‘Hastanelerde yer yok’ dedi, görevinden alındı

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:
Bir uçakta pilot aniden hostesleri çağırmış ve demiş ki:
-"Uçak düşmek üzere. Tüm yolculara atlamalarını söyleyin. Şu anda deniz üzerindeyiz ve denize çok yakın uçuyoruz, atlarlarsa kurtulma şansları var, ama atlamazlarsa herkes ölecek."
Tabii, böyle bir şeyi insanlara yaptırmak çok zor.
Hosteslerden en akıllısı düşünmüş, taşınmış, ‘Herkese uygun bir dille anlatılırsa uçaktan atlamaları sağlanır" diye karar vermiş ve ilk olarak Amerikalı kafilenin yanına gitmiş:
-"Sayın yolcularımız; üzerinde bulunduğumuz alan Japonların araştırma laboratuvarlarıyla kaplı. Eğer oraya ulaşırsanız Japon teknolojisinin tüm sırlarını kaparsınız."
Amerikalıların hepsi koşarak çıkışa gitmişler ve atlamışlar.
Hostes İngilizlere yönelmiş sonra:
-"Sayın yolcularımız, şu anda dünyanın en geniş ve verimli sömürgeleri üzerindeyiz; eğer hemen el koyarsanız sonsuza dek sizin olurlar."
Bütün İngilizler hevesle atlamışlar.
Sıra Fransızlara gelmiş. Hostes:
-"Bayanlar baylar, affedersiniz, sizleri rahatsız ediyorum; fakat rica etsem uçaktan atlar mısınız? Şimdiden teşekkür ederim." demiş.
Fransızlar:
-"Tabii, mersi!" deyip sırayla atlamışlar.
Hostes bu kez Almanlara yönelmiş:
-"Atlayın aşağı çabuk!" diye bağırmış. Alman kafile "Heil!" diyerek atlamış.
Ve sıra gelmiş Türklere. Hostes yandan yandan gülümseyerek ve koltuğa hafif dayanarak şöyle demiş:
-“Siz var ya, buradan hayatta atlayamazsınız.”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:
"Hayatımın en mühim prensibi, kimseye hiçbir şekilde adaletsiz davranmamaktır." demiş #Socrates
Adaletsiz olanlara ithaf olunur.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:
"Duvarınıza çivi çakacağınız zaman işaretlediğiniz yerin üzerine çapraz bant yapıştırın, çiviyi öyle çakın. Böylece duvarın alçısını çatlatmamış olacaksınız."
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:
"Filler, sırtlarındaki deri kıvrımlarını sivrisinekleri ezmek için kullanırlar."mış.

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

İmamoğlu Atatürk Kent Ormanı’nı açtı: ‘Bu şehrin kaybedilmiş yılları, alanları var’
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Atatürk'ün 82. ölüm yıl dönümünde ulu önderin adı verilen Sarıyer Hacıosman'daki Atatürk Kent Ormanı'nın açılışını gerçekleştirdi. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nda halka açılan ormanın tüm etapları 10 Kasım'da tamamlanarak hizmete alınmış oldu. İmamoğlu, “Bu şehrin gerçekten kaybedilmiş yılları var, kaybedilmiş alanları var. Daha önce bu alanlar niçin İstanbulluların olamadı? Herkesin oturup düşünmesi lazım” dedi. İmamoğlu, geçmişte olduğu gibi bu tür alanları ranta kurban etmediklerini İstanbul’a kazandırdıklarını söyledi.

İmamoğlu yaptığı açılış konuşmasında “Ölüm yıldönümünde Atamızı anacağız, anmanın gereği olan her unsuru yerine getireceğiz. Ama bir de bugün bulunduğumuz noktada Mustafa Kemal Atatürk'ün, bize hediye ettiği Cumhuriyetin ortaya koyduğu değerlerine layık işler yapabiliyor muyuz, bir de o tarafından bakacağız” dedi. Daha önce açılışı yapılan Kemerburgaz Kent Ormanı'nı ile birlikte yaklaşık 5 milyon metrekarenin üzerinde bir yeşil alanın İstanbul'a kazandırılmış olduğunu vurgulayan İmamoğlu “Burası 1 milyon metrekareyi aşan bir alan. Bu alanlar niçin İstanbulluların olamadı? Bugüne dair herkesin oturup düşünmesi lazım” dedi.

İmamoğlu, Atatürk Kent Ormanı'nın yanı başında bulunan Cumhuriyet'in ilk döneminde meyveciliğin geliştirilmesi için Atatürk'ün talimatı ile kurdurulan ve bugün metruk hale gelen Büyükdere'deki fidanlığı da İstanbul'a hediye edeceklerini söyledi.
 
Resmi sonuç beklenmedi: Erdoğan, Biden'a tebrik mesajı gönderdi
AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  ABD Başkanı seçilen Joe Biden'a tebrik mesajı gönderdi. AKP Sözcüsü Çelik, dün yaptığı açıklamada, "Türkiye, seçim sonuçları belli olduğu zaman kazananı tebrik edecektir" demişti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Erdoğan mesajında, "seçim sonuçlarının dost ve müttefik Amerika Birleşik Devletleri halkı için hayırlı olmasını" diledi.
"Başkan Yardımcılığınız sırasında da birçok vesileyle görüştüğümüz gibi, Türkiye-ABD ilişkileri köklü temellere dayanan stratejik bir nitelik taşımaktadır" ifadesini kullanan Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:
"Günümüzde küresel ve bölgesel düzeyde karşılaştığımız sınamalar, ortak çıkarlar ve değerlere dayalı bu ilişkilerimizi daha da geliştirmemizi ve güçlendirmemizi gerekli kılmaktadır. Önümüzdeki dönemde ABD yönetimiyle bu doğrultuda yakın çalışma hususundaki kararlılığımızı tekrarlıyor, ülkelerimiz arasındaki güçlü işbirliği ve müttefiklik bağının bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de dünya barışına hayati katkılar sunmaya devam edeceğine inanıyorum. Seçim başarınızı tebrik ediyor, Amerika Birleşik Devletleri halkının barış ve refahı için en içten dileklerimi iletiyorum."

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan TBMM Genel Kurulu'nda yemin etti.
Bakan Elvan, ekonomi politikasının esasının, büyüme ve istihdamı artırma amacıyla uluslararası normlara uygun, şeffaf, öngörülebilir, hesap verebilir politikaların tasarımı ve uygulanmasının sağlanması olduğunu bildirdi.

Sosyal medya hesabı üzerinden istifa eden Berat Albayrak’ın yerine atanan yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan gazetecilerin kendisine yönettiği soruları yanıtladı. Sorulara kısa cevaplar veren Elvan, atamanın kendisi için sürpriz olduğunu söyledi. Bakan Elvan ‘Öncesinde bilginiz var mıydı?’ sorusuna ise ‘Hayır’ yanıtını verdi. Öte yandan Berat Albayrak’ın sağlık sorunları nedeniyle Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda devir teslim töreni olmayacağı öğrenildi.

Korona haberlerine gelince:
Türk sinemasının usta ismi Şener Şen, koronavirüs nedeniyle hastaneye kaldırıldı.
Usta sanatçı Şener Şen koronavirüse yakalandı. Covid-19 testi pozitif çıkan Şen’in, Amerikan Hastanesi’nde tedavi altına alındığı öğrenildi.

‘Hastanelerde yer yok’ dedi, görevinden alındı
Denizli'de Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Gürbüz Akçay bir paylaşım nedeniyle koltuğunu kaybetti. Coronavirüs vakalarının önlenemediği Denizli'de ‘Denizli'den S.O.S. veriyorum, hastanelerde yer yok” paylaşımı yapan Akçay baskı ile görevinden istifa etmek zorunda kaldı.

Öğretim Üyesi Akçay, WhatsApp grubunda yaptığı paylaşımda corona virüsü salgınına “Denizli’den S.O.S. veriyorum. Korona pandemisi tüm şiddetiyle devam ediyor. İki devlet hastanesi ve Tıp Fakültesi yoğun bakımları, covid servisleri ve acilleri tamamen dolu. Son bir hafta içinde bir dostum, bir kuzenim rahmetli oldu. Şu anda kaç tane tanıdığım yoğun bakımda. Annem pozitif, evde tedavi alıyor. Ağırlaşsa Denizli’de hastanelerde yer yok. Bu yazıyı okuyanlardan bakan beye ulaşabilecek varsa Denizli’de acil sokağa çıkma yasağı ve tedbirlerin alınmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
Akçay'ın bu paylaşımı, WhatsApp grubunun bir üyesi tarafından kullanıldı. Paylaşımın grup dışında kullanılmasıyla da şimşekleri üzerine çekti. PAÜ yönetimi, paylaşımı nedeniyle Akçay'dan görevi bırakmasını istedi. Bunun kendisine iletilmesinin ardından da Akçay'ın başhekim yardımcılığı görevinden istifa ettiği öğrenildi.

Denizli, özellikle Ekim ayıyla birlikte Corona virüsü salgınının yayılmasında öne çıkan illerden oldu. Son dönemde ise en çok vakanın görüldüğü ilk 5 il arasında yer aldı. Denizli Tabip Odası Başkanı Rıza Hakan Erbay, gelinen noktayı “2 bin test yapılıyor, 800 pozitif vaka çıkıyor” diye açıkladı.

Almanya’dan vize şoku: Almanlara ve Türklere ön bildirim zorunluluğu
Almanya, bütün Türkiye'yi “risk bölgesi” ilan ettikten sonra ilginç bir adım attı. Bundan sonra Türkiye'den Almanya'ya gidecek kişi, ister Alman vatandaşı, ister Türk vatandaşı olsun eğer son 10 gün içinde Türkiye'de kalmışsa, Almanya'ya bunu sanal olarak bildirmeden uçamayacak. Turistik vize vermeyi durduran Almanya, şimdi de Alman pasaportu, oturumu ve çalışma vizesi olanlara bir başka engel getirmiş oldu.

Bildirim yükümlülüğü, bütün Türkiye için geçerli olacak ve bu bildirim İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Robert Koch Enstitüsü'nün hazırladığı “Digitale Einreisemeldung” isimli online portala yapılacak. Değişikliğin amacının, ülkeye girişten sonra karantinaya uyulduğunun kontrol edilmesi olduğu belirtildi. Bu formu dolduran kişi daha sonra Almanya'ya uçabilecek. Kişinin seyahat ve iletişim bilgileri, bulunduğu yerdeki sorumlu sağlık merkezine bildirilecek ve ardından kişiyle temasa geçilecek. 6 aşamalı bildirimde Türkiye seçildiğinde, “Türkiye’nin tamamı risk bölgesidir” ifadesi yer alıyor.

Bildirim için siteye girilince, önce hangi ülkeden çıkacağınız soruluyor. “Türkiye” yazılınca karşınıza, “Türkiye'nin tamamı risk bölgesidir. Devam edin” yazısı çıkıyor. Sonraki adımda, “Almanya'ya gidişiniz ve seyahatiniz için bildirim yükümlülüğü ile iletişim bilgilerini vermekle mükellefsiniz” yazısı ile “Varacağınız yerde 10 gün karantinada kalacaksınız” yazısı çıkıyor.
Son adımda ise, uçuş bilgileri, arabayla- gemiyle ya da trenle gideceksiniz onun bilgileri ve diğer bilgiler yer alıyor. Altı adımda tamamlanan işlemin en sonunda ise, bilgilerin başka amaçla kullanılmayacağına ilişkin garanti veriliyor.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

***

“Günün Şairi” olarak 34 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Fahri Erdinç’i seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Fahri Erdinç, 1 Ocak 1917 tarihinde Manisa ilinin Akhisar ilçesinde doğdu. Annesini henüz 1 yaşında veremden kaybetti. Hem annesini daha tanımadan kaybetmesi, hem de Akhisar'da o yıllardaki yoğun tütün tarımının getirdiği zorluklar, gençlik dönemindeki edebi yönelimini derinden etkiledi. 1930 yılında Balıkesir Necatibey İlköğretmen Okulu'na girdi. 1936 yılında mezun oldu. İki yıl Balıkesir, Afyon, Manisa ve Tekirdağ’da ilkokul öğretmenliği yaptıktan sonra bir süre Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nde (1938) okudu. Bu bölümde öğretim üyesi olan Sabahattin Ali ile tanıştı. Aynı yıl yazmaya başladığı ilk öykülerinde onun etkisi önemli bir rehber olarak görülmektedir. Bu okulu bitirmeden ayrıldı ve tekrar öğretmenliğe başladı. Ek iş olarak 1946’da Ankara Radyosu’nun tiyatro bölü­münde görev yaptı. Burada çalışırken çok sayıda oyunu radyoda yayımlandı.

1946 yılında ise sınavını kazandığı devlet radyosuna geçti. Bu arada "Şen Olasın Halep Şehri" adlı şiir kitabını yayınladı. Hemen ardından Ankara'da "Seçilmiş Hikâyeler Dergisi" onun öyküleriyle özel sayı çıkardı. 1947 yılında dönemin siyasal karışıklığı sırasında hakkında açılan bir dava nedeniyle bir süre cezaevinde yattı. Davadan aklanarak çıkmasına rağmen, aynı yıl hocası Sabahattin Ali'nin Bulgaristan'a geçerken öldürülmesi nedeniyle Türkiye'den ayrılmaya karar verdi. 1949 yılında iki arkadaşıyla birlikte gizlice Bulgaristan'a geçti.

Bulgaristan'da Erdinç ve arkadaşlarına siyasi iltica ve sığınma hakkı verildi. Aralıklı olarak Bulgaristan'da ve Sovyetler Birliği'nde yaşamaya devam etti. 1971 yılında kesin olarak Bulgaristan'a dönüp yerleşti. 1965 yılında Bulgaristan vatandaşı, 1973'te Bulgaristan Yazarlar Birliği üyesi oldu.

Fahri Erdinç 11 Kasım 1986 tarihinde, 69 yaşındayken, Bulgaristan Sofya'da hayata veda etti.

Edebî faaliyetlerine şiirle başladı. Fahri Erdinç’in ilk şiiri Balıkesir Halkevi’nin dergisi Kaynak’ta (19 Eylül 1935), ilk düzyazısı yine aynı dergide (19 Aralık 1935) çıkmıştı. Ancak adını hikâyeleriyle duyurdu. 1947’den sonra Seçilmiş Hikâyeler, Yeni Ufuklar, Şadırvan, Yücel gibi dergilerde yayımla­dığı toplumcu gerçekçilik ilkesini savunan hikâyeleriyle tanındı. Öykülerinde, hayatında bir dönüm noktası teşkil eden göçmenlik olgusu ile yerli kültürel değişimi işledi. Kitaplarının bir bölümü Bulgaristan’da, bir bölümü Türkiye’de yayımlandı. 1970'li yıllarda Türkiye'deki siyasal gelişmeler ve sosyalist hareketin ağırlık kazanması ile birlikte, edebiyat dergilerinde yayınlanan yeni şiir ve öyküleri Türk okuruyla buluşmaya başladı. Özellikle Akhisar'daki çocukluk dönemini anlattığı "Acı Lokma" romanı dönemin en ilgi çeken yapıtlarından biridir.

ESERLERİ:

Hikaye: 
Akrepler (1952)
Asi (1955)
Memleketimi Anlatıyorum (1960)
Diriler Mezarlığı (1964)
Canlı Barikat (1973)
Türkiye Hikâyeleri (1976)
Roman: 
Ali’nin Biri (1958)
Acı Lokma (1959)
Kore Nire (1969)
Kardeş Evi (1979)
Oyun: 

Göç (1951).
Şiir: 
Şen Olasın Halep Şehri (1945)
İşte Böyle (1956)
Anı: 

Nazım Hikmet ve Bulgaristan (1977)
Mustafa Suphi Destanı (1978)
Kalkın Nazım’a Gidelim (1987)
İnceleme: 

Kapitalist Türkiye Çocukları (1951)
Çeviri: 

İngiliz Türk İlişki­leri 1933-1939 (L. T. Jivkova’dan, F. Muharrem ile, 1978)
Haydut Otu (L. Levçev’den, K. Özer ile, 1982)
Benimdir Bu Dünya (G. Cagarov’dan, K. Özer ile, 1982)
Genç Bulgar Şiiri (Özdemir İnce ile, 1984)
Kurşun Asker (L. Levçev’den, 1984)

Sizlerle "Şen Olasın Halep Şehri" adlı şiir kitabından iki şiir paylaşarak değerli şairi anmak istiyorum:

Deniz
Bu toprak tulumunun
Kaç bucak olduğunu bilen deniz!
Tekneler çift sürer poyrazında
Meltemler ekin eker,
Lodosun harman kaldırır
Uçsuz tarlalarında.

Dalgacılığın kadına benzetilmiş
Ve hakkında çok laf edilmiştir.
Ben, kimin gözyaşı olduğunu
Kendinin neye ağladığını düşünüyorum

Ve seni
Bu deni dünyanın pantolonunda
"Cemaziyülevvel"ini söyleyen
Mavi bir yamaya benzetiyorum...

Tevellüd
Babamın okuyup üfledikçe
Öpüp alnına koyduğu musafımızın
Bazı tarihler vardı iç yaprağında.
Düğün, doğum, ölüm
İşte bunlar arasındaydı tevellüdüm.

Bu musaf
Yunan işgalinde yanmasaydı,
Şecerem iç yaprağından çiçek açardı;
Ve yanmıyan, toplanmıyan bir kitap
Bir insandan daha fazla yaşardı...

#Fahri Erdinç


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Ulusal Bağımsızlık Günü (Polonya)
"Ulusal Bağımsızlık Günü" Polonya'da her yıl 11 Kasım'da kutlanan gündür. Bu gün de Polonya'nın 11 Kasım 1918'de, 123 yıllık aradan sonra, Rusya, Prusya ve Avusturya tarafından bölünmüşlüğünü ve dünya haritasından silinmişliğini geride bırakarak bağımsızlığını kazanması kutlanmaktadır.

Mevsimsiz Sıcaklar
Halk takvimine göre birkaç gün sapma payı olmakla birlikte 11 Kasım civarında mevsimsiz sıcak havaların olacağı düşünülmektedir.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

11 Kasım 1539 - I. Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan, Kubbe Veziri Rüstem Paşa ile evlendi. Düğün 26 Kasım 1539 gününe dek sürdü.
11 Kasım 1889 - Washington, 42. eyalet olarak ABD'ye katıldı.
11 Kasım 1914 - Osmanlı Devleti, I. Dünya Savaşı'nda İtilaf Devletleri'ne savaş ilan etti.
11 Kasım 1918 - Alman İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri'nin ateşkes imzalamasıyla, I. Dünya Savaşı sona erdi.
11 Kasım 1918 - Polonya'nın Bağımsızlık Günü; Polonya toprakları 123 yıl sonra tekrar bir araya geldi.
11 Kasım 1923 - Münih'te "Birahane Darbesi" başarısızlığa uğrayan Adolf Hitler tutuklandı.
11 Kasım 1926 - ABD'de ülkeyi boydan boya kateden, şarkılara bile konu olmuş ünlü karayolu U.S. Route 66 açıldı.
11 Kasım 1928 - Bakanlar Kurulu, Millet Mektepleri açılmasını kararlaştırdı.
11 Kasım 1935 - İnebolu Vapuru İzmir Limanı'na girerken battı, 24 kişi öldü.
11 Kasım 1938 - TBMM, İsmet İnönü'yü oy birliğiyle Cumhurbaşkanı seçti.
11 Kasım 1942 - Varlık Vergisi'ne ilişkin yasa TBMM'de kabul edildi.
11 Kasım 1947 - Türkiye, Uluslararası Para Fonu'na (IMF) üye oldu.
11 Kasım 1951 - Juan Peron yeniden Arjantin Devlet Başkanı seçildi.
11 Kasım 1959 - Akis Dergisi yazarları Kurtul Altuğ ve Doğan Avcıoğlu, İran Şahı Rıza Pehlevi'ye yayın yoluyla hakaret etmekten 3 ay on beşer gün hapse mahkûm oldular.
11 Kasım 1965 - Afrika'daki son Birleşik Krallık sömürgesi Rodezya, bağımsızlığını ilan etti.
11 Kasım 1966 - NASA, Gemini 12 uzay aracını fırlattı.
11 Kasım 1970 - İnsanlığa Karşı Savaş Suçlarının Zamanaşımına Uğramazlığı Avrupa Sözleşmesi yürürlüğe girdi. Türkiye bu sözleşmeyi onaylamadı.
11 Kasım 1973 - İsrail ile Mısır ateşkes imzaladı.
11 Kasım 1975 - Angola Halk Cumhuriyeti kuruldu. Angola, Portekiz'in sömürgesiydi.
11 Kasım 1975 - Türkiye Kalkınma Bankası kuruldu.
11 Kasım 1976 - Türkiye ile Sovyetler Birliği arasında 10 yıl süreyle elektrik alışverişini düzenleyen anlaşma imzalandı.
11 Kasım 1987 - Van Gogh'un "İrisler" tablosu, New York'ta 53,9 milyon dolara satıldı.
11 Kasım 1996 - Anavatan Partisi Genel Başkanı Mesut Yılmaz, "Devlet, Emniyet içinde Millî İstihbarat Teşkilatı'na alternatif bir örgüt yarattı. Bugünden sonra, Devlet can güvenliğimizi sağlar diye güvenmeyin" dedi.
11 Kasım 1996 - Millî Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü, şans oyunu Sayısal Lotoyu başlattı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

11 Kasım 1493 - Paracelsus, İsviçreli hekim, simyager, botanikçi ve astrolog (ö. 1541)
11 Kasım 1821 - Dostoyevski, Rus yazar (ö. 1881)
11 Kasım 1852 - Franz Conrad von Hötzendorf, Avusturyalı feldmareşal (ö. 1925)
11 Kasım 1863 - Paul Signac, Fransız neo-empresyonist ressam (ö. 1935)
11 Kasım 1864 - Alfred Hermann Fried, Avusturyalı Yahudi pasifist, yayıncı ve gazeteci (ö. 1921)
11 Kasım 1864 - Maurice Leblanc, Fransız öykü ve roman yazarı; Arsen Lüpen karakterinin yaratıcısı. (ö. 1941)
11 Kasım 1875 - Vesto Slipher, Amerikalı astronom (ö. 1969)
11 Kasım 1882 - VI. Gustaf Adolf, İsveç Kralı (ö. 1973)
11 Kasım 1885 - George S. Patton, Amerikalı asker (ö. 1945)
11 Kasım 1897 - Sıddık Sami Onar, Hukukçu (ö. 1972)
11 Kasım 1898 - René Clair, Fransız yönetmen ve senarist (ö. 1981)
11 Kasım 1901 - Magda Goebbels, Joseph Goebbels'in eşi (ö. 1945)
11 Kasım 1901 - Sam Spiegel, Amerikalı film yapımcısı (ö. 1985)
11 Kasım 1904 - Alger Hiss, Amerikalı avukat ve casus (ö. 1996)
11 Kasım 1911 - Roberto Matta, Şilili ressam (ö. 2002)
11 Kasım 1914 - Howard Fast, Amerikalı yazar (ö. 2003)
11 Kasım 1918 - Stubby Kaye, Amerikalı komedyen, oyuncu ve seslendirme sanatçısı (ö. 1997)
11 Kasım 1920 - Roy Jenkins, İngiliz siyaset adamı (ö. 2003)
11 Kasım 1922 - Kurt Vonnegut Jr., Amerikalı humanist yazar (ö. 2007)
11 Kasım 1925 - John Guillermin, İngiliz film yönetmeni (ö. 2015)
11 Kasım 1925 - Jonathan Winters, Amerikalı yazar (ö. 2013)
11 Kasım 1926 - Noah Gordon, Amerikalı yazar
11 Kasım 1926 - Maria Teresa de Filippis, İtalyan otomobil yarışçısı (ö. 2016)
11 Kasım 1928 - Carlos Fuentes Macías, Meksikalı yazar (ö. 2012)
11 Kasım 1929 - Altan Erbulak Karikatürist, oyuncu ve gazeteci (ö. 1988)
11 Kasım 1929 - Hans Magnus Enzensberger, Alman yazar.
11 Kasım 1938 - Nancy Coover Andreasen, Amerikalı nörobilimci.
11 Kasım 1945 - Daniel Ortega, Nikaragua Devlet Başkanı ve Sandinista Ulusal Kurtuluş Cephesi lideri.
11 Kasım 1948 - Vincent Schiavelli, Amerikalı oyuncu (ö. 2005)
11 Kasım 1957 - Hasan Küçükakyüz, Eski Hava Kuvvetleri Komutanlarından.
11 Kasım 1960 - Stanley Tucci, Amerikalı oyuncu, senarist, yapımcı ve yönetmen.
11 Kasım 1962 - Demi Moore, Amerikalı sinema oyuncusu.
11 Kasım 1967 - Frank John Hughes, Amerikalı film ve televizyon oyuncusu.
11 Kasım 1971 - İpek Tuzcuoğlu, Sinema ve dizi oyuncusu.
11 Kasım 1972 - Adam Beach, Kanadalı oyuncu.
11 Kasım 1973 - Şevval Sam, Şarkıcı ve oyuncu.
11 Kasım 1974 - Leonardo DiCaprio, Amerikalı ve Oscar ödüllü sinema oyuncusu.
11 Kasım 1974 - Static Major, Amerikalı rapçi, şarkıcı ve şarkı sözü yazarı (ö. 2008)
11 Kasım 1977 - Maniche, Portekizli millî futbolcu ve teknik direktör.
11 Kasım 1981 - Didem Özkavukçu, Sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu.
11 Kasım 1981 - Sarp Apak, Sinema ve dizi oyuncusu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

11 Kasım 1855 - Søren Kierkegaard, Danimarkalı filozof ve teolog (d. 1813)
11 Kasım 1887 - Adolph Fischer, Alman anarşist ve işçi birliği aktivisti (d. 1858)
11 Kasım 1917 - Liliuokalani, Hawaii'nin ilk ve fiilen hüküm süren tek Kraliçesi (d. 1838)
11 Kasım 1918 - Victor Adler, Avusturyalı sosyalist (d. 1852)
11 Kasım 1938 - Mary Mallon, Amerikalı ilk sağlıklı tifo mikrobu konakçısı (d. 1869)
11 Kasım 1940 - Muhittin Akyüz, Asker, diplomat ve siyasetçi (d. 1870)
11 Kasım 1944 - Münir Ertegün, Diplomat ve Türkiye'nin Washington, DC Büyükelçisi (d. 1883)
11 Kasım 1961 - Behiç Erkin, Asker, siyasetçi ve diplomat (d. 1876)
11 Kasım 1973 - Artturi Ilmari Virtanen, Finlandiyalı kimyager (d. 1895)
11 Kasım 1975 - Mina Witkojc, Alman yazar (d. 1893)
11 Kasım 1976 - Alexander Calder, Amerikalı heykeltıraş ve ressam (d. 1898)
11 Kasım 1979 - Dimitri Tiomkin, Ukrayna asıllı besteci (d. 1894)
11 Kasım 1986 - Fahri Erdinç, Edebiyatçı ve şair (d. 1917)
11 Kasım 1987 - Mustafa Adil Özder, Folklor araştırmacısı, yazar ve şair (d. 1907)
11 Kasım 1990 - Sadi Irmak, Tıp doktoru, siyasetçi ve Başbakan (d. 1904)
11 Kasım 1990 - Yannis Ritsos, Yunan şair (d. 1909)
11 Kasım 1997 - Özcan Başkan, Akademisyen, dil bilimci ve yazar (d. 1929)
11 Kasım 2004 - Yaser Arafat, Filistin lideri (d. 1929)
11 Kasım 2005 - Mustafa Akkad, Suriye asıllı Amerikalı yönetmen (d. 1930)
11 Kasım 2005 - Peter F. Drucker, Avusturyalı yönetim bilimci, yazar ve sanatçı (d. 1909)
11 Kasım 2007 - Delbert Mann, Amerikalı yönetmen (d. 1920)
11 Kasım 2008 - Mustafa Şekip Birgöl, Asker ve İstiklal Savaşı'nın yaşayan son gazisi (d. 1903)
11 Kasım 2009 - Hikmet Şahin, İş adamı, siyasetçi ve eski Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı (d. 1950)
11 Kasım 2010 - Mehmet Gülcegün, Siyasetçi (d. 1947)
11 Kasım 2011 - İstemi Betil, Sinema, tiyatro, dizi oyuncusu ve seslendirme sanatçısı (d. 1943)
11 Kasım 2012 - Kemal Ermetin, Yayımcı ve yazar (d. 1956)
11 Kasım 2013 - Atilla Karaosmanoğlu, Siyasetçi (d. 1932)
11 Kasım 2014 - Carol Ann Susi, Amerikalı aktris (d. 1952)
11 Kasım 2014 - Vügar Haşimov, Azeri satranç oyuncusu (d. 1986)
11 Kasım 2016 - Robert Vaughn, Amerikalı oyuncu (d. 1932)
11 Kasım 2019 - Mümtaz Soysal, Akademisyen, hukukçu ve siyasetçi (d. 1929)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Çarşamba.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?