Sokağa çıkma yasağı yarın saat 05'e kadar

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Bugün Pazar.

Dün olduğu gibi bugün de tüm Türkiye'de sokağa çıkma yasağı devam ediyor.

Pazartesi saat 5.00 de bitmek üzere.

Bugün sadece (65 yaş üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçların karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartı ile (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerinize en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere saat 10.00 - 17.00 arası gidip gelebilme izniniz var.

Bilginiz olsun lütfen.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Çobanın biri keçilerini otlatıyormuş. O sırada yanına bir gazeteci gelmiş ve sormuş:

– "Senin köpeğin mi?"

– "O köpek benim!" demiş çoban.

– "Onunla konuşabilir miyim?" demiş gazeteci.

– "Köpek konuşamaz!" demiş çoban.

Gazeteci köpeğe yaklaşmış.

– "Nasılsın?" diye sormuş. Köpek cevap vermiş:

– "Fena değil!"

Çoban şaşırmış.

Gazeteci köpekle konuşmaya devam etmiş:

– "Bu çoban senin sahibin mi?"

– "Evet." demiş köpek.

– "Sana iyi davranıyor mu?"

– "Evet, çok iyi. Günde iki kez tuvalet için dolaştırıyor, bana yemek veriyor ve benimle oynuyor."

Çoban şaşkınlıkla seyrediyormuş.

Gazeteci çobana tekrar sormuş:

– "At senin mi?"

– "O at benim!" demiş çoban.

– "Onunla konuşabilir miyim?" demiş gazeteci.

– "At konuşamaz."

Gazeteci ata yaklaşmış:

– "Nasılsın?" demiş.

– "Fena değil!" diye cevap vermiş at.

Çoban daha da şaşırmış.

– "Bu çoban senin sahibin mi?"

– "Evet." demiş at.

– "Sana nasıl davranıyor?"

– "İyi. Bana her gün gerekli yürüyüşleri yaptırıyor, fazla yük bindirmiyor, günde 2 kere ve her terlememden sonra terimi siliyor ve içinde yiyecek ve yatak olan ufak bir ahır inşa ediyor." demiş at.

Çoban şaşkınlıktan küçük dilini yutmak üzereymiş.

Gazeteci tekrar çobanın yanına gelmiş:

– "Bu dişi eşek senin mi?" diye sormuş:

Çoban telaşla cevap vermiş:

– "Eşek çok yalan söyler."

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Bildiğini bilenin, arkasından gidiniz. Bildiğini bilmeyeni uyandırınız. Bilmediğini bilene öğretiniz. Bilmediğini bilmeyenden kaçınınız." demiş Konfüçyüs...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Kaşar peynirinin kurumasından şikayetçiyseniz ağzı kapalı bir kavanoz içinde saklayın."

"Bakalım işinize yarayacak mı?" diyeceğim de, peynir fiyatları o kadar yüksek ki; kuruyabilecek kadar çok kaşar peyniri hangi evde vardır, bilemeyeceğim.

Daha doğrusu peynir almaya bütçemizden ne kadar ayırıyoruz ve kaç çeşit peynir alabiliyoruz acaba?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

"Göz bebeğiniz, aşık olduğunuz insana bakarken yüzde 45 oranında büyür."müş.

Aşkla ilgili yorum yapmayayım ben isterseniz.

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle değerli arkadaşım şair Cemal Cengiz Gürkan'ın bir şiirini paylaşmak istiyorum:

YARIN GÖRÜŞÜRÜZ

inkarın ve şüphenin bütün oğullarını tanıyorum

bu yüzden yalnız düştüm bu gece.

sesine inen dinginlik

el ayak cümle söz

karışır bir çocuğun oyuna dalışı

bilinir yaşanır

söz geçer durup dururken

bir tarafta yağmur yağar

eser bir tarafta rüzgar.

krizantem gül zambak

bir cenaze ritüeli

hala soluk alıp soluk veriyorum

bilemem

cümle tamamlanmadan.

bugün bitti uzun bir gecedeyiz

uygun yatmaya bütün saatler

kırılmış günlerin hatırı

sakladığım hiç bir şey yokmuş gibi

bağırıyorum

bir deniz papağanının çıkardığı sese benziyor

çığlığım

tanımadığım birine ağlıyorum

acı bu kadar yakına düşmüşken

ölünce

hayatta kullandığın adlara gerek yok

içimden kaçıp giden

ve dağılan kelimeler bulutu

böyle şaşkın

bir kelebek ağıyla peşlerinden koşuyorum

düş görmek gibi

bedava

bir taş ne kadar uyumak istiyorsa

öyle uyumak istiyorum.

ömrümüzün bütün günlerinde

veda ediyoruz

‘’yarın görüşürüz’’

#CemalCengizGürkan

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Akdeniz'de 5,5 büyüklüğünde deprem: Antalya ve çevresinde hissedildi

Kandilli Rasathanesi, Akdeniz'de 5,5 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı. Deprem, Antalya ve çevresinde hissedildi.

 

Mülkiyeliler Birliği'nden TTB’ye kamu hizmeti ödülü

Her yıl Mülkiye’nin (Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi) kuruluş günü olan 4 Aralık tarihinde Mülkiyeliler Birliği İstanbul Şubesi tarafından niteliği bakımından örnek kamu hizmeti sunan kişi ve kurumlara verilen Vefik Kitapçıgil Kamu Hizmeti Ödülü’ne bu yıl Türk Tabipleri Birliği layık görüldü.

Sağlık hizmetlerinin kamu tarafından sağlanmasını öngören sağlık politikalarını savunması; en temel insan hakkı ve kamu hizmeti olan insan sağlığının korunması; insanların tıbbi tedaviden nitelikli, eşit ve hızlı bir şekilde yararlanması için hayatlarını ortaya koyarak mücadele eden doktor ve sağlık emekçilerimizin üstün çabaları Türk Tabipleri Birliği’nin ödülü almasındaki en önemli etkenler oldu.

Mülkiyeliler Birliği İstanbul Şubesi Başkanı Yunus Isın ödül töreninde şunları söyledi: “Çağdaş dönemlerde eşi benzeri görülmemiş bir salgın karşısında yer yer son derece elverişsiz koşullarda, canları pahasına görev yapan doktorlar ve sağlık emekçilerinin çalışmaları toplumumuzun tüm kesimlerinin takdirine şayan olmuştur. Türk Tabipleri Birliği ve kıymetli üyelerine, temel bir insan hakkı olan “sağlık hakkının” savunulmasında gösterdikleri üstün gayretin yanı sıra kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi konusundaki tutarlı ve bilimi temel alan duruşları nedeniyle Vefik Kitapçıgil Kamu Hizmeti Ödülünü tüm Mülkiyeliler adına takdim etmekten büyük onur duyuyorum.”

Türk Tabipleri Birliği adına ödülü alan Şebnem Korur Fincancı ise şöyle konuştu: “Bu ödül tüm üyelerimiz, meslektaşlarımız ve bütün sağlık emekçileri için büyük bir onur ve bizler için motivasyon kaynağıdır. Halk sağlığı için mücadelemiz sürecek.”

Jin News ve Gazete Yolculuk'a erişim engeli

Jin News haber ajansının yayın yaptığı internet adresi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından bir kez daha erişime engellendi. Diyarbakır 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı ile siteye getirilen erişim engeline dair BTK’den şu açıklama yapıldı:

“Bu internet hakkında; Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen 04/12/2020 tarih ve 2020/4213 D.İş sayılı karara istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından koruma tedbiri uygulanmaktadır.”

Gazete Yolculuk da Twitter hesabından "İnternet sitemiz Antalya 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen karara istinaden BTK tarafından erişime engellendi. Sansüre karşı gerçeğin devrimci sesi susmayacak: En yakın zamanda yeni adresimiz ile yeniden yayında olacağız! #SansüreSon" mesajını paylaştı.

 

Korona haberlerine gelince:

Fahrettin Koca: İstanbul'da vaka sayısı yüzde 25 düştü!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs tedbirleriyle birlikte İstanbul'da vaka sayısının bir haftada yüzde 25 düştüğünü açıkladı.

Twitter hesabından açıklama yapan Koca'nın mesajı şöyle:

"Her hafta olduğu gibi, İl Sağlık yöneticilerimiz ve Başhekimlerimizle İstanbul’u değerlendirdik. Son bir aydaki çabalar ve tedbirlerle bu hafta vaka sayısında %25 düşüş başladı. Ancak hastane ve yoğun bakım yükü devam ediyor. Ara vermeden mücadeleye devam edelim."

 

Kentte günlük 5 bin Kovid-19 vakası saptanıyor

(Smyrna'dan İzmir'e Kentin Gündemi / Ramis SAĞLAM & İzmir)

Smyrna'dan İzmir'e Kentin Gündemi programında bu hafta İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı ile konuştuk. Çamlı, yaşanan deprem felaketinin ardından kentte Kovid-19 vakalarında üç kat artış yaşandığını söyleyerek “Ağustos ayına kıyasla ise kentte 5-6 kat daha fazla vaka olduğunu söyleyebiliriz” dedi. Ekonomik kaygılarla resmi vaka sayılarının olduğundan düşük gösterildiğini, ama bu rakamların artık inandırıcılığının olmadığını ifade eden Çamlı “Açıklanan rakamlara güvenilirlilik artık iyice düşünce yüksek rakamları açıklamak zorunda kaldılar. Çünkü mızrak çuvala sığacak boyutta değildi” diye konuştu. Açıklanmaya başlanan günlük 30 bini geçen vaka sayılarına da temkinli yaklaştıklarını belirten Çamlı “Gerçek sayının bunun daha üstünde olabileceğine dair kaygılarımız var” dedi. İzmir’de günlük 15 ile 17 bin arasında PRC testi yapıldığını söyleyen Çamlı, “Ortalama 5 bin civarında kovid-19 pozitif olgu saptanıyor. Bu 30 bin sayısının sadece 5 bini mi İzmir’den gidiyor?” diye sordu. Sürecin başından beri şeffaf yönetilmediğine vurgu yapan Çamlı, vaka sayılarının artması sonrasında sorumlu kim tartışmasına yönelik olarak da şunları söyledi: “Bilim Kurulunun işlevi nedir? İçişleri Bakanlığının kısıtlama genelgelerinde Sağlık Bakanlığının ya da Bilim Kurulunun ne kadar belirleyiciliği olduğunu da bilmiyoruz. Dolayısıyla ilk sorumlu kim anlamakta güçlük çekiyoruz. Ama bir sorumlu var. Sorumluluğu vatandaşa atarak kurtulmak mümkün değil” dedi. Pandemide şu anda dünyada en yüksek vakaya sahip ilk beş ülke arasında olduğumuzu ve kritik düzeye gelindiğini söyleyen Çamlı, alınan tedbirlere bakıldığında en göze çarpanın hafta sonu sokağa çıkma yasakları olduğunu, ancak bunun da talep ettikleri toplumsal hareketlilik kısıtlaması olmadığını dile getirdi. Çamlı, “Oysa biz hayati önemi olan zorunlu iş kolları dışında çalışma hayatının durmasını istemiştik. Tam kapanma önermiştik. Burada çalışma hayatı devam ediyor. Toplu taşımalara olan talepte bir azalma olacağını tahmin etmiyoruz. Alınan tedbirler bir nebze olsun katkı sağlayacaktır, ama bu noktadan sonra yeterli değil” dedi. Pandeminin şiddetini verilerden görmeden teşhis koymalarının mümkün olmadığını söyleyen Çamlı, ama görünen tabloya bakarak en az 14 gün kapanma olması gerektiğini söyledi. Çamlı, bu kapanma sürecinde ise özellikle yoksullar, engelliler yaşlılar, mülteciler gibi toplumda sosyal ve ekonomik açıdan kırılgan kesimlerin mutlaka korunması gerektiğine dikkat çekerek “Bu kesimler mutlaka desteklenmeli. Böyle bir kapanma öneriyoruz” dedi. Vakalarla yakın temasta olan sağlık çalışanlarında pozitif vakaların da ciddi boyutlara ulaştığına vurgu yapan Çamlı, “Sağlıkçılar, toplumdaki diğer bireylere göre 10-15 kat fazla oranda kovid-19 yakalanma riski taşıyorlar. Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden sağlık emekçisi sayısı 200’e yaklaştı. Kovid-19’un sağlık çalışanları açısından meslek hastalığı sayılmaması iktidarın sağlık çalışanına verdiği değer açısından çok düşündürücüdür” dedi.

 

Bursa Tabip Odası Başkanı: Temizlik işçileri filyasyon ekiplerinde görevlendiriliyor

Bursa Tabip Odası Başkanı Alpaslan Türkkan, salgın sürecini ve Bursa’daki son durumu değerlendirdi. Nilüfer Kent Konseyinin sosyal medya canlı yayınına katılan Bursa Tabip Odası Başkanı Alpaslan Türkkan, sıkıntılı günlerin yaşandığını belirterek Bursa’da günlük 4 bin vakanın tespit edildiğini söyledi. Bugün hastanelerde yatakların dolu olduğunu söyleyen Bursa Tabip Odası Başkanı Alpaslan Türkkan, “Şu an aciller dolu. Normalde acilde hasta yatmaz ama Bursa Şehir Hastanesinde 90 kişi acilde yatıyordu. Yer olmadığı için yatakların boşalmasını beklediler. Bu durum Bursa’ya özgü değil, çoğu yerin böyle olduğu bilgisi geliyor bizlere” dedi. Bursa’da günlük 4 binin üzerinde vaka tespit edildiğini belirten Türkkan, “Bursa kötü durumda ve süreci yönetmede büyük zafiyet var” dedi. Filyasyon ekiplerinin durumuna da değinen Türkkan, “Sağlık Bakanı Bursa’ya geldiğinde filyasyon ekibi sayısının artmasını istedi ve bu sayı artırıldı. Bu ekiplerin tecrübeli olması gerek peki tecrübeli mi? Ekibin içerisinde temizlik işçisinin olduğunu biliyoruz. Bu şekilde olmaz. Verilen ilaçlara karşı bir direnç oluşuyor. Sosyal medyada birtakım bilgiler dolaşıyor ilaçlar hakkında. İnsanlar bu bilgileri dikkate alıyor ve verilen ilaçlara karşı direnç oluşturuyorlar” dedi. Aşı çalışmalarına da değinen Türkkan, “Çin’den gelen aşıyı konuşabiliriz. Diğer yerlerde çalışması yapılan aşıların bize ulaşması çok zor, ya da azınlık bir kitle bu aşıyı kullanacak. Aşı ile ilgili bilimsel çalışmaların sonuçlanmasını beklemek gerek. Şimdiden 'aşı olmam, olurum' demek doğru değil. 'Aşı olmayacağım' kampanyası yapılıyor. Burada bilimi dinlemek gerek” dedi. Sağlık çalışanlarının bu süreçte özverili çalıştığına vurgu yapan Türkkan, “Sağlık çalışanlarını çok fazla yıprattılar. Ek ödenek dediler, keşke yapmasaydılar. Büyük bir adaletsizlik oldu. Birlikte çalışanlar arasında çok farklı ücret ücret dağılımı oldu. Sağlıkçılar 3 gün alkışlandı, sonra unutulup şiddet görmeye devam etti. Bu durum sağlıkçılarda büyük bir moral bozukluğuna sebep oldu. Bu yetmezmiş gibi bir de siyasilerin bu konu hakkında söylemleri oldu” dedi. Tam kapanma olsaydı salgının seyrinin değişebileceğini ifade eden Türkkan, “65 yaş üstü ve 20 yaş altı evde, ama arada kalan insanlar çalışabiliyor. Bu insanlar fabrikalarda çalışıyor, dışarıda durabiliyor, evlerine de virüs taşıyabilir. AVM açılacak ama kafeler kapatılacak, bu süreç böyle yönetilemez. Biz daha vaka ile hasta arasındaki farkı çözemedik. Doğru ve bilimsel bir şekilde kapanma olsaydı süreç iyi yönetilebilirdi. Doğru bir önlem alınmış olsaydı ben yüz yüze eğitimi tercih ederdim. 2 gün kapanmayla, 3 gün kapanmayla bu süreç yürütülmez. Tam kapanma 14 gün dahi olsa hastalığın seyri değişebilirdi” dedi. Kovid-19 tedavisinde yapılan çalışmalara da değinen Türkkan, “Plazma tedavisi uygulanan vakalar var, ama bilimsel veri yok. Çünkü hastalık hakkında net bilgimiz yok. Hastalığa yakalananların %80’i belirti göstermeden geçiriyor ve bunlar çok tehlikeli, herkese bulaştırma riski var. Bu hastalığı tanımaya çalışıyoruz daha. Baldır ağrısıyla gelip teşhis koyduğumuz hastalar var. Tedavide birtakım değişiklikler yapılıyor. Hastalık çok yeni, plazma çalışması da böyle.”dedi. Ölüm verilerini araştırmak için yapmak istedikleri çalışmaya Sağlık Bakanlığı’nın izin vermediğini söyleyen Türkkan, “Ancak biz bu çalışmayı yapacağız. Çünkü yıllar arasında ölüm oranlarına baktığımızda çok ciddi farklar var. Geçen yıl Kasım ayında bin 276 kişi, bu yıl ise 2 bin 994 kişi vefat etti. 2020 yılının Kasım ayında 2019’a göre 1718 fazla ölüm kayıtlara geçti. Bizlere başka sebeplerden ölüm deniliyor, bizim bilmediğimiz başka bir salgın mı var? Güvenilir veriye ulaşmak lazım, bilimden uzaklaşmamak gerek. Tabip odası bu zamana kadar ne söylediyse doğru çıkmıştır. Doğru söylemeye çalışıyoruz” dedi. (Bursa/EVRENSEL)

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

****

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

 

Kuzey Rüzgarları

Halk takvimine göre 6-7 Aralık tarihinde yaşanan ve bir gün süren fırtınadır.

Zemheri Fırtınası

Halk takvimine göre 6-7 Aralık tarihinde yaşanan ve bir gün süren fırtınadır. Zorlu koş şartlarının başlangıcı olarak kabul edilebilir.

Türk Sanat Müziği Günü

Sanat güneşimiz Zeki Müren'in doğum günü olan 6 Aralık günü Onur Akay'ın “TRT Müzik” kanalında dile getirdiği teklifiyle 2012 yılından itibaren "Türk Sanat Müziği Günü" olarak kutlanmaktadır. Bu gün de sanatçılar ve korolar Zeki Müren'in anısına konserler vermektedir.

Bu müziğe gönül vermiş, bu nağmelerle ruhunu zenginleştirmeye devam eden ben de dahil olmak üzere tüm Türk sanat müziği sevenlerin "Türk Sanat Müziği Günü" kutlu olsun.

Aziz Nikola (Saint Nicholas) Günü

Piskopos Nikola ("Barili Nikola" ya da "Myralı Nikola" olarak da bilinir) 4.yüzyılda Likya’nın Myra yöresinde (günümüzde Demre) yaşamış bir Hıristiyan azîzidir. Aya Nikola, Aziz Nikolas ya da Noel Baba olarak da bilinir. Yunanistan’ın, Rusya’nın, çocukların ve denizcilerin azizidir. 6 Aralık, Aziz Nikola Günü olarak kutlanır. 

"Aziz Nikola Bayramı" olarak da adlandırılan Aziz Nikola Günü, Batı Hıristiyan ülkelerinde 6 Aralık veya 5 Aralık arifesinde, Doğu Hıristiyan ülkelerinde ise 19 Aralık'ta eski kilise takvimi kullanılarak kutlanır. Noel Baba efsanesi ve 6 Aralık'ta çocuklara şekerleme ile hediye verilmesi geleneğinin, Piskopos Nikola'yı konu alan Hollanda efsanesi Sinterklaas'a dayandığı kabul edilir. Bu efsane ilk kez Hollandalı göçmenler vasıtasıyla Amerika Birleşik Devletleri'ndeki New Amsterdam'a (günümüz New York) ulaşmıştır. 6 Aralık tarihinde birçok ülkede çocuklara hediyeler verilir.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

6 Aralık 963 - VIII. Leo, Papa seçildi.

6 Aralık 1240 - Moğol Hanı Batu, 28 Kasım'dan beri kuşatma altında tuttuğu Kiev şehrini fethetti. İleride kentin nüfusu 50 binlerden 2 binlere düşecekti.

6 Aralık 1768 - Encyclopedia Britannica'nın ilk baskısı yapıldı.

6 Aralık 1790 - Amerika Birleşik Devletleri Kongresi, New York'tan Philadelphia'ya taşındı.

6 Aralık 1862 - ABD Başkanı Abraham Lincoln, Minnesota'daki Sioux isyanına katılarak tutuklanan 303 Kızılderiliden, 39'unun asılmasına karar verdi; idamlar 26 Aralık'ta infaz edildi.

6 Aralık 1865 - ABD anayasasına köleliği yasaklayan madde eklendi.

6 Aralık 1877 - Washington Post gazetesinin ilk sayısı yayımlandı.

6 Aralık 1877 - Thomas Edison, ilk ses kaydını gerçekleştirdi.

6 Aralık 1917 - Finlandiya, Rusya'dan bağımsızlığını ilan etti.

6 Aralık 1917 - Halifax'da (Kanada) bir cephane deposu patladı: 1900'den fazla kişi öldü, şehrin bir kısmı harabeye döndü.

6 Aralık 1921 - Serbest İrlanda Devleti, İngiliz-İrlanda Antlaşması gereğince, İngiliz Milletler Topluluğu'na bağlı bir dominyon olarak kuruldu.

6 Aralık 1922 - İnsülin, ilk kez Kanada’da bir hastanede hastalar üzerinde denendi.

6 Aralık 1922 - Mustafa Kemal, Ankara'da görüştüğü Hâkimiyet-i Milliye ve Yenigün gazetelerinin muhabirlerine, Halk Fırkası'nı kuracağını açıkladı.

6 Aralık 1922 - İrlanda, İngiliz-İrlanda Antlaşması'dan bir yıl sonra, Birleşik Krallık'tan tam bağımsızlığa kavuştu.

6 Aralık 1937 - Türkiye, 1927’de imzalanan Türkiye-Suriye iyi komşuluk sözleşmesini feshetti.

6 Aralık 1938 - Fransa ve Almanya dostluk anlaşması imzaladı.

6 Aralık 1940 - Yunanistan, Arnavutluk'ta Permedi kentini işgal etti.

6 Aralık 1959 - ABD Başkanı General Eisenhower, resmi bir ziyaret için Türkiye'ye geldi.

6 Aralık 1971 - Hindistan, Pakistan'dan bağımsızlığını ilan eden Bangladeş Demokratik Cumhuriyeti'ni tanıdığını açıkladı. Pakistan Hindistan'la bütün diplomatik ilişkilerini kesti.

6 Aralık 1981 - Kılık kıyafet yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Okullarda başörtüsü ve sakal yasaklandı.

6 Aralık 1983 - MGK yönetimi sona erdi. Konsey, çıkardığı son yasayla "Kendi dönemlerini kötüleyen ya da küçük düşüren her türlü yazılı ve sözlü beyanı" yasakladı.

6 Aralık 1989 - BBC Televizyon kanalının dünyanın en uzun süredir devam eden bilimkurgu dizisi olan Doctor Who'yu yayından kaldırdı. Bu Doctor Who Klasik Serisinin sonu oldu. 12 Mayıs 1996 tarihinde televizyon filmi yayına girdi. Günümüz serisi ise 26 Mart 2005 tarihinde gösterime girdi.

6 Aralık 1997 - Antonov tipi bir Rus kargo uçağı, Irkutsk-Sibirya'da evlerin arasına düştü: 67 kişi öldü.

6 Aralık 1998 - Venezuella'da, Hugo Chávez Frías Başkan seçildi.

6 Aralık 2008 - 2008 Yunanistan ayaklanmaları : Atina'da Aleksandros Grigoropulos adlı 15 yaşındaki genç, polis kurşunu ile vuruldu; bu olaya tepki olarak ülkede ayaklanmalar başladı.

6 Aralık 2012 - Onur Akay'ın önerisiyle sanat güneşimiz Zeki Müren'in doğum günü 6 Aralık, ilk defa "Türk Sanat Müziği Günü" olarak kutlandı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

6 Aralık 1642 - Johann Christoph Bach, Alman besteci (ö. 1703)

6 Aralık 1778 - Joseph Louis Gay-Lussac, Fransız fizikçi ve kimyacı (ö. 1850)

6 Aralık 1805 - Jean Eugène Robert-Houdin , Fransız sihirbaz (ö. 1861)

6 Aralık 1841 - Frédéric Bazille , Fransız izlenimci ressam (ö. 1870)

6 Aralık 1863 - Charles Martin Hall, Amerikalı kimyacı (ö. 1914)

6 Aralık 1877 - Paul Bonatz, Alman mimar (ö. 1956)

6 Aralık 1880 - Fedor von Bock , Alman asker ve Nazi Almanyası'nda Generalfeldmarschall (ö. 1945)

6 Aralık 1890 - Dion Fortune, İngiliz okültist ve yazar (ö. 1946)

6 Aralık 1898 - Alfred Eisenstaedt , Alman asıllı Amerikalı fotoğraf sanatçısı (ö. 1995)

6 Aralık 1900 - Agnes Moorehead, "Tatlı Cadı" dizisinde Samantha'nın annesi rolünde oynayan Amerikalı oyuncu (ö. 1974)

6 Aralık 1917 - Şadi Çalık, Heykeltıraş (d. 1979)

6 Aralık 1931 - Zeki Müren, Şarkıcı, besteci, söz yazarı, oyuncu ve şair (ö. 1996)

6 Aralık 1942 - Peter Handke, Avusturyalı yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi.

6 Aralık 1956 - Randy Rhoads, Amerikalı müzisyen (ö. 1982)

6 Aralık 1961 - Emin Şenyer, Karagöz sanatçısı.

6 Aralık 1962 - Nuri Okutan, Bürokrat ve siyasetçi.

6 Aralık 1967 - Judd Apatow, Amerikalı yapımcı,senarist ve yönetmen.

6 Aralık 1969 - Hakan Yılmaz , Dizi ve sinema oyuncusu.

6 Aralık 1976 - Paola Paggi, İtalyan voleybolcu.

6 Aralık 1978 - Hatice, Şarkıcı.

6 Aralık 1982 - Alberto Contador , İspanyol yol bisikleti yarışçısı.

6 Aralık 1987 - Onur Kıvrak, Futbolcu.

6 Aralık 1988 - Sabrina Ouazani , Fransız oyuncu.

6 Aralık 1989 - Deshauna Barber, Amerikalı model.

6 Aralık 1991 - Yasemin Adar, Güreşçi.

6 Aralık 1994 - Yannis Andetokunbo, Yunan basketbolcu.

6 Aralık 1997 - Sabrina Ionescu , Amerikalı basketbolcu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

6 Aralık 343 - Aya Nikola, Aziz Nikolas ya da Noel Baba olarak da bilinen ve Antalya'nın Demre ilçesinde yaşamış Hristiyan azizi

6 Aralık 1882 - Louis Blanc, Fransız sosyalist politikacı, gazeteci ve tarihçi (d. 1811)

6 Aralık 1889 - Jefferson Davis, Amerikalı general ve siyasetçi (d. 1808)

6 Aralık 1892 - Ernst Werner von Siemens, Alman mucit ve sanayici (d. 1816)

6 Aralık 1936 - Leyla Saz Hanım, Besteci ve yazar (d. 1850)

6 Aralık 1961 - Frantz Fanon, Fransız düşünür (d. 1925)

6 Aralık 1967 - Cavid Erginsoy, Fizikçi ve bilim adamı (d. 1924)

6 Aralık 1972 - Adnan Veli Kanık, Yazar ve gazeteci (d. 1916)

6 Aralık 1976 - João Goulart, Brezilyalı politikacı ve Devlet Başkanı (d. 1918)

6 Aralık 1984 - Viktor Şklovskiy, Rus yazar ve eleştirmen (d. 1893)

6 Aralık 1988 - Roy Orbison, Amerikalı şarkıcı, gitarist ve şarkı sözü yazarı (d. 1936)

6 Aralık 1990 - Tunku Abdülrahman, Malezya Başbakanı (d. 1903)

6 Aralık 1991 - Richard Stone, İngiliz ekonomist (d. 1913)

6 Aralık 2002 - Philip Berrigan, Amerikalı barış eylemcisi (d. 1923)

6 Aralık 2017 - Johnny Hallyday, Fransız rock müzik bestecisi, söz yazarı ve oyuncu (d. 1943)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Pazar.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?