Hibe ve kira desteğinden kimler yararlanabilecek?

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Kadın kocasına:

– "Bizim oğlan büyüdü artık. Ona bazı şeyleri anlatmalısın. Bu senin görevin." demiş.

– "Yahu, ben nasıl anlatayım, utanırım." demiş adam.

– "Kolayı var, bu işin arılar ve kuşlarda da aynı olduğunu söylersin."

Adam, oğlunu yanına çağırmış ve anlatmaya başlamış:

– "Bak oğlum, geçenlerde annenle kavga etmiştim ya. Annen eşyalarını toplayıp annesine gitmişti hani."

– "Evet baba, hatırladım." demiş oğlu.

Baba devam etmiş:

– "O gün bu olayı kutlamak için seninle birlikte gece kulübüne gittik. İçerken iki bayanla tanıştık. İşi ilerlettik."

– "Evet baba, hatırladım." demiş oğlu.

– "Sonra bayanları kulüpten çıkartıp bir otele götürdük. Sen seninkini, ben benimkini alıp odalarımıza çekildik."

– "Evet baba, hatırladım." demiş yine oğlu.

Adam devam etmiş:

– "Hah, işte bu iş arılarda ve kuşlarda da böyledir."

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"İyi bir insan, bir köpeğin önünde bile utanabilir." demiş Anton Çehov.

Aslında köpek, kedi vb. herhangi bir canlının dışında, bir çiçekten bile utanabilir insan bence.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Balkon demirinize saksı asabilme imkânınız varsa; size renkli sardunyalar öneririm. Hem bakımları kolaydır, hem de renkleriyle size her daim baharı yaşatırlar."

Bakalım uygulayacak ve sevecek misiniz?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

"Domuzlar vücut yapılarından dolayı hiçbir zaman başlarını yukarı kaldırıp gökyüzüne bakamazlar."mış.

Sırf bu nedenle bile domuz olmak istemezdim doğrusu.

Gökyüzüne bakamadan yaşamak hiç kolay olmazdı benim için.

Ama şu var bir de.

Hiç gökyüzünü görmeyen, gökyüzünün güzelliğini bilmeyen biri gökyüzünü göremediği için üzülür mü, bunu bilmiyorum.

***

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Özel: Türkiye Varlık Fonu'na ilişkin 2019 denetim raporu TBMM'ye neden gelmedi?

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Türkiye Varlık Fonuna (TVF) ilişkin 2019 yılı denetim raporunun TBMM'ye gelmemesinin nedenini sordu. Özgür Özel, "TBMM Başkanlığı, Türkiye Varlık Fonu Yönetim Anonim Şirketinin denetim raporlarının TBMM'ye gönderilmemesi üzerine bir girişimde bulunmuş mudur?" diye sordu. Özgür Özel, TBMM Başkanı Mustafa Şentop tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle Meclis Başkanlığına yazılı soru önergesi iletti. İlgili kanun gereğince TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna, TVF'nin 2019 yılına ait mali tablo ve faaliyetlerinin, denetim raporları üzerinden Ekim 2020'de denetlenmesi sorumluluğunun yüklendiğini belirten Özel, şirkete ve fona ait 2019 yılı denetim raporunun, kanunda belirtilen zaman dilimi içinde komisyona ulaştırılmadığını ve denetim yapılamadığını, TVF'nin Ekim 2019'da yapılması gereken 2018 yılı denetiminin de Haziran 2020'de gerçekleştirildiğini, bu gelişmelerin TVF'nin denetimden kaçırıldığı yorumlarına neden olduğunu belirtti.

Özel, önergede şu soruları yöneltti:

"Türkiye Varlık Fonuna ilişkin 2019 yılı denetim raporunun TBMM'ye gelmemiş olmasının nedeni nedir?

TBMM Başkanlığı, Türkiye Varlık Fonu Yönetim Anonim Şirketinin denetim raporlarının TBMM'ye gönderilmemesi üzerine bir girişimde bulunmuş mudur?

Hangi sonuçlara ulaşılmıştır?

Herhangi bir girişimde bulunulmamış ise nedeni nedir?

2018 yılı denetim raporlarının da geciktiği dikkate alındığında, Cumhurbaşkanlığı’nın fona ait raporları süresi içinde TBMM'ye sunmamayı bir alışkanlık haline getirdiği anlaşılmaktadır. TBMM'nin denetim hakkı ve saygınlığının korunması için bir girişimde bulunacak mısınız?"

Türkiye Varlık Fonu geçtiğimiz günlerde Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk payını Katar’a satmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile damadı eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın başında bulunduğu Varlık Fonu'nun bünyesinde Ziraat Bankası, Halkbank, Türkiye Petrolleri, BOTAŞ, PTT, TÜRKSAT, Borsa İstanbul, Milli Piyango, TCDD, Türkiye Denizcilik İşletmeleri, Eti Maden, Kayseri Şeker Fabrikası, ÇAYKUR, Türk Hava Yolları, Türk Telekom ve mülkiyeti Hazine’ye ait bazı taşınmazlar bulunuyor. (EKONOMİ SERVİSİ)

Bin TL hibe ve kira desteğinden kimler yararlanabilecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, “İş yeri kira olan esnafımıza üç ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapacağız” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bin TL (1000 lira) hibeyi öngören doğrudan esnaf destek ödemesinin detaylarını da paylaştı. Peki, bin TL hibe kimlere verilecek? 500-750 TL esnafa kira yardımının detayları ne? Hibe ve kira desteğinden kimler yararlanabilecek?

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları:

Konuşmasında esnafa kira desteği ile gelir kaybı desteği için hazırlıklara başladıklarını belirten Erdoğan, “Ülkemizde basit usule tabi 806 bin 871 vatandaşımız ile kısıtlamalar sebebiyle salgından doğrudan etkilenen 432 bin 567 esnafımız bulunuyor. Toplam sayısı 1 milyon 239 bin 438 kişiyi bulan bu kesime 3 ay süreyle ayda 1000 lira destek ödemesi yapacağız. Hibe şeklinde vereceğimiz doğrudan esnaf destek ödemesinden:

Taksi, dolmuş ve servis işletmecisi,

pazarcı,

terzi,

oto tamircisi,

lokantacı,

pastaneci,

kadın ve erkek kuaförü,

pansiyon,

yurt, kreş,

düğün salonu işletmecisi

gibi kesimler faydalanacaktır. Böylece ayda yaklaşık 1 milyar 240 milyon liradan toplam 3 milyar 718 milyon liralık desteği esnafımızın hizmetine sunmuş oluyoruz” dedi.

500-750 TL kira yardımı konusunda ise esnafa kira desteğini basit usule tabi olmanın şartlarına göre belirlediklerini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu şartları taşıyan ve iş yeri kira olan esnafımıza yine 3 ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapacağız. Buna göre ayda 432 milyon liradan toplamda 1 milyar 300 milyon liralık bir kira desteğini esnafımıza hibe olarak vereceğiz. Bu iki destek kalemi çerçevesinde önümüzdeki 3 ay boyunca esnafımıza toplamda 5 milyar lira civarında bir hibe desteği sağlamayı planlıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, alınan diğer kararları da şöyle açıkladı:

"Yıl sonuna kadar yüzde 20’den yüzde 10’a indirdiğimiz gayrimenkul kiralarındaki stopaj oranının uygulanması süresini 1 Haziran’a kadar uzatıyoruz.

Benzer şekilde, yüzde 18’den yüzde 8’e indirdiğimiz iş yeri kiralama hizmetlerindeki KDV oranını da 1 Haziran’a kadar yüzde 8 olarak uygulamaya devam edeceğiz.

Salgının etkisinin en aza indirilmesi için yıl ortasında başlattığımız konaklamadan yeme içmeye, yolcu taşımacılığından bakım onarıma kadar birçok sektörü kapsayan KDV indirimlerinin sürelerinde de yine 1 Haziran’a kadar uzatıma gittik.

Hazine taşınmazları üzerindeki turizm tesisleri ile deniz turizmi tesislerinin kira, kesin izin, kesin tahsis, irtifak hakkı, kullanma izni, yararlanma ve hasılat payları ile ecrimisillerin ödeme sürelerini başvuru şartı aranmaksızın 1 yıl süreyle erteliyoruz.

Bu ertelemenin turizm sektörüne katkısı 925 milyon liradır. Belediyelere de mülkiyet veya tasarruflarında bulunan taşınmazların irtifak hakkı, kiralama ve benzeri kullanımından kaynaklanan bedellere indirim veya erteleme kararı alabilme imkanı sağladık."

İçişleri'nden valiliklere yeni genelge

İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine gönderdiği koronavirüs kısıtlamalarına ilişkin genelgede, yılbaşı kısıtlamalarının detaylarını açıkladı. İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “ Covid-19 Salgını” konulu ek genelge gönderdi. Genelgede, 14 Aralık’ta Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde, Covid-19 salgınıyla mücadelede gelinen aşamanın değerlendirilmesi sonucunda ek kararlar alındığı ifade edilerek, alınan ek kararlar şu şekilde sıralandı:

31 Aralık 2020 - 4 Ocak 2021 tarihleri arasında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması:

►Hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında, 1 Ocak 2021 Cuma gününün resmi tatil olması da göz önünde bulundurularak, 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21.00’den başlayacak, 1 Ocak Cuma, 2 Ocak Cumartesi, 3 Ocak Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve 4 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

►31 Aralık 2020 - 4 Ocak 2021 tarihleri arasında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması sırasında, hafta sonlarında (Cumartesi ve Pazar günleri) uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarına dair daha önce illere gönderdiğimiz genelge kapsamında belirlenen usul ve esasların, 1 Ocak Cuma, 2 Ocak Cumartesi ve 3 Ocak Pazar günleri için de geçerli olacak.

►Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta sonları uygulanan sokağa kısıtlaması süresince balıkçı/balık tezgahı şeklindeki işyerlerinin de Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-17.00 saatleri arasında vatandaşlara hizmet sunabilecek.

►Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde müdafi/vekil, duruşma, ifade gibi yargısal görevlerin icrasıyla sınırlı kalmak kaydıyla avukatlar ve yaklaşan yılsonu işlemlerindeki yoğunluğun ticari hayatı olumsuz etkilememesi amacıyla noterler, belirtilen görevlere dair zaman ve güzergahla sınırlı olacak şekilde istisna kapsamındaki kişiler ve yerler arasına eklendi. Yargısal görevlerin icrası gereği avukatların özel araçlarıyla şehirlerarası seyahatlerine de izin verilecek

►Yeni bir karar alınıncaya kadar faaliyetlerine ara verilen ana sınıfları ile ilgili uygulamanın devamı sağlanacak.Tam gün hizmet veren resmi ve özel tüm anaokulları ise bugünden itibaren yüz yüze eğitime geçebilecek

►Sendikaların yapacağı genel kurul ve etkinlikler de ertelendi.

►Daha önce illere gönderilen genelge ile 1 Mart 2021 tarihine kadar sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatiflerde genel kurul dahil etkinlikler ertelenmişti. Bu kapsama sendikaların yapacağı genel kurul dahil etkinlikler de eklendi.

►Şartlandırılmış havalandırma sistemi olmayan konaklama tesislerinde mekanik havalandırma/klima sistemlerine UV filtre takılacak, bakımlarının düzenli ve sık yapılması sağlanacak.

►Havalandırma/klima sistemi bulunmayan konaklama tesislerinin kapalı genel mahallerinde, mahallin metreküpüne uygun sayıda ve güçte mobil HEPA filtreler kullanılacak. Bakımları düzenli olarak yapılacak ve filtreleri sık sık değiştirilecek.

►Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca bu kararlar ivedilikle alınacak.

►Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak. Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

Korona haberlerine gelince:

Prof. Mehmet Ceyhan hastaneden taburcu oldu, koronavirüsten tek çıkış yolunu söyledi

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, geçen salı günü CNN Türk canlı yayınında bir anda rahatsızlandı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan Prof. Dr. Ceyhan'ın, yapılan tetkiklerinde mide kanaması geçirdiği belirlendi. Prof. Dr. Ceyhan, hastanede süren 6 günlük tedavisinin ardından bu sabah taburcu edildi. Prof. Dr. Ceyhan, dün sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamalarda korona virüse karşı vatandaşları uyardı.

Prof. Dr. Ceyhan, pandeminin henüz kontrol altına alınmadığını belirterek, "Önlemleri azaltmak için acele etmemeliyiz. Günlük vaka sayısında azalmanın tek başına bir önemi yoktur. Önemli olan günlük iyileşen sayısının günlük vaka sayısının üzerine çıkması ve orada uzun süre tutulmasıdır" dedi.

Prof. Dr. Ceyhan, bir diğer paylaşımında ise, "14 gün tam kapanmanın zararı yararından fazla olabilir. Virüs en çok ev ortamında bulaşır. 14 gün sonra vaka sayısı katlanmış olarak insanlar evden çıkabilir. Kapatma yapılacaksa en az 28 gün olmalı, vaka çıkan evlerde izolasyon uygulanmalıdır" ifadesini kullandı.

81 il valiliğine yeni corona destek paketiyle ilgili genelge gönderildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şu açıklamayı yaptı:

* Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla koronavirüs salgını nedeniyle yeni düzenlemelere geçerek yerel yönetimlerimizin iş yerleri dahil sahip olduğu taşınmazlarıyla ilgili kira ve benzeri düzenlemelerin şartlarına ilişkin genelgeyi 81 il valiliğimize gönderdik.

* Salgının ekonomik hayata etkisinin azaltılması amacıyla yerel yönetimlerimiz, bağlı kuruluşları ve şirketlerinin mülkiyetinde veya tasarrufunda olan taşınmazlarının irtifak hakkı, kiralama ve benzeri kullanımıyla ilgili düzenlemeyi hayata geçirdik.

* Pandemi nedeniyle faaliyetleri azalan iş yerleri için idaremizce yapılacak değerlendirmeye göre, sözü edilen bedellerde indirime gidilebilecek, ya da ödemede erteleme sağlanabilecek.

* Faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunamayan işletmelerden bu süre içerisinde sözü edilen bedeller tahsil edilmeyecek, sözleşme süreleri uzatılabilecek ve yapılacak değerlendirmeler neticesinde sözleşmeler karşılıklı feshedilebilecek.

* Peşin ödeme yapan ancak iş kaybına veya ekonomik zarara uğrayan iş yerleri de pandemi süresince gerekli indirim, erteleme ve süre uzatımı hakkından yararlanabilecek.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

***

Günün Şairi” olarak bugün 49. doğum günü olan Seyhan Kurt'u seçtim. Nice mutlu, huzurlu yıllar diliyorum.

Seyhan Kurt, 16 Aralık 1971 tarihinde, Fransa'nın Grenoble kentinin Bourgoin-Jallieu komününde doğdu. Lyon'da École de Jean Jaurès'te okudu. Fransa'da resim eğitimi, İzmir'de dramaturji ve sanat tarihi dersleri aldı. 1992 ve 1993'te soyut tarzda ve yağlı boya tekniğiyle yaptığı resimleri Mersin Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde iki kişisel sergide topladı.

Fransız Dili ve Edebiyatı, Sosyoloji ve Antropoloji öğrenimi gördü. Selçuk Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü “Jean Baudrillard’da Tüketim Kültürü ve Simülasyon Kuramı” tezi ile bitirdi. Çalışmalarını Konya, Mersin ve Antalya’da turizm rehberliği yaparak sürdürdü. İtalya ve Yunanistan'da mimarî ve kent kültürü üzerine araştırmalarda bulundu. Ankara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Antropoloji Anabilim dalında mekân kültürü ve kentsel yaşam pratikleri adlı tez çalışması ile 2018 yılında yüksek lisans derecesi aldı.

Şiirlerinin bazıları Fransızca, İngilizce, Almanca, Yunanca ve Estoncaya çevrildi. Şiirleri 1997’den itibaren Varlık, Jurnal, Yom Sanat, Çalı, Tohum, Le Poète Travaille ve Türk Dili gibi dergilerde yayımlandı. Karacaoğlan Şiir Festivalinde birincilik ödülü aldı. 2020 yılında, uzun yıllardır basılmayan Falih Rıfkı Atay'ın "Taymis Kıyıları" adlı eserinin editörlüğünü üstlendi.

ESERLERİ:

Şiir:

Kapa Gözlerini (1993)

Destinos (1995)

Hüznün Sözyitimleri (1998)

El İlanı (2002)

Bizden Geçen Sular (2004)

Seyyah (2012)

Herkese ve Hiç Kimseye (2017)

Tez:

Mekân kültürü ve kentsel yaşam pratikleri, Yüksek Lisans Tezi, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Antropoloji Anabilim Dalı, Ankara-2018, Seyhan Kurt

Editörlük yaptığı eser:

Taymis Kıyıları, Falih Rıfkı Atay, Pozitif Yayıncılık, 2020

Sizlerle iki şiirini paylaşmak istiyor ve güzelliklerle dolu nice yıllar diliyorum tekrar:

El İlanı

Ne imzasız bölünmüşlüğü arayışın

ne tenin yüzölçümünden uzayan

kendini esrarıyla sınayan varoluşun

unutuşun şiirle

bıçakla sözün bilendiğini öğrenen insan

kulağını dayar

imgenin uğultusuna

Hiçbir kâr getirmez

cebinde sakladığın yüklem

zarfını kemirir bir yalan olmuştur

içinin büyüyen noksanı.

Yüzünde dilsizleşen derya

yamacında ferini yitirmiş hatır

gel zaman git zaman

yalnızlığını çoğaltır

başkalarının varlığı

Puslu bir deniz gibi kucaklayan gençliğin

ağır bir ameliyatın izi olur sende

kehanet kalabalığı ücra belirsizlik

nicelerinin uykusunda aradığın müjde

dilin tabiatına bıraktığın keskin intiba

mahrem duvarları aşılmadı diye

soyunduğun korunak

şimdi nerede. 

#SeyhanKurt

(Yom Sanat Dergisi Mayıs-Haziran 2002 sayısı)

Dua

U.için

Dilimden kerpetenle sökülen dua

bende sır sana ihtar

Kendisiyle buluşmayı kısa kestiğinden insan

döner dönülmeyecek o en başkasına

bütün odalar bomboş

kapılar sağır acılar tekil

ayrılık iki ucu keskin yadigar

ancak ölümle uyutulur

Hayat seni tasarlanmış bir arıza yapar

sana önceden yürünmüş yollar düştüyse eğer

kaç köprüden geçtiğini bilmeden

aşk susturur

konuşturmaz

sabahın tamirhanesinden geçmez

geceden ödünç aldığın kusursuz serzenişler

Dilinden usulca dökülen dua

bana sır senden ihbar

Yüreğinin atlasında çırpınan kedi

sokaktan kadim yalnızlığının cımbızıyla

topladığın insanlar

kaç dalda yarıştı ömrün diyecekken

seni oyuncağı yapan bu şiir, zaman

kalbine koşan aklının maktulünden başka

ertelenmiş bir intihar mı kalır geriye

vaadedilmiş toprakları mı aynalarının

defnedilen bunca hayal arasında

dirilen tek sultadır: şimdiki zamanın hikâyesi

dilimden düşmez dua. 

#SeyhanKurt

(Yom Sanat Dergisi Mart-Nisan 2002 sayısı)

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Zafer Günü (Bangladeş)

Bangladeş'in bağımsızlığını kazandığı 16 Aralık günü Bangladeş'te "Zafer Günü" olarak kutlanmaktadır. 16 Aralık 1971'de Bangladeş ve Hindistan'ın beraberce kurduğu birliğe Pakistan kuvveti teslim oldu. Hint-Bengal güçleriyle süren çatışmalar altında 9 aylık kanlı bir savaşın ardından 16 Aralık 1971'de Bangladeş bağımsızlığını kazandı.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

16 Aralık 1631 - Vezüv yanardağı faaliyete geçti; yaklaşık 4000 kişi öldü.

16 Aralık 1707 - Japonya'da Fuji Dağı'nın kayıtlara geçmiş son patlaması gerçekleşti.

16 Aralık 1727 - Osmanlı Devletinde ilk kitap (Vankulu Lugati) basıldı.

16 Aralık 1773 - Boston Çay Partisi: Amerikan Kolonistler çay vergilerini protesto etmek için Boston limanındaki üç İngiliz gemisine girip 300'den fazla çay sandığını denize döktüler.

16 Aralık 1876 - II. Abdülhamit'in Cuma selamlığına arabayla gitmesinden sonra, Padişahların törene saltanat arabalarıyla katılmaları gelenek haline geldi.

16 Aralık 1902 - Türkistan'da 6,4 şiddetinde deprem; yaklaşık 4500 kişi yaşamını yitirdi.

16 Aralık 1918 - Giresun'da "Işık" adlı millî gazete çıkmaya başladı.

16 Aralık 1920 - Çin'in kuzeybatısındaki Guangzhou eyaletinde 8,6 büyüklüğünde deprem; 200 bin kişi öldü.

16 Aralık 1925 - Cemiyet-i Akvam, daha önce saptanan "Brüksel hattını", Türk-Irak sürekli sınırı olarak kabul etti. Bu karara göre, Musul Irak'a verildi.

16 Aralık 1932 - Samsun-Sivas demiryolu hattı işletmeye açıldı.

16 Aralık 1946 - İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı, Türkiye Sosyalist Emekçi ve Köylü Partisi, Türkiye Sosyalist Partisi, İstanbul İşçi Sendikalar Birliği ve İstanbul İşçi Kulübü’nü kapattı. Ayrıca, Yığın, Noror, Gün, Ses, Sendika, Dost dergi ve gazeteleri yasaklandı. Yarın gazetesi ve Büyük Doğu dergisinin yayımı 4 ay süreyle durduruldu.

16 Aralık 1949 - Ahmet Sukarno, Endonezya'nın ilk Cumhurbaşkanı oldu.

16 Aralık 1949 - Çin Devrimi'nin önderi Mao Zedong’un, iki ay sürecek olan Sovyetler Birliği ziyareti başladı.

16 Aralık 1965 - NASA, Pioneer-6 sondasını Delta roketiyle uzaya gönderdi. Sonda ile en son temas 8 Aralık 2000'de oldu.

16 Aralık 1967 - Stanford Üniversitesinde bir grup bilim adamı, eşi tekrar yapılabilen DNA'yı ayrıştırmayı başardı.

16 Aralık 1969 - İstanbul Boğaz Köprüsü, 303 milyar liraya ihale edildi.

16 Aralık 1972 - Sol Yayınları sahibi Muzaffer Erdost'un 7,5 yıllık mahkûmiyeti Yargıtay'da onaylandı. Muzaffer Erdost, Vladimir İlyiç Lenin'in “Ne Yapmalı” adlı kitabını yayımlamaktan yargılanmıştı.

16 Aralık 1974 - Televizyon haberlerinde gösterilen Kuzey Amerika haritasının, Vladimir İlyiç Lenin'e benzediği ihbar edilince savcılık soruşturma başlattı.

16 Aralık 1977 - Dünya Kadınlar Günü: Birleşmiş Milletler Örgütü, 8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.

16 Aralık 1982 - Barış Derneği Başkanı Mahmut Dikerdem tahliye oldu.

16 Aralık 1985 - Mafya hesaplaşması: Paul Castellano ve Thomas Bilotti, Gambino ailesinin lideri John Gotti'nin emriyle New York'ta bir restoranın önünde vurularak öldürüldü.

16 Aralık 1986 - Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti kuruldu.

16 Aralık 1986 - Türkiye'ye iltica eden Bulgaristan Türkü halterci Naim Süleymanoğlu Taksim'de karşılandı.

16 Aralık 1990 - Jean-Bertrand Aristide, Haiti'nin ilk demokratik seçimlerini kazandı ve seçimle işbaşına gelen ilk Başkan oldu.

16 Aralık 1990 - Osman Hamdi Bey'in "Kaplumbağa Terbiyecisi" adlı tablosu rekor fiyatla satıldı: 1 milyar 750 milyon lira.

16 Aralık 1991 - Kazakistan, Sovyetler Birliği'nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etti.

16 Aralık 1991 - Halkın Emek Partisi (HEP) Genel Başkanlığına Feridun Yazar seçildi.

16 Aralık 1996 - Kerkük-Yumurtalık Boru Hattı yeniden açıldı.

16 Aralık 1998 - Amerika Birleşik Devletleri, Irak'a "Çöl Tilkisi" harekatını başlattı. Harekatın nedeninin Irak'ın Birleşmiş Milletler'in ülkede yaptığı kitle imha silahlarını kontrolünü engellemesi olduğu ileri sürüldü.

16 Aralık 2002 - NATO ile AB arasında, "NATO-AB Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası Ortak Bildirisi" ile stratejik iş birliği anlaşmasına varıldı. Uzlaşma, AB`nin, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) çerçevesinde oluşturacağı askeri birimlerin, NATO`nun lojistik, stratejik ve istihbarat alanlarındaki yeteneklerini kullanabilmesine olanak tanıyor.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

16 Aralık 1775 - Jane Austen, İngiliz yazar (ö. 1817)

16 Aralık 1866 - Vasiliy Kandinskiy, Rus ressam (ö. 1944)

16 Aralık 1872 - Anton Ivanovich Denikin, Rus general (ö. 1947)

16 Aralık 1882 - Zoltán Kodály, Macar besteci (ö. 1967)

16 Aralık 1888 - I. Aleksandar, Yugoslavya Kralı (ö. 1934)

16 Aralık 1899 - Noël Coward, İngiliz oyun yazarı, besteci ve aktör (ö. 1973)

16 Aralık 1904 - Banat Batırova, Başkurt milletvekili, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nde Sosyalist Emek Kahramanı unvanını kazanan ilk kadın (ö. 1970)

16 Aralık 1905 - Daniel Carasso, Fransız iş adamı (ö. 2009)

16 Aralık 1917 - Sir Arthur C. Clarke, İngiliz bilimkurgu yazarı ve mucit (2001: Bir Uzay Destanı ile ünlenen) (ö. 2008)

16 Aralık 1928 - Philip Kindred Dick, Amerikalı bilimkurgu roman ve kısa hikâye yazarı (ö. 1982)

16 Aralık 1933 - Billy Kinard, Amerikalı Amerikan futbolu oyuncusu ve antrenörü (ö. 2018)

16 Aralık 1935 - Nikos Sampson, Kıbrıs Rumu siyasetçi ve EOKA-B Örgütünün lideri (ö. 2001)

16 Aralık 1938 - Liv Ullmann, Norveçli oyuncu (Bergman filmleriyle ün kazanan)

16 Aralık 1946 - Ümit Meriç, Toplum bilimci ve düşünür.

16 Aralık 1946 - Zerrin Arbaş, Bale ve sinema sanatçısı.

16 Aralık 1951 - Aykut Barka, Jeoloji mühendisi (ö. 2002)

16 Aralık 1951 - Ahmet Eşref Fakıbaba, Hekim ve siyasetçi.

16 Aralık 1951 - Bill Johnson, Amerikalı aktör.

16 Aralık 1954 - Carlo Brandt, İsviçreli oyuncu ve komedyen.

16 Aralık 1960 - Canuto Kallan, Danimarkalı ressam.

16 Aralık 1961 - Bill Hicks, Amerikalı Stand-Up komedyeni (ö. 1994)

16 Aralık 1964 - Celal Kadri Kınoğlu, Tiyatro ve televizyon oyuncusu.

16 Aralık 1969 - Adam Riess, Amerikalı astrofizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi.

16 Aralık 1971 - Paul van Dyk, Alman Dj ve prodüktör.

16 Aralık 1971 - Seyhan Kurt, Şair, yazar ve sosyolog.

16 Aralık 1972 - Belma Canciğer, Oyuncu.

16 Aralık 1984 - Theo James, İngiliz oyuncu.

16 Aralık 1997 - Zara Larsson, İsveçli şarkıcı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

16 Aralık 1474 - Ali Kuşçu, Gök bilimci, matematikçi ve dil bilimci (d. 1403)

16 Aralık 1598 - Yi Sun-sin, Koreli Amiral (d. 1545)

16 Aralık 1687 - William Petty, İngiliz iktisatçı, bilim adamı ve filozof (d. 1623)

16 Aralık 1783 - Johann Adolph Hasse, Alman besteci (d. 1699)

16 Aralık 1859 - Wilhelm Grimm, Alman masal yazarı (d. 1785)

16 Aralık 1897 - Alphonse Daudet, Fransız yazar (d. 1840)

16 Aralık 1921 - Camille Saint-Saëns, Fransız besteci (d. 1835)

16 Aralık 1922 - Gabriel Narutowicz Polonya Devlet Başkanı (d. 1865)

16 Aralık 1956 - Ercüment Ekrem Talu, Mizah yazarı ve gazeteci (d. 1886)

16 Aralık 1965 - W. Somerset Maugham, İngiliz romancı ve oyun yazarı (d. 1874)

16 Aralık 1988 - Hüseyin Kutman, Sinema ve tiyatro sanatçısı (d. 1930)

16 Aralık 1989 - Silvana Mangano, İtalyan oyuncu (d. 1930)

16 Aralık 1989 - Lee Van Cleef, Amerikalı sinema oyuncusu (d. 1925)

16 Aralık 2002 - Rakım Ziyaoğlu, Gazeteci ve yazar (d. 1906)

16 Aralık 2006 - Stanford Shaw, Amerikalı tarihçi (d. 1930)

16 Aralık 2009 - Ali Taygun, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu ve yönetmen (d. 1943)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Çarşamba.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?