Turkcell, resmen Varlık Fonu'na devredildi

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Biri Adanalı, diğeri Kayserili iki çiftçi sohbet ediyorlarmış. Tabii, haliyle zenginlikleriyle övunecekler.
Adanalı başlamış:
-“Bizim orada sabah güneş doğmadan biniyoruz arabaya; akşam oluyor, biz hâlâ çiftliğin öteki ucuna yetişemiyoruz.” demiş.
Sıra Kayseriliye gelmiş:
-“Yav, bizim de vardı öyle bir arabamız.” demiş. “Ama geçenlerde satıp yeni modelini aldık.”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Kendimi bir balkondan aşağı daha rahat bırakabilirim bir insana bırakmaktansa; öyle çok korkuyorum insandan.” demiş #SabahattinAli
O kadar haklı ki insanlar konusunda.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Buz kalıplarınızı su ile doldurmadan önce bölmelere portakal, limon ve dilediğiniz meyve parçacıkları yerleştirirseniz dekoratif buzlar elde etmiş olursunuz.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

Rusların 2011 yılına kadar birayı “alkolsüz içecek” olarak tanımladıklarını biliyor muydunuz?

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Turkcell, resmen Varlık Fonu'na devredildi
Turkcell'in Türkiye Varlık Fonu’na devri resmiyet kazandı. Şirketin Genel Kurulu, Türkiye Varlık Fonu'na hisse devrini resmen onayladı. Turkcell brüt 811.6 milyon TL kâr payı dağıtacak.
Turkcell’in ana hissedarlarının uzun süredir üzerinde çalıştıkları ve Turkcell Genel Kurulu’na taşıdıkları şirketin Ana Sözleşmesi’nde değişiklik öngören maddeler, pay sahipleri tarafından kabul edildi. Bu değişiklikler sonrasında hissedarlar arasında gerçekleşmesi öngörülen hisse devir işlemleri ile birlikte, şirketin yüzde 49 oranındaki halka açık hisseleri Borsa İstanbul ve New York Borsası’nda işlem görmeye devam ederken, Türkiye Varlık Fonu’nun yüzde 26,2 pay ile Turkcell’in en büyük hissedarı durumuna gelmesi ve LetterOne’ın da şirketteki payını yüzde 24,8’e çıkarması bekleniyor.

Korona haberlerine gelince:
İzmir Büyükşehir Belediyesi, işitme engelliler için ürettiği şeffaf maske taleplerine yetişemiyor
Koronavirüsle mücadelede tedbirleri kapsamında maske kullanımının zorunlu hale getirilmesinin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin engelli bireylerin iletişimini kolaylaştırmak için üretmeye başladığı şeffaf maskelere yoğun talep geliyor. Maske nedeniyle karşıdakinin dudaklarını okumakta zorlanan engelli bireyler için Büyükşehir’e bağlı Meslek Fabrikası’nda şu ana kadar 10 bin adet şeffaf maske üretilerek dağıtıldı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Şube Müdürü Mahmut Akkın, şeffaf maskelerin ilk aşamada işitme engelli bireylere ve onlara hizmet üreten personele yönelik tasarlandığını söyledi. Türkiye’nin her yerinden başta engelli dernekleri, özel eğitim okulları, engellilerle çalışan kurumlar ve okul öncesi eğitim kurumları olmak üzere pek çok kurumun, hem iletişimi kolaylaştıran hem de farkındalığı artıran bu şeffaf maskeler için talepte bulunduğunu belirterek, “Okullar tamamen açıldığında bu talep daha da artacak. Üretilen maskeler, ülkenin dört bir yanına gönderiliyor” dedi. Mahmut Akkın, 11 bin maske daha üretmek için hazırlandıklarını ancak bunun talebi karşılamaya yetmeyeceğini dile getirdi. Diğer belediyelere de çağrıda bulunan Akkın, “Eğer her belediye şeffaf maske üretirse, daha sağlıklı sonuç alırız” diye konuştu.
Şeffaf maske temin etmek isteyenlerin İzmir Büyükşehir Belediyesi Konak Engelli Hizmet Birimi, Karşıyaka Sağırlar Derneği, Bornova Sessizler Spor Kulübü Derneği ve Torbalı İşitme Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ile iletişime geçebileceği belirtildi.

Bulgaristan’da maske zorunluluğu
Bulgaristan’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında günlük yeni vaka sayısındaki belirgin artış nedeniyle Sağlık Bakanlığı alınan önlemleri güncelledi.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, nüfusu 6,9 milyon olan ülkede son 24 saatte vaka sayısının ilk kez bini aşıp bin 24’e ulaşması göz önünde bulundurularak açık ve kapalı tüm kamusal alanlarda 22 Ekim'den itibaren maske zorunluluğu getirileceği bildirildi.
Kovid-19 nedeniyle uygulanacak karantina süresi 14’ten 10 güne indirilirken karantinadan çıkanlara test zorunluluğu da kaldırıldı.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

“Günün Yazarı” olarak 5 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız değerli gazeteci ve yazar Çetin Altan’ı seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Çetin Altan, 22 Haziran 1927'de İstanbul'da doğdu. Babası hukukçu Halit Bey, annesi Nurhayat Hanım'dır. Lise öğrenimini Galatasaray Lisesi'nde tamamladı. İlk işleri, lise öğrencisi iken Foto Süreyya’nın yayınladığı Foto Magazin dergisinde çıktı. 1943-1944'te Çınaraltı, Varlık, İstanbul ve Kaynak dergilerinde şiirleri ve düz yazıları çıktı. Yüksek öğrenimine Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde devam etti. Bu sırada ilk kitabı Üçüncü Mevki (1946) yayımlandı.

Gazeteciliğe dönemin CHP yayın organı Ulus gazetesinde muhabir olarak başladığı. Bu dönemde Çocuk Esirgeme Kurumu’nun dergisine Shakespeare’den tercümeler yaptı. Yeni Adam dergisinde Maupassant’dan tercüme ettiği “Küçük Fıçı” adlı hikâyesi yayımlandı. Varlık dergisinde şiirleri, Seçilmiş Hikâyeler dergisinde yazıları ve tercümeleri çıktı.

Ulus’tan sonra gazeteciliğe Hür Ses'te “Şeytanın Gör Dediği’’ başlığı altında fıkra yazarak devam etti. Daha sonra Halkçı, Tan, Akşam, Milliyet, Yeni Ortam, Hürriyet, Güneş gazetelerinde ve Çarşaf dergisinde köşe yazıları yazdı. Balkabağı adını taşıyan haftalık bir mizah dergisi çıkardı ve radyoda “Çetin Altan Diyor ki…” adlı bir program hazırladı. Özellikle dönemin devrimci gençleri arasında çok popüler oldu. 1959 yılında Abdi İpekçi'nin teklifi üzerine Peyami Safa'nın yerine Milliyet gazetesinde yazmaya başlaması, yazarlık hayatında önemli bir dönemeçtir. “Taş” başlığı altındaki taşlama yazıları gazetenin tirajını 75 binden 215 bine yükseltti. Edebiyatçı köşe yazarı kuşağının son temsilcisi olan Altan, aynı dönemde bir tiyatro yazarı olarak da ünlendi. Daha sonra Devrim, Akşam, Hürriyet, Güneş, Sabah, Milliyet gazetelerinde köşe yazıları yazdı. Dünyanın en çok köşe yazısı yazmış yazarlarındandır.

Çetin Altan 1965-1969 arasında Türkiye İşçi Partisi'nden (TİP) milletvekilliği yaptı. Önce dokunulmazlığı kaldırılan, sonra da iade edilen ilk milletvekili oldu. Milletvekilliği sırasında Akşam gazetesinde yazmayı sürdüren Altan, sosyalizm ve TİP yanlısı yazılar kaleme aldı. 1966’da Akşam gazetesinden ayrılan ekiple birlikte Ant dergisini çıkardı. Meclisteki sivri dilli konuşmalarıyla sık sık gündeme geldi. 1968 yılında meclisteki bir konuşması sırasında başlayan tartışma Nâzım Hikmet'e kadar sıçramış ve başta o dönemin Adalet Partisi milletvekili Cavit Şadi Pehlivanoğlu ve Hamit Fendoğlu olmak üzere Adalet Partisi milletvekilleri ile karıştığı kavga ile çokça gündeme gelmiştir. Altan, bu dönemdeki anılarını 1969’da Devrim gazetesinde “Ben Milletvekili İken” başlığı altında mizahi olarak anlattı ve aynı adla kitaplaştırdı.

Atatürk’ün Sosyal Görüşleri ve “Türk Sosyalistlerinin El Kitabı” alt başlığını taşıyan “Onlar Uyanırken” adlı kitapları milletvekilliği döneminde yayımlandı.

9 Mart 1971 darbe teşebbüsünü destekleyen "Devrim gazetesi mensubu olduğu gerekçesiyle, bu "Millî Demokratik Devrim" darbesi planlarına karşı çıkan zamanın 1. Ordu Komutanı Orgeneral Faik Türün tarafından tutuklanarak sorguya çekildi.

1973 yılında “Büyük Gözaltı” romanı Orhan Kemal Roman Armağanı’nı aldı. 1974’te çıkan “Bir Avuç Gökyüzü” romanı müstehcenlik suçlamasıyla toplatıldı. Viski (1975), Küçük Bahçe (1978) adlı iki roman daha yayımladı. Romanlarının hepsi Fransızcaya çevrilmiş; Büyük Gözaltı İsveççe, Yunanca, Bulgarca ve İspanyolca; Bir Avuç Gökyüzü ise İspanyolca ve Rumence dillerinde yayınlanmıştır. “Büyük Gözaltı” Fransız liselerinde seçmeli ders kitabı olarak okutuldu. Altan, köşe yazılarını topladığı kitaplardan biri olan Bir Yumak İnsan ile 1978’de Türk Dil Kurumu Ödülü’nü aldı.

1980'li yıllarda görüşleri sosyalist çizgiden uzaklaşıp liberal bir çizgiye kayan Çetin Altan 1980’de Milliye gazetesinde köşe yazılarına tekrar başladı. 1982’de bu gazeteden ayrılarak Güneş’te yazmaya başladı, aynı yıl Paris’te küçük bir apartman dairesi kiraladı. Siyasete dayanmadan sadece kalemiyle kazandığı parayla Paris’te yaşamak arzusunda idi.1986’da Hürriyet’e geçti, fakat sütununun kendisinden habersiz olarak değiştirilmek istenmesi üzerine gazeteden ayrıldı. 1993’te Sabah gazetesinde yazmaya başladı.

Elli yıllık yazı yaşamında yazılarından ötürü pek çok kez mahkemeye verilen Altan hakkında ağır cezada 300'den fazla dava açıldı. 1972 yılında gözaltı süresi 24 saat olmasına karşın 15 gün gözaltında tutuldu. Üç kez tutuklandı, iki kez mahkûm oldu ve iki yıl cezaevinde yattı. Son olarak hakkında 159. Maddeye dayanılarak açılan davada tek celsede beraat etti.

Hayat hikâyesi, 1998 yılında eşi Solmaz Kamuran tarafından “İpek Böceği Cinayeti” adlı kitapta kaleme alınmıştır. Yazarın roman ve tiyatrolarını ele alan en kapsamlı çalışma, Cumali Büker'in "Çetin Altan'ın Roman ve Oyunlarında Aydın ve Küçük Burjuvazinin Sorunları" adlı yüksek lisans tezidir.

Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Zeynep Bakan'ın babasıdır.

Çetin Altan, köşe yazılarına Milliyet gazetesinde devam ederken 22 Ekim 2015'te İstanbul’da hayatını kaybetti.

ESERLERİ:
Roman:
Büyük Gözaltı (1972) - 1973 Orhan Kemal Roman Armağanı
Bir Avuç Gökyüzü (1974)
Viski (1975)
Küçük Bahçe (1978)
Rıza Bey'in Polisiye Öyküleri (1985)
Aşk, Sanat ve Servet (1998)
Şiir:
Üçüncü Mevki (1946)
Öykü:
Dünyada Bırakılmış Mektuplar (1997)
Kalem Bahçelerinden Yedi Hayat (2009)
Oyun:
Beybaba (1960-61)
Yedinci Köpek (1964)
Çemberler (1964)
Mor Defter (1965)
Suçlular (1965)
Dilekçe ve Tahtırevalli (1966)
Komisyon (1969)
Islıkçı (1977)
Bütün Tiyatro Eserleri (2001)
Anı:
Ben Milletvekili İken (1971)
Bir Yumak İnsan (1977)
Kavak Yelleri ve Kasırgalar (1999)
İyi ki Şu Köyceğiz Var (2001)
Enseyi Karartmayın (2015)
Gezi:
Bir Uçtan Bir Uca (1965)
Al İşte İstanbul (1981)
Deneme:
Atatürk'ün Sosyal Görüşleri (1965)
Öldürülmüş Şehzadeler ve Devrilmiş Padişahlar (1991)
İdam Edilen 44 Vezir-i Azamın Dramı (1991)
Şeytanın Gör Dediği (1997)
Kadın, Işık ve Ateş (1998)
Yeryüzü Tanrıçaları (2000)
Kullar ve Sultanlar (2000)
1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 (2001)
Enseyi Karartmayın (2003)
Uçuk (2004)
Mizah:
Taş (1964)
Sömürücülerle Savaşı (1965)
Onlar Uyanırken (1967)
Geçip Giderken (1968)
Kopuk Kopuk (1970)
Suçlanan Yazılar (1970)
Kahrolsun Komünizm Diye Diye (1976)
Nar Çekirdekleri (1976)
Zurna’da Peşrev Olmaz (1978)
Gölgelerin Gölgesi (1981)
Şeytan Aynaları (1982)
2027 Yılının Anıları (1985)
Sobe (1999)
Çocuk:
Alfabe (2006)
Çeviri:
Aptal Kız (1962)

Sizlerle Çetin Altan’ın “Dünyada Bırakılmış Mektuplar” isimli kitabından bazı alıntılar paylaşarak değerli yazarı anmak istiyorum:

“Biliyorum, İstanbul yazılmaz yaşanır. Ama yazmak da o kadar yaşamak ki, bir yerde İstanbul yaşanırken yazı oluyor.”

“Kişideki en büyük suçluluk duygusunun kendine gereken özeni göstermemekten kaynaklandığı, gün günden daha iyi anlaşılıyor.”

“Gerçekleri konuşursun. Cevap:
- Küstah, kendini beğenmiş, marifet yaptığını zannediyor.
Gerçekleri konuşmazsın. İtham:
- Korkak, eyyâmcı, dümen suyu sandalı.
Haykırsan da, sussan da yaranamazsın.”

“Bana sorarsanız insanın gençlik dönemi, yaşlılığından daha zor bir dönemdir. Mermerin yontulmadan önceki dönemiyle yontulduktan sonraki dönemi gibi...”

“Ne hikmettir bilinmez cümle âlem, yalan gibi dedikodunun da müthiş kötü bir huy olduğu iddiasındadır. Fakat gene herkes az çok yalancı ve az çok dedikoducudur.”

“Okuma tiryakiliği romanla, roman tiryakiliği de iyi polisiye romanlarla başlar. Edebiyat öğretmeni olsam, hiç roman okumamış bir çocuğa önce neyi okumasını önerirdim, biliyor musunuz? Gaston Leroux'un ‘Sarı Odanın Esrarı’nı... Onu okuyup da zevk almayan çocuk olamaz. Bir kez o zevk alındı mı, arkası çorap söküğü gibi gelir.”

#ÇetinAltan

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Uluslararası Kekemelik Farkındalık Günü
Kekemeliğe dikkat çekmek ve kekemelik konusunda doğru bilgiler vermek amacıyla 1988'den beri 22 Ekim “Uluslararası Kekemelik Farkındalık Günü” olarak kutlanmaktadır. 2017’den beri Kekemeler Derneği Türkiye’de bu etkinliği başlatarak, Dünya Kekemelik Günü farkındalığı etkinlikleri çerçevesinde, bizleri yönlendirmeye çalışmaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

22 Ekim 1600 - Osmanlı ordusu, Macaristan'ın Kanije Kalesi'ni fethetti.
22 Ekim 1784 - Rusya, Alaska'nın Kodiak Adası'nda bir koloni kurdu.
22 Ekim 1836 - Sam Houston törenlerle Texas Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı oldu.
22 Ekim 1917 - Vakit gazetesi, Ahmet Emin Yalman ve Asım Us tarafından yayımlanmaya başladı.
22 Ekim 1919 - Amasya'da, Mustafa Kemal Paşa ile İstanbul Hükümeti'nin Bahriye Nazırı Salih Hulusi Kezrak arasında Amasya Protokolü imzalandı
22 Ekim 1931 - Amerikan mafya lideri Al Capone vergi kaçakçılığı gerekçesiyle 11 yıl hapis cezası aldı.
22 Ekim 1937 - Tunceli bölgesinde 21 Mart gecesi başlayan ayaklanma bastırıldı. Dört yıl için çıkarılan Tunceli'nin İdaresi Hakkında Kanun, çeşitli eklerle 1947'ye kadar sürdü.
22 Ekim 1938 - Chester Carlson fotokopiyi icat etti.
22 Ekim 1947 - ABD yardımının ilk partisi İskenderun Limanı'na geldi. İlk malzemelerle İstanbul-Ankara karayolunun yapımına başlanacağı açıklandı.
22 Ekim 1953 - Laos, Fransa'dan bağımsızlığını ilan etti.
22 Ekim 1957 - ABD Vietnam'da ilk zayiatlarını verdi.
22 Ekim 1962 - ABD Başkanı John F. Kennedy, Küba'da Sovyet füzeleri olduğunu açıkladı. Amerikalı Donanması Küba'yı ablukaya aldı. Füze krizi Dünyayı nükleer savaş tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı.
22 Ekim 1964 - Jean-Paul Sartre Nobel Edebiyat Ödülünü kazandı; ama ödülü geri çevirdi.
22 Ekim 1967 - Apollo 7 uzay aracı Dünya yörüngesinde 163 kez döndükten sonra güvenli bir şekilde Atlantik Okyanusu'na indi.
22 Ekim 1972 - THY'nin Truva uçağı Sofya'ya kaçırıldı. Bir gün sonra yolcuları serbest bırakan 4 hava korsanı Bulgaristan'a iltica etti.
22 Ekim 1975 - Türkiye'nin Viyana büyükelçisi Hüseyin Daniş Tunalıgil görev yaptığı Viyana'da Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları'na mensup üç militan tarafından düzenlenen suikast sonucu yaşamını yitirdi.
22 Ekim 1976 - Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş) kuruldu.
22 Ekim 1980 - Yönetmen Ömer Kavur'un filmi Yusuf ile Kenan Milano'da altın madalya aldı.
22 Ekim 1983 - Batı Almanya ve Fransa'da 1 milyon 500 bin kişi nükleer karşıtı protesto gösterisi yaptı.
22 Ekim 1988 - Barış Manço'nun televizyon programı 7’den 77’ye TRT'de başladı.
22 Ekim 1993 - Diyarbakır'ın Lice ilçesinde çıkan çatışmada Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın öldü. İlçede sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
22 Ekim 1997 - Kültür Bakanlığı, Oscara gidecek film olarak “Eşkıya” filmini seçti.
22 Ekim 2005 - Eurovision Şarkı Yarışması'nın 50. yılı şerefine Danimarka'da en iyi 14 şarkının yarıştığı bir yarışma yapıldı. İsveçli ABBA grubunun 1974 yılında yarışan “Waterloo” şarkısı birinci seçildi.
22 Ekim 2009 - Windows 7 resmi olarak piyasaya çıktı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

22 Ekim 1688 - Nadir Şah, İran Şahı (ö. 1747)
22 Ekim 1811 - Franz Liszt, Macar besteci (ö. 1886)
22 Ekim 1844 - Sarah Bernhardt, Fransız tiyatrocu (ö. 1923)
22 Ekim 1913 - Robert Capa, Macar asıllı Amerikalı fotoğrafçı (ö. 1954)
22 Ekim 1913 - Bao Dai, Vietnam İmparatoru (ö. 1997)
22 Ekim 1916 - İlhan Arakon, Görüntü yönetmeni, sanat yönetmeni, senarist ve yapımcı (ö. 2006)
22 Ekim 1917 - Joan Fontaine, İngiliz sinema oyuncusu (ö. 2013)
22 Ekim 1919 - Doris Lessing, İngiliz edebiyatçı (ö. 2013)
22 Ekim 1929 - Lev Yaşin, Sovyet futbolcu (ö. 1990)
22 Ekim 1937 - Manos Loïzos, Mısır doğumlu Yunan besteci (ö. 1982)
22 Ekim 1938 - Christopher Lloyd, Amerikalı sinema oyuncusu
22 Ekim 1941 - Ahmet Mete Işıkara, Bilim insanı, jeofizik mühendisi ve eğitimci (ö. 2013)
22 Ekim 1941 - Charles Keating, İngiliz oyuncu (ö. 2014)
22 Ekim 1943 - Catherine Deneuve, Fransız sinema oyuncusu.
22 Ekim 1947 - Deepak Chopra, Hint asıllı Amerikalı hekim ve alternatif tıp uzmanı.
22 Ekim 1952 - Jeff Goldblum, Amerikalı aktör.
22 Ekim 1963 - Norm Fisher, Kanadalı müzisyen.
22 Ekim 1964 - Dražen Petrović, Hırvat basketbolcu (ö. 1993)
22 Ekim 1966 - Valeria Golino, İtalyan sinema oyuncusu.
22 Ekim 1969 - Spike Jonze, Amerikalı yönetmen, film yapımcısı, senarist ve oyuncu.
22 Ekim 1975 - Jesse Tyler Ferguson, Amerikalı aktör.
22 Ekim 1980 - Şahan Gökbakar, Komedyen.
22 Ekim 1982 - Alican Yücesoy, Sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu.
22 Ekim 1985 - Hadise, Türk asıllı Belçikalı şarkıcı.
22 Ekim 1998 - Roddy Ricch, Amerikalı rapçı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

22 Ekim 741 - Charles Martel, Charlemagne'nin dedesi (d. 686)
22 Ekim 1906 - Paul Cezanne, Fransız ressam (d. 1839)
22 Ekim 1973 - Pau Casals, İspanyol çellist, besteci ve yönetmen (d. 1876)
22 Ekim 1975 - Arnold Joseph Toynbee, İngiliz tarihçi (d. 1889)
22 Ekim 1975 - Daniş Tunalıgil, Diplomat ve Türkiye'nin Viyana Büyük Elçisi (d. 1915)
22 Ekim 1978 - Fevzi Lütfi Karaosmanoğlu, Siyasetçi (d. 1900)
22 Ekim 1984 - Cigerxwîn, Kürt şair ve yazar (d. 1903)
22 Ekim 1986 - Albert Szent-Györgyi, Macar fizyolog ve Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi (d. 1893)
22 Ekim 1987 - Lino Ventura, İtalyan asıllı Fransız aktör (d. 1919)
22 Ekim 1990 - Louis Althusser, Fransız filozof (d. 1918)
22 Ekim 1995 - Kingsley Amis, İngiliz yazar (d. 1922)
22 Ekim 1998 - Eric Ambler, İngiliz romancı (Gün Işığı'nın yazarı) (d. 1909)
22 Ekim 2002 - Robert Nixon, İngiliz çizer (d. 1939).
22 Ekim 2003 - Derya Arbaş, Oyuncu (d. 1968)
22 Ekim 2012 - Russell Means, Amerikalı aktivist, oyuncu ve yazar (d. 1939)
22 Ekim 2015 - Çetin Altan, Yazar, gazeteci ve siyasetçi (d. 1927)
22 Ekim 2015 - Nurhan Karadağ, Akademisyen, yönetmen, dramaturg ve oyuncu (d. 1943)
22 Ekim 2015 - Yılmaz Köksal, Sinema ve dizi oyuncusu (d. 1939)
22 Ekim 2016 - Burcu Taşbaş, Basketbolcu (d. 1989)
22 Ekim 2017 - Fernand Picot, Fransız eski bisiklet sporcusu (d.1930)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Perşembe.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?