Usta klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı vefat etti

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Bir Fransız, bir İtalyan ve bir Türk trenle Avrupa seyahati yapmaya karar vermişler. Trene binip kompartımana girmişler. Bir de ne görsünler. Bir Japon, yanında taş gibi bir hatunla oturuyor. Bizimkiler tam karşılarına oturmuşlar. Başlamışlar Japon'u çekiştirmeye.

İtalyan:

-"Maymun gibi Japon taş gibi hatunu götürüyor. Ben şimdi hatunu ayarlarım." demiş.

-"Önce Japon'u halletmek lazım." demiş Fransız.

İtalyan dışarı çıkarken Japon'a seslenmiş. Bir iki dakika sonra dışarıdan pata küte sesler duyulmuş. İtalyan kompartımana girmiş, yüzü gözü kan içerisinde, bir gözü şiş. Bizimkiler sormuş "Ne oldu?" diye.

İtalyan:

-"Tam herife girişecektim, ne olduğunu anlayamadım." demiş.

Japon da gelmiş, selam vererek yerine oturmuş.

İtalyan sormuş:

-"Yahu kardeş, sen ne yaptın bana öyle ya!"

Japon:

-"Bizim oralarda çok kullanılan bir yöntem var, onu uyguladım." demiş.

-"Ne biçim yöntem bu?" diye sormuşlar.

Japon:

-"Oshidonun Koshidosu" demiş.

Fransız bu olaya çok kızmış.

-"Benim arkadaşıma bu yapılır mı ulen?" demiş. Japon'u dışarı çağırmış. Yine bir iki dakika sonra dışarıdan pata küte sesler duyulmuş. Fransız içeri bir girmiş, yüzü gözü dağılmış, iki üç dişi kırılmış.

Bizimkiler Fransız'a sormuş:

-"Dışarıda ne oldu?"

-"Herife tam girişecektim, dünyam karardı." demiş Fransız.

Japon yine içeri girmiş, selam verip yerine oturmuş.

Fransız

-"Birader, ne biçim bir yöntem bu yahu?" diye sormuş.

Japon:

-"Bizim orada çok ünlü bir yöntem daha var. Moshidonun Koshidosu." demiş. Hepsi şaşırmış. Bizim Türk içinden:

-"İki tane dev gibi herif dayak yedi. Ne yapalım, Türklüğe bok sürdürmeyeceğiz. Dayak yersem ben de yerim." demiş.

Bizimki dışarı çıkarken Japon'a da seslenmiş. Dışarı çıkar çıkmaz "Küüüt" diye bir ses duyulmuş. İtalyan'la Fransız içeride şaşırmışlar. Bir bakmışlar, Japon içeri girmiş, kafası yarılmış, yüzü gözü kan içinde. Sormuşlar Japon'a "Ne oldu?" diye.

Japon da hiçbir şey anlayamadığını söylemiş. Hemen arkasından Türk girmiş.

Japon:

-"Ne oldu ya, hiçbir şey anlayamadım, ne yaptın bana?" diye sormuş.

Bizim Türk:

-"Sizin oralarda çok kullanılan bir yöntem" demiş.

Japon şaşırmış:

-"Hangi yöntem bu ya?" demiş. Bizimki de elindekini göstermiş:

-"Toyota'nın Krikosu..."

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Uzak nedir? Kendinin bile ücrasında yaşayan benim için gidecek yer ne kadar uzak olabilir?" demiş İsmet Özel...

İnsan kendisine bile bu kadar uzakken, başkasına ne kadar yakın olabilir, bilemiyorum.

Hem kendisine, hem başkalarına yakın olabilmeyi becerebilenlere selam olsun.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Çay saati canınız börek isterse:

Bir yufkayı içine üç yemek kaşığı lor peyniri, biraz kıyılmış maydanoz koyarak gözleme şeklinde dörde katlayın. Bir tatlı kaşığı zeytinyağla üç yemek kaşığı yoğurdu üzerine sürün ve teflon tavada hafif ateşte iki yüzünü pişirin."

Bakalım beğenecek misiniz?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

"Rusya´nın dörtte biri ormanlarla kaplıdır."

Biz de ormanlarımızın yerine güvenlikli siteler dikmeye devam edelim.

Bakalım sonumuz ne olacak?

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Usta klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı vefat etti

Sanat camiası Mustafa Kandıralı’dan gelen son dakika haberiyle sarsıldı. Türkiye'nin önemli klarnet sanatçılarından Mustafa Kandıralı hayatını kaybetti. 90 yaşındaki Mustafa Kandıralı, İstanbul'da bir hastanede yaşlılığa bağlı organ yetmezliği nedeniyle tedavi görüyordu. Önceki gece yaşamını yitiren Mustafa Kandıralı'nın cenazesi, dün ikindi namazını müteakip İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Değerli sanatçımızın yakınlarına sabır diliyorum. Nur içinde uyusun.

AKP'li Esenler Belediyesi’nin borçları okul ve cami ile ödediği ortaya çıktı

Sözcü Gazetesi'nden Özlem Güvemli'nin haberine göre; İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi'nin AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu'nun başkanı olduğu Esenler Belediyesi'ne ilişkin 2019 yılı Sayıştay raporunda, belediyenin peşin olarak yapmış olduğu arsa satışlarının hatalı muhasebeleştirildiği belirlendi.

2019 yılı içinde toplamda 140 milyon 724 bin 892 TL değerinde olmak üzere 12 adet taşınmazın satışının yapıldığı ancak bu satışların hatalı şekilde ‘127-Diğer Faaliyet Alacakları Hesabı'nda takip edildiği kaydedildi. Raporda bu tespitin yer aldığı bölüme 2019 yılında satışı yapılan taşınmazların listesi de konuldu. Liste incelendiğinde AKP'li Esenler Belediyesi'nin borcuna karşı devrettiği parsellerin de olduğu görüldü. Listeye göre Esenler Atışalanı'ndaki Mimar Sinan Camii'nin bulunduğu 1370 metrekarelik parsel 9 Ekim 2018 tarihinde 10 milyon 754 bin 480 TL'ye, Esenler Oruçreis Mahallesi'nde Tekstilkent Camii ve Öğrenci Yurdu inşaatının bulunduğu 3 bin 613 metrekarelik parsel 9 Ekim 2018 tarihinde 29 milyon 813 bin 190 TL'ye satıldı. Menderes Mahallesi'nde Hasip Dinçsoy İlkokulu'nun bulunduğu 2 bin 572 metrekarelik parsel 16 milyon 81 bin TL'ye satıldı. Esenler Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nün bulunduğu 4 bin 647 metrekarelik parsel 31 Ocak 2019'da 12 milyon 411 bin 485 TL'ye, Esenler Afet Yönetim Merkezi'nin bulunduğu 11 bin 454 metrekarelik parsel 27 Eylül 2019'da 30 milyon TL'ye elden çıkarıldı.

İçişleri, İBB'de eski dönem usulsüzlük iddiaları için 3 müfettiş görevlendirdi

İçişleri Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) eski dönemine ait bazı iş ve işlemlerde usulsüzlük yapıldığı iddialarını araştırmak üzere 3 mülkiye müfettişi görevlendirdi.

Edinilen bilgiye göre, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı bir televizyon programında; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu'nun bazı yolsuzluk ve usulsüzlük dosyaları üzerinde çalışıldığı, 40 civarında ihale dosyasında usulsüzlük ve kamu zararına yönelik bulgulara ulaşıldığına dair açıklamalarını ihbar kabul eden İçişleri Bakanlığı konuyu araştırmak üzere 3 mülkiye müfettişi görevlendirdi. Konuyla ilgili Bakanlık onayında, "1 Nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 260/1-ç maddesi gereğince mahalli idarelerin seçilmiş veya tayin edilmiş organları ve bunların üyeleriyle diğer kamu görevlileri hakkında inceleme, araştırma ve soruşturma yapma görev ve yetkisinin Mülkiye Teftiş Kuruluna verildiğine ve mahalli idarelerle ilgili olarak kamuoyuna yansıyan her türlü iddianın titizlikle incelenmesinin Bakanlığın sorumlulukları arasında yer aldığı" vurgusu yapıldı. Görevlendirilen mülkiye müfettişlerinin bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesinde göreve başlayacakları öğrenildi. Müfettişlerin İstanbul Büyükşehir Belediyesinden iddiaya konu dosyaları istemesi bekleniyor. İBB Başkanı İmamoğlu, gazeteci Şirin Payzın'ın programında, AKP dönemiyle ilgili "40'tan fazla yolsuzluk ve usulsüzlük dosyası üzerinde çalıştıklarını" söylemişti. İmamoğlu "Suç duyurusu gibi hususlar oluşunca tek tek açıklayacağız" demişti.

 

Korona haberlerine gelince:

İzmir'de CHP'li meclis üyesi koronavirüsten hayatını kaybetti

Bayraklı Belediye Meclis Üyesi CHP'li Hasan Karabağ (54), koronavirüse bağlı olarak yaşamını yitirdi. Son yerel seçimlerde CHP'den Bayraklı Belediye Başkan Aday Adayı da olan Hasan Karabağ, koronavirüse bağlı olarak bir süredir hastanede tedavi görüyordu.

Bayraklı Belediyesi CHP'li Meclis Üyesi Hasan Karabağ'ın ölümünü Başkan Serdar Sandal duyurdu. CHP'li Başkan Sandal, "Çok üzgünüm, Belediye Meclis Üyemiz Hasan Karabağ'ı koronavirüs nedeniyle kaybettik. Hakk’ın rahmetine kavuşan Belediye Meclis Üyemiz Hasan Karabağ'a Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve belediye ailemize başsağlığı diliyorum" dedi.

Pekin'de koronavirüs vaka sayılarındaki ani artış nedeniyle acil durum ilan edildi

Çin'in başkenti Pekin'de Kovid-19 vaka sayılarındaki ani artış nedeniyle "acil durum" ilan edilmesinin ardından bazı semtlerde giriş çıkışlar kapatılıyor. Çin Komünist Partisi'nin, Pekin'de Kovid-19 vaka artışı nedeniyle başkentteki tüm semtlerde "acil durum"a geçildiği ve virüsün görüldüğü yerleşim yerleri ve köylere giriş-çıkışların kapatılacağının duyurulmasının ardından hareketlilik sürüyor. Başkentin kuzeydoğusunda bulunan ve Pekin Başkent Uluslarararası Havaalanı yakınlarındaki Şunyi semtinde art arda vakaların tespiti nedeniyle başkentte acil durum sürüyor. Acil durum ilanından sonra pek çok bölgede giriş-çıkışlar durdurulurken, hareketliliğin yüksek olduğu tüm noktalarda denetim ve kontroller sıkılaştırıldı.Havaalanı çalışanlarının bir bölümünün Şunyi semtinde ikamet ettiği biliniyor. Bölgede 92 laboratuvarda 800 bin kişiye Kovid-19 testi yapılacağı ifade edildi.

Sosyal medyaya düşen görüntülerde insanların test alanlarında uzun kuyruklar oluşturdukları görülüyor. Pekin yönetimi Kovid-19 önlemlerinin sıkılaştırılmasını sağlayan acil durumu ilanıyla Yeni Yıl dolayısıyla kutlamalar, şehir dışına yapılacak seyahatler ve kentte toplu halde yapılan eğlence ve dini etkinliklerin iptalini kararlaştırdı. Yetkililer, üniversite ve dengi okulların öğrencilerinin Pekin'den ayrılmaması gerektiğini duyurdu. (AA)

Pekin gümrüğünde vaka görüldüğünü sadece Fahrettin Koca biliyormuş

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin'den Pazar gecesi yola çıkması beklenen koronavirüs aşılarının, Pekin Gümrük'te koronavirüs vakası olduğu için ertelendiğini söyledi. Dünya basını Pekin gümrüğünde vaka görüldüğü haberine Fahrettin Koca'yı kaynak gösterdi. Pekin'de vaka görülen bölgelerin ismini yazan Nikkei Asya gazetesi, bölgeler arasında Pekin gümrüğünü saymazken; gümrükte vaka olduğunu yazan tüm dünya basını Fahrettin Koca'yı referans gösterdi. Nikkei Asya'nın Reuters'a dayandırdığı habere göre vaka görülen bölgeler ise Shunyi, Chaoyang ve Tongzhou olarak duyuruldu.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle Necati Cumalı'nın bir şiirini paylaşmak istiyorum. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

KAR AYDINLIĞINDA

Uyandım kar aydınlığında

O küçük kasaba uykuda

Uykusuz bir sıra kavak

Hem gider hem dinlerim

Düş önüme yol göster derem benim

Kar mıhı atımın nallarında

Cebimde bir şişe konyak

Evlerinin avlusunda ayna nar

Sedirinde acı biber rengi bir kilim

Odan ıslak tahta kokar biraz da toprak

Gözlerim sana değer ısınır

Uzattım mı mangalına ellerimi

Her yanım tane tane mısır

Sanırdım patladı patlayacak

Sen sıcaktın yataklar sıcak

Pencerende aydınlık kar

Ateşim kömürüm esmerim benim

O günlerin tadı başka nerde var

Gençtik âşıktık deliydik

Seviştikçe ağardı karanlıklar

Bunca dağın karlarını erittik.

#NecatiCumalı

Yurdumuzda ve dünyada özel bir gün yokmuş bugün...

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

29 Aralık 1845 - Teksas, ABD'nin 28. eyaleti oldu.

29 Aralık 1890 - "Yaralı Diz Katliamı" adı verilen olayda, ABD askerleri 62'si kadın ve çocuk, en az 153 Kızılderili öldürdüler.

29 Aralık 1921 - İsmet Paşa'nın komutası altına girmeyi kabul etmeyen Çerkez Ethem, Kütahya'da Millî Kuvvetlere karşı saldırıya geçti.

29 Aralık 1941 - NBC, Türkçe radyo yayınına başladı.

29 Aralık 1967 - Kıbrıs Türk toplumu, Ada'da ayrı bir yönetim ilan etti. Dr. Fazıl Küçük Başkanlığında 10 kişilik bir kabine kuruldu.

29 Aralık 1976 - Bursa TOFAŞ Otomobil Fabrikası'nda, Murat 131'in imalatına başlandı.

29 Aralık 1978 - İran'da muhalefet lideri Şahpur Bahtiyar Başbakan oldu.

29 Aralık 1983 - Türk Parasını Koruma Kanunu değiştirildi. Döviz alım satımı serbest bırakıldı; döviz bulundurmak artık suç değil.

29 Aralık 1984 - Hindistan'da 31 Ekim'de öldürülen Başbakan İndira Gandhi'nin yerine, oğlu Rajiv Gandhi geçti.

29 Aralık 1985 - Lübnan'da on yıllık iç savaşa son veren barış antlaşması, Müslüman ve Hristiyan dini liderleri tarafından Suriye'nin başkenti Şam'da imzalandı.

29 Aralık 1989 - Yazar Vaclav Havel, Çekoslovakya Devlet Başkanı seçildi. 40 yıl aradan sonra ilk komünist olmayan aday.

29 Aralık 1990 - 1961 yılında işletmeden kaldırılan tramvay, İstiklal Caddesi'nde yeniden çalışmaya başladı.

29 Aralık 1992 - Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, yazar Yaşar Kemal'e verildi.

29 Aralık 1994 - Türk Hava Yolları'nın "Mersin" adlı uçağı, Van seferini yaparken düştü; 59 kişi öldü, 22 kişi yaralı.

29 Aralık 1995 - Türkiye ile Yunanistan arasında Kardak krizi çıktı.

29 Aralık 1996 - Guatemala'da 36 yıldır süren sivil çatışmalara, gerilla güçleri ile Hükûmet liderleri arasında imzalanan antlaşmayla son verildi.

29 Aralık 1998 - Khmer Rouge liderleri, Kamboçya'da 1970'te bir milyon kişinin hayatına mal olan soykırım için özür diledi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

29 Aralık 1692 - Franz Georg Hermann, Alman ressam (ö. 1768)

29 Aralık 1800 - Charles Goodyear, Amerikalı mucit (ö. 1860)

29 Aralık 1808 - Andrew Johnson, ABD'nin 17. Başkanı (ö. 1875)

29 Aralık 1809 - William Ewart Gladstone, İngiliz politikacı ve Birleşik Krallık Başbakanı (ö. 1898)

29 Aralık 1861 - Necip Asım Yazıksız, Dil bilimci ve tarihçi (ö. 1935)

29 Aralık 1876 - Pau Casals, İspanyol çellist, besteci ve yönetmen (ö. 1973)

29 Aralık 1920 - Josefa İloilo, Fiji Devlet Başkanı (ö. 2011)

29 Aralık 1910 - Ronald Coase, Büyük Britanya asıllı Amerikalı ekonomist ve Nobel Ekonomi Ödülü sahibi (ö. 2013)

29 Aralık 1938 - Jon Voight, Amerikalı oyuncu ve Oscar Ödülü sahibi.

29 Aralık 1946 - Marianne Faithfull, İngiliz şarkıcı ve sinema oyuncusu.

29 Aralık 1947 - Cozy Powell, İngiliz baterist (ö. 1997)

29 Aralık 1950 - Edip Akbayram, Müzisyen.

29 Aralık 1959 - Murat Yetkin, Gazeteci ve köşe yazarı.

29 Aralık 1967 - Lilly Wachowski, Amerikalı yönetmen.

29 Aralık 1972 - Leonor Varela, Şilili oyuncu.

29 Aralık 1972 - Jude Law, İngiliz oyuncu.

29 Aralık 1976 - Katherine Moennig, Amerikalı sinema oyuncusu.

29 Aralık 1976 - Danny R. McBride, Amerikalı oyuncu, yazar ve film yapımcısı.

29 Aralık 1981 - Berkay Şahin, Şarkıcı.

29 Aralık 1988 - Agnes Szavay, Macar tenisçi.

29 Aralık 1995 - Ross Lynch, Amerikalı şarkıcı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

29 Aralık 1703 - II. Mustafa, Osmanlı'nın 22. Padişahı (d. 1664)

29 Aralık 1743 - Hyacinthe Rigaud, Fransız ressam (d. 1659)

29 Aralık 1825 - Jacques-Louis David, Fransız ressam (d. 1748)

29 Aralık 1891 - Leopold Kronecker, Alman matematikçi ve mantıkçı (d. 1823)

29 Aralık 1926 - Rainer Maria Rilke, Avusturyalı şair (d. 1875)

29 Aralık 1941 - Fikret Şadi Karagözoğlu, Tiyatro sanatçısı (d. 1890)

29 Aralık 1963 - Aleksander Ładoś, Polonyalı diplomat, konsolosluk memuru, gazeteci ve politikacı (d. 1891)

29 Aralık 1986 - Harold Macmillan, İngiliz siyasetçi ve eski Birleşik Krallık Başbakanlarından (d. 1894)

29 Aralık 1986 - Andrey Tarkovski, Rus film yönetmeni, yazar ve aktör (d. 1932)

29 Aralık 1987 - Emin Barın, Hattat ve cilt sanatçısı (d. 1913)

29 Aralık 1988 - Sıtkı Yırcalı, Siyasetçi (d. 1908)

29 Aralık 1989 - Süreyya Ağaoğlu, Avukat ve yazar (Türkiye'nin ilk kadın avukatı) (d. 1903)

29 Aralık 2007 - Phil O'Donnell, İngiliz futbolcu (d. 1972)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Salı.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?