Hoş geldin 2021

Bugün 1 Ocak 2021.

Bugün 2021 yılının ilk günü.

Umarım her şeyin yolunda gideceği, umutlarımızın eksilmeyeceği bir yıla girmişizdir.

Öyle olmayacaksa daha tamamen yerleşmeden gitmesini istiyorum yeni yıldan.

Şimdi biraz gülümseyelim güne başlarken:

Bir Alman, bir İngiliz ve bir Türk bir trenin aynı kompartımanında yolculuk ediyorlarmış. Bu sırada İngiliz sıcaktan bunaldığını söyleyip camı açmış ve içeriye bir sinek girmiş. İngiliz cebinden kılıcını çıkarıp sineğe vurmuş ve sinek ortadan ikiye ayrılmış. İngiliz övünerek cebinden kartını çıkarmış. Kartta "İngiltere'nin en ünlü kılıç kullanan insanı" yazıyormuş.

Alman da aynı bahane ile camı açmış ve içeriye bir sinek daha girmiş Alman da cebinden çıkardığı tabancası ile sineğe ateş etmiş, sinek paramparça olmuş. Alman da övünerek cebinden kartını çıkarmış. Kartta "Almanya'nın en ünlü silahşörü" yazıyormuş.

Bizim Türk de camı açmış ve içeriye bir sinek daha girmiş. Bizimki cebinden bıçağını çıkardığı gibi sineğe vurmuş, ama sineğe bir şey olmamış. İngiliz ve Alman içlerinden gülerlerken bizimki de övünerek cebinden kartını çıkarmış. Kartta " Türkiye'nin en ünlü sünnetçisi" yazıyormuş.

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Kusur bulmak için bakma birine, bulmak için bakarsan bulursun. Kusuru örtmeyi marifet edin. İşte o zaman kusursuz olursun." demiş Hz.Mevlana...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Meyve suyundan gelen kaloriyi azaltmak için sulandırın veya maden suyuyla karıştırın."

Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

"Yusufçukların ömürleri yaklaşık 24 saattir."

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

2021 yılı için toplumun yarısı iyimser

Yeni yılı evlerde karşılayan toplumda 2021 için iyimser bir hava hakim. Yasaklara destek yüzde 87’yi bulurken, halkta yeni salgın türlerinin de yaşanabileceği kanısı var. Zorlu geçen 2020 yılının ardından, toplumda yeni salgın dalgaları muhtemel görülürken, diğer taraftan 2021 için iyimser bir bakış açısı hakim. Salgın nedeniyle, hem dünyada hem de Türkiye'de zor bir yıl yaşanırken buna paralel olarak toplumun yaklaşık üçte ikisi 2020 yılının sona erecek olmasından dolayı mutlu olduğunu açıkladı. Halkın yüzde 47'si 2021'e ilişkin iyimser beklentiler içinde olduğunu açıklarken, yüzde 23'ü ise 2021'in daha iyi geçeceğini düşünüyor. Ipsos tarafından gerçekleştirilen araştırmada, “Hayatım boyunca başka bir salgınla daha karşılaşma olasılığımı yüksek görüyorum” ifadesine katılanların oranı ise yüzde 66'yı buldu. Araştırma sonuçlarına göre, salgınla mücadele kapsamında, yılbaşında sokağa çıkma kısıtlamasına destek verenlerin oranı yüzde 87'ye ulaşırken, vatandaşlar, salgını en kısa zamanda atlatmak için genel olarak bu tür tedbirlere sıcak bakıyor. Yasaklara destek vermeyenlerin oranı ise yüzde 9. Yılbaşını kutlamayı planladığını söyleyenler toplumun yaklaşık üçte birini oluştururken, hem vaka sayılarının yüksekliği hem de kısıtlamaların etkisiyle halkın büyük bir kısmı kendi evinde ev halkıyla kutlama yapacağını açıkladı. Vatandaşların üçte ikisinin ise herhangi bir planının olmadığı görülüyor. Vatandaşların üçte ikisinin ise herhangi bir planı yok.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Ipsos Türkiye CEO'su Sidar Gedik, salgın nedeniyle toplumda tedirginliklerin devam ettiğini aktardı. “2020 belleklerimizde kara bir yıl olarak yerini alıyor, her üç kişiden ikisi bu yılın sona ermesinden memnun” ifadelerini kullanan Gedik, toplumdaki daha kötüsü olamaz düşüncesi ile 2021'den beklentilerin yükseldiğini aktardı.

Erdoğan’ın sanatçı tarifine sanatçılardan Atatürklü yanıt: 'Sanatçı el öpmez!'

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni'ne katıldı. Törende bir konuşma yapan Erdoğan, "beklediği sanatçı tipi"ninin özelliklerini sıraladı.

"Sanat teorilerinin çöktüğü, sanat ortamının değişime uğradığı bir çağda yaşıyoruz. Ülkemiz, dünyaya yalnızca yeni eserler sunmakla kalmayacak, geleceğin sanat mefhumlarının payandalarını da temellendirecektir" diyen Erdoğan, "Beklediğimiz o sanatçı önce kendisi olacaktır. Beklediğimiz o sanatçı önce davasını sanatıyla ifade edecektir. Beklediğimiz o sanatçı önce vaktini ve enerjisini dünyanın iyiliği adına ürettiği eserleri ile gösterecek, dünyadaki akranlarını geride bırakacaktır. Beklediğimiz o sanatçı, slogan atarak kendini göstermeye çalışmayacak, başarıları ile dünyanın en muhteşem salonlarında ayakta alkışlanacaktır. Beklediğimiz o sanatçı, marifetini sosyal medya hesabından savurduğu siyasi polemiklerle değil, kanatlanıp uçurduğu kanadıyla gösterecektir. Beklediğimiz o sanatçı ait olduğu milleti hor görüp sürekli şikayet etmek yerine kendi sanatını üretecektir" ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın sözlerine sanatçılardan Atatürklü yanıt geldi. Oyuncu Berna Laçin, Erdoğan’a Atatürk’ün “Ne münasebet! Olur mu öyle şey! Sanatçı el öpmez! Bilâkis, sanatçının eli öpülür! Mustafa Kemal Atatürk” sözüyle yanıt verdi.

HİTÜ’de 'Çocuk koruma' bölümüne din psikolojisi yüksek lisans şartı arandı

Hitit Üniversitesi bünyesine yeni 16 öğretim görevlisi alınacağı 30 Aralık 2020 tarihli resmi gazetede yayımlandı. Hitit Üniversitesi’nin bu duyurusunda Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri bölümüne, din psikolojisi yüksek lisansı yapmış öğretim görevlisi alınacak olması dikkat çekti. Yapılan duyuruda, “Psikoloji bölümü lisans mezunu olmak, Psikoloji veya din psikolojisi alanında tezli yüksek lisans yapmış olmak ve belgelendirmek kaydıyla lisans mezuniyeti sonrası alanında en az 10 yıl mesleki tecrübeye sahip olmak” denildi.

Çorum'da bulunan Hitit Üniversitesi, daha öncede Resmi Gazete'ye verdiği ilan ile Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Orta Çağ Tarihi Ana Bilim Dalı Doktor Öğretim Üyesi kadrosuna başvuracak adaylar için; "orta çağ tarihi bilim dalında doktora yapmış olmak ve Vikinglerin Hristiyanlık öncesi yaşamı ile ilgili çalışmalar yapmış olmak" şartı koymuştu. Üniversitenin öğretim ilanına koyduğu adayı tanımlayan, "Vikinglerin Hristiyanlık öncesi yaşamı ile ilgili çalışmalar yapmış olmak" şartı akademisyenler ve sosyal medya kullanıcıları, ilanda aranan özel şartın kişiyi tarif eder şekilde verildiği şeklinde yorumlanarak tepki gösterilmişti.

Hitit Üniversitesi Rektörlüğü, Spor Yönetimi Bölümü yerleşkesinin bulunduğu Çorum’un Bayat ilçesinde yüzme tesisi bulunmamasına rağmen "2. kademe yüzme antrenörlüğü belgesine sahip olmak" şartıyla kadro ilanı açmıştı. Rektörlük ilk olarak 2 Aralık 2019 tarih ve 30966 sayılı Resmi Gazete’de bir ilan yayınladı. İlanda "spor bilimleri fakültesi veya beden eğitimi ve spor yüksekokulu lisans mezunu olmak ve beden eğitimi spor anabilim dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak" şartı arandı. Konuya yakın bir kaynak, ilanda kadroya alınmak istenen T.Ö.’nün sınava girmeye hak kazanamadığını belirtti. Bunun üzerine rektörlük, 20 Aralık 2019 tarihli ve 30984 sayılı Resmi Gazete’de ikinci bir ilan yayınladı. Bu ilanda ise ilkine ek olarak "belgelendirmek kaydıyla 2. kademe yüzme antrenörlüğü belgesine sahip olmak" şartı eklendi.

Korona haberlerine gelince:

İngiltere'de ortaya çıkan Kovid-19'un hızlı yayılan türü Çin'de de görüldü

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) İngiltere'de mutasyon geçiren ve daha hızlı yayılan türüne Şangay'da rastlandığını bildirdi. 23 yaşındaki kadın hasta, Çin'de, Kovid-19'un mutasyon geçirmiş bu türüne yakalanmış tespit edilen ilk vaka oldu. Yetkililer, virüse yakalanan kadının 14 Aralık'ta İngiltere'den döndüğünü ve bu kişinin temasta bulunduğu kişilerin tespiti için araştırma yapıldığını açıkladı.

İngiltere'de, Kovid-19'un daha hızlı yayılan türüne şimdiye kadar en az 18 ülkede daha rastlandı. Aralarında Çin ve Türkiye'nin de olduğu çok sayıda ülke, İngiltere'ye seyahat yasağı getirme kararı almıştı. Kovid-19'un ortaya çıktığı Çin'de bugüne kadar 87 bin 52 vaka tespit edilirken, virüs nedeniyle 4 bin 634 kişi hayatını kaybetti. (AA)

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Günün Şairi” olarak 32 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 91. doğum günü olan Tahsin Saraç’ı seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Tahsin Saraç, 1 Ocak 1930 tarihinde, Muş'ta doğdu. Ortaöğrenimini Erzurum Öğretmen Okulu'nda tamamladı. Ardından Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Fransızca Bölümü'nden mezun oldu.(1952) Hakkâri'de bir süre Fransızca öğretmenliği yaptı. 1953-1954 ve 1957-1959 arasında iki kez Paris’e giderek Sorbonne’da Fransız dili ve edebiyatı ile sesbilim üzerine öğrenim gördü.

Yurda döndükten sonra Gazi Eğitim Enstitüsü’nde önce asistan, ardından Fransız dili ve edebiyatı öğretim görevlisi oldu. 1963-1965 yılları arasında Millî Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu üyeliği yaptı. Tercüme Bürosu’nda üye olarak yer aldı. Türkiye öğretmenler Federasyonu ikinci başkanı oldu. Tercüme, Türk Dili ve Çeviri dergilerinin yazı kurullarında görev aldı. 12 Mart 1971 askeri darbesinde siyasal düşüncelerinden dolayı iki kez gözaltına alındı ise de suçsuz bulunarak serbest bırakıldı. 1971 yılı Kasım ayında Gazi Eğitim Enstitüsü Fransız dili ve edebiyatı öğretim görevliliğinden emekliye ayrılan şair, yaşamının bundan sonraki yıllarını serbest yazar olarak çalışarak sürdürdü.

Öğretmenler Federasyonu ikinci başkanlığı görevini yürüten şair; Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS)'nın da kurucularındandır. Gazi Eğitim enstitüsü'nden emekli olan Tahsin Saraç'ın ilk şiiri 1957 yılında Varlık Dergisi'nde yayımlandı. Bir yandan Tercüme, Türk Dili ve Çeviri dergilerinin yazı kurullarında çalışırken, diğer yandan Dost, Papirüs, Sanat Rehberi, Türk Dili gibi dergilerde şiirleri yayımlandı. Kadınlar da Savaşı Yitirdi gibi oyun çevirileri yaptı. Şiirlerinde özgürlük, kardeşlik, kavga, sevi, ölüm, yaşama sevinci gibi konuları özenli bir Türkçe ve toplumsal duyarlılıkla işledi. Özde, biçimsellik ve dilde kendine özgün şiirleriyle toplumcu - gerçekçi çizgide ilerleyen şair, sanatçıyı, insanı ve toplumu değiştirmekle yükümlü gören bir bakış açısına sahipti.

Ülkeler arasındaki kültürel etkinliklere katkılarından dolayı kendisine Fransız hükümetince Ulusal Liyakat Nişanı (1968), Macar yazınından yaptığı çeviriler nedeniyle de Macar hükümetince Endre Ady Nişanı (1976) verildi. Asya-Afrika Yazarlar Birliği’nin Tunus’ta yapılan 8.ci Kongresi’nde, "üstün estetik düzeydeki yapıtları yanında, yaşamı boyu emperyalizme, ırkçılığa ve sömürgeciliğe karşı sürdürmüş olduğu ödünsüz savaşım gerekçesiyle", Lotus Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü (1986) Ezgiler Ezgisi adlı çevirisiyle M.E.B. Üstün Başarı Ödülü (1963), Günümüz Fransız Şiiri adlı kitabı ile de Türk Dil Kurumu Çeviri Ödülü (1964) kazanan Tahsin Saraç'ın Beşinci Frank çevirisi ise Ankara Sanat Sevenler Derneği tarafından verilen yılın En İyi Çeviri Ödülü'nü aldı.(1979-1980)

Kendi şiirleri de birçok yabancı dile çevrilen, çeşitli dergi ve antolojilerde yer alan Tahsin Saraç, 29 Haziran 1989 tarihinde İzmit’te yaşama veda etti.

BAZI ESERLERİ:

Şiir:

Bir Ölümsüz Yalnızlık (1964)

Güneş Kavgası (1968)

Direnmeler (1973)

Güvercin Kasapları (1978)

Bir Sevgiyi Görüntüleme (1980)

Toplu Şiirler (1989)

Çıplak Kayada Çimlenmek (1989)

Poèmes Choisis de Tahsin Saraç

(1974, Ayhan Özden çevirisi)

Sözlük ve dil:

Fransızca-Türkçe Büyük Sözlük (1976)

Fransızca-Türkçe Argo Sözlüğü (1966)

Etude Sur le Subjonctif en Français (1962)

Batı Kaynaklı Sözcüklere Karşılıklar Denemesi 1-2 (TDK ile).

Fransızca-Türkçe Okul Sözlüğü (1988)

Çeviri:

- Yabancı Dillerden Türkçe'ye -

Rene Char Şiirler (1983)

Petöfi-Şiirler (1973)

Endre Ady Şiirler.

Rimbaud’nun Mektupları (1985)

Günümüz Fransız Şiiri (1964)

Çağdaş Fransız Şiiri Antolojisi (1976)

Yerma (F.G. Lorca, 1964).

Kanlı Düğün (F.G. Lorca, 1966)

Ezgiler Ezgisi (J. Giraudoux, 1963)

Truva Savaşı Olmayacak (J. Giraudoux)

Profesör Taranne (A. Adamov, 1964)

Herkes Herkese Karşı (A. Adamov)

Beşinci Frank (F. Dürrenmatt, 1978)

Kadınlar da Savaşı Yitirdi (C. Malaparte, 1965)

Çark (J.P. Sartre, 1964)

Karı-Koca ve Ölüm (A. Roussin, 1965)

Amerikan İmparatorluğu (Claude Julien, 1970)

İsveç Söylevi - Sanat Üzerine (A. Camus, 1965)

Matmazel Helsinka (Georges Astalos, 1988)

- Türkçe'den Fransızca'ya -

Yunus Emre, Poemes (Yunus Emre’den 80 Şiir, 1973)

Choix de Poèmes de F.H. Dağlarca (1958)

Chanson d’Algérie (F.H. Dağlarca’dan, 1962)

Hiroshima (F.H. Dağlarca’dan, 1970)

Poètes Turcs Contemporains (Orient, 1962, Paris)

Resquilleur (M.Ş. Esendal’dan 26 öykü, 1971,)

Les Dieux et les Hommes, Gilgamesh (Orhan Asena, 1961)

Les Portes (O. Asena, 1963)

Un jeu Terrible (O. Asena, 1974)

La Chasse au Chili (O. Asena)

La Peur (O. Asena)

Fabrique Orthopédique (Sermet Çağan, 1968)

Les Orteils (Güngör Dilmen, 1974)

Loto (Adalet Ağaoğlu, 1974)

ÖDÜLLERİ:

1963 - M.E.B. Üstün Başarı Ödülü’nü (Ezgiler Ezgisi, çeviri)

1964 - Türk Dil Kurumu Çeviri Ödülü (Günümüz Fransız Şiiri )

1968 - Ulusal Liyakat Nişanı (Fransa)

1970 - TRT Şiir Kitabı Büyük Ödülü (Direnmeler)

1976 - Endre Ady Nişanı (Macaristan)

1979-1980 - Ankara Sanat Sevenler Derneği En İyi Çeviri Ödülü (Beşinci Frank)

1986 - Lotus Edebiyat Ödülü (Asya-Afrika Yazarlar Birliği)

Sizlerle iki şiirini paylaşarak değerli şairi anmak istiyorum:

BİR SENLE ANCAK YAŞAM TÜMDÜR

Kafkas alacasından uzanan o tay boynun

Bir ipek çocukluk düşümdür.

Konar gözüm dalına

Her gece güzelliğin

Ki biraz ölümümdür.l

Ve sevgin

Can külümdür.

Kar ışığı bakışından uzaklık

Yorgunluğumdan da acı

Yükümdür.

Bunca çirkinlik içinde mutluysam

Bil ki

Senli bir günümdür.

Bir senle, bir senle, ama bir senle

Solumada ancak yaşam tümdür.

#TahsinSaraç

 

(Bu şiiri can dostlarım Müşerref ve Fahri Kalın çiftine armağan ediyorum.)

İŞTE O ATATÜRK

Kir tutmaz, gölge tanımaz, bitek topraklarında

Saldırganların yüzüne ilk yumruğu indirmiş

Yiğit, soylu bir halkın, yiğit ve tok sesi...

Çağlar karanlığında Anadolu gecesinden

Ezilenlere umut yanan ilk çoban ateşi

İşte o ATATÜRK.

Asmalarla, zeytinlerle, ekinlerle ışıyan

Tan serinliğinde çalışan bronz eller...

Demir ocaklarında, kömür kuyularında

Yüreği pek işçilerin ak alnını donayan

Öpülesi, saygıdeğer boncuk boncuk ter

İşte o ATATÜRK.

Sarı kemiklerde, kara derilerde

Henüz anısı yitmemiş o kamçılı sızı

Göverirken bilinç bilinç ulusal bir dirilişte

Tutsaklığın utanç duvarını yıkmış ülkelerde bugün

Çekilen bir bayrak var ya özgürlük üzre

İşte o ATATÜRK.

Kurtuluş baharında bütün insanlığın

Uzak artık kavgadan ve kandan

Güvercin sevgilerle tüy tüy ve mavi

Ilık meltemlerle dalga dalga yayılan

Tüm yeryüzünde kurdun kuşun kardeşliği

İşte o ATATÜRK.

Ne ki güzel, ne ki iyi

Ne ki büyür yaklaştıkça

Dağ dağ, kavram kavram...

Ve ne ki sınırsızlığın en ışıklı sularında

Yansır, yokluğu varlığınca diri

İşte o ATATÜRK.

#TahsinSaraç

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Küba Ulusal Bayramı

1 Ocak Küba Devrimi'nin yıldönümü olup Küba'da ulusal bayram olarak kutlanmaktadır. 26 Temmuz 1953 - 1 Ocak 1959 tarihleri arasında 5 yıl, 5 ay, 6 gün süren 26 Temmuz Hareketi'yle birlikte kovulan Fulgencio Batista rejimi yerine Fidel Castro önderliğinde yeni bir Küba hükûmeti kuruldu. Diktatör Fulgencio Batista yeni yılın ilk saatlerinde Havana'dan kaçtı. Camilo Cienfuegos ve Che Guevara önderliğindeki gerilla kolları Havana'ya girmeye başladı. Bütün Küba'da işçiler ve köylüler Fidel Castro'nun çağrısına uyarak genel greve başladı. Batista’nın resmi olarak devrilişinin ilk günü olan 1 Ocak 1959 günü ulusal bayram ilan edilmiştir.

Sudan Bağımsızlık Günü

Sudan 1 Ocak 1956 tarihinde Mısır ve Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını kazanarak bağımsız bir cumhuriyet olduğunu ilan etmiştir. 1 Ocak tarihi Sudan'da "Bağımsızlık Günü" olarak kutlanmaktadır.

Ağrı Aşıklar Bayramı (1-3 Ocak)

Aşıklık kültürünün yaşatılması için ilki 1931 yılında Sivas’ta kutlanan bayramdır. Uzun bir süre kutlanmayan bu bayram şimdilerde 1-3 ocak arasında Ağrı'da çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

M.Ö. 1 Ocak 45 - Jülyen takvimi ilk kez kullanılmaya başlandı. 16. yüzyıla kadar kullanıldıktan sonra yerini Gregoryen takvime bırakacaktır.

1 Ocak 404 - Telemachus, Kolezyum'daki bir gladyatör dövüşünü ayırmak isteyince, kalabalık tarafından taşlanarak öldürüldü. Honorius O'nun anısına dövüşleri yasakladı. Bu dövüş son gladyatör dövüşü olarak tarihe geçti.

1 Ocak 1515 - Fransa'da, I. François tahta çıktı.

1 Ocak 1785 - Dünyanın ilk gazetelerinden Daily Universal Register, İngiltere'de yayımlanmaya başladı. Üç yıl sonra adı "The Times" olarak değiştirilecek olan gazete, hala çıkmaktadır.

1 Ocak 1801 - Cüce gezegen Ceres, Giuseppe Piazzi tarafından keşfedildi.

1 Ocak 1808 - Amerika Birleşik Devletleri'ne köle girişi yasaklandı.

1 Ocak 1891 - Penaltı, Birleşik Krallık'taki Stoke City-Notts maçındaki tartışmalar üzerine kural kitabına girdi.

1 Ocak 1899 - Küba'da İspanyol egemenliği sona erdi.

1 Ocak 1901 - Avustralya'daki Britanya kolonileri federasyonlaşarak tek bir çatı altında birleşti.

1 Ocak 1901 - Nijerya, Birleşik Krallık himayesine girdi.

1 Ocak 1901 - Pentakostalizm mezhebi, Topeka, Kansas'ta Bethel Bible College'de ilk ayin sonrası kurulmuş oldu.

1 Ocak 1923 - Türkiye'nin ilk futbol federasyonu olan Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı (bugün Türkiye Futbol Federasyonu) kuruldu.

1 Ocak 1925 - Amerikan astronom Edwin Hubble, samanyolu dışında başka galaksiler keşfettiğini açıkladı.

1 Ocak 1926 - Gece yarısından itibaren Uluslararası Takvim ve Saat kullanılmaya başlandı.

1 Ocak 1929 - Millet Mektepleri açıldı.

1 Ocak 1929 - Anadolu demiryolu hattı ile Haydarpaşa Limanı millileştirildi.

1 Ocak 1934 - Alcatraz adası, Amerika Birleşik Devletleri'nin bir hapishanesi haline getirildi.

1 Ocak 1939 - Sidney, Avustralya'da sıcaklık 45 °C'yi buldu; şehirde bu bir rekor.

1 Ocak 1945 - Fransa, Birleşmiş Milletler'e alındı.

1 Ocak 1949 - Endonezya'da, Hollandalı askerler Cava'yı ele geçirdi.

1 Ocak 1956 - Sudan bağımsız bir cumhuriyet olduğunu ilan etti.

1 Ocak 1958 - Avrupa Ekonomik Topluluğu kuruldu.

1 Ocak 1959 - Küba Devriminin zaferi: Diktatör Fulgencio Batista yeni yılın ilk saatlerinde Havana'dan kaçtı. Camilo Cienfuegos ve Che Guevara önderliğindeki gerilla kolları Havana'ya girmeye başladı. Bütün Küba'da işçiler ve köylüler Fidel Castro'nun çağrısına uyarak genel greve başladı.

1 Ocak 1960 - Kamerun, BM yönetiminden bağımsızlığını kazandı.

1 Ocak 1960 - İlk meteorolojik uydu 'Tiros' Amerika Birleşik Devletleri tarafından fırlatıldı.

1 Ocak 1965 - Filistin Kurtuluş Örgütü içerisinde yer alan El Fetih, ilk silahlı eylemini gerçekleştirdi. Ahmet Amr Musa önderliğindeki gerilla birlikleri, İsrail'in işgal altında tuttuğu Batı Şeria topraklarına sızarak, bir köprüyü havaya uçurdu.

1 Ocak 1971 - Amerika Birleşik Devletleri'nde televizyonda sigara reklamları yasaklandı.

1 Ocak 1973 - Birleşik Krallık, İrlanda ve Danimarka, Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) üyesi oldu.

1 Ocak 1974 - İsrail'de yapılan seçimleri Golda Meir liderliğindeki İsrail İşçi Partisi kazandı.

1 Ocak 1978 - Hindistan Hava Yollarına ait Boeing 747 tipi bir yolcu uçağı, Mumbai açıklarında havada infilak ederek denize çakıldı; 213 kişi öldü.

1 Ocak 1979 - Çin ile Amerika Birleşik Devletleri arasında diplomatik ilişkiler başladı.

1 Ocak 1981 - Yunanistan, Avrupa Ekonomik Topluluğu üyeliğine kabul edildi.

1 Ocak 1984 - Brunei bağımsızlığını kazandı.

1 Ocak 1984 - Nijerya'da General Muhammadu Buhari kansız bir darbeyle iktidarı ele geçirdi.

1 Ocak 1990 - David Dinkins, New York'un ilk siyah Belediye Başkanı olarak görevine başladı.

1 Ocak 1990 - Ruanda İç Savaşı başladı.

1 Ocak 1993 - Çekoslovakya dağıldı. Slovakya ve Çek Cumhuriyeti kuruldu.

1 Ocak 1994 - NAFTA (Kuzey Amerika Ülkeleri Serbest Ticaret Anlaşması) yürürlüğe girdi.

1 Ocak 1994 - Meksika'nın Chiapas eyaletindeki kızılderililer, ulusal kuruluşları için Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu önderliğinde ayaklanarak bölgenin denetimini ele geçirdiler.

1 Ocak 1995 - Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Hamzalı köyüne saldıran PKK mensupları, yedisi çocuk on dokuz kişiyi öldürdü. Bir PKK'lı öldürüldü.

1 Ocak 1995 - Dünya Ticaret Örgütü kuruldu.

1 Ocak 1995 - İsveç, Avusturya ve Finlandiya, Avrupa Birliği üyeliğine kabul edildi.

1 Ocak 1996 - Gümrük Birliği anlaşması Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Anlaşma, Türkiye ile 15 Avrupa ülkesi arasında geçerli oldu.

1 Ocak 1997 - Zaire, Dünya Ticaret Örgütü üyesi oldu.

1 Ocak 1998 - Avrupa Merkez Bankası kuruldu.

1 Ocak 1999 - Avrupa para birimi Euro yürürlüğe girdi (Birleşik Krallık, Danimarka, İsveç ve Yunanistan hariç).

1 Ocak 2002 - Hollanda'da ötanaziyi yasallaştıran karar yürürlüğe girdi. Hollanda, ölümcül durumdaki hastalara hayatlarını sona erdirme hakkı veren ilk ülke oldu.

1 Ocak 2002 - Tayvan, Chinese Taipei gibi Dünya Ticaret Örgütü üyesi oldu.

1 Ocak 2002 - Euro banknot ve bozuk paraları Avrupa Birliği üyesi ülkeler'de kullanılmaya başlandı.

1 Ocak 2005 - Türk lirası'ndan (TL) 6 sıfır atıldı. Yeni Türk Lirası (YTL) tedavüle girdi.

1 Ocak 2007 - Bulgaristan ve Romanya, resmen AB üyesi oldular. Slovenya Euro bölgesine dahil oldu.

1 Ocak 2007 - Endonezya Adam Air Hava Yollarına ait AA574 sefer sayılı Boeing 737 tipi bir yolcu uçağı, Sulawesi Adası'nın dağlık bir bölgesine düştü. Uçakta 102 kişi bulunuyordu.

1 Ocak 2008 - Malta, Kıbrıs Cumhuriyeti, Agrotur ve Dikelya, Avro kullanımına geçti.

1 Ocak 2009 - Tayland'ın başkenti Bangkok'ta düzenlenen yeni yıl kutlamalarında çıkan bir yangında en az 61 (66?) kişi yaşamını yitirdi.

1 Ocak 2009 - Avusturya, Japonya, Meksika, Türkiye ve Uganda, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi masasında geçici üye olarak yerlerini aldılar.

1 Ocak 2009 - Euro kullanmaya başlayan Slovakya, Avro Bölgesi'nin 16. üyesi oldu.

1 Ocak 2010 - Pakistan'ın Lakki Marwat kentinde düzenlenen voleybol turnuvasında gerçekleşen intihar saldırısında 105 kişi yaşamını yitirdi, 100'den fazla kişi yaralandı.

1 Ocak 2010 - İspanya, Avrupa Birliği Konseyi Başkanlığını İsveç'ten devraldı.

1 Ocak 2010 - Hint Okyanusu üzerine güneş tutulması gerçekleşti.

1 Ocak 2011 - Mısır'ın İskenderiye şehrindeki Kıptîlerin gerçekleştirdiği yeni yıl ayini sırasında gerçekleşen patlamada 23 kişi yaşamını yitirdi.

1 Ocak 2011 - Estonya Euro bölgesine dahil oldu.

1 Ocak 2011 - Estonya'nın Tallinn ve Finlandiya'nın Turku kentleri bir yıllığına Avrupa Kültür Başkenti oldu.

1 Ocak 2011 - Macaristan, AB Dönem Başkanlığını devraldı.

1 Ocak 2014 - Letonya, Euro kullanmaya başladı ve Euro bölgesine katıldı.

1 Ocak 2014 - İsveç Umeå, Letonya Riga Avrupa Kültür Başkenti oldu.

1 Ocak 2015 - Litvanya, Euro Bölgesi'nin 19. üyesi oldu.

1 Ocak 2017 - İstanbul'da, Reina gece kulübüne saldırı yapıldı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

1 Ocak 1431 - VI. Alexander, Katolik Kilisesi'nin 214. Papası (ö. 1503)

1 Ocak 1449 - Lorenzo de' Medici, De facto Floransa Hükümdarı (ö. 1492)

1 Ocak 1467 - I. Zygmunt, Jagiellon Hanedanı üyesi Lehistan Kralı ve Litvanya Büyük Dükü (ö. 1548)

1 Ocak 1484 - Huldrych Zwingli, İsviçre Protestan Reform'unun lideri (ö. 1531)

1 Ocak 1788 - Étienne Cabet, Fransız felsefeci, ütopik sosyalist ve kuramcı (ö. 1856)

1 Ocak 1823 - Sándor Petőfi, Macar şair (ö. 1849)

1 Ocak 1854 - James George Frazer, İskoç insan bilimci, yazar ve halk bilimci (ö. 1941)

1 Ocak 1863 - Pierre de Coubertin, Fransız pedagog, tarihçi ve sporcu (Olimpiyat Oyunları'nın kurucusu) (ö. 1937)

1 Ocak 1864 - Alfred Stieglitz, Amerikan fotoğrafçı (ö. 1946)

1 Ocak 1879 - Edward Morgan Forster, İngiliz roman, öykü ve deneme yazarı (ö. 1970)

1 Ocak 1879 - William Fox, Macar asıllı Amerikalı film yapımcısı (ö. 1952)

1 Ocak 1887 - Wilhelm Canaris, Alman amiral ve Nazi Almanyası'nda Abwehr Başkanı (ö. 1945)

1 Ocak 1893 - Behçet Uz, Behçet hastalığını tanımlayan, İzmir Belediye Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı da yapmış tıp doktoru (ö. 1986)

1 Ocak 1895 - John Edgar Hoover, ABD federal polis örgütü FBI'ın kurucusu ve 1 Ocak 1924-1972 arasında aralıksız olarak yöneticisi (ö. 1972)

1 Ocak 1901 - Nizamettin Nazif Tepedelenlioğlu, Gazeteci ve yazar (ö. 1970)

1 Ocak 1906 - Hacı Ömer Sabancı, İş adamı ve Sabancı Holding'in kurucusu (ö. 1966)

1 Ocak 1908 - Avni Dilligil, Oyuncu ve yönetmen (ö. 1971)

1 Ocak 1911 - Necdet Kent, Diplomat (ö. 2002)

1 Ocak 1912 - Kim Philby, Britanyalı istihbarat görevlisi (soğuk savaş döneminin en önemli çift taraflı casusu) (ö. 1988)

1 Ocak 1912 - Nikiforos Vrettakos, Yunan şair ve yazar (ö. 1991)

1 Ocak 1915 - İhsan Devrim, Tiyatro ve sinema sanatçısı (ö. 2010)

1 Ocak 1916 - Danyal Topatan, Sinema sanatçısı (ö. 1975)

1 Ocak 1917 - Fahri Erdinç, Edebiyatçı ve şair (ö. 1986)

1 Ocak 1917 - Nezahat Tanyeri, Tiyatro ve sinema sanatçısı (ö. 1986)

1 Ocak 1919 - Jerome David Salinger, Amerikan yazar (ö. 2010)

1 Ocak 1922 - Rocky Graziano, Amerikan boksör (ö. 1990)

1 Ocak 1925 - Sami Hazinses, Ermeni asıllı sinema oyuncusu (ö. 2002)

1 Ocak 1926 - Süleyman Dilbirliği, Asker (ö. 2017)

1 Ocak 1927 - Vernon L. Smith, Amerikalı ekonomist ve Nobel Ekonomi Ödülü sahibi.

1 Ocak 1927 - Abdulbasit Abdussamed, Mısırlı Hâfız ve Kur'an kâri'si (ö. 1988)

1 Ocak 1927 - Ahmet Kostarika, Sinema oyuncusu (ö. 1994)

1927 - Maurice Béjart, Fransız-İsviçreli dansçı, koreograf ve opera yönetmeni (ö. 2007)

1 Ocak 1929 - Bedih Yoluk (Kazancı Bedih), Gazelhan (ö. 2004)

1 Ocak 1929 - Metin Erksan, Film yönetmeni (ö. 2012)

1 Ocak 1930 - Adonis, Suriyeli şair ve denemeci

1 Ocak 1930 - Tahsin Saraç, Şair (ö. 1989)

1 Ocak 1932 - Suat Yalaz, Karikatürist, çizer, çizgi romancı, film yönetmeni, senarist, film yapımcısı (ö. 2020)

1 Ocak 1932 - Leman Çıdamlı, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu (ö. 2012)

1 Ocak 1939 - Gül Yalaz, Sinema ve dizi oyuncusu (ö. 2013)

1 Ocak 1941 - Ayşe Şasa, Senarist ve yazar (ö. 2014)

1 Ocak 1941 - Selçuk Uluergüven, Sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu (ö. 2014)

1 Ocak 1942 - Cevat Yurdakul, 12 Eylül Darbesi öncesinde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen dönemin Adana İl Emniyet Müdürü. (ö. 1979)

1 Ocak 1942 - Tamer Yiğit, Sinema sanatçısı.

1 Ocak 1943 - Baykal Kent, Tiyatro ve sinema oyuncusu (ö. 2012)

1 Ocak 1944 - Uğurtan Sayıner, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

1 Ocak 1946 - Birsen Ayda, Sinema oyuncusu (ö. 2011)

1 Ocak 1947 - Mehmet Ulay, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

1 Ocak 1948 - Devlet Bahçeli, Ekonomist, siyasetçi ve MHP Genel Başkanı.

1 Ocak 1950 - Cengiz Sezici, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu (ö. 2019)

1 Ocak 1950 - Ülkü Ülker, Sinema oyuncusu ve şarkıcı (ö. 2016)

1 Ocak 1951 - Yalçın Güzelce, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu (ö. 2015)

1 Ocak 1952 - İbrahim Tatlıses, Türk şarkıcı, besteci, yapımcı ve oyuncu

1 Ocak 1953 - Özay Fecht, Caz şarkıcısı, oyuncu ve eğitimci.

1 Ocak 1954 - Kurtuluş Türkgüven, Müzisyen (ö. 2009)

1 Ocak 1954 - Volkan Saraçoğlu, Sinema, dizi ve tiyatro sanatçısı (ö. 2014)

1 Ocak 1955 - Cem Gürdap, Sinema oyuncusu (ö. 2007)

1 Ocak 1955 - Burhan Kuzu, Hukukçu ve siyasetçi (ö. 2020)

1 Ocak 1956 - Andy Gill, İngiliz post-punk gitaristi ve müzik yapımcısı (ö. 2020)

1 Ocak 1956 - Dilber Ay (Dilber Karakaş), Şarkıcı, söz yazarı ve sunucu (ö. 2019)

1 Ocak 1958 - Mustafa Altıoklar, Yönetmen, yapımcı ve senarist.

1 Ocak 1958 - Şükrü Kızılot, Akademisyen ve gazeteci (ö. 2017)

1 Ocak 1959 - Osman Delikkulak, Siyasetçi ve eski Side Belediye Başkanı.

1 Ocak 1959 - Yaman Tarcan, Sinema ve tiyatro oyuncusu (ö. 2009)

1 Ocak 1960 - Hakan Karahan, Yazar, şair, senarist, oyuncu ve film yapımcısı.

1 Ocak 1961 - Ahmet Şafak, Müzisyen, bestekâr ve oyuncu.

1 Ocak 1961 - Deniz Arman, Gazeteci ve haber koordinatörü.

1 Ocak 1961 - Uğur Polat, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

1 Ocak 1962 - Korcan Karar, Haber spikeri.

1 Ocak 1962 - Kürşat Alnıaçık, Tiyatrocu ve oyuncu.

1 Ocak 1962 - Payidar Tüfekçioğlu, Oyuncu ve seslendirme sanatçısı (ö. 2017)

1 Ocak 1963 - Devran Çağlar, Arabesk müzik sanatçısı ve oyuncu (ö. 2019)

1 Ocak 1968 - Toprak Sergen, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısı.

1 Ocak 1969 - Verne Troyer, Amerikalı oyuncu, komedyen ve dublör (ö. 2018)

1 Ocak 1970 - Tuba Atav, Haber spikeri.

1 Ocak 1971 - Emrah, Şarkıcı, söz yazarı ve oyuncu.

1 Ocak 1975 - Marc Paquet, Kanadalı oyuncu.

1 Ocak 1975 - Erdem Akakçe, Tiyatro ve sinema oyuncusu.

1 Ocak 1983 - Sefa Tantoğlu, Oyuncu.

1 Ocak 1984 - Koray Avcı, Müzisyen.

1 Ocak 1986 - Deniz Celiloğlu, Oyuncu.

1 Ocak 1991 - Fırat Yılmaz Çakıroğlu, Öğrenci (ö. 2015)

1 Ocak 1992 - Hazar Ergüçlü, Oyuncu.

1 Ocak 1995 - Rachel Amanda, Endonezyalı oyuncu ve şarkıcı.

1 Ocak 2002 - Eren Bülbül, Türk Emniyet Güçleri ile PKK üyeleri arasındaki çatışmada hayatını kaybeden Türk çocuk (ö. 2017)

Bugün kimler ölmüş derseniz?

1 Ocak 379 - Basileios, Yunan rahip (d. 329)

1 Ocak 1515 - XII. Louis, Fransa Kralı (d. 1462)

1 Ocak 1560 - Joachim du Bellay, Fransız Rönesans şairi (d. 1522)

1 Ocak 1748 - Johann Bernoulli, İsviçreli matematikçi (d. 1667)

1 Ocak 1782 - Johann Christian Bach, Alman besteci (d. 1735)

1 Ocak 1891 - Antonio Stoppani, İtalyan jeolog, paleoantolog ve öncü popüler bilim yazarı (d. 1824)

1 Ocak 1894 - Heinrich Hertz, Alman fizikçi (d. 1857)

1 Ocak 1921 - Theobald von Bethmann Hollweg, Alman siyasetçi ve Almanya'nın Şansölyesi (d. 1856)

1 Ocak 1929 - Mustafa Necati, Siyasetçi (d. 1894)

1 Ocak 1953 - Hank Williams, Amerikalı şarkıcı, gitarist ve söz yazarı (d. 1923)

1 Ocak 1958 - Edward Weston, Amerikan fotoğrafçı (d. 1886)

1 Ocak 1963 - Filippo Del Giudice, İtalyan film yapımcısı (d. 1892)

1 Ocak 1965 - Mehmet Emin Erişirgil, Eğitimci, felsefeci, yazar ve siyasetçi (d. 1891)

1 Ocak 1966 - Ahmet Fetgeri Aşeni, Jimnastikçi, Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün kurucularından ve 6. Başkanı (d. 1886)

1 Ocak 1966 - Vincent Auriol, Fransa Devlet Başkanı (d. 1884)

1 Ocak 1969 - Mümtaz Turhan, Sosyal psikolog ve İstanbul Üniversitesi Deneysel Psikoloji Kürsüsü Başkanı (d. 1908)

1 Ocak 1972 - Maurice Chevalier, Fransız aktör ve şarkıcı (d. 1888)

1 Ocak 1994 - Cesar Romero, Küba asıllı Amerikan oyuncu (d. 1907)

1 Ocak 1995 - Dilber Ay (Gülşen Demirci), Ses ve sinema sanatçısı (d. 1958)

1 Ocak 1995 - Eugene Wigner, Macar asıllı Amerikalı fizikçi ve matematikçi (d. 1902)

1 Ocak 2001 - Ray Walston, Amerikalı aktör (d. 1914)

1 Ocak 2003 - Yusuf Nalkesen, Bestekâr (d. 1923)

1 Ocak 2012 - Jorge Andrés Boero, Arjantinli motosiklet yarışçısı (d. 1973)

1 Ocak 2015 - Boris Morukov, Rus fizikçi ve kozmonot (d. 1950)

1 Ocak 2015 - Donna Douglas, Amerikan oyuncu ve komedyen (d. 1933)

1 Ocak 2015 - Mario Cuomo, Amerikan politikacı ve yazar (d. 1932)

1 Ocak 2015 - Ömer Karami, Lübnanlı siyasetçi ve Lübnan'ın 2. Başbakanı (d. 1934)

1 Ocak 2016 - Antonio Carrizo, Arjantinli sunucu (d. 1926)

1 Ocak 2016 - Yiğit Okur, Avukat ve yazar (d. 1934)

1 Ocak 2017 - Talat Tunçalp, Olimpik bisikletçi (d. 1915)

1 Ocak 2017 - Tony Atkinson, Britanyalı akademisyen ve ekonomist (d. 1944)

1 Ocak 2020 - David J. Stern , Amerikalı Spor (NBA patronu) adamı (d. 1942)

1 Ocak 2020 - János Aczél, Macar-Kanadalı matematikçi (d. 1924)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir yıl diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Cuma.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları.

Ve merhaba 2021...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?