112 Acil Çağrı Hattı'nı 1 ayda 4449 kere arayan kişiye para cezası


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Osmanlı zamanında, Bizans donanması ile Osmanlı donanması savaşacaklarmış.
Bizanslılar 10 gemilik muhteşem bir donanma hazırlamışlar ve denize açılmışlar. Donanmanın başında Andropolos varmış. Andropolos en öndeki geminin güvertesinde elleri göğsünde heybetli bir heykel gibi duruyormuş. Hemen arkasında da yaverleri varmış
Hep birlikte Osmanlı donanmasını bekliyorlarmış. Yukarıdan gözcü
bağırmış:
-“Komutanım, Osmanlı donanması 3 gemiyle göründü.”
Komutan yaverine dönmüş:
-“Bana kırmızı gömleğimi getirin. Eğer savaşta yaralanırsam kanım belli
olup da askerlerin morali bozulmasın." demiş.
Hemen gömleği getirmişler. Komutan kırmızı gömleği giymiş ve aynı ihtişamıyla güvertede durmaya devam etmiş.
Gözcü yine bağırmış:
-“Komutanım, o 3 geminin ardından 30 gemi daha göründü."
Andropolos tekrar yaverine dönmüş ve hafifçe mırıldanmış:
-“Bana hemen kahverengi pantolonumu getirin.”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Paramparça olmuş hayatın hikayesi ancak ufak tefek parçalar halinde anlatılabilir.” demiş #MariaRilke

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Orkideler yılda 2-3 kez çiçeklenebilir. Yeniden çiçeklendirmek için orkidenizin çiçek sapını alttan yukarı doğru 3. boğumun üstünden kesmeniz gerekmektedir. Ancak çiçek sapı tamamen kurumuşsa, sapı gövdeye en yakın yerden kesmeniz önerilir. Bir süre sonra orkideniz yeni bir çiçek sapı verecektir.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“İlkbahardan başlayarak yaz boyunca anne tilki yavrularını korur ve onları yetenekli avcılar olacak şekilde eğitir.”miş.

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Karabağ-İran sınırı 27 yıl sonra Azerbaycan kontrolüne geçti
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 20 köy ve 1 kasabanın Ermenistan'ın işgalinden kurtarıldığını, Azerbaycan-İran sınırının işgal altındaki kısımlarının tamamen kontrol altına alındığını duyurdu.

Aliyev, Twitter hesabından, "Kahraman Azerbaycan ordusu Fuzuli ilinin Mollaveli, Yukarı Refidinli ve Aşağı Refidinli; Cebrail ilinin Sirik, Şıhlar, Mestelibeyli ve Derzili köylerini işgalden kurtardı. Yaşasın Azerbaycan ordusu. Karabağ Azerbaycan'dır" paylaşımında bulundu.

Cumhurbaşkanı Aliyev, Zengilan ilinin Kollukışlak, Malatkeşin, Kend Zengilan, Genlik, Velikulubeyli, Karadere, Çöpedere, Tatar, Tiri, Emirhanlı, Karkulu, Bartaz, Dellekli köyleriyle Ağbend kasabasının da Ermenistan'ın işgalinden kurtarıldığını aktardı. Ağbend kasabasının Ermenistan işgalinden kurtarılmasıyla, Azerbaycan-İran sınırının işgal edilen kısımlarının tamamen kontrol altına alındığını belirten Aliyev, Azerbaycan ve İran halklarını kutladı.

Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağ'da 27 Eylül'de başladığı operasyonda, 3 kent merkezi, 2 kasaba ve 112 köy ile bazı stratejik yükseklikleri Ermenistan'ın işgalinden kurtarmıştı.

Fatih Portakal'dan Erdoğan'ın maaşına zam tepkisi
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’ye sunulan 2021 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Teklifine göre, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2021 yılı aylık maaşının 6 bin 750 TL artırılarak 88 bin TL’ye yükseleceğini açıkladı.

Erdoğan’ın aylık maaşında 6 bin 750 TL artış yapılacak olmasını eleştiren Gazeteci Fatih Portakal, '' askıda ekmeğin yapıldığı bir ülkede Cumhurbaşkanı makamına zam yapılmaması gerekir'' ifadelerini kullandı.

Twitter üzerinden paylaşım yapan Portakal, şu ifadeleri kullandı:
''Asgari ücretin 2 bin 324 TL, ücretsiz izinle yüzbinlerce çalışanın bin 169 TL almak zorunda bırakıldığı, askıda ekmeğin yapıldığı bir ülkede Cumhurbaşkanı makamına oranı bırakın zam yapılmaması gerekir. Yanlış hareketler.''

112 Acil Çağrı Hattı'nı 1 ayda 4449 kere arayan kişiye para cezası
Manisa'da 112 Acil Çağrı Hattı'nı 1 ayda 4 bin 449 kez arayarak gereksiz yere meşgul eden kişiye 772 lira para cezası uygulandı. “Maske takayım mı?", "Hava durumu nasıl?" gibi sorular yönelten kişiye 772 lira para cezası uygulandı.

Öte yandan Valilikten yapılan açıklamaya göre, 112 Acil Çağrı Merkezi bu yıl 9 ayda 1 milyon 600 bin çağrı aldı. Bu çağrıların yüzde 58'ini asılsız ihbar ve gereksiz aramalar oluşturdu. 112 Acil Çağrı Hattı'nı sürekli gereksiz şekilde meşgul eden 57 kişiye toplam 22 bin lira para cezası uygulandı.

Korona haberlerine gelince:
Almanya’da en yüksek günlük vaka sayısı: Durum çok ciddi
Almanya’da salgının başlangıcından bu yana en yüksek günlük vaka sayısına ulaşıldı. Önceki gün 7 bin 595 yeni vaka bildirilen ülkede son 24 saatteki yeni vaka sayısıysa 11 bin 287 oldu. Daha önceki en yüksek günlük vaka sayısı, 17 Ekim’de 7 bin 830 olarak kaydedilmişti.
Ülkede son bir günde 30 kişinin yaşamını yitirmesiyle toplam can kaybı 9 bin 905’e, toplam vaka sayısı ise 392 bin 49’a yükseldi.
Robert Koch Enstitüsü Başkanı Lothar Wieler bugün düzenlediği basın toplantısında “Durum çok ciddi” dedi. Ancak Wieler “Şu anda hâlâ virüsün daha da yayılmasını yavaşlatma şansımız var” diye ekledi.
Son olarak Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn’ın Covid-19 testinin pozitif çıktığı ve kendisinin evinde izolasyona girdiği bildirilmişti. Spahn, Almanya’da koronavirüse yakalanan ilk kabine üyesi oldu.
Şansölye Angela Merkel’in geçen hafta eyalet başbakanlarıyla düzenlediği toplantıda, son 7 günde 100 bin kişide 50’den fazla yeni vaka görülen bölgelerde önlemleri sıkılaştırma kararı alınmıştı.
Buna göre dükkan, lokanta, restoran ve bar gibi işletmeler 23.00-06.00'da saatleri arasında kapalı tutulacak. Bu saatler arasında açık olan benzin istasyonu gibi işletmeler, alkol satışı yapamayacak. Açık alanlarda mesafe kuralına uyulmayan yerlerde, maske takma zorunluluğu ve temas kısıtlanması getirilebilecek. Kapalı alanlarda yapılan kutlama ve toplantılara da en fazla 10 kişi katılabilecek.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

“Günün Şairi” olarak 48 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 130. doğum günü olan Orhan Seyfi Orhon’u seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Orhan Seyfi Orhon, 23 Ekim 1890 yılında İstanbul’un Çengelköy semtinde dünyaya geldi. Babası Miralay Emin Bey, annesi Nimet Hanım’dır. Orta ve lise öğrenimini Beylerbeyi Rüşdiyesi (1905) ve Mercan İdadisi’nde (1909) yaptı.

Öğrencilik döneminde şiirle ilgilendi; edebiyat hocası Celal Sahir Bey’den teşvik gördü. Abdülhak Hamid ve Tevfik Fikret etkisinde şiirler yazdı. 1909’da şiirleri Kehkeşan dergisinde yayımlanmaya başladı. Yalın bir dille aruz vezninde yazdığı “Fırtına ve Kar” adlı şiiri ile tanındı (1913). Yüksek öğrenimine Tıbbiye’de başlayan Orhan Seyfi, bir anestezide fenalaşınca tıp eğitiminden vazgeçip hukuka yöneldi.Darülfünun Hukuk Mektebi’nde öğrenciyken Hıyaban dergisini çıkararak yayıncılığa başladı.

Hukuk Mektebi’ni 1914’te tamamladı ve Meclis-i Mebusan'ın Kavanin Kaleminde memurluğa başladı. Bu dönemde Türkçü aydınlarla tanıştı ve çalışmalarını Türkçülük ideali çerçevesinde sürdürdü. Ziya Gökalp’in uyarılarıyla halkın diline, vezinde ise aruzdan heceye geçti.

1918’de İstanbul’un işgal edilip Meclis-i Mebusan’ın kapanması üzerine gazeteciliğe başladı; bir yandan da öğretmenlik yaptı. Şiir ve yazıları Türk Kadını, Şair, Büyük Mecmua, Servet-i Fünûn, Ümit ve Yarın dergilerinde yayımlandı. Türk Kurtuluş Savaşı sırasında İstanbul hükumetini destekleyen Aydede dergisinde mizah yazarlığı yaptı. Sosyal olayları hicivsel bir üslupla ifade ettiği şiirlerini “Peri Kızı ile Çoban Hikâyesi” adlı kitapta topladı (1919). Şiirlerinde divan şiirine özgü Aruz vezni kalıplarını, modern ve sade hece ölçüsüne uyarlamayı başardı. 1922 yılında Orhan Seyfi, o güne kadara yayımlanmış gazete ve dergi yazılarını “Fiskeler” adlı mizah kitabında bir araya getirdi. Bu kitapta dönemin şair ve yazarlarının hicvedildiği yazılara, yazarın kurguladığı mizahi anket ve mülakatlara yer verdi. 1922’de ayrıca “Peri Kızı ve Çoban Hikâyesi” kitabındakilere yeni şiirler de ekleyerek “Gönülden Sesler” adlı kitabını yayımladı.

“Gönülden Sesler” beklentilerini karşılamayınca şiiri ikinci plana aldı. Bacanağı Yusuf Ziya ile beraber çıkardıkları Akbaba’da mizah yazarlığını sürdürdü. Papağan (1924-1927) ve Yeni Kalem adlı mizah, Resimli Dünya (1924-1926) adlı çocuk ve magazin dergileriyle, edebiyat ve sanat içerikli Güneş’i (1927) yayımladı; bir süre Karagöz’ün yayım sorumluluğunu üstlendi (1928-1932).

1932-1938 yılları arasında Yusuf Ziya ile birlikte ve kendi başına Edebiyat Gazetesi, Hızlanış, Ayda Bir, Her Ay, Her Şey gibi dergiler çıkardı. 1941-1944 arasında Yusuf Ziya ile birlikte haftalık Türkçü Fikir ve Sanat mecmuası Çınaraltı'yı yayımladı. Yusuf Ziya'nın adının Akbaba ile özdeşleşmesi gibi Orhon Seyfi'nin adı da Çınaraltı ile özdeşleşti.

1944’te Ankara’da yapılan bir mitingde öğrenci olaylarıyla ilgili görülerek bakanlık emrine alınan Orhan Seyfi 1945’te Tasvir’deki yazılarıyla gazeteciliğe döndü. Cumhuriyet ve Ulus gazetelerinde de yazılarına rastlandı. 1946'da Cumhuriyet Halk Partisi'den Zonguldak milletvekili seçildi. 1950’li yıllarda Demokrat Parti’yi destekleyen Zafer ve Havadis gazetelerinde yazılar yazdı. 1960'tan sonra Adalet Partisi'ne girdi. 1 Mart 1962’de Son Havadis gazetesinde günlük yazılar yazmaya başladı ve hayatının sonuna kadar sürdürdü. 1965'te Adalet Partisi’nden İstanbul milletvekili seçildi.

22 Ağustos 1972’de İstanbul’da hayatını kaybetti. Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

ESERLERİ:
Şiirleri:
Fırtına ve Kar (1919).
Peri Kızıyla Çoban Hikâyesi (1919)
Gönülden Sesler (1922)
Kervan (1935, 1964)
O Beyaz Bir Kuştu (1941)
İstanbul’un Fethi (1953)
İşte Sevdiğim Dünya (1962)
Şiirler (1970)

Antoloji:
Hayat Bilgisi Şiirleri (I-III, 1929-1930).
Hikâye ve Roman Düzenle
Kerem ile Aslı (1938)
Çocuk Adam (1943).

Mizah ve Hiciv Kitapları:
Fiskeler (1922).
Asrî Kerem (1938).
Hicivler (1951)
Düğün Gecesi ( 1957)

Deneme ve Fıkralar:
Dün Bugün Yarın (1943)
Kulaktan Kulağa (1943)

Biyografiler:
1937’de hazırladığı Abdülhak Hâmid, Mehmed Âkif, Ziya Gökalp, Yahya Kemal ve Nazım Hikmet biyografileri

Siyasî Mücadele Eserleri:
Maskeler Aşağı (1943)
Maarif Vekili Hasan Âli Yücel’e Açık Mektup (1944)
Gençlere Açık Mektup (1951).

Sizlerle bir şiirini paylaşarak değerli şairi anmak istiyorum:

Annemle Hasbıhal

Anne, zannetme ki günler geçti de
Değişti evvelki hissim gitgide!
Bir hırçın çocuğum, değişmez huyum;
Seneler geçse de ben yine buyum!
Senden umuyorum teselli yine!
Bugün şefkatine, muhabbetine
Zanneder misin ki yok ihtiyacım?
Belki eskisinden daha muhtacım!
Dünyanın tükenmez kederlerinden
Kalbim kırılsa da böyle derinden
Hayatım büsbütün ye'se kapılmaz.
Teselli bulurum içimde biraz
O derin sevgini hatırlarım da!
Her gece hıçkıran dudaklarımda
Hasretle anılan senin adın var.

Anne, hayatımda bir tek kadın var.
Beni aldatmadı, sevdi daima!
Gittikçe ruhumu saran bu humma
Başka sevgilerden yadigâr, anne!
Sevmeyen sevenden bahtiyar, anne!

Sorma ki başımdan çok şey geçti mi?
Ah... eğer anlatsam sergüzeştimi!
Nasıl terk edildim, nasıl atıldım;
Anne aldatıldım, ah aldatıldım,
Belki her zamandan fazla severken.
Bir lahza bahtiyar olayım derken,
Bilmezsin kaç gece böyle ağladım!
Şimdi tecrübem var, artık anladım:
Aşk, o bir masalmış, yalanmış meğer!
Seven bir kalp için sığınılacak yer
Yalnız o kucakmış, yalnız o dizmiş
İnsanlar ne kadar merhametsizmiş.

#OrhanSeyfiOrhon


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Macaristan 1956 İhtilali/Dinlenme Günü
23 Ekim 1956 günü Macar gençliği, Polonya’da yaşananları protesto etmek için Budapeşte’de bir gösteri düzenlemiş; sayısı giderek artan kalabalıkla beraber gösteri bir ulusal bağımsızlık ve demokrasi çağrısına dönüşmüştür.

Macaristan’da komünist rejim 1989 senesinde yine bir 23 Ekim günü sona ermiş; bağımsız bir devlet kurulmuştur. Macar milleti bugünü bir millî gün ve “Silahlı Kuvvetler Günü” olarak kutlamaktadır

Makedonya Devrim Mücadelesi Günü
23 Ekim 1893 yılında Selanik’te bir araya gelen VMRO’nun kurucuları, dış yardım almadan kendi imkanlarıyla Makedonya’nın Osmanlı idaresi altından kurtarılması için mücadele başlatmıştı. Makedonya Meclisi’nin kararıyla 23 Ekim, 2007 yılından bu yana “Devrim Mücadelesi Günü" olarak kutlanmaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

23 Ekim 1840 - Posta ve Telgraf Nezareti kuruldu.
23 Ekim 1853 - Kırım Savaşı başladı.
23 Ekim 1911 - Trablusgarp Savaşı'nda İtalyan yüzbaşı Carlo Piazza, Bingazi'deki Osmanlı siperleri üstünde tarihin ilk askeri keşif uçuşunu gerçekleştirdi. Piazza daha sonra ilk askeri amaçlı hava fotoğrafını da çekti.
23 Ekim 1912 - Birinci Balkan Savaşı'nda Osmanlı ve Sırp orduları arasındaki Kumanova Muharebesi başladı.
23 Ekim 1915 - New York'ta 25-30.000 kadın oy hakları için 5. Cadde'de yürüyüş yaptı.
23 Ekim 1926 - Sovyetler Birliği'nde Leon Troçki ve Grigoriy Zinoviyev, Komünist Partisi Merkez Komitesi üyeliğinden çıkarıldı.
23 Ekim 1929 - New York Borsasında hisse senetlerinin değerindeki sürekli düşüş yavaş yavaş paniğe yol açmaya başladı (1929 Dünya Ekonomik Bunalımı'nın ilk işaretleri)
23 Ekim 1940 - Efsane futbolcu Pele, Brezilya'da dünyaya geldi
23 Ekim 1946 - Birleşmiş Milletler, ilk genel toplantısını New York'ta yaptı.
23 Ekim 1954 - Almanya'nın NATO'ya girişiyle ilgili Paris Antlaşması imzalandı.
23 Ekim 1956 - Macaristan'da Sovyet egemenliğine karşı ayaklanma başladı. Bütün ülkeye yayılan gösterilerde, isyancılar Sovyet birliklerinin çekilmesini istediler.
23 Ekim 1959 - Beyrut'ta yapılan III. Akdeniz Oyunları sona erdi. Türkiye serbest güreş millî takımı 8 sıklette birinci oldu ve genel klasmanda 13 altın, 8 gümüş, 1 bronz madalya aldı.
23 Ekim 1960 - Genel nüfus sayımı yapıldı.(Türkiye'nin nüfusu 27.754.820)
23 Ekim 1965 - Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel Hükûmeti kurma görevini Adalet Partisi Genel Başkanı Süleyman Demirel'e verdi.
23 Ekim 1972 - Zonguldak'ta iki ayrı kömür ocağında grizu patlamasında 20 işçi öldü, 76 işçi yaralandı.
23 Ekim 1973 - ABD başkanı Richard M. Nixon, Watergate skandalı ile ilgili Oval Ofis ses kayıtlarını mahkemeye teslim etmeyi kabul etti.
23 Ekim 1981 - Danışma Meclisi ilk toplantısını yaptı.
23 Ekim 1983 - Beyrut'ta Amerikalı ve Fransız Barış Gücü Karargahlarına patlayıcı yüklü kamyonlarla intihar saldırısı yapıldı. 241 Amerikan deniz piyadesi ve 58 Fransız paraşütçü öldü.
23 Ekim 1993 - Karun Hazinesi, 28 yıl sonra Türkiye'ye getirildi.
23 Ekim 2011 - Van'da 7.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

23 Ekim 1491 - Loyolalı Ignatius, İspanyol din adamı ve Cizvit tarikatının kurucusu (ö. 1556)
23 Ekim 1817 - Pierre Larousse, Fransız gramerci, sözlük bilimci ve ansiklopedici (ö. 1875)
23 Ekim 1890 - Orhan Seyfi Orhon, Şair (ö. 1972)
23 Ekim 1905 - Felix Bloch, İsviçreli-Amerikalı fizikçi (ö. 1983)
23 Ekim 1915 - Bedri Karafakioğlu, Akademisyen, bilim insanı ve eski İTÜ rektörü (ö. 1978)
23 Ekim 1925 - Johnny Carson, Amerikalı televizyon sunucusu (ö. 2005)
23 Ekim 1925 - Manos Hacidakis, Yunan besteci (ö. 1994)
23 Ekim 1929 - Adalet Ağaoğlu, Roman ve oyun yazarı ve Orhan Kemal Roman Armağanı ödülü sahibi (ö. 2020)
23 Ekim 1940 - Pelé, Brezilyalı futbolcu.
23 Ekim 1942 - Michael Crichton, Amerikalı yazar (ö. 2008)
23 Ekim 1953 - Taner Akçam, Sosyolog ve tarihçi.
23 Ekim 1954 - Ang Lee, Tayvanlı yönetmen.
23 Ekim 1956 - Dwight Yoakam, Amerikalı müzisyen, şarkı sözü yazarı ve sinema oyuncusu.
23 Ekim 1959 - Sam Raimi, Amerikalı film yönetmeni.
23 Ekim 1964 - Robert Trujillo, Amerikalı müzisyen.
23 Ekim 1976 - Ryan Reynolds, Kanadalı dizi ve sinema oyuncusu.
23 Ekim 1986 - Emilia Clarke, İngiliz oyuncu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

23 Ekim 930 - İmparator Daigo, Japonya'nın 60. İmparatoru (d. 885)
23 Ekim 1834 - Feth Ali Şah Kaçar, İran'da egemenlik sürmüş Kaçar Hanedanı'nın 2. Hükümdarı (d. 1772)
23 Ekim 1872 - Théophile Gautier, Fransız şair ve yazar (d. 1811)
23 Ekim 1921 - John Boyd Dunlop, İskoçyalı mucit (d. 1840)
23 Ekim 1944 - Charles Glover Barkla, İngiliz fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (d. 1877)
23 Ekim 1950 - Al Jolson, Amerikalı şarkıcı ve aktör (d. 1886)
23 Ekim 1957 - Christian Dior, Fransız moda tasarımcısı (d. 1905)
23 Ekim 1999 - Neriman Köksal, Sinema oyuncusu ve şarkıcı (d. 1928)
23 Ekim 2005 - Nermin Erbakan, Necmettin Erbakan'ın eşi (d. 1943)
23 Ekim 2011 - Marco Simoncelli, İtalyan motosiklet yarışçısı (d. 1987)
23 Ekim 2014 - Vecihi Timuroğlu, Yazar, şair, araştırmacı (d. 1927)
23 Ekim 2016 - Pete Burns, İngiliz şarkıcı ve şarkı sözü yazarı (d. 1959)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Cuma.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?