Canlı yayında 'Koronavirüsü 30 saniyede tedavi eden ilaç bulundu' iddiası

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

4 Ocak Pazartesi sabahı saat 05.00'e kadar tüm Türkiye'de sokağa çıkma yasağı var. (Yasaktan muaf olanlar hariç tabii.)

Sokağa çıkma yasağında vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasaplara ve kuruyemişçilere gidip gelebiliyor.

Sokağa çıkma yasağını unutmayın sakın, olur mu?

Cezası az buz değil çünkü.

Sokağa çıkma yasağına uymayanlara, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 3.150 TL idari para cezası kesiliyor.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Temel çok zenginmiş, ayrıca prestiji de sağlammış. Bir gün iş için şehir dışına gitmiş. Otelin kral dairesine yerleşmiş. Ummadığı bir şey olmuş ve altına kaçırmış.

Pantolonunun fazla kirlenmediğine seviniyormuş, ama çorapları batmış. Şimdi komiyi çağırsa rezil olacak bakmış ki. "En iyisi şu çorapları pencereden aşağıya atayım." demiş kendi kendine. Çorapları pencereden sallarken elinden kaçmış ve tavana çarpıp yere düşmüşler. Kendi kendine "Eyvah, tavan mahvoldu." deyip mecburen kat görevlisini çağırmış. Kat görevlisi odaya girmiş. Temel:

- “Şu tavandakini temizle, sana bir maaşın kadar avans vereyim.” demiş görevliye.

Kat görevlisi şaşkın bir şekilde cevap vermiş:

- “Sen onu oraya nasıl yaptığını söyle, ben sana iki maaşımı vereyim.”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Hiçbir mutluluk; sonu iyi biten acı kadar lezzetli değildir." demiş Quintus Horatius Flaccus.

Sonu iyi biten acılarımız olsun hep.

Ama bazı acıların da sonu yok işte...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

Hatırlamak istiyorsak, öncelikle öğrenirken olabildiğince dikkatli olmak ve birden fazla duyu organı ile hafızamıza almaya çalışmamız gerekir. Sadece görsel olarak değil, işitsel ve mümkünse dokunsal olarak da hafızaya almak daha sonra hatırlamamızı kolaylaştırır"mış.

Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

"Yalnızca tavşanlar ve papağanlar, kafalarını çevirmeden arkalarını görebilirler."miş.

Aslına bakarsanız güzel bir özellik bence.

Ben bunu yapabilmeyi isterdim.

En azından kalleşçe arkadan vuranları gözden kaçırmazdım belki.

Ya da yine de bir işe yaramazdı bende bu yürek olduktan sonra.

Bilemedim şimdi.

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

AKP’li Artuklu Belediyesi tabelalardaki X, W ve Q harflerini K, H ve V ile değiştirdi

Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından 2014 yılında çok dilli olarak yapılan köy tabelaları 18 Aralık 2020 tarihinde Artuklu Belediyesi tarafından yenileri ile değiştirildi. Köy isimlerinin yer aldığı tabelaları yenileyen AKP’li Artuklu Belediyesi, Kürtçe X,W ve Q harflerini çıkararak, yerine K, H ve V harflerini kullandı. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Hak İnisiyatifi Derneği Dil Hakları Komisyonu, bu durumun isimlerin aslından ve anlamından uzaklaşmasına sebep olduğunu belirtti.

“Eski tabelada yer alan Qesra Qelendera ismi, yeni tabelada Kesra Kalendera şeklinde yer almış, yanlış karakterler kullanılarak ismin anlamı bozulmuştur.” denilen açıklamada, “Bu durum en kaba örnekle 'Artuklu' yerine 'Örtüklü' demek gibi bir sonuç doğurmaktadır.” ifadelerine yer verildi. Bu uygulamanın Kürt kamuoyunu incittiği ve ayrımcılık içerdiği hatırlatılan açıklamada, “Artuklu Belediyesine eğer bu tabelalardaki yanlış yazımlar hata ile yapılmışsa düzeltilmesi çağrısında bulunuyoruz. Bu hatanın düzeltilmemesi durumunda bu tutumun kasti bir ayrımcılık olduğu kanaatinin güçleneceğini ve bu ayrımcı müdahaleye karşı çıkmaya devam edeceğimizi belirtiyoruz. Mardin halkının kimliğine, diline ve değerlerine olan hassasiyet göz önünde bulundurularak yapılan yanlış uygulamadan derhal geri dönülmeli ve orijinal isimlerin bulunduğu tabelalar asılmalıdır” denildi.

DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Av. Cihan Ülsen, yaşananlara Twitter hesabından tepki gösterdi. Ülsen şu ifadeleri kullandı:

“Pek çok dil okunduğu gibi yazılmaz, elbette okunduğu gibi yazılan diller de vardır. Mardin’de Kürt dili konusunda bu kararı alanlar, bunun ayırımını bilemeyecek kadar bilgiden yoksun insanlardır. "Goethe, Kürtçe bir köy adı olsaydı ne yazacaklardı?" diye merak etmiyor değil insan… Zazaca bir deyim vardır: 'Her vilike bi kokê xo sero beno zergûn' yani 'Her çiçek kendi kökü üzerinde biter.' Hasılı kabul etmesi size zor gelse de Kürtçe aziz bir dildir ve Türkçenin yaması asla değildir.”

Artuklu Belediyesi HDP Meclis Üyesi Mehmet Ali Amak da, köy isimlerinde Kürtçe harflerinin çıkarılmasına anlam veremediklerini belirterek, “Umuyoruz ki, bu tabelaları yapan firmanın eksikliğinden kaynaklı bir durum olsun. Yoksa köylerin isimlerinden Kürtçe harflerin çıkarılması bilinçli yapıldı ise, bu Kürtçe düşmanlığından başka bir şey değil. Eğer ki, tabelaları hazırlayan firmanın hatası ise, bu da firmanın bu konuda yetersiz olduğunu ortaya koyuyor. Biz HDP’li meclis üyeleri olarak bu yanlışın bir an önce düzeltilmesi için gerekli adımları atacağız. Pazartesi yılın ilk meclis toplantısı yapılacak. Meclis toplantısında da gündemimiz bu olacak. Bu yanlışın düzeltilmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı. (Diyarbakır/EVRENSEL)

AKP'li Melih Bulu, Boğaziçi'ne rektör olarak atandı, öğrenciler tepki gösterdi

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 5 üniversiteye rektör atadı. Cumhurbaşkanlığı Tarafından Yapılan Atamalar Hakkında Kararlar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Melih Bulu, Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Antalya Bilim Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. İsmail Yüksek, Beykoz Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Durman ve Çağ Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ünal Ay atandı. AKP'de birçok görevler üstlenen ve son olarak İstanbul 1'inci Bölge'den milletvekili aday adayı olan Melih Bulu, açıklanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör yapıldı.

Söz konusu atamaya tepki gösteren öğrenciler, "Demokratik süreçleri tanımadan atanan yandaş rektörleri kabul etmiyoruz" dedi. Boğaziçi Dayanışması tarafından gösterilen tepkide şu ifadeler kullanıldı:

"Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle okulumuza Melih Bulu'nun kayyum olarak atandığını öğrendik. Boğaziçi öğrencileri olarak demokratik süreçleri tanımadan atanan yandaş rektörleri kabul etmiyoruz. Melih Bulu bizim rektörümüz değildir!"

Aralık ayında fiyatı en çok artan ürün fasulye oldu

İstanbul Ticaret Odası'na (İTO) göre, kentte Aralık ayında fiyatı önceki aya göre en çok artan harcama kalemi yüzde 36,49 ile taze fasulye oldu. İTO, Aralık 2020 döneminde İstanbul'da perakende fiyatı en fazla artan ve azalan harcama kalemlerini açıkladı. Buna göre, İTO’nun İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’nde yer alan 242 ürünün 106’sının perakende fiyatı artarken, 22 ürünün fiyatı düştü, 114 ürünün fiyatında ise değişiklik olmadı. Aralık ayında gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyveler alt grubunda yer alan taze fasulye yüzde 36,49 ile fiyatı en fazla artış gösteren ürün oldu. Fiyatında artış yaşanan diğer ürünler, gıda harcamaları yaş kuru sebze meyveler alt grubundan yüzde 26,88 ile kabak, yüzde 26,15 ile yeşil soğan, yüzde 20,75 ile karnabahar ve ev eşyası harcamaları grubundan yüzde 20,90 ile elektrik süpürgesi olarak kayıtlara geçti. Geçen ay gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyveler alt grubunda yer alan portakal yüzde 17,48 gerileme göstererek fiyatı en fazla azalan ürün oldu.

Akşener’den Erdoğan’a: Utanmadan kadınlara hakaret edeceğine kadınların güvenliğini sağla

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın CHP'de görev alan başörtülü kadınlar için 'vitrin mankeni' ifadesi kullanmasına, Türkiye’de son bir yılda 386 kadının katledildiğini hatırlatarak tepki gösterdi. Akşener, “Çıkıp utanmadan kadınlara hakaret edeceğine, git önce görevini yap, kadınların güvenliğini sağla” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, Ayasofya Cami çıkışında CHP’ye Fikri Sağlar’ın açıklamaları üzerinden yüklenirken, “Oy almak için bazı yerlerde görüyorsunuz, başörtülü birkaç kişiyi de yanlarında adeta böyle vitrin mankeni gibi getirip koymak kimseyi artık aldatmıyor. Geçti o işler” ifadelerini kullanmış ve bu sözler muhalefet partilerinin tepkisini çekmişti.

İYİ Parti lideri Akşener de Erdoğan'ın sözlerine sosyal medya hesabından sert sözlerle tepki gösterdi. Türkiye'de son bir yılda 386 kadının katledildiğini vurgulayan Akşener, “Çıkıp utanmadan kadınlara hakaret edeceğine, git önce görevini yap, kadınların güvenliğini sağla. Bu millet bu kirli zihniyetten artık bıktı” ifadelerini kullandı.

Korona haberlerine gelince:

CNN Türk canlı yayınında 'Koronavirüsü 30 saniyede tedavi eden ilaç bulundu' iddiası

CNN Türk'te yayınlanan CNN Türk Masası'nda ilginç bir an yaşandı. SONAR Araştırma'nın sahibi Hakan Bayrakçı, koronavirüsü 30 saniyede tedavi eden bir ilaç bulunduğunu ve bu ilacı Mehmet Metiner'in de kullandığını söyledi. Bayrakçı, bulunduğunu iddia ettiği ilaçla ilgili "Ayaktaki hastanın testini 30 saniyede pozitiften negatife çeviriyor. Entübe yatan hastayı da ertesi gün ayağa kaldırıyor." açıklamasını yaptı. Söz konusu ilacın 8 kişi üzerinde etkisini canlı canlı gördüğünü söyleyen Hakan Bayrakçı, ilacın Türkiye'de üretilmek istendiğini ifade etti. Mehmet Metiner'in de ilacı kullandığını söyleyen Bayrakçı, Sağlık Bakanı ile Metiner vasıtasıyla tanışarak ilaçla ilgili bilgi verdiğini söyledi. Metiner, Bayrakçı'nın açıklaması üzerine "Sen bizi kobay olarak mı kullandın?" diyerek tepki gösterdi. Bayrakçı'nın detayları anlatmasından rahatsız olan Mehmet Metiner, "Gizliliği ihlal ettin, açıklamanı doğru bulmadım" değerlendirmesini yaptı.

BBC Türkçe'nin eski çalışanlarından Aylin Özmenek hayatını kaybetti

TRT'nin ilk haber spikerlerinden ve 1969-1970 yılları arasında BBC Türkçe'de de görev yapmış Aylin Özmenek, Cumartesi günü koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti. Özmenek, Ankara'da Karşıyaka Mezarlığı'na defnedilecek.

TRT Ankara Radyosu'nda 44 yıl görev yapan Özmenek, Radyo 3'te uzun yıllar, Gençlere, Beyaz Perde'den, Ses Ustaları, Yeni Plaklar Yeni Yorumlar gibi çok sayıda klasik ve hafif müzik programları yaptı. Yıllarca Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın hafta sonu konserlerinin canlı yayınlarını sunan Aylin Özmenek, Jülide Gülizar, Çetin Çeki, Ülkü Kuranel, Zafer Celasun, Elçin Temel, Cemile Kutgün, Şebnem Savaşçı, Mahmut Balçın ve Bilgi Gökçeer gibi isimlerle beraber TRT Radyosu'nun duayen isimleri arasında yer aldı.

1942 yılında İstanbul'da doğan Özmenek, çocukluğunu ve gençliğini İzmir'de geçirdi. Spikerliğe İzmir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ni bitirdikten sonra, 1963 yılında İzmir Radyosu sınavlarını kazanarak başladı. Daha sonra kısa bir süre Ege Bölgesi profesyonel rehberliği yapan Özmenek, Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın (Halikarnas Balıkçısı) öğrencisi oldu. TRT'nin kurulmasıyla beraber, TRT'nin ilk spikerlerinden biri olan Aylin Özmenek, kurum tarafından 1969 yılında BBC Türkçe servisine gönderildi ve 1970 yılında TRT Ankara Radyosu'nda göreve başladı.

Buradaki görevinin yanı sıra Almanya Köln Radyosu ve Hollanda NOS Radyo - Televizyonu'nda Türkçe diksiyon dersleri verdi. Birçok spikerin yetişmesinde önemli rol oynayan Özmenek, Başkent Üniversitesi Radyo ve Televizyon'unda, Gazi Üniversitesi'nde, İçişleri Bakanlığı kaymakam adaylarına, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu üyelerine, Polis Akademisi öğrencilerine, Milli Eğitim Bakanlığı Radyo Televizyon Eğitim Merkezi'ndeki öğretmenlere çeşitli zamanlarda ders verdi.

Özmenek, çeşitli zamanlarda TRT Televizyonu'nda da görev aldı. GAP yayınlarının başlamasıyla birlikte Güneydoğu Anadolu'ya yönelik kadın programları, Türk El Sanatları, Avrupa'da Kültür ve İnanç gibi farklı programların sunuculuğunu yaptı.

Türkiye'de kadın hakları, tüketici hakları gibi farklı konularda farkındalık geliştirilmesi için çaba harcadı. TRT'de 43 yıl 8 ay 14 gün boyunca aralıksız çalışan Özmenek, bu anlamda Türkiye yayıncılık tarihinde de bir ilke imza attı. Edebiyat ile kurduğu bağ neticesinde çeşitli edebiyat dergilerinde öyküleri de yayımlanan Özmenek Türkçe ile kurduğu bağı şu sözlerle anlatmıştı:

"Çabam, ana dilimizin kuşaklar arasında doğru kullanılmasını sağlamak, yaşamsallığını benimsetmek ve güzelliğini gelecek nesillere aşılamak çabasıdır."

Özmenek ayrıca, 2008 yılında Radyo ve Televizyon Yayıncılığı alanında verilen, "30 Yıla İz Bırakanlar " ödülü ile 2015 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunları vakfı "İLEV" tarafından verilen "Ustalara Saygı, Meslekte 50. Yıl Onur Ödülü sahibi. Basın dünyasına yarım asırdan fazla emek veren Aylin Özmenek, Ağustos 2020'de hayatını kaybeden gazeteci Varlık Özmenek'in de eşiydi.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Günün Şairi” olarak 223 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Şeyh Galib'i seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Şeyh Galib,tam adıyla Galib Mehmed Esad Dede, 1757 yılında İstanbul'da Yenikapı Mevlevîhânesi yakınlarındaki bir evde doğdu. Babası Mustafa Reşid Efendi, annesi Emine Hanım'dır. Dedesi Mevlevî olduğu gibi babası Mustafa Reşid Efendi de Peçuylu Ârif Ahmed Dede’den inâbe almıştır. İlk eğitimini babasından aldı. 1780’de Galata Mevlevîhânesi’ne şeyh olan Hüseyin Efendi’den istifade etti. Arapça’yı Hamdi Efendi’den, Farsça’yı Hoca Neş’et’ten öğrendi. Neş’et Efendi kendisine “Esad” mahlasını verdiyse de dönemin Esad isimli şairleriyle karıştırılmaması için daha sonra “Galib” mahlasını kullanmaya başladı.

Genç yaşta şiir yazmaya başladı. Esed ve Galip mahlaslarıyla yazdığı şiirlerini toplayarak 24 yaşında iken divanını meydana getirdi (1780). Dîvân-ı Hümâyun Kalemi’nde bir müddet çalıştıktan sonra ailesinin pek onay vermemesine rağmen 1784 yılında Konya’ya gidip Mevlânâ Dergâhı’nda çileye girdi ve Çelebi Seyyid Ebûbekir Efendi’nin sohbetlerinde bulundu. Babası Mustafa Reşid Efendi oğlunun İstanbul’dan ayrılmasına tahammül edemediğinden Çelebi Efendi’ye başvurdu, o da “tekmîl-i çillenin Yenikapı Dergâhı’nda ikmalinin muktezâ-yı merdî ve hüner” olduğunu söyleyerek genç dervişi İstanbul’a gönderdi. Galib çilesini 1787’de Yenikapı Mevlevîhânesi’nde tamamlayarak “dede” oldu. Bu arada Ali Nutkî Efendi ile Aşçıbaşı Şerif Ahmed Dede’den epeyce faydalandı. Daha sonra Ali Nutkî Efendi’den hilâfet aldı. 1789'da Trabzonlu Köseç Ahmed Dede’nin et-Tuhfetü’l-behiyye fî tarîkati’l-Mevleviyye adlı eserine Ali Nutkî Efendi’nin izniyle es-Sohbetü’s-sâfiye adıyla bir hâşiye(dipnot) yazdı. Öte yandan Yûsuf Sîneçâk Dede’nin Sütlüce’deki türbesi yanında bir ev satın alarak 21 Mart 1790'da buraya yerleşti ve Yûsuf Sîneçâk’in Cezîre-i Mesnevî adlı eserini şerh etti. Galata Mevlevîhânesi şeyhi Halil Nûman Dede’nin görevinden azli üzerine yerine Konya Şems Dergâhı türbedarı Şemsî Dede tayin edildiyse de İstanbul’a gelirken Kütahya’da vefat ettiğinden 1791’de Konya Âsitânesi şeyhi Mehmed Emin Çelebi’nin emirnâmesiyle 11 Haziran 1791'de Galata Mevlevîhânesi şeyhliği Galib Dede’ye verildi. Bu tayin dolayısıyla III. Selim’le olan dostlukları gelişti. Galib Dede aynı zamanda Türk mûsikisi bestekârı olan, “İlhâmî” mahlasıyla şiirler yazan ve hat sanatıyla da uğraşan hükümdara Galata Mevlevîhânesi’nin tamiri için bir kaside takdim edince padişah onun arzusunu yerine getirerek tekkeyi tamir ettirdi (1792). 4 Ağustos 1792 tarihinde yapılan ilk mukabele vesilesiyle Şeyh Galib’in kaleme aldığı on sekiz beyitlik tarih manzumesi Galata Mevlevîhânesi’nin kapısına yazılmıştır. Hükümdarın tekkeyle ve Şeyh Galib’le alâkası 1793’te mevlevîhâneye bir şadırvan, 1794’te semâhâne içine bir mahfel-i Hümâyun yaptırmasıyla devam etti, ayrıca 1795’te semâhâneyi yeniden tamir ettirdi. Şeyh Galib’in bunlar için kaleme aldığı tarih manzumeleri divanında yer almaktadır. Semâhâne için yazılan dokuz beyitlik tarih manzumesi binanın kapısına da yazılmıştır. Ayrıca Humbarahâne-i Cedîd’de yapılan Yenicami’deki mesnevîhanlık da Şeyh Galib’e verildi ve padişah burada icra edilen mukabelelere genellikle katıldı. III. Selim’in Şeyh Galib’e olan ilgisi kendisine Cevrî hattıyla yazılmış bir  Mes̱nevî  hediye etmesi, 1793’te kardeşi Beyhan Sultan’la birlikte 300 altın sarfederek divanını ciltletip tezhip ettirmesi ve yanında 6 Eylül 1794'de çıkardığı bir fermanla mesnevîhanlıkların inhâsının da Şeyh Galib’e verilmesiyle sürdü. Şeyh Galib’in devrin sosyal ve siyasî hadiselerine de uzak durmadığı anlaşılmaktadır. Nitekim Nizâm-ı Cedîd teşebbüsüne karşı Konya Mevlânâ Dergâhı şeyhi Mehmed Çelebi’nin rehberliğinde bir muhalefetin yürütüldüğü, fakat Şeyh Galib’in bunu desteklediği Başbakanlık Arşivi’ndeki kayıtlardan anlaşılmaktadır.

1794’de annesi Emine Hatun’un, 1796’da da müridi ve “yâr-ı gār”ı Esrar Dede’nin vefatı Şeyh Galib’i derinden üzdü. Esrar Dede için bir mersiye kaleme aldı. Bir yıl sonra hastalanan Şeyh Galib’in hastalığına dair çeşitli rivayetler ileri sürülmüştür. Genç yaşta şeyh olması, geniş bilgisi, sarayın kendisine teveccühü, akranı arasında nisbetsiz bir saygınlığının bulunması sübjektif kanılara yol açmıştır. En son şiiri olan Hamdullah Efendi’nin verdiği “henüz” redifli Farsça gazele yaptığı nazîrede ölümünün yaklaştığını ima eden beyitler vardır. Şeyh Galib 3 Ocak 1798 tarihinde İstanbul'da vefat etti. ( Ölüm tarihi bazı kaynaklarda 4 Ocak, yılı da bazı kaynaklarda 1799 olarak geçmektedir.) Ali Enver, Semâhâne-i Edeb’de cenazenin yıkanması sırasında babası Mustafa Reşid Efendi’nin ağlayarak, “Ah oğul! Bu tahtaya o kara sakal yakışmıyor” dediğini nakleder. Şeyh Galib’in kabri, Beyoğlu ilçesinde bugün Divan Edebiyatı Müzesi olarak da faaliyet gösteren Galata Mevlevîhânesi bahçesinde, içinde ayrıca dört sandukanın bulunduğu İsmâil Ankaravî Türbesi’ndedir.

Şeyh Galib’in Şerife Âişe adında bir şeyh kızıyla evlendiği, bu evlilikten Zübeyde isminde bir kızı, Ahmed ve Mehmed isimlerinde iki oğlu olduğu, Şer‘î Siciller Arşivi’nde bulunan tereke kayıtlarından ve şairin ölümü dolayısıyla padişahın bir fermanla çocuklarına Gümrük Mukātaası’ndan 30’ar akçe maaş tahsis ettiğine dair belgeden anlaşılmaktadır. Esrar Dede’nin divanında kızı Zübeyde’nin doğumuna düşürülmüş bir tarih de bulunmaktadır.

Sembolizm benzeri bir tarzın Türk edebiyatındaki öncüsü olmuş, birçok buluşu ve yarattığı mazmunlarla Divan Edebiyatı'nın gelişmesinde büyük bir rol oynamış olmasına rağmen Divan şiirinin geleneklerinden de kopmamıştır. Şeyh Galip'in eserlerinin en önemli yönlerinden birisi de tasavvufi temellere sahip olmasıdır. Tasavvufu, sembolizmle birleştiren üslubu ile Türk edebiyatının modern çağının öncülerinden kabul edilir. Eserlerinde güçlü semboller kullanan Galip, hayal unsurlarına sıkça yer vermiştir. Anlatmak istediklerini benzetmeler ve sembollerle dile getirmiştir. Sebk-i Hindi akımının Türk edebiyatındaki en önemli temsilcilerinden biridir. Klasik Türk edebiyatının son büyük şairidir.

ESERLERİ:

Divan (Şiirler)

Hüsn-ü Aşk (Güzellik ve Aşk)

Şerh-i Cezîre-i Mesnevî

Es-Sohbetü's-Sâfiyye

Zübde-i alem

Sizlerle bir gazelini paylaşarak değerli insanı anmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

 

GAZEL

 

Efendimsin cihanda i’tibârım varsa sendendür

Miyân-ı âşıkanda iştiharım varsa sendendür

 

Benim feyz-i hayâtım hâsılı rûh-ı revânımsın

Eğer ser-mâye-i ömrümde kârım varsa sendendür

 

Viren bu sûret-i mevhuma revnak reng-i hüsnündür

Gül-istân-ı hayâlim nev-bahârım varsa sendendür

 

Felekden zerre mikdâr olmadım devründe rencide

Ger ey mihr-i münevver âh u zarım varsa sendendür

 

Senün pervâne-i hicrânunam sen şem’-i vuslatsın

Be-her şeb hâhiş-i bûs u kenarım varsa sendendür

 

Şehîd-i aşkun oldum lâle-zâr-ı dâğdur sînem

Çerâğ-ı türbetim şem’-i mezarım varsa sendendür

 

Gören ser-geştelikde gird-bâd-ı deşt zann eyler

Fenâ-ender-fenâyım her ne varım varsa sendendür

 

Niçün âvâre kıldun gevheri galtânun olmışken

Gönül âyînesinde bir gubârım varsa sendendür

 

Şafak-tâb eyledün peymânemi hûn-âb ile sâkî

Sabâh-ı sohbet-i meyde humarım varsa sendendür

 

Sanadur ilticası Galib’ün yâ hazret-i Monlâ

Başımda bir külâh-ı iftiharım varsa sendendür 

 

#ŞeyhGalib (Şeyh Galib’den Seçmeler & MEB Yay. 1985)

 

 

Günümüz Türkçesiyle:

1-Efendimsin, dünyada saygınlığım varsa sendendir, âşıklar arasında şöhret bulmuşsam (bu da) sendendir.

2-Benim hayatımın bereketi, sözün kısası yürüyen ruhumsun (sevgilimsin); eğer ömür sermayemde bir kârım varsa, sendendir.

3-Bu gerçekte olmayan görünüşe (cismime) parlaklık veren güzelliğinin rengidir; hayâlimin gül bahçesi, ilkbaharım varsa, sendendir.

4-(Senin) zamanında felekten zerre kadar incinmedim, ey parlak güneş, eğer ahım ve feryadım varsa, bu sendendir.

5-Senin ayrılığının pervanesiyim, sense vuslat mumusun; her gece (seni) öpmek ve kucaklamak isteğim varsa, sendendir.

6-Aşkının şehidi oldum, göğsüm ateşle dağlanmış bir laleliktir; türbemin ışığı, mezarımın mumu varsa, sendendir.

7-Başımın dönüşünü gören çöl kasırgası sanır; yokluk içinde yokluğum, her ne varım varsa, (ancak) sendendir.

8-Senin yuvarlanıp duran incin olmuşken beni niçin başıboş bıraktın? Gönül aynasında bir tozum (kederim) varsa, bu sendendir.

9-Ey saki, kadehimi kanlı gözyaşıyla (doldurup) şafak gibi parlattın; şarap sohbetinin sabahında mahmurluğum varsa, sendendir.

10-Ey Hazret-i Monla, Galip’in sığınacağı yer sensin; başımda övündüğüm bir külah varsa sendendir

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Mersin'in Kurtuluş Günü:

3 Ocak 1922 Mersin'in Fransız işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Mersin ilinin 99. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Dünyanın güneşe en yakın olduğu gün (Günberi)

Dünyanın güneş etrafında eliptik bir yörünge seyretmesi nedeniyle dünya bazen güneşe yaklaşır ve uzaklaşır. Günberi (perihel): Dünyanın bu yörünge üzerindeki güneşe en yakın noktasıdır.  Günberi 3 Ocak’ta gerçekleşir ve bu zamanda dünya ile güneş arasındaki mesafe yaklaşık 147,3 milyon kilometredir.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

3 Ocak 1431 - Jeanne d'Arc, Piskopos Pierre Cauchon'a teslim edildi.

3 Ocak 1496 - Leonardo da Vinci bir uçma makinesini test etti, fakat başarısız oldu.

3 Ocak 1521 - Martin Luther, Roma Katolik Kilisesi tarafından aforoz edildi.

3 Ocak 1777 - Amerikalı General George Washington, İngiliz General Charles Cornwallis'i Princeton Muharebesi'nde yenilgiye uğrattı.

3 Ocak 1888 - Kaliforniya'daki Lick Gözlemevi'nde hizmete giren 91 cm çapındaki yeni teleskop, Dünyanın o güne kadarki en büyük teleskobu olma unvanını aldı.

3 Ocak 1889 - Nietzsche, akli dengesini yitirdi.

3 Ocak 1914 - Enver Paşa, mirliva rütbesiyle Harbiye Nazırlığı'na atandı.

3 Ocak 1917 - Ardahan Arap Camii'nde, 373 Türk, Ermeni çeteciler tarafından camiyle birlikte yakıldı.

3 Ocak 1920 - Türkiye, Ermenistan'la barış anlaşması yaptı.

3 Ocak 1922 - Mersin' düşman işgalinden kurtarıldı.

3 Ocak 1924 - Mısır'da Luksor'daki tapınakta Tutankamon'un taş lahdi bulundu.

3 Ocak 1925 - İtalya'da Benito Mussolini, bütün yetkileri elinde topladı.

3 Ocak 1928 - Nikaragua'da Augusto César Sandino önderliğindeki yurtseverler ayaklandı. Amerika Birleşik Devletleri 1000'den fazla deniz piyadesini savaşmak üzere gönderdi.

3 Ocak 1930 - Mustafa Kemal Paşa, Millî İktisat ve Tasarruf Cemiyeti'ne ilk üye olarak kaydedildi.

3 Ocak 1945 - Türkiye, Japonya ile ilişkilerini kesmeye karar verdi.

3 Ocak 1946 - II. Dünya Savaşı sırasında Birleşik Krallık'ta Nazi yanlısı yayınlar yapan William Joyce vatana ihanet suçundan Londra'da idam edildi.

3 Ocak 1952 - Erzurum ve Hasankale'de deprem: 69 kişi öldü, 299 kişi yaralandı.

3 Ocak 1953 - Samuel Beckett'in oyunu Godot'yu Beklerken, Paris'te sahnelenmeye başlandı.

3 Ocak 1959 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Eisenhower, Alaska'nın 49. eyalet olarak Birleşik Devletler'e katıldığını açıkladı.

3 Ocak 1961 - Amerika Birleşik Devletleri, Küba ile ilişkilerini kesti.

3 Ocak 1961 - Bağımsız bir Kürt devleti kurmak istemekle suçlanan 49 kişinin yargılanmasına Ankara'da başlandı.

3 Ocak 1962 - Papa XXIII. Ioannes, Fidel Castro'yu aforoz etti.

3 Ocak 1976 - Uluslararası Ekonomik Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi yürürlüğe girdi.

3 Ocak 1977 - Beylerbeyi'ndeki tarihi Halil Paşa yalısı yandı.

3 Ocak 1978 - Hindistan'da İndira Gandhi, Kongre Partisinden çıkarıldı.

3 Ocak 1983 - Diyarbakır'da 7 katlı, 28 daireli bir apartman çöktü; enkazdan 83 ceset çıkarıldı.

3 Ocak 1986 - İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB) hisse senetleri alım satımı başladı.

3 Ocak 1988 - Margaret Thatcher, 20. yüzyılda Birleşik Krallık'ın en uzun süre görevde kalan Başbakanı unvanını aldı. Sonraki iki yıl daha bu görevde kalmaya devam edecektir.

3 Ocak 1990 - İbrahim Balaban'ın "Göç" adlı tablosu 45 milyon TL'ye satıldı; bu yaşayan bir ressamın eserine ödenen en yüksek fiyat oldu.

3 Ocak 1990 - Devrik Panama Devlet Başkanı Manuel Noriega, Panama City'de son 10 gündür sığındığı Vatikan Elçiliği'nde, Amerika Birleşik Devletleri güçlerine teslim oldu.

3 Ocak 1991 - Türkiye genelinde yüz binlerce işçi, 1 günlük işe gitmeme eylemi yaptı. DGM eylem hakkında soruşturma başlattı.

3 Ocak 1993 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George H. W. Bush ve Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, stratejik nükleer silahlarda indirimi öngören START-2 anlaşmasını imzaladılar.

3 Ocak 1994 - Tupolev Tu-154 tipi bir Rus yolcu uçağı, kalkışından hemen sonra İrkutsk'da (Rusya) düştü: 125 kişi öldü.

3 Ocak 2004 - Mısır'ın özel havayolu şirketi Flash Air'e ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı Kızıldeniz'e düştü: 148 kişi öldü.

3 Ocak 2009 - İsrail Ordusu, Gazze Şeridi'ne yönelik kara harekatına başladı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

M.Ö.3 Ocak 106 - Cicero, Romalı devlet adamı ve filozof (ö. MÖ 43)

3 Ocak 1196 - Tsuchimikado, Japon İmparatoru (ö. 1231)

3 Ocak 1698 - Pietro Metastasio, İtalyan şair ve libretto (ö. 1782)

3 Ocak 1860 - Kato Takaaki, Japonya Başbakanı (d. 1926)

3 Ocak 1873 - İvan Vasilyeviç Babuşkin, Rus devrimci ve Rus Sosyal Demokrat İşçi Partisi (Bolşevikler) kurucularından (ö. 1906)

3 Ocak 1876 - Wilhelm Pieck, Alman siyaset adamı, Almanya Komünist Partisi ve Komintern yöneticilerinden, Almanya Demokratik Cumhuriyeti'nin ilk Devlet Başkanı (ö. 1960)

3 Ocak 1883 - Clement Attlee, İngiliz siyasetçi (ö. 1967)

3 Ocak 1887 - August Macke, Alman ressam (ö. 1914)

3 Ocak 1892 - John Ronald Reuel Tolkien, İngiliz romancı ve bilim adamı (1954-55 arasında yayımladığı Yüzüklerin Efendisi üçlemesiyle ünlenen) (ö. 1973)

3 Ocak 1901 - Ngo Dinh Diem, Vietnamlı siyasetçi ve Güney Vietnam Devlet Başkanı (ö. 1963)

3 Ocak 1903 - Aleksandr Bek, Sovyet gazeteci ve yazar (ö. 1972)

3 Ocak 1906 - Aleksey Stahanov, Stahanovizmin öncüsü olan Sovyetler Birliği madencisi (ö. 1977)

3 Ocak 1907 - Ray Milland, İngiliz oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü sahibi (ö. 1986)

3 Ocak 1928 - Nazmiye Demirel, Türkiye'nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in eşi (ö. 2013)

3 Ocak 1929 - Sergio Leone, İtalyan yönetmen (ö. 1989)

3 Ocak 1930 - Robert Loggia, İtalyan Yahudisi asıllı Amerikalı oyuncu (ö. 2015)

3 Ocak 1933 - Süleyman Ateş, İlahiyatçı, İslam hukukçusu ve Diyanet İşleri'nin 6. Başkanı

3 Ocak 1937 - Oytun Şanal, Tiyatro ve seslendirme sanatçısı (ö. 2018)

3 Ocak 1943 - Köksal Toptan, Avukat ve siyasetçi.

3 Ocak 1943 - Selda Alkor, Sinema ve dizi oyuncusu.

3 Ocak 1944 - Eva Bender, İsveçli aktris (ö. 1988)

3 Ocak 1944 - Mehmet Türker, Gazeteci ve yazar (ö. 2017)

3 Ocak 1946 - John Paul Jones, İngiliz müzisyen.

3 Ocak 1946 - Melih Gülgen, Sinema yönetmeni, senarist ve yapımcı (ö. 2017)

3 Ocak 1956 - Mel Gibson, Avustralyalıı aktör ve film yönetmeni.

3 Ocak 1963 - Hamza Yanılmaz, Siyasetçi (ö. 2011)

3 Ocak 1969 - Michael Schumacher, Alman Formula 1 pilotu.

3 Ocak 1977 - Mayumi Iizuka, Japon ses sanatçısı (seiyuu).

3 Ocak 1980 - Kurt Vile, Amerikalı müzisyen.

3 Ocak 1980 - Yusuf Demirkol, Şarkıcı ve besteci.

3 Ocak 1983 - Enis Arıkan, Oyuncu.

3 Ocak 1985 - Marko Tomas, Hırvat basketbolcu.

3 Ocak 1994 - Melek Yusufoğlu, Basketbolcu.

3 Ocak 1995 - Kim Seolhyun, Güney Koreli şarkıcı ve oyuncu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

3 Ocak 1501 - Ali Şir Nevai, Şair (d. 1441)

3 Ocak 1798 - Şeyh Galip, Divan edebiyatı şairi ve mutasavvıf (d. 1757)

3 Ocak 1875 - Pierre Larousse, Fransız ansiklopedi ve sözlük yazarı (d. 1817)

3 Ocak 1903 - Alois Hitler, Adolf Hitler'in babası (d. 1837)

3 Ocak 1923 - Jaroslav Hašek, Çek yazar (d. 1883)

3 Ocak 1945 - Edgar Cayce, Amerikalı medyum (d. 1877)

3 Ocak 1946 - William Joyce, Amerikalı Nazi propagandacısı (idam edildi) (d. 1906)

3 Ocak 1950 - Emil Jannings, İsviçreli aktör (d. 1884)

3 Ocak 1958 - Cafer Tayyar Eğilmez, Asker ve siyaset adamı (d. 1878)

3 Ocak 1979 - Conrad Hilton, Amerikalı iş adamı ve Hilton Otelleri'nin kurucusu (d. 1887)

3 Ocak 1989 - Sergey Lvoviç Sobolev, Rus matematikçi (d. 1908)

3 Ocak 2002 - Freddy Heineken, Hollandalı bira üreticisi (d. 1923)

3 Ocak 2005 - Faruk Sükan, Siyasetçi (d. 1921)

3 Ocak 2005 - Sabahattin Ezer, Gazeteci ve Antakya Gazeteciler Cemiyeti'nin kurucu Başkanı (d. 1921)

3 Ocak 2007 - Mustafa Taşar, Siyasetçi (trafik kazasında) (d. 1951)

3 Ocak 2007 - Nezir Büyükcengiz, Siyasetçi ve CHP Konya Milletvekili (trafik kazasında) (d. 1951)

3 Ocak 2009 - Pat Hingle, Amerikalı aktör (d. 1924)

3 Ocak 2012 - Hamit Haskabal, Oyuncu (d. 1947)

3 Ocak 2014 - Faruk Geç, Gazeteci, ressam, çizgi-romancı ve illustratör (d. 1931)

Alicia Rhett, Amerikalı oyuncu ve ressam (d. 1915)

3 Ocak 2015 - Derek Minter, İngiliz motosiklet yarışçısı (d. 1932)

3 Ocak 2015 - Halis Toprak, İş insanı (d. 1938)

3 Ocak 2015 - Olga Knyazeva, Rus eskrimci (d. 1954)

3 Ocak 2016 - Paul Bley, Kanadalı piyanist (d. 1946)

3 Ocak 2016 - Bill Plager, Kanadalı buz hokeyi oyuncusu (d. 1945)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Pazar.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?