Mutasyona uğrayan corona virüsü 20 yaş altına bulaşıyor

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

4 Ocak Pazartesi sabahı saat 05.00'e kadar tüm Türkiye'de sokağa çıkma yasağı var. (Yasaktan muaf olanlar hariç tabii.)

Sokağa çıkma yasağında vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasaplara ve kuruyemişçilere gidip gelebiliyor.

Sokağa çıkma yasağını unutmayın sakın, olur mu?

Cezası az buz değil çünkü.

Sokağa çıkma yasağına uymayanlara, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 3.150 TL idari para cezası kesiliyor.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Köyün birine eski zamanda bir çakmak getirmişler. Çakmak o kadar kıymetli ki, sağı-solu yakmaması, yanlış işlerde kullanılmaması için güvenilir birine teslim etmek gerekiyormuş. Köylüleri toplayıp "Bu ateş aletini kime verelim?" diye sormuşlar. Köylüler de muhtarı salık vermiş, "İhtiyaç duydukça alır, ateşimizi yakarız" demişler.

Muhtar çakmağı alınca -ateşin sahibi olarak- giderek saygınlığı artmış, etrafında dalkavuklar, yağcılar toplanmaya başlamış. Saygı arttıkça muhtarın kibri de büyümüş. Etrafından daha çok saygı, daha çok korku beklemeye başlamış. Ateşi kendisine verenin köylüler olduğunu unutmuş. Dalkavukların da tahrikleri ile ateşi baskı ve korkutmak için kullanmaya başlamış, kiminin evini, kiminin tarlasını yakmış. Tarlalar sürülemez, evler yaşanamaz hale gelmiş. Muhtarın baskısından usanan köylüler yavaş yavaş köyden ayrılmaya başlamışlar. Ticaret durmuş, köye gelen çerçicilerin ayağı kesilmiş, çevre köyler gelişirken muhtarın köyü giderek gerilemiş.

Muhtarın köylülerinden biri kendileri gerilerken, çevre köylerin niçin geliştiğini merak edip çevre köylerden birine gitmiş. Oradaki zenginliği, bağı bahçeyi görünce sormuş:

-"Sizde çakmak yok mu?”

Çevre köylüler:

-"Var” demişler.

-“Peki, sizin köy böyle nasıl gelişti, bağınız, bahçeniz yanmadan nasıl böyle kaldı? Bizim köyde her şey tarumar oldu?” demiş köylü.

Çevre köylüler:

-"Yoksa siz çakmağı bir kişiye mi verdiniz?” demişler.

-“Evet, muhtara verdik.” demiş köylü.

-“Eyvah! büyük yanlış yapmışsınız, hiç çakmak bir kişiye verilir mi?” demiş çevre köylüler.

Köylü:

-“Siz öyle yapmadınız mı?” demiş.

-“Hayır, biz öyle yapmadık. Biz çakmağı bir kişiye verdik, çakmak taşını başka bir kişiye, benzinini başkasına verdik. Ateş yakmak için üçünün bir araya gelmesi gerekiyor. Biri yanlış bir şey yapmaya kalksa, ötekiler izin vermiyor.” demiş çevre köylüler.

"Allah bile;

Tebligatı Peygamber'e,

Ölüm görevini , Azrail'e,

Vahiy görevini , Cebrail'e,

Kıyamet görevini, İsrafil'e,

Doğa görevini Mikail'e vermiş.

Hal böyle iken, desenize biz hepsini bir kişiye vermekle kendi kendimizi yakmışız."

demiş zavallı köylüler...

(Akılları başlarına gelmiş, ama biraz geç kalmışlar işte. Geç kalmamak umuduyla.)

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Gönlü ışık yakmayı, aydınlanmayı öğrenen kişiyi, güneş bile yakamaz. Gündüz gibi ışıyıp durmayı istiyorsan, geceye benzeyen benliğini yakıver." demiş Hz. Mevlana.

Benliğimizi yakıp geldik huzurunuza işte.

Umarım aydınlatabiliyoruzdur gününüzü.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Et veya tavuğun yanına karbonhidrat içeren patates, pilav yerine kalorisi çok düşük olan mantarı seçin. Soğan, domates ve taze sebzelerle sote edebilirsiniz."

Tabii, kültür mantarını tercih ederseniz, bilmediğiniz mantarları yemezseniz daha iyi olur.

Çok severim mantarı ben de.

Köylülerin topladığı mantarları da pazardan alıp yerdim bazen.

Her seferinde de midem bulanır, zehirlendim sanırdım.

Yine de vazgeçmezdim.

Uzun zamandır almadım.

Evvelden mantarı yedikten sonra annemi arar, bir saate kadar sesim çıkmazsa aramasını isterdim.

Belki de sağlığımı en çok umursayanın annem olduğunu düşündüğüm için.

Artık arayacak bir annem olduğu için bilmediğim mantarları yemekten de vazgeçtim sanırım.

Mantar zehirlenmesinin dönüşü yokmuş yanlış bilmiyorsam.

Toprağın incitmesin seni canım annemmm.

Huzurla uyu cennetinde.

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

"Saatin icadından önce, belirli bir süre boyunca yanmaya ayarlanan mum saatleri vardı. Hatırlatıcı veya alarm kurmak istediğinizde, istediğiniz zamana denk gelecek şekilde muma bir çivi tutturuyordunuz ve mum o seviyeye kadar eridiğinde, bunlar metal mumluğun üzerine düşüp ses çıkararak sizi uyarıyordu."

Neyse artık bizden de akıllı telefonlarımız var çok şükür...

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Milli Piyango’nun yılbaşı büyük ikramiyesi Varlık Fonu’na çıktı!

Milli Piyango özel yılbaşı çekilişinde 100 milyon TL’lik büyük ikramiye bir adet çeyrek bilete isabet etti. Satılmayan üç biletin ikramiye tutarı Türkiye Varlık Fonu’na aktarıldı. Daha önce yapılan bilgilendirmelerde ise, büyük ikramiye satılan bilete çıkana kadar çekilişe devam edileceği bildirilmişti.

Milli Piyango'nun yılbaşı ikramiyesinde bu yıl büyük ikramiye 9- 8- 8- 4- 7- 5- 7 rakamlarının bulunduğu çeyrek bilete isabet etti. Satılmayan diğer üç çeyrek biletin 75 milyon liralık ikramiye tutarı Türkiye Varlık Fonu'na kaldı. Büyük ikramiyeye ait 9884757 numaranın bulunduğu biletin sevk merkezi, Manisa Akhisar olarak açıklandı. Bu yıl 563 milyon 400 bin TL'lik ikramiyenin dağıtıldığı 2021 Milli Piyango yılbaşı özel çekilişinde toplam 13 kategoride çekiliş gerçekleşti. 100 milyon, 10 milyon, 1 milyon, 120 bin, 10 bin, 5 bin, bin, 500 TL, 400 TL, 300 TL, 200 TL, 100 TL (Amorti), 100 bin TL (Teselli) kazandıran yılbaşı bilet numaraları, noter huzurunda belirlendi. Yılbaşı ikramiyesinde bu yılki amorti numaraları 0 ve 5 oldu.

Çekilişi gerçekleştiren Sisal Şans tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Milli Piyango tarihinde bugüne dek verilen en yüksek miktar olan 100 milyon TL’lik büyük ikramiye satılan tek bir çeyrek bilete çıktı. 25 milyon TL kazanan talihlimizi tebrik ediyoruz. Milli Piyango özel yılbaşı çekilişinde büyük ikramiye Manisa, Akhisar’dan alınan bilete isabet etti. Herkesin şansı olmaktan çok mutluyuz."

Meteoroloji uyardı, 2021’in ilk gününde 5 ilde alarm verildi

Meteoroloji, bugün için birçok ile sağanak yağış uyarısında bulundu. MeteoUyarı sistemine göre ise yeni yılın ilk gününde 5 ilde sarı alarm verildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre ülkemizin batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz ile Düzce ve Zonguldak çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Ege kıyılarında yer yer gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların Muğla, İzmir ve Çanakkale çevreleri ile Aydın’ın kıyı, Balıkesir’in batı çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde iç ve doğu bölgelerde pus ve sis hadisesi ile birlikte yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacağı, ülkemiz genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin edilirken rüzgarın genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara’nın batısı ile Kuzey Ege kıyılarında güneyli yönlerden zaman zaman kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

Meteoroloıji tarafından yapılan kuvvetli yağış uyarısında “Sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların bu akşam saatlerinden sonra Muğla çevrelerinde, gece saatlerinde Çanakkale çevreleri ile Balıkesir’in batı ilçelerinde, Cuma günü İzmir çevreleri ile Aydın’ın kıyı kesimlerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), Muğla’nın kıyı kesimlerinde bu akşam (Perşembe) ve gece yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2) olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, kıyıda hortum oluşma riski, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” denildi.

Meteoroloji’nin MeteoUyarı sistemine göre de sarı uyarı yayınlanan Aydın, Balıkesir, Çanakkale, İzmir ve Muğla’da gök gürültülü sağanak yağışın etkili olacağı kaydedildi. Öte yandan Meteoroloji’den sarı uyarı için yapılan açıklamada “Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır” ifadeleri kullanılmıştı.

Gökçek hakkında yeni suç duyurusu: İhaleye fesat karıştırma

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 yılında gerçekleştirdiği, “Halfeti Meydan Düzenlemesi” işinin ihalesinin davet usulü ile gerçekleştirildiği ve davetiye mektuplarının şirketlere, ihaleden bir gün önce gönderildiği belirlendi. Gökçek’e yakınlığı ile bilinen Aile üyelerinin yönetiminde olduğu şirketin kazandığı ihalenin Kamu İhale Kurumu’nca iptal edilmesine karşın sürdürüldüğü öğrenildi.

Görevinden istifa ettirilen Ankara Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Melih Gökçek döneminde yapılan ihaleler hakkında yeni bir suç duyurusu daha yapıldı. 2017 yılında gerçekleştirilen, “Halfeti Meydan Düzenlemesi ve Park Yapım İşi”nin ABB Meclisi kararından dört ay sonra yapılmasına karşın, “İvedi” olarak sınıflandırıldığı belirlendi. Davet usulü ile gerçekleştirilen ihaleye katılması istenen şirketlere davetiye mektuplarının ihale gününden bir gün önce tebliğ edildiği, Kamu İhale Kurumu’nun bu nedenle ihaleyi iptal edilmesi kararı aldığı ve bu karara rağmen ihaleye devam edildiği ortaya çıktı. ABB, Gökçek ve dönemin bürokratları hakkında ihaleye fesat karıştırma ve görevi kötüye kullanma suçlarından savcılığa suç duyurusunda bulundu.

2021 hızlı başladı: Köprü geçiş ücretlerine de zam geldi!

2021 zamlarla başladı. Elektrik ve doğal gaz başta olmak üzere gelen birçok zam haberi ardından köprü geçiş ücretleri için de zam haberi geldi. Karayolları Genel Müdürlüğü ( KGM) 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri yeni geçiş ücreti tarifelerini yayımladı. Buna göre her iki köprüden geçiş ücreti de yüzde 26 artışla 10,50 liradan 13,25 liraya yükseltildi. Yap-İşlet Devlet projeleri arasında yer alan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Osman Gazi Köprüsü ücretlerine de zam geldi. Buna göre Osmangazi Köprüsü Geçiş Ücreti otomobiller için yüzde 25 oranında artışla 117,90 liradan 147,50 liraya, Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçiş ücreti de 21,90 liradan 27,50 liraya yükseltildi.

Korona haberlerine gelince:

CHP'li Emir: VIP listeler hazırlandı, torpilli kişilerde aşılama başladı

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, aşı için VIP listelerin oluşturulduğunu iddia ederek, "Daha önce bu ilacın bir şekilde getirildiğini ve bazı torpilli VIP kişilere yapılmaya başlandığını öğrendik. Birçok kişi bize başvurdu, bilgimiz dahilinde" dedi. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgının başından beri test kitleri, maske ve aşı gibi unsurlara yönelik iktidarıın politikalarını eleştiren CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, koronavirüs aşısı hakkında yeni bir iddiayı gündeme getirdi. 9 Aralık'ta Covid-19 aşısının Türkiye'ye geldiğini ve AKP'li siyasiler ile yakınlarına yapılmaya başlandığını ileri süren Emir, aşı yaptırmak için torpilin devreye girebileceğini ifade etti.

Sözcü'den Zeynep Kaplan'a değerlendirmelerde bulunan Emir, "Daha önce bu ilacın bir şekilde getirildiğini ve bazı torpilli VIP kişilere yapılmaya başlandığını öğrendik. Birçok kişi bize başvurdu bilgimiz dahilinde… Biz bunu söylediğimizde bakanlık bunun olmadığını söylerken yani kendileri ‘onaylamadık' dediler. Oysa onaylamadıkları doğru ama Sayın Bakan reddetmedi hatta eczaneden almak serbest belki eczaneden alınmıştır gibi bir şey söyledi” dedi. Türkiye’nin en az 150 milyon doz aşıya ihtiyacı olduğunu vurgulayan Emir, şu an ihtiyacın yüzde 2’si kadarının geldiğinin altını çizdi. CHP'li Emir, açıklamasında şunları söyledi:

“Dolayısıyla kıtlığı olan bir şey için ulaşmakta yarış olur. Başka öncelikler devreye girebilir torpilli olmak, başka şeyler gibi. Sayın Bakan bugünkü (dün) açıklamasında 3 milyon doz aşının gelmiş olmasını bir başarı hatta neredeyse bizim de bir kıskançlığımız gibi ortaya koyuyor. Kendisi uluslararası standartlara sahip 100 milyon, 150 milyon doz aşı getirdiği zaman gerçekten teşekkür edeceğiz ve tebrik edeceğiz. Ama 3 milyon aşının Türkiye'yi kesmesi mümkün değil elbette."

Mutasyona uğrayan corona virüsü 20 yaş altına bulaşıyor

2019'un sonunda ortaya çıkan corona virüsünün mutasyona uğramış hali uluslararası kamuoyunda panik yaratmaya devam ediyor... İngiltere'nin saygın kurumlarından Imperial College London, mutasyona uğramış corona virüsünün en çok 20 yaş altındakileri hedef aldığını duyurdu. Bir yılı aşkın bir süredir 83 milyondan fazla insana bulaşan corona virüsü, son haftalarda mutasyona uğramış yeni bir salgın paniği yarattı. Mutasyona uğramış corona virüsü ile ilgili birçok çalışma yapılırken, bu tür virüsün ilk tespit edildiği ülke olan İngiltere’de yapılan bir araştırma bu virüsün etkisini ve yaratabileceği tahribatı gözler önüne serdi.

Imperial College London başta olmak üzere ülkedeki bazı sağlık kuruluşlarının dahil olduğu araştırmaya göre, normal Covid-19’a göre daha çabuk yayılan bu virüsün özellikle 20 yaşın altındakileri daha çok etkilediği tespit edildi. Bilim insanları virüsün yeniden çoğalma oranının da yükseldiğini açıklarken, mutasyona uğramış corona virüsü bulaşan bir kişinin bu hastalığı 0.7 kişiye bulaştırdığı da ve bu oranın da arttığını açıkladı. Araştırmayı yürüten Imperial College London’da görevli profesör Neil Ferguson, “Bu virüsün kontrol altına alınması çok daha güç ve aşılama sürecinin bir an önce başlaması gerekiyor” ifadesini kullandı. Ferguson, bu verileri İngiltere hükümetiyle de paylaştıklarını açıklarken, “Mutasyona uğramış corona virüsünün daha çok gençleri etkilediğinin ortaya çıkması ise araştırmanın sokağa çıkma yasağının olduğu fakat okulların açık olduğu bir dönemde yapılmış olması” dedi. Mutasyona uğramış corona virüsü ile ilgili daha önce yapılan araştırmalarda virüsün yüzde 70 oranında daha bulaşıcı olduğu öne sürülmüştü.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Günün Yazarı” olarak 6 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 84. doğum günü olan Afet Ilgaz’ı seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Afet Ilgaz, 2 Ocak 1937 tarihinde, Çanakkale Ezine'de dünyaya geldi. Tam adı Afet Muhteremoğlu Ilgaz'dır. Ailesi Afet Ilgaz 5 yaşındayken İstanbul'a taşındı. Öğrenim hayatının tümünü İstanbu'da geçirdi. Çapa Öğretmen Lisesi'ni bitirdikten sonra Çapa Eğitim Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Ayrıca İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe ve Klasik Diller Bölümü'nde okudu. Üniversite eğitiminden sonra İzmit'te başladığı Türkçe öğretmenliği görevini, Kasımpaşa Lisesinde iken yarıda bırakarak İtalya'ya gitti. Bir süre yaşadığı İtalya'dan Türkiye'ye dönerek bir anaokulu açtı. Sonraki yıllarda İtalya anılarını "İtalya Mektupları (1962)" adlı kitapta topladı. İlk olarak Muhteremoğlu Kitabevi'ni kuran yazar, 1968'te evlendiği yazar Rıfat Ilgaz'la birlikte Sınıf Yayınları'nı hayata geçirdi. Ilgaz, ayrıca Türkiye tarihinin önemli bir döneminde 19 Mayıs 1968'de Dr. Hikmet Kıvılcımlı'nın önderliğinde açılan "İşsizlik ve Pahalılıkla Savaş Derneği"nin kurucuları arasında yer aldı. Kanal 7'de çeşitli programlara imza atan Afet Ilgaz, bir yazısında Seyyid Ahmet Arvasi'nin eserleriyle hayatının değiştiğini kaydederek, milli anlayışı savunan siyasal hareketlere destek verdi ve 1999 Nisan seçimlerinde Fazilet Partisi'nden İstanbul Belediyesi Meclis Üyeliği'ne seçildi.

Afet Muhteremoğlu imzasıyla da yazdı. İlk yazıları 1954'te Dünya gazetesinde yayımlandı. Yapıtlarında hem kentli hem de kırsal kesim yaşamından kesitler sunan ve bireylerin çevreleriyle uyumsuzluğundan kaynaklanan sorunları dile getiren Ilgaz, ilk öyküsünü 1955'te "Yücel" adlı dergide okuyucuyla buluşturdu. Sonra çeşitli dergilerde yazmayı sürdürdü. Başlangıçta benimsediği sosyalist dünya görüşünden 1990'da İslamcı bir çizgiye yöneldi. Kitapları Türkiye'nin keskin fikir mücadeleleri içinde halkın yönünü, duygularını anlamak açısından önem taşıyan Ilgaz, hiçbir zaman fikri duruşunda ve yazılarında "milli" tavırdan taviz vermeyerek, hayatı boyunca 30'a yakın eser kaleme aldı. Yeni Şafak ve Milli Gazete'de yazdı. 1990'da yayımlanan Ad Semud Medyen romanını bu yeni görüşüyle kaleme aldı.

Sonraki yıllarda İstanbul, Varlık, Türk Dili, Gelecek, Yansıma, Sanat ve Toplum gibi dergilerde yazdı. Eserleri Bulgarca, Çekçe, Slovakça ve Almancaya çevrildi.

İlk evliliğinden iki erkek çocuğu vardır (Haluk Özgür Çırakman, Uğur Çırakman).  İkinci evliliğini Rıfat Ilgaz'la yaptı ve bu evlilikten bir kız çocuğu oldu (Defne Ilgaz).

Ilgaz'ın "Annem Annem" ve "Toprak İnsanları" eserleri televizyon dizisi olarak TRT'de izleyiciyle buluşurken, yine "Annem Annem" eserinin yanı sıra "Çocuklar da Savaştı" ve "Filiz Büyüyor" kitapları radyo oyunu olarak 1987-1988 arasında TRT radyolarında yayınlandı.

Afet Ilgaz, 16.01.2015 tarihinde, 78 yaşındayken, İstanbul'da hayata veda etti. Yedikule Mezarlığı'nda toprağa verildi.

ESERLERİ:

Öykü:

Eşiktekiler (1960),

Ahmet Beylerin Bedriye (1963),

İtalya Notları (gezi, 1962),

Başörtülüler (1964),

Toprak İnsanları (1971),

Halk Hikâyeleri (1972),

Çeribaşı Abdullahla İdamlık İsmail (1974).

Çocuk kitapları:

Annem Annem (çocuk romanı, 1972; TV filmi, 1981),

Değişen Sevgililer (1976),

Çocuklar da Savaştı (1979),

Karadaylak (1991),

Filiz Büyüyor (1991).

Roman:

Aşamalar (1977),

Ölü Bir Kadın Yazar (1983),

Garip Bir Dava (1987),

Bir Feministin Doğruya Yakın Portresi (1988),

Sendika (1987),

Ad Semud Medyen (1991),

Yol (1993),

Yolcu (1994),

Menekşelendi Sular (1997).

Çeviri:

En Güzel İtalyan Hikâyeleri (1962).

Öteki eserleri:

Ateş Denizinde Yol

Ermiş (2000)

İbnü'l-Vakt (2000)

Kazdağı Öyküleri (2000)

Ateş Denizinde Yol Alan Gemi (2001)

İkindi Güneşi (2003)

Vahiy Sürecinde Kadın (2004)

Statükocu Dana (2005)

Yarım Kalan "Devrim" (2009)

11 Zabit 11 Subay (2009)

Sorgu ve Derviş (2010)

ÖDÜLLERİ:

1960, Törehan, Sanat ödülü (Eşiktekiler);

1965, Türk Dil Kurumu, Hikaye ödülü (Başörtülüler);

1973, Türkiye Yazarlar Birliği, Yılın Romanı ve Romancısı ödülü (Yol).

Sizlerle "Annem Annem" ve "Kazdağı Öyküleri" adlı iki kitabından bazı alıntılar paylaşarak Afet Ilgaz'ı anmak istiyorum:

"Annem Annem" kitabından:

Ah şu bilgisizlik,dedim içimden,başımıza ne geliyorsa hep bundan geliyor.

İnsanlar yanlış yapa yapa doğruyu buluyorlar.

Toplum denen şey öyle insafsız ki...

Bu uğursuzluk senden değil,içinde yaşadığın çevreden geliyor.

On bir yıllık güneşli, durgun günler, bu büyük fırtınaları hazırlıyormuş.

"Kazdağı Öyküleri" kitabından:

Bizim buralarda aşk çok olur. Tıpkı guatr gibi, akciğer kanseri gibi... Sebebi de bilinmez.

Ah, insanlar insanları tanımıyor! Ah insanlar, kendilerini tanımıyor!

Kendi topraklarını seven bazı insanlar, bu toprakları babalarının tapulu mülkü sayarlar. Buraları başkalarının bilip tanımasına, hele de sevmesine, buralara yerleşmesine, buraları benimsemesine dayanamazlar. Bana sorarsanız, en hoş görülecek sevgi ve bundan doğan bencillik budur. Toprağa duyulan tutku...

#AfetIlgaz

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle sevgili Akgün Akova'nın bir şiirini paylaşmak istiyorum. Kanatları olanlara gelsin bu şiir.

YALNIZCA KANATLARINA GÜVEN

aşkımız bir gün uçup giderse aramızdan sevgilim,

sırt çantalı bir duman gibi,

bir melekle çarpışan kelebeğin kanadından dökülen toz,

bir çağlayanda sürüklenen bir dal parçası gibi,

istemediğimiz yerlere giderse aşkımız,

sevgilim,

yalnızca kanatlarına güven.

Kendi yarattığımız boşluğun ucunda,

sıkı sıkı tuttuğumuz bir kapı koludur yaşam.

Ve aşk, en derin kuyumuza düşen keman.

yürüdüğümüz yollar daralırken,

çökerken altımızdaki merdivenler,

sevgilim,

yalnızca kanatlarına güven.

sevdalılar bilir,

bir kuş yağmurudur ilkbahar.

sevmeyi beceremeyenlerin koyduğu yasaklar,

çözülüp gider çocuk gölgelerinde yazın.

ve ağzımızın içinde dağılır aşk,

sapsarı bir şeker gibi erirken sonbahar.

bitmeyen bir kıştan söz açılırsa sevgilim,

sevgilim,

yalnızca kanatlarına güven.

Elimi uzattığımda sana, gemileri göstermek için,

dümende, kan kokusuyla bayılmış bir kaptan,

ateşin yüreğine sürüklenen bir ülke ufukta,

ve çekirge sürüleri, yolcu bavullarından çıkan.

sevgilim,

dökülürken tüyleri

savaş uçaklarına çarpan güvercinlerin,

her gün değişen atlasların içinde tara saçlarını,

ve yalnızca kanatlarına güven.

Götürürlerse bir gün beni ellerim iplerle bağlı,

şiirlerimin bilmediği yerlere ve hiç kimsenin,

alnımdan fırlayacak göçmen bir kuş gibi dur,

dünyanın paslanmış sırtında,

ve bensizliğe havalanırken,

korkma sevgilim.

sevgilim,

yalnızca kanatlarına güven...

#AkgünAkova

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Fırtına:

Halk takvimine göre 2 Ocak'ta 3 günlük fırtına yaşanmaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

2 Ocak 1523 - Rodos Adası, Kanuni Sultan Süleyman tarafından fethedildi.

2 Ocak 1757 - Birleşik Krallık, Kalküta'yı (Hindistan) ele geçirdi.

2 Ocak 1839 - Fotoğrafın mucitlerinden biri olan Fransız fotoğrafçı Louis Daguerre, ayın ilk fotoğrafını çekti.

2 Ocak 1870 - Brooklyn Köprüsü'nün yapımına başlandı.

2 Ocak 1905 - Rus-Japon Savaşı'nda, Çin'deki Rus üssü Port Arthur, Amiral Tōgō Heihachirō komutasındaki Japon deniz kuvvetlerine teslim oldu. Rus İmparatorluğu'nu çöküşe götüren ve 1905 Devrimi'nin kapısını açan yenilgiler dizisi başladı.

2 Ocak 1924 - İstanbul İstiklal Mahkemesi'nde yargılanan gazeteciler beraat etti. Gazeteciler ve İstanbul Barosu Başkanı Lütfi Fikri Bey, Hıyanet-i Vataniye Kanunu'na aykırı davranmakla suçlanıyorlardı. Gazeteciler beraat ederken Lütfi Fikri Bey, 5 yıl kürek hapsine mahkûm oldu.

2 Ocak 1935 - Marmara Adası ve Erdek'te deprem oldu; 5 kişi öldü, 600 bina hasar gördü.

2 Ocak 1935 - Türkiye'de Soyadı Kanunu yürürlüğe girdi.

2 Ocak 1942 - II. Dünya Savaşı: Manila, Japon kuvvetlerince işgal edildi.

2 Ocak 1951 - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin yeni üyeliklerine Türkiye, Hollanda ve Brezilya seçildi.

2 Ocak 1955 - Panama Devlet Başkanı José Antonio Remón Cantera, bir suikast sonucu öldürüldü.

2 Ocak 1959 - SSCB, Luna 1 adlı uzay aracını fırlattı. Luna 1, Ayın sınırlarına ulaşarak Güneşin yörüngesine girecek ilk uzay aracı olacaktır.

2 Ocak 1959 - Fidel Castro, Küba lideri oldu.

2 Ocak 1968 - Dr. Christiaan Barnard, Güney Afrika'nın Cape Town şehrinde ikinci kalp nakli ameliyatını gerçekleştirdi.

2 Ocak 1971 - Türkiye İşçi Partisi (TİP)'ten ayrılan Cenan Bıçakçı ve arkadaşları, Bağımsız Türkiye Sosyalistleri Birliği adıyla yeni bir örgüt kurduklarını açıkladı.

2 Ocak 1975 - Charlie Chaplin'e (Şarlo), Birleşik Krallık'ta "Sir" unvanı verildi.

2 Ocak 1979 - Türk ve Amerikalı arkeologların beş yıl süren ortak çalışmalarıyla, dünyanın ilk İslam batığı Ege Denizi'nde bulundu.

2 Ocak 1985 - Amerika Birleşik Devletleri, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nden (UNESCO) resmen ayrıldı.

2 Ocak 1990 - Devrimci-Sol örgütünün önemli isimlerinden Sinan Kukul, Metris Cezaevi'nden firar etti.

2 Ocak 1992 - Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde çığ düşmesi sonucu yirmi kişi öldü, on beş kişi yaralandı.

2 Ocak 1993 - Mehmetçik Somali'de: Türk Silahlı Kuvvetleri, BM'nin çağrısı üzerine 43 yıl aradan sonra ikinci kez bir yabancı ülkenin topraklarına ayak bastı.

2 Ocak 1995 - Eski İstanbul Su ve Kanalizasyon İşletmesi (İSKİ) Genel Müdürü Ergun Göknel'in 8,5 yıllık hapis cezası kesinleşti.

2 Ocak 2001 - İstanbul 1 Numaralı DGM Hakimliği, Egebank soruşturması kapsamında İnterbank'ın eski sahibi Cavit Çağlar hakkında gıyabi tutuklama kararı verdi. (Türk İnterpolü, 5 Ocak'ta Çağlar hakkında kırmızı bülten hazırladı.)

2 Ocak 2003 - Kopenhag kriterlere ile Anayasaya uyum çerçevesinde bazı yasalarda değişiklik öngören tasarı TBMM'de kabul edildi. Yasaya göre, siyasi partilerin kapatılması davalarında 5/3 çoğunluk aranacak. İşkence ve kötü muamele suçlarından verilen cezalar para cezasına çevrilemeyecek. Anayasa Mahkemesi, siyasi partinin devlet yardımından yoksun bırakılmasına karar verebilecek. Cemaat vakıfları mülk edinebilecek. Gazeteciler haber kaynaklarını açıklamaya zorlanamayacak.

2 Ocak 2006 - Bavyera'da (Almanya) bir buz pistinin çatısı çöktü: 15 kişi öldü.

2 Ocak 2007 - ABD'de 93 yaşında ölen eski Başkanlardan Gerald Ford için Başkent Washington Ulusal Katedrali'nde cenaze töreni düzenlendi.

2 Ocak 2007 - Niğde Aladağlar'daki Demirkazık zirvesi tırmanışında 1 Ocak'ta mahsur kalan ODTÜ Dağcılık Kulübü üyesi altı dağcıdan, Utku Kocabıyık ve Seza Bürkan Yüksel öldü, dört dağcı ise kurtarıldı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

2 Ocak 1642 - IV. Mehmed, Osmanlı'nın 19. Padişahı (ö. 1693)

2 Ocak 1699 - III. Osman, Osmanlı'nın 25. Padişahı ve 104. İslam halifesi (ö. 1757)

2 Ocak 1822 - Rudolf Clausius, Alman fizikçi (ö. 1888)

2 Ocak 1852 - Abdülhak Hamit Tarhan, Şair ve diplomat (Makber, Eşber gibi yapıtlarıyla tanınan) (ö. 1937)

2 Ocak 1880 - Louis Charles Bréguet Fransız pilot, uçak tasarımcısı ve sanayici (Air France'nin kurucusu) (ö. 1955)

2 Ocak 1887 - Burhan Belge, Diplomat, siyaset adamı ve gazeteci (ö. 1967)

2 Ocak 1891 - Giovanni Michelucci, İtalyan mimar, şehir planlamacısı ve gravürcü (ö. 1990)

2 Ocak 1895 - Folke Bernadotte, İsveçli asker, insan hakları savunucusu ve diplomat (ö. 1948)

2 Ocak 1896 - Dziga Vertov, Rus film yönetmeni ve sinema kuramcısı (ö. 1954)

2 Ocak 1903 - Kane Tanaka, Dünya'nın en yaşlı insanı.

2 Ocak 1920 - Isaac Asimov, Amerikan yazar ve biyokimyacı (ö. 1992)

2 Ocak 1937 - Afet Ilgaz, Yazar (ö. 2015)

2 Ocak 1938 - Robert Smithson, Amerikalı sanatçı (ö. 1973)

2 Ocak 1943 - Barış Manço, Müzisyen, besteci ve şarkıcı (ö. 1999)

2 Ocak 1943 - Filiz Akın, Sinema sanatçısı.

2 Ocak 1943 - Janet Akyüz Mattei, Amerikalı astronom (ö. 2004)

2 Ocak 1946 - Ersin Burak, Karikatürist ve çizgi roman sanatçısı.

2 Ocak 1948 - Akın Birdal, Siyasetçi.

2 Ocak 1957 - Fehmi Demir, Siyasetçi ve Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkanı (ö. 2015)

2 Ocak 1968 - Cuba Gooding, Jr., Amerikalı sinema oyuncusu Oscar ödülü sahibi.

2 Ocak 1969 - Yavuz Seçkin, Radyo-TV programcısı ve oyuncu.

2 Ocak 1976 - Hrysopiyi Devetzi, Yunan atlet.

2 Ocak 1976 - Paz Vega, İspanyol oyuncu.

2 Ocak 1977 - Ahu Türkpençe, Sinema ve dizi oyuncusu.

2 Ocak 1979 - Çağla Şikel, Oyuncu, sunucu ve manken.

2 Ocak 1983 - Kate Bosworth, Amerikan oyuncu.

2 Ocak 1987 - Lauren Storm, Amerikan oyuncu.

2 Ocak 1987 - Loui Batley, İngiliz oyuncu.

2 Ocak 1987 - Shelley Hennig, Amerikan oyuncu ve manken.

2 Ocak 1991 - Ömer Alimoğlu, Milli atıcılık sporcusu.

2 Ocak 1999 - Sina Ülbe, Basketbolcu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

2 Ocak 1861 - IV. Friedrich Wilhelm, Prusya Kralı (d. 1795)

2 Ocak 1917 - Edward Burnett Tylor, İngiliz antropolog (d. 1832)

2 Ocak 1924 - Sabine Baring-Gould, İngiliz Anglikan rahip ve roman yazarı (d. 1834)

2 Ocak 1939 - Roman Dmowski, Polonyalı devlet adamı (d. 1864)

2 Ocak 1955 - José Antonio Remón Cantera, Panama Devlet Başkanı (d. 1908)

2 Ocak 1963 - Dick Powell, Amerikan sinema oyuncusu (d. 1904)

2 Ocak 1963 - Jack Carson, Kanadalı-Amerikalı sinema oyuncusu (d. 1910)

2 Ocak 1974 - Neva Gerber, Amerikan sinema oyuncusu (d. 1894)

2 Ocak 1980 - Mustafa Nihat Özön, Yazın tarihçisi, yazar, eğitmen ve çevirmen (d. 1896)

2 Ocak 1981 - Eflatun Cem Güney, Folklor araştırmacısı ve masalcı (d. 1896)

2 Ocak 1989 - Ondrej Nepela, Slovak buz patencisi (d. 1951)

2 Ocak 1995 - Siad Barre, Somali Demokratik Cumhuriyeti Devlet Başkanı (d. 1919)

2 Ocak 1996 - Karl Rappan, Avusturyalı millî futbolcu ve teknik direktör (d. 1905)

2 Ocak 2003 - Melih Birsel, Mimar (d. 1920)

2 Ocak 2005 - Maclyn McCarty, Amerikalı genetikçi (d. 1911)

2 Ocak 2006 - Juan Ambou, İspanyol komünist devrimci ve İspanya Komünist Partisi üyesi siyasetçi (d. 1910)

2 Ocak 2007 - Teddy Kollek, İsrailli siyasetçi (d. 1911)

2 Ocak 2011 - Anne Francis, Amerikalı aktris (d. 1930)

2 Ocak 2011 - Pete Postlethwaite, İngiliz, tiyatro ve sinema oyuncusu (d. 1946)

2 Ocak 2012 - Anatoli Kolesov, Sovyet grekoromen güreşçisi ve koçu (d. 1938)

2 Ocak 2012 - Tuncer Sevi, Tiyatro ve sinema oyuncusu (d. 1942)

2 Ocak 2012 - Otto Scrinzi, Avusturyalı bir sinir hastalık uzmanı, gazeteci ve aşırı sağcı siyasetçi (d. 1918)

2 Ocak 1861 - IV. Friedrich Wilhelm, Prusya Kralı (d. 1795)

2 Ocak 1917 - Edward Burnett Tylor, İngiliz antropolog (d. 1832)

2 Ocak 1924 - Sabine Baring-Gould, İngiliz Anglikan rahip ve roman yazarı (d. 1834)

2 Ocak 1939 - Roman Dmowski, Polonyalı devlet adamı (d. 1864)

2 Ocak 1955 - José Antonio Remón Cantera, Panama Devlet Başkanı (d. 1908)

2 Ocak 1963 - Dick Powell, Amerikan sinema oyuncusu (d. 1904)

2 Ocak 1963 - Jack Carson, Kanadalı-Amerikalı sinema oyuncusu (d. 1910)

2 Ocak 1974 - Neva Gerber, Amerikan sinema oyuncusu (d. 1894)

2 Ocak 1980 - Mustafa Nihat Özön, Yazın tarihçisi, yazar, eğitmen ve çevirmen (d. 1896)

2 Ocak 1981 - Eflatun Cem Güney, Folklor araştırmacısı ve masalcı (d. 1896)

2 Ocak 1989 - Ondrej Nepela, Slovak buz patencisi (d. 1951)

2 Ocak 1995 - Siad Barre, Somali Demokratik Cumhuriyeti Devlet Başkanı (d. 1919)

2 Ocak 1996 - Karl Rappan, Avusturyalı millî futbolcu ve teknik direktör (d. 1905)

2 Ocak 2003 - Melih Birsel, Mimar (d. 1920)

2 Ocak 2005 - Maclyn McCarty, Amerikalı genetikçi (d. 1911)

2 Ocak 2006 - Juan Ambou, İspanyol komünist devrimci ve İspanya Komünist Partisi üyesi siyasetçi (d. 1910)

2 Ocak 2007 - Teddy Kollek, İsrailli siyasetçi (d. 1911)

2 Ocak 2011 - Anne Francis, Amerikalı aktris (d. 1930)

2 Ocak 2011 - Pete Postlethwaite, İngiliz, tiyatro ve sinema oyuncusu (d. 1946)

2 Ocak 2012 - Anatoli Kolesov, Sovyet grekoromen güreşçisi ve koçu (d. 1938)

2 Ocak 2012 - Tuncer Sevi, Tiyatro ve sinema oyuncusu (d. 1942)

2 Ocak 2012 - Otto Scrinzi, Avusturyalı bir sinir hastalık uzmanı, gazeteci ve aşırı sağcı siyasetçi (d. 1918)

2 Ocak 2013 - Ladislao Mazurkiewicz, Uruguaylı eski millî futbolcu ve teknik direktör (d. 1945)

2 Ocak 2013 - Stephen Resnick, Kuzey Amerikalı ekonomist (d. 1938)

2 Ocak 2014 - Bernard Glasser, Amerikalı film yapımcısı ve yönetmeni (d. 1924)

2 Ocak 2014 - Dirk Sager, Alman gazeteci ve yazar (d. 1940)

2 Ocak 2014 - Jeanne Brabants, Belçikalı dansçı, koreograf ve öğretmen (d. 1920)

2 Ocak 2015 - Lam Po-chuen, Hong Konglu aktör (d. 1951)

2 Ocak 2015 - Little Jimmy Dickens, Amerikalı country şarkıcısı (d. 1920)

2 Ocak 2015 - Roger Kitter, İngiliz oyuncu ve stand up komedyen (d. 1949)

2 Ocak 2015 - Noel Cobb, ABD doğumlu İngiliz filozof, psikiyatr ve yazar (d. 1938)

2 Ocak 2016 - Sabri Yirmibeşoğlu, Özel Harp Dairesi eski başkanı asker (d. 1928)

2 Ocak 2016 - Nimr Bakır el-Nimr, Şii din adamı, şeyh ve ayetullah (d. 1959)

2 Ocak 2016 - Michel Delpech, Fransız şarkıcı, besteci ve aktör (d. 1946)

2 Ocak 2016 - Ardhendu Bhushan Bardhan, Hint komünist politikacı (d. 1924)

2 Ocak 2016 - Gisela Mota Ocampo, Meksikalı kadın siyasetçi (d. 1982)

2 Ocak 2016 - Marcel Barbeau, Kanadalı sanatçı (d. 1925)

2 Ocak 2016 - Maria Garbowska-Kierczyńska, Polonyalı oyuncu (d. 1922)

2 Ocak 2016 - Frances Cress Welsing, Amerikalı kadın Afrikabilimci, psikiyatrist (d. 1935)

2 Ocak 2016 - Matt Hobden, İngiliz kriketçi (d. 1993)

2 Ocak 2016 - Brad Fuller, Amerikalı besteci ve ses mühendisi (d. 1953)

2 Ocak 2017 - John Berger, İngiliz yazar ve sanat eleştirmeni (d. 1926)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir hafta sonu diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Cumartesi.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?