HES Koduni nasıl alacağınızı biliyor musunuz?

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:
Yaşlı kadın oldukça dini bütün bir insanmış. Her sabah kapısının önüne çıkar ve yüksek sesle dua edermiş:
-“Tanrım bize verdiklerin için sana şükürler olsun.”
Onun bu duasının ardından, her seferinde yan komşusunun sesi duyulurmuş:
– “Tanrı yok kadın, Tanrı yok diyorum sana!..”
Yaşlı kadın bu olaya ne kadar sinirlense de, belki bir gün gerçeği anlar ümidiyle sabreder, komşularına örnek olmak için de her sabah duasına devam edermiş. Ancak o ne kadar sabırlı ve azimliyse, yan komşusu da o kadar azimliymiş.
Bir akşam komşusu yaşlı teyzeye bir oyun etmeye karar vermiş. Hiç üşenmeden kalkıp markete gidip, bir sürü meyve, sebze, ekmek vs. alıp torbalara doldurmuş ve yaşlı kadının kapısının önüne bırakmış.
Ertesi sabah teyze kapıyı açıp da yiyecekleri görünce çok şaşırmış ve sevinçle bağırmış:
– “Sana şükürler olsun Tanrım, bu gönderdiğin yiyecekler için sana şükürler olsun!..”
Ağacın arkasından onu seyreden ve gördüğü manzara karşısında müthiş keyiflenen komşusu kazandığı zaferi herkese ilan etmek istercesine seslenmiş:
– “Tanrı yok kadın, Tanrı yok dedim ya sana. O yiyecekleri ben alıp bıraktım kapına!..”
Yaşlı teyze kafasını kaldırıp sesin geldiği yöne bakmış ve hiç istifini bozmamış:
-“Yüce Tanrım, sana ne kadar şükretsem azdır. Hem bu yiyecekleri göndermişsin, hem de parasını şeytana ödetmişsin.”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:
"Tanrının yarattığı tüm hayvanlar arasında köle yapılamayan tek hayvan kedidir." demiş ünlü yazar #MarkTwain...
Bence ruhunda özgürlük var, o yüzden olmalı.
Bana mı benziyor biraz, bilemedim.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:
"Eğer baharatlı bir şey yedikten sonra bir çay kaşığı şeker yerseniz, bu hararetinizi tamamen alacaktır."
Deneyin bakalım, işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:
Fermuarların üzerinde sıklıkla gördüğümüz YKK, "Yoshida Kogyo Kabushikikaisha" (okumadan geçtiğinizi tahmin ediyoruz.) isminin kısaltmasıdır. Japonya'da Tadao Yoshida tarafından 1934'de fermuar üretimi amacıyla kurulmuş bir firmadır. Türkçe'ye “Yoshida Limited Şirketi” olarak çevrilebilecek bu isim dünyanın en büyük fermuar üreticisidir ve 52 ülkede 206 fabrikaya sahiptir. Günümüzde dünya üzerindeki fermuarların %90'ı bu fabrikada üretilmektedir. En büyük fabrikaları Gürcistan'dadır ve günde 7 milyon fermuar üretir.

“Günün Şairi” olarak bugün yazabileceğim doğum günü veya ölüm yıldönümü olan bir şair veya yazar bulamadım. O yüzden bugün sizlerle yeni yazdığım bir şiirimi paylaşmak istiyorum:

TUTMA

Tut ki, sararmış bir yaprağım
Düştüm ömrüne
Son/bahar olur muydun deli gönlüme?

Tut ki, yaralı bir kuşum
Kondum eline
Derman olur muydun mahzun gönlüme?

Tut ki, sahipsiz bir dalgayım
Vurdum yüreğine
Liman olur muydun susuz çölüme?

Tut ki, yalnız bir yolcuyum
Vardım hanına
Döşek olur muydun yorgun canıma?

Tut ki, kanayan bir sevdayım
Yandım aşkına
Aşık olur muydun yanık bağrıma?
#haticenayır

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
Külliye'ye zor soru: Buradaki herkes karantinada mı?
HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun COVID testinin pozitif çıkmasının ardından soru önergesi verdi. Ersoy önergesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda 4 Kasım 2020 tarihi itibariyle “İşsizlik Sigorta Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”nin görüşülmeye başlandığını hatırlattı. Ersoy; işçilerin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve emeklilik hakkını gasp etmemenin önünü açacak yasa teklifine karşı üç işçi sendikası konfederasyonunun ortak yazılı açıklama yaptığını belirtti.

Ersoy, Arzu Çerkezoğlu’nun, konfederasyon yönetimi ve DİSK’e bağlı sendikaların genel başkanları ile TBMM önünde yapmak istedikleri basın açıklamasına kolluk kuvvetlerinin tüm uyarılara rağmen sosyal mesafe kurallarını hiçe sayarak müdahale ettiğini hatırlattı. Daha sonra polis müdahalesinin ardından DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun COVID-19 testinin pozitif çıktığını ifade etti.

Ersoy, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkeoğlu’nun COVID testinin pozitif çıkmasının, Meclis önünde yapılan açıklamaya müdahale eden emniyet amirleri ve emri verenlerin sorumlu olduğunu söyledi. Oya Ersoy Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:
4 Kasım 2020 tarihinde TBMM önündeki basın açıklamasına müdahale eden polislere PCR testi yapılmış mıdır?

Emniyet amirleri veya görevli polislerden kaçının PCR testi pozitif çıkmıştır?

AKP kurultaylarında sosyal mesafenin hiçe sayıldığı görüntüler basına yansımışken, temsili katılım ile gerçekleşecek bir basın açıklamasına müdahale ederek hukuka aykırı bir şekilde engelleyen ve sosyal mesafe kurallarını da ihlal ederek DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve sendika genel başkanlarının sağlığını tehlikeye atan emniyet teşkilatı mensupları hakkında soruşturma açılmış mıdır?

 
Korona haberlerine gelince:
AKP'li Pakize Mutlu Aydemir, koronavirüse yakalandı
AKP Balıkesir Milletvekili Pakize Mutlu Aydemir, yeni tip koronavirüs (Covid-19) testinin pozitif çıktığını bildirdi.
 Aydemir, sosyal medya hesabındaki paylaşımında, vücut kırgınlığı nedeniyle yaptırdığı Covid-19 test sonucunun pozitif çıktığını belirtti. Aydemir, "Bir süre karantinada istirahat halinde tedavi olacağım. Dualarınızı bekliyor; maske, mesafe, hijyen kuralına uymanızı önemle rica ediyorum" dedi.

Zonguldak’a HES kodu olmayan giriş yapamayacak
Zonguldak İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi toplantısı Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz başkanlığında toplandı. Toplantıda artan corona virüs vakalarına karşı yeni önlem ve kısıtlamalar alındı. Zonguldak İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi tarafından alınan kararlar açıklandı.
Valilik tarafından yapılan açıklama şu şekilde;
* İlimizde tespit edilen Korana virüs vak’alarının il dışı kaynaklı olan vak’a sayılarında yükseliş gözlenmesi üzerine ilimize sınırları olan Düzce ili tarafından Alaplı ilçesinin girişinde, Karabük ili tarafından Gökçebey ilçesinin girişinde, Bolu ili tarafından Devrek ilçesinin girişinde, Bartın ili tarafından Çaycuma ilçesinin girişlerinde vatandaşlarımıza örnekleme şeklinde Hayat Eve Sığar (HES) kodu sorgulaması yapılarak, risksiz olanların girişlerine müsaade edilmesine, risk saptanan (temaslı veya pozitif vak’a) kişilerin ise idari para cezası uygulanarak ilimiz için belirlenen KYK yurduna alınarak izolasyon süreleri bitene kadar izole edilmesine,
* İlimizdeki tüm pazar yerlerinde özellikle tuhafiye alanları dahil (sosyete pazarı vb.) müşteri ve pazarcıların maske kullanımını ihlal ederek, maskeyi aşağı indirerek sigara içmelerinin ve yeme-içme faaliyetlerinin toplum sağlığını korumak bulaşa sebep olunmaması maksadıyla yasaklanarak, il, ilçe ve belediyelerimizde bulunan mahalle/semt/sosyete pazarlarında satış yapan pazarcı vatandaşlarımızın yeni tip korona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında HES kodu sorgulamasının yapılmasına,
* 15 gün süreyle çay ocaklarının içinde ve önlerinde ki masa ve sandalyelerin kaldırılmasına, çay ocaklarının sadece müşterisi olan iş yeri ve işletmelere çay içecek servisi yapabilmelerine, Sosyal izolasyonu temin amacıyla misafir ziyaretleri, ev oturmaları, doğum günü, altın günü, nişan, kına, taziye, Kuran okuma gibi evde gerçekleştirilen etkinliklerin ikinci bir emre kadar yasaklanmasına,
* İnsanların alışveriş yaptığı çalışan personel kişi sayısı 10 ve üzeri olan mağaza ve iş yerlerinde çalışan, yönetici ve müşterilerin girişlerinde ‘Hayat Eve Sığar” (HES) mobil uygulaması üzerinden HES kodlarının sorgulanmasına, uygulamada herhangi bir aksaklığa ve mağduriyete neden olunmaması,
* Alınan kararlara uymayan şahıslara Kabahatler Kanununun 32. Maddesi gereğince 392 TL idari para cezası, alınan kararlara uymayan iş yerlerine/işletmelere/kurumlara ise Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince 3 bin 180 TL idari para cezası verilmesi, maske kullanım kurallarına aykırı hareket eden vatandaşlarımıza Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi uyarınca 900 TL idari para cezası uygulanmasına, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, Alınan kararın birer suretinin İlçe Kaymakamlıklarına, ilgili kurum ve kuruluşlara gönderilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.”

HES KODU NEDİR?
HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir. Bu kod sadece kullanacağınız şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında geçireceğiniz süre boyunca karşılaşacağınız bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Covid-19 ya da temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişilerin sonradan Covid-19 testinin pozitif olması halinde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır. Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz süre kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

HES KODU NASIL ALINIR?
– HES uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. “HES Kodu Oluştur” butonun tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.

– HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Paylaşım Süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

– HES Kodu, E-Devlet internet sayfası üzerinden alınır.
 
Kocaeli'de cadde ve sokaklarda sigara içmek yasaklandı
Kocaeli Valiliği'nin açıklamasına göre koronavirüs salgını nedeniyle maskeyi indirerek yürüme esnasında sigara içilmesi yarından itibaren vatandaşların yoğun olarak bulunduğu cadde ve sokaklarda yasaklandı.

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz başkanlığında gerçekleştirilen İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplantısında Kovid-19 tedbirleri kapsamında yeni kararlar alındı.

Valiliğin internet sitesinde yayımlanan duyuruya göre, salgını önlemek, bulaşmayı azaltmak, maskelerin doğru biçimde kullanılmasını sağlamak amacıyla, maske kullanımını ihlal edip, maskeyi indirerek yürüme esnasında sigara içilmesi yarından itibaren vatandaşların yoğun olarak bulunduğu cadde ve sokaklarda yasaklandı.

Ayrıca, söz konusu yasağın sıraya girilmesi gereken banka, PTT, noter, şehir içi toplu taşıma araç durakları, ATM'ler, fatura ödeme yerleri ve benzeri yerler ile semt pazarlarında da uygulanmasına karar verildi.

Alınan kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem yapılacak.

Alınan ilave tedbirler kapsamında, İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı görev yapan filyasyon ekibi sayılarının artırılması ve hastaların evden hastaneye hastaneden eve taşınmalarının sağlanması için gerekli olan araç ihtiyacının başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilçe belediyeleri ile diğer kamu/özel kurum ve kuruluşların desteğiyle karşılanacak.


Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Dünya Zatürre (Pnömoni) Günü
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünya genelinde zatürre hastalığıyla mücadeleye dikkat çekmek amacıyla 12 Kasım gününü "Dünya Zatürre Günü" olarak kabul etmiştir. Birleşmiş Milletler (BM) ilk olarak 12 Kasım 2009 tarihinde Dünya Zatürre Günü' nü kutlamıştır. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre 5 yaş altındaki çocuk ölümlerine neden olan hastalıkların en başında zatürre gelmektedir. Türkiye’de ise ölüme sebep olan hastalıklar arasında beşinci sırada, enfeksiyona bağlı ölümler arasında ise birinci sırada yer almaktadır.

Lodos Fırtınası
Halk takvimine göre birkaç gün sapma payı olmakla birlikte 12 Kasım'da beklenen fırtınadır. 

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

12 Kasım 1799 - İlk meteor yağmuru kaydedildi.
12 Kasım 1833 - Temple-Trupple Kuyrukluyıldızı'nın sebep olduğu Leonid Meteor Yağmuru Kuzey Amerika'da gerçekleşti.
12 Kasım 1840 - Düşünen Adam heykeli ile tanınan heykeltıraş Auguste Rodin, Paris'te doğdu.
12 Kasım 1877 - Gazi Osman Paşa, Plevne'de teslim olmayacağını bildirdi.
12 Kasım 1900 - Uluslararası Paris Sergisi'ni 50 milyon kişi gezdi.
12 Kasım 1905 - Norveç'te yapılan halk oylamasında monarşi yandaşları galip çıktı.
12 Kasım 1912 - İspanya Başbakanı José Canalejas, suikaste kurban gitti.
12 Kasım 1918 - Avusturya'da cumhuriyet ilan edildi.
12 Kasım 1927 - Sovyetler Birliği'nde Troçki, Komünist Parti'den çıkarıldı; Stalin başa geçti.
12 Kasım 1927 - Holland tüneli trafiğe açıldı. Böylece New Jersey ve New York, Hudson nehri'nin altından birbirine bağlanmış oldu.
12 Kasım 1929 - Yeni harflerle basılan ilk Türk posta pulları kullanıma girdi.
12 Kasım 1933 - Almanya'da yapılan seçimlerde Nazilerin partisi oyların yüzde 92'sini aldı.
12 Kasım 1934 - Türkiye'de ilk kez bir kadın, belediye başkan yardımcısı oldu: Bursa Belediye Meclisi, Zehra Hanım'ı Başkan Yardımcılığı'na seçti.
12 Kasım 1938 - Almanya'da Hermann Göring, Nazilerin Madagaskar'ı Yahudilerin anavatanı yapmayı planladıklarını açıkladı. Bu fikir ilk kez 19. yüzyılda gazeteci Theodor Herzl tarafından ortaya atılmıştı.
12 Kasım 1939 - Erzincan'da deprem meydana geldi. 33.000'e yakın kişi hayatını kaybederken, 100.000 kişi de yaralandı.
12 Kasım 1945 - Yugoslavya'da genel seçimleri, Mareşal Josip Broz Tito'nun önderliğindeki Ulusal Cephe kazandı.
12 Kasım 1948 - Tokyo'da kurulan uluslararası savaş suçları mahkemesi, aralarından general Hideki Tōjō'nun da bulunduğu bazı Japon askeri ve sivil yetkilileri II. Dünya Savaşı'ndaki savaş suçları nedeniyle ölüm cezasına çarptırdı.
12 Kasım 1967 - Türk Hükümeti'nin, 31 Ekim'de gizlice girdiği Kıbrıs'ta Rumların tutukladığı Türk toplumu lideri Rauf Denktaş'ın serbest bırakılmasını Kıbrıs Hükümeti'nden istemesi sonrasında, Denktaş serbest bırakıldı.
12 Kasım 1969 - Moskova'ya giden Cevdet Sunay, Sovyetler Birliği'ni ziyaret eden ilk Türk Cumhurbaşkanı oldu.
12 Kasım 1969 - Amerikalı Pulitzer ödüllü araştırmacı gazeteci Seymour Hersh, My Lai Katliamı'nı ortaya çıkardı. Mart ayında ABD askerleri aralarında çocuk ve kadınların da olduğu 500'e yakın silahsız sivili katletmişti.
12 Kasım 1980 - NASA uzay aracı Voyager I, Satürn gezegenine en yakın konumuna geldi ve gezegenin halkalarının fotoğraflarını çekerek Dünya'ya gönderdi.
12 Kasım 1981 - Columbia Uzay Mekiği fırlatıldı, böylece Dünya'dan iki kez fırlatılan ilk uzay aracı olma unvanını kazandı.
12 Kasım 1982 - Lech Walesa, 11 ay Polonya'da hapishanede kaldıktan sonra tekrar serbest kaldı.
12 Kasım 1990 - Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Cemil Çiçek, "Flört, fahişelikten farksız" dedi.
12 Kasım 1990 - Japon İmparatoru Akihito taç giydi.
12 Kasım 1995 - Sait Halim Paşa Yalısı tamamen yandı.
12 Kasım 1996 - Suudi Arabistan Hava Yollarına ait bir Boeing 747 tipi yolcu uçağı ile Kazak İlyuşin İl-76 tipi kargo uçağı, Yeni Delhi yakınlarında havada çarpıştı. 349 kişi öldü.
12 Kasım 1997 - AB-212 tipi Türk helikopteri, NATO Akdeniz Daimi Deniz Kuvveti'ne bağlı gemilerin müşterek eğitimleri sırasında Rodos Adası açıklarında düştü. 3 asker şehit oldu.
12 Kasım 1998 - PKK lideri Abdullah Öcalan, Roma hava alanında yakalandı.
12 Kasım 1999 - Bolu, Düzce ve Kaynaşlı'da, 7,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 894 kişi öldü, 4.948 kişi yaralandı.
12 Kasım 2001 - New York JFK havaalanından kalkan Airbus A300 tipi bir yolcu uçağı, birkaç dakika içinde düştü. 260 kişi öldü.
12 Kasım 2003 - TÜBİTAK Bilgi Teknolojileri ve Elektronik Araştırma Enstitüsü (BİLTEN) tarafından teknoloji transferi yöntemiyle üretilerek uzaya gönderilen BİLSAT uydusu görüntü göndermeye başladı.
12 Kasım 2004 - Yaser Arafat'ın ölümünün ardından Mahmud Abbas Filistin Kurtuluş Örgütü lideri oldu.
12 Kasım 2011 - İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ve Hükûmeti istifa etti.
12 Kasım 2014 - Rosetta uzay aracından ayrılan Philae keşif aracı, 67P adlı kuyruklu yıldıza indi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

12 Kasım 1729 - Louis Antoine de Bougainville, Fransız amiral ve kâşif (Begonvil bitkisini keşfetti) (ö. 1811)
12 Kasım 1840 - Auguste Rodin, Fransız heykeltıraş (ö. 1917)
12 Kasım 1842 - John Strutt Rayleigh, İngiliz fizikçi (ö. 1919)
12 Kasım 1866 - Sun Yat-sen, modern Çin'in kurucusu devrimci lider (ö. 1925)
12 Kasım 1905 - Roland Rohn, Alman mimar (ö. 1971)
12 Kasım 1915 - Roland Barthes, Fransız felsefeci (ö. 1980)
12 Kasım 1922 - Tadeusz Borowski, Polonyalı yazar (ö. 1951)
12 Kasım 1929 - Grace Kelly, Amerikalı sinema oyuncusu ve Monako prensesi (ö. 1982)
12 Kasım 1933 - Celal Talabani, Iraklı Kürt siyasetçi ve Irak'ın eski Cumhurbaşkanı (ö. 2017)
12 Kasım 1934 - Charles Manson, Amerikalı seri katil (ö. 2017)
12 Kasım 1936 - Mort Shuman, Amerikalı şarkı sözü yazarı ve şarkıcı (ö. 1991)
12 Kasım 1945 - Neil Young, Kanadalı rock sanatçısı ve gitarist.
12 Kasım 1947 - Muazzez Abacı, Türk sanat müziği şarkıcısı.
12 Kasım 1948 - Hasan Ruhani, İranlı siyasetçi, akademisyen ve İran İslam Cumhuriyeti'nin 7. Cumhurbaşkanı.
12 Kasım 1961 - Nadia Comăneci, Olimpiyat şampiyonu Rumen jimnastikçi.
12 Kasım 1963 - Nil Ünal, Oyuncu ve şarkıcı.
12 Kasım 1964 - Semih Saygıner, Uluslarası ödüllü bilardocu.
12 Kasım 1973 - Radha Mitchell, Avustralyalı dizi ve sinema oyuncusu.
12 Kasım 1978 - Devrim Evin, Sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu.
12 Kasım 1980 - Ryan Gosling, Amerikalı oyuncu.
12 Kasım 1980 - Nur Fettahoğlu, Sinema, dizi oyuncusu ve eski spiker.
12 Kasım 1981 - Anne Hathaway, Amerikalı oyuncu.
12 Kasım 1984 - Zi Yan, Çinli profesyonel tenisçi.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

12 Kasım 1605 - Handan Sultan, Valide sultan ve I. Ahmed'in annesi (d. 1574)
12 Kasım 1865 - Elizabeth Gaskell, İngiliz romancı (d. 1810)
12 Kasım 1939 - Norman Bethune, Kanadalı doktor ve hayırsever (d. 1890)
12 Kasım 1948 - Umberto Giordano, İtalyan besteci (d. 1867)
12 Kasım 1970 - Vecihe Daryal, Kanun virtüözü (d. 1908)
12 Kasım 1981 - William Holden, Amerikalı sinema oyuncusu (d. 1918)
12 Kasım 1989 - Dolores Ibarruri, BASK kökenli komünist politikacı (d. 1895)
12 Kasım 1994 - Wilma Rudolph, Amerikalı eski olimpiyat şampiyonu atlet (d. 1940)
12 Kasım 1996 - Macit Flordun, Tiyatro , dizi ve sinema oyuncusu (d. 1939)
12 Kasım 2003 - Jonathan Brandis, Amerikalı aktör (d. 1976)
12 Kasım 2004 - Serol Teber, Psikiyatrist (d. 1938)
12 Kasım 2006 - Güzin Tural, Türk dili araştırmacısı ve öğretim üyesi (d. 1957)
12 Kasım 2007 - Ira Levin, Amerikalı yazar (d. 1929)
12 Kasım 2010 - Sacit Onan, Yönetmen ve seslendirme sanatçısı (d. 1945)
12 Kasım 2018 - Stan Lee, Amerikalı çizgi roman yazarı (d. 1922)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Perşembe.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?