Toplu taşıma kısıtlaması mahkemelik oldu


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:
Akıl hastanesinde deliler bi araya gelip kaçış planı yapmışlar. Elebaşları olan planı anlatmaya başlamış:
-"Büyük bir kütük bulup ilk önce 1. kapıyı, sonra 2. kapıyı ve daha sonra 3. kapıyı kıracağız ve herkes başının çaresine bakıp kaçacak."
Sabah olunca bir kütük bulmuşlar. Doğruca 1. kapıyı kırmışlar. Sonra 2. kapıya koşup onu da kırdıktan sonra 3. kapıya yönelmişler. 3. kapının açık olduğunu gören elebaşlarının morali bozulmuş bir anda.
-"Arkadaşlar, planımız bozuldu, geri dönüyoruz." demiş.

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:
"Kendi kendini aldatmak, başkalarını kandırmak kadar basit değildir ve insan kendi içindeki adaletten ürkmeye başlar." demiş Peyami Safa.
Aslında bayağı iyi kandırıyorum kendimi.
Ya da öyle sanıyorum belki de.
İçimdeki adalet de bana pek adil davranmadı şimdiye kadar.
Umarım bundan sonra daha adil olur.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:
"Pirinç yerine bulgur tercih edin. Glisemik indeksi düşük olan bulgur, kan şekeri seviyenizi dengeler, içerdiği lif ve proteinler pirince göre daha yüksektir. İki yemek kaşığı bulgur bir ince dilim ekmeğe eşittir."

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:
"Devekuşlarının gözleri beyinlerinden büyüktür."
Aynı özellik insanlarda olsaydı epey tuhaf olurdu, değil mi?

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Memur ve emeklilerin zam oranı belli oldu
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon verilerine göre memur ve emeklilere yılın ilk yarısında yapılacak zam oranı netleşti. Aralık ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık yüzde 1,25 arttı, yıllık enflasyon 14,6 oldu.

12 milyona yakın SSK ve Bağ-Kur emeklisine Ocak ayı maaşları zamlı ödenecek. Temmuz-Aralık döneminde enflasyon yüzde 8,36 olarak gerçekleşti. Bu rakama göre memur ve memur emeklilerine yüzde 4.36 enflasyon zammı yapılacak. Memur ve memur emeklileri yüzde 3’lük de sözleşme zammı alacaktı. Böylece memur ve memur emeklileri ocak ayında toplam yüzde 7.36 zam alacak. En düşük memur maaşı 3 bin 812 liradan 4 bin 92 liraya, en düşük emekli memur aylığı da 2 bin 814 liradan 3 bin 21 liraya çıkacak. İşçi esnaf ve çiftçi emeklilerinin maaşlarına ise yüzde 8,36 zam yapılacak. En düşük işçi emeklisinin aylığı 1335 liradan 1447 liraya yükselecek. En düşük esnaf emeklisinin aylığı 1627 liradan 1763 liraya çıkacak. En düşük çiftçi emeklisinin aylığı ise 1534 liradan 1662 liraya yükselecek.

Ocak ayı kira zam oranı belli oldu
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 yılı Aralık ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre tüketici fiyat endeksinde (TÜFE) Aralık ayında yıllık yüzde 14,60, aylık yüzde1,25 arttı. TÜFE’de (2003=100) 2020 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 1,25, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 14,60, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,60 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 12,28 artış gerçekleşti. TUİK'in yaptığı bu açıklama ile birlikte 2021 yılının Ocak ayında kiralara yapılacak zam oranı da belli oldu. Ocak ayında kiracılar yüzde 12.28 oranında zamlı kira ödeyecekler.
ZAMLI ÖRNEK KİRA HESAPLAMA
Konut Kirası: 1.000 TL
Kira Artış Oranı: %12,28
Zam Tutarı: 122,8 TL
Zamlı Kira Tutarı: 1.122,8 TL

Avrupa Türk SİHA’ları için sıraya girdi

Türkiye'nin ürettiği İHA (İnsansız Hava Aracı-Drone) ve SİHA'lar (Silahlı İnsansız Hava Aracı), Avrupa'nın başını döndürdü. Dağlık Karabağ'da kullanılan ve savaşta sonucu belirleyen “Bayraktar TB2”den satın almak isteyen İngiltere harekete geçti. İngiltere'nin, hem düşük maliyetli hem de küçük boyutlu olduğu için, ABD'nin hantal Protector'unun yerine Türkiye'den Bayraktar TB2 almak istediği açıklandı. Türkiye'ye silah satan büyük ülkeler, şimdi silah almak için sırada. Alman ‘heisse.de’ isimli haber portalı, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace'ın, “Türk SİHA'ları çığır açan silah” dediğini yazdı. Dağlık Karabağ'da kullanılan Bayraktar'ın, artık savaşların seyrini de değiştirdiğine değinildi ve küçüklüğü, kolay kullanımı, az masraflı oluşu nedeniyle tercih edildiği belirtildi. Batılı uzmanlar, “Dağlık Karabağ savaşı, insansız hava araçlarıyla sonucu etkileyen ilk savaştır” yorumunu yapıyor ve İsrail'den alınan küçük İHA’ların çatışma başlamadan önce saatlerce operasyon alanı üzerinde keşif yaptığına değiniyor. Türkiye'de Baykar Makine tarafından imal edilen İHA ve SİHA'ların, bu derece etkin olması, Almanya'yı da karıştırdı. Almanya daha önce üretimine ara verdiği SİHA'ları yeniden üretmek için içeride tartışıyor. Büyük İHA ve SİHA'lar yüzünden Bayraktar TB2 tipi SİHA'ları terk eden Almanya şimdi çok pişman ve yeni başlangıç için çalışıyor.

Türkiye'nin 2015'ten beri silahlandırdığı İHA’lar daha önce Suriye, Libya operasyonlarında ve PKK'ya karşı başarılı şekilde kullanıldı. Türk SİHA'ları yüzlerce tank, zırhlı araç ve hava savunma sistemini imha etti. İngiltere, Bayraktar TB2'leri Türkiye'den tanesi 1.6 milyon euro'dan alabileceğini hesaplıyor. Yer istasyonları ve diğer altyapı çıkınca, tane fiyatı daha da düşüyor. İngiltere, “Bunu alırsak, ABD'ye Protector için ödeyeceğimiz paranın onda birini öderiz” derken, Bayraktar TB2'nin tek dezavantajının, uydu kontrolü henüz olmadığı için 150 kilometrelik kısa menzili olduğu belirtiliyor.

 
Korona haberlerine gelince:
Bir günde 5 sağlık çalışanı daha coronadan yaşamını yitirdi
Türk Tabipleri Birliği (TTB), bir günde 5 sağlık çalışanının daha corona virüsü sebebiyle yaşamını yitirdiğini duyurdu. Bugünkü ölümlerle corona virüsten yaşamını yitiren sağlık çalışanı sayısı 326'ya çıktı. TTB, ‘Öfkeliyiz, çünkü ölüyoruz’ diyerek bugün yaşamını yitiren sağlık çalışanlarını şöyle açıkladı:

Mersin’de işyeri hekimliği yapan Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Doğan Yıldırım
İzmir’de özel bir hastanede görev yapan Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. A. Uğur Yılmaz
Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan Sağlık Memuru Oğuzhan Özkan
Tekirdağ Çorlu’da çalışan Eczacı Halit Usluel
Gaziantep’te çalışan Eczacı Mehmet Çinpolat

Sayıları artan sağlık çalışanı ölümleri üzerine geçtiğimiz günlerde ülke çapında eylemler düzenleyen sağlık çalışanları, “Öfkeliyiz, çünkü tükendik, ölüyoruz. Artık daha fazla eskilmek istemiyoruz” sloganlarında bulunmuştu. Salgın sürecinde corona virüsü nedeniyle yaşamını yitiren sağlık çalışanı sayısı bugünkü ölümlerle 326’ya çıktı. Covid-19 kaynaklı sağlık çalışanı ölümü en fazla İstanbul’da yaşanırken, bunu Ankara, İzmir, Diyarbakır ve Konya izliyor. En çok ölümler tıp doktoru meslek grubunda yaşanırken, bu grubu sağlık sektöründe idari personel, güvenlik görevlisi, şoför, aşçı gibi diğer görevlerde yer alan sağlık çalışanları ve eczacılar izliyor.

Toplu taşıma kısıtlaması mahkemelik oldu

Trabzon Barosu, İçişleri Bakanlığı tarafından 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşların belirtilen saatlerde toplu taşıma araçlarını kullanmalarının kısıtlanmasını yargıya taşıdı. Baro Başkanı Sibel Suiçmez, alınan bu kararın kişilerin seyahat özgürlüğünü kısıtlanmasının temel hak ve özgürlükleri kanuna aykırı olduğunu belirtti.

İçişleri Bakanlığı corona virüs ile mücadele kapsamında 30.11.2020 tarihinde 81 ilde uygulanmak üzere hayata geçirilen kararla 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarının sadece 10.00- 16.00 saatleri arasında şehir içinde toplu taşıma araçlarını kullanabileceklerini açıklamıştı. Yapılan bu açıklamanın ardından Trabzon Barosu, çıkarılan bu kanunun iptal edilmesi için Danıştay’a dava açtı. Baro Başkanı Sibel Suiçmez, 30.11.2020 tarihli Kısıtlama ve Tedbirler Konulu Genelgenin 3 numaralı kararında 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşların ulaşım araçları kullanmalarında kısıtlama yapıldığını belirterek, “İçişleri Bakanlığı’nın 18.11.2020 tarihli genelgesinde belirtilen saatler içerisinde (10.00-16.00) saatleri arasında şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanmaları yasaklanmıştır. Vatandaşlarımızın kamu hizmetlerine ulaşımını engelleyen, temel hak ve özgürlüklerden birisi olan seyahat özgürlüğünü kısıtlarken içerisinde ölçülük ilkesi barındırmayan ve alternatif çözüm önermeyen bu düzenleme, temel hak ve özgürlük kanuna aykırı olarak, hakkın özüne dokunur şekilde ve ölçüsüz olarak ihlal etmektedir. Bu nedenle Trabzon Barosu olarak, İçişleri Bakanlığı genelgesinin bu yönünün iptali için yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay’a dava açtık” diye konuştu.

Fransa’da bir haftada yalnızca 516 kişi Covid-19 aşısı oldu
Fransa'da corona virüsüne karşı aşılama sürecinin diğer Avrupa ülkelerine kıyasla yavaş ilerlediği bildirildi. Fransa Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ülkede 1 haftada yalnızca 516 kişiye aşı yapılırken, Almanya’da aynı zaman diliminde toplam 238 bin kişi aşı oldu. Fransa'nın aşılama stratejisini 3 etapta gerçekleştireceği ve ilk etapta aşının huzurevlerinde yaşayan kişilere yapılacağı belirtilmişti. Fransa Başbakanı Jean Castex, Ocak ayında 1 milyon kişinin aşı vurulmasının hedeflendiğini açıklamıştı. Hükümet huzurevinde yaşayanların aşı vurulmadan önce randevu alıp yazılı izin istemesinin süreci yavaşlattığını ve bir çok kişinin de aşı vurulmak istemediğini belirtti. Ülkede aşılamanın çok yavaş ilerlediği gözlemlenince hedefler değiştirildi. Hükümet aşılama stratejisini hızlandırma kararı alarak bugünden itibaren 50 yaş üstü sağlık çalışanlarının aşılanacağını duyurdu. Hızlandırma planı kapsamında Şubat ayından itibaren, şehirlerde aşılama merkezleri kurulacak. Merkezlerde 75 yaş üstü ve daha sonra 65 yaş üstü kişilere aşı yapılması hedefleniyor. Grand Est bölgesi başkanı Jean Rottner, Fransa’da korona virüse karşı aşılamanın gecikmesini, “Devlet skandalı” olarak nitelendirdi. Acil doktoru Patrick Pelloux da sosyal medyada yaptığı açıklamada, “Diğer ülkelere kıyasla gerçekten aptal görünüyoruz” ifadesini kullandı. (İHA)

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.


“Günün Şairi” olarak 54 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 86. doğum günü olan İranlı şair Füruğ Ferruhzad'ı seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Füruğ Ferruhzad, 5 Ocak 1935 tarihinde, İran Tahran'da dünyaya geldi. Babası Albay Muhammed Ferruhzad ve annesi Turan Veziri Tebar'ın yedi çocuğundan üçüncüsüydü.  İlkokulun 9. sınıfına kadar devam ettikten sonra on beş yaşındayken ortaokuldan mezun oldu. Lisedeki ilk üç yılını bitirdikten sonra resmî öğrenimden vazgeçmedi, ancak lise diploması alamadı. Daha sonra Kamalolmalk Teknik Okulu'na geçti. Bu okulda resim, dikiş-nakış ve el sanatları öğrendi. Füruğ henüz 16 yaşındayken, annesinin kuzeni ve kendisinden yaşça hayli büyük, sanat çevrelerinde belli bir üne sahip Perviz Şapur’a aşık oldu ve ailenin ciddi itirazlarına rağmen evlendiler. Eğitimine kocasının yanında Ahvaz'da devam etti. Bir yıl sonra, 1952’de oğulları Kamyar doğdu. Doğumun ardından kocasıyla arasındaki anlaşmazlıklar arttı; bunda Şapur’un giderek artan kıskançlığının da etkisi vardı. Evliliğinden iki yıl sonra 1954'de boşandılar. Füruğ “iffetsizlik”le suçlandığı velayet davasını kaybetti. Kimi kaynaklarda babası tarafından büyütülen oğlunu bir daha hiç göremediği belirtilmiştir. Bu travma pek çok şiirine de daha sonra yansımıştır.

1952 yılında, 18 yaşındayken "Esir" adını verdiği ilk kitabını yayınladı. Aynı yıl depresyon teşhisiyle bir psikiyatri kliniğinde yatarak tedavi gördü. Temmuz 1956’da Füruğ Avrupa’ya yaptığı dokuz aylık bir ziyaretle İran’ı ilk kez terk etti. Bu sene içerisinde Dîvâr (Duvar) adlı yirmi beş kısa şarkı sözü içeren ikinci koleksiyonunu kocasına ithaf etmiştir. 1958 yılında yazar Sadeg Chubak, Ferruhzad'ı bir görüntü yönetmeni olan İbrahim Gülistan'la tanıştırdı. Daha sonra Ferruhzad, Gülistan’la çalışmaya devam etti. İranlı cüzzam hastaları ve onların sorunları ile ilgili olarak Tebriz'de film yaptı. 1962 yılında "Kara Ev" adını verdiği filmiyle dünyanın çeşitli yerlerinde ödüller kazandı. Film çekimi sırasında cüzzamlılar evinde tanıştığı Hüseyin Mansur isimli çocuğu evlat edindi.

1963 yılında Füruğ, "Yeniden Doğuş" adlı eserini yayınladı. Artık şiirde olgunlaşma dönemidir ve sanatsal düzeyi yüksektir. Bu kitabıyla şair, İran şiirinde derin ve etkileyici değişikliklere yol açmıştır.

13 Şubat 1967 tarihinde, Tahran'da, öğleden sonra saat 14.30'da stüdyoya gitmek için hızla seyir halindeyken karşısına çıkan okul aracına çarpmamak için direksiyonu kıran Füruğ, aracından fırlayıp, boynunun kırılmasıyla 32 yaşında hayata veda etti. Derbend, Tehran, Şemiranat'da Zahiru’d-Dovle Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Modern İran şiirine önemli katkılar sağlayan şairin ölümünden sonra çalışmaları "Soğuk Mevsim" adıyla çıkarılan kitapta toplandı. Michael Hillman "Yalnız Kadın" adıyla onun hayatını ve şiirlerini 1987 yılında yayınladı. Şairin şiirleri ve yaşamı hakkında daha pek çok makale ve kitap yayınlandı, hayatını konu eden film yapıldı.

Füruğ Ferruhzad 20. yüzyılda İran'da yetişmiş en önemli şairlerdendir. Şiirlerinde derin bir yalnızlık duygusu dikkati çeker. Bunun yanında, şiirlerinde kadınların sorunlarını ele almakta ve İran toplumunun kadınlara karşı uyguladığı ayrımcılığı eleştirmektedir. Bu fikirleri zaman zaman şiddetli tartışmalara yol açmıştır. İran'da kadınların yaşamlarının daha iyi hak ve koşullara kavuşmasını savunan şair, Şah'ın despotluğuna da karşı çıkmıştır. Şiirleri kimi zaman İran toplumunda erotik bulunmuştur.

İranlı yönetmen Abbas Kiyarüstemi'nin 1999 yapımı Rüzgâr Bizi Sürükleyecek filminin adı, şairin bir dizesinden alıntıdır.
Fransız müzik grubu Noir Désir'in "Le Vent Nous Portera (Rüzgâr bizi götürecek)" şairin bir şiirinden ilham alınarak yazılmıştır.
Şebnem İşigüzel "Yaralarım Aşktandır" tiyatro oyununda yazarın hayatını konu almış ve bu oyunda kendisini Nazan Kesal canlandırmıştır.

ESERLERİ:
Esir (1952)
Duvar (1956)
İsyan (1957)
Yeniden Doğuş (1964)
İnanalım Soğuk Mevsimin Başlangıcına (Bu kitabı tamamlayamadan 1967'de öldü.)

ÖDÜLLERİ:
1962 yılında yaptığı belgeselle İtalya Belgesel Filmler Festivali'nde birincilik kazandı.
1963 yılında “Kara Ev” filmiyle, Almanya'daki Oberhausen Film Festivali'nde en iyi film ödülünü kazandı.

Sizlerle bir şiirini paylaşarak değerli insanı anmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

ESÎR (Tutsak)

seni istiyorum ve biliyorum
asla koynuma almayacağım
sen o aydın ve pırıl, pırıl gökyüzüsün
ben bu kafeste bir tutsağım


kara ve soğuk parmaklıklar ardından
gözlerim hasretle bakıyor yüzüne doğru
bir elin uzanışını düşlüyorum,
ansızın ben de uçayım sana doğru


boş bir anda düşlüyorum
bu sessiz hapishaneden uçmayı
gülerek gardiyan adamın gözüne
yanında yaşama yeniden başlamayı


düşlüyorum ancak bilirim asla
bu kafesten kurtulmaya gücüm kalmamış
gardiyan adam istese bile
kanatlanıp uçmaya soluğum kalmamış


parmaklıklar ardında her sabah
bir çocuğun bakışı güler bana doğru
sevinç şarkılarına başladığımda
dudağında öpücükle gelir bana doğru


şayet bir gün, ey gökyüzü
kanatlanırsam bu sessiz evden
ağlayan çocuğa nasıl söylerim
tutsak bir kuşum vazgeç benden


bir mumum, canımın alazıyla
harabeleri aydınlatırım
sönüklüğü seçersem eğer
bir yuvayı yıkıp dağıtırım


#FüruğFerruhzad (Yeniden Doğuş’tan)
Çeviren: Haşim Hüsrevşahi

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Adana'nın Kurtuluş Günü:
5 Ocak 1922 tarihi Adana ilinin Türk ordusu tarafından Fransız işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Adana ilinin 99. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

5 Ocak 1759 - George Washington, Martha Dandridge Custis ile evlendi.
5 Ocak 1781 - Amerikan İç Savaşı: Richmond, Benedict Arnold komutasındaki Kraliyet Donanması tarafından yakıldı.
5 Ocak 1809 - 1807-1809 Osmanlı-İngiliz Savaşı'nı sona erdiren Kale-i Sultaniye Antlaşması imzalandı.
5 Ocak 1854 - San Francisco buharlı gemisi battı: 300 kişi öldü.
5 Ocak 1889 - Alman fizikçi Martin Brendel, ilk kez auroraları fotoğrafladı.
5 Ocak 1895 - Dreyfus davası: Casusluk suçlamasıyla Fransa'da yargılandığı davada, Yüzbaşı Alfred Dreyfus ömür boyu hapse mahkûm oldu.
5 Ocak 1919 - Weimar Cumhuriyeti'nde Alman İşçi Partisi kuruldu. Bu parti daha sonra "Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi" adını alacaktı.
5 Ocak 1921 - Çerkez Ethem ve kardeşleri, işgal kuvvetlerine sığındılar.
5 Ocak 1922 - Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşu.
5 Ocak 1929 - Anadolu-Bağdat ve Mersin-Tarsus Demiryolları ile Haydarpaşa Garı devletleştirildi.
5 Ocak 1930 - Sovyetler Birliği'nde tarımın kolektivizasyonu başladı.
5 Ocak 1933 - San Francisco'daki Golden Gate Bridge inşa edilmeye başlandı.
5 Ocak 1961 - Yassıada duruşmaları devam ediyor. 6-7 Eylül Olayları davası sonuçlandı. Sanıklardan Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve eski İzmir valisi Kemal Hadımlı mahkûm oldular. Aynı gün Fuad Köprülü ve Fahrettin Kerim Gökay Yassıada'dan tahliye edildi.
5 Ocak 1968 - Çekoslovakya'da iktidara Prag Baharı'nı başlatacak olan Alexander Dubček geldi.
5 Ocak 1974 - Peru'nun Başkenti Lima'da oluşan depremde 6 kişi öldü ve yüzlerce ev hasar gördü.
5 Ocak 1979 - DİSK'in çağrısıyla Türkiye çapında 5 dakika iş bırakma eylemi (Faşizmi Lanetleme Eylemi) yapıldı.
5 Ocak 1989 - ABD jetleri, Libya'ya ait iki MiG-23 uçağını düşürdü.
5 Ocak 1993 - Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti'nin ilan edilişi.
5 Ocak 1993 - ABD'de 1965'ten sonra ilk kez asılarak idam gerçekleştirildi. Seri katil Westley Allan Dodd Washington'da asıldı.
5 Ocak 1997 - Rus güçleri Çeçenistan'dan çekildi.
5 Ocak 2005 - Bilinen en büyük cüce gezegen Eris keşfedildi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

5 Ocak 1592 - Şah Cihan, Babür İmparatorluğu'nun 5. Hükümdarı (ö. 1666)
5 Ocak 1876 - Konrad Adenauer, Alman devlet adamı (ö. 1967)
5 Ocak 1897 - Miki Kiyoşi, Japon marksist düşünür (ö. 1945)
5 Ocak 1911 - Jean-Pierre Aumont, Fransız aktör (ö. 2001)
5 Ocak 1913 - Nejat Eczacıbaşı, İş adamı (ö. 1993)
5 Ocak 1917 - Jane Wyman, Amerikalı oyuncu (ö. 2007)
5 Ocak 1921 - Friedrich Dürrenmatt, İsviçreli yazar (ö. 1990)
5 Ocak 1928 - Zülfikar Ali Butto, Pakistanlı devlet adamı (ö. 1979)
5 Ocak 1929 - Ümit Utku, Yönetmen, senarist ve yapımcı (ö. 2016)
5 Ocak 1931 - Robert Duvall, Amerikalı oyuncu, yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü sahibi
5 Ocak 1932 - Raisa Gorbaçov, Mihail Gorbaçov'un eşi (ö. 1999)
5 Ocak 1932 - Umberto Eco, İtalyan dil bilimci ve yazar (ö. 2016)
5 Ocak 1935 - Füruğ Ferruhzad, İranlı şair, yazar, yönetmen ve ressam (ö. 1967)
5 Ocak 1935 - Öner Ünalan, Yazar, çevirmen ve araştırmacı (ö. 2011)
5 Ocak 1937 - Hélène Cixous, Fransız yazar.
5 Ocak 1938 - I. Juan Carlos, İspanya Kralı.
5 Ocak 1940 - Adnan Mersinli, Oyuncu (ö. 2016)
5 Ocak 1941 - Hayao Miyazaki, Japon manga ve anime sanatçısı.
5 Ocak 1943 - Atilla Özdemiroğlu, Müzisyen (ö. 2016)
5 Ocak 1946 - Diane Keaton, Amerikalı oyuncu
5 Ocak 1947 - Osman Arpacıoğlu, Futbolcu ve spor yazarı.
5 Ocak 1949 - Anne-Marie Lizin, Belçikalı siyasetçi (ö. 2015)
5 Ocak 1950 - Mehmet Mümtaz Tuzcu, Şair.
5 Ocak 1956 - Gérard Berliner, Fransız oyuncu (ö. 2010)
5 Ocak 1959 - Maya Lin, Çin asıllı Amerikalı mimar ve sanatçı.
5 Ocak 1960 - Phil Thornalley, İngiliz müzisyen ve yapımcı.
5 Ocak 1965 - Okday Korunan, Oyuncu ve oyun yazarı.
5 Ocak 1966 - Özgür Ozan, Oyuncu.
5 Ocak 1968 - DJ Bobo, İsviçreli şarkıcı.
5 Ocak 1969 - Marilyn Manson, Amerikalı müzisyen.
5 Ocak 1970 - Erdal Beşikçioğlu, Sinema ve dizi oyuncusu.
5 Ocak 1972 - Sakis Ruvas, Yunan şarkıcı.
5 Ocak 1977 - Alaaddin Şahintekin, Türk karateci.
5 Ocak 1982 - Janica Kostelić, Hırvat kayakçı.
5 Ocak 1987 - Kristin Cavallari, Amerikalı oyuncu ve şarkıcı.
5 Ocak 1989 - Clara Cleymans, Belçikalı oyuncu ve seslendirme sanatçısı.
5 Ocak 1996 - Max Baldry, İngiliz oyuncu.
5 Ocak 1997 - Egehan Arna, Basketbolcu.
5 Ocak 1998 - Merve Arı, Basketbolcu.
5 Ocak 1999 - Berkin Elvan, Taksim Gezi Parkı protestoları sırasında ekmek almaya giderken polis tarafından atılan göz yaşartıcı gaz kapsülünün başına isabet etmesi üzerine, aylarca komada kaldıktan sonra ölen öğrenci. (ö. 2014)

Bugün kimler ölmüş derseniz?

5 Ocak 1387 - IV. Pedro, Aragon Kralı (d. 1319)
5 Ocak 1818 - Marcello Bacciarelli, İtalyan ressam (d. 1731)
5 Ocak 1913 - Lewis A. Swift, Amerikalı gök bilimci (d. 1820)
5 Ocak 1933 - John Calvin Coolidge, Jr., Amerika Birleşik Devletleri'nin 30. Başkanı (d. 1872)
5 Ocak 1951 - Andrey Platonov, Rus yazar (d. 1899)
5 Ocak 1953 - Ramiz Gökçe, Karikatürist (d. 1900)
5 Ocak 1970 - Max Born, Alman fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (d. 1882)
5 Ocak 1972 - Tevfik Rüştü Aras, Siyasetçi ve diplomat (d. 1883)
5 Ocak 1975 - Arif Nihat Asya, Şair ve yazar (d. 1904)
5 Ocak 1976 - Hamit Kaplan, Olimpiyat ve Dünya şampiyonu güreşçi (d. 1933)
5 Ocak 1981 - Harold Clayton Urey, Amerikan kimyacı ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (d. 1893)
5 Ocak 1982 - Ahmet Zaim, Kıbrıslı siyasetçi ve diplomat (d. 1927)
5 Ocak 1985 - Robert Surtees, Amerikan görüntü yönetmeni ve Oscar Ödülü sahibi (d. 1906)
5 Ocak 1986 - Aynur Gürkan, Türk halk müziği sanatçısı
5 Ocak 1990 - Arthur Kennedy, Amerikan oyuncu (d. 1914)
5 Ocak 1998 - Sonny Bono, Amerikan şarkıcı, oyuncu ve politikacı (d. 1935)
5 Ocak 2003 - Roy Jenkins, İngiliz siyaset adamı (d. 1920)
5 Ocak 2009 - Mustafa Ok, Asker ve siyasetçi (d. 1925)
5 Ocak 2014 - Eusébio, Portekizli futbolcu (d. 1942)
5 Ocak 2016 - Memduh Abdülalim, Mısırlı oyuncu (d. 1956)
5 Ocak 2018 - Münir Özkul, Meddah, tiyatro ve sinema oyuncusu (d. 1925)
5 Ocak 2018 - Aydın Boysan, Mimar ve gazeteci (d. 1921)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Salı.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?