İzmir'den acı haber. Can kaybı artıyor

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Bugün 2 Kasım.
Bugün canım oğlum Mehmet Ömer Çetinay’ın doğum günü.
“İyi ki doğurmuşum seni aşkım.
Ve iyi ki benim oğlum olmayı seçmişsin.
Daha nice mutlu, huzurlu, keyifli, başarılı yıllar diliyorum sana.
Umarım birlikte olacağımız uzun yıllar vardır önümüzde.
Doğum günün kutlu olsun canım oğlum”

Şimdi biraz gülümseyelim güne başlarken:

Savcı üç cesedi incelemek üzere morga gelmiş. Birinci ceset sırıtıyormuş. Savcı nedenini sormuş. "Milli piyangoda büyük ikramiyeyi kazandı, sevincine dayanamadı, kalp krizi geçirdi ve öldü" demişler.
İkinci ceset de sırıtıyormuş. Savcı yine nedenini sormuş:
- “Bu neden sırıtıyor?”
- “Bu da çocuk sahibi olduğu an sevinçten kalbine yenik düştü” diye açıklamışlar.
Üçüncü ceset Temel`in kömür halindeki cesediymiş. Savcı bakmış, o da sırıtıyor.
- “Bu neden öldü?” deyince:
- “Efendim!” demişler, “Buna yıldırım çarptı.”
- “Peki neden sırıtıyor?”
- “Fotoğrafını çekiyorlar sanmış.”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Çiçekler açar elbet, mühim olan beklemektir.” demiş #KüçükPrens...
Bekleye bekleye ağaç olduk ya, o da ayrı bir konu işte.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Evinizde bir kapı, pencere ya da benzer bir şey gıcırtı mı yapıyor? Bir dilim salatalık alıp gıcırtı yapan yerlere sürtün. Tabii sürtünme yapan yerlere, menteşenin dışına değil. Gıcırtı kesilecektir.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Bir hipopotam ağzını, içine 1.20-1.30 m. uzunluğunda bir çocuğu sığdıracak kadar açabilir.”miş.

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
İzmir'den acı haber! Can kaybı artıyor.
İzmir depreminde hayatını kaybedenlerin sayısının 55'e yükseldi. Yaralı sayısı ise 896 olarak açıklandı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İzmir'de ağır hasarlı 26 binanın acil olarak yıkılacağını söyledi.

Geçen cuma günü saat 14.51’de İzmir’de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki deprem sonrası arama-kurtarma çalışmaları sürüyor. Bayraklı ilçesini enkaza çeviren ilk depremin ardından toplam 812 artçı sarsıntı meydana geldi. Artçı sarsıntıların 40’ının büyüklüğü 4’ün üzerinde…

Bugün saat 10.05’te merkez üssü Kuşadası Körfezi olan 4.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. AFAD, depremde hayatını kaybedenlerin sayısını 55 olarak açıkladı. Yaralı sayısı ise 896. Üç ağır sekiz kişinin ise yoğun bakımda olduğu öğrenildi.

AFAD Koordinasyon Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, şunları söyledi:

– 17 binadan dokuzunda çalışmalar tamamlandı. Sekiz binada arama-kurtarma çalışmaları sürüyor. Doğanlar Apartmanı, Yağcılar Apartmanı, Emrah Apartmanı (iki bina), Rıza Bey Apartmanı, Yılmaz Erberk Apartmanı, Barış Sitesi (iki bina)…

– 2 bin 76 arama-kurtarma personeli çalışmalarını sürdürüyor. 1000’e yakın hasar tespit uzmanı sahada görev yapıyor.

– Tsunami sonrası 19 tekne battı, 23 tekne kurtarıldı.

Bornova’da dört ağır hasarlı bina, bir orta hasarlı bina; Bayraklı’da altı yıkık bina, yedi acil yıkılacak bina ve dokuz bina ağır hasarlı, üç bina da orta hasarlı olarak tespit edilmiş durumda. Seferihisar’da herhangi bir yıkık ağır hasarlı binamız yok.

– 3 bin 880 çadır kurulacak, bin 500’e yakını kuruldu. Hasarlı binalar hariç bölgede elektrik ve doğalgaz kullanımı başladı.

İzmir'de kiralık ev fiyatları yüzde 25 zamlandı!
İzmir’de yaşanan depremin ardından kiralık evlere taleplerin artması üzerine, fırsatçılar kiraları yüzde 25 oranında artırdı. Sosyal medyada paylaşılan bir görüntüyle ortaya çıkan durum, bu kadar da olmaz dedirtti.

22 Ekim 2020 tarihinde 2 bin 100 lira olan kira bedeli, sadece 9 gün sonra depremin etkisiyle 2 bin 650 liraya çıkarıldı. Kısa sürede yayılan bu görüntüyle ortaya çıkan fırsatçılık, 17 Ağustos 1999 depreminde bir şişe suyu bile astronomik fiyatlarla satan esnafları hatırlattı.

Yorum: Bu fırsatçılar bitmezse ülke olarak biz biteceğiz sonunda.
 
Korona haberlerine gelince:
Ünlü sunucu İkbal Gürpınar'dan flaş haber!
Ünlü sunucu İkbal Gürpınar, Coronavirus nedeniyle yoğun bakıma alınmıştı. Babası ve eniştesini geçtiğimiz günlerde kaybeden Gürpınar'ın annesi de yoğun bakımdaydı. Ünlü sunucunun son durumunu oğlu Alper Gürpınar sevenleriyle paylaştı.

Dün sunucu İkbal Gürpınar'ın sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, "Oğlu Alper olarak annemin sayfasından yazıyorum. Annem İkbal Gürpınar, corona sebebiyle yoğun bakımda tedavi görmektedir. Dualarınızı bekleriz" mesajı paylaşıldı.

Alper Gürpınar, bugün annesinin sağlık durumu hakkında yeni bilgi verdi. İlkbal Gürpınar'ın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, 'Oğlu Alper Gürpınar olarak, annemin sayfasından siz sevenlerini bilgilendirmek istedim. Annem İkbal Gürpınar’ın durumu daha iyiye gitmektedir. Önlem amacıyla yoğun bakımda tedavisine devam edilmektedir. Güzel dualarınız için çok teşekkür ederiz' mesajı paylaşıldı.

Üç dönem AKP’de milletvekilliği yapan anayasa hukukçusu Prof. Dr. Burhan Kuzu hayatını kaybetti.
Covid-19'a yakalanan anayasa hukukçusu ve AKP eski milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu vefat etti.
Oğlu Süleyman Kuzu, “Babam yaklaşık iki haftadır İstanbul'da özel bir hastanede koronavirüs tedavisi görüyordu. Bu sabah kaybettik. Son dönemde sürekli toplantılar yapıyordu. Ne zaman nasıl bulaştığını bilmiyoruz. Bugün Fatih Camii'nde ikindi namazına müteakip kılınacak cenaze namazından sonra defnedeceğiz” dedi.

Koronavirüsten hayatını kaybeden AKP’li eski vekil ve Anayasa Komisyonu eski Başkanı Burhan Kuzu’nun daha önce yaklaşık 7 ay önce Twitter’da yaptığı korona paylaşımı yeniden gündem oldu. Kuzu, 23 Mart tarihinde yaptığı paylaşımda koronavirüsün ‘sosyal medya abartması’ olarak nitelemişti.
Burhan Kuzu, yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullanmıştı:
“Ebola 1976’da 13 bin; Sars 2002’de 8 bin; Mers 2012’de 858; Domuz gribi 2009’da 8238 can aldı. Aslında yakalanan kişiler ile ölenlerin oranı Covid-19’dan daha fazla. Daha çabuk yayılıyor, ama daha az öldürücü. Peki neden dünya diken üstü? Sosyal medyanın abartısı dışında bir şey mi var?”


Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

“Günün Yazarı” olarak 70 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız George Bernard Shaw’ı seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

George Bernard Shaw, 26 Temmuz 1856 tarihinde Dublin, İrlanda’da dünyaya gelmiştir. Oyun yazarı olarak ünlenen yazar, altmıştan fazla oyuna imza atmıştır. 1925'te Nobel Edebiyat Ödülü'nü, 1938'de de “Pygmalion” ile Oscar'ı alarak, bu iki ödülü de alabilen ilk insan olmuştur. Sosyalizm ve kadın haklarının koyu bir savunucusuydu. Vejetaryen olmasının yanında, hayatı boyunca içki ve sigaradan da kaçınmıştır. Ayrıca resmi eğitime de karşı çıkmıştır. Shaw, ağaç budarken merdivenden düştükten sonra oluşan yaralarının iyileşmemesi sonucunda olaydan birkaç gün sonra 2 Kasım 1950 tarihinde 94 yaşındayken Hertfordshire, İngiltere’de hayata veda etmiştir.

Shaw; müzik, sanat ve tiyatro eleştirmeni olarak "Corno di Bassetto Mancare" mahlasıyla Wolverhampton Star’da, GBS mahlasıyla Dramatic Review (1885-1886), Our Corner (1885-1886) ve The Pall Mall Gazette’te (1885-1888) yazmıştır. 1895'ten 1898'e kadar, Shaw, Frank Harris’ Saturday Review’da tiyatro eleştirmenliği yapmıştır. Eleştirmen olarak aldığı maaş, ancak geçinebilmesini sağlamıştır. Shaw'un erken gazeteciliği; kitap, sanat ve müzik kritikleriyle geçmiştir. Müzik eleştirilerinden çoğu, tartışmalı Alman besteci Richard Wagner'i över nitelikteydi. Ayrıca, Saturday Review için yaptığı tiyatro eleştirmenliğinde de Norveçli tiyatrocu Henrik Ibsen'i övmüştür.

1879'la 1883 arasında yazdığı beş başarısız romanı da daha sonradan basılmıştır.

Shaw, 1885'te, William Archer'la birlikte ilk oyunu olan Widower's Houses üzerinde çalışmaya başladı. Archer, Shaw'un bir oyun yazamayacağına karar verdiği için (Archer, bu fikrinden daha sonra da vazgeçmemiştir), proje rafa kaldırıldı. Yıllar sonra, Shaw, 1892'de oyunu Archer'sız bitirdi. Gecekondu mahallesi sahiplerini sert bir şekilde eleştiren oyun, ilk defa 9 Aralık 1892'de London Royalty Theatre'da sahnelendi. Shaw daha sonra bu oyuna en kötü eserlerinden biri olduğunu söylese de oyun izleyici buldu.

Shaw'un oyun yazarlığından elde ettiği ilk elle tutulur ticari başarısı Richard Mansfield'in The Devil's Disciple (Şeytan'ın Müridi) (1897) yapımından geldi. Shaw, hayatı boyunca, çoğu uzun olan 63 oyun yazdı. Oyunları, genellikle Londra'dan önce Amerika ve Almanya'da başarı elde etti. Çoğu oyunların Londra yapımları seneler boyunca ertelenmiş olsa da Mrs. Warren's Profession (Bayan Warran'in Mesleği) (1893), Arms and the Man (Silahlar ve Adamlar) (1894), Candida (1894) ve You Never Can Tell (Hiç Söyleyemiyorsun) (1895) gibi oyunları günümüzde hala Londra'da izlenilebilir.

Shaw'un mizah anlayışı - Oscar Wilde'ı dışarıda tutarsak - zamanı için eşsizdi ve yazar genellikle komedileriyle hatırlanmaktadır. Ancak espri kabiliyeti yazarın İngiliz tiyatrosunda yaptığı yenilikleri gölgelememelidir: Victoria Dönemi'nde sahne, boş ve duygusal bir eğlencenin sergileneceği bir yerdi. Shaw, sahneyi; ahlaki, politik ve ekonomik konuların tartışılacağı bir yer haline getirdi ve böylece modern gerçekçi tiyatronun öncülerinden olan Henrick Ibsen'e de borcunu ödemiş oldu.

Shaw'un popülerliği arttıkça oyunları laf kalabalıklarıyla dolmaya başladı. Ancak bu oyunlarının başarısından bir şey götürmedi. Bu dönemdeki bazı oyun örnekleri şunlardır: Caesar and Cleopatra (1898), Man and Superman (1903), Major Barbara (1905) ve The Doctor's Dilemma (1906). 1904'ten 1907'ye kadar, oyunlarından birkaçı Harley Granville-Barker ve J.E. Vedrenne müdürlüğündeki Court Theatre'da sahneye konmuştur. Orada sahneye konan ilk oyunu, John Bull's Other Island (1904), bugün çok ünlü olmasa da King Edward VII'ın bir gösteri sırasında sandalyesini kıracak kadar güldüğünden, zamanında, Londra'da oldukça ses getirmiştir.

1910'lara gelene kadar, Shaw kendini yeterince tanıtabilmiş bir oyun yazarı haline geldi. Fanny's First Play (1911) ve My Fair Lady'ye (1956) kaynaklık edecek olan Pygmalion[4] (1912), Londra seyircisinin önünde uzun seneler oynamıştır. (Oscar Straus'un Arms and the Man (1894) uyarlaması olan The Chocolate Soldier çok popüler olmasına rağmen, Shaw müzikalden nefret etmiştir ve hayatı boyunca da eserlerinin müzikalleştirilmesine izin vermemiştir. Buna Franz Lehar'ın Pygmalion uyarlaması da dahildir. My Fair Lady (Benim Güzel Meleğim) de ancak Shaw'un ölümünden sonra gerçekleştirilebilmiştir.)

I. Dünya Savaşı'yla birlikte, Shaw'un düşünceleri değişmeye başladı. Shaw, savaşa tamamiyle karşıydı ve bu hem halk tarafından hem de çevresi tarafından hoş karşılanmadı. Savaş sonrasında yayınlanan ilk uzun oyunu Heartbreak House'tu (1919). Yeni bir Shaw ortaya çıkıyordu: zeka aynıydı, ancak onun insanlığa inancı görülebilir ölçüde azalmıştı.

Shaw daha önce sosyalizme doğru demokratik bir hareketi desteklemişti, ancak savaştan sonra güçlü ama zararsız adamlar tarafından yönetilen hükûmette daha çok umut buldu. Bu, bazen, onu Stalin, Hitler ve Mussolini gibi totaliter önderlerin kusurlarını göremez hale getiriyordu.

1921 tarihinde, Shaw, Back to Methuselah'ı (Methuselah'ın Ardı) tamamladı. Devasa, beş oyundan oluşan bu eser, Cennetin Bahçelerinden binlerce yıl geleceğe kadar olan bir zamanı kapsamaktadır. Shaw, bu eseri bir başyapıt olarak değerlendirse de birçok eleştirmen onun gibi düşünmüyordu.

Bir sonraki oyunu olan Saint Joan (1923) ise genellikle onun en iyi oyunlarından biri olarak kabul edilir. Shaw, Jeanne d'Arc hakkında bir şeyler yazmayı uzun süre düşünmüştür ve bir azize ilan edilmesi Shaw'u harekete geçrimiştir. Oyun, Shaw'a uluslararası anlamda bir başarı kazanmıştır. Çoğu kişi, Nobel Edebiyat Ödülü'nü sırf bu oyunu yüzünden aldığını düşünmektedir. Shaw, ömrünün sonuna kadar oyunlar yazmaya devam etti, ancak çok azı eski eserleriyle kıyaslanılabilir derecedeydi.

"The Apple Cart" (1929) her hâlde daha sonraki döneminin en ünlü eseridir. Daha sonra yazdığı, "Too True to Be Good" (1931), "On the Rocks" (1933), "The Millionairess" (1935) ve Geneva (1938) gibi oyunlar, düşüşü için verilen örnekler arasındadır. Shaw'un son bitmiş oyunu, 90 yaşlarında yazdığı "Buoyant Billions"tı (1946–1948).

Shaw'un oyunları, genellikle uzun önsözlerle başlar. Bunlar genellikle, oyundan çok oyunda işaret edilen konular hakkında olur. Genellikle, bu önsözler, oyunun kendisinden daha uzun olurlar. Mesela, Penguin Books tarafından basılan tek perdelik oyun, "The Shewing-up of Blanco Posnet"nin (1909) 29 sayfalık oyun kısmından önce 67 sayfalık bir önsöz vardır.

Romanları:
Cashel Byron's Profession (Cashel Byron'un Sanatı), (1886)
An Unsocial Socialist (Asosyal Bir Sosyalist), (1887)
Love Among the Artists (Aşkın Ortasındaki Ressamlar), (1914)
The Irrational Knot, Being the Second Novel of his Nonage (Akıldışı Düğüm, Reşit Olmayanın İkinci Romanı), (1905)
Immaturity (Tecrübesizlik), (1931)
Kara kız (1940)

Sizlerle Bernard Shaw’dan bazı sözler paylaşarak değerli yazarı anmak istiyorum:

Değişim olmadan ilerleme mümkün değildir, düşüncelerini değiştirmeyenler hiçbir şeyi değiştiremezler.

Hayat, kendini bulmak değildir. Hayat kendini yaratmaktır.

Yaşlandığımız için oyun oynamayı bırakmayız, oyun oynamayı bıraktığımız için yaşlanırız.

Hatalar yaparak geçmiş bir hayat, bomboş oturarak geçmiş bir hayattan sadece daha onurlu değil, aynı zamanda daha da yararlıdır.

İletişimdeki en büyük sorun gerçekleştiği yanılsamasıdır.

Bazı insanlar her şeyi olduğu gibi görür ve 'neden' diye sorarlar. Bense her şeyi asla olmadığı biçimde hayal eder ve 'neden olmasın' diye sorarım.

Yemek sevgisinden daha içten bir sevgi yoktur.

Yanlış bilgiden sakınınız; çünkü cehaletten daha tehlikelidir.

Asla bir domuzla güreşme. İkiniz de kirlenirsiniz, ama bu sadece domuzun hoşuna gider.

Özgürlük sorumluluk demektir. O yüzden çoğu insan ondan korkar.


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Kuş Geçimi Fırtınası
2 Kasım'da Anadolu'da kalan son kuşların ayrılma dönemi olan Kuş Geçimi Fırtınası yaşanmaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

2 Kasım 1889 - Kuzey Dakota ve Güney Dakota, Amerika Birleşik Devletleri'nin 39. ve 40. Eyaletleri oldular.
2 Kasım 1914 - Rusya, Osmanlı İmparatorluğu'na savaş ilan etti.
2 Kasım 1917 - Filistin'de Yahudilere yurt verilmesini öngören Balfour Deklarasyonu, yayınlandı.
2 Kasım 1918 - Enver, Talat ve Cemal Paşalar, beraberindekilerle bir Alman gemisine binerek yurttan ayrıldılar.
2 Kasım 1920 - İlk radyo naklen yayını ABD'nin Pittsburgh şehrinde gerçekleşti.
2 Kasım 1922 - TBMM’nin gizli oturumunda Lozan Konferansı’na katılacak heyetin Hükümetçe belirlenmesi kararı alındı.
2 Kasım 1930 - Haile Selassie, Etiyopya İmparatoru olarak taç giydi.
2 Kasım 1934 - İçişleri Bakanı Şükrü Kaya, radyo programlarından alaturka musikiyi kaldırdı.
2 Kasım 1936 - İtalyan diktatör Benito Mussolini Roma-Berlin anlaşmasını ilan etti, böylelikle Mihver Devletleri blokunun temelleri atılmış oluyordu.
2 Kasım 1940 - Ankara Erkek Teknik Öğretmen Okulu kuruldu.
2 Kasım 1944 - Pasta imali yasağı ve hava saldırılarına karşı karartma tedbirleri kaldırıldı. 8 Kasım itibarıyla ışıkların yakılabileceği ilan edildi.
2 Kasım 1947 - Kaliforniya'da, havacı ve iş adamı Howard Hughes o zamana kadar yapılmış en büyük sabit kanatlı uçak olan Spruce Goose 'u uçurdu. Bu uçuş, dev uçağın ilk ve son uçuşu oldu.
2 Kasım 1948 - ABD Başkanlık seçimini Demokrat Harry Truman kazandı.
2 Kasım 1953 - Pakistan Kurucu Meclisi aldığı bir kararla ülkenin adını Pakistan İslam Cumhuriyeti olarak değiştirdi.
2 Kasım 1958 - Merzifon Yeni Çeltek Linyit İşletmesi'nde grizu patlaması oldu, 10 işçi öldü.
2 Kasım 1960 - İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi (İGEME) kuruldu.
2 Kasım 1960 - Penguin Books yayınevi, basmış olduğu Lady Chatterley'in Sevgilisi adlı kitabın müstehcenlik içerdiği savıyla yargılandığı davadan aklandı.
2 Kasım 1964 - Suudi Arabistan Kralı Suud bin Abdülaziz el-Suud tahttan indirildi, yerine kardeşi Prens Faysal bin Abdülaziz el-Suud geçti.
2 Kasım 1965 - Norman Morrison isimli ABD vatandaşı Vietnam Savaşı'nı protesto etmek için ABD Savunma Bakanlığı binasının önünde kendini ateşe verdi.
2 Kasım 1973 - Beyhan Kıral, Türkiye Güzellik Kraliçesi seçildi.
2 Kasım 1976 - İstanbul Teknik Üniversitesi'ne ateş açıldı. 1 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.
2 Kasım 1978 - Aralarında Ferhat Tüysüz ve Veli Can Oduncu’nun da bulunduğu 13 ülkücü Sağmalcılar Cezaevi'nden firar etti.
2 Kasım 1981 - İkinci Türkiye İktisat Kongeresi açıldı.
2 Kasım 1982 - Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı, yatılı öğrencilerin yemekten sonra, "Tanrımıza hamd olsun, milletimiz var olsun" demesi kararını aldı.
2 Kasım 1988 - Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde derse alınmayan baş örtülü kız öğrenciler ölüm orucuna başladı.
2 Kasım 1989 - Kadınlar cinsel tacize dikkat çekmek için "Bedenimiz Bizimdir, Cinsel Tacize Hayır" kampanyası başlattı. Vapurda yapılan basın açıklaması sonrası kadınlara mor iğne dağıtıldığı için kampanya, "Mor İğne" adıyla tanındı.
2 Kasım 1991 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Tunceli'de "Aranızda Kürtçe konuşmuşsunuz, anadilinizde şarkı dinlemişsiniz, bundan hiçbir şey çıkmaz ve buna kimse engel olamaz. Ama resmi diliniz de Türkçe'dir" dedi.
2 Kasım 1991 - Fener Rum Ortodoks Patriği I. Bartholomeos göreve başladı.
2 Kasım 2000 - Dünya Satranç Şampiyonası'nda Garry Kasparov yurttaşı Vladimir Kramnik'e yenildi. Garry Kasparov 15 yıldır dünya satranç şampiyonuydu.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

2 Kasım 971 - Gazneli Mahmut, Gazne Devleti'nin Hükümdarı (ö. 1030)
2 Kasım 1667 - James Sobieski, Polonya Prensi (ö. 1737)
2 Kasım 1699 - Jean-Baptiste-Siméon Chardin, Fransız ressam (ö. 1779)
2 Kasım 1755 - Marie Antoinette, Fransa Kraliçesi (ö. 1793)
2 Kasım 1795 - James Knox Polk, ABD'nin 11. Başkanı (ö. 1849)
2 Kasım 1815 - George Boole, İngiliz matematikçi ve filozof (ö. 1864)
2 Kasım 1844 - V. Mehmet, Osmanlı'nın 35. Padişahı (ö. 1918)
2 Kasım 1861 - Maurice Blondel, Fransız düşünür (ö. 1949)
2 Kasım 1865 - Warren G. Harding, ABD'nin 29. Başkanı (ö. 1923)
2 Kasım 1894 - Alexander Lippisch, Alman aerodinamikçi (ö. 1976)
2 Kasım 1906 - Luchino Visconti, İtalyan film yönetmeni (ö. 1976)
2 Kasım 1911 - Odisseus Elitis, Yunan şair (ö. 1996)
2 Kasım 1913 - Burt Lancaster, Amerikalı aktör (ö. 1994)
2 Kasım 1914 - Ray Walston, Amerikalı aktör (ö. 2001)
2 Kasım 1927 - Steve Ditko, Amerikalı çizgi roman sanatçısı.
2 Kasım 1929 - Muhammed Refik Tarar, Pakistanlı siyasetçi ve 9. Cumhurbaşkanı.
2 Kasım 1938 - Pat Buchanan, Amerikalı gazeteci ve politikacı.
2 Kasım 1939 - Richard Serra, Amerikalı minimalist heykeltıraş.
2 Kasım 1941 - Metin Akpınar, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.
2 Kasım 1942 - Stefanie Powers, Amerikalı oyuncu.
2 Kasım 1946 - Giuseppe Sinopoli, İtalyan besteci (ö. 2001)
2 Kasım 1952 - Aziz Yıldırım, İş adamı, inşaat mühendisi ve Fenerbahçe Kulübü Başkanı
2 Kasım 1961 - Kathryn Dawn Lang, Kanadalı country ve pop şarkıcısı, gitarist ve sinema oyuncusu.
2 Kasım 1962 - Ali Güler, Tarihçi, yazar ve öğretim üyesi.
2 Kasım 1962 - Billur Kalkavan, Oyuncu ve sunucu.
2 Kasım 1963 - Ron McGoveny, Amerikalı müzisyen ve Metallica grubunun üyesi.
2 Kasım 1965 - Shahrukh Khan, Hintli oyuncu.
2 Kasım 1966 - David Schwimmer, Amerikalı aktör.
2 Kasım 1971 - Erdil Yaşaroğlu, Karikatürist.
2 Kasım 1975 - Sinan Sümer, Dizi ve sinema oyuncusu.
2 Kasım 1980 - Mustafa Ceceli, Türk pop müziği şarkıcısı.
2 Kasım 1981 - Katherine Isabelle, Kanadalı aktris.
2 Kasım 1985 - Serkan Şenalp, Dizi ve sinema oyuncusu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

2 Kasım 1930 - Alfred Lothar Wegener, Alman yer bilimci (kıta kayması kuramını ortaya koyan) (d. 1880)
2 Kasım 1938 - Celal Nuri İleri, Siyasetçi (d. 1881)
2 Kasım 1950 - George Bernard Shaw, İrlandalı eleştirmen, yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (d. 1856)
2 Kasım 1952 - Mehmet Esat Bülkat, Asker ve yazar (d. 1862)
2 Kasım 1961 - James Thurber, Amerikalı mizah yazarı (d. 1894)
2 Kasım 1963 - Ngo Dinh Diem, Güney Vietnam'ın Devlet Başkanı (d. 1901)
2 Kasım 1966 - Mississippi John Hurt, Amerikalı blues şarkıcısı ve gitarist (d. 1892)
2 Kasım 1966 - Peter Debye, Hollandalı fizikçi (d. 1884)
2 Kasım 1972 - Aleksandr Bek, Sovyet gazeteci ve yazar (d. 1903)
2 Kasım 1975 - Pier Paolo Pasolini, İtalyan sinema yönetmeni (d. 1922)
2 Kasım 1991 - Irwin Allen, Amerikalı film yapımcısı (d. 1916)
2 Kasım 1991 - Mort Shuman, Amerikalı şarkıcı ve şarkı sözü yazarı (d. 1936)
2 Kasım 1992 - Hal Roach, Amerikalı sinema yönetmeni ve yapımcısı (d. 1892)
2 Kasım 1996 - Duygu Ankara, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu (d. 1950)
2 Kasım 1996 - Eva Cassidy, Amerikalı şarkıcı (d. 1963)
2 Kasım 1997 - Bahri Savcı, Siyaset bilimci (d. 1914)
2 Kasım 2004 - Theo van Gogh, Hollandalı yönetmen (d. 1957)
2 Kasım 2004 - Zayid bin Sultan el-Nehyan, Birleşik Arap Emirlikleri'nin ilk devlet başkanı (d. 1918)
2 Kasım 2005 - Altan Aşar, Gazeteci ve TRT Haber Dairesi kurucularından.
2 Kasım 2007 - İgor Moiseyev, Rus koreograf ve SSCB Devlet Halk Dansları Topluluğu'nun kurucusu (d. 1906)
2 Kasım 2010 - Mehmet Can, Siyasetçi (d. 1927)
2 Kasım 2013 - Walt Bellamy, Amerikalı basketbolcu (d. 1939)
2 Kasım 2016 - Korkut Özal, Siyasetçi (d. 1929)
2 Kasım 2016 - Gönül Ülkü Özcan, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu (d. 1931)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir hafta diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Pazartesi.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?