Sosyal Medya yazışmaları delil olarak kabul edilebilir mi?

Teknoloji çağı olarak adlandırdığımız içinde bulunduğumuz bu çağda, buluştuğumuz arkadaşımızdan gittiğimiz mekâna kadar, yediğimiz yemekten içtiğimiz suya kadar, çağın rüzgârına kapılarak bütün an’ımızı sanal ortamlarda paylaşır olduk.

Çağın getirdiği bu sosyal medya ortamında, insanlar, birbirleriyle tanışmakta, iş yapmakta ve hatta evlenmektedir. Tüm bunların sonucu olarak sosyal medya ile, artık hukuki alanda da karşılaştığımızı söylememiz gerekmektedir.

Özellikle boşanma davalarında, sosyal medya hesaplarındaki yazışmalar, taraflarca sıklıkla delil olarak kullanılmaktadır.

Sosyal medyanın hayatımıza bu kadar girmesiyle, insanlar arasındaki iletişim de artık SMS, mail, whatsapp, vb. yollarla sağlanmaktadır. Görüldüğü üzere tamamı yazılı olan bu kayıtların uyuşmazlıkların çözümünde delil vasfı taşıyıp taşımadığı oldukça merak edilen bir konudur.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, tüm yargılamalarda, bir delilin hükme esas teşkil edebilmesinin ilk koşulu, o delilin hukuka uygun şekilde elde edilmiş olmasıdır. Hukuka aykırı şekilde elde edilmiş olan deliller zaten hükme esas alınamaz, alınmamalıdır.

Ancak, sosyal medya yoluyla yani facebook, instagram veya whatsapp hesaplarından ulaşılan bilgilerin/belgelerin/fotoğrafların, hukuka uygun şekilde elde edilmiş olduğu halde, tek başına ispat gücünün olmadığını savunan görüşler bulunmaktadır. Bu görüşü savunan kişilere göre, bunların delil olarak değerlendirilebilmesi ve hükme esas teşkil edebilmesi için olayın kesinlikle başka delillerle de desteklenerek kanıtlanması gerekir.

Bununla birlikte, delillerin hukuka uygun şekilde elde edilmiş olması koşuluyla, sosyal medya hesaplarından kişilere gönderilen fotoğrafların, yazışmaların mahkemeye delil olarak sunulabileceğini ve bu delillerin tek başına hükme esas alınması gerektiğini savunan görüşler de bulunmaktadır.

Görüldüğü üzere görüş ayrılıkları olan bu konuda, Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin 10/06/2020 tarihli kararı ile, kişilerin sosyal medya hesaplarından elde edilmiş yazılı belgelerin/fotoğrafların hukuki bir delil olarak değerlendirilmesi gerektiğine hükmedilmiştir.

Sosyal Medya Yazışmaları Delil Olarak Değerlendirilmelidir.

Hukukun, hangi usullere göre uygulanması gerektiğine ilişkin hükümlerin yer aldığı HMK ‘da, nelerin belge olduğu açıkça belirtilmiştir. Buna göre; uyuşmazlık konusu vakıaları ispata elverişli yazılı veya basılı metin, senet, çizim, plan, kroki, fotoğraf, film, görüntü veya ses kaydı gibi veriler ile elektronik ortamdaki veriler ve bunlara benzer bilgi taşıyıcıları, belgedir.

Görüldüğü üzere kanun, açıkça elektronik ortamdaki verileri, fotoğrafları ve yazılı metinleri uyuşmazlık konusu vakıaları ispata elverişli belge olarak saymıştır.

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin 2017/1014 Esas, 2020/4488 Karar sayılı ve 10/06/2020 tarihli kararında, taraflar arasında ücret alacağının tahsili amacıyla açılan davada, her ne kadar taraflar arasında sözleşme bulunmadığı gerekçesiyle davanın reddine karar verilmiş ise de, taraflardan birinin, diğer tarafa gönderdiği mail yazışmasında alacağa/borca ilişkin yazışmaların var olduğunun görülmesi üzerine, mahkemenin bu mail yazışmalarını değerlendirmemesinin, Yargıtay tarafından eksik inceleme olduğuna karar verilmiştir.

Yargıtay’ın bu kararına istinaden, mahkemelerce yapılan yargılamalarda uyuşmazlık konularının, hukuka uygun şekilde elde edilmiş olması koşuluyla, sosyal medya hesaplarındaki yazışmalarla ve/veya fotoğraflarla ispat edilebileceğini söyleyebiliriz.

Bu bakımdan, kişilerin haklı olduğunu düşündüğü konularda ve sosyal medya ortamında bulunsa dahi, haklılığını ispat edebilecek nitelikte her türlü yazışma, fotoğraf vs. bulunması halinde, haklarını yargı mercileri önünde aramalarını/savunmalarını önemle belirtmek isteriz.

Zira sosyal medya yazışmaları, delil olarak kabul edilmektedir!

Av. Çiler Nazife Koşar

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çiler Nazife KOŞAR - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?