Sağlık Bakanlığı corona virüsü tablosunu yine değiştirdi

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Caminin yanı başına bir meyhane açılınca bundan rahatsız olan imam ne derse desin, ne yaparsa yapsın engel olamamış. Başlamış beddua etmeye:

-“Allah cezanı versin! Meyhanen yansın, yıkılsın. Sen de cehennemde yan!”

Meyhaneci aldırmamış, işine devam etmiş. Ama imam da beddualarına devam etmiş. Derken olacak bu ya, bir yangın çıkmış ve meyhane yanmış, kül olmuş. Meyhanenin sahibi de soluğu mahkemede almış. Hakim sormuş:

-“Şikayetiniz nedir?”

Meyhaneci:

-“Bu imam her gün beddua ede ede meyhanemde yangın çıkmasına neden oldu hakim bey. Davacıyım. Tazminat talep ediyorum.” demiş.

Hakim, imama dönmüş:

-“Siz ne diyorsunuz bu iddiaya? Meyhaneci, meyhanesinin sizin beddualarınız nedeniyle yandığını, zarara uğradığını iddia ediyor. Tazminini istiyor.”

İmam cevap vermiş:

-“Olur mu hakim bey, dua ile yangın mı çıkar? Nerde görülmüş böyle şey? Benim bir suçum yok.”

Hakim, davacının da davalının da yüzlerine teker teker bakmış. Sonra arkasına yaslanmış:

-“Yaz kızım!” demiş katibeye. “Yaz bakayım! İnanmayan iddia ediyor; dua ile oldu. İnanan iddia ediyor; dua ile bir şey olmaz. Diyanetten "Bilirkişi Raporu" istenmesine.”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyor ve sözü bana ileten Fahri Kalın abime çok teşekkür ediyorum:

"Düşünürseniz acı çekersiniz.

Şüphe ederseniz delirirsiniz.

Hissederseniz yalnız kalırsınız." demiş Uruguaylı yazar Eduardo Galeano.

Hissettiğimiz için yalnızız demek ki...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Aşkın püf noktası sen ve ben yerine; biz olmak, 3 S kuralına uymaktır: Sevgi. Saygı. Sadakat."

Becerebilene Aşk olsun.

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

"İngiltere'de her yıl yalan söyleme yarışması düzenlenir ve beş dakika içinde en inandırıcı yalanı söyleyebilen kişi kazanırmış. Politikacıların ve avukatların bu yarışa katılması yasakmış; çünkü bu konuda iyi olduklarına inanılırmış."

***

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Usta şair 65 yaş yasağına karşı dava açtı!

Türk Edebiyatı'nın usta şairi ve Cumhuriyet Gazetesi yazarı Ataol Behramoğlu, 65 yaş üstü için uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının anayasanın ve temel insan haklarının eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirterek uygulamanın durdurulması talebiyle dava açtı. Cumhuriyet'te yer alan habere göre, konuya ilişkin açıklama yapan Behramoğlu, kısıtlamanın bilimsel bir gerekçesi olmadığını vurgulayarak, “Başka hiçbir ülkede böyle bir uygulama yoktur. Bir grup insanın bu keyfi uygulamayla yaşam haklarını sınırlamak haksızlıktır. Üstü örtülü olarak da olsa, ‘zaten şunun şurasında ne kadar ömrünüz var, dışarıda ne yapacaksınız, oturun oturduğunuz yerde’ demektir. Evde oturma döneminde bu yaş gruplarından insanlar arasında kovid’den ölümlerde eksilme olmadığı gibi normal ölümlerinde artış olduğundan kuşku duymuyorum” dedi. 65 yaş ve üstü yurttaşların, yöneticilerin oyuncağı olmadığını belirten Behramoğlu, “Bu yaş gruplarından insanları, lütfedilip izin verilen saatlerde topluca gördüğümde, yalıtılmış, toplum dışına atılmış görünümleri beni üzüyor” ifadelerini kullandı.

 

Bedelli askerlik yaparken maaş alan AKP'li vekiller hakkında yeni gelişme

Milletvekili seçildikten sonra bedelli askerlik yapan AKP Konya Milletvekili Selman Özboyacı, AKP Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş ve AKP Gaziantep Milletvekili Müslüm Yüksel'in, bedelli askerlik süresince yasal düzenlemelere aykırı olarak hem vekil maaşı aldıkları hem de sigorta primlerini TBMM'ye ödettikleri ortaya çıkmıştı.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM Başkanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) ayrı ayrı dilekçelerle başvurarak kamu zararının söz konusu AKP'li vekillerden tahsil edilmesini talep etti. Tanal, Meclis Başkanlığı'na verdiği dilekçesinde, bedelli askerliğe yönelik Askerlik Kanunu'nun geçici 55'inci maddesini ve Devlet Memurları Kanunu'nun 108. maddesini hatırlatırken, TBMM Başkanlığı'nca adı geçen milletvekillerine bedelli askerlik hizmetini ifa ettikleri süreçte çalışmaya devam ediyormuş gibi aylık ücretlerinin ödendiğini ve sigorta primlerinin yatırıldığını aktardı.

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre üç vekile yapılan ödemeyle bu vekillerin sebepsiz olarak zenginleşmelerinin sağlandığını kaydeden Tanal, “Bedelli askerlik uygulamasından faydalanılan tarihler belirlenerek, bu tarihlerde adı geçen milletvekillerine yapılan harcamaların, ödemelerin tespit edilerek, ödeme yapılan tarihten itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte tahsil edilmesi”ni istedi. Tanal dilekçesinde ayrıca, Anayasa'ya göre milletvekilliği ile bağdaşmayan iş yapmalarından dolayı Özboyacı, Büyükgümüş ve Yüksel'in milletvekilliklerinin düşürülmesinin hukuka ve hakkaniyete uygun olacağını kaydetti. CHP'li Tanal, SGK'ye gönderdiği dilekçede ise "aylıksız veya ücretsiz izinli sayılması" gereken bedelli askerlik döneminin emeklilik için geçerli süreden sayılmamasını istedi.

Üç vekille ilgili tartışma Meclis Başkanlığı bütçe görüşmesinde ortaya çıkmıştı. AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, 3 milletvekilinin bir aya denk gelen 25 bin lirayı Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'na bağışladığını savunmuş, Tanal ise usulsüz şekilde alınan maaş ve sigorta primi bedellerinin iade edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bu, senin babanın parası değil, devletin parası. İstediğin yere bağışlayamazsın” demişti.

 

Korona haberlerine gelince:

Sağlık Bakanlığı corona virüsü tablosunu yine değiştirdi

Sağlık Bakanlığı’nın günlük olarak paylaştığı Türkiye Covid-19 Hasta Tablosu’nda yer alan ‘iyileşen hasta sayısı’, 11 Aralık’ta 458 bin 109 iken, 12 Aralık’ta 1 milyon 581 bin 565 olarak açıklandı. Bu tablolara göre, sadece bir günde 1 milyon 123 bin 456 daha fazla kişinin iyileştiğinin açıklanması, sosyal medyada çokça paylaşıldı ve tepkiye sebep oldu.

Sağlık Bakanlığı kafa karıştıran tablonun değiştirildiğini açıkladı. Böylece daha önce yaşanan ‘vaka’ ve ‘hasta’ ayrımından sonra tablo ikinci kez değiştirilmiş oldu. Bakanlık, tabloda yer alan ‘iyileşen hasta sayısı’ yerine ‘iyileşen sayısı’ ifadesi kullanılacağını açıkladı. ‘İyileşen sayısı’ ise tedavisi tamamlanan corona virüsü hastaları ile karantinası sona eren vakaları içerecek şekilde güncellendi.

Tablodaki ‘toplam hasta sayısı’ ifadesi, 10 Aralık’ta ‘toplam vaka sayısı’ olarak değiştirilmiş, verilere Covid-19 hastalarının yanı sıra testi pozitif çıkmasına rağmen semptom göstermeyenler de eklenmişti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde koronavirüse yakalanan personel sayısı belli oldu

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde Covid-19'a yakalanan personel sayısının bin 575'e yükseldiği, Covid-19'a nedeniyle hayatını kaybeden personel sayısının 6 olduğu duyuruldu. Ankara Büyükşehir Belediye Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Genel Koordinatörü Volkan Memduh Gültekin, 30 bini aşkın personeli bulunan Büyükşehir Belediyesi’nin tüm birimlerinde Covid-19’a yakalanan personel sayısının bin 575'e yükseldiğini duyurdu. Covid-19 sebebiyle bugüne kadar 6 Ankara Büyükşehir Belediyesi personelinin hayatını kaybettiğini de açıkladı. Gültekin, “Vatandaşlarımızın ve mesai arkadaşlarımızın sağlığı bizim için kıymetlidir. Bu bakımdan, daha önce alınan ziyaretçi kısıtlaması kararı tüm birimlerde daha sıkı uygulanacaktır” duyurusunda bulundu.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

***

Günün Şairi” olarak 68 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 125. doğum günü olan Paul Eluard’ı seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Paul Eluard, 14 Aralık 1895 tarihinde Fransa'da St. Denis'de, orta halli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Gerçek adı Eugene Grindel'dir. Çocukluğu hastalıklarla geçen şair iyi bir öğrenim göremedi.

1912'de İsviçre, Davos'taki Clavadel sanatoryumunda verem tedavisi görürken genç bir Rus kızıyla, Helena Dmitrievna Diakonova ile tanıştı, ona "Gala" adını verdi. Şubat 1917'de evlendiler. I. Dünya Savaşı'nda cephede görev aldı ve bu dehşetin anılarını 'Le Devoir' adlı şiir derlemesinde dile getirdi. İlk şiirlerinde savaşın izleri görülür. Savaş sonrasında önce Dada hareketine, sonra da gerçeküstücü akıma aktif olarak katıldı. Picasso, Breton ve Aragon'la dostluklar kurdu.1924 ylında kimseye haber vermeden uzun bir yolculuğa çıktı, öldü sanıldı. Okyanus'u, Avustralya'yı, Hindiçini'yi, Cava'yı ve Sumatra'yı dolaşıp yedi ay sonra Paris'e döndü. Daha sonra İspanya'ya gitti, döndükten sonra Lorca'nın şiirlerini Fransızcaya çevirdi ve şiirler yazdı, kitaplar çıkardı. 1929 yılında Salvador Dalí'yle tanışan Gala, Eluard'dan ayrıldı. Eluard ise 1930'da, Nusch adını vereceği Maria Benz'le tanışıp 1934 yılında evlendi. Bu arada, 1926 yılında diğer gerçeküstücülerle birlikte üye olduğu Fransa Komünist Partisi'nden 1933 yılında ihraç edildi. II. Dünya Savaşı sırasında direniş hareketinin büyük şairlerinden biri olan Eluard, 1942 yılında, içinde ünlü 'Özgürlük' şiirinin de yer aldığı 'Poésie et Vérite' adlı derlemeyi gizlice yayımladı. Fransa özgürlüğüne kavuştuktan sonra büyük şöhret kazandı.

Gitgide dünya görüşü de değişen şair zamanla toplumcu şiir anlayışına yöneldi. İkinci Dünya Savaşı'nda gene askere alındı. Fransa Alman işgalindeyken, birçok tehlikeleri göze alarak yurdunun kurtuluşu için yiğitçe savaştı, şiirler yazdı. Bu şiirlerde yurdunun acılarını, halkının dayanma gücünü, umudunu, özgürlüğe susamışlığını büyük bir ustalıkla dile getirdi. Bu şiirler bütün Fransa'yı elden ele, gizli gizli dolaştı, bir şarkı gibi ağızlarda söylendi. Éluard, hem aşk hem de devrim şairi olarak 20. yüzyılın en büyük Fransız edebiyatçıları arasında gösterilir. Fransız Komünist Partisi'ne katılması sonucu gerçeküstücü hareketten kopan şair, şiirlerinde Stalin'i yüceltmiştir. Milan Kundera, anılarında, arkadaşı, Prag'lı yazar Zavis Kalandra'nın idamını Élouard'ın ayan beyan savunduğunu duyduğunda hayrete düştüğünü anlatır.

18 Kasım 1952 tarihinde 57 yaşında iken yaşama veda etti ve Paris'teki Père Lachaise Mezarlığı'na defnedildi.

BAZI ESERLERİ:

Ödev ve Tasa (1917)

Barış İçin Şiirler (1918)

Ölmemekten Ölmek ( 1924)

Acının Başkenti ( 1926)

Halk Gülü (1934 )

Özgür Eller (1937)

Yaşamaya Yaraşanlar (1944)

Siyasal Şiirler( 1948)

Bir Ahlâk Dersi (1949)

Sizlerle iki şiirini paylaşarak değerli insanı anmak istiyorum:

ACININ BAŞKENTİ

Gözlerinin eğrisi dolanıyor yüreğimi,

Bir raks, bir dinginlik çemberi

Zamanın aylası, gece beşiği ve güvenli,

Ve eğer hiçbir şey kalmadıysa

aklımda yaşadığımdan

Gözlerinin her zaman görmediğindendir beni.

Yaprakları günün ve pembe şarabın köpüğü,

Rüzgârın sazları, kokulu gülücükler

Işık dünyasını saran kanatlar,

Gökyüzü ve deniz yüklü gemiler,

Gürültü avcıları ve renk kaynakları.

Tanların kuluçka yatağından doğan kokular

Yıldızların samanı üzerinde yatan

Saflığa bağımlı gün gibi tıpkı

Dünya da bağımlıdır senin tertemiz gözlerine

Ve akar bütün kanım bakışlarında senin.

#PaulEluard

 

SENİ SEVİYORUM

Tanımadığım bütün kadınlar adına seviyorum seni

Yaşamadığım bütün çağlar adına seviyorum seni

Enginlerin kokusu, sıcak ekmeğin kokusu adına

İlk çiçekler adına, eriyen kar adına

İnsanın ürkmediği saf gönüllü hayvanlar adına

Sevmek adına seviyorum seni

Sevmediğim bütün kadınlar adına seviyorum seni.

Kim yansıyor bana sen değilsen

ben kendimi pek az görürüm

Sensiz uzayıp giden bir çöl görürüm yalnız

Geçmiş ile bugün arasında

Bütün bu ölüler vardı

atlayıp geçtiğim samanın üzerinde

Delemedim aynamın duvarını

Yaşamı sözcük sözcük öğrenmem gerekti

Unutur gibi.

Benimki olmayan bilgeliğin adına seviyorum seni

Sağlık adına

Yalnız kuruntu olan her şeye karşı seviyorum seni

Zorla tutmadığım bu ölümsüz yürek adına

Sen kuşku sanıyorsun kendini oysa akılsın

Sen başıma yükselen güneşsin

Güvendiğim zaman kendime.

#PaulEluard

***

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Dünya Maymunlar Günü

"Dünya Maymunlar Günü" maymunlar için farkındalığın yaygınlaştırılması, onlara sevgi gösterilmesi ve onların bakımı için oluşturulmuş uluslararası bir gündür. Maymunlar Günü ilk kez 2000 yılında uluslararası üne sahip karikatürist Casey Sorrow ve Amerikalı sanatçı Eric Millikin tarafından farkındalık oluşturmak amacıyla kutlanmıştır. Bu günde hayvan ticareti, azalan maymun nüfusu ve maymunlar ile ilgili konularda ülkeler bazında çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Ben de "Dünya Maymunlar Günü" nezdinde medya maymunlarının gününü kutluyorum.

Güneş Tutulması (Yay burcunda)

14 Aralık’ta saat 19.16'da Yay burcunda gerçekleşecek #GüneşTutulması, 30 Kasım #AyTutulması'nın ortaya çıkardığı konularda bizlere yeni adımlar attıracak.

2021 yılı boyunca tutulmalar sebebiyle belirginleşen konunun dürüstlük olacağını bir kez daha vurgulamak istiyorum. Hem toplumsal açıdan hem de bireysel olarak uğraş vereceğimiz olayların ana fikri, ön yargıdan ve fanatizmden uzaklaşma çabamız olacak.

Neye karşı abartılı davranıyorsak ve sabit düşünce geliştirmişsek o konuda farklı bakış açısı geliştirmemiz için bazı olaylarla karşılaşabiliriz. Bu olaylar bizim çift taraflı bakmamıza sebep olmak için gündemimize gelecek. Olayların konusu da doğum haritamızın aldığı etki doğrultusunda gelişecek.

Hızlı hareket etme ve karar verme süreçlerini tetikleyecek tutulmada dikkatli olmamız gereken nokta dürtüsel değil, aklı selim karar vermiş olmak.

Duygusal tepki vermeye de eğilimli olduğumuzdan merhamet göstermek, ya da görmek için doğrulardan kopmamaya dikkat etmemiz gerekiyor. İletişimin zorlandığı, algıların bulandığı ve sözlü saldırıların fazla olacağı bir dönemdeyiz. Farklı bakış açısı geliştirebilen ve duygulardan ziyade mantıkla hareket edebilen kazanacak. İkili ilişkilerde de dürüst kalmış birçok kişi bu tutumun ödülünü alacak.

Tutulma Güney Amerika ve Günay Afrika’da gözlemlenebileceğinden, bu bölgelerde deprem yaşanabilir.

Bu tutulma yerleştiği ev sebebiyle sağlık konularında yeni ilerlemeleri de gündeme getiriyor. Pandemi sebebiyle aşı, önümüzdeki 6 ayın konusu olacak. Aşı ile ilgili çok fazla bilgiye, farklı görüşlere tanık olacağız. Aynı zamanda bazı yanlış yönlendirmeler, ya da farklı ifade edilen durumlar da söz konusu. Ama covid, Ocak sonrası Türkiye’de inişe geçip Mayıs’ta daha rahat bir sürece girecek.

Ekonomik olarak da zorluğun artarak devam edeceğinden temkinli olmamız gerekeceği aşikar.

Tutulmadan herkes etkilenecek, ama daha yoğun etkiyi 12-18 Aralık, 11-17 Mart, 11-17 Haziran, 13-9 Eylül doğumlular ile doğum haritalarında 23 derece Yay, Balık, İkizler, Başak burçlarında önemli vurguları olanlar alacaklar.

Astrolog Aslıhan Kozluca

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

14 Aralık 557 - Konstantinopolis'te büyük bir deprem meydana geldi.

14 Aralık 1819 - Alabama, ABD'nin 22. eyaleti oldu.

14 Aralık 1900 - Bilim adamı Max Planck, kuantum teorisini Berlin Fizik Birliği'ne sundu.

14 Aralık 1911 - Norveçli Roald Amundsen, Güney Kutbu'na ulaştı.

14 Aralık 1927 - Çin'de Çan Kay-Şek Kuvvetleri, Kanton'daki komünist ayaklanmayı bastırdı.

14 Aralık 1936 - İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi kuruldu.

14 Aralık 1939 - Sovyetler Birliği, Milletler Cemiyeti üyeliğinden çıkarıldı.

14 Aralık 1954 - Kıbrıs sorunu Birleşmiş Milletler'de görüşüldü. Türk delegesi Selim Sarper, "Kıbrıs, Türk sahillerinden 40 mil ötededir. Yunanistan'a 600 mil mesafede olan bu ada Yunanistan'ın olamaz" dedi.

14 Aralık 1955 - Arnavutluk, Avusturya, Bulgaristan, Kamboçya, Seylan (şimdiki Sri Lanka), Finlandiya, Macaristan, İrlanda, İtalya, Ürdün, Laos, Libya, Nepal, Portekiz, Romanya ve İspanya Birleşmiş Milletler'e dahil edildiler.

14 Aralık 1960 - Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) kuruldu. 9 Ortak Pazar üyesi ile Avrupa Serbest Ticaret Birliği EFTA'ya üye 7 ülke, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada tarafından kuruldu. Türkiye de anlaşmayı imzaladı.

14 Aralık 1960 - İstanbul Boğazı'nda Yunan World Harmony ve Yugoslav Peter Verovitz tankerleri çarpıştı. İskeledeki Tarsus yolcu gemisinin de yanmasına neden olan kazada 20 kişi öldü, tonlarca petrol denize döküldü.

14 Aralık 1962 - NASA'nın Mariner-2 adlı uzay aracı, Venüs gezegeninin yakınından geçti. Mariner-2 dünyaya Venüs hakkında bilgi yolladı.

14 Aralık 1977 - CHP'li Aytekin Kotil, İstanbul Belediye Başkanı oldu.

14 Aralık 1977 - Tunç Okan'ın yönettiği “Otobüs” filmi gösterime girdi.

14 Aralık 1981 - İsrail, Suriye kontrolündeki Golan Tepeleri'ni ilhak etti.

14 Aralık 1983 - İstanbul Vaniköy'deki 100 yıllık Hasan Birinci Yalısı, çıkan yangında tamamen yandı.

14 Aralık 1989 - Şili'de ilk demokratik seçimler yapıldı.

14 Aralık 1990 - Polonyalı futbolcu Roman Kosecki, 2 milyon dolara Galatasaray'a transfer oldu. Bu rakam Türkiye'de o güne kadar ödenen en yüksek transfer ücretiydi.

14 Aralık 1994 - Demokrasi Partisi (DEP) avukatlarından Av. Faik Candan öldürülmüş olarak bulundu.

14 Aralık 1994 - Aksiyon dergisi yayın hayatına başladı.

14 Aralık 1995 - Savaşın tarafları Alia İzzetbegoviç (Bosna), Slobodan Milošević (Sırbistan), ve Franjo Tuđman (Hırvatistan) arasında Dayton Antlaşması, Dayton-Ohio'da (ABD) imzalandı. Eski Yugoslavya'da son üç yıldır süren savaş sona erdi.

14 Aralık 1996 - Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK) Ankara'da düzenlediği "Demokratik devlet, halk için bütçe" mitingine 100.000 kişi katıldı.

14 Aralık 1999 - Fransa'dan Türkiye'ye iadesi kararlaştırılan organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı Türkiye'ye getirildi.

14 Aralık 2000 - 18 cezaevinde, 865 tutuklu ve hükümlünün başlattığı ve 20 Kasım'da ölüm orucuna dönüştürülen açlık grevini sona erdirmek üzere harekete geçen arabulucu heyet grevin sona ermesi için girişimlerde bulundu. Heyetin tutuklu temsilcileriyle yürüttüğü görüşmeler sonuç alınamadan sona erdi.

14 Aralık 2002 - Irak'taki BM silah denetçileri şefi Hans Blix, Irak'tan geçmişte ve şu anda kimyasal, biyolojik ve balistik füze programlarıyla ilgili çalışan bilim adamlarının listesini istedi.

14 Aralık 2002 - DYP 7. Olağan Büyük Kongresi'nde, Elâzığ milletvekili Mehmet Ağar, Genel Başkan seçildi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

14 Aralık 1503 - Nostradamus, Fransız astrolog ve fizikçi (ö. 1566)

14 Aralık 1546 - Tycho Brahe, Danimarkalı astrolog (ö. 1601)

14 Aralık 1853 - Errico Malatesta, İtalyan anarşist yazar (ö. 1932)

14 Aralık 1864 - Frank Campeau, Amerikalı sinema oyuncusu (ö. 1943)

14 Aralık 1870 - Karl Renner, Avusturya Devlet Başkanı (ö. 1950)

14 Aralık 1883 - Morihei Ueshiba, Japon dövüş sanatı üstadı ve Aikidonun kurucusu (ö. 1969)

14 Aralık 1887 - Xul Solar, Arjantinli ressam ve heykeltıraş (ö. 1963)

14 Aralık 1895 - VI. George, Birleşik Krallık Hükümdarı (ö. 1952)

14 Aralık 1895 - Paul Eluard, Fransız şair (ö. 1952)

14 Aralık 1909 - Edward Lawrie Tatum, Amerikan genetikçi ve Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi (ö. 1975)

14 Aralık 1915 - Raşid Behbudov, Azeri oyuncu ve şarkıcı (ö. 1988)

14 Aralık 1924 - Gohar Gasparyan, Ermeni-Mısırlı opera şarkıcısı (ö. 2007)

14 Aralık 1924 - Raj Kapoor, Hint oyuncu ve yönetmen (ö. 1988)

14 Aralık 1935 - Lee Remick, Amerikalı aktris (ö. 1991)

14 Aralık 1946 - Jane Birkin, İngiliz şarkıcı, oyuncu ve yönetmen.

14 Aralık 1946 - Oral Çalışlar, Gazeteci ve köşe yazarı.

14 Aralık 1948 - Selda Bağcan, Şarkıcı ve besteci.

14 Aralık 1951 - Nükhet Ruacan, Caz sanatçısı (ö. 2007)

14 Aralık 1969 - Natascha McElhone, İngiliz oyuncu.

14 Aralık 1978 - Patty Schnyder, İsviçreli tenis oyuncusu.

14 Aralık 1983 - Stéphanie Frappart, Fransız futbol hakemi.

14 Aralık 1984 - Jackson Rathbone, Amerikalı oyuncu.

14 Aralık 1985 - Gaye Aksu, Şarkıcı.

14 Aralık 1988 - Vanessa Hudgens, Amerikalı şarkıcı ve oyuncu.

14 Aralık 1991 - Stefflon Don, İngiliz rapçi.

14 Aralık 1993 - Antonio Giovinazzi, İtalyan Formula 1 pilotu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

14 Aralık 1476 - III. Vlad Kazıklı Voyvoda, Eflak Beyliği Prensi (d. 1431)

14 Aralık 1788 - Carl Philipp Emanuel Bach, Alman besteci (d. 1714)

14 Aralık 1799 - George Washington, ABD'nin kurucusu ve ilk başkanı (d. 1732)

14 Aralık 1873 - Louis Agassiz, Amerikalı zoolog, glasiyolog ve jeolog (d. 1807)

14 Aralık 1963 - Dinah Washington, Amerikalı blues ve caz şarkıcısı (d. 1924)

14 Aralık 1978 - Edmundo Suárez, İspanyol futbolcu ve teknik direktör (d. 1916)

14 Aralık 1980 - Semih Sezerli, Sinema oyuncusu (d. 1930)

14 Aralık 1984 - Vicente Aleixandre, İspanyol yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (d. 1898)

14 Aralık 14 Aralık 1989 - Andrey Saharov, Rus fizikçi ve Nobel Barış Ödülü sahibi (d. 1921)

14 Aralık 1990 - Friedrich Dürrenmatt, İsviçreli yazar, oyun yazarı ve ressam (d. 1921)

14 Aralık 1993 - Myrna Loy, Amerikalı oyuncu (d. 1905)

14 Aralık 1995 - Gülay Uğurata, Piyanist ve müzisyen (d. 1940)

14 Aralık 2003 - İrfan Özbakır, Bestekâr ve udi (d. 1926)

14 Aralık 2005 - Rodney William Whitaker (Trevanian müstear adlı), Amerikalı yazar (d. 1931)

14 Aralık 2006 - Ahmet Ertegün, Söz yazarı ve iş adamı, Atlantic Records kurucusu (d. 1923)

14 Aralık 2013 - Peter O'Toole, "Arabistanlı Lawrence" filmiyle üne kavuşan İrlandalı aktör (d. 1932)

14 Aralık 2013 - Teoman Koman, MİT eski müsteşarlarından ve eski Jandarma Genel Komutanı olan asker (d. 1936)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir hafta diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Pazartesi.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?