Grip aşısı olmak isteyen önce reçete almak zorunda

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Ekonomik kriz yüzünden büyük para problemi yaşayan Temel, çocuk kaçırıp fidye istemeye karar vermiş. Şehrin büyük bir parkında çocuğun birini gözüne kestirmiş. Önce bir not yazmış :
"Çocuğunu kaçırdım. Bunu yaptığım için üzgünüm. Ama kusura bakma, çünkü gerçekten paraya ihtiyacım var. Yarın sabah saat: 7.00’de falanca parktaki filanca ağacın altına bir siyah çantada 5 milyar getir.
İmza: Laz."
Çocuğun yanına gitmiş. Notu çocuğun ceketinin iç cebine koyup, doğruca evine gitmesini ve notu babasına göstermesini söylemiş. Ertesi sabah parka geldiğinde söylediği ağacın altında, söylediği renkteki çantada, içinde 5 milyar olan emaneti bulmuş. Paraların yanında bir de not varmış :
"Paran purada. Ama bir Laz hemşehrisine nasıl peyle bir şey yapar, inanamayrum.”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Asla başka insanlar üzülmesin diye kendini üzme. Unutma; sen kaldırabiliyorsan, onlar da kaldırabilir.” demiş #BobMarley

Hep başkası kırılmasın, başkası üzülmesin diye harcamadık mı ömrümüzü? Oysa kırılmaması, üzülmemesi gereken öncelikle bizdik, bilemedik. Ama bir yerden başlamak gerek bence. Hâlâ geç kalmış sayılmayız.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Özellikle kış aylarında evde balık pişirdiğimizde yaklaşık 3-4 gün balık kokusu evden gitmez. Bunun için balıkları evde yemek yerine dışarıda yemeyi tercih ediyor, ya da balık tüketmekten vazgeçiyoruz. Peki, eve sinen balık kokusundan kısa bir süre içinde nasıl kurtulacağınızı öğrenmek ister misiniz? Balık kızarttıktan sonra kokuyu gidermek için bir kapta 1 çay bardağı su ve 2 çorba kaşığı sirkeyi kaynatınız. Evinizin kokusunun bir anda değiştiğini fark edeceksiniz.”
Balık kokusu yüzünden evde balık pişiremiyorum.
Ben de deneyeceğim.
Bakalım işe yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

Anadolu ve Orta Asya’daki geleneklerden biri de gelinin üzerine şans ve mutluluk getirmesi için darı atılmasıdır. Deyim haline gelmiş “Darısı başına” sözü işte bu gelenekten gelmiştir.

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Usta gazeteci Bekir Coşkun hayatını kaybetti
75 yaşındaki gazeteci Bekir Coşkun, akciğer kanserine yenik düştü. Sözcü gazetesi yazarlarından Bekir Coşkun, uzun zamandır akciğer kanseri nedeniyle tedavi görüyordu. Coşkun, Ankara Şehir Hastanesinde 20.30 sularında rahatsızlanarak hayatını kaybetti. Coşkun'un vefatı ailesini ve sevenlerini yasa boğdu.
Değerli gazetecimizin yakınlarına ve sevenlerine sabır diliyorum. Huzurla uyusun.
 
Kılıçdaroğlu, Bekir Coşkun'un cenaze törenine katılacak
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kanser tedavisi görürken vefat eden Sözcü Gazetesi yazarı usta Gazeteci Bekir Coşkun için bugün (20 Ekim 2020 Salı) saat 12:38'de Ankara'da Bilkent'te bulunan Doğramacızade Ali Paşa Camii'nde düzenlenecek cenaze törenine katılacak.
Kılıçdaroğlu daha sonra ise Meclis'e gelerek saat 13:30'da CHP Grup Toplantısı'na katılacak.

Korona haberlerine gelince:

Grip aşısı olmak isteyen önce reçete almak zorunda
Türkiye'de önceki yıllarda ekim ayında grip mevsimi başlamadan vurulan 'grip aşısı' bu yıl Covid-19 nedeniyle çok daha büyük önem taşıyor. Risk grubundaki tüm vatandaşlar değerlendirildiğinde 25 milyon kişiye vurulması gereken aşının Türkiye’ye ancak 800 bin doz getirilebildiği ve bu nedenle aile hekimleri üzerinden ‘Charlson Risk Skoru’na göre hastalara reçete edileceği öğrenildi. Bu durumda aşı olması gereken milyonlarca insanın aşıya ulaşamayabileceği belirtiliyor.
 
İçişleri Bakanlığı karantinadaki kişi sayısını açıkladı
İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kovid-19 salgını sebebiyle, il ve ilçelerde mülki idare amirleri başkanlığındaki umumi hıfzıssıhha kurullarınca alınan kararlar doğrultusunda yerleşim yerlerine ilişkin karantina uygulamasının sürdüğü belirtildi.

Açıklamada, "Bu kapsamda bugün itibarıyla 19 ilimizdeki 1 belde, 21 köy ve 12 mahalle olmak üzere toplam 34 yerleşim yerinde karantina tedbiri uygulanmaktadır. Karantina uygulaması devam eden yerleşim yerinde yaşayan kişi sayısı 20 bin 232'dir. Toplam 70 ilimizdeki 1064 yerleşim yerinde ise karantina uygulaması sona erdirilmiştir." ifadeleri kullanıldı.

Erzurumspor Başkanı Hüseyin Üneş koronavirüse yakalandı
Büyükşehir Belediye Erzurumspor Kulübü, başkan Hüseyin Üneş'in yeni tip koronavirüs (Covid-19) testinin pozitif çıktığını açıkladı.
Erzurumspor'dan yapılan açıklama şöyle oldu:
"Başkanımız Hüseyin Üneş’in Covid 19 test sonucu pozitif çıkmıştır. Başkanımızın karantina ve tedavi süreci başarıyla ilerlemekte ve kontrolleri düzenli bir şekilde yapılmaktadır. Kendisine acil şifalar diliyor, en kısa sürede sağlığına kavuşmasını temenni ediyoruz."


Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

“Günün Şairi” olarak 10 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Arif Damar’ı seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Arif Damar, 23 Temmuz 1925 tarihinde Çanakkale'nin Gelibolu ilçesi Karainebeyli köyünde doğdu. İlkokulu Çanakkale'de, ortaokulu İstanbul'da Yenikapı Ortaokulu'nda bitirdi. İstanbul Erkek Lisesi'ndeki öğrenimini iki yıl sonra yarım bıraktı.

Şiir yazmaya ortaokul birinci sınıf öğrencisi iken başladı. İlk şiiri “Edirne'de Akşam” 1940 yılında ( şair henüz 15 yaşında iken) “Yeni İnsanlık” adlı dergide, altında "Harika Çocuk" diye bir notla yayımlandı. Bu şiiri ilgi görmüş, yayımlanmasından sonra dönemin ünlü şairi Hasan İzzettin Dinamo kendisini görmeye Yenikapı Ortaokulu'na gelmişti.

1944 yılında taşındığı Ankara'da 1950 yılına kadar yaşadı. 1945 yılında Ant Dergisi'nde yayımladığı şiirlerle adını duyurdu. 1944-1947 yılları arasında Atatürk Orman Çiftliği'nde memurluk yaptı. Askerliğini Kayseri ve Sivas'ta sürgün alayında yaptıktan sonra 1950'de İstanbul'a döndü, Mahmutpaşa'da işportacılık yaptı. 1951 Eylül'ünden 1952 Mart'ına kadar Türkiye Komünist Partisi öncülüğünde çıkan “Yeryüzü” adlı kültür dergisinin yönetiminde bulundu. 15 Kasım 1951’de yayımlanan "Dayanılmaz" adlı şiirinin ardından gizli örgüt üyesi olduğu suçlamasıyla 5 Aralık 1951’de tutuklandı. 2 yıl cezaevinde kaldı, delil yetersizliğinden beraat etti. Cezaevinden çıktıktan sonra çok çeşitli işlerde çalıştı.

Bir müddet ‘Arif Barikat' takma ismiyle toplumsal gerçekçi anlayışta şiirler yazdı. Bu dönem şiirlerini 1956'da "Günden Güne" adlı kitabında topladı. Kitap basıldıktan 5 ay sonra toplatıldı, ama beraat etti.

1958 yılında "İstanbul Bulutu" adlı kitabıyla Yeditepe Şiir Armağanı'nı Cemal Süreya ile birlikte aldı.

Sonraları İkinci Yeni şairlerinin yanında, imgeye ağırlık veren bir şair olarak göründü. 1969'da Suadiye'de Yeryüzü Kitabevi'ni kurdu ve yönetti. Yayınevinde yasak yayın bulundurduğu gerekçesiyle 1982'de üç ay hapis cezasına çarptırıldı, Bozcaada tutukevinde yattı. 1984 yılında kitabevini kapatıp kendini bütünüyle yazılarına verdi. "Arif Hüsnü", "Ece Ovalı" takma isinlerini de kullandı. En sevilen şiirlerinden biri "Hallaç" tır.

1985 yılında Melih Cevdet Anday ile ortak imza attığı "Yağmurlu Sokak" adlı romanı yayımladı. Bu kitabı iki yazar 1959'da yazmışlar ve “Murat Tek” takma adıyla Tercüman Gazetesi'nde tefrika edilmişti. En son Cumhuriyet Gazetesi'nde 'Ayın şairi' bölümünü hazırlıyordu.

Bir süre Nahit Fıratlı ile evli kalan Damar, bu evliliğin bitmesinin ardından Meriç Tülin ile evlenmiştir. İstanbul Moda'da yaşadı. Toplu şiirleri 2004 yılında Alkım Yayınevi'nden çıktı.

Arif Damar, 20 Ekim 2010 tarihinde saat 03.00'da, kaldırılmış olduğu Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kalp yetmezliği sonucu yaşamını yitirdi. Kadıköy Moda camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Çengelköy mezarlığında toprağa verildi.

ESERLERİ:
Günden Güne (1956)
İstanbul Bulutu (1958)
Kedi Aklı (1959)
Saat Sekizi Geç Vurdu (1962)
Seslerin Ayak Sesleri (1975)
Alıcı Kuşu Kardeşliğin (1976)
Ölüm Yok ki (1980)
Ay Ayakta Değildi (1984)
Acı Ertelenirken (1985)
Yoksulduk Dünyayı Sevdik (1988)
Alıcı Kuşu Kardeşliğin (Genişletilmiş Baskı) (1990)
Ay Kar Toplamaz ki (1990)
Eski Yağmurları Dinliyordum (1995)

ÖDÜLLERİ:
Yeditepe Şiir Armağanı, 1958
Sedat Simavi Edabiyat Ödülü, 2008

Sizlerle iki şiirini paylaşarak değerli şairi anmak istiyorum:

BENİ UNUT

Açık pencereden sesleniyor,
ağacın yapraklarına söyletiyor:
"Beni unut!"

Oturduğu evin balkonundan,
bulutlara haber salmış olacak,
ne dedikleri işitilmiyor ama, anlıyorum:
"Beni unut!"

Damların üstünden geliyor bu ses,
tramvaylar, otobüsler getiriyor,
denizden motorlar getiriyor.

Bazen dalıyorum, insan hali,
bir karanlık içinde gözleri
ıslak, siyah konuşuyor:
"Beni unut!"

O gece yan yana yürüyorduk,
hiçbir şey konuşmuyorduk,
fakat sesi, durmadan kulağımda çınlıyordu:
"Beni unut!"

Bu trene de ne oluyor bilmem
yolunda doğru dürüst yürüse olmaz,
Yenikapı'dan her geçişinde
avazı çıktığı kadar bağırıyor:
"Beni unut!.." "Beni unut!.."

Anladım, herkes ondan yana
rıhtımdaki vapur, kilise çanları,
radyoda şarkı, sokak satıcıları,
caddeler, bulvarlar onu tutuyor.
Olmayacak bir zamanda sesleniyor:
"Beni unut!.."

#ArifDamar

SAVRULURKEN KAR

Kar savrulurken
Günler günlerdir aralıksız
Ben de savrul savruluyorum
Yetmiş yılın ötesine
İki kardeş yan yanayız
Bir sac mangalın önünde

Uzatmışız ellerimizi
Arada karıştırıyoruz
Soğuk çok soğuk küllerini
Tek kıvılcım bile yok
Çekmiyoruz yine de

Anamız ayakta
Bakıyor pencereden
Kar savrul savrulurken
Güneş açıyor birden
Birden bir ses bir avaz
Esmer bir yüz
Sokaktan geçip giden

Pamuk attıran
Pamuk attıran

Anamız konuşuyor kendi kendine

Sen de aç ben de aç
Gel sevişelim hallaç

#ArifDamar


Yurdumuzda ve dünyada özel bir gün yokmuş bugün.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

20 Ekim 1827 - Navarin Baskını. İngiliz, Fransız, Rus birleşik filosu, Yunanistan açıklarında Navarin'de Osmanlı donanmasını tahrip etti.
20 Ekim 1921 - TBMM ile Fransa hükûmeti arasında Ankara Anlaşması imzalandı. Fransa adına Henry Franklin-Bouillon'un sürdürdüğü görüşmeler sonrasında, Fransa işgal ettiği Anadolu topraklarından çekildi.
20 Ekim 1927 - Mustafa Kemal Atatürk Türk Kurtuluş Savaşı'nı anlattığı 15 - 20 Ekim 1927 tarihlerinde Cumhuriyet Halk Partisi 2. Kongresinde otuz altı buçuk saat süren tarihi konuşmasını yaptı.
20 Ekim 1935 - Milliyetçi hükümete karşı Mao Zedung'un başlattığı ve bir yıl süren 6.000 millik Uzun Yürüyüş sona erdi. Mao önderliğindeki Birinci Öncü Ordu Yan'an'a girdi.
20 Ekim 1940 - Nüfus sayımı yapıldı. (Türkiye'nin nüfusu: 17.820.950)
20 Ekim 1941 - II. Dünya Savaşı: Alman işgalindeki Sırbistan'da binlerce sivil öldürüldü.(Kragujevac katliamı)
20 Ekim 1942 - Ekmek karneleri dağıtılmaya başladı.
20 Ekim 1944 - Sovyet Kızıl Ordu Belgrad'a girdi. Aynı gün Gestapo, Alman anti-faşist ve sosyal demokrat Julius Leber'i kurşuna dizdi.
20 Ekim 1945 - Mısır, Suriye, Irak ve Lübnan, Filistin topraklarında devlet kurmak isteyen Yahudilere karşı Arap Cemiyeti'ni kurdu.
20 Ekim 1951 - Birinci Akdeniz Oyunları sona erdi. Türkiye 10 altın, 3 gümüş ve 7 bronz madalya aldı.
20 Ekim 1954 - Dünya Bankası Genel Sekreteri Türkiye'ye geldi. Genel sekreter "Türkiye ekonomik geleceği çok parlak bir ülkedir" dedi.
20 Ekim 1954 - Büyük Britanya'da 51 bin liman işçisi greve gitti. Britanya'nın deniz ticareti yarı yarıya durdu.
20 Ekim 1968 - Meksiko Olimpiyatları'nda serbest güreşte 78 kiloda Mahmut Atalay ve 97 kiloda Ahmet Ayık altın madalya kazandılar.
20 Ekim 1968 - ABD'nin öldürülen Başkanlarından John F. Kennedy'nin eşi Jacqueline Kennedy Yunanlı armatör Aristotle Onassis ile evlendi.
20 Ekim 1978 - İTÜ Elektrik Fakültesi dekanı Ord.Prof. Bedri Karafakioğlu İstanbul'da uğradığı silahlı saldırı sonucunda yaşamını yitirdi.
20 Ekim 1980 - Yunanistan, NATO askeri kanadına yeniden girdi.
20 Ekim 1982 - Bir gün önce Anayasa metnini açıklayan MGK, Devlet Başkanı Kenan Evren'in Anayasayla ilgili konuşmalarını eleştirmeyi yasakladı.
20 Ekim 1984 - Bilkent Üniversitesi kuruldu.
20 Ekim 1985 - 12. Nüfus sayımı yapıldı.(Türkiye'nin nüfusu: 50.664.458 & İstanbul'un nüfusu: 5.475.982)
20 Ekim 1992 - Bingöl’ün Solhan ilçesi Hazarşah köyü yakınlarında, bir otobüsü durduran PKK militanları 19 yolcuyu kurşuna dizerek öldürdü, 6 kişiyi yaraladı.
20 Ekim 1998 - Türkiye ile Suriye arasında Adana Mutabakatı imzalandı.
20 Ekim 2002 - Sırbistan ile birlikte Yugoslavya'yı oluşturan Karadağ'da yapılan genel seçimlerde, Devlet Başkanı Milo Cukanoviç'in bağımsızlık yanlısı partisi meclis çoğunluğunu elde etti.
20 Ekim 2008 - Ergenekon davası'nın ilk duruşması Silivri Cezaevi içindeki adliyede görülmeye başlandı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

20 Ekim 1616 - Thomas Bartholin, Danimarkalı hekim, ilahiyatçı ve matematikçi (ö. 1680)
20 Ekim 1632 - Christopher Wren, İngiliz gök bilimci ve mimar (ö. 1723)
20 Ekim 1819 - Seyyid Ali Muhammed, İranlı din adamı ve Babilik inancının kurucusu (ö. 1850)
20 Ekim 1854 - Arthur Rimbaud, Fransız şair (ö. 1891)
20 Ekim 1859 - John Dewey, Amerikalı düşünür ve eğitimci (pragmatizm ekolünün kurucularından) (ö. 1952)
20 Ekim 1882 - Bela Lugosi, Macar asıllı Amerikalı oyuncu (ö. 1956)
20 Ekim 1891 - James Chadwick, İngiliz fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (ö. 1974)
20 Ekim 1912 - Ruhi Su, Türk halk müziği sanatçısı (ö. 1985)
20 Ekim 1917 - Jean-Pierre Melville, Fransız film yönetmeni (ö. 1973)
20 Ekim 1941 - Philipp Vandenberg, Alman yazar.
20 Ekim 1942 - Christiane Nüsslein-Volhard, Alman biyolog ve Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi.
20 Ekim 1946 - Elfriede Jelinek, Avusturyalı yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi.
20 Ekim 1948 - Melih Gökçek, Bürokrat, siyasetçi ve eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı.
20 Ekim 1956 - Danny Boyle, İngiliz film yönetmeni ve yapımcısı.
20 Ekim 1957 - Anouar Brahem, Tunuslu besteci ve udi müzisyen.
20 Ekim 1958 - Viggo Mortensen, Amerikalı sinema oyuncusu, şair ve fotoğraf sanatçısı.
20 Ekim 1961 - Kate Mosse, İngiliz yazar.
20 Ekim 1962 - Ece Yörenç, Senarist.
20 Ekim 1966 - Ebu Musab ez-Zerkavi, Ürdünlü asker ve Irak el-Kaidesi lideri (ö. 2006)
20 Ekim 1966 - Stefan Raab, Alman oyuncu ve sunucu.
20 Ekim 1969 - Lambros Papakostas, Yunan yüksek atlama sporcusu.
20 Ekim 1971 - Snoop Dogg, Amerikalı rap müzisyeni.
20 Ekim 1971 - Dannii Minogue, Avustralyalı şarkıcı.
20 Ekim 1974 - Hasan Yalnızoğlu, Dansçı, manken, oyuncu ve profesyonel güreşçi.
20 Ekim 1975 - Sevinç Erbulak, Sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu.
20 Ekim 1975 - Eirik Glambek Bøe, Norveçli besteci ve müzisyen.
20 Ekim 1976 - Hasan Karacadağ, Film yönetmeni, yapımcı ve senarist.
20 Ekim 1984 - Kaan Yılmaz, Oyuncu.
20 Ekim 1988 - Candice Swanepoel, Güney Afrikalı model.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

20 Ekim 1498 - Koca Davut Paşa, Osmanlı Sadrazamı (d. ?)
20 Ekim 1890 - Richard Francis Burton, İngiliz kâşif (d. 1821)
20 Ekim 1949 - Jacques Copeau, Fransız tiyatro yönetmeni, oyun yazarı, yapımcı ve oyuncu. (d. 1879)
20 Ekim 1964 - Herbert C. Hoover, ABD'nin 31. Başkanı (d. 1874)
20 Ekim 1967 - Şigeru Yoşida, Japon siyaset adamı (d. 1878)
20 Ekim 1978 - Bedri Karafakioğlu, Akademisyen ve İTÜ Rektörü (d. 1915)
20 Ekim 1984 - Paul Dirac, İngiliz fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (d. 1902)
20 Ekim 1989 - Anthony Quayle, İngiliz oyuncu (d. 1913)
20 Ekim 1989 - Alpay İzer, Tiyatro ve sinema oyuncusu (d. 1944)
20 Ekim 1994 - Burt Lancaster, Amerikalı oyuncu (d. 1913)
20 Ekim 2002 - Bernard Fresson, Fransız oyuncu (d. 1931)
20 Ekim 2004 - Tevfik Gelenbe, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu (d. 1931)
20 Ekim 2008 - Rahibe Emmanuelle, Belçikalı-Fransız rahibe ve hayırsever (d. 1908)
20 Ekim 2010 - Arif Damar, Şair (d. 1925)
20 Ekim 2011 - Muammer Kaddafi, Libya lideri (d. 1942)
20 Ekim 2013 - Lawrence Klein, Amerikalı iktisatçı (d. 1920)
20 Ekim 2014 - Christophe de Margerie, Fransız iş adamı (d. 1951)
20 Ekim 2014 - René Burri, İsviçreli fotoğrafçı (d. 1920)
20 Ekim 2016 - Altemur Kılıç, Gazeteci ve yazar (d. 1924)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Salı.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?