Türk Lirası'nda 2 yılın en hızlı yükselişi

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Bugün 10 Kasım.
Bugün Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü sonsuzluğa uğurlayışımızın 82. yıldönümü.
Saygıyla, sevgiyle ve özlemle anıyorum.
Ruhu şad olsun.
Yeri dolmadı, dolmayacak.

Bugün sizlerle Ata’mızla ilgili bir anı paylaşmak istiyorum güne başlarken:
Öğretmenler  Ankara'da bir toplantı yapmışlar, bu toplantıya iki-üç hanım öğretmen de katılarak salonda ayrı bir yere oturmuşlardı.
Hanım öğretmenlerin toplantıya gitmelerini hoş görmeyen TBMM'nin sarıklıları Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e şikayete gitmişler. Atatürk kızarak:
''Kimmiş Öğretmenler Derneği Başkanı? Çağırın onu!''demiş.
Mazhar Müfit birkaç dakika sonra içeri girince gürleyen bir sesle ona çıkışmış:
''Siz öğretmenler toplantıda ne yapmışsınız? Ne ayıp şey bu?'' 
Mazhar Müfit şaşırmış kalmış. Gazi'den bu hareket mi beklenirdi? Sarıklılar savaş kazanmış komutan edasında gülmekteymiş. Sarıklılar neşe içinde iken, Gazi'nin sesi aynı tonda devam etmiş:
''Olur şey değil,olur şey değil!"

Mazhar Müfit hâlâ ayakta ve hâlâ ne diyeceğini şaşırmış bir halde cevap vermeye çalışmış;
''Efendim vallahi...''
Mustafa Kemal Atatürk aynı tonda devam etmiş:

''Bırak bırak, ben hepsini biliyorum; toplantıya öğretmen hanımları da çağırdınız. Fakat onları niye ayrı sıralara oturttunuz ? Sizin kendinize mi güveniniz yok, yoksa Türk hanımlarının faziletine mi ? Bir daha öyle ayrılık gayrılık görmeyeyim, anladınız mı?''

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:
“Ben, manevi miras olarak hiçbir nass-ı katı, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım, bilim ve akıldır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse manevî mirasçılarım olurlar.” demiş Mustafa Kemal Atatürk...
Akıl ve ilmin rehberliği yerine dini rehber edinenlere gelsin.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:
"Karnabahar haşlarken haşlama suyuna 1 tatlı kaşığı un dökün. Un, karnabaharın o dayanılması zor kokusunu önleyecektir."
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:
"Eğer bir akrebin üzerine likör dökerseniz, akrep delirecek ve kendini sokacaktır."

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Türk Lirası'nda 2 yılın en hızlı yükselişi
Dolar/TL kuru Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda yaşanan başkanlık değişimi, ABD'de Biden'ın yarışı önde tamamlaması ve Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak'ın istifa haberleri sonrasında yeni haftaya sert düşüşle başladı.

Hafta sonu gerçekleşen yoğun haber akışının ardından Dolar/TL Asya piyasalarındaki sığ işlemlerde 8,3790 seviyesinden işlem görmeye başladı. Öğle sonrası işlemlerde düşüşün yüzde 5'e yaklaşmasıyla birlikte kur 8.08'in altını gördü.

AK Parti Sözcüsü Çelik, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifa paylaşımına ilişkin, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde göreve getirme, görevden alma, istifayı kabul edip etmeme Cumhurbaşkanlığı makamının takdirindedir. Sayın Cumhurbaşkanımız kendi takdirini, uygun gördüğü şekilde kamuoyuyla paylaşacaktır" dedi.
Çelik, "Devletimizde herhangi bir çarkın işlemediğine dair bir durum yok. Devlet gayet güçlü bir şekilde yoluna devam etmektedir." diye konuştu.
AK Parti Sözcüsü Çelik, ABD Başkanlık seçimlerine ilişkin, Türkiye'nin resmi sonuçlar açıklandıktan sonra kazananı tebrik edeceğini söyledi.

Babacan: İstifa değil, iflas açıklandı
Partisinin Bilecik 1. Olağan Kongresi’nde konuşan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Hazine Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasıyla ilgili, “Dün gece sosyal medya üzerinden istifa değil, iflas açıklanmıştır” ifadesini kullandı.
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Partisinin Bilecik 1. Olağan Kongresi’nde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Babacan, “Demokrasiyi, hukuku, insan haklarını askıya alanlar; saatlerdir devleti de askıya almıştır. Dün gece yapılan açıklama bir istifa açıklaması değil, bir iflas açıklamasıdır. Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi dün gece sosyal medya üzerinden iflasını açıklamıştır” dedi. Babacan, Albayrak’ın istifasını görmeyen AKP medyasını ise, “Hem ekonominin hem de basın özgürlüğünün durumu içler acısı” sözleriyle eleştirdi.

Korona haberlerine gelince:
Türk Tabipleri Birliği (TTB), Ankara'da görev yapan kulak, burun, boğaz uzmanı doktor Salim Akın'ın Covid-19 nedeniyle vefat ettiğini duyurdu.

İstanbul'da çalışan Üroloji Uzmanı Dr. Mesut Cem İlkin ve eczacı Hüseyin İlhami Okatan Covid-19'dan yaşamını yitirdi.

Anket şirketi Optimar Araştırma A.Ş Başkanı Hilmi Daşdemir koronavirüse yakalandı.

Yalova Valisi Muammer Erol'un koronavirüs testi pozitif çıktı.

Beşiktaş Kulübü, üç futbolcusu ile bir personelinin Covid-19 testinin pozitif çıktığını açıkladı.

 Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'in Covid-19 test sonucunun pozitif çıktığı açıklandı.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

***

“Günün Şairi” olarak 129 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Fransız şair Arthur Rimbaud’u seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Arthur Rimbaud, 20 Ekim 1854'te Fransa'nın kuzeyindeki Ardenler bölgesinde, Charleville kasabasında, Bourbon Sokağı 73 numaralı evde doğdu. Asıl adı Jean Nicholas Arthur Rimbaud'dur. Subay olan babası Frédéric, annesi Vitalie'yi genç yaşta terk etti. Vitalie Cuif (Rimbaud)'un Roche kenti yakınlarında çiftlik sahibi olan varlıklı bir aileden geliyordu. İlk doğan çocuklarına babanın adı olan Frédéric ismi kondu. Ailenin ikinci çocuğu Arthur, üçüncü çocuğu annesiyle aynı adı paylaşan Vitalie, dördüncü çocuğu Rimbaud'un hayatında önemli rolleri olan Isabelle'dir.

Annenin genç yaşta eşinden ayrılmasının baskısıyla yaşayan Rimbaud 8 yaşında laik bir eğitim sistemi olan Rossat Okulu'na verildi. Daha sonra Sous Les Alleés sokağına taşındılar ve annesi tarafından dini eğitim de verilen Charleville Koleji'ne verilddi. Din dersleri ve Latincesi oldukça iyi olan Rimbaud'a okulda "küçük pis yobaz" adı takılmıştır. Öğretmeni Ariste Lheriter'in destekleri üzerine yazdığı şiire daha çok özendi. O sıralarda Çağdaş Parnasse dergisini okudu, Théophile Gauiter, Théodore de Banville, Léon Dierx ve Paul Verlaine gibi şairlerin şiirleriyle tanıştı. Charleville'de düzenlenen geleneksel edebiyat yarışmasında birinci oldu.

"Öksüzlerin Yılbaşı Armağanları (Les Etrennes des Orphelins)" adlı şiirini "Revue Pour Tous" dergisine gönderdi. Bilinen ilk yazılı şiiri budur. George Izambard ile tanışıp, fikirlerinden etkilendi. Ofelya, Demirci, İzlenim, Güneş ve Ten gibi şiirleri bu döneme rastlar. Bu sırada çıkan Paris Komünü ayaklanması ve Prusya-Fransa savaşı siyasi çizgisini de belirlemiş oldu. Paris'te çıkan La Charge gazetesinde "Üç öpücük" şiiri yayınlandı. Çok başarılı bir öğrenciydi. Daha çocuk yaşta şiir yarışmasında birincilik elde edecek kadar iyi Latince biliyordu. Sessiz, sakin bir yapısı vardı; pek konuşmazdı. Bu nedenle arkadaşları tarafından dışlandı. O ise zaten her şeyin, içinde yaşadığı o dünyanın çok dışındaydı. Şiir yarışmasında ödül olarak kazandığı gümüş saati satıp Paris trenine bindi. Madem şairdi, sanatçıydı, “kâhin”di; Paris’te olmalıydı. Gitti; sefahatin de, sefilliğin de dibine vurup evine geri döndü. Henüz 16 yaşındaydı. 17 yaşındayken edebiyat öğretmeni Georges Izambard’a gönderdiği, edebiyat tarihine “Kâhin’in Mektupları” olarak geçen mektuplarında; “Je est un autre”, yani “Ben, bir başkasıdır” dedi. Bu cümle “Ben’im benim tanrımdır” anlamına da geliyordu. Yaşı küçüktü, ama ne yaptığını biliyordu. Şair arkadaşı Paul Demeny’e yazdığı mektupta, daha 17’sinde; “Gerçek şair ateşi çalmasını bilendir” demiş, Verlaine ve Baudelaire dışındaki tüm şairlerin üstünü çizmişti. Bundan sonra savaş ortamında 2 kere daha evden kaçmasına rağmen, perişan hallerde hep geri döndü. Bu sırada Paris'in meşhur kafelerinde şiirler yazıp, çağın sanatı, siyaseti hakkında tartışmalara katılıp absint içip, afyon yutmaya başladı. En son evden kaçışında, mektup ve şiirle dostluğunu pekiştirdiği dostu Verlaine'nin evine sığındı. Bundan sonraki dönemde yazdığı şiirler olgunluk dönemine ulaştı. 1873'te ilk şiir kitabı "Cehennemde Bir Mevsim (Une Saison En Enfer)" yayımlandı. Şiir ve Verlaine onu Paris’e bağımlı kılıyordu. Bu büyülü şehrin sanat ortamında Theodore de Banville ve Victor Hugo ile tanıştı. Bu iki büyük isim onu “Küçük Shakespeare” olarak adlandırdı. O ise zaten bunu biliyordu; sözcüklerin simyasını çözmüştü. Paris’in en önemli şairlerinin katıldığı toplantılarda, “Yazdıklarınız bir boka benzemiyor, küçük ve aptal bir kızın mızmızlanması gibi” diyerek ortalığı ayağa kaldırıyordu. Verlaine'nin eşiyle arasının açılması ve Rimbaud ile eşcinsel ilişkilerinin başlamasıyla; Fransa'da dışlanan ikili Almanya ve Belçika seyahatlerine başladılar. Verlaine, Rimbaud'u Brüksel'de bir tabanca kurşunu ile yaralamasının ardından, eşcinsel ilişkileri yüzünden başları belaya girdi. Verlaine kürek mahkûmu olarak hapse atıldı, Rimbaud ise serbest kaldı. 1875'te son kez görüşmelerinden sonra bir daha asla görüşmediler. Bu tarihten sonra da şiir yazmayı bıraktı.

1878'de Marsilya'dan İskenderiye'ye geçti ve bir süre Kıbrıs Larnaka'da Rum, Türk ve Araplara çevirmenlik yaptı. Buradaki şirketin kapanmasıyla Afrika'ya gitti. Habeşistan Harrar bölgesinde, Mısır'ın işgal altında olmasından faydalanıp; kahve, fildişi, deri, ıtır ve zamk üretimi yapan Vianney Bardey firmasında işe başvurdu. Asistanlığın yanı sıra silah tüccarlığına başladı ve bu işlerden çok para kazandı. Afrika'da geçirdiği günlerde dinini İslam olarak değiştirdiği söylentisi olsa da, somut bir delil yoktur. Daha sonra kalçasında oluşan bir şişlik ve yarayla hastaneye yattı, teşhis Kalça Neoplazması (bir çeşit kalça kanseri) idi. Bu yüzden bir bacağı kesildi. 21 Mayıs'ta annesine yazdığı mektupta hastalığından sinovit, hidrartroz, eklem ve kemik hastalığı olarak bahsetmiştir. Bu sırada asker kaçağı olarak arandığı için hasta haliyle zor günler yaşadı. Sadece "Jean Rimbaud" ismini kullandı ve kayıtlarda ismi bu şekilde geçti. Aşırı morfin tüketimi ve kanserin yayılması ölümünü hızlandırdı. 10 Kasım 1891'de henüz 37 yaşındayken Fransa Marsilya'da hayata veda etti.

Rimbaud'un 10 yılı aşkın çetin çalışmasının toplam ürünü 36.000 altın Franktı. 8 yıl yanında hizmetkarlığını yapan Camii'ye 10.000 Frankının verilmesini Isabelle'e vasiyet etmiştir. Marsilya Conception Hastanesinin avlusunda şöyle bir levha vardır:
"Aden'den gelen şair JEAN ARTHUR RIMBAUD yeryüzü serüveninin son bölümünü 10 Kasım 1891'de BURADA tamamladı."

Sosyalistler, Paris Komünü ile siyasal devrim yaparken o, yazdıklarıyla Fransız ve hatta dünya şiirinde devrim yapıyordu. Yazdıkları öncülü olmayan şeylerdi; çağının çok önündeydi. Sesi kimseye benzemiyordu. Henüz 16 yaşında yazdığı şiirlerde bile her şeyi yıkacağını söyleyen bir uğultu, bir sarsıntı vardı. Gelenekseli yıktı; modern şiiri kurdu ve sustu. Tıpkı Mallarme’nin dediği gibi “O, nedensiz tutulmuş bir göktaşıydı, tek başına yanıp söndü”.

Verlaine ve Rimbaud arasında yaşanan aşk 1995 yapımlı "Tutkunun Şairleri" filminde ele alınmıştır.

KİTAPLARI:
Esrik Gemi (1871)
Cehennemde Bir Mevsim (1873)
Illuminations (1874)

Sizlerle iki şiirini paylaşarak değerli şairi anmak istiyorum:

EN YÜKSEK KULENİN TÜRKÜSÜ
Sevdalar çağı dönsün,
Dönsün geri gelsin

Ah nasıl dayandım nasıl da
Unutamam artık dünyada,
Nice korkular kaygılardı
Uçup gitti göklere.
Bir belâlı susuzluk
Karartıyor damarlarımı.

Sevdalar çağı dönsün,

Dönsün geri gelsin.

Bir çayır gibi tıpkı
Unutulmuş bir kıyıda,
Karamukların, gülüklerin
Boyatıp çiçek açtığı,
O yabanıl uğultusunda
Korkunç pis sineklerin.

Sevdalar çağı dönsün,
Dönsün geri gelsin.

KIR TANRISININ BAŞI
İçinde öpücükler uyuyan
Görkemli çiçeklerle donanmış,
Yaprakları nakış gibi oyan
Mücevher kutusu, altın bir baş

Beyaz dişleriyle, Kır Tanrısı
Kırmızı çiçekleri otluyor
Ağzında şarap ve kan tortusu
Bakıp bakıp gülmekten çatlıyor.

Kaçtı arasından yaprakların,
Yüreğinde korkunç kahkahanın
Ürpertisi, düşünüyor, şaşkın
Altın öpücüğü ormanın.

#ArthurRimbaud


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:
10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası
Atatürk Haftası, 10 Kasım 1938 günü saat 09.05’te yaşamını yitiren Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına düzenlenen; onun yurtseverliği, inkılap ve ilkelerinin anlatıldığı, radyo ve televizyonda Atatürk’ün konuşmalarının kendi sesinden dinletildiği, Atatürk’le ilgili filmlerin gösterildiği haftadır. Her yıl 10-16 Kasım tarihleri arasına karşılık gelir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, övgüye değer birçok üstün meziyeti şahsında toplamış büyük bir fikir ve devlet adamıdır. İleri görüşlülüğü, irade ve cesareti, azim ve kararlılığı ile de dünya tarihinin unutulmaz komutanları arasında yerini almış, askeri bir dehadır. Milleti için sayısız hizmetinin yanında, dünya barışını ve insanlık idealini daima ön planda tutmuş; bu yönüyle de tüm insanlığın saygısını kazanmıştır. Atatürk, sadece Türk Milletinin değil, dünyanın bütün mazlum milletlerinin sevgi ve takdirine mazhar olmuş, geleceği aydınlatan fikirleri ve dünya görüşü ile yüzyılın yetiştirdiği bir dahi olarak tarihe geçmiştir. Bugün hepimize düşen ortak görev yine yıllar önce Atatürk’ün de ifade ettiği gibi “Ulusal değerlere, bilince, Cumhuriyet’e sahip çıkmak, Çanakkale’yi, Kurtuluş Savaşı’nı kazanan ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmak” olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu, milletimizin unutulmaz lideri, büyük komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, O’nun şahsında dava ve silah arkadaşlarını, istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını bir kez daha saygı, rahmet ve şükranla anıyorum.
 
Kırklareli'nin Kurtuluş Günü:
10 Kasım 1922 tarihi Kırklareli ilinin Türk ordusu tarafından düşman işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Kırklareli'nin 98. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

10 Kasım 1444 - Varna Muharebesi: Kral I. Ulászló komutasındaki Haçlı Ordusu ile II. Murat önderliğindeki Osmanlı Ordusu arasında, bugünkü Bulgaristan'ın Varna şehri yakınında yapılan savaş, Osmanlı'nın galibiyetiyle sonuçlanmıştır.
10 Kasım 1775 - ABD Deniz Piyadeleri adı verilen askeri hizmet birimi, ABD Deniz Kuvvetleri bünyesinde kuruldu.
10 Kasım 1908 - Kız çocuklarının eğitimi için çalışacak olan Cemiyet-i Hayriye-i Nisvaniye, Selanik'te Zekiye Hanım tarafından kuruldu.
10 Kasım 1918 - Darülbedayi'ye ilk kız öğrenciler alındı. Öğrencilerin adları: Bedire, Memduha, Beyza, Refika ve Afife (Jale).
10 Kasım 1922 - Osmanlı padişahı VI. Mehmet Vahdettin, son Selamlık törenine katıldı.
10 Kasım 1922 - Kırklareli düşman işgalinden kurtuldu.
10 Kasım 1924 - Halk Fırkası'ndan istifa eden milletvekillerinin kuracağı partinin adının "Cumhuriyet Fırkası" olacağı haberi üzerine Halk Fırkası'nın adı Cumhuriyet Halk Fırkası olarak değiştirildi.
10 Kasım 1928 - Michinomiya Hirohito, Japonya'nın 124. İmparatoru olarak taç giydi.
10 Kasım 1938 - Kurtuluş Savaşı'nın önderi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye saati ile 9.05'te Dolmabahçe Sarayı'nda, 57 yaşındayken hayata gözlerini yumdu. Türkiye'de ulusal yas ilan edildi.
10 Kasım 1940 - Walt Disney, FBI'ın Los Angeles ofisi için muhbirlik yapmaya başladı. Görevi Hollywood'daki Amerikan aleyhtarı olduğunu düşündüğü kişileri ihbar etmekti.
10 Kasım 1944 - Müttefikler, Arnavutluk'ta Enver Hoca liderliğindeki Hükûmeti tanıdı.
10 Kasım 1951 - ABD'de, ilk kez Atlantik ve Pasifik sahilleri arasında doğrudan telefon bağlantısı hizmeti başladı.
10 Kasım 1953 - Atatürk'ün naaşı, Cumhurbaşkanı Celâl Bayar'ın ve halkın katıldığı görkemli törenle Anıtkabir'e nakledildi.
10 Kasım 1961 - Stalingrad'ın ismi Volgagrad olarak değiştirildi.
10 Kasım 1965 - Çin'de "Kültür Devrimi" başladı.
10 Kasım 1969 - Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 31’inci yılı münasebetiyle, "Türkiye'nin Kalbi Ankara" adlı Sovyetler Birliği yapımı belgeselin TRT'deki gösterimi sırasında yayın, "Komünizm propagandası yapılıyor" gerekçesiyle apar topar kesildi.
10 Kasım 1970 - Sovyetler Birliği'ne ait Ay aracı Lunokhod 1 fırlatıldı. Araç Dünya dışında bir zeminde uzaktan kumanda ile hareket ettirilen ilk robottu.
10 Kasım 1975 - Portekiz, 16. yüzyıldan beri sömürgesi olan Angola'ya özgürlüğünü verdiğini açıkladı.
10 Kasım 1989 - Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov, istifa etmek zorunda kaldı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

10 Kasım 1483 - Martin Luther, Protestan Reformu'nun lideri (ö. 1546)
10 Kasım 1697 - William Hogarth, İngiliz ressam (ö. 1764)
10 Kasım 1730 - Oliver Goldsmith, İrlandalı yazar ve şair (ö. 1774)
10 Kasım 1759 - Friedrich von Schiller, Alman yazar (ö. 1805)
10 Kasım 1835 - Teodor Kasap, Rum kökenli Osmanlı gazeteci, yazar ve çevirmen (ö. 1897)
10 Kasım 1880 - Jacob Epstein, Britanyalı ve Amerikalı heykeltıraş (ö. 1959)
10 Kasım 1887 - Arnold Zweig, Alman yazar (ö. 1968)
10 Kasım 1888 - Andrei Tupolev, Rus uçak tasarımcısı (ö. 1972)
10 Kasım 1895 - Jack Northrop, Amerikalı uçak üreticisi (ö. 1981)
10 Kasım 1914 - Edmund Conen, Alman futbolcu (ö. 1990)
10 Kasım 1918 - Ernst Otto Fischer, Alman kimyacı ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (ö. 2007)
10 Kasım 1919 - Mikhail Timofeevich Kalashnikov, Rus silah tasarımcısı ve mucit (ö. 2013)
10 Kasım 1920 - Maurice Clavel, Fransız yazar, filozof ve gazeteci (ö. 1979)
10 Kasım 1925 - Richard Burton, İngiliz aktör (ö. 1984)
10 Kasım 1927 - Vedat Ali Dalokay, Politikacı ve eski Ankara Belediye Başkanı (ö. 1991)
10 Kasım 1928 - Ennio Morricone, İtalyan besteci.
10 Kasım 1932 - Roy Scheider, Amerikalı sinema oyuncusu (ö. 2008)
10 Kasım 1932 - Necmettin Hacıeminoğlu, Dil bilimci ve yazar (ö.1996)
10 Kasım 1938 - Ogün Altıparmak, Eski millî futbolcu, spor yazarı ve menajer.
10 Kasım 1939 - Russell Means, Amerikalı aktivist, oyuncu ve yazar (ö. 2012)
10 Kasım 1944 - Kemal Sunal, Sinema ve tiyatro oyuncusu (ö. 2000)
10 Kasım 1946 - Fikret Kızılok, Besteci ve müzik yorumcusu (ö. 2001)
10 Kasım 1947 - Beşir Cemayel, Lübnan Devlet Başkanı (ö. 1982)
10 Kasım 1948 - Nur Serter, Akademisyen ve siyasetçi.
10 Kasım 1949 - Mustafa Denizli, Eski futbolcu ve teknik direktör.
10 Kasım 1956 - Memduh Abdülalim, Mısırlı oyuncu (ö. 2016)
10 Kasım 1957 - Zafer Çağlayan, İş adamı ve siyasetçi.
10 Kasım 1959 - Sahrap Soysal, Yemek uzmanı ve yazar.
10 Kasım 1960 - Neil Gaiman, İngiliz yazar.
10 Kasım 1963 - Tanju Çolak, Eski millî futbolcu ve menajer.
10 Kasım 1966 - Vanessa Angel, İngiliz sinema ve dizi oyuncusu.
10 Kasım 1969 - Jens Lehmann, Alman kaleci.
10 Kasım 1969 - Ellen Pompeo, Amerikalı oyuncu.
1977 - Brittany Murphy, Amerikalı aktris ve seslendirme sanatçısı
10 Kasım 1982 - Ahmet Kural, Sinema ve dizi oyuncusu.
10 Kasım 1985 - İnanç Konukçu, Oyuncu.
10 Kasım 1986 - Josh Peck, Amerikalı aktör.
10 Kasım 1986 - Samuel Wanjiru, Kenyalı atlet (ö. 2011)
10 Kasım 1990 - Mireia Belmonte Garcia, İspanyol yüzücü.
10 Kasım 1992 - Anne Dsane Andersen, Danimarkalı kürekçi.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

10 Kasım 893 - Theofano, Bizans İmparatoru VI. Leon'un ilk karısı.
10 Kasım 1284 - Brabantlı Siger, felsefeci, rahip (d. 1240)
10 Kasım 1549 - III. Paulus, Papa (d. 1468)
10 Kasım 1605 - Safiye Sultan, Osmanlı padişahı III. Murad'ın eşi (d. 1550)
10 Kasım 1848 - Kavalalı İbrahim Paşa, Mısır ve Sudan Valisi (d. 1789)
10 Kasım 1891 - Arthur Rimbaud, Fransız şair (d. 1854)
10 Kasım 1938 - Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı (d. 1881)
10 Kasım 1981 - Abel Gance, Fransız yönetmen, oyuncu ve yazar (d. 1889)
10 Kasım 1982 - Leonid Brejnev, Sovyetler Birliği lideri (d. 1906)
10 Kasım 1983 - Osman Yüksel Serdengeçti, Siyasetçi ve gazeteci (d. 1917)
10 Kasım 1984 - Emin Kalafat, Türk siyasetçi ve eski Gümrük ve Tekel Bakanı (d. 1902)
10 Kasım 1992 - Chuck Connors, Amerikalı oyuncu (d. 1921)
10 Kasım 2000 - Jacques Chaban-Delmas, Fransız siyasetçi, Başbakan ve Meclis Başkanı (d. 1915)
10 Kasım 2001 - Ken Kesey, Amerikalı yazar (d. 1935)
10 Kasım 2003 - Canaan Banana, Zimbabveli politikacı ve Devlet Başkanı (d. 1936)
10 Kasım 2004 - Şeref Görkey, Futbolcu ve teknik direktör (d. 1914)
10 Kasım 2005 - Helmut Schmidt, Almanya Başbakanı (d. 1918)
10 Kasım 2006 - Jack Palance, Amerikalı sinema oyuncusu (d. 1919)
10 Kasım 2007 - Norman Mailer, Amerikalı yazar ve Pulitzer Ödülü sahibi (d. 1923)
10 Kasım 2008 - Miriam Makeba, Güney Afrikalı şarkıcı ve sivil haklar eylemcisi (d. 1932)
10 Kasım 2009 - Robert Enke, Alman futbolcu (d. 1977)
10 Kasım 2010 - Dino De Laurentiis, İtalyan film yapımcısı (d. 1919)
10 Kasım 2018 - Erdoğan Karabelen, Eski millî basketbolcu ve atlet (d. 1935)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Salı.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?