Yurt dışında yaşayıp Türkiye'de parası olanlar dikkat

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Amerika’da bir markette, müşterinin biri yarım kivi almak ister. Görevli genç ise bunun mümkün olmadığını söyler. Müşteri ısrar edince de tartışma büyür ve işin içinden çıkamayacağını düşünen görevli genç, koşar adımlarla müdürün odasına gider, kapısını çalar ve girer girmez;

-“Müdür Bey, hayvanın biri yarım kivi almak istiyor.” der ve arkasına bir bakar, müşteri arkasında, söylenen tüm sözleri duymuş.

Uyanık genç hemen arkasındaki adamı göstererek;

-“Bu beyefendi de öteki yarısını almak istiyor efendim!” der.

Müdür durumu anlar ve bozuntuya vermez. Adama yarım kiviyi verip gönderirler.

Bir saat sonra müdür görevli genci odasına çağırarak;

-“Aferin evladım, çok zeki davrandın ve durumu iyi idare ettin. Nerelisin bakalım sen?” diye sorar.

-“Brezilyalıyım efendim!” der genç.

-“Bu ülkeye neden geldin?”

-“Brezilya çok cazip bir ülke değil efendim, fazla iş seçeneği yok. Orada insanlar ya fahişe oluyor, ya da futbolcu.” der genç.

Müdür;

-“Biliyor musun, benim karım da Brezilyalı!” deyince gencin başından aşağı kaynar sular dökülür.

Son bir çırpınışla sorar;

-“Yaaaaa öyle mi, yenge hangi takımda oynuyor?”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Her parıldayanı altın sanma.” demiş William Shakespeare.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Ekmeği keserken parçalanmasını engellemek için, ters çevirip kesebilirsiniz.”

Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Walt Disney, Bill Gates, Mark Zuckerberg, Henry Ford, Thomas Edison ve Steve Jobs. İsimlerini okuduğunuz bu mucitlerin hiç birinin üniversite diploması yoktur.”

Tabii bu bilgiyi “Üniversite okumanıza gerek yok.” olarak algılamamanız gerektiğini söylememe gerek yok, değil mi?

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Yurt dışında yaşayıp Türkiye'de parası olanlar dikkat!

Başta Avrupa Birliği üyesi ülkeler olmak üzere, 107 OECD ülkesi ile başlayan, “Finansal bilgilerin, banka ve altın hesaplarının karşılıklı otomatik olarak paylaşımı” anlaşmasında son gün yaklaşırken, Türkiye'deki bankalara giden yurt dışından emekli vatandaşlar ekranlarına düşen mesajla şaşkına döndü.

31 Aralık günü başta Almanya olmak üzere, Kanada'dan Avusturalya'ya kadar yurt dışındaki bütün Türkler'in, Türk kökenlilerin, çifte vatandaşların, yurt dışında yaşayıp da Türkiye'de parası olan her yabancı ülke vatandaşının, ilticacının, kaçağın yani herkesin Türkiye'deki banka hesap bilgileri, altın hesap bilgileri, diğer finansal varlıkları, her türlü parasal değer ifade eden finansal varlıkları, sigortaları yaşadıkları ülkelere bildirilecek.

AĞIR VERGİ CEZALARI

Yaklaşık 6.5 milyon yurt dışı Türk, ağır vergi cezaları alabilecek. Ve bununla ilgili sinyaller şimdiden başladı bile. Yurt dışından "ev kadınlığı borçlanması" yaparak Türkiye'de emekli olan ve bir de kira geliri olan Türk kökenli Almanya vatandaşı bir kadın, Türkiye'deki banka şubesine para çekmeye gittiğinde şok oldu. Kartını banka ATM’sine takan emekli Türk kadın için ekranda, “Bankamız kayıtlarında Türkiye dışında vergi yükümlülüğünüze ilişkin göstergeye rastlanmıştır. Yasal zorunluluk gereği Türkiye dışında vergi yükümlülüğü göstergesi bulunan müşterilerimizin verileri Gelir İdaresi Başkanlığı ile paylaşılmaktadır. Vergi mukimliği bilgilerinizi güncellemek için şubenize başvurunuz“ yazısı çıktı.

Sözcü'den Ali Güven'in haberine göre, işte yapılması gerekenler...

1- EN UFAK ŞÜPHE VARSA: Türkiye'de hesabı bulunan kişinin, yurt dışıyla en ufak bir bağlantısı (telefon numarası, mail, önceki bir yazışma v.s.) varsa, ikameti Türkiye'de görülse bile bu hesap ayrılacak ve Gelir İdaresi Başkanlığı'na gönderilecek. Yurt dışında yaşadığı kesin olanlarınki zaten bildirilecek.

2- BİLGİLERİ GÜNCELLEMELİSİNİZ: Bunun gibi banka otomatının ekranında yazı görürseniz ya da evinize mektup gelirse, gidip bilgilerinizi güncellemelisiniz. Adresiniz, telefonunuz, mailiniz, faks numaranız değişmişse, bankaya söylemek zorundasınız.

3- BİLGİLER ÖNCE ANKARA'YA; Yurt dışında yaşayıp da Türkiye'de banka hesabı, altın hesabı veya başka finansal geliri, yatırımı, ortaklığı olanların bilgileri her banka tarafından Ankara'daki Gelir İdaresi Başkanlığı'na bildirilecek.

4- ANKARA'DAN YURT DIŞINA: Gelir İdaresi Başkanlığı, Almanya'da yaşayanların banka hesap bilgilerini Almanya'ya, Kanada'dakilerin Kanada'ya, Avusturalya'dakilerinkini Avusturalya'ya bildirilecek. Her Avrupa ülkesi maliyesine gönderim olacak.

5- YURT DIŞI MALİYEDEN BİZE: Bu bilgileri alan Alman, İsviçre, Belçika, Hollanda veya diğer ülke maliyesi, adı geçen kişinin bölge maliyesine iletecek. Onlar da, bu bilgileri alıp “vergi araştırması, soruşturması ya da takibi” için sizi çağıracak.

6- PEKİ NELER OLACAK?: Türkiye'de, yaşadığımız ülkeden gizlediğimiz bir gelirimiz varsa, o zaman bunun vergisi istenecek. Ayrıca parayı gizleyip devlet yardımı alanlara cezalar kesilecek. Yardımlar iptal olacak. Vergi kaçakçılığı suçundan davalar açılacak.

7- NASIL KURTULACAĞIZ?: Ankara, ülkelerden tek tek uzatma istemezse, Türkiye'deki vergiye tabi para miktarınız da 1000 doları aşıyorsa, yaşadığınız ülkede yılbaşına kadar kendinizi ihbar etmelisiniz. Maliyenin bilgileri almasından önce siz vermelisiniz. O zaman, geriye doğru 5 yılın vergisi hesaplanır ve ceza davası açılmaz. Aksi halde, geriye dönük 10 yıl hesaplanır, vergi kaçırmaktan dava açılabilir.

Bülent Arınç: TBMM Başkanı tepki göstermeli

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve iş insanı Osman Kavala'nın tutukluluğu hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Bülent Arınç, organize suç örgütü elebaşı Alaattin Çakıcı hakkında da konuştu.

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek'in aktardığına göre Bülent Arınç, HaberTürk'ten ayrılırken kendisinden sonraki yayına gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı'yla karşılaşınca Alaattin Çakıcı'nın CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik tehdit ve hakaret içerikli mektubunu gündeme getirdi ve “Geçmiş olsun dileklerimi iletin” dedi.

"Arınç'a yayından sonra bu konudaki düşüncesini de sorma fırsatı buldum" diyen Zeyrek, Arınç'ın verdiği yanıtı ise şöyle aktardı:

“Bu tehdit, Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef almış gibi görünse de aslında demokrasiye yapılmıştır. Tasvip edilecek tarafı yok. Hem Meclis'e hem demokrasiye yapılmıştır. Meclis Başkanı'nın bu işe sahip çıkması lazım. Bir milletvekiline, bir siyasi parti liderine yapılmış tehdide sessiz kalmaması lazım.”

Bülent Arınç, Habertürk’te katıldığı programda HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve iş insanı Osman Kavala'nın tutukluluğu hakkında konuşmuştu.

"Kavala’nın tutuklu kalmasına hayret ediyorum, Demirtaş’ın da tahliyesi olabilir'' ifadelerini kullanmıştı.

Demirtaş’ın “Devran” ismindeki kitabını da okuduğunu anlatan Arınç, “Demirtaş 3-4 yıldır tutuklu. Tutukluluk cezaya dönüşmemeli. Demirtaş ile bizim 1-2 görüşmemiz oldu. Cezaevlerinde isyanlar, açlık grevleri olmuştu. Selahattin Demirtaş'ı tanımak veya onu yargılamak için onun yazdığı ‘Devran’ isminde kitap var. Ne olur onu alıp okuyun” şeklinde konuşmuştu.

Korona haberlerine gelince:

Bakan Koca'dan İstanbul açıklaması: Artış kontrol altında

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul'da sağlık yöneticileriyle yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin değerlendirmelerde bulunduğunu bildirdi.

Twitter hesabından açıklama yapan Koca, “İstanbul sağlık yöneticileriyle yaptığımız değerlendirmede, çabalarımızın sonuç vermeye başladığını gördük" dedi.

Koca, şöyle devam etti:

“Artan test sayıları, filyasyon hızı, sağlık çalışanlarının yoğun emeği ve tedbirlere gösterilen uyumla daha iyi bir noktadayız. Artış kontrol altında. Süreç hepimize bağlı."

Beşiktaş tribün lideri 'Şevşek Ali' koronavirüse yakalandı

Cumhur Haber'den Bülent Çavuş'un haberine göre; Baş Ağrısı ,kuru öksürük ve gribal enfeksiyon şikayetiyle hastaneye başvuran Ali Pektaş ‘ın koronavirüs testi pozitif çıktı.

Beşiktaş tribün liderlerinden Şevşek Ali adıyla bilinen Ali Pektaş, koronavirüs (Covid-19) testinin sonucunun pozitif çıktığını duyurdu. Ali Pektaş ‘’ Maalesef testim pozitif çıktı 10 gün karantinada olacam hepinizi seviyorum buradan görüşürüz allaha emanet olun siyah beyaz devam ‘’ ifadelerini kullandı.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

***

Günün Yazarı” olarak 69 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 151. doğum günü olan Fransız yazar Andre Gide’i seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

André Gide, 22 Kasım 1869 tarihinde Paris, Fransa'da dünyaya geldi. Babası Protestan ve köylü kökenli, annesi Katolikti. 8 yaşında Paris'te Alsace Okulu'na gönderildi. Sık sık hastalandığı için öğrenimi kesintiye uğradı. Gide henüz 11 yaşındayken (1880) Paris Üniversitesi'nde hukuk profesörü olan babasını kaybetti. Ailedeki kadınların etkisi ve annesinin katı otoritesi altında büyüdü.

1889'da okuldan mezun oldu. Yaşamını yazarak geçirmeye karar verdi. Yazı hayatına 1891’de 21 yaşındayken yayımladığı "André Walter'in Günlükleri (Les Cahiers d'André Walter)" ve "Narsis Üstüne İnceleme" ile başladı. Ama ikisi de başarısız bulundu.

1893'te Kuzey Afrika gezisine çıktı. Arap dünyasının tümüyle farklı değerleriyle tanıştı. Fransa'ya döndüğünde oradaki katı Victoria dönemi yaşantısının olumsuzluklarından rahatsız oldu. 1894'te tekrar Kuzey Afrika'ya gitti. Burada Oscar Wilde ve Lord Alfred Douglas'la tanıştı. Onların yüreklendirmesiyle baskı altında tuttuğu eşcinselliğini kabul etti. Annesi hastalanınca Fransa'ya döndü. 1895'te kuzeniyle evlendi. 1896'da Normandiya'da bir komüne belediye başkanı oldu.

1908'de bazı seçkin yazarlarla birlikte Nouvelle Revue Française adında bir edebiyat dergisi kurdu. 1916'da 16 yaşındaki Marc Allégret ile sevgili oldu. Marc Allegret ile eşcinsel ilişkisi ailesinde huzursuzluk yarattı. Eşi, Gide'nin kendisine yazdığı mektupları yok etti.

I. Dünya Savaşı yıllarında Kızılhaç ile gönüllü insani kuruluşlarda çalıştı. 1923'te ilk feministlerden ünlü Elizabeth van Byyselberghe ile olan yasak ilişkisinden tek çocuğu kızı Catherine doğdu. 1924 yılında "Corydon" adlı homoseksüelliği savunan bir kitap yayımladı, fakat eser ilk etapta kınandı.

1925'te Fransız Ekvator Afrikası'na gitti. Burada gördüklerinden de etkilendi. Dönüşünde sömürgeciliği eleştiren yazılar yazdı. 1925 yılında yayımladığı "Kalpazanlar" Gide'nin en önemli eserlerinden biri olarak görülür. 1926'da otobiyografik eser olan "Si le grain ne meurt"u yayımladı.

Komünizme ilgi duydu. 1936'da büyük umutlarla gittiği Sovyetler Birliği'nden hayal kırıklığı ile döndü. 1938'de eşini kaybetti. II. Dünya Savaşı'nın başlamasından sonra 1942'de tekrar Kuzey Afrika'ya gitti. Savaşın sonuna kadar burada yaşadı. 1947'de Oxford Üniversitesi'nden "Edebiyat Doktoru" ünvanı aldı. Aynı yıl Kasım ayında da Nobel Edebiyat Ödülü'nün sahibi oldu. Gide 19 Şubat 1951'de, 81 yaşındayken, Paris Fransa'da hayata veda etti.

Yaşamı boyunca toplumsal ve bireysel ahlakın en önemli ölçütünün, bireyin içtenliği ve kendisini tanıması olduğunu savundu. Edebi, siyasal ve toplumsal sorunlara karşı hoşgörülü bir tutum benimsedi. Genel ahlak anlayışının karşısında bireysel özgürlüklerin savunucusu oldu. Ama aynı zamanda 19'uncu yüzyıl Fransız edebiyatının en önemli hümanist ve ahlakçı yazarı olarak tanındı. Düşüncelerindeki bütünlük ve soyluluk, üslubundaki arılık ve uyumla Fransız edebiyatının saygın isimleri arasında yer aldı. Etkilendikleri arasında Henry Fielding, Goethe, Hugo, Dostoevsky, Stéphane Mallarmé, Nietzsche, Joris-Karl Huysmans, Wilde, Rabindranath Tagore, Roger Martin du Gard'ı sayabiliriz. Katolik kilisesi André Gide'in eserlerini 1952 yılında Yasak kitaplar listesi'ne koymuştur.

ESERLERİ:

Deneme:

Narkissos Üstüne İnceleme (1891), Urien'in Yolculuğu (1893), Aşka Teşebbüs (1893), Bataklıklar (1894), Vesileler (1903), Yeni Vesileler (1911),

Ve İş Şimdi Sana Kaldı (1951, ölümünden sonra), Sanat Baskıdan Doğar.

Roman:

Pastoral Senfoni (1919), Kalpazanlar (1926), Dar Kapı (1909).

Otobiyografi:

Andre Walter'in Defterleri (1892), Tohum Ölmezse (1926).

Şiir ve Düzyazı Şiir:

Andre Walter'in Şiirleri (1891), Dünya Nimetleri (1897, 1936'da Toprağın Yarattığı Nimetler), Hacı Ya da Sahte Peygamber Üzerine İnceleme (1899), Savurgan Evladın Dönüşü (1907), Yeni Nimetler (1935), Thesee (1946).

Tiyatro:

Saul (1903), Philoktetes (1899), Kral Kandaules (1901), Bat-Şeba (1912), Oidipius (1931), Persephone (1934), On Üçüncü Ağaç (1935), Robert Ya da Genel Çıkar (1944), Dönüş (1946).

Anlatı:

Ayrı Yol (1902), Dar Kapı (1909).

Öykü:

Vatikan Zindanları (1914), Isabelle (1957), Kadınlar Mektebi (1929), Robert (1929), Genevieve (1936).

Diyalog:

Corydon-Sapık Sevgi(1924).

Gezi yazısı:

Kongo Yolculuğu (1927), Dindiki (1927), Çad Dönüşü 1928).

Anı:

Journal 1889-1939 (1939), Journal 1939-1949 (1945).

İnceleme/Eleştiri:

Dostoyevski (1923), Rastlantılar (1924), Kalpazanların Günlüğü (1926), Montaigne Üstüne Deneme (1929), Çeşitli (1931), Henri Michaux'yu Tanımak (1941), Düşsel Söyleşiler (1943), Göz Önüne Alarak (1943), Poussin Öğretimi (1945), Şiir Sanatı (1947), Önsözler (1948), Karşılaşmalar (1948), Övgüler (1948), Chopin Üzerine Notlar (1948), SSCB Dönüşü (1936), SSCB Dönüşü Üzerine Düzeltmeler (1937).

Yergi:

Zincire Gevşek Vurulmuş Prometheos (1899).

Sizlerle "Dar Kapı" adlı kitabından alıntılar paylaşarak değerli yazarı anmak istiyorum:

Sevgimi kitaplara yönelttim.

Kalbim neden bir türlü kendimi koruyamadığım, anlaşılmaz bir melankoliyle doluyor?

Tanrım, içinde en ufak kötülük bulunan her şeyden uzak durmayı öğret bana.

Hiçbir şey herkes için iyi değildir, diyordum kendi kendime, ancak bazılarına göre iyidir, hiçbir şey herkes için doğru değildir, doğru olduğuna inanana göre doğrudur ancak.

Bir kadınla tartışılmaya başlandı mı kaybedilir.

İnsana güvenen insanın vay haline.

Kendimi neredeyse sevinçli hissediyor olmam beni çok şaşırttı. Çünkü artık hayattan hiçbir şey beklemiyorum.

Sanki çok yaşlıymış gibi yorgun ruhum garip bir çocuksuluk saklıyor içinde. Hala odasındaki her şeyi düzenli olmadan ve çıkardığı giysileri güzelce katlayıp baş ucuna koymadan uyuyamayan eskide kalan o küçük kızım ben...

Bazen sevmekten başka bir erdemin olup olmadığını düşünüyorum, mümkün olduğu kadar çok sevmekten, her zaman daha çok sevmekten...

#AndréGide

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle değerli şair Bülent Güldal’ın yeni çıkan kitabı "Yağmur Salkımları"ndan bir şiir paylaşmak istiyorum:

YANILGILAR ATLASI

Siz beni oynak bulutların

iğreti yağmuru sandınız

Dağların gölgesi duruyordu

karşınızda, tanıyamadınız

Ne söylesem bomboş

kuru dere yataklarına

Sussam bana yazık

konuşsam anlamsız

Acemi bir asmanın

sıcak dalları sanıp

ellerinizden tutmuştum

Aşk sıradan kelimeymiş

sizin alfabenizde

yüreğinizin kumsalı yalanmış

Eriyen bir yanardağ

aleviyle akan ırmağın

nasıl bakacaksınız gözlerine?

Bülent Güldal

("Yağmur Salkımları" isimli kitabından)

***

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Bağımsızlık Günü (Lübnan)

Lübnan'ın Fransa'dan bağımsızlığını elde ettiği 22 Kasım 1943 tarihi Lübnan'da "Bağımsızlık Günü" olarak kutlanmaktadır.

Diş Hekimleri Günü ve Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası

22 Kasım 1908 ,Tıbbiye'de Muallimler Meclisi'nde ''Dişçi Mektebi'' kurulması için müzakerelerin başladığı tarihtir. Eğitime ise 1909 tarihinde başlanmıştır. Modern diş hekimliğine ise 1933 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Diş Tebabeti Mektebi kurulması ile başladı. Daha sonra yıllar içinde açılacak diş hekimliği fakültelerinden her geçen gün daha da donanımlı diş hekimleri mezun olmaktadır.

Ülkemizde 22 Kasım Diş Hekimleri Günü'nü de içine alan hafta "Toplum Ağız Ve Diş Sağlığı Haftası" olarak kutlanmaktadır. Bu haftada ülkemiz genelinde bireylerin bu konuda bilinçlendirilmesine katkıda bulunmak, ağız diş sağlığının önemine dikkat çekmek ve doğru alışkanlıklar kazandırmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

“Ağız ve diş sağlığı bilincinin oluşması ve iyileştirilmesi için büyük bir özveriyle çalışan tüm diş hekimlerinin, 22 Kasım Diş Hekimleri Günü’nü kutluyor, sağlıklı günler diliyorum”

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

22 Kasım 1497 - Portekizli denizci Vasco de Gama, Ümit Burnu'na vardı.

22 Kasım 1617 - I. Mustafa Padişah oldu. Babadan oğula geçen taht, bu kez kardeşe geçmiştir. Akıl sağlığı bozuk olan I. Mustafa, 3 ay sonra tahttan indirilmiş, 1622'de yeniden tahta çıkmış, 1623'te tekrar indirilmiştir.

22 Kasım 1909 - Tıp Fakültesi'ne bağlı Diş Hekimliği bölümü kuruldu.

22 Kasım 1922 - Edirne ilinin, Havsa ilçesinin Yunan işgalinden kurtuluşu.

22 Kasım 1922 - Mısır'da Howard Carter, yardımcısı George Herbert de Carnarvon'la birlikte firavun Tutankhamun'un mezarını açtılar.

22 Kasım 1925 - Şapka Devrimi'ne karşı gösteriler sürüyor; Kayseri'de gösteriler yapıldı.

22 Kasım 1928 - Ravel'in Boléro'su ilk kez Paris'te sahnelendi.

22 Kasım 1936 - Halit Ziya Uşaklıgil'in son anıları "Saray ve Ötesi", Cumhuriyet gazetesinde yayımlanmaya başlandı.

22 Kasım 1940 - II. Dünya Savaşı'nın Balkanlara sıçramasıyla birlikte Türkiye Bakanlar Kurulu, İstanbul ve Kocaeli'nin yanı sıra Trakya illerinde sıkıyönetim ilan etti.

22 Kasım 1943 - Lübnan, Fransa'dan bağımsızlığını kazandı.

22 Kasım 1948 - Türkiye'nin ikinci iktisat kongresi olan 1948 Türkiye İktisat Kongresi toplandı. Kongrede, devletçilik politikası eleştirildi, özel girişimciliğin teşviki istendi.

22 Kasım 1950 - Dünya Barış Konseyi, Türkiye'den Nâzım Hikmet, İspanya'dan Pablo Picasso, Şili'den Pablo Neruda, Amerika'dan Paul Robeson ve Polonya'dan Wanda Jakubowska olmak üzere Uluslararası Barış Ödülü verdi.

22 Kasım 1952 - Vatan gazetesinin başyazarı Ahmet Emin Yalman silahlı saldırıya uğradı.

22 Kasım 1963 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı John F. Kennedy Dallas'ta öldürüldü. Aynı gün, yardımcısı Lyndon B. Johnson Başkan oldu.

22 Kasım 1968 - Türkiye'de ilk kalp nakli yapıldı. Doktor Kemal Beyazıt ve ekibinin gerçekleştirdiği ameliyat sonrası hasta 18 saat yaşayabildi.

22 Kasım 1975 - Monarşi, İspanya'ya geri döndü; Juan Carlos İspanya Kralı oldu.

22 Kasım 1979 - Uluslararası Para Fonu, IMF, Türk lirası'nın yeniden devalüe edilmesini istedi.

22 Kasım 1982 - Yazar Tezer Özlü, Almanya'da "Malbug Ödülü"nü kazandı.

22 Kasım 1984 - Avrupa Konseyi'nde Türkiye'nin dönem başkanlığı tartışıldı. Sonuca varılamayınca, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu toplantıyı terk etti.

22 Kasım 1986 - Mike Tyson, 20 yaşında dünyanın en genç ağır sıklet şampiyonu oldu.

22 Kasım 1995 - Tamamı bilgisayar desteği ile oluşturulmuş ilk uzun metrajlı konulu animasyon film olan Oyuncak Hikâyesi gösterime verildi.

22 Kasım 2005 - Angela Merkel, Almanya'nın ilk kadın şansölyesi oldu.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

22 Kasım 1808 - Thomas Cook, İngiliz din adamı ve iş adamı (Kendi adıyla bilinen "Thomas Cook" seyahat şirketinin kurucusu) (ö. 1892)

22 Kasım 1819 - George Eliot, İngiliz yazar (ö. 1880)

22 Kasım 1869 - André Gide, Fransız yazar (ö. 1951)

22 Kasım 1869 - Valdemar Poulsen, Danimarkalı mühendis ve mucit (ö. 1942)

22 Kasım 1881 - Enver Paşa, Osmanlı asker ve siyasetçi (ö. 1922)

22 Kasım 1890 - Charles de Gaulle, Fransız asker, siyasetçi ve Fransa Cumhurbaşkanı (ö. 1970)

22 Kasım 1901 - Joaquín Rodrigo, İspanyol besteci (ö. 1999)

22 Kasım 1913 - Benjamin Britten, İngiliz piyanist (ö. 1976)

22 Kasım 1923 - Rosy Varte, Fransız oyuncu (ö. 2012)

22 Kasım 1924 - Geraldine Page, Amerikalı aktris (ö. 1987)

22 Kasım 1932 - Robert Vaughn, Amerikalı oyuncu (ö. 2016)

22 Kasım 1940 - Terry Gilliam, Amerikalı film yönetmeni.

22 Kasım 1948 - İlhan Kesici, Siyasetçi.

22 Kasım 1950 - Volkan Bozkır, Hukukçu, diplomat ve siyasetçi.

22 Kasım 1955 - Rifat Hisarcıklıoğlu, İş adamı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı.

22 Kasım 1967 - Boris Becker, Alman tenisçi.

22 Kasım 1967 - Mark Ruffalo, Amerikalı aktör, film yönetmeni, yapımcı ve senaryo yazarı.

22 Kasım 1968 - Bennu Yıldırımlar, Oyuncu.

22 Kasım 1976 - Ville Valo, Finlandiyalı solist ve gitarist.

22 Kasım 1977 - Kerem Gönlüm, Basketbolcu.

22 Kasım 1978 - Francis Obikwelu, Nijeryalı atlet.

22 Kasım 1984 - Scarlett Johansson, Amerikalı sinema oyuncusu.

22 Kasım 1985 - Hande Doğandemir, Oyuncu.

22 Kasım 1988 - Atiye, Şarkıcı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

22 Kasım 1617 - I. Ahmet, Osmanlı'nın 14. padişahı (d. 1590)

22 Kasım 1902 - Walter Reed, Amerikalı bakteriolog (d. 1851)

22 Kasım 1913 - Hitotsubaşi Yoşinobu, Japon asker ve siyasetçi (d. 1837)

22 Kasım 1916 - Jack London, Amerikalı yazar (intihar) (d. 1876)

22 Kasım 1934 - Philippe Berthelot, Fransız diplomat (d. 1866)

22 Kasım 1948 - Ömer Fahreddin Türkkan, Asker ve diplomat (Medine Müdafii) (d. 1868)

22 Kasım 1963 - Aldous Huxley, İngiliz yazar (d. 1894)

22 Kasım 1963 - Clive Staples Lewis, İrlandalı yazar ve öğretim görevlisi (d. 1898)

22 Kasım 1963 - John F. Kennedy, ABD'nin 35. Başkanı (d. 1917)

22 Kasım 1972 - Horia Hulubei, Rumen fizikçi (d. 1896)

22 Kasım 1976 - Sevgi Soysal, Yazar (d. 1936)

22 Kasım 1980 - Mae West, Amerikalı sinema oyuncusu ve yazar (d. 1893)

22 Kasım 1993 - Anthony Burgess, İngiliz romancı ve eleştirmen (d. 1917)

22 Kasım 1994 - Asuman Korad, Tiyatro oyuncusu (d. 1934)

22 Kasım 1997 - Michael Hutchence, Avustralyalı müzisyen, oyuncu ve INXS'in solisti (intihar) (d. 1960)

22 Kasım 2000 - Emil Zátopek, Çek atlet (d. 1922)

22 Kasım 2007 - Maurice Béjart, Fransız-İsviçreli dansçı, koreograf ve opera yönetmeni (d. 1927)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Pazar.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?