Prof. Dr. Uğur Şahin: Koronavirüs 10 yıl daha bizimle

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Bugün yılın 365. günü.

2020 yılını bitirmemize bir gün kaldı.

Yeni yılla ilgili dileklerimi yarınki yazıma saklıyorum.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Biri Fransız, biri Alman, biri de Temel olan üç vampir yarışmaya karar vermişler bir gün. En kısa zamanda en çok kan emen birinci olacakmış. Fransız gitmiş. 3 dakika sonra geri dönmüş, ağzının kenarında kan. Temel ile Alman sormuşlar:

-"Yaaa, ne yaptın?"

-"Şu kilisedeki kızın kanını emdim." demiş Fransız.

Sonra Alman gitmiş, bir dakika sonra dönmüş. Bakmışlar, onun da ağzının kenarında kan.

-"Yaaaa, sen ne yaptın?" diye bu kez Alman'a sormuşlar.

-"Şuradaki bakkalın kızının kanını emdim." demiş Alman.

Sıra Temel'e gelmiş. Gitmesiyle geri gelmesi bir olmuş. Yüzünün her tarafı kan içindeymiş.

-"Ne yaptın böyle, kimin kanını emdin?" diye sormuşlar Temel'e de.

-"Şuradaki direği görüyor musunuz?" demiş Temel.

-"Eveeet!" demiş Fransız'la Alman.

-"İşte ben görmedim." demiş Temel.

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"İnsanlar gelmeleriyle boşluk dolduranları severler, gitmeleriyle boşluk yaratanlara aşık olurlar." demiş Özdemir Asaf...

Bir düşünelim şimdi..

Biri var ve gitti diyelim. Yani boşluk yarattı. Ona aşık olduk.

Başkası geldi. Boşluk doldurdu. Onu sevdik.

Sevdiğimiz gitti. Boşluk yarattı. Ona aşık olduk.

Eeeee, nasıl bir kısır döngüdür bu; bilemedim şimdi.

Tam “Kör ölür, badem gözlü olur” hikayesi.

Ben mi yanlış bakıyorum, bilemedim.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Katı meyve veya sebze sıkacağından çıkan posayı keklerin içine koyarak posa tüketiminizi artırabilirsiniz."

Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

"Amerikalı Nadya Denise Doud-Suleman Gutierrez, 2009 yılında tüp  bebek yöntemiyle sekiziz bebek sahibi olan ilk kadın oldu. Sekiz çocuk doğuran Gutierrez'in daha sonra 6 çocuğu daha oldu."

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

BU HABER BENCE YILIN HABERİ...

(Resmen kıskandım ölen kuğuyu. Böyle eşler kaldı mı?)

Eşinin 'yasını tutan' kuğu, 23 tren seferinin rötar yapmasına neden oldu

Almanya’da yüksek hızlı tren hattında bir kuğu yüksek gerilim hattına takılarak yaşamını yitirdi. Eşi yaşamını yitirdikten sonra rayların üzerine yatarak 'yas tutan' kuğu 23 tren seferinin yaklaşık 50 dakika gecikmesine neden oldu. Olayla ilgili kurtarma ekipleri tarafından yapılan açıklamaya göre polis ve itfaiye ekipleri, yüksek hızlı demiryolu hattında 'yas tuttuğu' için tren seferlerinin gecikmesine neden olan kuğuya müdahale etti. 50 dakika sonra yakalanan kuğu Fulda Nehri kıyısında serbest bırakıldı. Kuğunun, diğer bir kuğunun rayların üzerindeki yüksek gerilim hattı kablolarına takılıp yaşamını yitirmesiyle rayların üzerine tünediği ve Kassel-Göttingen güzergahında 23 tren seferinin yaklaşık 50 dakika gecikmesine neden olduğu ifade edildi. 

Korona haberlerine gelince:

Prof. Şenol: Aşılar gümrükte uygun koşullarda beklemezse etkinliğini yitirebilir

Çin’in başkenti Pekin’den Türkiye’ye gelmesi beklenen koronavirüs aşılarının gümrük faaliyetlerinin durması nedeniyle birkaç günlüğüne ertelenmesi ve aşıların gümrükte bekletilmesi “Aşılar uygun koşullarda bekliyor mu” sorusunu da gündeme getirdi. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, aşıların uygun koşullarda gümrükte bekletilmesinin önemli olduğunu belirterek “İnaktif aşılar 2 ila 8 derece arasında saklanmalı. Aksi halde tıbbi atık olur. Bu aşıların da 2 ila 8 derece arasında korunuyor olduğunu umuyoruz, aksi takdirde etkisi kaybolacaktır” dedi. Prof. Şenol, “aşı takip sistemi” denilen bir sistem ile güvenli ısı aralıklarında kalmalarının sağlandığını belirterek “Günlük iniş çıkışlar takip edilir o ısıda, uzun sürede kaldıkları tespit edilirse aşı tıbbi atık olarak kabul edilir ve atılır” diye konuştu.

Uğur Şahin: Koronavirüs 10 yıl daha bizimle

Yeni tip koronavirüs aşısının geliştiricilerinden Uğur Şahin, yeni tip koronavirüsün 10 yıl daha var olacağını belirterek yeni salgınlara hazırlıklı olma çağrısında bulundu. Almanya merkezli biyoteknoloji firması BioNTech'in kurucularından ve yeni tip koronavirüs aşısının geliştiricilerinden Prof. Dr. Uğur Şahin, Almanya'da düzenlenen sanal basın toplantısında pandeminin gidişatı hakkında açıklama yaptı.Yurtdışı basınına yansıyan toplantı detaylarında, Şahin'in, "Yeni tip koronavirüsün 10 yıl boyunca bizimle olacak. Yeni salgınlara hazırlıklı olmalıyız" dediği belirtildi. Şahin normalleşme için yaz sonunu işaret ederek, "Yeni bir 'normal' tanımına ihtiyacımız var" dedi. Şahin, aşının ilk olarak İngiltere'de görülen varyantına yaklaşık 6 hafta içinde etkili olabilecek hale getirileceğini söyledi.

Bolu Valisi: Yılbaşında evde normalin üstünde insan varsa ceza keseriz

Bolu Valisi Ahmet Ümit, yılbaşında (Covid-19) nedeniyle tedbirlerin en üst seviyeye çıkarıldığını belirterek, "Bir evde eğer normalin üzerinde insan varsa o evdeki herkese cezai müeyyide uygulanacak" dedi. Bolu Valisi Ahmet Ümit valilikte düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Covid-19 tedbirlerinin zorunluluk olduğunu, bu sayede ülke genelinde vaka sayılarında büyük oranda düşüş yaşandığını söyledi. Yılbaşının ciddi handikap olarak durduğunu söyleyen Ümit, "Bu handikaba, bu tuzağa hiç kimsenin düşmemesi lazım. İçişleri Bakanımızın koordinesinde ülke ve ilimiz genelinde gerekli tedbirler alındı. İl merkezi ve ilçelerin tamamında 251 ekipten oluşan 1350 emniyet personeli, jandarma bölgemizde ise 332 ekipten oluşan 1008 personel iş başında olacak." dedi. Ümit, yeni yıl öncesi uygulanacak 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının tam anlamıyla uygulanacağını ifade ederek, şu uyarılarda bulundu:

"İnsanlar ziyaretlerini ve sohbetlerini daha sağlıklı zamanlara saklasınlar. Her şeyden önce sağlık gerektiğini her zaman söylüyor ve vurguluyoruz. Yarınların daha güzel ve huzurlu olması için mutlaka bugünü sıkı tutmamız gerekiyor. Yılbaşında özellikle toplu eğlencelerden uzak durmamız gerekiyor. Ziyaretlerden uzak olmamız gerek. En çok bulaşma noktalarından biri, ev ziyaretleri ve toplu alanlardır. Maske, mesafe ve hijyen şartlarından hiçbir şekilde taviz vermeden dikkatli olmamız gerek."

Kısıtlama günlerinde ciddi trafik denetlemesi yapılacağını bildiren Ümit, "Sağlık Bakanlığının belirlemiş olduğu tedbirler her platformda, otellerde, yollarda, sokaklarda ve caddelerde uygulanacak. Kurallara uymayanlara yasal müeyyide uygulanacak." dedi. Vali Ahmet Ümit, villa, dağ ve yayla evi gibi alanlarda yapılması düşünülen eğlencelerle ilgili de takiplerin sürdüğüne dikkati çekerek, "Bir evde eğer normalin üzerinde insan varsa o evdeki herkese cezai müeyyide uygulanacak. Mutlaka yasal tedbirler orada alınır ve uygulanır. Bu konuda kimsenin tereddüdü olmasın. Dikkat ederseniz denetimlerde jandarma ekiplerimizin sayısı daha fazla." ifadelerini kullandı.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle değerli şair Metin Altıok'un bir şiirini paylaşmak istiyorum. Huzurla uyusun.

UYARILAR

1.

İnsan dediğin saçaktaki

Güvercinin farkında olacak

Ve bir çiçek açacak kendince.

Bu aşk var ya bu aşk;

Dikkat!

Yangında ilk kurtarılacak.

2.

Sevmeye başlayınca birini

Kendimi yıkıp yeniden kurarım

Çünkü bu yeni bir aşktır

Ve temeldeki yerini mutlaka alacaktır.

Yabancılar için inşaata girmek

Tehlikeli ve yasaktır.

3.

Bir akşam tek başınıza

Bir otele giderseniz

İçinizde yaralı bir aşkla,

Ucuz bir otele ama temiz;

Kıymetli eşyalarınızı

Müdüriyete teslim ediniz.

#MetinAltıok

Yurdumuzda ve dünyada özel bir gün yokmuş bugün.

Ama bugün Yengeç burcunda gerçekleşecek bir dolunay var.

30 Aralık Çarşamba, 2020 senesinin son dolunayını yaşayacağız. Yengeç burcunda gerçekleşecek bu dolunay buram buram duygusallık kokarken, yine ikili ilişkilere odaklı konuları önümüze getirecek. Duygusallığın mantığa kafa tutması ön plana çıkıyor. Özellikle geçmiş ilişkilerimizle ilgili konular hafta boyunca gündemimizde olabilir. Geriye dönük kişiler, anılar zihnimizi çok meşgul edebilir. Mevcut durumları olduğundan farklı düşünmek, yüksek beklentide olmak ve bunun sonucunda da hayal kırıklığına uğramak ise bu dolunayın tuzak tarafı. Yengeç’in hassasiyeti ve geçmişe bağlılığını Venüs’ün yerleşimi de körükleyince duygular mantığa baskın gelebilir. Üstelik öncü niteliğin ve ateş elementinin fazlalığı da çok düşünmeden eyleme geçme enerjisi veriyor. Bu noktada yanılgılara düşmemeye, olanla olanı görüş şeklimizi birbirine karıştırmamaya dikkat etmek gerekiyor. Çünkü bize olayları sisli gösterebilen Neptün de konuya müdahil konumda. Bu yüzden hem ilişkilerde hem de finansal konularda hayalcilikten uzak davranmakta fayda var. Geçmişe yönelik durumlar önümüze çıktığında akıl süzgecini kullanmayı ihmal etmeyelim. Bir yandan da karşımıza çıkacak fırsatlara karşı da uyanık olmamız gereken bir haftadayız. Çabalayanın, gönül gözü ile zihnini aynı anda kullananın güzel sonuçlar alması mümkün. 19-25 Ocak doğumluların fırsatlarla karşılaşma ihtimali daha yüksek. Ailemiz, vatanımız, yuvamız, yakın çevremiz konusunda da hassasiyetlerimiz artacak. Sağlık olarak ise ayak, diz ve kemik sorunlarında artış mümkün. Buralardaki şikayetlerimizi es geçmeyelim.

#AslıhanKozluca

https://www.milliyet.com.tr/pembenar/astrolog-aslihan-kozluca/2020nin-son-dolunayi-2912005

 

Ayrıca bugün canım kankam, can dostum Özlem Tüfek'in doğum günü.

Özlem'imime birlikte geçireceğimiz daha nice yıllar diliyorum.

Yaşayacağı günler şimdiye kadar yaşadıklarından çok daha güzel olsun.

Hayat ona hak ettiği tüm güzellikleri sunsun dilerim.

Çünkü o hepsini hak ediyor.

“İyi ki doğdun canım Özlem'im.

İyi ki tanımışım seni.

Seni çok seviyorum.”

Senin için yazdığım bir akrostiş şiirimi de ekleyeyim buraya:

Ö yle çoksun ki bende, anlatmam kolay değil

Z ifiri karanlıkta da olsan yüreğinden tanırım

L al olsa da dilim, her şeyimi sana anlatırım

E n sevdiğimsin, canımsın kankam

M utluluğu en çok hak eden, “iyi ki var”ımsın.

#HaticeNayır

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

30 Aralık 1517 - Osmanlı Orduları, Kudüs'e girdi.

30 Aralık 1898 - Gülhane Askerî Tıp Mektebi açıldı.

30 Aralık 1903 - Chicago'da (ABD), bir tiyatroda çıkan yangında 600 kişi öldü.

30 Aralık 1911 - Çin'in seçimle işbaşına gelen ilk Başkanı Sun Yat-sen görevine başladı.

30 Aralık 1916 - Rusya'da Çarlık ailesini etkisi altına alan Sibiryalı Grigori Yefimoviç Rasputin, soylular tarafından öldürüldü.

30 Aralık 1918 - Almanya Komünist Partisi kuruldu.

30 Aralık 1922 - Vladimir İlyiç Lenin, Sovyetler Birliği'nin kurulduğunu açıkladı.

30 Aralık 1924 - Amerikalı astronom Edwin Hubble, evrende Samanyolu'ndan başka galaksiler de olduğunu açıkladı.

30 Aralık 1946 - Demokrat Parti'yi komünistlikle suçlayan Yozgat Valisi Sadri Aka mahkûm oldu.

30 Aralık 1947 - Romanya'da Sovyet yanlısı Hükümet, Kral Mihai'i tahtan indirdi.

30 Aralık 1950 - Türkiye, 25 Temmuz'da Kore'ye asker gönderme kararı almıştı. Türk Barışseverler Cemiyeti Kore'ye asker gönderilmesini protesto edince dava açıldı. Cemiyet başkanı Behice Boran ve arkadaşları on beşer ay hapis cezasına çarptırıldı.

30 Aralık 1951 - İstanbul Maltepe'deki Süreyya Paşa İşçi Sanatoryumu açıldı.

30 Aralık 1953 - İlk NTSC sistemli televizyon cihazları piyasaya verildi. RCA firmasının ürettiği bu cihazların tanesi 1175 dolardan satıldı.

30 Aralık 1958 - Fidel Castro liderliğindeki isyancılar Küba'nın Başkentini ele geçirmek üzereler. Castro, Batista'nın askerî rejimini yıkmayı hedefliyor.

30 Aralık 1960 - Uluslararası Para Fonu (IMF) ve İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı Türkiye'ye kredi vermeyi kabul etti.

30 Aralık 1972 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Richard Nixon, "Hanoi'nin bombalanmasını durdurun" emrini verdi.

30 Aralık 1977 - Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, 104 milyon liraya ihale edildi.

30 Aralık 1981 - Galatasaray Eğitim Vakfı kuruldu.

30 Aralık 1990 - Türkiye İnsan Hakları Kurumu Vakfı kuruldu.

30 Aralık 1993 - İsrail ve Vatikan karşılıklı olarak birbirlerini tanıma kararı aldılar.

30 Aralık 1994 - Taksim'de The Marmara Oteli'nin girişindeki Cafe Marmara'da bomba patladı; Sinema eleştirmeni Cüneyt Cebenoyan'ın ablası arkeolog Yasemin Cebenoyan öldü; yazar ve sinema eleştirmeni Onat Kutlar ağır yaralandı, ancak O da 11 Ocak 1995'te yaşamını yitirdi.

30 Aralık 1997 - Cezayir'de silahlı kişiler dört köyde katliam yaptı, 412 kişiyi öldürdüler.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

30 Aralık 39 - Titus Flavius Vespasianus, Roma imparatoru (ö. 81)

30 Aralık 1490 - Ebussuud Efendi, Osmanlı din ve devlet adamı (ö. 1574)

30 Aralık 1673 - III. Ahmet, Osmanlı'nın 23. Padişahı (ö. 1736)

30 Aralık 1842 - Osman Hamdi Bey, Osmanlı arkeolog, müzeci, ressam ve Kadıköy'ün ilk Belediye Başkanı (ö. 1910)

30 Aralık 1851 - Asa Griggs Candler, Amerikalı meşrubat üreticisi (Coca-Cola'yı geliştiren) (ö. 1929)

30 Aralık 1865 - Rudyard Kipling, İngiliz yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (ö. 1936)

30 Aralık 1884 - Hideki Tojo, Japon asker, düşünür ve devlet adamı (ö. 1948)

30 Aralık 1906 - Carol Reed, İngiliz film yönetmeni ve Oscar Ödülü sahibi (ö. 1976)

30 Aralık 1910 - Paul Bowles, Amerikalı yazar (ö. 1999)

30 Aralık 1914 - Mahir Canova, Tiyatro yönetmeni (ö. 1993)

30 Aralık 1921 - Raşit Kerami, Lübnan Başbakanı (ö. 1987)

30 Aralık 1927 - Turgut Özatay, Sinema oyuncusu (ö. 2002)

30 Aralık 1946 - Patti Smith, Amerikalı müzisyen ve şair.

30 Aralık 1957 - Nikos Portokaloglou, Yunan şarkıcı ve besteci.

30 Aralık 1961 - Seda Sayan, Şarkıcı, dizi oyuncusu ve televizyon sunucusu.

30 Aralık 1963 - Mike Pompeo, Amerikan politikacı ve ABD'nin 70. Dışişleri Bakanı.

30 Aralık 1966 - Bennett Miller, Amerikalı yönetmen.

30 Aralık 1972 - Daniel Amokachi, Nijeryalı millî futbolcu.

30 Aralık 1973 - Nacho Vidal, İspanyol oyuncu.

30 Aralık 1977 - Kemal Muslubaş, Yelkenci ve antrenör.

30 Aralık 1978 - Zbigniew Robert Promiński, Polonyalı baterist.

30 Aralık 1980 - Eliza Dushku, Arnavut asıllı Amerikalı oyuncu.

30 Aralık 1984 - LeBron James, Amerikalı basketbolcu.

30 Aralık 1986 - Ellie Goulding, İngiliz şarkıcı.

30 Aralık 1995 - Kim Taehyung , Güney Koreli şarkıcı, dansçı, söz yazarı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

30 Aralık 1691 - Robert Boyle, İrlandalı bilim adamı (d. 1627)

30 Aralık 1793 - Noël Martin Joseph de Necker, Belçikalı doktor ve botanikçi (d. 1730)

30 Aralık 1916 - Grigori Yefimoviç Rasputin, Rus mistik (d. 1869)

30 Aralık 1927 - İsmail Hakkı Bey, Besteci ve müzik eğitimcisi (d. 1865)

30 Aralık 1933 - Ion Gheorghe Duca, Rumen devlet adamı (d. 1879)

30 Aralık 1944 - Romain Rolland, Fransız romancı daramaturg, denemeci ve 1915 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (d. 1866)

30 Aralık 1960 - Haşmet Akal, Ressam (d. 1918)

30 Aralık 1970 - Sonny Liston, Amerikalı boksör (d. 1932)

30 Aralık 1974 - Ali Muhittin Hacı Bekir, Spor adamı ve eski Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı (d. 1891)

30 Aralık 1982 - Boris Bajanov, Sovyetler Birliği Komünist Partisi Politbürosu sekreteri ve 1923-1925 yılları arasında Josef Stalin'in sekreteri (d. 1900)

30 Aralık 1986 - İlhan Koman, Heykeltıraş (d. 1921)

30 Aralık 1992 - Ling-Ling, Başkan Nixon'ın 1972'deki ziyareti sırasında Çin'in ABD'ye hediye ettiği dev panda (d. 1969)

30 Aralık 1993 - İhsan Sabri Çağlayangil, Siyasetçi ve eski Dışişleri Bakanlarından (d. 1908)

30 Aralık 1996 - Lew Ayres, Amerikalı oyuncu (d. 1908)

30 Aralık 2002 - Mary Wesley, İngiliz yazar (d. 1912)

30 Aralık 2004 - Rıza Maksut İşman, Atlet (d. 1915)

30 Aralık 2004 - Artie Shaw, Amerikalı caz klarnetçisi ve besteci (d. 1910)

30 Aralık 2006 - Saddam Hüseyin, Irak Devlet Başkanı (d. 1937)

30 Aralık 2009 - Abdurrahman Vahit, Endonezya Cumhurbaşkanı (d.1940)

30 Aralık 2016 - Kyriakos Amiridis Yunan diplomat ve Yunanistan'ın Brezilya büyükelçisi (d. 1957)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Çarşamba.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?