Cumhurbaşkanı Erdoğan'da Bahçeli'ye tepki


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Bugün 29 Ekim.
Bugün Cumhuriyet Bayramı.
Bugün Cumhuriyetimizin 97. Kuruluş Yıldönümü.
Kutlu olsun milletimize.
Cumhuriyetimizi ve bağımsızlığımızı borçlu olduğumuz Mustafa Kemal Atatürk’ümüzü, silah arkadaşlarını ve bu uğurda can veren şehitlerimizi saygıyla, sevgiyle anıyorum.
Ruhları şad olsun.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Orman köyünde oturan bir kadın aniden hastalanmış. Hastaneye gitmesi gerekiyormuş. Muhtar en yakın hastaneyi aramış ve köyde hiç araç olmadığını, hastanın da çok acil olduğunu anlatmış doktora. Doktor da ne yapsın, binmiş arabasına, gitmiş kadının ormandaki evine. Kadını arabasına bindirmiş ve yola çıkmış. Yolda önüne kıpkırmızı bir adam çıkmış. Adam doktora :
- “Ben ormanın kırmızılı sapığıyım. Şimdi bana yiyecek ver.” demiş. Doktor korkmuş ve hemen sandvicini adama vermiş. Sonra bir gölün etrafından geçerken arabanın önüne sapsarı bir adam atlamış. Adam doktora :
- “Ben bu gölün sarılı sapığıyım. Bana hemen içecek bir şeyler ver.” Doktor yine korkmuş, hemen elindeki kolayı sarılı sapığa uzatmış. Yine yola devam etmiş. Otoyolda ilerlerken önüne masmavi bir adam çıkmış, el kol sallayıp arabayı durdurmuş. Doktor sinirli bir şekilde camdan kafasını çıkarıp adama bağırmaya başlamış :
- “Sen de otoyolun mavili sapığı mısın? Sen ne istiyorsun lan hıyar?”
Mavili adam doktora dönmüş ve :
- “Ehliyet, ruhsat lütfen!..” demiş.

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Uzun konuşanı kısa dinlemek lazım.” demiş #Farabi...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Bilgisayar başında çok zaman geçiriyorsanız yarım saatte bir omuzlarınızı geriye doğru gerip başınızı her iki daire yönünde 10’ar kez çevirerek kaslarınızı rahatlatın.”
Deneyin bakalım, işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“221.800 ada ile İsveç’in dünyadaki diğer tüm ülkelerden daha fazla adaya sahip olduğu düşünülmektedir. Adalardan sadece 1000 kadarında ikamet edilmektedir.”

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

İmamoğlu’ndan Cumhuriyet Bayramı mesajı
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla corona virüs tedavisi gördüğü hastane odasından mesaj yayınladı.

İmamoğlu, konuşmasında şunları söyledi:
* Cumhuriyet Bayramımızı istediğimiz gibi kutlayamayacağız, biliyorum. Ben de hayatımda ilk defa alanlarda, meydanlarda, törenlerde olamayacağım. Buruk bir Cumhuriyet Bayramı ama olsun önemli olan Cumhuriyetin Bayramı'nı yüreklerde yaşamak.

* Lütfen, yüreğinizde bu bayramı en derinden hissedin, büyük bir yüzyıla hazırlanıyoruz. İstanbul’umuzun ve bütün ülkemizin coşkuyla bu bayramı kutlamasını diliyorum, o yürekten coşkuyla. Güzel hazırlıklar yapmıştık, bu hazırlıkları izlemenizi tavsiye ediyorum.

* Bu güzel hazırlıkları izlemeden önce gelin bu bayramda, tam saat 19:23'te, yani 29 Ekim'de saat 19:23'te, ki ben de odamda hastanede elimde Türk bayrağı ile Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle anarak, o güzel İstiklal Marşı'mızı yürekten okuyacağım. Gelin, bayramımızı yürekten kutlayalım.

Erdoğan'dan Bahçeli'ye 'askıda ekmek' tepkisi
Partisinin Grup Toplantısı'nın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdoğan, MHP'nin 'askıda ekmek' uygulamasına tepki gösterdi.
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Askıda ekmek tartışmalarına ilişkin soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Böyle bir şey var mı Türkiye’de. Bugün evine ekmek götüremeyen diye bir şey Türkiye’de var mı? İnanıyor musunuz buna? Bugün Türkiye her şeyiyle, asgari ücretiyle, maaşıyla çok çok ülkeleri geride bırakmış bir Türkiye var” dedi.
Erdoğan, şöyle devam etti:
“Büyüme oranına bakıyorsun şu anda dünyada en iyi noktada olan bir ülkeyiz. IMF’nin, OECD’nin ölçeklerine bakıyorsun, en iyi konumda olan ülke konumundayız ama bunlar hesap kitap bilmiyorlar.”
Soru/Yorum: Ak Saray’dan bakınca ülke güllük gülistanlık mı görünüyor acaba?
 
Korona haberlerine gelince:
Pozitif ve temaslıların kapısına ‘Bu konut görüşme ve ziyarete kapalıdır’ ibaresi asılacak
Kütahya Valisi Ali Çelik Başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu, corona virüsü salgınından vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla bir takım kararlar aldı. Alınan kararlar içerisinde pozitif ve temaslıların ikamet ettikleri konutların giriş kapılarına 'Bu konut görüşme ve ziyarete kapalıdır' ibaresi içeren yazı asılmasına karar verildi.

Ovacık Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Sarıgül koronavirüse yakalandı.
Mustafa Sarıgül'ün sağlık durumuna ilişkin Pertek Belediye Başkanı CHP'li Ruhan Alan sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:
"Covid-19 testi pozitif çıkan Ovacık Belediye Başkanımız Sn. Mustafa Sarıgül’e geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, en kısa sürede sağlığına kavuşmasını diliyorum.”

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Cumhuriyet Bayramı (Türkiye)
Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs'ta kutlanan bir millî bayramdır. 1925 yılında çıkarılan bir kanunla Cumhuriyet'in ilanı günü yeni Türk Devleti'nin bayramı ilan edilmiştir.

Cumhuriyet Bayramı'nın kutlandığı ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir. Eskiden 29 Ekimlerde stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenirdi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin onuncu yılı kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku'nda, bu günü en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yılı, Türkiye’mizin doğum günü kutlu olsun.

“Günün Yazarı” olarak bugün 88. doğum günü olan Füruzan’ı seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyor ve daha nice mutlu, sağlıklı, keyifli yıllar diliyorum.

Füruzan, 29 Ekim 1932'de İstanbul'da doğdu. Asıl adı Feruze Selçuk (Çerçi)’tur. Esnaf olan babasını küçük yaşta kaybetti. İstanbul’un değişik semt okullarında okuduktan sonra Yalova Demir Köyü İlkokulunu bitirdi (1946). Orta öğrenimini, yaşam koşullarının olumsuzluğu nedeniyle yarıda bıraktı.

1950'li yıllarda tiyatrocu olmaya karar verdi. Bir süre Küçük Sahne’de bulundu. Uzun bir süre resim ile ilgili çalışmalar yaptıktan sonra tamamen edebiyatla ilgilenmeye karar vererek çalışmalarını bu alana yöneltti. İlk öyküsü Olumsuz Hikâye, 1956’da Seçilmiş Hikâyeler Dergisi’nde yayınlandı. 1956’dan 1958'e dek öykülerini Türk Dili, Yenilik ve Pazar Postası’nda yayımladı. 4 Temmuz 1958'de karikatürist Turhan Selçuk ile evlendi. Boşanma ile sona eren bu evliliğinden kızı Aslı dünyaya geldi. Eserlerinde salt ön adı olan Füruzan adını kullandı. Feruze Selçuk, Feruze Selçuk Çerçi, Füruzan Selçuk, Füruzan Yerdelen de kullandığı isimler arasındalar.

Yazarlığının ilk dönemini “gençlik hevesi” olarak tanımlayan Füruzan, asıl eserlerini 1960’lı yıllarda vermeye başladı. 1964-1972 arasında Dost, Yeni Dergi ve Papirüs'te yayınlanan öyküleriyle dikkat çekti.

İlk kitabı Parasız Yatılı ile 1972 Sait Faik Hikâye Armağanı'nı kazanınca ünlendi. Bu ödülü kazanan ilk kadın yazar unvanını aldı. Parasız Yatılı'yı Kuşatma (1971) ve Benim Sinemalarım (1973) adlı öykü kitapları izledi. Öykülerinde kötü yola düşmüş kadın ve kızların, çöküş sürecindeki burjuva ailelerin, yeni yaşama koşullarından bunalan, yurt özlemi çeken göçmenlerin, yoksulluk içinde yaşama savaşı veren, tek silahları sevgi olan yalnız kalmış kadınların, çocukların dramlarına sevecen bir bakışla eğildi. Benim Sinemalarım kitabının ardından öyküye 9 yıl ara verdi.

1974'te ilk romanı Kırkyedililer’i yayımladı. Türkiye tarihine 68'liler olarak geçmiş, devrim ve isyancı bir kuşak olan 1947 doğumluların hikâyesini anlatan eser, geniş bir kitle tarafından sevildi, 1975'te Türk Dil Kurumu Roman Ödülü'nü aldı.

1975 yılında Alman Akademik Değişim Servisi (D.A.A.D.) adlı bir sanatçı programı kapsamında davet edildiği Berlin'e gitti ve bir yıl kaldı. Bu şehirde Türk işçilerle röportajlar yaptı. Röportajlarını “Yeni Konuklar” adlı kitabında topladı (1977). Dokuz Çağdaş Türk Öykücüsü (1982) adlı antolojisini ve Türkiye Çocukları (1979) adlı çocuk kitabını da Berlin'de hazırladı. Füruzan, daha sonraki yıllarda da göçmen ve gurbetçi işçi sorunları üzerinde durdu. 1988'de yayımlanan, belge niteliğinde bir kitap olan Ev Sahipleri 'nde Almanya'nın önde gelen aydınları ve konuk işçileriyle konuşmalar yaptı. 1988'de yayımlanan ikinci romanı Berlin'in Nar Çiçeği 'nde de Almanya'daki göçmenlerin hayatını işledi.

“Ah Güzel İstanbul” öyküsünden uyarlanan aynı isimdeki filmde 1981’de Ömer Kavur ile birlikte senaryo çalışması yaptı. Film, hiçbir filmin birinciliğe değer görülmediği Antalya Film Festivalinde ikincilik ödülü aldı.

1982'de yayımladığı “Gecenin Öteki Yüzü” kitabında yer alan ve kitapla aynı adı taşıyan öykü, 1986'da TRT tarafından dizi olarak çekildi. Dizi, TRT ve Modern Gazeteciler Kurumu tarafından en iyi dizi olarak seçildi. Bütün çekimlerde sette bulunan Füruzan, bu deneyimden sonra kendisi de yönetmenlik yapmaya karar verdi. 1988-1989’da "Benim Sinemalarım" adlı öyküsünü senaryolaştırdı ve 1989’da çevre tasarımcısı Gülsün Karamustafa ile birlikte aynı adla sinema filmi olarak çekti. Film, uluslararası festivallerde büyük ilgi gördü.

Yazar, Redife'ye Güzelleme, Kış Gelmeden ve Sevda Dolu Bir Yaz adlı öykülerini ise oyunlaştırdı. "Kış Gelmeden" ve "Sevda Dolu Bir Yaz" Ankara Devlet Tiyatroları tarafından sahnelendi.

1991'de “Lodoslar Kenti” adlı ilk ve tek şiir kitabını yayımladı.

Bosna Savaşı esnasında Balkanlar'ı kapsayan yolculuğunun izlenimlerini İşte Bizim Rumeli (1994) ve yeni baskısı Balkan Yolcusu (1996) kitaplarında paylaştı.

1970'li yıllarda en çok dikkat çeken üç kadın yazardan biri olarak Sevgi Soysal ve Adalet Ağaoğlu’yla birlikte anılır. Yapıtları başta Almanca olmak üzere İtalyanca, İngilizce, Fransızca, Boşnakça, Bulgarca, Farsça gibi çeşitli dillere çevrildi.

2006 yılında Ankara Öykü Günleri Onur Ödülü alan yazar, 2008 yılında 27. İstanbul Kitap Fuarı'nın Onur yazarı olarak seçilmiş ve hakkında “Füruzan Diye Bir Öykü” adlı kitap hazırlanmıştır.

ESERLERİ:
Öykü:
Parasız Yatılı (1971, Bilgi)
Kuşatma (1972, Bilgi)
Benim Sinemalarım (1973, Bilgi)
Gecenin Öteki Yüzü (1982, Adam)
Gül Mevsimidir (1985, Can)
Yedi Öykü (1992, Gendaş)
Sevda Dolu Bir Yaz (1999, YKY)
Toplu Öyküler (2004, YKY)
Haraç (2008, Notos)
Yaz Geldi - Seçme Öyküler (2009, YKY)
Roman:
Kırk Yedi'liler (1974, Bilgi)
Berlin'in Nar Çiçeği (1988, Can)
Kırk Yedi'liler 40 Yaşında (2014, YKY)
Gezi ve röportaj:
Yeni Konuklar (1977, Bilgi)
Ev Sahipleri (1981)
İşte Bizim Rumeli (1994, Can)
Balkan Yolcusu (1996, YKY)
Oyun:
Redife'ye Güzelleme (1981, Bilgi)
Kış Gelmeden (1997)
Şiir:
Lodoslar Kenti (1991, Can)
Çocuk kitabı:
Die Kinder Der Türkei (1979, Türkiye Çocukları)

ÖDÜLLERİ:
1972 Sait Faik Hikâye Armağanı (“Parasız Yatılı” adlı öyküsüyle)
1975 Türk Dil Kurumu Roman Ödülü (47’liler adlı romanı ile)

Sizlerle “Parasız Yatılı” adlı kitabından bazı alıntılar paylaşarak değerli yazarı anmak istiyorum:

“Ben çocukken (ne zaman çocuk olmuştum!) görünmeyen adam olup pasta yemek isterdim. Ne kıtmış tutkularım.
Gidiyor musunuz?
Güle güle.
Kapıyı iyice kapayın.
Sizden üşüdüm.”

“Ölüme inanmıyoruz ki, ondan korkalım efendim. Ama bir korktuğumuz olmalı; ihtiyarlıktan, çirkinleşmekten korkuyoruz. Aklı savunuyoruz ama güzellikten yanayız. Bize uslu olmayı öğrettiler başta.”

“Çok acı çeken biri vardı, şehrin tüm pazartesileri ona kapalıydı ve diğer günleri de.”

“Çocuklar için her şeyimizi feda ediyoruz. Değse bari.”

"Ama bazen de her şeye boş veriyorum, 'At kendini denize,' diyorum. Olsun bitsin."

#Füruzan

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

29 Ekim 1787 - Mozart'ın Don Giovanni operası ilk kez olarak Prag Ulusal Tiyatro'da sahnelendi.
29 Ekim 1859 - İspanya, Fas'a savaş ilan etti.
29 Ekim 1863 - Cenevre'de toplanan 16 ülke, Uluslararası Kızılhaç'ın kurulmasına karar verdi.
29 Ekim 1888 - Britanya İmparatorluğu, Alman İmparatorluğu, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, İspanyol İmparatorluğu, Fransa, İtalya, Hollanda, Rus İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu arasında, İstanbul Antlaşması'nın (Convention of Constantinople) nihai metni imzalandı. Buna göre, ilgili devletlerin gemileri hem savaş hem de barış zamanında Süveyş Kanalından geçebilecekler.
29 Ekim 1901 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı William McKinley'in suikastçısı Leon Czolgosz elektrikli sandalyede idam edildi.
29 Ekim 1913 - Batı Trakya Bağımsız Hükûmeti yıkıldı.
29 Ekim 1914 - Amiral Souchon liderliğindeki Goeben (Yavuz), Breslau (Midilli) ve dokuz Osmanlı savaş gemisinden oluşan bir donanma Rus liman ve gemilerini bombalayarak Osmanlı'nın I. Dünya Savaşı'na girmesine neden oldu.
29 Ekim 1919 - Britanya birlikleri Antep'i Fransızlara teslim edilerek geri çekildi.
29 Ekim 1923 - Türkiye'de cumhuriyetin ilanı: Mustafa Kemal Atatürk ilk Türkiye cumhurbaşkanı seçildi.
29 Ekim 1924 - Milletler Cemiyeti Konseyinde, Türkiye-Irak sınırı, Musul'u Irak'ta bırakacak biçimde saptandı.
29 Ekim 1927 - Irak'ta yapılan kazılarda, Ur kenti yakınlarında 5 bin yıl öncesine ait olduğu belirlenen bir molekül takımı bulundu.
29 Ekim 1929 - New York Menkul Kıymetler Borsası çöktü; Amerika Birleşik Devletleri'nde ekonomik depresyonun başlangıcı.
29 Ekim 1930 - Ankara'daki Cumhuriyet Bayramı törenlerine Yunanistan başbakanı Venizelos da katıldı.
29 Ekim 1933 - Türkiye cumhurbaşkanı Mustafa Kemal, Cumhuriyet'in ilanının 10. yılı münasebetiyle nutkunu okudu.
29 Ekim 1954 - Dr. Hikmet Kıvılcımlı, Vatan Partisi'ni kurdu.
29 Ekim 1956 - İsrail Ordusu, Mısır sınırını geçerek Sina Yarımadasını işgal etti.
29 Ekim 1960 - Cassius Clay (daha sonra Muhammet Ali) Louisville, Kentucky'de ilk profesyonel maçını kazandı.
29 Ekim 1960 - Millî Birlik Komitesi'nin 147 öğretim üyesini görevden almasına tepkiler sürüyor. Ankara Üniversitesi rektörü Suut Kemal Yetkin istifa etti.
29 Ekim 1961 - Suriye, Birleşik Arap Cumhuriyeti'nden ayrıldı.
29 Ekim 1961 - İlk Türk yapımı otomobil Devrim, Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'e armağan edildi.
29 Ekim 1967 - Montreal'deki Expo 67 Dünya Fuarı kapandı. Fuarı 50 milyonun üzerinde insan ziyaret etmişti.
29 Ekim 1969 - İki bilgisayar arasındaki ilk bağlantı gerçekleştirildi. Bu bağlantı İnternet'in öncüsü olan ARPANET üzerinden yapıldı.
29 Ekim 1992 - Türkiye ile Irak'ın kuzeyi arasında stratejik öneme sahip Sinhat Boğazı, TSK'nın eline geçti. Çatışmalarda 90 silahlı militan öldürüldü.
29 Ekim 1992 - Kazakistan ve Türkmenistan, ilk Büyük Elçiliklerini Ankara'da açtılar.
29 Ekim 1998 - THY'nin Adana-Ankara seferini yapan Boeing 737 tipi uçağı, 33 yolcu ve 6 kişilik mürettebatıyla kaçırıldı. Uçağı kaçıran Erdal Aksu, ölü ele geçirildi. Aksu'nun Diyarbakır'da 4 öğretmeni katletmekten aranan bir terörist olduğu belirlendi.
29 Ekim 1998 - Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Özbekistan ve Türkiye, Hazar ve Orta Asya petrollerinin Batı pazarlarına Bakü Tiflis Ceyhan Petrol Boru Hattı'yla ulaştırılmasına ilişkin Ankara Deklarasyonu'nu imzaladılar.
29 Ekim 1998 - Amerikalı astronot John Glenn 36 yıl aradan sonra 77 yaşında, Discovery mekiğiyle yeniden uzaya gitti.
29 Ekim 2006 - Nijerya'nın başkenti Abuja'da Boeing 737 tipi bir yolcu uçağı kalkıştan hemen sonra 104 yolcusuyla düştü: 6 kişi kurtuldu.
29 Ekim 2013 - Marmaray açıldı ve ilk sefer Üsküdar'dan Yenikapı'ya düzenlendi.
29 Ekim 2018 - İstanbul Havalimanı açıldı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

29 Ekim 1017 - III. Heinrich, Kutsal Roma İmparatoru (ö. 1056)
29 Ekim 1875 - Rebeca Matte Bello, Şilili heykeltıraş (ö. 1929)
29 Ekim 1879 - Franz von Papen, Alman siyasetçi ve diplomat (ö. 1969)
29 Ekim 1897 - Joseph Goebbels, Alman siyasetçi (ö. 1945)
29 Ekim 1899 - Akim Tamiroff, Rus asıllı sinema oyuncusu (ö. 1972)
29 Ekim 1918 - Gündüz Kılıç, Futbolcu ve teknik direktör (Galatasaraylı futbolcu) (ö. 1980)
29 Ekim 1923 - Nazan İpşiroğlu, Türkiye'nin ilk sanat tarihi ve felsefe öğretmenlerinden biri (ö. 2015)
29 Ekim 1925 - Robert Hardy, İngiliz oyuncu (ö. 2017)
29 Ekim 1926 - Necmettin Erbakan, Siyasetçi, mühendis, akademisyen ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı (ö. 2011)
29 Ekim 1932 - Füruzan, Yazar.
29 Ekim 1933 - Muzaffer İzgü, Yazar ve öğretmen (ö. 2017)
29 Ekim 1937 - Ayla Algan, Tiyatro sanatçısı, sinema oyuncusu ve şarkıcı.
29 Ekim 1938 - Ellen Johnson-Sirleaf, Liberya Cumhurbaşkanı.
29 Ekim 1938 - Sezen Cumhur Önal, Şarkı sözü yazarı, radyo-TV programcısı ve sunucusu.
29 Ekim 1942 - Bob Ross, Amerikalı ressam ve televizyoncu.
29 Ekim 1943 - Müjdat Gezen, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, şair ve eğitmen.
29 Ekim 1944 - Mehmet Haberal, Tıp profesörü ve Başkent Üniversitesi Rektörü.
29 Ekim 1947 - Richard Dreyfuss, Amerikalı oyuncu.
29 Ekim 1948 - Kate Jackson, Amerikalı oyuncu.
29 Ekim 1950 - Abdullah Gül, Siyasetçi ve Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanı.
29 Ekim 1957 - Dan Castellaneta, Amerikalı seslendirmeci, oyuncu ve komedyen.
29 Ekim 1971 - Aistė Smilgevičiūtė, Litvan şarkıcı.
29 Ekim 1971 - Winona Ryder, Amerikalı oyuncu.
29 Ekim 1973 - Ayla Çelik, Şarkıcı.
29 Ekim 1980 - Ben Foster, Amerikalı oyuncu.
29 Ekim 1983 - Nurcan Taylan, Kadın halterci (Avrupa, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu)
29 Ekim 1989 - Leyla Lydia Tuğutlu, Oyuncu ve model.
29 Ekim 1990 - Vanessa Crone, Kanadalı buz patenci.
29 Ekim 1990 - Eric Saade, İsveçli pop şarkıcısı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

29 Ekim 1618 - Sir Walter Raleigh, İngiliz kâşif (idam edildi) (d. 1554)
29 Ekim 1783 - Jean le Rond d'Alembert, Fransız matematikçi (d. 1717)
29 Ekim 1829 - Maria Anna Mozart, Avusturyalı piyanist (Wolfgang Amadeus Mozart'ın ablası) (d. 1751)
29 Ekim 1911 - Joseph Pulitzer, Macaristan doğumlu Amerikalı gazeteci (d. 1847)
29 Ekim 1932 - Joseph Babinski, Polonyalı nörolog (d. 1857)
29 Ekim 1933 - Albert Calmette, Fransız bakteriyolog (d. 1863)
29 Ekim 1934 - Lou Tellegen, Amerikalı sinema ve tiyatro oyuncusu (d. 1883)
29 Ekim 1950 - V. Gustav, İsveç Kralı (d. 1858)
29 Ekim 1957 - Louis B. Mayer, Amerikalı film yapımcısı (d. 1884)
29 Ekim 1971 - Arne Tiselius, İsveçli kimyacı ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (d. 1902)
29 Ekim 1981 - Rıza Kuas, Sendikacı, siyasetçi ve DİSK'in kurucusu (d. 1926)
29 Ekim 1997 - Anton Szandor LaVey, Amerikan okültist yazar (günümüz Satanizm'inin başbuğu ve Şeytan Kilisesini kuran) (d. 1930)
29 Ekim 1998 - Paul Misraki, İstanbul doğumlu Fransız film müzikleri bestecisi (d. 1908)
29 Ekim 2004 - Ordal Demokan, Bilim insanı (d. 1946)
29 Ekim 2009 - Jürgen Rieger, Alman avukat ve neo-Nazi siyasetçi (d. 1946)
29 Ekim 2017 - Metin Ersoy, Müzisyen ve şarkıcı (d. 1934)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Perşembe.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?