Pazartesi saat 05.00'a kadar sokak kısıtlaması var

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Pazartesi sabahı saat 05.00'e kadar tüm Türkiye'de sokağa çıkma yasağı var.

Unutmayın sakın, olur mu?

Sadece 10.00-17.00 saatleri arasında evinize en yakın market, bakkal, kasap vb. gitme hakkınız var. (Muaf olanlar hariç tabii.)

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Yaşlı kedi, kuyruğuyla oynayan yavru kediye sormuş:

-“Neden kuyruğunu kovalıyorsun?”

Yavru kedi yanıt vermiş:

-“Bir kedi için en güzel şeyin mutluluk, mutluluğun da kuyruğum olduğunu öğrendim. Bu nedenle onu kovalıyorum, yakaladığımda mutluluğa kavuşacağım.”

Bunun üzerine yaşlı kedi şöyle demiş:

-“Gençken ben de mutluluğun kuyruğum olduğuna karar vermiştim. Ama şunu fark ettim; ne zaman onu kovalasam benden uzaklaşıyor, ne zaman kendi işime baksam hep peşimden geliyor.”

(Kıssadan hisse: Mutluluğu aramaya kalkmayın, çevrenize bakın biraz. Aramakla da bulunmuyor zaten.)

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Hayat, kendini bulmak değildir. Hayat kendini yaratmaktır." demiş Bernard Shaw.

Hatta bazen kendini yeni baştan yaratması da gerekebiliyor insanın.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Muzun kabuğu dişleri ve diş etlerini kuvvetlendirir, göz kapaklarında ve ciltte çıkan siyah lekelere karşı etkilidir."

Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

"Sarışınların esmerlere göre daha fazla saçı vardır."

Renk açık olunca fark edilmiyor demek ki.

Günün Şairi” olarak 31 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 104. doğum günü olan Orhon Murat Arıburnu’nu seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Orhan Murat Arıburnu, 15 Aralık 1916 tarihinde, Eskişehir'de doğdu. Babası Mustafa Murat Arıburnu, annesi Emine Nesibe Hanım'dır. Babasının asker olması nedeniyle öğrenimini yurdun dört bir yanında yaptı. Konya Askeri Ortaokulu, Maltepe ve Bursa Işıklar Askeri Lisesi'leri ve ardından Haydarpaşa Lisesi'ni bitirdi.

Öğretmenlik, Tasvir-i Efkar gazetesinde editörlük ve muhabirlik yaparak, İstanbul Belediyesi Hukuk İşleri Bürosu'nda çalıştığı sıralarda, şiirleri 1936 yılından itibaren Yeni Edebiyat, Servet-i Fünun, Varlık, Yeni Ses dergilerinde yayımlanmaya başladı. Şiirleri daha sonraki yıllarda Gün, Yeditepe, Küçük Dergi, Yenilik ve Gelecek gibi dergi ve gazetelerde de yayımlandı. Türk Kuşu Teşkilatı pilot yetiştirmek üzere gençler arıyordu, oraya kaydoldu ve bröve aldı. Türk Kuşu'nda pilot öğretmen olarak kalmak üzereyken, 2. Dünya Savaşının başlamasıyla orduya sevk edildi. Askerlikten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ne girdi. 1940 yılında ilk şiir kitabı Kovan basıldı. Sonraları şiirleri çeşitli dillerde (Rusça dahil) yabancı ülkelerde yayımlandı. Yeni şiirin çok yadırgandığı bir dönemde, Şubat 1947'de İstanbul'da dünyanın ilk "resimli şiir sergisi"ni açtı. Şairle okuyucu arasındaki uçurumu halkın ayağına giderek ortadan kaldırdığını düşünüyordu. "Şiir sergisinde kurdele kesilmez, altından geçilir" deyişi gazetelere manşet olarak geçmişti. Arıburnu'nun arkadaşları Orhan Veli, Sait Faik, Salâh Birsel, Necati Cumalı yazılarında serginin olumlu yönlerini belirttiler. Yergi, mizah, alay, düzen eleştirisi barındıran şiirler yazmıştır. Türk diline deyim olarak geçmiş olan "Umut fakirin ekmeği" Arıburnu'nun Umut isimli şiirinin dizesidir, o şiirden sonra dilimize yerleşmiştir: "Dünya döndükçe / Umut, fakirin ekmeği / Ye Mehmet ye / Ye Mehmet ye!..."

İlk ismi Orhan olan Arıburnu, sanat dünyasında farklı olmak için ilk ismini Orhon olarak değiştirmişti. Şair Eray Canberk şöyle diyor: "Arkadaşlarımız arasında bir kere tartışma oldu: Orhun mu, Orhon mu, Orhan mı gibi." Arıburnu'nun yeğeni Ersin Ertekin durumu şöyle açıklıyor: "Biz de kendisine hep Orhon derdik, Orhon dayı derdik, fakat ancak öldükten sonra nüfustaki adının Orhan Arıburnu olduğunu öğrendik."

1947'de "Seven Ne Yapmaz" adlı filmin başrolünde oynayarak, çocukluğundan beri ilgi duyduğu sinemaya girdi. Allah Kerim, Yavuz Sultan Selim Ve Yeniçeri Hasan, Lale Devri ve Fato - Ya İstiklal Ya Ölüm filminin iki versiyonu dahil 37 filmde oynadı.

Yönetmen Şadan Kâmil arkadaşı Arıburnu'nun yaptığı işe verdiği değeri şöyle anlatıyor: "Bir vaziyeti üstlendi mi, onu yapmak için çok büyük bir efor sarfederdi. Mesela Efe Aşkı'nda, Orhan uzun zaman, gittiğimiz yerlerde günlük kıyafet olarak onlan dolaşırdı. Niye böyle yapıyorsun Orhancığım, çıkar şunu yahu, hava sıcak, haricide çalışıyoruz, güneşin altında, bugün senin işin yok, rahat bir gömlek giy gel falan. Yok, ben bunlan yaşamasını öğreniyorum, bu elbisenin içinden çıkmam ben derdi."

Arıburnu 1950 yılında Hıfzı Tan'ın öyküsünden uyarlayarak senaryosunu yazdığı Yüzbaşı Tahsin filmiyle yönetmenliğe başladı. Beklenen Şarkı, Kanlı Para, Tütün Zamanı dahil 15 film yönetti. 11 filmin senaryosunu yazdı, 2 filmin de yapımcılığını yaptı. Atıf Yılmaz Arıburnu'nun sinema setlerindeki pratik çözümlerinden birini şöyle ifade etmişti: "Travelling arabası yokmuş, masanın dört ayağının altına sabun koyup, kamerayı da üzerine koyup kaydırmış yapmış."

1953'de senarist ve rejisörlüğünü yaptığı "Kanlı Para" filmiyle üç ödül kazandı. Özellikle bu filmden sonra yurt dışında ve ülkemizde "Türkiye'nin Orson Welles'i" olarak anılmaya başlandı. O yıllarda yurt dışı ortaklar aramaya başladı, bütün dünyada anlaşılması için diyalogsuz film yapmayı tasarlıyordu. Avrupa ve Amerika ile bağlantılar kurdu, ancak başarıya ulaşamadı. Amerikan 20th Century Fox film şirketinin sahibi Spyros Panagiotis Skouras Türkiye'ye geldiğinde, onunla da bağlantı kurdu, ancak yapımın Amerikan menşeli (kökenli) olmasını kabul etmeyince anlaşma yapılamadı.

Sansürün kalkması için mücadele eden bir kaç sinemacıdan biri de Arıburnu'ydu. Mesleki örgütlenmeyle de yakından ilgiliydi, senaryosunu Hidayet Pelit ile birlikte yazıp Arıburnu'nun yönettiği "Ümit Kurbanları" filminde bile buna dair mesaj vermeyi yeğlemişti.

Arkasında ses kayıtları da bırakan Arıburnu bunlardan birinde şöyle diyor: "Bir ağacın kökü, gövdesi, dalları halksa, onun meyveleri de o halkın sanatçılarıdır. Demek ki biz mutlaka kendi kökümüzden, gövdemizden ve dallarımızdan aldıklarımızın tadını taşırız, yahut burukluğunu taşırız, iyiliğini, güzelliğini, acısını, sevincini taşırız."

1970 yılında üstlendiği Türk Sanatçılar Birliği Genel Başkanlığı ve Türkiye Edebiyatçılar Birliği Genel Sekreterliği görevlerini iki yıl yürüttükten sonra Türkiye Yazarlar Sendikası Kurucu Üyesi oldu. 1980'den sonra sağlık kontrolleri için gittiği Almanya'da çeşitli oyunlar sahneye koydu, tiyatro üzerine oyunculuk ve teknik dersler verdi. İşçi Yetiştirme Seminerlerine destek verdi, bilgilendirici ses kasetleri hazırladı. Çeşitli amatör gruplarla tiyatro oyunları sergiledi.

Almanya'da hastalığıyla uğraşırken Almanca ve Türkçe olarak ayrı ayrı yayınlanan "Bu Yürek Sizin / Dieses Herz gehört euch" adlı şiir kitabını çıkardı. Daha sonra "Buruk Dünya" şiir kitabı da yayımlandı. Hastalığı yüzünden konuşma, yazma, anlatım, iletişimi azalmıştı. Ancak sesi anlaşılmamasına rağmen direniyordu.

Ölümünün ardından, 2005 yılına kadar Cihan Oğuz ve Hüseyin Alemdar tarafından sinema ve şiir konulu "Orhon Murat Arıburnu Ödülleri" verilmiştir. Yine Hüseyin Alemdar'ın fikriyle Film-Yön yapımcılığında, Serdar Pehlivanoğlu "Orhon Murat Arıburnu" belgesel filmini hazırlamış, TRT'de gösterilmiştir. Belgeselde Arıburnu'nun arkadaşları İlhan Arakon, Şadan Kamil, Atıf Yılmaz, Vedat Türkali, Bülent Oran, Rasih Nuri İleri, Hidayet Pelit, Muharrem Gürses, Sohban Koloğlu, Nedret Güvenç, Adnan Özyalçıner, Aydın Hatipoğlu, Erman Şener, Ertem Göreç, Nejat Saydam, Öztürk Serengil, Sadettin Erbil, Sennur Sezer, Müslim Çelik, Hüseyin Alemdar yer almışlardır.

Giyim kuşamına çok titiz davranırdı, hastalığı dahil hep İstanbul beyefendisi gibi yaşamaya çalışmıştı. Tek evliliğini sinema ve tiyatro oyuncusu Nedret Güvenç ile yapmıştır. Arıburnu İstanbul'a döndükten sonra bir süre daha hastalığıyla mücadele etmiştir. 11 Nisan 1989 tarihinde, 72 yaşındayken, İstanbul'da vefat eden Arıburnu Zincirlikuyu mezarlığında toprağa verilmiştir.

ÖDÜLLERİ:

1. Türk Film Festivali, En Başarılı Rejisör Ödülü, 1953 "Kanlı Para"

1. Türk Film Festivali, En Başarılı Senaryo Yazarı Ödülü, 1953 "Kanlı Para"

1. Türk Film Festivali, En Başarılı Aktör Ödülü, 1953 "Kanlı Para"

KİTAPLARI:

Kovan (Şiir) 1940

İnsan Gürültüye Gitmese (Oyun) 1972

Bu Yürek Sizin (Şiir) 1982

Buruk Dünya (Şiir) 1985 Adam Yayınları

FİLMOGRAFİ:

37 filmde oyuncu olarak yer almıştır. 15 filmin yönetmenliğini, 2 filmin yapımcılığını üstlenmiş, 11 filmin de senaryosunu yazmıştır.

Sizlerle iki şiirini paylaşarak değerli insanı anmak istiyorum:

Sen Gözlerimin İçine

Ben daha büyük

Ben daha yüce

Sen gökyüzü

Ben insan

Ben sevgi

Ben düşünce

Ben daha büyük

Ben daha yüce

Ölürüm özgürlük için

Acılar bende

Umutlar bende

Ben daha büyük

Ben daha yüce

Sen gökyüzü

Sen sonsuzluk

Sen bende

Sen gözlerimin içinde

#OrhonMuratArıburnu

Zampok Eyin Pi

İki canbaz bir ipte oynamaz

Bir ipte bir sürü cambaz

Hilebaz, madrabaz, kumarbaz

İki cambaz bir ipte oynamaz

Bir ipte bir sürü canbaz

Ateşbaz, işvebaz, hokkabaz

İp niye kopmaz

Zampok eyin pi

#OrhonMuratArıburnu

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Tacizle suçlanan yazar İbrahim Çolak intihar etti

Sosyal medyada hakkında taciz iddiaları yayınlanan edebiyatçılardan İhtiyar Yayınevi sahibi yazar İbrahim Çolak yaşama veda etti.

İbrahim Çolak akşam 21.00 sıralarında kişisel Twitter hesabından, “Kendimi böyle bir sona hazırlamamıştım” ifadesiyle başlayan iki mesaj gönderdi:

“İyi bir insan olmaktı dileğim, başaramadım. Saatlerce, günlerce yazabilirim, ancak bu hiçbir şeyi geri getirmez. Ben, şu saatten sonra eşimin, evlatlarımın, dostlarımın yüzüne bakamam. Kimse tamamıyla suçlu değildir lakin başkalarına söylediğim, ‘kendimize yakışanı yapalım’ düsturunu kendim için tutamamış olmama gerçek bir pişmanlığım var. Beni seven, beni gözeten tüm dostlarıma, hassaten kahrımı çeken eşime ve evlatlarıma hayırla kalın diyorum.”

AKP eski Milletvekili Aydın Ünal, İbrahim Çolak’ın vefatını sosyal medya hesabından duyurdu. Ünal, “İbrahim Çolak dostumuzu, kardeşimizi kaybettik. Rabbim rahmetiyle muamele etsin. Başımız sağolsun” ifadelerini kullandı. Bu mesajlardan kısa bir süre sonra İbrahim Çolak’a yakın isimlerden intihar ettiğini doğrulayan mesajlar geldi. Yeni Şafak Yazarı İsmail Kılıçaslan, Çolak’ın intihar ettiğini ileri sürdü:

“İbrahim Çolak intihar ederek son verdi hayatına. Ne diyeyim, ne yazayım bilmiyorum. Bildiğim tek şey intiharın hiç bir şart altında çözüm ve uygun son olmadığı… Çok üzgünüm.”

Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi, Erdoğan'ın şiiri nedeniyle İran Dışişleri'ne çağırıldı

Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Derya Örs, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Bakü'de okuduğu şiir nedeniyle İran Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, Büyükelçi Örs'ün çağrılarak, Türkiye'den "acilen açıklama beklendiğinin" bildirildiğini duyurdu.

Hatipzade, "Topraklar üzerinde hak iddia edilen, yayılmacı imparatorlukların çağının yıllar önce sona erdiğinin" Büyükelçi Örs'e bildirildiğini söyledi. İran Dışişleri Sözcüsü, ülkenin toprak bütünlüğüne ve ulusal güvenliğine yönelik herhangi bir müdahaleye izin verilmeyeceğini de ekledi.

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ kutlama törenine katılan Erdoğan’ın okuduğu şiir, İran’ın tepkisini çekmişti. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, “O, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin egemenliğine karşı konuştuğunu fark etmedi mi acaba?” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan, “Aras, türküsünü daha güçlü çığıracak. Karabağ şikestesini okuyan nefesler daha yüksek daha güçlü çıkacaktır.” ifadelerini kullanarak, Aras türküsünün şu sözlerini okumuştu;

“Aras'ı ayırdılar

Kum ile doldurdular;

Ben senden ayrılmazdım

Zor ile ayırdılar,

Ay Lâçin, can Lâçin,

Men sene kurban Lâçin”

TIME Dergisi 'Yılın Kişisi'ni seçti: Joe Biden ve Kamala Harris

Amerika Birleşik Devletleri'nde yayımlanan haftalık haber ve politika dergisi TIME "Yılın Kişisi"ni açıkladı.

1927 yılından beri o yıla damga vuran kişi ya da kişileri "Person of the Year" olarak kapağına taşıyan TIME Dergisi bu yıl ABD seçimlerini önemli buldu. TIME Dergisi, 2020 için "Yılın Kişisi" olarak ABD'de seçimi kazanan Joe Biden ve Kamala Harris ikilisini seçti. ABD'nin seçilen başkanlarını sık sık "Yılın Kişisi" ilan eden TIME Dergisi bu sefer ülkenin ilk kadın, siyahi ve Asya kökenli Başkan Yardımcısı olan Kamala Harris'i de listeye aldı. ABD'nin yeni Başkanı seçilen Joe Biden ve Kamala Harris derginin "2020 Yılın Kişisi" kapağında görülen isimler oldu.

Time dergisinin etkili bir kişiyi seçme geleneği, 1927'de "Yılın Adamı" olarak lanse edilerek başladı. Geçen sene bu gelenek, bir bireye, bir gruba, bir harekete veya bir fikre öncülük etmiş olan "Yılın Kişisi" olarak değiştirildi. 2006'da Time, internet içeriklerine katkıda bulunan milyonlarca okuyucusu için "Yılın Kişisi" olarak "Siz" adını verdi. Ancak kapakta yer edinen herkes insanlık üzerinde olumlu bir etkiye sahip değil. Örneğin Adolf Hitler de 1938'de Yılın Adamı oldu.

Korona haberlerine gelince:

İçişleri Bakanlığı’ndan sokağa çıkma yasağıyla ilgili açıklama

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada hafta sonu sokağa çıkma yasağının ikinci uygulamasının bugün saat 21.00’de başlayıp Pazartesi sabah 05.00’de sona ereceği hatırlatılarak şöyle denildi:

* Market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler bugün saat 20.00’ye kadar, Cumartesi ve Pazar günleri ise 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacaktır.

* Yine belirtilen süre içerisinde marketler ve bakkallar telefonla ya da online olarak aldıkları siparişleri teslim edebileceklerdir.

* Lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı iş yerleri ise bugün saat 20.00’ye kadar açık olacaklardır. Bu iş yerleri Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-24.00 saatleri arasında paket servis faaliyetlerini sürdüreceklerdir.

* Cumartesi ve Pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacaktır.

* Online sipariş firmaları da Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerinde 10.00-24.00 saatleri arasında siparişleri teslim edebileceklerdir.

* Vatandaşlarımız sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan günlerde, ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi ve fırın ya da ekmek satış bayisine yürüyerek gidip gelebileceklerdir.

Mansur Yavaş duyurdu: ANFA Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yalçıntaş coronadan vefat etti

Ankara Büyükşehir Belediyesi organizasyonu olan ANFA’nın Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yalçıntaş, corona virüsü nedeniyle yaşamını yitirdi. Vefat haberini sosyal medya hesabından paylaşan Mansur Yavaş, çok üzgün olduğunu belirtti.

Yavaş, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

* Temiz yürekli dostum, ANFA Yönetim Kurulu Başkanımız Hasan Yalçıntaş’ı Covid-19 nedeniyle kaybettik. Çok üzgünüm.

* Kendisine Allah’tan rahmet, hepimize başsağlığı diliyorum.

* Mekanın cennet olsun güzel yürekli kardeşim. Seni hiçbir zaman unutmayacağız.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Bağımsızlık Günü (Kenya)

Kenya'nın Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını ilan ettiği 12 Aralık 1963 tarihi "Bağımsızlık Günü" olarak kutlanmaktadır.

Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası (12-18 Aralık)

Resmi adı “Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası” olan “Yerli Malı Haftası”  12-18 Aralık tarihleri arasında Türkiye'de tüm okullarda kutlanan belirli haftalardandır. I. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amaçlanmıştır. Bu amaçla Atatürk başkanlığında, 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi toplandı. Bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırıldı. Dönemin başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde TBMM’de bir konuşma yaptı. Konuşmasında ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularını anlattı. 1946 yılından itibaren "Yerli Malı Haftası" olarak kutlandı. 1983 yılında ise adı "Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası" olarak değiştirildi.

Haftanın amacı, yerli tüketimin bilinçli olarak artmasıdır. Bu hafta süresince tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve ''yerli malı kullanmanın önemi'' vurgulanır. İnsanların parasını, malını, eşyalarını, zamanını ve sağlığını gerektirdiği gibi korumak ve dikkatli kullanmasına tutumlu olmak denir. İhtiyaçlara harcandıktan sonra arta kalan para ile yatırım yapmanın önemi üzerinde durulur. Tüketilecek ürünlerin ülkede üretilen ürünlerden seçilmesinin gerekliliği anlatılır. Bu şekilde ülkenin zenginliklerinin artması amaçlanmaktadır. Ayrıca bilinçli tüketicilik konuları üzerinde durulur. Okullarda 12 – 18 Aralık tarihleri arasında kutlanan bu haftada tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilir. Şiirler okunur, konuşmalar yapılır, skeçler ve oyunlar oynanır.

Mağazacılar Günü

"Mağazacılar Günü" her yıl 12 Aralık'ta kutlanan bir gündür. 2011 yılında Hindistan’da başlatılan Retail Employees’ Day (Mağazacılar Günü), Türkiye’de ilk kez 2014 yılında kutlandı. Perakende ve alışveriş sektörünün en önemli aktörlerini bir araya toplayan Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) tarafından büyütülerek sahiplenildi. Kapsamı, etkisi ve heyecanı artarak kutlanacak olan bu özel gün perakende sektöründe mağaza çalışanlarının onurlandırılmalarını ve onlara teşekkür edilmesini amaçlamaktadır. 12 Aralık Mağazacılar Günü, mağazacılık sektöründe hizmet veren firmalar tarafından çeşitli aktivitelerle kutlanmaktadır. Kimi firmalar çalışanlarına bugüne özel indirimler yapmaktadır.

Özellikle bu yıl yaşanan zor pandemi dönemini, kıymetli sağlık çalışanlarımızla birlikte faaliyetlerine ara vermeden sırtlayan, güler yüzü, uzmanlığı ve enerjisiyle alışverişi herkes için kolaylaştıran tüm mağaza çalışanlarının "Mağazacılar Günü" kutlu olsun. Bugün saat tam 12:12 'de tüm mağazacılarımızı #Alkışlıyoruz !

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

12 Aralık 627 - Ninova Muharebesi: Bizans İmparatoru Herakleios'un ordusu, Sasani İmparatoru II. Hüsrev'in güçlerini yendi.

12 Aralık 1870 - Güney Karolinalı Joseph H. Rainey, Amerika Birleşik Devletleri kongresine seçilen ilk siyahi oldu.

12 Aralık 1900 - Norveçli Johann Waaler, "Kağıt tutacağı"nın (ataş) patentini aldı.

12 Aralık 1901 - İtalyan mucit Guglielmo Marconi, telsiz-telgraf sistemini geliştirdi ve Birleşik Krallık'tan Atlantik aşırı ilk mesajını gönderdi.

12 Aralık 1911 - Hindistan'ın Başkenti, Kalküta yerine Delhi oldu.

12 Aralık 1913 - 1911 yılında Louvre Müzesi'nden çalınıp kaybolan Mona Lisa tablosu, Floransa'da bulundu.

12 Aralık 1923 - TBMM, 15 Mayıs 1919 ile 1 Kasım 1923 arasında üstün hizmet gösterenlere İstiklal Madalyası verilmesini kararlaştırdı.

12 Aralık 1925 - İran'da Rıza Han Pehlevi, Kaçar Hanedanı’na son verdi.

12 Aralık 1929 - Başbakan İsmet Paşa, "Başlıca hedefimiz millî paramızı kıymetlendirerek altına bağlamaktır" dedi.

12 Aralık 1940 - Salvador gemisi Silivri önlerinde battı. Bulgaristan'dan Filistin'e gittiği açıklanan gemideki 352 musevi yolcunun 230'u boğularak öldü.

12 Aralık 1941 - II. Dünya Savaşı: Birleşik Krallık Bulgaristan'a; Macaristan ve Romanya ABD'ye; Hindistan da Japonya'ya savaş ilan etti.

12 Aralık 1948 - Süleyman Demirel, Nazmiye Şener ile evlendi.

12 Aralık 1949 - TBMM, Türkiye'nin Avrupa Konseyine katılmasını onayladı.

12 Aralık 1956 - Japonya, Birleşmiş Milletler'e üye oldu

12 Aralık 1957 - Türkiye, BM’yi uyardı: "Yunanistan tezi kabul edilirse Kıbrıs'ta iç savaş çıkabilir."

12 Aralık 1962 - Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Mehmet Ali Aybar beraat etti. Aybar millî menfaatlere aykırı hareket ettiği iddiasıyla yargılanıyordu.

12 Aralık 1963 - Kenya, Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını ilan etti.

12 Aralık 1968 - Silahlı Kuvvetler içinde oluşturulduğu ileri sürülen Millî Devrim Ordusu adlı gizli bir örgütle ilişkileri olduğu iddiasıyla, 5 Tabii Senatörün (Sezai Okan, Şükran Özkaya, Mucip Ataklı, Ekrem Acuner ve Suphi Karaman) dokunulmazlıkları kaldırıldı.

12 Aralık 1979 - Rodezya'nın adı Zimbabve olarak değişti.

12 Aralık 1979 - Güney Kore'de askeri darbe meydana geldi.

12 Aralık 1990 - Arnavutluk'da yeni partilerin kurulmasına izin verildi.

12 Aralık 1990 - Erdal İnönü ile Süleyman Demirel buluştu, ortak bildiri imzalayarak erken seçim istediler.

12 Aralık 1991 - Endonezya'daki depremde 1500 kişi öldü.

12 Aralık 1994 - Fikri Sağlar, Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) Genel Sekreterliğinden istifa etti. Sağlar, terörle mücadele yasa tasarısının yasalaşmaması nedeniyle istifa ettiğini açıkladı.

12 Aralık 1996 - Saddam Hüseyin'in oğlu Uday Hüseyin, bir suikast girişiminde ciddi şekilde yaralandı.

12 Aralık 1997 - Recep Tayyip Erdoğan davet üzerine gittiği Siirt'te, miting sırasında Ziya Gökalp'in 1912 yılında Balkan Savaşı için yazdığı "Asker Duası"nın değiştirilmiş bir versiyonu ile; orduyu öven dizeyi söylemeden yerine "Minareler süngü/ Kubbeler miğfer/ Camiler kışlamız/ Müminler asker," mısralarını eklediği için Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde yargılanmaya başlandı. Yargılama sonucu Türk Ceza Kanunu’nun 312/2 maddesinden “Halkı din ve ırk farkı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek” suçunu işlediği gerekçesiyle dört ay hapis cezasına çarptırıldı, bu cezasını 24 Temmuz 1999 günü tamamladı.

12 Aralık 2000 - ABD Anayasa Mahkemesi, Florida'da oyların yeniden sayımı işlemini durdurdu ve seçimleri Cumhuriyetçi aday George W. Bush'un kazandığını açıkladı.

12 Aralık 2000 - Etiyopya ile Eritre arasında 2 yıl süren savaşa son veren barış anlaşması Cezayir'de imzalandı.

12 Aralık 2002 - AB'nin genişlemeyi ele aldığı Kopenhag zirvesinde, AB Dönem Başkanı Danimarka Başbakanı Anders Rasmussen, Kopenhag kriterlerini yerine getirdiğine karar verilirse 2004 Aralık ayında Türkiye ile müzakerelere başlama kararının değerlendirileceğini bildirdi.

12 Aralık 2003 - Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev, kalp yetmezliği hastalığından dolayı uzun süredir tedavi gördüğü Ankara GATA'da 83 yaşında öldü.

12 Aralık 2004 - Fatih Akın'ın filmi Duvara Karşı, Avrupa Sinema Akademisi'nce verilen 2004 Avrupa En İyi Film Ödülünü kazandı.

12 Aralık 2009 - Ümit Boyner, TÜSİAD'ın yeni Başkanı seçilerek, TÜSİAD'ın tarihindeki ikinci kadın başkanı oldu.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

12 Aralık 1799 - Karl Briullov, Rus ressam (ö. 1852)

12 Aralık 1803 - Gerald Griffin, İrlandalı yazar (ö. 1840)

12 Aralık 1805 - William Lloyd Garrison, Amerikalı sosyal reformcu (ö. 1879)

12 Aralık 1821 - Gustave Flaubert, Fransız romancı (ö. 1880)

12 Aralık 1863 - Edvard Munch, Norveçli ekspresyonist ressam (Çığlık isimli tablosuyla tanınan) (ö. 1944)

12 Aralık 1893 - Edward G. Robinson, Amerikalı sinema oyuncusu (ö. 1973)

12 Aralık 1903 - Yasujirō Ozu, Japon film yönetmeni (ö. 1963)

12 Aralık 1915 - Frank Sinatra, Amerikalı oyuncu, şarkıcı ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü sahibi (ö. 1998)

12 Aralık 1916 - Cemil Meriç, Yazar ve düşünür (ö. 1987)

12 Aralık 1918 - Orhon Murat Arıburnu, Şair, yönetmen, oyuncu, senarist ve yapımcı (ö. 1989)

12 Aralık 1928 - Cengiz Aytmatov, Kırgız yazar (ö. 2008)

12 Aralık 1929 - John Osborne, İngiliz oyun yazarı, senarist ve politik aktivist (ö. 1994)

12 Aralık 1938 - Hüseyin Hatemi, Akademisyen, yazar ve hukukçu.

12 Aralık 1938 - Hüsrev Hatemi, Tıp profesörü, yazar ve şair.

12 Aralık 1942 - Fatma Girik, Sinema sanatçısı.

12 Aralık 1947 - Hülya Koçyiğit, Sinema sanatçısı.

12 Aralık 1949 - Bill Nighy, İngiliz oyuncu.

12 Aralık 1952 - Neslihan Yargıcı, Moda tasarımcısı.

12 Aralık 1957 - Yeliz Eker, Ses sanatçısı.

12 Aralık 1968 - Rory Kennedy, Amerikalı belgesel yönetmeni ve yapımcısı.

12 Aralık 1978 - Yelena Pavlova, Kazak voleybolcu.

12 Aralık 1979 - Engin Bayrak, Yugoslav kökenli besteci, yazar ve müzisyen.

12 Aralık 1983 - Gulzhan Issanova, Kazak sporcu.

12 Aralık 1990 - Polat Kemboi Arıkan, Kenya asıllı uzun mesafe koşucusu.

12 Aralık 1993 - Max Rendschmidt, Alman kanocu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

12 Aralık 1685 - John Pell, İngiliz matematikçi (d. 1611)

12 Aralık 1843 - I. Willem, Hollanda Kralı (d. 1772)

12 Aralık 1851 - Joel Roberts Poinsett Amerikalı siyasetçi, psikiyatr ve bitki bilimci (d. 1779)

12 Aralık 1935 - Necip Asım Yazıksız, Siyasetçi (d. 1861)

12 Aralık 1939 - Douglas Fairbanks, Amerikalı oyuncu, senarist ve yönetmen (d. 1883)

12 Aralık 1942 - Haydar Rifat Yorulmaz, Avukat, yazar ve çevirmen (d. 1877)

12 Aralık 1944 - Kemani Serkis Efendi, Ermeni asıllı bestekâr (d. 1885)

12 Aralık 1945 - Selim Nüzhet Gerçek, Gazeteci (d. 1891)

12 Aralık 1963 - Yasujirō Ozu, Japon film yönetmeni (d. 1903)

12 Aralık 1985 - Anne Baxter, Amerikalı oyuncu (d. 1923)

12 Aralık 1988 - Zeki Faik İzer, Ressam (d. 1905)

12 Aralık 1995 - Çetin Karamanbey, Sinemacı ve gazeteci (d. 1922)

12 Aralık 1999 - Joseph Heller, Amerikalı hiciv ve kısa hikâye yazarı (d. 1923)

12 Aralık 2003 - Haydar Aliyev, Azeri devlet adamı ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı (d. 1923)

12 Aralık 2006 - Peter Boyle, Amerikalı oyuncu (d. 1935)

12 Aralık 2008 - Van Johnson, Amerikalı oyuncu (d. 1916)

12 Aralık 2008 - Tasos Papadopulos, Kıbrıs Cumhuriyeti Devlet Başkanı ve siyasetçi (d. 1934)

12 Aralık 2010 - Abdurrahman Kızılay, Türkmen müzisyen (d. 1938)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir hafta sonu diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Cumartesi.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?