"Maskeni Tak" uyarısı yoksa, maske takmama cezası iptal edilebilir

Geçtiğimiz günlerde, Hıfzıssıhha Kanunu kapsamında alınan tedbirlere uymayan bir kişinin, kolluk kuvvetlerince kesilen para cezasına itirazı neticesinde, Yargıtay tarafından emsal niteliğinde bir karar verilmiştir.

Vatandaş tarafından yargıya taşınan bu olayda; Bolu’da maske takmadığı için bekçiler tarafından Kabahatler Kanunu’na aykırılıktan 392 TL idari para cezası kesilen kişi, maske takmanın zorunlu olduğunu bilmediğini ve kendisine uyarıda bulunulmadığını belirterek, Sulh Ceza Hakimliği’ne itiraz etmiştir.

Bu itirazı incelemeye yetkili mercii Bolu Sulh Ceza Hakimliği, “maske takmanın zorunlu olduğunu bilmediğini ve kendisine uyarıda bulunulmadığını” belirten vatandaşın, bu gerekçelerini haklı bularak para cezasının kaldırılmasına karar vermiştir.

Bunun üzerine Adalet Bakanlığı, Bolu Sulh Ceza Hakimliği’nin bu kararının kanun yararına bozulması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurmuştur.

Hemen belirtmek gerekir ki, kanun yararına bozma, istinaf ve temyiz incelemesinden geçmeksizin kesinleşen, ancak hukuka aykırılıklar bulunan karar ve hükümlerin bozulması istemiyle Adalet Bakanlığı tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurulmasıdır.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca, söz konusu suç ile ilgili görevli olan 19. Ceza Dairesine gönderilen dosyada, her ne kadar cezai işlem uygulanan caddelerde maske konusunda uyarı levhaları asılmadan maske takmama cezası kesilemeyeceği değerlendirmesi yapılmış ise de, Yargıtay’ca Adalet Bakanlığı’nın bu başvurusu kabul edilerek, Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı kaldırılmıştır.

Yargıtay 19. Ceza Dairesi 2020/4354 Esas, 2020/14250 Karar sayılı, 09/11/2020 tarihli bu kararında; Anayasa, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu, İl İdaresi Kanunu ve Kabahatler Kanunu hükümleri kapsamında maske cezasının hukuki değerlendirmesini yaparak, genel sağlığı tehdit eden tehlikeli durumun önlenmesi için Valiler başkanlığında toplanan Hıfzıssıhha Meclisi’nin maske takma yükümlülüğü kararı alabileceğini belirtmiştir.

Bununla birlikte, tedbirlere uymama konusunda kesilecek olan para cezalarına dair hukuki yöntem belirlemesi de yapılmıştır. Buna göre;

Öncelikle, cezai işlem uygulanan cadde ve ana arterlerde tıpkı radar levhası gibi maske takılması için uyarı levha ve afişlerin asılmasının gerektiği, sonrasında da tedbirlere uymayan kişilere polis tarafından sadece tutanak tutulabileceği, polisin idari para cezası kesme yetkisinin bulunmadığı belirtilmiştir.

Bu bakımdan tüm itirazlara emsal teşkil edecek olan bu karar uyarınca, bundan sonra, polis tarafından ve caddelerde herhangi bir uyarı olmaksızın yönteme aykırı olarak kesilen para cezalarının kaldırılması gerektiği sonucuna varabiliriz.

Bizler de Yargıtay’ca belirlenen bu yönteme katıldığımızı önemle belirtmek isteriz. Zira;

Her ne kadar, Mart ayından bu yana 9 aydır korona virüsle mücadele kapsamında ülkemizde alınan tedbirlerden haberdar olmadığını söylemek inandırıcı bulunmasa da, vatandaşların bu tedbirlerden haberinin olmamasının imkan dahilinde olduğunu söyleyebiliriz.

Örneğin, Gaziantep’te yaşayan bir ayakkabı boyacısı, hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasını evinde televizyon olmaması sebebiyle duymadığını belirtmiştir. Görüldüğü üzere bu kişinin yasağı bile bile, kasıtlı olarak yasağı ihlal etmek maksadıyla sokağa çıkmadığı açıkça bellidir. Aksi halde, bu kişinin bomboş sokaklarda para kazanmak için müşteri beklemesi beklenemez. Yasaktan haberdar olmadığını söyleyen bu vatandaşın beyanlarının doğru ve samimi olduğu görülmektedir.

Bu bakımdan, yasak olduğunu bilmediği bir eylemi gerçekleştirmekten veya gerçekleştirmemekten dolayı kimseyi yargılayamayacağımızı söylemek isteriz.

Kanunu bilmemek mazeret sayılmasa da, korona virüsle mücadele kapsamında uygulanan bu tedbirler kanun hükmü değildir. Dolayısıyla, uygulanacak olan tedbirlerin anons yoluyla sokaklarda, caddelerde duyurulması ve/veya yasaklara ilişkin aleni yerlere afişler asılması tebliğ şartının sağlanması açısından yerinde olacaktır.

Bu nedenlerle, öncelikle korona virüsle mücadele kapsamında uygulanan tedbirlere uymanın toplum sağlığı açısından önemine dikkat çekmekle birlikte, usulüne uygun yazılmayan para cezalarına da itirazın mümkün olduğunu belirtmek isteriz.

Av. Çiler Nazife Koşar

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çiler Nazife KOŞAR - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?