CHP milletvekili koronavirüse yakalandı


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Trafik polisi arabayı durdurmuş ve eğilip “Ehliyet, ruhsat lütfen” demiş. Şoför “Tabii, buyurun” demiş ve ehliyetle ruhsatını polise uzatmış. Polis bakmış bir problem yok.
- “Peki” demiş polis, “Çevre vergisi pulunuz var mı?”
- “Burada, buyurun” demiş adam.
- “İlk yardım çantanız var mı?” demiş polis.
- “Tabii” deyip bagajı açmış adam. Polis bakmış, içinde eksik yok.
- “ Yangın söndürücü?”
- “Burada buyurun.” demiş adam.
- “Zincir?”
- “Derhal çıkarayım, buyurun.”
Polis biraz durmuş:
- “Peki, Mezdeke kaseti var mı?” demiş.
Şoför çok şaşırmış:
- “Evet var, buyurun.” demiş.
Polis:
- “Tamam, siz onu takın teybe, sesini de açın.” demiş ve başlamış oynamaya.
Şoförün şaşkınlığı daha da artmış ve dayanamamış sormuş:
- “Hayrola memur bey?”
Polis cevap vermiş :
- “Eeeee, eşek değilsin ya; artık takarsın bir 100 TL.”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Dil söyler, kulak dinler; kalp söyler, kainat dinler.” demiş #Yunus Emre
“Kalp sesimizi duyanlara selam olsun.” diyorum ben de.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Hazır yufka veya el açması fark etmez. Eğer böreklerin kabarmasını istiyorsanız yufkaların arasına süreceğiniz sosta soda kullanmalısınız.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Havada asılı kalabilen, geri geri uçabilen sinekkuşları, oldukça küçük kuşlardır. Hatta Karayip Adaları’nda bulunan arı sinek kuşlarının ağırlıkları 2 gram kadar bile yoktur.”

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Fransa, Erdoğan’a yanıt verdi, büyükelçisini ülkeye çağırdı!
Erdoğan'ın, Macron hakkındaki açıklamalarının ardından Fransa, Türkiye'deki Büyükelçisi'ni ülkeye çağırdı.

Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hakkında yaptığı açıklamanın kabul edilemez olduğu belirtildi. Açıklamada, Fransa'nın Türkiye'deki Büyükelçisi Herve Magro'yu istişarelerde bulunmak üzere ülkeye çağırdığı bildirildi.

AFP haber ajansına konuşan bir Fransa Cumhurbaşkanlığı yetkilisi, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri kabul edilemez. Abartı ve kabalık bir yöntem değildir. Erdoğan'dan politikasını değiştirmesini istiyoruz, çünkü bu her açıdan tehlikeli. Gereksiz polemiklere girmiyoruz ve hakaretleri kabul etmiyoruz" ifadesinde bulundu.

Euronews'te yer alan habere göre, yetkili ayrıca Türk Cumhurbaşkanı'nın başı kesilerek öldürülen tarih öğretmeni Samuel Paty hakkında başsağlığı mesajı göndermediğini de ifade etti.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Macron denilen zatın, İslam ile derdi nedir, Müslümanlarla derdi nedir? Macron'un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var. İnanç hürriyetinden, inanç özgürlüğünden anlamayan, kendi ülkesinde yaşayan milyonlarca farklı inanç mensubu insanlara bu şekilde davranan bir devlet başkanına başka ne denilebilir, öncelikle akli noktadan kontrol. İkide bir Erdoğan ile uğraşıyorsun. Erdoğan ile uğraşmak sana bir şey kazandırmaz. Zaten 1 yıl sonra seçim var. Seçimde de akıbetini göreceğiz. Yolunun pek uzak olduğunu zannetmiyorum."

Korona haberlerine gelince:
CHP milletvekili koronavirüse yakalandı!
Koronavirüs salgını hızla yayılmaya devam ederken, CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu.
CHP'li vekil, "Sevgili dostlar, halsizlik, ateş, öksürük ve baş ağrısı şikayetleri nedeniyle dün yaptırdığım PCR testi + çıktı. İyim ve istirahat ediyorum. Son iki haftadır benimle yakın temasta bulunan herkesin önlem almasını rica ediyorum. Sağlıcakla kalınız, selam ve sevgilerimle" diye yazdı. 

İspanya'da Kovid-19 sebebiyle ikinci kez ulusal çapta OHAL ilan edildi
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında 1 milyonu aşan vaka sayılarının her geçen gün hızla arttığı İspanya'da sol koalisyon hükümeti, Kanarya Adaları dışında ulusal çapta olağanüstü hal (OHAL) ilan ettiğini duyurdu

Başbakan Pedro Sanchez başkanlığında olağanüstü toplanan Bakanlar Kurulu, Kovid-19 önlemleri kapsamında gece sokağa çıkma yasağı başta olmak üzere bir dizi önlemi içeren OHAL kararı aldı.

İspanya'da yasa gereği Bakanlar Kurulu'nda alınan OHAL kararı 15 gün boyunca geçerli olurken, uzatılması için meclisin onayı gerekiyor.

Başbakan Sanchez, hükümetin planının OHAL'i yaklaşık 6 ay boyunca uzatmak olduğunu açıklayarak, "OHAL'in 9 Mayıs'a kadar uzatılması için meclise önerge sunacağız. Pandemi bir devlet meselesi, tüm siyasi grupların desteğini bekliyoruz." dedi.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

“Günün Şairi&Yazarı” olarak 53 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Ali Canip Yöntem’i seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Ali Canip Yöntem, 1887 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Evkaf Nezareti Cihat Kalemi mensuplarından Halil Saip Bey, annesi Anapa müftüsü İslâm Efendi’nin kızı Hafize Nuriye Hanım’dır. Dedelerinin çoğu Kanlıcalı ve evkaf memurluklarında çalışmış kimselerdi.

İstanbul’da önce Üsküdar Gülfem Mektebi'nde, sonra Toptaşı Askeri Rüştiyesi'nde ve iki yıl da Selamsız’daki Fransız okulunda öğrenim gördü. Babasının Selanik'e sürgün edilmesi üzerine öğrenimine Selanik Mülkiye İdadisi'nde devam etti. Bu okulda Cudi Efendi'den aldığı Türkçe ve edebiyat dersleri edebiyata ilgi duymasını sağladı. Lise döneminde en çok okuduğu şair Muallim Naci idi. 1906’da idadinin son sınıfında iken imtihanla İstanbul Hukuk Mektebi'ne kaydoldu ancak daha sonra kaydını Selanik Hukuk Mektebi'ne aldırdı.

1908 yılında edebiyat dünyasına girdi; Bahçe, Aşiyan, Kadın mecmualarına şiirler ve makaleler yazmaya başladı. İstanbul’da kurulan Fecri Âti Topluluğu’nun daveti üzerine bu topluluğa katıldı ve Selanik muhabirliğini yaptı. 1910 yılından itibaren Hüsün ve Şiir mecmuasında şiirler, mensur şiirler ve başmakaleler neşretmeye başladı. Genç Kalemler dergisi adını alan dergide 1911’de başyazar oldu. Ömer Seyfettin ile birlikte Yeni Lisan adlı dil hareketinin ve Millî Edebiyat akımının kuruluşuna öncülük etti. Dönemin önemli edebiyatçılarından olan ve yeni lisan hareketine cephe alan Cenap Şahabettin'le ciddi bir tartışmaya girdi.

Selanik Hukuk Mektebi'nin son sınıfında okurken öğretmenliğe başladı; İttihâd ve Terakkî Mektebi ve Ziraat Mekteb-i Âlisi'nde dersler verdi. Balkan Savaşı'nın başlaması üzerine eğitimini yarıda bırakarak İstanbul’a döndü.

İstanbul'da Türk Yurdu dergisinde yazı hayatını devam ettirdi. Geçimini sağlamak için 1912'de öğretmenliğe başladı. 1912-1914 arasında Çanakkale Sultanisi edebiyat ve felsefe öğretmeni olarak görev yaptı. 1914'te İstanbul'da Gelenbevi Sultanisi'nde ve İstanbul Darülmuallimi'nde öğretmenlik yapmaya başladı.

I. Dünya Savaşı'dan sonra İstanbul'un işgali üzerine Anadolu’ya geçerek Millî Mücadele'ye katıldı. Millî Mücadele yıllarında Trabzon Sultânîsi müdürlüğü, Giresun Maârif Müdürlüğü yaptı. Giresun’da hastalanınca İstanbul'un kurtuluşundan sonra Mustafa Kemal'in “şahsi” emri ile İstanbul Maârif Umum Müfettişliği görevlerinde bulundu.

1924’te Maarif Umum Müfettişliği'nden ayrılarak Kabataş Erkek Lisesi ve İstanbul Erkek Muallim Mektebi'nde öğretmenliğe geçti. 1926’da, İstanbul Darülfünunu Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde Yahya Kemal’den boşalan kürsüde vekaleten edebiyat dersleri verdi. Lise edebiyat programlarının düzenlenmesi için çeşitli çalışmalara katıldı. Yazdığı “Edebiyat” adlı ders kitabı, uzun yıllar liselerde okutuldu.

İstanbul Kütüphaneleri Tasnif Heyeti Başkanlığı, Tarih Encümeni Üyeliği görevlerinde bulunan Ali Canip Bey, 1927'de tekrar Maârif Vekâleti Umûmî Müfettişliği ile görevlendirildi. Bu yıl içinde "Epope ve Edebî Nevilerle Mesleklere Dâir Ma'lûmât" adlı kitabı basıldı.

29 Ağustos 1928’de toplanan ve yeni Türk alfabesinin kabul edildiği “Dolmabahçe Kurultayı”’na katıldı. 1932'de Türk Dili Tetkik Cemiyeti’nin kurucuları arasında yer aldı. 1934’te cemiyetin merkez heyet üyesi oldu, büyük bir Türk lügatı hazırlama çalışmalarına katıldı.

1934 ara seçiminde IV. dönem Ordu milletvekili olarak TBMM'ye girdi. V. ve VI. dönemlerde de Ordu milletvekili olarak seçildi. 1943 yılında mebusluktan ayrıldı ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde 18. Asır Türk Edebiyatı profesörü olarak atandı.

1950 seçimlerinde Demokrat Parti’den aday olarak yeniden meclise girdi; IX. dönem Bursa milletvekilliği yaptı. 1954 yılında milletvekilliğinden ayrıldı. Münzevi bir emeklilik hayatı yaşadı.

26 Ekim 1967’de felç geçirerek hayatını kaybetti. Sahray-ı Cedid Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Edebiyata şiirle başlayan Ali Canip Bey, hece ölçüsüyle ve yalın bir dille yazdığı şiirlerini 1917-1918`de Yeni Mecmua`da yayımladı.

Şiirleriyle olduğu kadar Genç Kalemler dergisindeki teorik ve polemik yazıları ile Millî Edebiyat’a hizmet etti. Bir süre sonra şiiri bıraksa da teorik yazılarını ömrünün sonuna kadar sürdürdü. Bağçe, Kadın, Yeni Kalemler, Hayat, Mecmuası, Yeni Mecmua, Türkiyat Enstitüsü ve Yakın Tarihimiz mecmuaları eserlerini yayımladığı yerlerdendir.

ESERLERİ:
Şiir:
Geçtiğim Yol (1918)
Makale:
Millî Edebiyat Meselesi ve Cenap Beyle Münakaşalarım (1918)
Diğer kitapları:
Epope (1927, 1963)
Ömer Seyfettin; Hayatı ve Eserleri (1935)

Sizlerle bir şiirini paylaşarak değerli yazarı anmak istiyorum:
 
Eylülün Denizi

Eylülün denizi, niçin gözlerin,
Kapanmış ru'yâsız, boş bir kuyuya?
Daha dün her dalgan gürlerdi derin.
Coşkun bir belâ en gizil kuytuya.

Eylülün denizi, sen şair misin?
Şimdi bir afacan çocuk,bir deli,
Sonra bir kötürüm, sonra bir miskin
İhtiyâr ki bıkmış hayattan belli.

Hani ba'zan senin "Hicrânı unut! "
Diyen mâvi, baygın bakışın vardı.
Hani sis ufuklarca uzakta,yâkut
Bir cennetten sana nurlar yollardı.

Dalgalar, ey büyük deniz, dalgalar
Duâlar indirsin sana göklerden.
Benim dalgalarda çarpan kalbim var,
Bir şeyler haykırır uzak bir yerden.

İstersen, öyle pek çılgın olmasın,
Bûseden hayâldan olsun gözleri.
Yüksek kayalarda irkilen dalgın
Gençlere koynunda aratsın şi'ri.

İstersen, kapansın gökler üstüne;
İstersen, bir tekne parçalanmasın.
Haykırsın kıyıdan bir hasta nine,
Yalnız gözlerini böyle yummasın!

#AliCanipYöntem

Yurdumuzda ve dünyada özel bir gün bulamadım bugün. Umarım atladığım bir gün yoktur.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

26 Ekim 740 - Konstantinopolis'te çok sayıda ölüm ve yaralanmaya neden olan deprem oldu.
26 Ekim 1461 - Trabzon İmparatorluğu, Fatih Sultan Mehmet komutasındaki Osmanlı güçlerine teslim oldu.
26 Ekim 1825 - New York'un üst bölgesinde açılan Erie kanalı, Hudson nehrini ve Erie gölünü birleştirdi.
26 Ekim 1863 - Uluslararası Kızıl Haç organizasyonu Cenova'da kuruldu.
26 Ekim 1918 - Atatürk, Halep'in kuzeyindeki işgalcilerin taarruzunu durdurdu.
26 Ekim 1922 - Lozan Konferansı'nın hemen öncesinde, Dış İşleri Bakanlığı’ndan ayrılan Yusuf Kemal Tengirşenk’in yerine, İsmet İnönü getirildi.
26 Ekim 1923 - Türkiye millî futbol takımı, ilk maçında Romanya ile 2-2 berabere kaldı.
26 Ekim 1924 - Kâzım Karabekir Paşa, Birinci Ordu Müfettişliğinden ayrıldı; artık milletvekili olarak çalışacağını bildirdi.
26 Ekim 1933 - Cumhuriyetin 10. yılı dolayısıyla Genel Af Kanunu çıkarıldı.
26 Ekim 1933 - Türkiye'de kadınlara köy ihtiyar heyetlerine ve muhtarlığa seçme ile seçilme hakkı verildi.
26 Ekim 1936 - 16 yaşındaki ressam Turgut Cansever, ilk resim sergisini açtı.
26 Ekim 1936 - Hoover Barajının ilk jeneratörü devreye girdi.
26 Ekim 1947 - Irak'taki İngiliz askeri işgali sona erdi.
26 Ekim 1951 - 77 yaşındaki Winston Churchill, yeniden Birleşik Krallık Başbakanı oldu.
26 Ekim 1958 - Pan American Hava Yolları Şirketi, Boeing 707'nin ilk ticari uçuşunu New York'tan Paris'e gerçekleştirdi.
26 Ekim 1961 - Cemal Gürsel Cumhurbaşkanı seçildi.
26 Ekim 1966 - Kuzey Atlantik Konseyi (NATO) karargahını Brüksel'e taşımayı kararlaştırdı.
26 Ekim 1975 - Enver Sedat, ABD'ye resmi ziyarette bulunan ilk Mısır Devlet Başkanı oldu.
26 Ekim 1975 - Genel nüfus sayımı yapıldı. (Türkiye'nin nüfusu 40.347.719 kişi.)
26 Ekim 1982 - Yılmaz Güney vatandaşlıktan çıkarıldı.
26 Ekim 1984 - Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir bakan azledildi. Maliye ve Gümrük Bakanı Vural Arıkan istifa etmeyince, Başbakanın önerisi üzerine Cumhurbaşkanı tarafından görevden alındı.
26 Ekim 1991 - Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak sınırından girerek operasyon başlattı.
26 Ekim 1994 - İsrail ile Ürdün arasındaki 46 yıllık savaşa son veren tarihi barış anlaşması; iki ülke arasındaki sınırda, 5 bin kişinin katıldığı gösterişli bir törenle imzalandı.
26 Ekim 1995 - İslami Cihat lideri Fethi Şikaki, Malta'daki otelinde Mossad ajanları tarafından öldürüldü.
26 Ekim 1995 - Demokrasi Partisi (DEP) davası karara bağlandı. Yargıtay Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak'ın on beşer yıl, Mahmut Alınak ve Sırrı Sakık'ın üçer yıl altışar ay hapis cezasını onayladı. Cezaları bozulan Ahmet Türk ve Sedat Yurtdaş tahliye edildi.
26 Ekim 2002 - Moskova tiyatrosunda üç gündür süren rehin alma eylemi, Rus özel güçlerinin (Spetsnaz) düzenlediği, ve yaklaşık 50 Çeçen isyancı ile 800 rehineden 118'inin ölümüne neden olan bir operasyonla sona erdi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

26 Ekim 968 - Kazan, Japon İmparator (ö. 1008)
26 Ekim 1685 - Domenico Scarlatti, İtalyan besteci (ö. 1757)
26 Ekim 1759 - Georges Danton, Fransız avukat ve Fransız devriminin liderlerinden (ö. 1794)
26 Ekim 1798 - Giuditta Negri Pasta, İtalyan şarkıcı (ö. 1865)
26 Ekim 1800 - Helmuth Karl Bernhard von Moltke, Prusyalı mareşal (ö. 1891)
26 Ekim 1883 - Napoleon Hill, Amerikalı yazar (ö. 1970)
26 Ekim 1909 - Affonso Eduardo Reidy, Brezilyalı mimar (ö. 1964)
26 Ekim 1912 - Don Siegel, Amerikalı film yönetmeni (ö. 1991)
26 Ekim 1914 - Jackie Coogan, Amerikalı oyuncu (ö. 1984)
26 Ekim 1916 - François Mitterrand, Fransa Cumhurbaşkanı (ö. 1996)
26 Ekim 1919 - Muhammed Rıza Pehlevi, İran'ın son Şahı (ö. 1980)
26 Ekim 1925 - John Mulvaney, Avustralyalı arkeolog (ö. 2016)
26 Ekim 1934 - Ulrich Plenzdorf, Alman yazar (ö. 2007)
26 Ekim 1947 - Hillary Clinton, Amerikalı siyasetçi ve ABD Başkanı Bill Clinton'ın eşi.
26 Ekim 1947 - Trevor Joyce, İrlandalı şair.
26 Ekim 1955 - Ahmet Selçuk İlkan, Şair ve bestekâr.
26 Ekim 1956 - Telman İsmailov, Azerbaycan Yahudisi asıllı Rus ve Türk iş adamı.
26 Ekim 1961 - Dylan McDermott, Amerikalı aktör.
26 Ekim 1962 - Cary Elwes, İngiliz aktör.
26 Ekim 1967 - Keith Urban, Avustralyalı gitarist ve pop şarkıcısı.
26 Ekim 1973 - Seth MacFarlane, Amerikalı yazar, aktör ve yönetmen.
26 Ekim 1977 - Aslı Gökyokuş, Şarkıcı.
26 Ekim 1978 - Caner Kurtaran, Tiyatro, film ve dizi oyuncusu.
26 Ekim 1981 - Guy Sebastian, Avustralyalı şarkıcı ve besteci.
26 Ekim 1983 - Özgür Emre Yıldırım, Sinema ve dizi oyuncusu.
26 Ekim 1991 - Berk Atan, Manken, model ve oyuncu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

26 Ekim 1440 - Gilles de Rais, Breton şövalye (d. 1405)
26 Ekim 1764 - William Hogarth, İngiliz ressam (d. 1697)
26 Ekim 1852 - Ádám Récsey, 1848 Macar Devrimi sırasında 4 gün başbakanlık görevi yürüten Macar politikacı ve general (d. 1775)
26 Ekim 1890 - Carlo Collodi, İtalyan gazeteci ve yazar (Pinokyo romanının yazarı) (d. 1826)
26 Ekim 1952 - Hattie McDaniel, Amerikalı Akademi Ödülü kazanan ilk siyahi oyuncu (d. 1895)
26 Ekim 1957 - Nikos Kazancakis, Yunan yazar (d. 1883)
26 Ekim 1963 - Behzat Butak, Tiyatro sanatçısı (d. 1891)
26 Ekim 1967 - Ali Canip Yöntem, Şair ve yazar (d. 1887)
26 Ekim 1972 - İgor Sikorsky, Rus asıllı Amerikalı havacılığın öncüsü (ilk başarılı helikopteri yapan) (d. 1889)
26 Ekim 1983 - Feyzullah Çınar, Halk ozanı (d. 1937)
26 Ekim 1993 - Siyami Ersek, Akademisyen ve cerrah (Türkiye'de açık kalp ameliyatlarını başlatan) (d. 1920)
26 Ekim 2001 - Hüseyin Hilmi Işık, Yazar (d. 1911)
26 Ekim 2005 - Fahrettin Aslan, Gazino işletmecisi ve Maksim Gazinosu sahibi (d. 1932)
26 Ekim 2016 - Nail Güreli, Gazeteci ve yazar (d. 1932)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir hafta diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Pazartesi.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?