Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt da Coronaya yakalandı

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Elektrik süpürgesi satıcısı, bir apartman dairesinin kapısını çalmış. Kapıyı açan kadına:
- “Hanımefendi, bu elimde görmüş olduğunuz kovanın içinde at pisliği var.” demiş ve bu bir kova pisliği evin içine doğru savurarak döküvermiş. Sonra da:
- “Hanımefendi, elimdeki elektrik süpürgesi ile 10 dakika içinde bunu temizleyemezsem, bu moku yiyeceğim!” demiş. Kadın satıcıya şöyle bir bakmış ve şöyle demiş :
- “Beyefendi, üstüne domates sosu da ister misiniz? Elektrikler kesik de!”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyor ve sözü bana ileten #FahriKalın abime çok teşekkür ediyorum:
 
"İnsanların az bir kısmı mutlu, bir o kadarı ise mutsuzdur. Geri kalanların tümü, mutlu gibi görünen mutsuzlardır.” demiş #OscarWilde
Bir düşünün bakalım; siz hangisisiniz?

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Havalar soğudukça eklem ağrıları artabilir. Omega 3 yağı hapları eklem ağrıları ve romatizma da etkilidir. Yorgunluk, unutkanlık, hafıza kaybında da yararlıdır.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Mavi balinaların kalpleri çok büyükmüş. O kadar büyükmüş ki, bir insan onun atardamarlarına rahatlıkla sığabiliyormuş.”
Yanlış anlaşılmasın; yüce gönüllü olmak böyle bir şey değil tabii ki.

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

'Artık ölüm kalım sürecini yaşıyoruz'
Ordu Çevre Derneği, Ordu'nun Gürgentepe ilçesinde yeni bir maden sahasının ihale hazırlığının yapıldığını belirterek, "Artık ölüm kalım sürecini yaşıyoruz" açıklaması yaptı.

Yurt genelinde maden sahalarının hızla çoğaldığına dikkat çeken Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, "Artık Ordu’nun her tarafı delik deşik edilecek. Fatsa’daki durum her tarafta görülecek" dedi.
Gönül şunları söyledi:
"Fatsa’daki altın madeni sürecinde altını çizerek vurgulamıştık. Bu başlangıç, devamı gelecek diye. Fatsa, Ünye’den sonra, Fatsa-Perşembe-Gürgentepe hattı ihale edildi. Kabadüz- Altınordu ilçeleri mahallerinde çinko-kurşun madeni, yetmedi Altınordu, Ulubey, Kabadüz, Mesudiye’de 9 maden sahası ihale edildi. Şimdi de Gürgentepe’de Işıktepe-Direkli- Okçabel-Tepeköy arasında maden sahası ihale aşamasında. Gürgentepe’deki alan daha önce de ihale edilmiş ancak şirket çalışmaya başlayamadığı için ruhsat 12.04.2012 tarihinde iptal olmuştu. Şimdi MAPEG sayfasında 08.10.2020 tarihinde yeniden ihale edilecek maden sahası kapsamına alındı. Bundan sonra yenileri de olacak. Yani Ordu’nun her tarafı talana ve yağmaya açılıyor."

Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Coşkun Özbucak da, "Ordu Çevre Derneği’nin içinde olduğu Ekoloji Birliği bileşenleri olarak 9 adeti Ordu’da olan Türkiye genelinde 766 maden sahasının ihalesinin iptali için dava açtık. Dava süreci devam ediyor. 766 maden sahası öncesi ve sonrasında da yeni maden sahaları ilan edildi. Artık talan ve yağmada durdurak yok. Bu nedenle tüm ekoloji grupları birlikte hareket
etmeli" dedi.

Şu anda Meclis’te “torba yasa” kapsamındaki maden ve enerji yasa tasarısının tehlikeli durum oluşturduğuna değinen Özbucak, "İlimizde her yerde yeni maden sahaları ilan ediliyor. Bu durum tüm illerde var. Şu an Meclis gündeminde olan maden ve enerji yasa taslağı da ilan edilen ve edilecek olan sahalarda şirketlerin daha kolay çalışmasını öngörüyor. Yani Fatsa’daki altın madeni şirketi başta olmak üzere, tüm maden ve enerji şirketlerine yol temizliği anlamını taşıyor. Bu nedenle maden sahalarının iptaline yönelik mücadelemizi Meclis’teki maden ve enerji yasa teklifinin geri çektirilmesi için de harcamak zorundayız" şeklinde konuştu.

 
Korona haberlerine gelince:
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal koronavirüse yakalandı
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal sosyal medya hesabından yayınladığı videoda koronavirüse yakalandığını açıkladı. Serkan Topal, eşinin, çocuğunun ve yeğeninin koronavirüse yakalanmasının ardından yakınlarının bakımını üstlenmişti. Serkan Topal karantina altına alındı.
 
Cemal Enginyurt koronavirüse yakalandı
MHP'den ihraç edildikten sonra bağımsız olan Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu.
Cemal Enginyurt'un açıklaması şöyle oldu:
Covid-19 testim pozitif çıktı. An itibariyle evde tedavim devam ediyor. Dualarınızı esirgemeyin.”

 Kocaeli Tabip Odası Başkanı: Tükenmeye doğru gidiyoruz
Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle ülkede vaka ve ölüm sayısında son günlerde ciddi artış yaşanıyor. Kocaeli Tabip Odası Başkanı Ömer Ardaman, Kocaeli’de salgınla ilgili son durumunu değerlendirdi.

Salgında gidişatın kötü olduğunu söyleyen Ardaman, hasta sayısına dikkat çekerek, “Özellikle Kocaeli özelinden söylersek, ilk günlerden daha fazla hastamız var. Bakanlığın aldığı kararla birlikte şu anda pozitif olup ağır semptom taşımayanları hastanelere yatırmıyoruz. Bundan dolayı boş yataklarımız var. Fakat ağır vakalarda da ciddi seviyelere geldik, servislerimiz doluyor” açıklamasında bulundu.

Vaka artışlarının insanların salgını ciddiye almamasından kaynaklandığını dile getiren Ardaman, virüsün hafife alındığını söyledi. “Yaz tatilinde açık havada dolaşma olayı, insanları çok daha rahatlığa kavuşturdu” diyen Ardaman şunları söyledi:

“Okullar açıldı, çocuklar semptomları olmadan hastalığı geçiriyorlar. Dolayısıyla vaka oranları çok fazla olabilir. Bu konuda çok dikkat edilmesi gerekir. Özellikle çocukların bir arada olduğu dönemlerde, kesinlikle maskeli olmaları gerekir. Fakat bunlar çocuk, bunun nasıl sağlanacağını bilmiyorum.”

Kış aylarının yaklaşmasıyla grip ve koronavirüsün birbirlerini aktive ederek vaka sayılarında ciddi artışa neden olacağı uyarısında bulunan Ardaman, “Herhalde ciddi sayılarda ölümler de göreceğiz. Yurttaşlar gerekmedikçe evden çıkmamalı” diye seslendi.

Ayrıca, salgından etkilenen sağlık çalışanlarının durumuna değinen Ardaman, “Bir hekimimiz yoğun bakımda. Onun dışında birkaç hekimimiz de hasta. Diğer sağlık çalışanlarından da hasta olanlar var ama yoğun bakımda olan yok. Sağlık çalışanlarının hastalığa yakalanma ve ölüm oranları yüksek. Çünkü virüsü çok yüksek oranda alıyoruz. Önlenemediği takdirde tükenmeye doğru gidiyoruz” diye konuştu.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

“Günün Şairi” olarak 12 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Hüsamettin Bozok’u seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Hüsamettin Bozok, 20 Şubat 1916’da İstanbul’da dünyaya geldi. Asıl adı Mehmet Hüsamettin Bozok’tur. Pertevniyal Lisesi'ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

İlk yazısı 1936’da İsmail Hakkı Baltacıoğlu’nun “Yeni Adam” dergisinde yayımlandı. 1936-1941 arasında bu dergide yazı işleri yardımcılığı yaptı. 1930’larda çeşitli dergilerde çevirileri ve eleştirileri yayınlandı. Özellikle tiyatro üzerine denemeleriyle tanındı. Bu arada Posta’da ekonomi muhabirliği, Sarıyer Ortaokulu (1941-1943) ve Haydarpaşa Lisesi’nde (1945-47) öğretmenlik, İskit Yayınları’nın Aylık Ansiklopedisi’nde yöneticilik (1947-51) yaptı. Monografi niteliğinde iki kitap yayınladı: “Emile Zola” (1940) ve dünya edebiyatından yedi yazarı incelediği “Portreler” (1941).

1950’de 439 sayıya ulaşan Yeditepe Dergisi’ni çıkardı; ismi bu dergi ile özdeşleşti. Yeditepe Yayınları’nı kurdu. 1954’te yılın en beğenilen kitabına verilmek üzere yayınevi adına Yeditepe Şiir Armağanı’nı koydu ve yürüttü. Armağan, 13 yıl boyunca dağıtıldı.

1965-1972 yılları arasında İstanbul Devlet Opera ve Balesi basın müşavirliği'ne getirildi; 1974-1975’te İstanbul Şehir Tiyatroları’nın basın müşavirliğini yürüttü. Meydan Larousse’un ve 1950-1984 Cumhuriyet Ansiklopedisi’nin tiyatro ve opera maddelerini yazdı.

1997 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü ve Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) onur ödülünü aldı.

Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği (AICA) ve Uluslararası Edebiyat Eleştirmenleri Derneği (AICL) üyesiydi. PEN'in kurulduğu yıllardaki ilk üyelerinden olan Hüsamettin Bozok , Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi ve Şeref Basın Kartı sahibiydi.

Hüsamettin Bozok 28 Ekim 2008 günü Balıkesir Burhaniye'de hayata veda etti. İstanbul’da Silivrikapı Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Aruz ve hece ölçüsüne dayanan eski şiir anlayışının, 1930’lardan sonra “tasfiye edilmesi”ni yaşamın doğal evrimine bağlamıştır. İnkılapçı realizmin yeni edebiyat hareketi üzerindeki etkilerini tartışarak, batıya yeni açılan bir ülke sanatının “realizme gel”, “sembolizme git”, “fütürizme gelme” diyemeyeceğini belirtmiştir. Bozok’a göre batı sanatının “tek bütün” olmaması gibi, yeni Türk sanatının da kendi içinde değişik eğilimler taşımasını doğal karşılamak gerekir. Çünkü kimi sanat dalları gelenekten yoksundur. Hüsamettin Bozok çeşitli incelemelerinde dil, üretim ilişkileri içindeki insan, doğa ve toplum karşısındaki savaşım, ulusallık ve yapısal özellik sorunlarını göz önünde tutarak güncelle tarihsel, bireyselle toplumsal arasındaki bağlamların bilinmesine özen göstermiştir. Bu niteliğiyle yeni edebiyat hareketinin ilk savaşım yıllarındaki yazılarıyla toplumcu gerçekçi akıma yandaş eleştirmenlerden biri olarak nitelendirilebilir.

KİTAPLARI:
Emile Zola (1940)
Portreler (1941)

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Balık Fırtınası
28 Ekim'de balıkların Marmara denizinden Karadeniz'e geçtiği dönem olarak bilinen “Balık Fırtınası” yaşanmaktadır.

Dünya Animasyon Günü
“Dünya Animasyon Günü” Uluslararası Animasyon Filmleri Derneği (Association Internationale du Film d'Animation) tarafından 2002 yılında oluşturulmuş bir gündür. 1892'de Charles-Emile Reynaud'un Tiyatro Optiği'nin Fransa'nın Paris kentindeki Grevin Müzesi'nde ilk kez kamuya açık hale getirildiği gün olan 28 Ekim’de kutlanmaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

28 Ekim 1492 - Kristof Kolomb, Küba'yı keşfetti ve İspanya adına el koydu.
28 Ekim 1516 - Sadrazam Hadım Sinan Paşa yönetimindeki Osmanlı Ordusu, Memlukları Gazze yakınlarında yendi.
28 Ekim 1538 - Yeni Dünya'nın ilk üniversitesi olan Universidad Santo Tomás de Aquino kuruldu.
28 Ekim 1636 - İlk Amerikan üniversitesi Harvard kuruldu.
28 Ekim 1848 - İspanya'da ilk demiryolu, Barselona-Mataró arasında hizmete girdi.
28 Ekim 1886 - Özgürlük Heykeli, Fransızların hediyesi olarak New York'a dikildi.
28 Ekim 1893 - Çaykovski'nin 6 No'lu Pathétique Senfonisinin galası Sankt-Peterburg'da, bestecinin ölümünden sadece dokuz gün önce yapıldı.
28 Ekim 1908 - İstanbul'da Ermenice Jamanak gazetesi yayımlanmaya başladı.
28 Ekim 1918 - Çekoslovakya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu İmparatorluğundan bağımsızlığını kazandı.
28 Ekim 1923 - Mustafa Kemal Paşa, Çankaya Köşkü'nde verdiği akşam yemeğinde, "Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz" dedi.
28 Ekim 1927 - Türkiye'de ilk nüfus sayımı yapıldı.
28 Ekim 1937 - Başbakan İsmet İnönü, Ankara'da paraşüt kulesinin açılışını yaptı.
28 Ekim 1938 - Ankara Radyosu hizmete girdi.
28 Ekim 1940 - II. Dünya Savaşı: İtalya, Arnavutluk üzerinden Yunanistan'ı işgal etti.
28 Ekim 1941 - Litvanya'da Alman SS birlikleri 9000 den fazla Yahudiyi Kaunas şehrinin meydanında kurşuna dizdi.
28 Ekim 1943 - Philadelphia Deneyi: Amerikan donanmasının Pensilvanya eyaletine bağlı Philadelphia şehri limanında bir deney yaptığı iddia edildi.
28 Ekim 1948 - İsviçreli kimyacı Paul Hermann Müller DDT'nin böcek öldürücü özelliğini keşfinden ötürü Nobel Kimya Ödülü ile ödüllendirildi.
28 Ekim 1960 - Millî Birlik Komitesi'nin 147 öğretim üyesini görevden almasını protesto eden İstanbul Üniversitesi Rektörü Sıddık Sami Onar ve İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Fikret Narter görevlerinden istifa ettiler.
28 Ekim 1961 - Zeki Müren, Behiye Aksoy, Gönül Yazar, Seçil Heper gibi pek çok sanatçıyı senelerce sahnesinde ağırlayan Maksim Gazinosu açıldı.
28 Ekim 1962 - Küba Füze Krizi: Sovyetler Birliği lideri Nikita Kruşçev, Küba'daki füze üslerini kaldıracaklarını açıkladı.
28 Ekim 1981 - Heavy metal müzik grubu Metallica, San Francisco'da kuruldu.
28 Ekim 1982 - Felipe González liderliğindeki sosyalistler, İspanya seçimlerinde büyük bir zafer kazandı.
28 Ekim 1984 - Çin Komünist Partisi, ekonomik durumu düzeltmek amacıyla serbest girişime ve rekabete izin verileceğini açıkladı.
28 Ekim 1986 - 23. Altın Portakal Film Festivali'nin sonuçları açıklandı. Altın Portakal'ı Atıf Yılmaz'ın yönettiği "Aaah Belinda" kazandı.
28 Ekim 1991 - İslami Cihad örgütü Ankara'da iki bombalı saldırı düzenledi; bir Amerikalı subay öldü, Mısırlı bir diplomat yaralandı.
28 Ekim 1993 - Hakkâri, Üzümlü Jandarma sınır bölüğü'ne saldıran silahlı militanlardan 57'si öldürüldü. Çatışmada 10 er öldü.
28 Ekim 1995 - Bakü'de dünyanın en ölümcül metro kazası yaşandı. 28'i çocuk 300 kişi öldü, 265 kişi yaralandı. Azerbaycan genelinde üç günlük yas ilan edildi.
28 Ekim 1998 - Esenboğa Havalimanı, tarihinde ilk kez aynı gün 13 cumhurbaşkanı ağırladı. Yabancı ülke cumhurbaşkanları, Cumhuriyetin 75. yılı törenleri için Ankara'ya geldiler.
28 Ekim 2009 - Pakistan'ın Peşaver kentindeki bir pazar yerinde araca yerleştirilen bomba patladı; 105 kişi ölü, 200'den fazla kişi yaralandı.
28 Ekim 2010 - Gebze - İzmir Otoyolu Projesi'nin temeli atıldı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

28 Ekim 1466 - Desiderius Erasmus, Hollandalı yazar ve düşünür (ö. 1536)
28 Ekim 1868 - James Brendan Connolly, Amerikalı atlet (ö. 1957)
28 Ekim 1837 - Hitotsubashi Yoshinobu, Japon asker ve siyasetçi (ö. 1913)
28 Ekim 1845 - Zygmunt Florenty Wróblewski, Polonyalı kimyager ve fizikçi (ö. 1888)
28 Ekim 1903 - Evelyn Waugh, İngiliz yazar (ö. 1966)
28 Ekim 1909 - Francis Bacon, İngiliz ressam (ö. 1992)
28 Ekim 1914 - Jonas Salk, Amerikalı hekim ve bakteriyolog (ö. 1995)
28 Ekim 1921 - Necdet Koyutürk, Türk tango müzisyeni, besteci ve orkestra şefi (ö. 1988)
28 Ekim 1929 - Joan Plowright, İngiliz aktris.
28 Ekim 1932 - Spiros Kipriyanu, Kıbrıslı politikacı (ö. 2002)
28 Ekim 1933 - Manuel Francisco dos Santos (Garrincha), Brezilyalı futbolcu (ö. 1983)
28 Ekim 1955 - Bill Gates, Amerikalı yazılımcı, iş adamı, Microsoft şirketinin kurucusu ve sahibi.
28 Ekim 1956 - Mahmud Ahmedinecad, İran Devlet Başkanı.
28 Ekim 1956 - Volker Zotz, Avusturyalı yazar.
28 Ekim 1957 - Ahmet Kaya, Özgün müzik sanatçısı şarkıcı ve besteci (ö. 2000)
28 Ekim 1963 - Eros Ramazzotti, İtalyan şarkıcı.
28 Ekim 1967 - Julia Roberts, Amerikalı sinema oyuncusu.
28 Ekim 1969 - Ben Harper, Amerikalı müzisyen.
28 Ekim 1970 - Yıldız Kaplan, Şarkıcı, oyuncu ve manken.
28 Ekim 1974 - Joaquin Phoenix, Amerikalı sinema oyuncusu.
28 Ekim 1979 - Atıf Emir Benderlioğlu, Fotoğrafçı, grafiker ve oyuncu.
28 Ekim 1982 - Matt Smith, İngiliz oyuncu.
28 Ekim 1986 - Bianca Gascoigne, İngiliz model.
1988
28 Ekim 1988 - Go Eun-ah, Güney Koreli oyuncu.
28 Ekim 1988 - Devon Murray, İrlandalı oyuncu.
28 Ekim 1996 - Jasmine Jessica Anthony, Amerikalı oyuncu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

28 Ekim 312 - Maxentius, Roma İmparatoru (d. ~278)
28 Ekim 1627 - Cihangir, Babür İmparatoru (d. 1569)
28 Ekim 1704 - John Locke, İngiliz filozof (d. 1632)
28 Ekim 1880 - Édouard Séguin, Fransız kökenli Amerikalı psikiyatr (ağır engellilerin eğitimi için çağdaş yöntemleri getiren) (d. 1812)
28 Ekim 1929 - Bernhard von Bülow, Almanya Şansölyesi (d. 1849)
28 Ekim 1938 - Lascelles Abercrombie, İngiliz şair ve edebiyat eleştirmeni (d. 1881)
28 Ekim 1949 - Nafi Atuf Kansu, Eğitimci ve siyasetçi (d. 1890)
28 Ekim 1957 - Ernst Gräfenberg, Alman hekim, bilim adamı ve RIA (Rahim İçi Araç)'yı geliştiren (d. 1881)
28 Ekim 1959 - Camilo Cienfuegos, Kübalı devrimci (d 1932)
28 Ekim 1975 - Georges Carpentier, Fransız boksör (d. 1894)
28 Ekim 1977 - Ratip Tahir Burak, Karikatürist ve çizgi roman çizeri (d 1904)
28 Ekim 1978 - Agâh Sırrı Levend, Edebiyat tarihçisi ve yazar (d. 1893)
28 Ekim 1987 - André Masson, Fransız ressam (d. 1896)
28 Ekim 1998 - Ted Hughes, İngiliz yazar, şair ve çocuk edebiyatçısı (d. 1930)
28 Ekim 1998 - Thomas Flowers, İngiliz mühendis ve Colossus'un tasarımcısı (d. 1905)
28 Ekim 2005 - Richard Smalley, Amerikalı bilim adamı ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (d. 1943)
28 Ekim 2005 - Tahsin Özgüç, Arkeolog ve akademisyen.
28 Ekim 2008 - Hüsamettin Bozok, Yazar ve gazeteci (d. 1916)
28 Ekim 2013 - Tomris Oğuzalp, Tiyatro, sinema, dizi oyuncusu ve seslendirme sanatçısı.

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Çarşamba.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?