İmamoğlu son rakamları paylaştı: Susayım mı? Yutkunayım mı?

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Bugün 24 Kasım.

Bugün Öğretmenler Günü.

Bugün dünyanın en kutsal görevlerinden birini yapan değerli öğretmenlerimizin günü.

Dünyanın en kutsal görevlerinden birini yapan, bizleri eğiten, hayata hazırlayan ve üzerimizde büyük emekleri olan tüm öğretmenlerimizin “Öğretmenler Günü" nü canı gönülden kutluyor, benden küçük olanlar da dahil olmak üzere tüm öğretmenlerimizin saygıyla ellerinden öpüyorum. Başta başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere sonsuzluğa uğurladığımız öğretmenlerimizi de saygıyla, sevgiyle, minnetle anıyorum. Nur içinde uyusunlar. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün birer yansıması olan sizler, övgülerin en güzeline layıksınız. 

Öğretmenler Günü'nüz kutlu olsun!

Şimdi biraz gülümseyelim güne başlarken:

İngilizce öğretmeni derste öğrencisine sorar :

-"Evladım, İngilizce 10’a kadar say bakayım."

Çocuk saymaya başlar :

-"One, two, three, four, five, six, eight, nine, ten."

Öğretmen tekrar sorar :

-"Seven(*) nerede evladım?" 

Sınıfın tümü birden yanıtlar soruyu : 

-"Burada öğretmenim!.."

(*) “Seven” İngilizce’de “yedi” rakamının yazılışı ve “Six”ten sonra gelmesi gerekiyor.

Bundan daha güzel bir Öğretmenler Günü kutlaması olamaz bence...

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır." demiş Gazi Mustafa Kemal Atatürk...

Daha başka sözleri de var öğretmenlerimizle ilgili:

"Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır."

"Yeni kuşak, en büyük cumhuriyetçilik dersini bugünkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır."

"Öğretmenler!.. Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir."

"Öğretmenler!.. Erkek ve kız çocuklarımızın, aynı suretle bütün tahsil derecelerindeki talim ve terbiyelerinin pratik olması mühimdir."

"Memleket evlâdı, her öğrenim aşamasında ekonomik hayatta verimli, etkili ve başarılı olacak surette donatılmalıdır."

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Tül perdelerinizi yıkarken bembeyaz olması için çamaşır makinesinin deterjan gözüne deterjan ile birlikte 1 yemek kaşığı da toz şeker ilave edin."

En azından piyasada satılan beyazlatıcılara göre daha ekonomik olur.

Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

"Günde 24 saat sayı saysanız, 1 trilyona ulaşmanız 31 bin 688 yıl alır"mış.

***

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Bülent Arınç, "Ben başkaları gibi Twitter’dan, Instagram’dan istifa etmem."

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi ve TBMM eski Başkanı AKP'li Bülent Arınç açıklamalarıyla Saray İttifakı'nın hedef tahtasına oturtulurken istfa edeceği iddia edildi. Erdoğan'ın açıklamaları ile Arınç'ı hedef göstermesi ise YİK üyeliğinden alınabileği yorumuna neden oldu. AKP'nin kuruluşundan bu yana partide önemli görevlerde bulunan Arınç'ın son çıkışları ise Erdoğan'ı yönlendirdiği yönünde iddiaları beraberinde getirmişti.

Bülent Arınç, 4 yıldır Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın ve 3 yıldır tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala'nın tutukluluğu hakkında Habertürk'te açıklamalarda bulunmuş ve AKP'de tepkilerin hedefi olmuştu.

Kavala ve Demirtaş'ın tutukluluğunu eleştiren Bülent Arınç, "Zanla şüpheyle kıyas yoluyla delil uyduramazsınız. Bu iddianameleri okuduğum zaman bir ara isyan etmiştim. Çocuk bile yazmaz bu iddianameleri diye. Hatta ‘Cübbemi giyesim geliyor’ dediğimde bizim camiadan bir trol beni ‘Cübbeli Bilo’ diye teşhir etmişti." ifadelerini kullanmıştı.

Berat Albayrak'ın istifası hakkında ise Bülent Arınç, "Yani ismi geçen kişinin sayın cumhurbaşkanımızla aile içi yakınlığını bilen birisi olarak ismen zikrederek böyle bir şeyden bahsedemem. Olsa olsa belki genelde bir makro ekonomik değerlendirme yapmış olabilirim." demiş ve kendisi hakkındaki iddiaları doğrulamıştı.

Bülent Arınç son olarak Erdoğan'ın kendisi hakkında "Son günlerde bizimle asla ilgisi olmayan kimi bireysel açıklamalar ile yeni bir fitne ateşi yakılmaya çalışıldığını görüyoruz. Geçmişte birlikte çalışmış olsak bile hiç kimsenin şahsi açıklamaları hükümetimizle, partimizle ilişkili hale getirilemez. Bizim nerede durduğumuz bellidir, istikametinde değişiklik yoktur." sözlerine Posta Gazetesi Murat Çelik'e yaptığı açıklama ile yanıt verdi.

Arınç'ın açıklamasında Berat Albayrak'ın istifasını hatırlatarak, "Ben başkaları gibi Twitter’dan, Instagram’dan istifa etmem. Oluşan durumla ilgili, Sn. Cumhurbaşkanı ile bizzat görüşmeyi bekliyorum." demesi dikkat çekti. Arınç, "Ben duygusal bir insanım. Dünkü konuşma beni çok rencide etti. Sayın Cumhurbaşkanı çok ağır bir konuşma yaptı. İstifa ettiğim yönünde bazı söylentiler çıkmış ama şu an için bu doğru değil. cSn. Cumhurbaşkanı bugün İstanbul’daymış. Programı yoğun. Dolayısıyla bugün görüşemedim. Sanırım yarın Ankara’da olacak ve görüşebiliriz diye düşünüyorum. Kendisiyle görüştükten sonra gereken neyse onu yapacağım. Gelişen şartlar altında o konuşmayı yapmaya neden ihtiyaç duyduğunu kendisinden dinlemek isterim. Kendisinden dinledikten sonra, "O konuşmanın muhatabı bendim. Bu durumda buyurun istifa mektubumu” diyebilirim. Benim üzerimden hem Sayın Cumhurbaşkanımız’ın hem de Yüksek İstişare Kurulu’nun (YİK) yıpratılmasına izin vermem. Bana yakışmaz." ifadelerini kullandı.

 

Korona haberlerine gelince:

Bakan Koca gerçek vaka sayısını ağzından kaçırdı: 1.2 milyon!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, Fatih Altaylı’ya yaptığı açıklamadaki satır arası olarak verdiği bir oran gerçek vaka sayısını ortaya çıkarttı. Koca’nın koronavirüs ölüm oranına dair yaptığı açıklama, açıklanmayan toplam vaka sayısına dair önemli bir ipucu verdi. Koca’nın açıklamasına göre Türkiye’de toplam koronavirüs vaka sayısı 1 milyon 200 binin üzerinde.

Sağlık Bakanı Koca’nın bugün yaptığı açıklamadaki bir satır arası ayrıntı ise salgının boyutuna dair dikkat çeken bir bilgi verdi. Koca, HaberTürk yazarı Fatih Altaylı’ya yaptığı açıklamada 29 Temmuz’daki tablo değişikliğine kadar, “Asemptom hastaları da sayıyorduk” dedi. Koca, sözlerinin devamında ise, sayıların gizlenmesine dair eleştirilere “Oranlar belli. Bu tür açıklama aslında benim Bakanlığımın da aleyhine. Çünkü hasta sayısına oranla ağır hasta ve vefat çok fazla görünüyor ve sanki biz tedavide başarısızmışız gibi bir sonuç çıkıyor. Oysa böyle bir şey yok” yanıtı verdi. BirGün'den Uğur Koç'un haberine göre, Bakan, tam bu noktada, “Bakın vefat sayımız yüzde 1’in altında aslında” açıklaması yaptı. Türkiye’de güncel koronavirüs tablosuna göre salgın nedeniyle 12 bin 335 can kaybı mevcut. Açıklanan hasta sayısına göre ölüm oranı yüzde 2,76. Bakan Koca’nın açıklamasına göre, bu oranın yüzde 1’in altında olması için en az 1 milyon 235 bin vaka bulunması gerekiyor.

Türkiye, şimdiye kadar açıkladığı 446 bin 822 ‘hasta’ ile dünya geneli koronavirüs vaka sıralamasında 25. sırada bulunuyor. Ancak Bakan Koca’nın açıklamasından çıkan sonucun işaret ettiği gibi gerçek vaka sayısı 1,2 milyonun üzerinde ise Türkiye şu anda dünyada en çok vaka görülen 11. ülke oluyor.

Türk Tabipleri Birliği’nin vaka sayılarına dair geçen günlerde yaptığı açıklama da tabloya ilişkin önemli bir veri sunuyor. TTB’nin aile hekimleri arasında Kasım ayında yaptığı anketin sonuçlarına göre koronavirüs vaka sayılarında yüzde 300'lük bir artış yaşandı. Sadece aile hekimlerinin verilerinde Türkiye genelinde günlük yeni vaka sayısı 47 bin 629'a, İstanbul'daki günlük vaka sayısı ise 12 bin 631'e ulaştı. TTB, anket sonuçlarına göre Türkiye genelinde evde takip edilen 500 bin koronavirüs hastası bulunduğunu ve 1,5 milyon kişinin karantinada olduğu tahminini dile getirdi.

Ne var ki konu sadece vaka sayısı tartışmasıyla sınırlı değil. Çünkü Türkiye’de koronavirüs kaynaklı ölümlerin de açıklanan sayılardan yüksek olduğuna dair kuvvetli işaretler mevcut. Son olarak bugün konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, sadece dün İstanbul’da ‘bulaşıcı hastalık’ tanımlı 186 vefatın yaşandığını açıkladı. Sağlık Bakanlığı ise dün tüm Türkiye’de koronavirüs kaynaklı 139 kişinin yaşamını yitirdiğini açıklamıştı. İmamoğlu, 14 Kasım’da yaptığı açıklamada da İstanbul’da ‘bulaşıcı hastalık’ tanımlı 164 vefatın gerçekleştiğini bildirmiş, tedbirler için geç kalındığını söyleyerek Bakan Koca’ya çağrı yapmıştı. Aynı gün Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye geneline dair açıkladığı vefat sayısı ise 92’ydi. İmamoğlu, 20 Kasım’da yaptığı açıklamada ise Mart ayından itibaren İstanbul’da 10 bin 681 kişinin ‘bulaşıcı hastalık’ tanımlamasıyla yaşamını yitirdiğini söyledi. Aynı gün Sağlık Bakanlığı’nın verisine göre ise 11 bin 943 kişi Covid-19’dan yaşamını yitirmişti. Sadece İstanbul özelinde tablo bu, ancak Türkiye genelinde diğer illerde de durum farklılık göstermiyor. 2020 yılında 'bulaşıcı hastalık’ tanımlı can kayıplarında patlama yaşanıyor. Uzmanlar, bu durumun koronavirüs salgınından kaynaklandığını belirtiyor.

 

İmamoğlu son rakamları paylaştı: Susayım mı? Yutkunayım mı?

İmamoğlu da İstanbul'daki salgınla ile ilgili son durumu paylaşarak şunları söyledi:  “Eğer pandemiyle ilgili bir daraltma yapıyorlarsa, ben, pandemiyle ilgili alınan her tedbire saygı duyuyorum; açık söyleyeyim. Buna siz de saygı duyun. Bu konuda benim dilimin kemiği yok. Çünkü ben konuşmazsam, ne yapacağım? Mecburum konuşmaya. Dün akşam (22 Kasım), bulaşıcı hastalıktan İstanbul'daki vefat sayısı, 186. Ben şimdi ne yapayım yani; susayım mı, yutkunayım mı? Ben, uyuyamadım ki gece. Defin sayımız, 450'lere doğru yürüyor. Yani yetiştiremiyoruz. Normal Kasım ayında bizim definimiz, -Allah rahmet eylesin; bütün ölmüşlerimize rahmet diliyorum- İstanbul'da 202, 190, 180 kişidir. Şu anda 450'ye doğru gidiyor. Bu kadar zor durumdayız. Bunu bilin. Ama bu dediğinizde başka bir konu varsa, hangi ilçeyse iletin. Biz de o ilçelerle görüşelim. Ama pandemiyse konu, hepinizi Allah korusun. Ben de yaşadım. Ben de o hastalığı geçirdim. Dolayısıyla hiçbir haneye, o hastalık girmesin isterim. Lütfen siz de dikkat edin.”

 

Haldun Dormen de corona virüsüne yakalandı

92 yaşındaki usta oyuncu Haldun Dormen, sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Corona testinin pozitif çıktığını duyuran Dormen, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

* Dün yapılan test sonucumun pozitif olduğunu öğrendim fakat durumum gayet iyi. Doktorlarım yaptıkları kontrollerin sonucunda her şeyin olumlu yönde seyrettiğini bildirdiler.

* Lütfen nerede olursak olalım kendimizi ve çevremizdekileri en güvenli şekilde korumaya, maskemizi takmaya ve sosyal mesafeli kalmaya dikkat edelim.

* Hep birlikte bu virüsün üstesinden geleceğimize inanıyorum.

Corona virüsü ile ilgili dikkat çeken araştırma: Kan grubu hastalığı etkiliyor

Corona virüsü salgınında vaka sayısı 59 milyonu geçerken New York'taki Columbia Üniversitesi'nde yapılan ve Nature dergisinde yayınlanan bir araştırma kan gruplarının Covid-19 bulaşma oranını ve risk grubunu oluşturduğunu ortaya çıkardı.

ABD’de yapılan bir araştırma corona virüsüne yakalanma riskinin kan grubuna göre değişkenlik gösterdiğini ortaya çıkardı… New York’ta bulunan Columbia Üniversitesi’nde yapılan ve 14.112 insanın dahil olduğu araştırmaya göre kan grupları enfeksiyon oranı, entübe oranı ve ölüm oranını etkileyen faktörlerden biri.

Dünyaca ünlü bilim ve tıp dergisi Nature’da yayınlanan araştırmaya göre A ve B kan gruplarına sahip olan bireylerin corona virüsüne daha çok yakalandığı tespit edilirken, AB kan grubuna sahip bireylerin ise riskinin daha düşük olduğu gözler önüne serildi. 0 kan grubuna sahip olanların ise A ve B kan grubundan daha az risk teşkil ettiği fakat buna karşılık AB kan grubundan daha riskli olduğu açıklandı.

0 kan grubunun ölüm oranı ve entübe konusunda da arada kaldığını belirten uzmanlar AB kan grubuna sahip bireylerde ölüm ve entübe oranının daha yüksek olduğunu ve A ve B kan grubuna ait bireylerde ise bu oranın daha düşük olduğunu belirledi.

Bilim insanları araştırmanın daha kapsamlı bir şekilde yapılması gerektiğini açıkladı. Uzmanlar, genetik etkinin corona virüsünün etkisi üzerinde bir değişiklik yaratıp yaratmayacağı konusunda çalışmalara devam edileceğini duyurdu.

ENFEKSİYON RİSKİ (Yüksekten düşüğe): A, B, 0, AB

ENTÜBE RİSKİ (Yüksekten düşüğe): B, AB, 0, A

ÖLÜM RİSKİ (Yüksekten düşüğe): AB, 0, A, B

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Öğretmenler Günü(24 Kasım) ve Haftası(24-30 Kasım)

Pek çok ülkede 1994 senesinden beri UNESCO’nun da önerisi ile 5 Ekim tarihinde kutlanan Öğretmenler Günü, Türkiye’de 24 Kasım tarihinde kutlanmaktadır. 24 Kasım'ı da içine alan 24-30 Kasım aralığı ise ülkemizde "Öğretmenler Haftası" olarak kabul edilmiştir. Türkiye’de Öğretmenler Günü'nün kutlanmaya başlanması UNESCO’nun önerisinden daha önceye dayanmaktadır. Öğretmenlerin haklarına ve yükümlülüklerine kapsamlı şekilde yer veren Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı’nın yıldönümü olan 5 Ekim tarihini öneren UNESCO’dan tam 13 sene önce Türkiye’de "Öğretmenler Günü" kutlanıyordu. Atatürk’ün doğumunun 100. yılı olan 1981 senesinde Türkiye’de ilk kez kutlanan "Öğretmenler Günü" için bu tarihin belirlenmesinin sebebi de Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği görevini kabul ettiği tarihin 24 Kasım 1928 oluşudur.

Kasım ayının en özel günlerinden biri olan "Öğretmenler Günü" bu mesleğe hayatlarını adayan, öğrencilerini evlatları gibi gören bütün öğretmenlere teşekkür edilen, minnet duyulan bir gündür. Dünyadaki farklı ülkeler bu özel gün için kendilerince anlamlı olan başka tarihleri uygun görmüşlerdir. Bugün dünyada "Öğretmenler Günü" olarak kutlanan en az 10 ayrı tarih vardır. "Öğretmenler Günü" bazı ülkeler için resmi tatil olarak kabul edilmiştir, ancak ülkemizde resmi tatil kapsamında değildir. Bu anlamlı günde okullarda törenler ve çeşitli kutlamalar yapılır.

***

Günün Yazarı” olarak 65 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 132. doğum günü olan Amerikalı yazar, kişisel gelişimci Dale Carnegie'yi seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Dale Carnegie, 24 Kasım 1888 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri, Missouri Maryville'de James William Carnegey ile Amanda Elizabeth Harbison çiftinin oğlu olarak dünyaya geldi. Warrenburg Öğretmen Okulu; New York Sahne Sanatları Akademisi ve Columbia Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü'nden mezun oldu.

Kolej sonrası ilk işi çiftçilere satış kursu vermek oldu. Daha sonra Armour & Company şirketi için satış yapmaya başladı. Firmanın Güney Omaha bölgesindeki yöneticisi oldu. Amerika ve Avrupa'da "Etkili söz söyleme ve uygulamalı psikoloji" üzerine dersler verdi, kurslar açtı. Dale Carnegie Institute'i kurdu. İnsanların nasıl başarıya ulaşacağı üzerinde durdu. 

1927 yılında Lolita Baucaire ile evlendi. 1931 yılında boşandı. İkinci evliliğini 1944 yılında Dorothy Price Vanderpool ile yaptı. Bu evliliği ölünceye kadar sürdü.

Dale Carnegie, 1 Kasım 1955 yılında, 67 yaşındayken, Hodgkin rahatsızlığından Forest Hill, New York, ABD'de hayata veda etti.. Belton, Missouri'de gömüldü.

Daha çok kişisel gelişim yönü ile tanınsa da Carnegie hem yazar, hem kişisel gelişim uzmanı hem de hatiptir. Bunun yanında son yıllarda kişiler arası iletişim uzmanlık alanı ile de ilgilenmiştir. En büyük eseri günümüzde hala popülerliğini koruyan ve ilk basıldığı yıllarda 30 milyon basımı yapılan ve bu alanda rekor kıran "How To Win Friends And Influence People" adlı eseridir. Eserin Türkçeye çevrilmiş ismi ise "Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı"dır. Dale Carnegie dünyada insanların kişisel gelişim konusunda ne kadar eksik oldğumuzu ilk keşfeden ve hayatını bunu değiştirmek için harcayan ender kişilerdendir.yazarlığa başladığı ilk günlerde herhangi bir canlı hakkında insandan daha fazla kitap olduğunu keşfetti. Yazdığı kitaplarda ise genelde kendinden bir şeyler değil de, yaşanmış ve tecrübe edilmiş olayları kullanmıştır.

İlk basıldığı 1936 yılında 30 milyondan fazla satış yapan ve günümüzde de hâlâ popülerliğini koruyan ve pek çok dile çevirilen "How to Win Friends and Influence People" (Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı) kitabının yazarıdır. Bir çok eseri Türkçe'ye çevrilmiştir.

Türkçeye çevrilen eserleri:

Dost Kazanmak ve İnsanlar Üzerinde Tesir Yapmak

Üzüntüsüz Yaşamak Sanatı

Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak

Hayatta Muvaffak Olmak İçin Dost Nasıl Kazanılır?

Söz Söylemek ve İş Başarmak Sanatı

Meşhur Adamların Meçhul Tarafları

Dünün ve Bugünün Meşhurları

İşlet Kafanı Doldur Keseni

Kocalarınızın Muvaffakiyeti Elinizdedir.

Sizlerle "Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak" adlı kitabından bazı alıntılar paylaşarak değerli yazarı anmak istiyorum:

Eğer yapabiliyorsanız herkesi affedin! - Schopenhauer

40 binin üzerinde evliliği bitiren bir yargıcın sözü..

Mutsuz evliliklerin temelinde önemsiz şeyler var.

Ünlü düşünür Montaigne bile aynı hatayı yapmıştı. "Hayatım, asla gerçekleşmeyecek talihsizleri düşünerek geçti," diyordu Montaigne. Aynı şey hepimiz için geçerli.

"Unutmayın," diyor Dante, "bu gün bir daha doğmayacak." Hayat büyük hızla akıp gidiyor. Uzayda saniyede on dokuz millik bir hızla hareket ediyoruz. Bu gün bizim en değerli varlığımız. Çünkü emin olduğumuz tek varlığımız.

Kullanılmadığı sürece bilginin hiçbir gücü yoktur.

Sorunları çözmenin birinci kuralı gerçekleri fark etmektir.

'Kin tutmanın büyük bedeli'

Shakespeare: 'Düşmanınız için öyle çok kızdırmayın ocağı. Çünkü o ocak sizi yakacaktır' demektedir. Yani kin tutan ve nefret eden insana bunların çok zararı vardır. Bunun için. 'Düşmanlarımıza kin beslemeyelim. Aksi halde onlar verdiğimiz zarardan fazlasını kendimize veririz.

'Sevmediğiniz insanları düşünmeye bir dakika bile harcamayın'.

Her gece, herkesi ve her şeyi affediyorum.

Gelecek bugündür. Yarın yoktur. İnsanın kurtuluş günü bugündür.

Zira dün bir rüyadan ibarettir,

Yarın ancak bir hayaldir,

Fakat bugün iyi yaşanırsa dünlerin her birini bir saadet rüyası,

Ve yarınların her birini bir ümit hayali kılar.

O halde bugüne iyi bak.

#DaleCarnegie

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle bana Türkçe'yi öğreten, edebiyatı sevdiren, üzerimde ve şiir yolculuğumda çok emeği olan Karabük Merkez Ortaokulu'ndaki Türkçe öğretmenim değerli İbrahim Kaytmaz'ın bir şiirini paylaşmak ve onun nezdinde tüm öğretmenlerimizin de Öğretmenler Günü'nü kutlamak istiyorum. İyi ki benim öğretmenim olmuşsunuz. Sizi çok seviyorum canım öğretmenim.

umuda doğru

karanlığa düşsen bile

karamsarlığa düşme cancağızım

bakarsın

bacılar kervanı

inebolu’dan alır yükünü

ayın altında

akıverir

ılgaz dağlarından umuda

aymaz ve sapkınlara inat!

bakma cancağızım

her akşam

battığına güneşin

tepenin ardından

yarın yepyeni doğar!

boğulur gider

zifiri karanlıklar!

m. ibrahim kaytmaz

***

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

24 Kasım 1489 - Jeanne d'Arc, Yüz Yıl Savaşı sürecindeki Charité kuşatmasında başarısız oldu.

24 Kasım 1642 - Abel Tasman, Tazmanya'ya ayak basan ilk Avrupalı oldu.

24 Kasım 1859 - İngiliz doğa bilimci Charles Darwin, "Türlerin Kökeni" adlı kitabını yayınlayarak evrim kuramını ortaya attı.

24 Kasım 1874 - Joseph Farwell Glidden, "157.124" numarasıyla dikenli telin patentini aldı.

24 Kasım 1925 - Erzurum'da da şapka inkılabına karşı gösteriler yapıldı. Tutuklananlardan 13'ü idama mahkûm oldu ve Erzurum'da 1 ay sıkıyönetim ilan edildi.

24 Kasım 1927 - Ankara'da, Heinrich Krippel tarafından yapılan Zafer Anıtı açıldı.

24 Kasım 1928 - Türkiye Büyük Millet Meclisi, Atatürk'e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" unvanını verdi.

24 Kasım 1934 - Bakanlar Kurulu Kararı ile Ayasofya Camii’nin müze olması kabul edildi.

24 Kasım 1934 - Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal, Meclisten çıkan kanunla "Atatürk" soyadını aldı.

24 Kasım 1939 - Gestapo, Çekoslovakya'da 120 öğrenciyi öldürdü.

24 Kasım 1941 - II. Dünya Savaşı ortamında; pasta ve unlu yiyeceklerin yapımı yasaklandı.

24 Kasım 1961 - BM, nükleer silah yasağını ABD'nin protestosuna karşın kabul etti.

1963 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı John F. Kennedy'nin katil zanlısı Lee Harvey Oswald, Jack Ruby tarafından öldürüldü.

24 Kasım 1974 - Fransız Maurice Taieb ile Amerikalı paleontolog Donald Johanson’un ekibinin Etyopya’nın Hadar bölgesinde yaklaşık dört milyon yıl yaşındaki 105 cm boyundaki Australopithecus afarensis fosili Lucy'i buldu.

24 Kasım 1976 - Van ve çevresinde; Çaldıran-Muradiye'de etkili olan 7,2 büyüklüğündeki depremde 3 bin 840 kişi öldü.

24 Kasım 1977 - Yunanistan, Büyük İskender'in babası Kral II. Philip'in mezarının bulunduğunu açıkladı.

24 Kasım 1981 - Türkiye'de, Atatürk'ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında, "24 Kasım"ın her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanması kararlaştırıldı.

24 Kasım 1983 - İsrail, Trablusşam'da tutuklu 6 İsrail askerine karşılık, 4800 Filistinliyi serbest bıraktı.

24 Kasım 1988 - Sürgünde Bağımsız Filistin Devleti kuruldu.

24 Kasım 1989 - Hakkâri'nin Yüksekova İlçesi'nin İkiyaka Köyü'nde, çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 28 vatandaş, teröristlerce öldürüldü.

24 Kasım 1990 - Kadınlar, Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Cemil Çiçek’in "flört fuhuştur", "feminizm sapıklıktır" sözlerini düdük çalarak protesto etti. İstanbul Galatasaray'daki eylemde, polis 5 kadını dövdü, 11 kadın gözaltına alındı.

24 Kasım 1994 - Galatasaray, FC Barcelona'yı 2-1 yendi; kutlamalarda 3 kişi öldü.

24 Kasım 1994 - Efsanevi MacGyver adlı televizyon dizisinin, "Trail to Doomsday" ismindeki filmi Türkiye'de gösterime girdi.

24 Kasım 1996 - ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'a Budapeşte'de Hilton Oteli lobisinde yumruklu saldırıda bulunuldu.

24 Kasım 2005 - Picasso İstanbul'da sergisi, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi'nde açıldı.

24 Kasım 2015 - Rus Hava Kuvvetlerine ait bir Sukhoi Su-24 tipi savaş uçağı, Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesi ile Türk Hava Kuvvetlerine ait iki F-16 tarafından Suriye-Türkiye sınırı'nda vurularak düşürüldü.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

24 Kasım 1632 - Baruch Spinoza, Hollandalı Yahudi filozof (ö. 1677)

24 Kasım 1713 - Laurence Sterne, İrlandalı yazar (ö. 1768)

24 Kasım 1784 - Zachary Taylor, ABD'nin 12. Başkanı (ö. 1850)

24 Kasım 1826 - Carlo Collodi, İtalyan gazeteci ve yazar (ö. 1890)

24 Kasım 1857 - Salih Münir Paşa, Yönetici ve diplomat (ö. 1939)

24 Kasım 1859 - Medeni Mehmet Nuri Efendi, Osmanlı İmparatorluğu'nun son Şeyhülislamı (ö. 1927)

24 Kasım 1864 - Henri de Toulouse-Lautrec, Fransız empresyonist ressam (ö. 1901)

24 Kasım 1872 - Georgiy Vasilyeviç Çiçerin, Sovyet diplomat (ö. 1936)

24 Kasım 1873 - Julius Martov, Yahudi asıllı Rus Menşevik lider (ö. 1923)

24 Kasım 1879 - Eli Heckscher, İsveçli tarihçi (ö. 1952)

24 Kasım 1887 - Erich von Manstein, Alman general (ö. 1973)

24 Kasım 1887 - Charles Lucky Luciano, İtalyan asıllı Amerikalı suçlu (ö. 1962)

24 Kasım 1888 - Dale Carnegie, Amerikalı yazar, kişisel gelişimci ve iletişim uzmanı (ö. 1955)

24 Kasım 1889 - Zalman Şazar, İsrail'in 3. Cumhurbaşkanı (ö. 1974)

24 Kasım 1898 - Naciye Sultan (Killigil), Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecit'in torunu ve Şehzade Süleyman Efendi'nin kızı (ö. 1957)

24 Kasım 1925 - Simon van der Meer, Hollandalı fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (ö. 2011)

24 Kasım 1926 - Tsung-Dao Lee, Amerikalı fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi

24 Kasım 1945 - Samih Rifat, Mimar, fotoğrafçı, çevirmen ve yazar (ö. 2007)

24 Kasım 1948 - Erman Toroğlu, Eski futbolcu, hakem ve spor yazarı.

24 Kasım 1953 - Gül Onat, Tiyatro ve dizi oyuncusu.

24 Kasım 1954 - Emir Kusturica, Sırp yönetmen.

24 Kasım 1956 - Terry Lewis, Amerikalı müzik yapımcısı.

24 Kasım 1961 - Arundhati Roy, Hint yazar ve savaş karşıtı eylemci.

24 Kasım 1968 - Bülent Korkmaz, Futbolcu ve teknik direktör.

24 Kasım 1972 - Hüseyin Karadayı, DJ ve prodüktör.

24 Kasım 1975 - Murat Prosçiler, Sinema, tiyatro oyuncusu ve seslendirme sanatçısı.

24 Kasım 1979 - Deniz Hamzaoğlu, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, yönetmen, dramaturg ve eğitmen.

24 Kasım 1982 - Damla Günay, Okçu.

24 Kasım 1985 - Irmak Atuk, Oyuncu, sunucu ve model.

24 Kasım 1993 - Hande Erçel, Oyuncu ve model.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

24 Kasım 1072 - Alp Arslan, Büyük Selçuklu Devleti'nin 2. Sultanı (d. 1029)

24 Kasım 1870 - Comte de Lautréamont, Fransız şair (d. 1846)

24 Kasım 1929 - Georges Clemenceau, Fransa Başbakanı (d. 1841)

24 Kasım 1963 - Lee Harvey Oswald, ABD Başkanı John F. Kennedy'ye suikast düzenlediği iddia edilerek tutuklanan sanık (d. 1939)

24 Kasım 1980 - George Raft, Amerikalı sinema oyuncusu (d. 1895)

24 Kasım 1990 - Bülent Arel, Elektronik müziğin öncülerinden ve klasik batı müziği bestecisi (d. 1919)

24 Kasım 1991 - Freddie Mercury, İngiliz müzisyen ve Queen topluluğunun solisti (AIDS ile gelen zatürre nedeniyle) (d. 1946)

24 Kasım 2000 - Önder Açıkalın, Oyuncu (d. 1950)

24 Kasım 2001 - Memet Baydur, Oyun yazarı (d. 1951)

24 Kasım 2002 - John Rawls, Amerikalı filozof (d. 1921)

24 Kasım 2004 - Arthur Hailey, Birleşik Krallık doğumlu Kanadalı yazar (d. 1920)

24 Kasım 2005 - Pat Morita, Amerikalı oyuncu (d. 1932)

24 Kasım 2016 - Shirley Bunnie Foy, Amerikalı şarkıcı (d. 1936)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Salı.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?