Berberoğlu'ndan AYM'ye başvuru

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Kurt borsacı, genç borsacıyı yanına almış, işin inceliklerini anlatıyormuş. Bütün önemli konular gibi, bu konu da parkta yürüyüş yaparken konuşuluyormuş. Yaşlı kurt borsacı anlatmaya başlamış:
- “Durumu değerlendirirken kafanda ‘Ne kadar risk karşısında ne kazanıyorum?’ hesaplarını iyi yapacaksın. Mesela, bak şuraya bir köpek pislemiş, normalde iğrenç. Ama sana "Parmağını değdir ve yala, karşılığında bir milyar veririm" dediğimde bir fırsat şekline dönüşür, değil mi?”
- “Elbette.” demiş genç borsacı.
- “Haydi bakalım, bir milyar veriyorum; parmağını değdir ve yala.”
Genç denileni yapmış, ihtiyar borsacının anında saydığı bir milyarı cebe atmış ve yürümeye devam etmişler.
- “Peki, ben size bir milyarınızı geri almanız için şu köpek pisliğine parmağınızı değdirip yalamanızı söylesem.”
Yaşlı kurt hemen genç borsacının dediğini yapmış ve bir milyarı geri almış. Yan yana yürümeye devam etmişler. Genç:
- “Ceplerimizdeki para aynı, ikimizin de ağzında köpek pisliği tadı var. Ne fark etti?” diye sorunca yaşlı kurt borsacı cevap vermiş:
- “Öyle deme; iki milyarlık işlem hacmi yarattık!”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Eş seçmek, kitap seçmeye benzer. İyi tasarlanmış bir kapak ve cilt ilginizi çekebilir; ama içeriği sağlam olmadıkça, sonunu getirmek zordur.” demiş #Konfüçyüs...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Pasta yaparken ununuz mu bitti? Üzülmeyin, yarım muz kullanarak aynı lezzete ulaşabilirsiniz.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Sevilerek tüketilen deniz ürünlerinden karidesin kalbi nerede biliyor musunuz? Kafasının içinde!”
Mantıkla duyguyu karıştırıyor mudur acaba, merak ettim.

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Berberoğlu'ndan AYM'ye başvuru
Milletvekilliği düşürülen, eski CHP milletvekili Enis Berberoğlu'nun avukatı Anayasa Mahkemesi'ne bugün yeniden 'hak ihlali' başvurusu yaptı.
Berberoğlu hakkında Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) hak ihlali kararının ardından dosya en son İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gitmişti. Mahkeme de dosyayı ihlalin giderilmesinde yetkili yerin İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi olduğuna karar vererek, 14. Ağır Ceza Mahkemesine geri göndermişti
Berberoğlu dosyası iki mahkemenin de doğrudan AYM kararı uygulamaması nedeniyle ortada kalınca, avukat Yiğit Acar da müvekkili adına AYM’ye başvurarak, Anayasa’nın 3 maddesinin ihlal edildiği yönünde dilekçe verdi.
Başvuruda Anayasa’nın 19. Maddesi’ndeki “kişi hürriyeti ve güvenliği”, 36. maddesindeki “hak arama hürriyeti” ve 67. maddesindeki “seçme, seçilme ve siyasi faaliyete bulunma” haklarının ihlal edildiği iddiasının da yer aldığı belirtildi.
Enis Berberoğlu'nun avukatı Murat Ergün, Berberoğlu için AYM'ye başvuru yaptı. Ergün, başvurunun ardından açıklama yaptı. Ergün'ün açıklamasından satır başları şöyle:
“Her iki mahkeme hangimiz daha çok hukuka aykırı davranabiliriz diye yarıştılar ve ipi birlikte göğüslediler. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın uygulanabilir olması açısından bütün ülkenin çıkarları noktasında bu başvuruyu yaptık. Başvurumuzu yarım saat önce AYM'ye teslim ettik. İvedilikle bir başvuru talebinde bulunduk. Çünkü geçen her gün, her saat şu an milletvekili olarak Meclis'te bulunma görevinde olması gereken kişinin haklarının gaspı anlamına gelmektedir. Bütün hukuk devletlerinde milleti bir arada tutan harç anayasadır. Eğer anayasamız yoksa biz bir arada huzur içinde yaşayan bir millet olmaktan çıkacağız. Bugün yapılan budur. Biz keyfi uygulamalar karşısında ikinci kez AYM'ye başvurmak zorunda kaldık. Anayasa mahkemesinin kararının tanınmaması Türkiye'yi kabile devletine götürür.  Türkiye'de kimsenin AYM'nin meşruiyetini sorgulamaya/sorgulatmaya hakkı yoktur. Bu devletin varoluşuna konulan dinamittir. Bu çocuk oyuncağı değildir. AYM'nin kararını tanımamak keyfen yapılacak bir iş değildir. İç hukuk yoluyla bu işin çözülmesi için sonuna kadar gideceğiz. İkinci başvuru sonucunda çıkacak kararın ilgili tüm makamlar tarafından herkesin ne yaptığının farkında olarak davranacağına ve ülkeyi çıkmaza sokmayacağına inanıyorum.”

 Korona haberlerine gelince:
Ronaldinho koronavirüse yakalandı
Ronaldinho, Covid-19 test sonucunun pozitif çıktığını açıkladı. Yayınladığı video ile bu haberi takipçileriyle paylaşan efsane isim kısa süre içinde dünya çapında gündem oldu.

Sağlık durumunun şu an için iyi olduğu açıklanan Ronaldinho'da koronavirüs semptomlarının herhangi birinin görülmediği ifade edildi.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

“Günün Şairi” olarak 57 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 88. doğum günü olan Sylvia Plath’i seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Sylvia Plath, 27 Ekim 1932 tarihinde, Alman bir baba ve Amerikalı bir anneden, Massachusetts'te doğdu. Profesör olan babası 1940 yılında, Plath 8 yaşındayken öldü.

Plath ilk şiirini 8 yaşında yayımladı. Hayatı boyunca ileri derecede manik-depresif bozuklukla boğuştu. 1950 yılında bursla girdiği Smith College'deki ikinci yılında ilk intihar girişimini gerçekleştirdi ve bir akıl hastanesine yatırıldı. 1955'te Smith College'den summa cum laude derece ile mezun oldu.

Kazandığı Fulbright bursuyla Cambridge Üniversitesi'ne giderek çalışmalarını burada sürdürdü ve şiirlerini üniversitenin öğrenci gazetesi olan Varsity'de yayımladı. Plath burada 1956 yılında evleneceği İngiliz şair Ted Hughes'la tanıştı. Evliliklerinin ardından Boston'da yaşamaya başladılar. Plath, hamile kaldıktan sonra ise İngiltere'ye geri döndüler. Plath ve Hughes, Londra'da kısa süre yaşadıktan sonra North Tawton'a yerleştiler. Çiftin Sylvia'nın kıskançlık krizleriyle başlayan sorunları bu dönemde başladı ve ilk çocuklarının doğumundan kısa süre sonra Sylvia Plath Londra'ya geri dönerek boşanma işlemlerini başlattı.

Günlüklerinde uzun uzun bebekleri ile zaman geçirmekten, ya da kurabiye yapmaktan nasıl keyif aldığını anlattı. Sylvia Plath için gün sabah saat 04'te başlıyordu ve bebekleri ile ilgilenmeden önce kendisine ayırdığı 1-2 saat onun için çok değerliydi. Bu dönemde eşi Ted Hughes evden soğudu ve eşini aldatmaya başladı. Kiraladığı evin eskiden İngiliz şair William Butler Yeats'e ait olduğunu öğrenen Plath bunu iyi bir işaret olarak değerlendirdi. 1962-1963 kışı Plath için çok zor geçti. 11 Şubat 1963'te, ikinci kattaki odalarında uyumakta olan çocuklarının yanına süt ve kurabiye bıraktıktan sonra, odalarının kapısını da içeri gaz girmeyeceğinden emin olmak üzere bantlayarak kapattı ve mutfağa gitti. Fırını açıp harlanmasını beklerken birer birer uyku ilacı içti ve kafasını fırının içine sokarak intihar etti. İntiharıyla ilgili olarak kocası Ted Hughes eleştirilere maruz kaldı. Hughes yıllarca bu konuda konuşmadı. Daha sonra anılarını yayımladı.

Plath'in mezar taşında ''En harlı alevlerin ortasında bile altın nilüfer yetişir.'' yazmaktadır.

1963 yılında daha 30 yaşındayken intihar eden Plath’ın hayatı, Oscarlı oyuncu Gwyneth Paltrow'un ünlü şairi canlandırdığı “Sylvia” filmine de aktarıldı.

Plath’ın Türkçeye çevrilen eserleri arasında bulunan “Sırça Fanus” adlı romanı, birçok kişi tarafından ilk Amerikan feminist romanı olarak değerlendirilir. Anne Sexton ile birlikte, Plath gizdökümcü şiirin önemli isimlerinden biridir. Sylvia Plath, The Colossusdaki (1960) sondan bir önceki şiir olan "Sculptor" (Heykeltıraş) şiirini Leonard Baskin'e ithaf etmiştir.

ESERLERİ:
Şiir:
The Colossus (1960)
Ariel (1965)
Crossing the Water (1971)
Winter Trees (1972)
The Collected Poems (1981)
Lady Lazarus
Düz yazı:
The Bell Jar (1963)
Letters Home (1975)
Johnny Panic and the Bible of Dreams (1977)
The Journals of Sylvia Plath (1982)
The Magic Mirror (1989)
The Unabridged Journals of Sylvia Plath
Çocuk kitapları:
The Red Book (1976)
The It-Doesn't-Matter-Suit (1996)
Collected Children's Stories (İngiltere, 2001)
Mrs. Cherry's Kitchen (2001)

Türkçeye çevrilen eserleri:
Ariel, 2014, (Kırmızı Kedi Yayınları)
Johnny Panik ve Rüyaların Kutsal Kitabı, 2015, (Kırmızı Kedi Yayınları)
Sırça Fanus, 2013, (Kırmızı Kedi Yayınları)
Günlükler, 2013, (Kırmızı Kedi Yayınları)
Üç Kadın, (Oğlak Yayıncılık)
Suyu Geçiş (Artshop Yayıncılık)
Mary Ventura ve Dokuzuncu Krallık, 2020. (Kırmızı Kedi Yayınları)

 
Sizlerle bir şiirini paylaşarak değerli şairi anmak istiyorum:
 
Deli Kızın Aşk Şarkısı

Bütün dünya ölüme düşer kapattığımda gözlerimi;
Açarım gözkapaklarımı ve doğar herşey yeniden.
(Sanıyorum kafamdan uydurdum seni.)

Yıldızlar vals yaparlar, kırmızı ve mavi,
Ve keyfi bir siyahlık dörtnal peşinden:
Bütün dünya ölüme düşer kapattığımda gözlerimi.

Düşledim büyüyle beni yatağa çektiğini
Ve çılgınca öptüğünü, delice şarkı söylediğini.
(Sanıyorum kafamdan uydurdum seni.)

Devrilir gökten Tanrı, solar cehennem ateşleri:
Melek ve Şeytan'ın adamları çeker giderken:
Bütün dünya ölüme düşer kapattığımda gözlerimi.

Hayal ettim söylediğin yoldan döneceğini,
Fakat yaşlandım, artık unuttum ismini.
(Sanıyorum kafamdan uydurdum seni.)

Bir fırtına kuşunu sevmeliydim seveceğime seni;
Hiç değilse baharda göğü şenlendirir gelirdi.
Bütün dünya ölüme düşer kapattığımda gözlerimi.
(Sanıyorum kafamdan uydurdum seni.)

#SylviaPlath

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Türkmenistan Bağımsızlık Günü
27 Ekim 1991 tarihinde Türkmenistan Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını kazandı. Bu nedenle 27 Ekim günü Türkmenistan’da “Bağımsızlık Günü” olarak kutlanmaktadır.

Dünya Görsel ve İşitsel Miras Günü
UNESCO, görsel-işitsel mirası koruma ihtiyacı konusunda toplumsal farkındalığı arttırmak, bu mirası korumakla ilgilen kurumları desteklemek ve arşivlere daha fazla erişim sağlamak amacıyla 27 Ekim tarihini “Dünya Görsel ve İşitsel Miras Günü” olarak ilan etmiştir.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

27 Ekim 1806 - Napolyon Bonapart komutasındaki Fransız Ordusu Berlin'e girdi.
27 Ekim 1810 - ABD, eski İspanyol kolonisi olan Batı Florida'yı ilhak etti.
27 Ekim 1904 - New York metrosu açıldı.
27 Ekim 1913 - Mustafa Kemal, Sofya Ataşemiliterliği'ne atandı.
27 Ekim 1922 - İtilaf Devletleri, TBMM hükûmeti ve İstanbul hükûmeti temsilcilerini 13 Kasım 1922'de Lozan'da toplanacak barış konferansına davet ettiler.
27 Ekim 1922 - İtalya'da Benito Mussolini liderliğindeki Ulusal Faşist Parti mensupları ve yandaşları Roma'ya yürümeye başladı.
27 Ekim 1924 - Sovyetler Birliği'nde Özbekistan'ın kuruluşu.
27 Ekim 1939 - DuPont, naylonu keşfettiğini duyurdu.
27 Ekim 1953 - Birleşik Krallık, Güney Avustralya'da Totem 2 adını verdiği bir nükleer deneme yaptı.
27 Ekim 1954 - ABD Hava Kuvvetlerine atanan ilk siyahi general Benjamin O. Davis Jr. oldu.
27 Ekim 1957 - Genel seçimler: Demokrat Parti, oyları düşse de, 610 milletvekilliğinin 424'ünü kazanarak iktidarını korudu. CHP 178 milletvekili çıkardı.
27 Ekim 1958 - Pakistan'ın ilk Cumhurbaşkanı İskender Mirza, General Muhammed Eyüb Han tarafından düzenlenen kansız bir darbeyle görevden uzaklaştırıldı. Muhammed Eyüb Han, 20 gün önce bizzat Mirza tarafından sıkıyönetimin başına getirilmişti.
27 Ekim 1960 - Millî Birlik Komitesi, 147 profesör, doçent ve asistanı görevden aldı. Gerekçe "tembel", "yeteneksiz", "reform düşmanı" olmalarıydı. Üniversitedeki tasfiye tartışma ve tepkilere yol açtı. Öğretim üyeleri, Mart 1962'de görevlerine dönebildiler.
27 Ekim 1971 - Kongo Cumhuriyeti'nin adı Zaire olarak değiştirildi.
27 Ekim 1978 - Nobel Barış Ödülü'nü, Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat ve İsrail Başbakanı Menahem Begin paylaştı.
27 Ekim 1982 - Çin, nüfusunun 1 milyarı aştığını açıkladı.
27 Ekim 1991 - Türkmenistan, Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını kazandı.
27 Ekim 1992 - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin PKK'ya karşı Hantur Dağı'nda başlattığı harekâtta 100 PKK'lı öldürüldü.
27 Ekim 1995 - Litvanya, üyelik için Avrupa Birliği'ne başvurdu.
27 Ekim 1996 - Yeni Trafik Kanunu yürürlüğe girdi.
27 Ekim 1998 - Gerhard Schröder, Almanya Başbakanı seçildi.
27 Ekim 1999 - Parlamento oturumu sırasında otomatik silahlı kişilerce yapılan saldırıda Ermenistan Başbakanı Vazgen Sarkisyan ve 8 üst düzey yetkili öldü.
27 Ekim 2005 - Paris'te iki Müslüman çocuğun ölümüyle birlikte şiddetli protesto hareketleri başladı.
27 Ekim 2008 - Türksat 3A Uydusu devreye girdi ve uydu frekansları değişti.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

27 Ekim 1728 - James Cook, İngiliz denizci ve kâşif (Avustralya ve Yeni Zelanda'nın kâşifi) (ö. 1779)
27 Ekim 1782 - Niccolò Paganini, İtalyan besteci ve kemancı (ö. 1840)
27 Ekim 1811 - Isaac Singer, Amerikalı mucit, aktör ve iş adamı (ö. 1875)
27 Ekim 1858 - Theodore Roosevelt, ABD'nin 26. Başkanı ve Nobel Barış Ödülü sahibi (ö. 1919)
27 Ekim 1889 - Enid Bagnold, İngiliz yazar (ö. 1981)
27 Ekim 1894 - John Lennard-Jones, İngiliz matematikçi (ö. 1954)
27 Ekim 1914 - Ahmet Kireççi, Güreşçi ve 1948 Londra Olimpiyat Oyunları şampiyonu (ö. 1978)
27 Ekim 1914 - Dylan Marlais Thomas, İngiliz şair (ö. 1953)
27 Ekim 1923 - Roy Lichtenstein, Amerikalı pop sanatçısı (ö. 1997)
27 Ekim 1932 - Jean-Pierre Cassel, Fransız sinema oyuncusu (ö. 2007)
27 Ekim 1932 - Sylvia Plath, Amerikalı şair ve yazar (ö. 1963)
27 Ekim 1938 - Tanju Gürsu, Sinema oyuncusu, senarist ve yönetmen (ö. 2016)
27 Ekim 1939 - John Cleese, İngiliz aktör ve yazar.
27 Ekim 1952 - Roberto Benigni, İtalyan aktör, senarist ve yönetmen.
27 Ekim 1957 - Glenn Hoddle, İngiliz futbolcu ve teknik direktör.
27 Ekim 1978 - Vanessa Mae, Singapurlu müzisyen.
27 Ekim 1982 - Patrick Fugit, Amerikalı oyuncu.
27 Ekim 1983 - Kıvanç Tatlıtuğ, Sinema, dizi oyuncusu ve manken.
27 Ekim 1984 - Emilie Ullerup, Danimarkalı aktris.
27 Ekim 1984 - Kelly Osbourne, Amerikalı şarkıcı.
27 Ekim 1986 - Furkan Palalı, Oyuncu ve manken.
27 Ekim 1986 - Alba Flores, İspanyol dizi oyuncusu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

27 Ekim 1449 - Uluğ Bey, Timur İmparatorluğu'nun 4. Sultanı, matematikçi ve gök bilimci (d. 1394)
27 Ekim 1505 - III. İvan, Rus çarı (d. 1440)
27 Ekim 1561 - Lope de Aguirre, İspanyol Konkistador (d. 1510)
27 Ekim 1605 - Celaleddin Muhammed Ekber (Ekber Şah), Babür İmparatoru (d. 1542)
27 Ekim 1954 - Franco Alfano, İtalyan müzisyen (d. 1883)
27 Ekim 1968 - Lise Meitner, Amerikalı kimyacı ve fizikçi (nükleer fisyonu keşfeden ve Nobel Kimya Ödülü sahibi) (d. 1878)
27 Ekim 1977 - James M. Cain, Amerikalı romancı (d. 1892)
27 Ekim 1980 - John H. van Vleck, Amerikalı fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (d. 1899)
27 Ekim 1990 - Xavier Cugat, İspanyol müzisyen (d. 1900)
27 Ekim 1990 - Jacques Demy, Fransız sinema yönetmeni (d. 1931)
27 Ekim 1990 - Ugo Tognazzi, İtalyan sinema oyuncusu (d. 1922)
27 Ekim 2005 - Şefik Kıran, Tiyatro sanatçısı.
27 Ekim 2006 - Semih Balcıoğlu, Karikatürist (d. 1928)
27 Ekim 2009 - Elli Pappa, Yunan yazar, gazeteci ve aktivist (d. 1920)
27 Ekim 2010 - Néstor Kirchner, Arjantinli siyasetçi (d. 1950)
27 Ekim 2013 - Lou Reed, Amerikalı rock and roll şarkıcısı ve güftecisi (d. 1942)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Salı.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?