DSÖ’den korkutan Covid-19 uyarısı: Üçüncü dalga bekleniyor

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Temel Uzakdoğu'ya gider. 250 $ verip, bakınca insanları çıplak gösteren gözlüklerden alır. Takar bakar, çıplak; çıkarır bakar, giyinik. Çok hoşuna gider. İkide bir takıp, çıkarır. Türkiye'ye döner ve gözünde gözlükle evine gider. Bakar ki Fadime ile sütçü çıplak. Gözlüğü çıkarır bakar, çıplak. Takar bakar, çıplak. Müthiş canı sıkılır ve Fadime'ye der ki:

-"Ula Fadime, bu gözlüğe 250 $ verdim; hemen bozuldu şerefsiz!"

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyor ve sözü bana ileten Fahri Kalın abime çok teşekkür ediyorum:

"İyi geçinmek, iki kişinin kusursuz olmasıyla değil, birbirlerinin kusurlarını hoş görmesiyle olur." demiş Oğuz Atay.

Bu da kişinin gelişimiyle ilgili tabii.

Ve hiç de kolay değil.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

"Balığın mangala yapışmaması ve daha lezzetli olması için ızgaranın üstüne limon dilimleri koyup balığı bunların üzerinde pişirebilirsiniz."

Benim gibi balığa limon sıkmayı sevmiyorsanız hiç denemeyin ama...

Bırakın mangala yapışsın.

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

"İlk cep telefonu görüşmesi Motorola şirketinin kurucusu Martin Cooper tarafından 1973 yılında gerçekleştirilmiştir."

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Ayasofya Camii’nde bulunan iskele 7 yıl sonra kaldırıldı

86 yıldır müze olarak kullanıldıktan sonra, 24 Temmuz’da cuma namazı ile ibadete açılan Ayasofya Camii’nde 7 yıldır bulunan iskelenin sökümüne kısa bir süre önce başlanmıştı.

1993’te ana kubbe onarımı için kurulup 17 yıl kullanılan iskele İstanbul’un 2010 yılında Kültür Başkenti olması üzerine bakanlık talimatıyla kaldırılmıştı. Ancak dev iskele, 2013’te iç duvarların onarımı için yeniden kurulmuştu. 2013’ten bu yana varlığını sürdüren iskele bugün tamamen sökülerek kaldırıldı. İskelenin kaldırılmasıyla beraber ‘Serafim Melekleri’ figürü de ortaya çıktı.

Korona haberlerine gelince:

Sağlık Bakanlığı'ndan PCR testi için farklı fiyat tarifesi uygulayan kuruluşlara yaptırım

Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 (SARS-CoV-2) testi için sağlık kuruluşlarına başvurularda, belirlenen fiyat tarifesinin dışındaki uygulamalar için yaptırım uygulanacağını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, Kovid-19 RT-PCR test ücretlerine ilişkin tüm kamu kurum ve kuruluşları ile valiliklere yazı gönderildi. Yazıda, salgınla mücadele kapsamında Kovid-19 (SARS-CoV-2) RT-PCR testinin yurt dışı seyahati yapacak olan kişilere (giden/gelen), profesyonel sporculara müsabaka öncesi olası şüphe ve taramalarında ve sadece Kovid-19 hastalığı şüphesiyle başvuran kişilere, Mikrobiyoloji Laboratuvar ruhsatı olan tüm kuruluşlarda, Genetik Hastalıklar Tanı/Değerlendirme Merkezlerinde ve Tıbbi Biyokimya Laboratuvarlarında Kovid-19 (SARS-CoV-2) Reverse Transkriptaz PCR testi çalışılmasına izin verildiği anımsatıldı.

Kamu sağlık hizmetleri fiyat tarifesinde Kovid-19 koronavirüs hastalığı pandemisi kapsamında kişilerin talepleri üzerine yapılacak olan Kovid-19 RT- PCR testleri için düzenleme yapıldığı hatırlatılan yazıda, katma değer vergisi (KDV) ve S908116 kodlu Kovid-19 (SARS-CoV-2) izolasyonu işlem bedeli dahil olmak üzere S908115 kodlu Kovid-19 (SARS-CoV-2) Reverse Transkriptaz PCR test bedelinin 250 Türk lirası olarak belirlendiği kaydedildi.

Yazıda, Kovid-19 (SARS-CoV-2) RT PCR testi çalışmaya yetkili tüm sağlık kuruluşları için Kamu Sağlık Hizmetleri Fiyat Tarifesinde belirlenen fiyatlar üzerinden test ücretinin geçerli olduğu ve RT- PCR testi için bu ücret dışında herhangi bir bedel talep edilemeyeceği ve ilave ücret alınamayacağı vurgulandı.

Yazıda, şu ifadelere yer verildi:

"Bakanlığımızın düzenlemelerine ve Bakanlığımızca yayınlanan rehber ve algoritmalar ilgili mevzuatına aykırı uygulamaların tespit edilmesi halinde tespit edilen fiilin niteliğine göre, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282'nci maddesine, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve 992 Sayılı Kanunun ilgili maddelerinde öngörülen idari para cezaları ile ilgili sağlık tesisi sorumlu/mesul müdürleri hakkında gerekli idari yaptırımlar uygulanacak. RT-PCR testi için fazladan alınan ücretin iadesi sağlanacak. Aykırı uygulamaların sürdürülmesi veya tekerrürü halinde ise 992 sayılı Tahririyat ve Tahlilat Yapılan ve Masli Teamüller Aranılan Umuma Mahsus Bakteriyoloji ve Kimya Laboratuvarları Kanununun ilgili maddeleri uyarınca ilgili birimlerin faaliyetlerinin durdurulması yönünde işlem tesisi edilecek.”

DSÖ’den korkutan Covid-19 uyarısı: Üçüncü dalga bekleniyor

Corona virüsüyle mücadele kapsamında son iki haftadır aşı haberleri gelmeye devam ederken Dünya Sağlık Örgütü’nden uluslararası kamuoyunu endişelendiren bir açıklama geldi…

Dünya Sağlık Örgütü’nün üst düzey isimlerinden olan David Nabarro, İsviçre’nin çok okunan gazetelerinden Solothurner Zeitung’a konuştu. Nabarro, yaz döneminde hükümetlerin gerekli önlemleri almadığını ve ikinci dalgayı corona virüsü dalgasını engellemek için bir şey yapmadıklarını söyledi.

2017 yılında DSÖ’nün genel sekreteri olmak için mücadele eden fakat bu pozisyonu elde edemeyen Nabarro, “Hükümetler birinci dalganın ardından yaz aylarında altyapısal ihtiyaçları gidermek için gerekli hamleleri yapmadılar. Şimdi ikinci dalgayı yaşıyoruz. Eğer hükümetler gerekli düzenlemeleri ve iyileştirmeleri yapıp önlem almazlarsa 2021’in başında üçüncü dalgayı göreceğiz. İsviçre’de vaka ve ölüm oranı çok ciddi seviyeye ulaşabilir” ifadesini kullandı.

Özellikle yaz döneminin ardından Avrupa başta olmak üzere birçok ülkede vaka ve ölüm sayısı hızla artış göstermişti. Cumartesi açıklanan verilerle birlikte Almanya ve Fransa’da vaka sayısı 33.000 artmış, İsviçre ve Avusturya’da binlerce günlük vaka sayısı açıklanmıştı. Türkiye’de de dün açıklanan verilere göre salgının başladığı günden beri en yüksek günlük vaka sayısına ulaşıldı. Dün açıklanan resmi verilere göre Türkiye’de 5.532 insanda corona virüsü vakası tespit edildi.

Nabarro Güney Kore gibi Asya ülkelerinin çabalarını takdir ettiklerini söylerken, “Güney Kore’de insanlar corona virüsüyle mücadelede çok etkili. Virüsle mücadele için davranışlarını değiştiriyorlar. Sosyal mesafeye özen gösteriyorlar, maske takıyorlar, hastalandıklarında kendilerini karantinaya alıyorlar. Ellerini ve zeminleri temizliyorlar” ifadesini kullandı. Nabarro, Asya ülkelerinin corona virüsü yasak ve önlemlerini erken bir şekilde gevşetmediğini de söyledi. Nabarro, “Vaka sayısının düşmesini ve o seviyede kalmasını beklemelisiniz. Avrupa’nın hamlesi erkendi” dedi.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

***

Günün Yazarı” olarak 44 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Fransız yazar André Malraux'u seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

André Malraux, 3 Kasım 1901 tarihinde Paris, Fransa'da varlıklı bir ailenin oğlu olarak doğdu. Tam adı Georges André Malraux'dur. Yazılarında Maurice Sainte-Rose, Colonel Berger takma adlarını da kullanmıştır. Babası borsacıydı. Henüz dört yaşındayken annesi ve babası boşandı, babası daha sonra bir evlilik daha yaptı. Bu evlilikten iki kardeşi oldu. Çocukluğunu annesi, anneannesi ve teyzesiyle geçirdi. Lyceé Condorcet’den sonra, École des Langues Orientales’e devam etti, ama mezun olamadı.

1920'de kübik şiir üzirine denemesini, bir yıl sonra da Lunes en Papier (Kağıttan Aylar) adlı hikâyesini yayınladı. Aynı yıl Alman Clara Goldshmidt'le evlendi. Max Jacob’ın da editörü René Louis-Doyon için çalıştı. 1922 senesinde eşiyle birlikte Khmer tapınağını görmek için gittiği Kamboçya’da tapınağın kabartılarını söktüğü için bir süre hapis yattı. Burası, Malraux'nun sömürge karşıtı düşüncelerinin geliştiği yer oldu. Daha sonra Saygon’da sömürgecilik karşıtı L’Indochine Enchaînée (Zincire Vurulmuş Çinhindi) isimli gazeteyi yayımladı. Daha sonra Çin'e geçerek Devrimci eylemlerde bulundu.

Fransa’ya döndükten sonra, 1926’da ilk romanı Batı’nın İğva’sını, 1928’de büyük başarı kazanan Kanton’da İsyan’ı yayımladı.  1927'den itibaren Gallimard Yayınevinin müdürlüğünü yürüttü. 1929'da Afganistan ve İran'da bulundu. 1930’da ise Büyük Yol yayımlandı. 1933’te yayımladığı İnsanlık Durumu, Goncourt Ödülü’ne layık görüldü. 1930’larda faşizmin yükselmesiyle birlikte siyasal etkinliklere ağır verdi. 1934'te Arabistan Yarımadası'nda incelemelerde bulundu. İspanya iç savaşına pilot olarak katılıp, cumhuriyetçi cephede savaştı. 1935’te Le Temps du mépris (Aşağılanma Zamanı) isimli kısa romanı yayımlandı. 1936-1937 senelerinde İspanya İç Savaşı’nda Cumhuriyetçiler’in yanında yer aldı. Uluslararası bir hava filosu kurdu ve bu filonun albaylığını yaptı. Bu deneyimi onu Umut adlı eserini yazmaya yönlendirdi. Bu eseri 1938’de İspanya’da “Sierra de Teruel” ismiyle sinemaya uyarlandı. 1944’te Fransa’da Direniş Hareketi’ne katıldı. Corrèze’de Almanlar tarafından vuruldu ve yakalandı. Kurtarıldıktan sonra Özgür Fransa tugayını kurdu ve tugayın başına getirildi. Cephede General de Gaulle ile tanıştı. Savaştan sonra, De Gaulle hükümetinde Kültür Bakanı olarak yer aldı, bu görevini 1959’dan 1969’a kadar sürdürdü. 1974 Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinde eski başbakan Jacques Chaban-Delmas'ı destekledi.

1945'te roman yazmayı bırakarak sanat tarihine yöneldi. Çağın felsefi ve ideolojik yapısını sorgulayan Malraux'nun yapıtlarında, burjuva toplumuyla ve bu toplumda yaşayan bireylerin varoluşsal sorunlarıyla bir hesaplaşmasını görürüz. 1951’de Les Voix du Silence (Sessizliğin Sesleri) isimli sanat tarihi kitabını yayımladı.

Malraux 23 Kasım 1976’da, 75 yaşındayken, Créteil, Fransa'da hayata veda etti

ESERLERİ:

La Condition Humaine (İnsanlık Yazgısı, 1933)

L'Espoir (Umut, 1937)

Esquisse d’une psychologie du cinéma (Bir Sinema Psikolojisi Taslağı, 1946)

Les Noyers de l'Altenburg (Altenburg’un Ceviz Ağaçları, 1947)

Saturne, essai sur Goya (Satürn, Goya Üstüne Deneme, 1950)

Les Voix du Silence (Sessizliğin Sesleri, 1951)

Karşı Anılar (1967)

Les Chênes qu’on abat (Devrilen Meşeler, 1971)

Oraisons Funebres (Cenaze Konuşmaları, 1971)

Obsidiyen Kafa Bir Picasso Kitabı (1974)

Sizlerle "İnsanlık Durumu" isimli kitabından bazı alıntılar paylaşarak değerli yazarı anmak istiyorum:

Her insan çektiği acıya benzer, dedi Kiyo.

-'' Yaşamak istiyormusunuz? ''

-'' Nasıl yaşayacağıma bağlı bu... ''

Cinayet işlemek, sadece öldürmek değildir.

Aptal işçiler, kendileri için savaşanları öldürmek üzere kullanılacak silahları üretsinler, olacak iş değildi bu!

Onun ayakları çamurun değil, belli bir planın üstüne basıyordu.

Aslında savaşların hepsi saçmalıktı, hayattan başka var olan hiçbir şey yoktu.

Biz kendimiz için mi yaşıyoruz? Biz bir hiçiz. Şimdiki zamanda devlet için, yüzyıllarla ölçülebilir bir süreçte de ölülerin düzeni için yaşıyoruz.

Kimin için çalıştığını bilmeden günde on iki saat çalışan bir adam için gerçek hayat, onur diye bir şey söz konusu değildir.

Acıyı ifade etmek de kurtarıcıdır; ama insanların en az bildiği sözcükler, en derin acılarını anlatabilenlerdir.

Ama insanlar daha uzakta yaşıyordu; burada ise dünyadan geriye, Çen'in birdenbire bulduğu bir dost gibi sıkı sıkı yapıştığı geceden başka bir şey kalmamıştı.

Çünkü herkes başkalarının sesini kolayca tanıyabilir. Ama işte, insan kendi sesini duymaya alışkın değildir..

#AndréMalraux

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle sevgili arkadaşım şair Cevat Ceştepe'nin bir şiirini paylaşmak istiyorum:

YÜREĞE 'SEN' DÜŞMÜŞ

/‘elma dersem çık’ diye fısıldayarak yanıyor şehrin cılız ışıkları/

.,

yaşadığım sokaklarda ., kilitleri pas tutmuş ne kadar kapı varsa

tek-tek zillerini çalıp saklanıyorum., gözüm her pencerede-kapıda…

bekliyorum ki bütün ışıklar yansın ., kapalı perdelerin arkasından

ve baksın yüzlerce göz ., arayıp-bulsun beni .,

sokak kapılarının aralığından…

/tek-tek ellerinden-gözlerinden öpüyorum karşıma çıkan herkesi/

.,

bir nefes veriyorum., gökyüzü içtiğim sigaraların dumanı oluyor

masaya sıralı 'şerefe’ diyen şişelerle gözüm-gönlüm doyuyor…

havam böyle olunca senden hep güzel sözler duyacağımı bilirim

ve ben gene bir başka şiirimde olduğu gibi

dilinin ucundan usulca öperim…

..,

/bohem çatılarda yazılamamış romanları senin diline çeviriyorum/

.,

sahipsiz şiirlerden izinsiz ., ismini yazıyorum yazılmamış dizelere

ve çığlık çığlığa gönderiyorum ., denizlere-yeryüzüne-gökyüzüne…

tam sana söylediğim her şey kayboluyor derken yazdıklarım gibi

hani neredeyse tüm saatler intihara beş kalmışken

birden sen giriyorsun kapıdan içeri…

.,

/vay be canımın içi ., vay be…/

.,

ışıkları karanlığa baygın bu şehrin ., siyaha boyalı gecesinde

nasıl oluyor da ay ., böyle ışıl-ışıl parlayarak dökülüyor üstüme…

belli ki çok sarhoşum ya da hayaller görüyorum hiç olmayacak

ama bir şey var ki sevdiğim ., her şeye rağmen öyle güzel ki

seni düşünerek., seninle yaşamak…

.

Cevat Çeştepe/2018

***

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Dünya Suçlar Cezasız Kalmasın Günü

Uluslararası Düşünce Özgürlüğü Kampanya Örgütü İFEX 23 Kasım tarihini "Dünya Suçlar Cezasız Kalmasın Günü" olarak kutlamaktadır. "Dünya Suçlar Cezasız Kalmasın Günü" için bu tarihin seçilmesinin nedeni Filipinler'de birçok gazetecinin yaşamını yitirdiği Ampatuan Katliamı'nın 23 Kasım 2009 tarihinde işlenmiş olmasıdır.

"Hiçbir suçun cezasız kalmayacağı günler umuduyla."

***

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

M.Ö. 23 Kasım 534 – Thespis, sahnede bir karakteri canlandıran kayıtlı ilk kişi olmuştur.

23 Kasım 1174 – Selahaddin Eyyubi Kudüs'e girer ve topraklarına katar.

23 Kasım 1248 - 711’den beri Müslümanlarca yönetilen İşbiliye (Sevilla); Kastilya ve León Kralı III. Ferdinand tarafından ele geçirildi. İspanya'da Müslüman yönetiminde yalnızca, Ben-i Ahmer (Gırnata) Emirliği kaldı.

23 Kasım 1889 - İlk otomatik plakçalar (jukebox), San Francisco'da bir salonda hizmete girdi.

23 Kasım 1925 - Şura-yı Devlet (Danıştay) kanunu kabul edildi.

23 Kasım 1928 - İnhisarlar İdaresi (Tekel), rakı imalatına başladı.

23 Kasım 1935 - İstanbul-Haliç Şirketi'nin faaliyetine son verildi; vapur hizmetlerini İstanbul Belediyesi üstlendi.

23 Kasım 1936 - İstanbul'da tramvay ücretlerine on paralık zam yapılması üzerine Hüseyin Cahit Yalçın, İstanbul Valisi Muhittin Üstündağ'ı mahkemeye verdi.

23 Kasım 1936 - Henry Luce tarafından yayımlanan Life dergisinin ilk sayısı çıktı.

23 Kasım 1938 - Adolf Hitler 5.000 markın üzerinde malı olan Yahudilere yüzde 20 oranında vergi koydu.

23 Kasım 1942 - Casablanca filminin ilk gösterimi, New York'ta yapıldı.

23 Kasım 1946 - Fransız Donanması, Vietnam'ın Hải Phòng kentini topa tuttu; 6.000 sivil öldü.

23 Kasım 1954 - Bedii Faik "Dünya" gazetesinde, Devlet Bakanı Mükerrem Sarol'a hakaret ettiği iddiasıyla tutuklandı.

23 Kasım 1963 - BBC Televizyonu, Dünyanın en uzun süre yayınlanan bilimkurgu televizyon dizisi olan, Doctor Who'nun ilk bölümünü yayına verdi.

23 Kasım 1964 - Başbakan İsmet İnönü başkanlığında toplanan Millî Güvenlik Kurulu, Türkiye karasularının 6 milden 12 mile çıkarılmasını kararlaştırdı.

23 Kasım 1967 - ABD Başkanı Johnson'un Kıbrıs özel temsilcisi Cyrus Vance, Kıbrıs krizini görüşmek üzere Ankara'ya geldi. Daha sonra Türkiye'ye gelen BM Genel Sekreteri U Thant'ın özel temsilcisi Rolz Bennet ile Vance, temaslarından sonuç alamayınca Atina'ya geçtiler.

23 Kasım 1968 - Aroma Meyve Suyu fabrikası, Bursa'da hizmete açıldı.

23 Kasım 1970 - Türkiye'nin Ortak Pazar'a üyeliği için 22 yıllık geçiş dönemi öngören Katma Protokol, Brüksel'de imzalandı.

23 Kasım 1971 - Çin temsilcileri, BM ve BM Güvenlik Konseyi toplantılarına ilk defa katıldılar.

23 Kasım 1980 - Güney İtalya'da deprem: yaklaşık 4.800 kişi öldü.

23 Kasım 1985 - Atina'dan Kahire'ye gitmek üzere havalanan Mısır Havayollarına ait bir yolcu uçağı silahlı kişilerce kaçırılarak Malta'ya indiridi. Mısırlı komandoların kurtarma girişiminde 60 kişi öldü.

23 Kasım 1985 - DSP Genel Başkanlığına Rahşan Ecevit seçildi.

23 Kasım 1990 - Tansu Çiller, DYP'den siyasete atıldı.

23 Kasım 1992 - Islahatçı Demokrasi Partisi "Millet Partisi" adını aldı.

23 Kasım 1996 - Bergama'da siyanürle altın üretimine karşı çıkan köylüler, büyük bir gösteri yaptı.

23 Kasım 1996 - Etiyopya Havayollarına ait bir yolcu uçağı kaçırıldı. Yakıtı biten uçak Hint Okyanusuna düştü: 123 kişi öldü.

23 Kasım 2003 - Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze, kitlesel protestoların artması üzerine istifa etti.

23 Kasım 2003 - Çin'de yapılan Dünya Liseler arası Futbol Şampiyonası'nda Trabzon Lisesi, ev sahibi ülke temsilcisini 1-0 yenerek ilk kez şampiyon oldu.

23 Kasım 2008 - Slovakyanın başkenti Bratislava'da her yıl düzenlenen Artistik Buz Pateni Uluslararası Ondrej Nepela Memorial Kupası'nda, bayanlarda Tuğba Karademir 2. oldu ve Türkiye'ye bu spor dalında, tarihte uluslararası bir yarışmada büyükler kategorisindeki ilk madalyayı kazandırdı.

23 Kasım 2018 - Yeniden Refah Partisi Fatih Erbakan öncülüğünde 99 kurucu üye ile resmen kuruldu.

***

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

23 Kasım 912 - I. Otto, Kutsal Roma İmparatoru (ö. 973)

23 Kasım 1272 - Mahmud Gazan, Moğol İlhanlılar İmparatorluğu'nun 7. Hükümdarı (ö. 1304)

23 Kasım 1760 - François-Noël Babeuf, Fransız yazar (ö. 1797)

23 Kasım 1804 - Franklin Pierce, ABD'nin 14. Başkanı (ö. 1869)

23 Kasım 1837 - Johannes Diderik van der Waals, Hollandalı fizikçi (ö. 1932)

23 Kasım 1859 - Billy The Kid, Amerikalı hırsız ve katil (ö. 1881)

23 Kasım 1860 - Hjalmar Branting, İsveç Başbakanlarından ve Nobel Barış Ödülü sahibi (ö. 1925)

23 Kasım 1876 - Manuel de Falla, İspanyol besteci (ö. 1946)

23 Kasım 1887 - Boris Karloff, İngiliz oyuncu (ö. 1969)

23 Kasım 1887 - Henry Moseley, İngiliz fizikçi (ö. 1915)

23 Kasım 1888 - Harpo Marx, Amerikalı oyuncu ve komedyen (ö. 1964)

23 Kasım 1890 - Johannes Krüger, Alman mimar (ö. 1975)

23 Kasım 1896 - Klement Gottwald, Çek devlet adamı ve gazeteci (ö. 1953)

23 Kasım 1910 - Ekrem Zeki Ün, Besteci, orkestra şefi ve keman eğitimcisi (ö. 1987)

23 Kasım 1919 - Peter Frederick Strawson, Britanyalı filozof (ö. 2006)

23 Kasım 1933 - Ali Şeriati, İranlı sosyolog, aktivist ve yazar (ö. 1977)

23 Kasım 1938 - Herbert Achternbusch, Alman yazar.

23 Kasım 1945 - Muhammed Avad Taceddin, Mısırlı hekim, akademisyen ve siyasetçi.

23 Kasım 1946 - Bora Ayanoğlu, Şarkıcı, besteci ve oyuncu.

23 Kasım 1946 - Necmiye Alpay, Dil bilimci, çevirmen ve yazar.

23 Kasım 1959 - Jason Alexander, Amerikalı komedyen.

23 Kasım 1962 - Nicolás Maduro, Venezuela Devlet Başkanı.

23 Kasım 1964 - Aytuğ Atıcı, Akademisyen ve siyasetçi.

23 Kasım 1964 - Don Cheadle, Amerikalı sinema oyuncusu.

23 Kasım 1966 - Vincent Cassel, Fransız aktör.

23 Kasım 1976 - Cüneyt Çakır, Futbol hakemi.

23 Kasım 1979 - Kelly Brook, İngiliz manken ve oyuncu.

23 Kasım 1980 - Özlem Düvencioğlu, Oyuncu.

23 Kasım 1982 - Asafa Powell, Jamaikalı sprinter.

23 Kasım 1984 - Lucas Grabeel, Amerikalı oyuncu ve şarkıcı.

23 Kasım 1992 - Go Eun-bi, Güney Koreli şarkıcı ve dansçı (ö. 2014)

23 Kasım 1992 - Miley Cyrus, Amerikalı oyuncu ve şarkıcı.

***

Bugün kimler ölmüş derseniz?

23 Kasım 1407 - I. Louis, Orléans dükü (d. 1372)

23 Kasım 1572 - Agnolo Bronzino, İtalyan ressam (d. 1503)

23 Kasım 1682 - Claude Lorrain, Fransız ressam (d. 1604)

23 Kasım 1856 - Joseph von Hammer-Purgstall, Avusturyalı tarihçi ve diplomat (d. 1774)

23 Kasım 1948 - Üzeyir Hacıbeyov, Azeri Sovyet besteci (d. 1885)

23 Kasım 1971 - Hasan Vasfi Sevig, Hukukçu ve siyasetçi (d. 1887)

23 Kasım 1973 - Sessue Hayakawa, Japon sinema oyuncusu (d. 1889)

23 Kasım 1976 - Andre Malraux, Fransız düşünür ve yazar (d. 1901)

23 Kasım 1979 - Merle Oberon İngiliz sinema oyuncusu (d. 1911)

23 Kasım 1990 - Roald Dahl, Galli roman ve kısa öykü yazarı (d. 1916)

23 Kasım 1991 - Klaus Kinski, Alman sinema oyuncusu (d. 1926)

23 Kasım 1992 - Vasfi Rıza Zobu, Tiyatro sanatçısı (d. 1902)

23 Kasım 1993 - Ünal Cimit, Seramik sanatçısı (d. 1934)

23 Kasım 1995 - Louis Malle, Fransız sinema yönetmeni (d. 1932)

23 Kasım 1998 - Yavuz Gökmen, Gazeteci (d. 1946)

23 Kasım 2001 - Aşık Hüdai (asıl adı Sabri Orak), Halk ozanı (d. 1940)

23 Kasım 2002 - Roberto Matta, Şilili ressam (d. 1911)

23 Kasım 2005 - Carl H. Fischer, Amerikalı bitkibilimci (d. 1907)

23 Kasım 2006 - Philippe Noiret, Fransız sinema oyuncusu (d. 1930)

23 Kasım 2006 - Alexander Litvinenko, Rus casus (d. 1962)

23 Kasım 2006 - Anita O'Day, Amerikalı şarkıcı (d. 1919)

23 Kasım 2011 - Şükran Ay, Türk sanat müziği sanatçısı (d. 1931)

23 Kasım 2013 - Jay Leggett, Amerikalı komedyen ve oyuncu (d. 1963)

23 Kasım 2013 - Tuncay Özinel, Komedyen, tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu (d. 1942)

23 Kasım 2015 - Kamran İnan, Diplomat, hukukçu ve siyasetçi (d. 1929)

23 Kasım 2015 - Seyfi Tatar, Millî boksör (d. 1945)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir hafta diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Pazartesi.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?