Covid-19 kapalı ortamda maske olsa da dört saatte bulaşıyor

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Temel hacca gitmiş. Arkadaşları bakmış ki namazlarını hep kadınların içinde kılıyor. Polisler her seferinde "Ya hacı haram!" deyip kadınlar

arasından çıkarıyormuş Temel'i. Polisler Temel ile baş edemeyince, Arapça bilen bir Türk bulmuşlar. Adam Temel'e neden kadınların arasında namaz kıldığını sormuş.

Temel cevap vermiş:

-"Ula uşağım, ben anamın yerine hacca geldum da."

(Fıkrayı bana ileten Fahri Kalın abime çok teşekkür ediyorum.)

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Bir tek kişiye yapılan haksızlık, bütün topluluğa yönelmiş bir tehdittir." demiş Montesquieu...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Mikrodalga fırınınızı kolaylıkla temizlemeniz için bir limonu ikiye kesin. Bir fincana koyup üzerine bir miktar tarçın ekleyin. Fincanı mikrodalgaya koyun ve en düşük güç ayarında 5-10 dakika çalıştırın. Limon temizlemeye ve dezenfekte etmeye, tarçın ise hoş olmayan kokuların giderilmesine yardımcı olur."

Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

"Kereviz yerken harcanan kalori, kerevizin içindeki kaloriden daha fazladır."

Demek ki kereviz yediğimiz zaman hiç kalori almamış oluyoruz

***

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

AKP’li vekillerin bedelli askerlik parasını millet ödedi

AKP'li üç milletvekili Selman Özboyacı, Ahmet Büyükgümüş ve Müslüm Yüksel; 35’er bin lira ödeyerek, 21 gün bedelli askerlik yaptı. Bu süre içinde yasaya aykırı olmasına rağmen 25'er bin lira milletvekili maaşları ödendi, sigortaları da yattı!

Yasaya göre bedelli olarak askere gidenlerin çalıştıkları iş yeri tarafından ücretsiz izinli sayılmaları gerekiyor. Ancak TBMM bu üç milletvekiline hem maaş ödedi, hem de sigortalarını yatırmaya devam etti. Böylelikle 35 bin lira bedelli askerlik parası veren üç vekil, bu bedelin yaklaşık 25 bin lirasını geri aldı, bedelli askerlikleri 10 bin liraya geldi. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, “Bu durum yasaya aykırıdır. ‘Çakma kahramanlar' aldıkları 21 günlük milletvekili maaşını geri vermeli” dedi.

TBMM Başkanvekili AKP'li Sadi Bilgiç, üç milletvekilinin askere gittiğini bilmediklerini savunup, “Nereden bilinecek, vekillere çip mi takalım?” diye sordu. AKP'li üç milletvekili ise askerdeyken aldıkları 25'er bin lirayı, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na bağışladıklarını açıkladı. CHP'li Tanal da, “Bu para babanızın parası değil, bağışlayamazsınız. Hazine’ye vermeniz lazım” dedi.

1994 doğumlu AKP Gaziantep Milletvekili Müslüm Yüksel, 24 yaşında TBMM’ye girdi, 26 yaşında bedelli askerlik yaptı. 21 gün bedelli askerlik süresi boyunca milletvekili maaşı da alan Konya Milletvekili Selman Özboyacı da, “Biz yasal hakkımız olan bedelli askerliğe başvurduk, bunun bedelini ödedik. Orada görev yaptığımız süre boyunca hak geçmesin diye bir aylık maaşımızı Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na yatırdık. Vakfın genel müdürü de bizi arayıp teşekkür etti” dedi.

Milli Piyango Demirören’e çıkmış

Devlete bağlıyken yüzde 18 KDV alınan Milli Piyango’nun Türkiye Varlık Fonu tarafından 10 yıllığına SISAL ortaklığına kiralanmasıyla KDV oranı da sıfırlandı.

Türkiye'de birçok temel ihtiyaç ürününe yüksek KDV oranları uygulanırken, Milli Piyango'dan KDV alınmaması tepki çekti. İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, “Milli Piyango devlette iken yüzde 18 KDV'ye tabiydi. Ak Parti Milli Piyango'yu Demirören'e verirken bir ‘iyilik' daha yapıp, KDV'yi sıfırladı. Şu anda bütün piyango oyunlarında KDV sıfır. Ekmeğin KDV'si yüzde 8, bebek bezinin yüzde 18, piyangonun 0” dedi. SÖZCÜ'ye konuşan Türkkan, “Konu vatandaş olunca kaynak yetersizliğinden dem vuran bu iktidar, konu Demirören olunca kendi kaynaklarından bile vazgeçebiliyor. Bu yapılanın adı iyilik değil, vicdansızlık, yandaşlıktır” dedi.

Verginin sıfırlanmasının ardında Milli Piyango'nun Varlık Fonu'na alınması var. Varlık Fonu lisansı devretmediği, hizmet alım sözleşmesi yaptığı için Varlık Fonu'nun sahip olduğu KDV muafiyetinden Demirören'in de yararlandırılabildiği belirtiliyor. Halen buğday unundan yapılan ekmekte KDV yüzde 1, farklı un ve içindeki katkı maddesi yüzde 5'i geçtiği taktirde yüzde 8 olarak uygulanıyor.

3 gün boyunca kuvvetli yağışlar bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün haftalık değerlendirmesine göre yarından itibaren Orta Akdeniz üzerinden gelecek olan ılık ve yağışlı hava, batı, güney ve iç bölgelerde etkili olacak. Özellikle İzmir ve çevresinde yarından itibaren üç gün boyunca aralıklı ve yerel kuvvetli olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış uyarısı yapıldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahmin Merkezi, ülke genelinde 1 haftalık hava tahminini paylaştı. Yarından itibaren Orta Akdeniz üzerinden gelecek olan ılık ve yağışlı sistemlerin etkisinin hissedileceği bildirildi.

KUVVETLİ YAĞIŞ BEKLENİYOR

Önümüzdeki hafta ortasına kadar batı, güney ve iç bölgelerde aralıklarla görülecek olan yağışların, özellikle Kıyı Ege ve Batı Akdeniz'de zaman zaman kuvvetli olması bekleniyor.

BAZI KESİMLERDE KAR YAĞIŞI GÖRÜLECEK

Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, güney ve batı kıyılarımızda yer yer gök gürültülü sağanak, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Hava sıcaklıklarında yurt genelinde önemli bir değişiklik olmayacağı ve mevsim normallerinin biraz üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

3 BÜYÜK KENTTE HAVA DURUMU

Üç büyük kentte önümüzdeki üç gün boyunca beklenen hava durumlarının şu şekilde olması bekleniyor:

Ankara; yarın  parçalı az bulutlu ve yağış beklenmiyor. Cuma ve cumartesi günleri çok bulutlu, aralıklarla yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. En yüksek sıcaklıklar 11 ila 13 dereceler arasında olması bekleniyor.

İstanbul; yarın parçalı ve çok bulutlu yağış beklenmiyor. Cuma ve cumartesi günleri çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. En yüksek sıcaklıklar 15 ila 16 dereceler arasında olması bekleniyor.

İzmir; üç gün boyunca aralıklı ve yerel kuvvetli olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. En yüksek sıcaklıklar 17 ila 19 dereceler arasında olması bekleniyor.

Korona haberlerine gelince:

CHP’li Emir’den bomba iddia: Corona aşısı geldi, AKP’liler aşı olmaya başladı

Çin'le yapılan aşı anlaşmasına ilişkin geçtiğimiz hafta TBMM' ye yazılı soru önergesi sunarak, sözleşmenin detaylarını soran CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, bomba bir iddiada bulundu:

“Çin aşısı 10 gündür Türkiye'de. Aşıyı getiren firma da her zamanki gibi yine Keymen İlaç oldu. Aşı 10 gündür el altından AKP'li siyasilere, aile dostlarına, nüfuzlu kişilere ve tanıdıklara yapılmaya başlanmış bile. Günlerdir aşının nasıl geleceğini, sözleşmenin detaylarını, aşının fiyatını soruyorduk. Bakanlık da toplumu bilgilendiriyor gibi yapıp aslında hiçbir bilgi vermiyor ve süreci kapalı bir şekilde yürütmeye devam ediyordu. Şimdi, bakanlığın süreci neden kapalı bir şekilde götürdüğü ortaya çıkmış oldu.”

Kapalı ortamda maske olsa da dört saatte virüs bulaşıyor

Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Covid-19 Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin, kış aylarına girilmesiyle hastalıkların arttığını ve kapalı ortamlarda daha çok vakit geçirildiğinden virüslerin bulaşma riskinin yüksek olduğunu söyledi.

Kış aylarının virüsün sevdiği aylar olduğunu ifade eden Prof. Dr. Tekin, “Bağışıklık sistemimiz zayıflıyor ve kapalı ortamlarda daha çok vakit geçiriyoruz. Covid-19 vakası içeride varsa ve kapı, pencere kapalıysa o ortamda 4 saat kaldığınız zaman maskeli dahi olsanız yüzde 100 bulaşıyor. Yasaklar özellikle kafeler, kıraathaneler, lokantalar gibi ortamlarda vakit geçirilmesin ve virüs bulaşmasın diye geldi” dedi.

Prof. Dr. Recep Tekin, kapalı ortamda kaçak şekilde devam eden işletmelere katı tedbirlerin uygulanması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Siz bütün tedbirlerinizi almışken o insanlar virüsü topluma bulaştırıyor. Kapalı ortamlar bizim için en büyük risk. Kapalı ortamlarda daha çok vakit geçirdikçe, virüsü açık bir şekilde maske bile olsa bulaştırıyorsunuz. Bu konuda katı tedbirlerin alınması gerekiyor. Kafe ya da lokanta gibi yerlerde kaçak şekilde hizmet veriliyorsa bunlara ciddi yaptırım uygulanması gerekiyor. Her türlü tedbir alıyorsunuz, insanlar da gidip kafelerde nargile içiyor. Oradaki virüsü alıp, topluma bulaştırıyor. Böylece yoğun bakımda ve hastanede yatan hasta sayısında artış oluyor. Siz maske taksanız bile kapalı ortamda 4 saat vakit geçiriyorsanız o ortamdaki herkese bulaşıyor.” (DHA)

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

***

Günün Şairi” olarak 50 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 129. doğum günü olan Alman şair Nelly Sachs’ı seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Nelly Sachs, 10 Aɾalık 1891'de, Berlin'in Schöneberg ilçesinde, bir fabrikatörün kızı olarak doğdu. Asıl adı Leonie Sachs'dır. Sağlık sorunları nedeniyle eğitimini özel dersler alarak tamamladı.

Şarkı söylemeyi, dans etmeyi ve şiir yazmayı seviyordu. Okuduğunda çok etkilendiği Gösta Berlings Saga'sının İsveçli yazarı Selma Lagerlöf ile yazışmaya başladı. İlk şiir kitabını 1929 yılında yayınladı. Nazilerin baskıları sırasında, Selma Lagerlöf ve İsveç Prensi Eugen'in daveti üzerine 1940 yılında annesiyle birlikte Berlin'den Stockholm'e kaçtı. Almanya'da yazar olarak 1959 yılında yazdığı Flucht und Verwandlung (Kaçış ve Değişim) kitabı ile tanındı. Sonraki yıllarında eserlerini İsveççe ve Almanca yayınlamaya devam etti. Eserlerinde savaşın insan üzerindeki tahribatını konu edindi; Tevrat ve Yahudi geleneği temaları ağırlıklı yer tuttu. 1966 yılında Nobel edebiyat ödülünü Shmuel Yosef Agnon ile paylaştı. Her iki ülkede de pek çok edebiyat ödülüne layık görüldü.

Nelly Sachs 12 Mayıs 1970'te Stockholm'de bağırsak kanseri nedeniyle 79 yaşında öldü. Nelly Sachs'ın Berlin-Schöneberg, Maaßenstraße 12 adresinde doğduğu ev müzeye dönüştürüldü.

ESERLERİ:

In den Wohnungen des Todes, (Ölüm Evlerinde, 1947)

Sternverdunkelung, (Yıldızların Sönüşü, 1949)

Die Leiden Israels, (İsrail'in Kederi, 1951)

Flucht und Verwandlung, (Kaçış ve Değişim, 1959)

Fahrt ins Staublose. Die Gedichte, Band 1, (Tozsuz Ülkelere Hareket, 1961)

Zeichen im Sand. Die szenischen Dichtungen, (Kum Üzerinde İzler, 1962)

Ausgewählte Gedichte, (Seçilmiş Şiirler, 1963)

Landschaft aus Schreien, (Çığlıklar Peyzajı, 1966)

Teile dich Nacht, Gedichte, (Gecenin Bölümleri, 1971)

Gedichte, (Şiirler, 1977)

Suche nach Lebenden. Die Gedichte, Band 2, (Yaşamın Sonuna Doğru, 1979)

Frühe Gedichte und Prosa, (Gün Ağarması Şiir ve Nesir, 1983)

Sizlerle iki şiirini paylaşarak değerli insanı anmak istiyorum:

NİCE YARAMIZ VAR

Nice yaramız var

öleceğimizi sanıyoruz

sokak bize kötü bir söz attığında her kere

Sokak bunu bilmez

ama kaldıramaz böyle ağır bir yükü

Sokak üstünde görmeğe alışmamıştır

bir acılar Vezüv'ünün püskürerek girmesini

Orada ilk çağların anıları yok oldu gitti

ışığın insan ürünü olmasından bu yana

ve artık meleklerin kuşlar ve çiçeklerle oynadığı yok

ya da donatmıyorlar gülüşleriyle bir çocuğun düşünü

Nelly Sachs (Çeviri: Eray Canberk)

SİZ TANIKLAR

Siz tanıklar

öldürmüşlerdi sizin bakışlarınız altında

arkasında bir bakışı duyar gibi

duyarsınız sırtınızda

ölülerin bakışını

Kaç sönen göz dik dik bakacak size

gizlendiğiniz yerden çıkıp bir menekşe koparacağınız zaman?

Kaç kalkmış el yalvarmak için

birbirine karışmış dallarının arasında

yüzyıllık meşelerin?

Hangi anın ağırlığı boy atıp büyüyor kanında

batan güneşin?

Ey şarkı söylemeden beşik sallayan kadınlar

kumrunun gececil ötüşünde

Pek çoğu taşıyabilirdi yıldızları

Ve şimdi yaşlı çeşmedir

bu işi onun yerine yapmak zorunda olan

Siz tanıklar

öldürücü bir el kaldırmadınız

ama kurtulamayacaksınız vatan özleminden

toz,

Orada durmadasınız, tozun ışığa dönüştüğü

yerde.

Nelly Sachs (Çeviri: Eray Canberk)

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Dünya İnsan Hakları Günü

10 Aralık 1948 tarihinde Birleşmiş Milletler Meclisi, İnsan Hakları Bildirgesini kabul etti. Türkiye de bu bildirgeye kabul oyu verdi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, tüm devlet ve sivil toplum organizasyonlarını davet ettiği kurulda yapılan oylamayla '10 Aralık' tarihinin "Dünya İnsan Hakları Günü" kabul edilmesine karar verdi. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin 1948'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda kabul edildiği gün olan 10 Aralık tarihi “Dünya İnsan Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır.

İnsan hakları her gün hepimiz için geçerlidir. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi hepimizi güçlendirir. Paylaşılan insanlığımız bu evrensel değerlere dayanmaktadır. “Dünya İnsan Hakları Günü” kutlu olsun.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

10 Aralık 1774 - Kazak isyanı önderi Pugaçev, idam edildi.

10 Aralık 1817 - Mississippi, Amerika Birleşik Devletleri'nin 20. Eyaleti olarak birliğe katıldı.

10 Aralık 1863 - Londra metrosu açıldı.

10 Aralık 1877 - Osmanlı Rus Savaşı: Rus ordusu 5 aydır süren kuşatma sonrası Plevne'yi aldı.

10 Aralık 1898 - İspanyol-Amerikan Savaşı sonrası Küba, İspanya’dan bağımsızlığını kazandı.

10 Aralık 1901 - İlk Nobel ödülleri verildi.

10 Aralık 1902 - Mısır'da Nil nehri üzerinde inşa edilen Aswan Barajı hizmete girdi.

10 Aralık 1906 - Theodore Roosevelt, Rus-Japon Savaşının sona ermesinde oynadığı arabuluculuk rolünden dolayı, Nobel Barış Ödülü'nü alan ilk Amerikalı oldu.

10 Aralık 1923 - İrlandalı şair William Butler Yeats, Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldı.

10 Aralık 1927 - Fransız filozof Henri Bergson, Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldı.

10 Aralık 1929 - Alman yazar Thomas Mann, Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldı.

10 Aralık 1937 - "Abdülaziz'in bayındır kıldığı kent" anlamına gelen Ma'muretülaziz ya da kısaca Elaziz şehrinin adı, Elâzığ olarak değiştirildi.

10 Aralık 1941 - Malaya açıklarında Prince of Wales ve Repulse olmak üzere Kraliyet Donanmasına ait iki zırhlı, Japon İmparatorluk Deniz Kuvvetleri'ne bağlı torpido bombardıman uçakları tarafından batırıldı.

10 Aralık 1948 - Birleşmiş Milletler Meclisi, İnsan Hakları Bildirgesini kabul etti. Türkiye İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne kabul oyu verdi. Bu gün hâlen İnsan Hakları Günü olarak kutlanmaktadır.

10 Aralık 1956 - Macaristan'da çatışmalar başladı ve sıkıyönetim ilan edildi.

10 Aralık 1963 - Zanzibar Sultanlığı, Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını kazandı. 26 Nisan 1964'te Tanzanya ile birleşmiştir.

10 Aralık 1964 - Martin Luther King, Nobel Barış Ödülü'nü aldı.

10 Aralık 1970 - Rus yazar Aleksandr Soljenitsin, Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldı.

10 Aralık 1971 - Aralarında Türkiye İşçi Partisi Genel Sekreteri Tarık Ziya Ekinci'nin de bulunduğu, 26 sanıklı Devrimci Doğu Kültür Ocakları davasına Diyarbakır'da başlandı.

10 Aralık 1975 - Rus bilim insanı Andrey Saharov, Nobel Barış Ödülü’nü aldı.

10 Aralık 1977 - Uluslararası Af Örgütü, Nobel Barış Ödülü’nü aldı.

10 Aralık 1977 - İstanbul Toptaşı Cezaevi'nden 9 siyasi tutuklu kaçtı.

10 Aralık 1978 - Enver Sedat ve Menahem Begin, Nobel Barış Ödülü’nü aldı.

10 Aralık 1979 - Rahibe Teresa, Nobel Barış Ödülü’nü aldı.

10 Aralık 1979 - Daha önce görevden alınan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Gürer Aykal'ın yerine, İsmet Kurt'un atanması üzerine, Devlet Opera ve Balesi çalışanları Carmina Burana'nın sahnelenmesine katılmama kararı aldı. Kurt, iki gün sonra istifa etti.

10 Aralık 1983 - Arjantin'de askeri rejim sona erdi; Arjantin'in 8 yıldan sonra ilk sivil Başkanı, Raul Alfonsin oldu.

10 Aralık 1983 - Polonyalı Dayanışma Sendikası lideri Lech Walesa, Nobel Barış Ödülü’nü aldı.

10 Aralık 1984 - Güney Afrikalı Piskopos Desmond Tutu, Nobel Barış Ödülü’nü aldı.

10 Aralık 1987 - İnsan Hakları Derneği, "Genel Af ve Ölüm Cezalarının Kaldırılması" talepli 130 bin imzalı dilekçeyi, Meclis Genel Sekreterliği'ne sundu.

10 Aralık 1987 - Sedat Simavi Basın Ödülü, Uğur Mumcu'ya verildi.

10 Aralık 1988 - Türkiye'de ilk karaciğer nakli ameliyatı yapıldı. Ameliyatı, Ankara Hacettepe Üniversitesi’nden Prof.Dr. Mehmet Haberal gerçekleştirdi.

10 Aralık 1988 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in veto ettiği öğrenci affı yasası, Meclis'te tekrar kabul edildi. Yasa, üniversitelerde baş örtüsüne izin veriyordu.

10 Aralık 1988 - Mısırlı Necip Mahfuz, Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldı.

10 Aralık 1993 - Güvenlik kuvvetleri Özgür Gündem gazetesinin İstanbul Kadırga’daki merkezini bastı ve tüm çalışanları gözaltına aldı.

10 Aralık 1994 - Yaser Arafat, Şimon Perez ve Yitzhak Rabin, Nobel Barış Ödülü’nü aldılar.

10 Aralık 2002 - Stanford Üniversitesi, insan embriyosu klonlayacağını açıkladı.

10 Aralık 2002 - Eski Amerikan Başkanı Jimmy Carter, 1970'lerde Orta Doğu'da sürdürdüğü diplomatik arabuluculuklarından dolayı, Nobel Barış Ödülü’nü aldı.

10 Aralık 2002 - Kuzey Kore'den gelen Scud füzeleri taşıyan bir gemi, Umman denizinde İspanyol Donanması tarafından durduruldu.

10 Aralık 2002 - Bangladeş, gözaltına aldığı iki Avrupalı gazeteciyi serbest bıraktı.

10 Aralık 2003 - İranlı Shirin Ebadi, Nobel Barış Ödülü’nü alan ilk müslüman kadın oldu.

10 Aralık 2005 - 10 Aralık Hareketi, ilk toplantısını İstanbul Dedeman Oteli'nde gerçekleştirdi.

10 Aralık 2016 - İstanbul Vodafone Arena yakınlarında saldırılar gerçekleşti. İki patlamada 43 kişi şehit oldu, 155 kişi de yaralandı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

10 Aralık 1804 - Carl Gustav Jacob Jacobi, Alman matematikçi (ö. 1851)

10 Aralık 1821 - Nikolay Nekrasov, Rus şair ve gazeteci (ö. 1878)

10 Aralık 1822 - César Franck, Fransız besteci (ö. 1890)

10 Aralık 1830 - Emily Dickinson, Amerikalı şair (ö. 1886)

10 Aralık 1851 - Melvil Dewey, Amerikalı kütüphaneci (ö. 1931)

10 Aralık 1870 - Pierre Félix Louis, Fransız şair ve yazar (ö. 1925)

10 Aralık 1870 - Adolf Loos, Avusturyalı mimar (ö. 1933)

10 Aralık 1883 - Andrey Vişinski, Sovyet devlet adamı, diplomat ve hukukçu (ö. 1954)

10 Aralık 1891 - Nelly Sachs, Alman yazar, şair ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (ö. 1970)

10 Aralık 1923 - Jorge Semprun, İspanyol yazar (ö. 2011)

10 Aralık 1938 - Faruk el Şara, Suriyeli diplomat ve siyasetçi.

10 Aralık 1941 - Burçin Oraloğlu, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

10 Aralık 1944 - Oya İnci, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

10 Aralık 1948 - Dušan Bajević, Bosnalı futbolcu ve teknik direktör.

10 Aralık 1948 - Ebu Abbas, Filistin Kurtuluş Cephesi lideri (ö. 2004)

10 Aralık 1953 - Atilla Atasoy, Türk pop müzik sanatçısı.

10 Aralık 1957 - Hasan Kaçan, Karikatürist, oyuncu ve film yapımcısı.

10 Aralık 1957 - Michael Clarke Duncan, Amerikalı oyuncu ve yapımcı (ö. 2012)

10 Aralık 1960 - Kenneth Branagh, İngiliz yönetmen.

10 Aralık 1961 - İsmet Yılmaz, Siyasetçi ve hukukçu.

10 Aralık 1964 - Abdurrahim Karslı, Akademisyen ve siyasetçi.

10 Aralık 1969 - Ergün Demir, Oyuncu, yönetmen ve senarist.

10 Aralık 1973 - Brian Molko, Lüksemburglu müzisyen.

10 Aralık 1978 - Anna Jesień, Polonyalı atlet.

10 Aralık 1978 - Željko Vasić, Hırvat şarkıcı.

10 Aralık 1980 - Sarah Chang, Amerikalı keman virtüözü.

10 Aralık 1982 - Sultan Kösen, Çiftçi ve Guinness Rekorlar Kitabı'na göre yeryüzünün yaşayan en uzun insanı.

10 Aralık 1985 - Raven-Symoné, Amerikalı oyuncu ve pop şarkıcısı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

10 Aralık 1198 - İbn Rüşt, Endülüslü Arap felsefeci ve hekim (d. 1126)

10 Aralık 1896 - Alfred Nobel, İsveçli kimyager ve mühendis (d. 1833)

10 Aralık 1936 - Luigi Pirandello, İtalyan yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (d. 1867)

10 Aralık 1974 - Edward William Charles Noel, İngiliz istihbarat subayı (d. 1886)

10 Aralık 1978 - Ed Wood, Amerikalı senarist, yönetmen, yapımcı ve oyuncu (d. 1924)

10 Aralık 1993 - Ertuğrul Bilda, Oyuncu (d. 1915)

10 Aralık 1994 - Sâdi Yâver Ataman, Folklor ve halk müziği uzmanı, derlemeci (d. 1906)

10 Aralık 1999 - Franjo Tuđman, Hırvatistan'ın ilk Devlet Başkanı (d. 1922)

10 Aralık 2004 - Eren Uluergüven, Tiyatro sanatçısı ve reji asistanı (d. 1983)

10 Aralık 2005 - Eugene McCarthy, Amerikalı politikacı (d. 1916)

10 Aralık 2005 - Richard Pryor, Amerikalı komedyen ve oyuncu (d. 1940)

10 Aralık 2006 - Augusto Pinochet, Şili diktatörü (d. 1915)

10 Aralık 2007 - Sabahattin Zaim, İktisatçı ve akademisyen (d. 1926)

10 Aralık 2007 - Vitali Hakko, Vakko firmasının kurucusu iş adamı (d. 1913)

10 Aralık 2012 - Antonio Cubillo, İspanyol avukat, politikacı, aktivist, militan (d. 1930)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Perşembe.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?