2021 yılında Çin'in sahneye çıkısı eskisinden daha güçlü olacak

Dünya arenasında her ne kadar itibar kaybetmiş rolüne bürünse de sahneye çıkışı eskisinden çok daha güçlü olacak. Tedarik zincirinde ise artık dünyanın talebini karşılamaya başlayacak.

ÇİN’in izlediği stratejiler…

Dünya, sadece pandemi, silah, savunma ve stratejik konuların üstünde dururken ÇİN, Amerika ve Almanya ilişkilerini bozmaya başlayacak. Dünyanın birçok ülkesinde üs kurması, asker göndermesi gündeminde yer alacak olan ÇİN’in köklerini saldığı 2021 yılına hazırlıklı olun.

İPEK YOLU FONU

Bir kuşak projesi olan İpek Yolu güzergahı ne anlama geliyor? Ülke yönetiminin 2013 yılında açıkladığı ‘’İpek Yolu Ekonomik Kuşağı’’ ve ‘21. Yüzyıl Deniz İpek Yol’, kısaca ‘Bir Kuşak-Bir Yol’ projesi, ÇİN ekonomisini bölge ülkeleri ile bütünleştirme çabalarını destekleyen ve bütünleşmenin kapsamını genişletmeyi hedefleyen bir girişimdir. Bu girişim çerçevesinde ÇİN, ÇİN’DEN AVRUPA’YA, ORTA ASYA ve TÜRKİYE üzerinden AKDENİZ’E, HİNT OKYANUSU’NA, ORTADOĞU’YA ulaşan GAÜB ülkelerini (ÇİN,HİNDİSTAN,JAPONYA,KORE, AVUSTURALYA, YENİ ZELENDA’yı kapsayan) birbirlerine ve ÇİN’E bağlayan belli bazı kara ve deniz yolu güzergahları üzerindeki ülkelere, kara ve demir yolları, limanlar ve havaalanları, enerji ve iletişim altyapılarını ortaklaşa geliştirme önerisi götürmüştür. Girişim, ilgili ülkelerin bu altyapının sağlayacağı olanakları değerlendirerek ekonomik gelişimlerini hızlandırmak için birbirleriyle ekonomik ve sosyal işbirliğine girmeleri, aralarındaki ticaret ve yatırımları kolaylaştıracak iyileştirmelere gitmelerine yönelik önerilerle bir ekonomik bütünleşme öğesi taşımaktaydı.

ÇİN, bu girişim çerçevesinde gerçekleştirilecek altyapı projelerine, sağlayacağı finansman olanakları ile katkı payı yapmayı öngörüyordu.

Bu çerçevede, 2015 yılında ÇİN KALKINMA BANKASI yetkilileri, 60 ülkede 90 kadar proje için 900 milyar Amerikan doları tutarında kredi sağlanacağını belirtiyorlardı. Ülkenin büyük devlet bankaları da bu projeye finansman sağlayacaklardı. Bunlardan BANK OF CHINA yetkilileri 2015-2017 yılları arasında bu projeler için 100 milyar dolar tutarında kredi verilmesinin planladığını belirtiyordu. ÇİN hükümetinin sağladığı 40 milyar dolar sermayeyle 2014 yılı sonunda kurulan İpek Yolu Fonu da bu girişim çerçevesinde gerçekleştirilecek projelere kaynak sağlayan bir diğer kanalı oluşturuyordu. Fon 2016 yılı başında RUSYA ve ORTADOĞU bölgesinde bazı projelere ortak olarak bu yönde faaliyet göstermeye başlamıştı.

Diğer bir fon kaynağı…

ASYA ALTYAPI YATIRIM BANKASI da İPEKYOLU projeleri için bir başka finansman kaynağı oluşturuyordu. Bu banka, ‘BİR KUŞAK-BİR YOL’ ile aynı zamanlarda ortaya koyulan ve onunla uyum sağlayan, ÇİN’İN bir diğer uluslarası işbirliği girişimidir. Bankanın kuruluş süreci 2013 yılı sonlarında, ÇİN’İN ASYA ülkelerinin büyük boyutlardaki altyapı yatırımı gereksinimlerine odaklanmak üzere uluslararası ortaklıkla 100 milyar dolar sermayeli bir banka kurma önerisi ile başladı.

İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde AMERİKA önderliğinde kurulan DÜNYA BANKASI ve ASYA KALKINMA BANKASI’NA seçenek oluşturacak bu girişim, doğal olarak AMERİKA tarafından olumlu karşılanmadı. AMERİKA girişime katılımı engellemeye çalışsa da, bunda büyük ölçüde başarısız olmuş, en önemli stratejik ortaklarından İNGİLTERE bile bu projeye katılan ülkeler arasında yer almıştı.

Banka, TÜRKİYE de dahil, AMERİKA ve JAPONYA dışında, dünyanın büyük ekonomilerinin aralarında olduğu 57 kurucu ortakla 2015 yılı sonunda kuruldu. ÇİN,HİNDİSTAN ve RUSYA bankanın en büyük üç ortağını oluşturuyorlardı.

Görüldüğü üzere, yüksek maliyetli girişimlerin ÇİN için olası bir başka yararının da ekonomi için dış talep oluşturmak olduğunu söyleyebiliriz. Bu girişimler çerçevesinde gerçekleştirilecek projeler bir yandan ÇİN’İN altyapı projelerinde uzman şirketleri için iş olanakları, bir yandan da ÇİN’İN fazla kapasite nedeniyle sıkıntıda olan demir-çelik, çimento gibi sektörleri için talep oluşmasını sağlayabilecektir.

ÇİNLİ şirketlerin bu şekilde girdikleri dış pazarlarda kalarak konumlarını güçlendirmeleri ve ÇİN ekonomisi için kalıcı bir talep oluşturmaları da olası görünüyor.

Özetle, bu girişimlerin ÇİN’İN dünyadaki ekonomik ve politik gücünü artıran stratejik yararları daha da önemli olabilir. DÜNYA BANKASI ve IMF gibi küresel finans kuruluşlarında ekonomik gücüyle orantılı düzeyde söz sahibi olamayan ÇİN, ‘ASYA ALTYAPI YATIRIM BANKASI’ ile yönetiminde hakim konumda olduğu kendi küresel finans kuruluşunu ortaya çıkartmış, bir anlamda daha fazla ağırlığa sahip olduğu bir dünya düzenine doğru ilk adımı atmış oluyor. Öte yandan bu yolla ÇİN ekonomisinin dünyanın önemli pazarları ve enerji ile hammadde kaynaklarına bağlantısının çeşitlendirilmesi, hızlandırılması, ucuzlatılmasını sağlayacak bir süreç başlatılıyor. Böylece ÇİN ekonomisinin, üretim zincirlerinin başta GAÜB olmak üzere çevre ülkelerine verimli bir şekilde uzatılmasına da zemin ve olanak sağlanıyor.

Serra Aytaç / Mali Müşavir

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Serra Aytaç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?