Varlık Barışı'nda sizden gelen sorular

İlgili madde gereğince

Gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerince sahip olunan ve  Türkiye’de bulunan ancak kanuni defter kayıtlarında yer almayan para ile taşınmazlar, 30/06/2021 tarihine kadar vergi dairelerine beyan edilir.

Gelelim sizlerden gelen sorulara…

Soru…Yurtdışında bir firmaya uzun süredir yazılım, danışmanlık hizmetleri veriyorum. Ancak bugün yarın derken mükellefiyet açtırmadım.Hizmet karşılığı aldığım tutarlar Türkiye’de yer alan hesabıma geldi. Bu kanundan faydalanabilir miyim ?

 İlk iş olarak yapmanız gereken mükellefiyet açtırmanız sonrasında ise tutarları beyan etmeniz gerekmektedir. Mükellefiyet açtırdıktan sonra mali müşaviriniz elektronik ortamda bu formu doldurup verecek.

Türkiye’de vergi mükellefiyeti bulunmayan gerçek ve tüzel kişilerin yurt içi varlık barışı uygulamasından yararlanması mümkün değil.

Soru… Yurt İçi Varlık Barışı’dan Kimler Yararlanabilecek?

Yurt İçi Varlık Barışı’ndan, sadece gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri yararlanabiliyor. Düzenlemede, uyrukluk ve tabiiyete ilişkin bir şart yok. Yani, Türkiye’de gelir ve kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan yerli-yabancı herkes düzenlemeden faydalanabilmektedir. 

Soru… Yurt dışı hisse senetlerim var. Gelir elde ettim. Normalde yıllık gelir vergisi verecektim. Bu şekilde getirirsem gelir vergisi beyannamesi vermeme gerek var mı ?

Elde ettiğiniz hisse senedi satış kazancı veya kar paylarını varlık barışına konu edebilirsiniz.

Diyelim ki…

Türkiye’de mukim (S) gerçek kişisi, sahip olduğu nakit para ile 2016 yılında İngiltere’de bulunan bir yatırım kuruluşu aracılığıyla Londra Borsasından hisse senedi almıştır.

(S) gerçek kişisi, söz konusu hisse senetlerinden 2017 yılında temettü geliri elde etmiş ve aynı yıl içinde bu hisse senetlerini satarak değer artışı kazancı elde etmiştir.

Daha sonra, bu işlemlerden elde ettiği gelirler de dahil olmak üzere, yurt dışındaki toplam varlığını eurobond alımında kullanmıştır. Sonraki tarihlerde eurobondların elde tutulma sürecinde faiz geliri; ayrıca bu eurobondların bir kısmının satışından dolayı da değer artışı kazancı elde etmiştir.

(S) gerçek kişisi, bu şekilde oluşturduğu varlığın tamamını veya bir kısmını nakit veya eurobond olarak geçici 90. madde kapsamında 30 Kasım 2019 tarihinde Türkiye’ye getirmiştir. Dolayısıyla (S) gerçek kişisi tarafından yurt dışında elde edilen kazanç ve iratların da eklenmesiyle oluşan varlık, nihai haliyle Türkiye’ye getirilmiştir.

(S) gerçek kişisinin Türkiye’ye getirdiği söz konusu varlıklar nedeniyle, 2016 yılından 30 Haziran 2021 tarihine kadar olan dönem için yurt dışında elde ettiği kazanç ve iratlara ilişkin olarak veya bu varlıkların Türkiye’ye getirilmesi nedeniyle, herhangi bir vergi türü yönünden hiçbir suretle vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılamayacak, vergi cezası kesilemeyecektir.

Soru… Bildirimde Bulunan ile Yurt Dışından Varlıkları Transfer Eden Kişinin Aynı Olması mı gerekir?

 Hayır. Türkiye’deki banka ya da aracı kurumlarda açılacak hesaba ilgili varlığın transferi işlemlerinde, bildirimde bulunan hesap sahibi ile yurt dışından varlığı transfer edenin aynı veya farklı kişiler olmasının herhangi bir önemi bulunmuyor. Önemli olan husus, bildirime konu edilen varlıkların, bildirimin yapıldığı tarihten itibaren üç ay içinde Türkiye’ye getirilmesi veya Türkiye’deki banka ya da aracı kurumlarda açılacak bir hesaba transfer edilmesi.

Soru… Bazı görüşlere göre mükellefiyetin kapalı olduğu dönem için varlık barışından faydalanılamaz deniliyor. Ayrıca bazı müfettişler varlık barışını kabul etmiyor ve incelemeye devam ediyor. Varlık Barışı bu kapsamda bizi korumuyor mu ?

 Yurtdışından gelen beyan edilmeyen tutarlar ile ilgili talep edilen özelgelerde mükellefiyetiniz kapalı olduğu dönemde size gelen tutarlar ile ilgili varlık barışından yararlanamazsınız denilmemiş.

Bu şekilde sorulan ve cevabı gelen elimde 2 özelge mevcut. Ancak bazı vergi müfettişleri kanunu aşacak şekilde yorum yapıyor. Zaten varlık barışından faydalanılması mümkün olmasaydı özelgelerde mümkün değildir açıkça yazardı. Müfettiş rapor yazsa bile dava yolu seçmenizi öneririm.

Soru… Mobil uygulamam üzerinden Admob gelirim var ve Youtube üzerinden gelir elde ediyorum Hesabıma Google Ireland açıklaması ile bir çok bedel geldi. Ancak henüz vergi dairesinden beni aramadılar Bu kanundan faydalanabilir miyim ?

Evet. Faydalanabilirsiniz.

Soru… Payoneer hesabımda duran parayı varlık barışı ile beyan edebilir miyim? (internet üzerinden iş yapan ve ödeme yapan herkesin çalıştığı bir hesap)

Evet. Beyanınıza dahil edebilirsiniz.

Soru… Kripto para gelirim var. Bu kapsamda beyan etmem mümkün mü ?

Bu kapsamda bence en zor soru bu. Evet getirin rahat edin. Ama kripto paraların vergilendirilmesi ile ilgili Türk vergi mevzuatında hüküm yok, yani menkul kıymet olarak mı değerlendiriliyor belli değil.

Soru… Param vergi cenneti denilen ülkelerde duruyor. Bu ülkelerden getirsem de oluyor mu ?

Evet fark etmiyor, o ülkelerden gelenler de kapsamdadır. Kara paranın aklanmasına neden olması nedeni ile bu anlamda kanun çok eleştirilmektedir.

Serra Aytaç / Mali müşavir / serra_aytac@hotmail.com

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Serra Aytaç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.



İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?