısı.
7 Ocak 1956 - Leonard Lansink, Alman oyuncu.
7 Ocak 1957 - Katie Couric, Amerikalı haber spikeri.
7 Ocak 1960 - Emrullah İşler, Akademisyen ve siyasetçi.
7 Ocak 1962 - Hallie Todd, Amerikalı sinema ve TV oyuncusu.
7 Ocak 1964 - Nicolas Cage, Amerikalı sinema oyuncusu ve En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü sahibi.
7 Ocak 1970 - Saruhan Hünel, Sinema ve dizi oyuncusu.
7 Ocak 1971 - Jeremy Renner, Amerikalı aktör, film yapımcısı ve müzisyen.
7 Ocak 1973 - Liu Bolin, Çinli sanatçı.
7 Ocak 1985 - Lewis Hamilton, İngiliz Formula 1 pilotu.
7 Ocak 1988 - Hardwell, Hollandalı DJ ve prodüktör.
7 Ocak 1990 - Liam Aiken, Amerikalı sinema oyuncusu.
7 Ocak 1990 - Gregor Schlierenzauer, Avusturyalı sporcu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

7 Ocak 1220 - I. İzzeddin Keykavus, Selçuklu Devleti Sultanı (d. 1180)
7 Ocak 1858 - Mustafa Reşit Paşa, Osmanlı Sadrazamı, diplomat ve Osmanlı Devleti'nde Tanzimâtın mimarı (d. 1800)
7 Ocak 1892 - Tevfik Paşa, Mısır Hidivi (d. 1852)
7 Ocak 1920 - Edmund Barton, Avustralya'nın ilk Başbakanı (d. 1849)
7 Ocak 1932 - André Maginot, Fransız devlet adamı (Majino Hattı'na adını veren) (d. 1877)
7 Ocak 1943 - Nikola Tesla, Sırp asıllı fizikçi (d. 1856)
7 Ocak 1944 - Muslihiddin Adil Taylan, Akademisyen ve idare hukuku profesörü (d. 1881)
7 Ocak 1951 - René Guénon, Fransız metafizikçi yazar (d. 1886)
7 Ocak 1968 - Fahri Kopuz, Besteci (d. 1882)
7 Ocak 1988 - Trevor Howard, İngiliz aktör (d. 1913)
7 Ocak 1989 - Hirohito, Japon İmparatoru (d. 1901)
7 Ocak 1998 - Richard Hamming, Amerikan matematikçi (d. 1915)
7 Ocak 1998 - Vladimir Prelog, Hırvat-İsviçreli kimyacı ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (d. 1906)
7 Ocak 2001 - Şarl Helu, Lübnanlı devlet adamı (d. 1913)
7 Ocak 2004 - Ingrid Thulin, İsveçli oyuncu (d. 1926)
7 Ocak 2014 - Huban Öztoprak, Tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu (d. 1987)
7 Ocak 2015 - Ayla Gürses, Ses sanatçısı (Yıldırım Gürses'in eşi) (d. 1946)
7 Ocak 2015 - David Rolfe, Avustralyalı yüzücü (d. 1964)
7 Ocak 2015 - Remzi Evren, Sinema sanatçısı (d. 1957)
7 Ocak 2015 - Rod Taylor, Avustralyalı oyuncu (d. 1930)
7 Ocak 2016 - Valerio Zanone, İtalyan politikacı (d. 1936)
7 Ocak 2017 - Refik Erduran, Oyun yazarı, yayımcı ve gazeteci (d. 1928)
7 Ocak 2017 - Osman Bayezid Osmanoğlu, Osmanlı Hanedanı'nın reisi (d. 1924)
7 Ocak 2017 - Lech Trzeciakowski, Polonyalı tarihçi (d. 1931)
7 Ocak 2018 - France Gall, Fransız şarkıcı, 1965 Eurovision birincisi (Lüksemburg adına) (d. 1947)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Perşembe.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?