Yurtdışından para getirmenin vergisiz yolu Varlık Barışı'ndan geçer

Resmi Gazete’nin 28 Kasım tarihli sayısında yayımlanan bazı varlıkların ekonomiye kazandırılması hakkında genel tebliğe göre, yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını, ilgili kanun hükümleri çerçevesinde, 30 Haziran 2021 tarihine kadar Türkiye’deki banka veya aracı kurumlara bildiren gerçek ve tüzel kişiler, söz konusu varlıkları serbestçe tasarruf edebilecek.

Bildirilen varlıklar nedeniyle hiçbir suretle vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmayacak. Bildirime konu edilen varlıkların, bildirimin yapıldığı tarihten itibaren üç ay içinde Türkiye’ye getirilmesi veya Türkiye’deki banka ya da aracı kurumlarda açılacak bir hesaba transfer edilmesi gerekiyor.

Örneğin; Vergi incelemesi devam eden bir durumum söz konusu. Başvuru yapmama engel teşkil ediyor mu?

Hayır. Engel teşlik etmiyor. Başvuru yapmanız mümkün. İlgili merci kabul etmeyecek olursa dava açabilirsiniz. Çünkü düzenlemede böyle bir şarta bağlanmışlık söz konusu değil. Yasa metninde haklarındaki vergi incelemesi devam ederken Varlık Barışı’ndan yararlanılamayacağına ilişkin açık bir hüküm yoksa, Varlık Barışı kapsamında bildirim veya beyanda bulunulabilir, Varlık Barışı’ndan yararlanılabilir.

ŞART ARANMAYACAK

Yurt dışında bulunan varlıklar, yurt dışında bulunan banka veya finansal kurumlardan kullanılan ve 17 Kasım tarihi itibarıyla kanuni defterlerde kayıtlı olan kredilerin en geç 30 Haziran 2021 tarihine kadar kapatılmasında kullanılabilecek. Bu takdirde, defter kayıtlarından düşülmesi kaydıyla, borcun ödenmesinde kullanılan varlıklar için Türkiye’ye getirilme şartı aranmayacak.

Örneğin; Yurtdışında bir firmaya uzun süredir yazılım,danışmanlık hizmetleri vermekteyim. Ancak bugün yarın derken mükellefiyet açtırmam mümkün olmamıştı. Aldığım ödemeleri ise yurt dışında Abu Dhabi’de açtığım hesapta bekletiyordum. Parayı Türkiye’ye getirmem mümkün mü?

Evet, mümkün.

Kanun diyor ki…

Yurt dışında bulunan ancak fiziki olarak Türkiye’ye getirilmesi mümkün olmayan (taşınmazlar gibi) menkul kıymet ve kapsam dahilinde olmayan diğer sermaye piyasası araçlarının aracı kurumlara bildirilmesi halinde bu varlıklar ülkeye getirilmiş kabul edilecek. Banka dekontu veya aracı kurum işlem sonuç formları, varlıkların Türkiye’ye getirilmiş olduğunun belgelendirilmesinde kullanılabilecek.

Yurt içinde sahip olunan ancak kanuni defter kayıtlarında yer almayan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile taşınmazlar da söz konusu madde kapsamında bildirim konusu yapılabilecek.

Örneğin; Dövize endeksli parayı daha önce Türkiye’ye getirmiştim. Hatta harcadım bitti. Hangi kurdan hesaplayıp nasıl başvurabilirim?

Öncelikle bu başvuru için Türkiye’ de bir firmanızın olması şart. Söz konusu para transferi daha önce yurt içine girmiş ise dekont ile ispatlama şartınız yok. Yapmanız gereken rakamsal toplamı bulmak ve beyan ettiğiniz TCMB döviz alış kuruna bakarak hesaplamanız.

Yurtdışından gelecek paralar için izlenecek prosedür nasıl mı?

-Önce bankaya gidilecek ve aşağıdaki form doldurulacak (2 Nüsha olarak )

Bir Nüshası sizde kalacak.

3 Ay içinde de paranızı getireceksiniz.(Bence sırf varlık barışı için ayrı bir döviz hesabı açın)

Şahıs şirketi v.b. açmanıza gerek bulunmuyor. İşiniz sadece banka ile vergi dairesi ile bir işiniz yok.

****

Sizlerden gelen sorular…

Yurtdışından getireceğim para için ne kadar vergi ödeyeceğim ? Ödeyeceğim vergiyi ne zamana kadar ödemem gerekli ?Getirdiğiniz tutar için vergi ödemenize gerek bulunmamaktadır.

Yurt Dışı Varlık Barışı’ndan Yararlananlar, Vergi Dairelerine Herhangi Bir Bildirimde Bulunacak Mı?Hayır… Yurt dışı varlık barışından yararlananlar bildirimlerini sadece bankalar veya aracı kurumlara yapacaklar, vergi dairesine herhangi bildirim ve beyanda bulunmayacaklar.

Türk Vatandaşı değilim, vergi mükellefiyetim de yok. Yurtdışında param var. Bu kapsamda getirebilir miyim ? 

Evet. Mükellefiyet açtırıp getirebilirsiniz. Üst sınır bulunmamaktadır.

Vergi mükellefiyetim yok bu kanun beni ilgilendiriyor mu ?

Evet ilgilendiriyor .Varlık beyanında bulunduğu tarihte mükellefiyet tesis ettirmemiş olanlar, mükellefiyet tesis ettirerek vergi dairesine gidip kağıt ortamında veya internet üzerinden başvurabilir veya mali müşavirlik ofislerinden destek alabilir. Mükellefiyet zaten açık ise internet üzerinden verilecektir.

Yurtdışında bulunan varlıkları kaç ay içinde getirmem gerekli ?

Bildirime konu edilen varlıkların, bildirimin yapıldığı tarihten itibaren 3 ay içinde Türkiye’ye getirilmesi veya Türkiye’deki banka ya da aracı kurumlarda açılacak bir hesaba transfer edilmesi şarttır.

Yüzde yüz yabancı ortaklı bir firmayız. Bu kapsamda biz de bu imkandan faydalanabilir miyiz ?

Evet faydalanmanız mümkün. Bir fark bulunmamaktadır.

Getirdiğim bu para için fatura kesecek miyim ? Kurumlar vergisi veya Gelir vergisi ödeyecek miyim ?

Hayır fatura kesmeniz gerek bulunmamaktadır. . Ayrıca gelir veya kurumlar vergisi ödemenize gerek bulunmamaktadır. İlgili madde aşağıdadır.

213 sayılı Vergi Usul Kanunu uyarınca defter tutan mükellefler, bu madde kapsamında Türkiye’ye getirilen varlıklarını, dönem kazancının tespitinde dikkate almaksızın işletmelerine dâhil edebilecekleri gibi aynı varlıkları vergiye tabi kazancın ve kurumlar için dağıtılabilir kazancın tespitinde dikkate almaksızın işletmelerinden çekebilirler.

Youtube gelirlerimi yurtdışında bulunan akrabalarımın hesabına geliyordu. Bu kanun sayesinde yurt içine bu tutarları alabilir miyim ? Evet faydalanabilirsiniz. Hesabınıza havale edilecek tutar için dekontta varlık barışı kapsamında yazılması gerekmektedir.Ancak ilk olarak mükellefiyet açtırmanız zorunludur.

Serra Aytaç / Mali Müşavir

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Serra Aytaç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?