81 ilde Covid-19 tedbirleri denetimi yapılacak


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Oymakbeyi, izci adaylarını karşısına toplamış, onlara izciliğin ilkelerini anlatmaya çalışıyormuş:
- "Bakın çocuklar!" demiş. "Bir izci her gün, hiç olmazsa bir kez birine yardımcı olmalıdır. Hastalara, yaşlılara, muhtaçlara... Her sabah okula geldiğiniz zaman size bir gün önce nasıl bir iyilik yaptığınızı soracağım.Tamam mı?"
Ertesi sabah Oymakbeyi çocukları toplayıp sormuş:
- "Söyleyin bakalım, dün ne gibi bir iyilik yaptınız?"
Bütün çocuklar, hep bir ağızdan:
- "Yaşlı bir kadının karşıdan karşıya geçmesine yardım ettik efendim."
Oymakbeyi şaşırmış:
- "Hepiniz mi?"
- "Evet efendim, hepimiz birden."
- "Neden?"
Çocuklardan biri cevap vermiş:
- "Kadın karşıdan karşıya geçmek istemiyordu, ondan efendim!"

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Mezar başındaki en acı gözyaşları söylenmemiş sözler ve yarım kalan işler için akıtılır.” demiş Harriet Beecher Stowe...
Son pişmanlık fayda etmiyor işte...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Kızartma yağını bir kaç kez kullanabilirsiniz. Kullanılır durumda olup olmadığını anlamak için kızgın yağın içerisine bir dilim ekmek atın. Ekmekte kara lekeler oluşmuyorsa kullanabilirsiniz.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Yüzyılın dehası” olarak da nitelendirilen Albert Einstein hakkındaki gerçeklerden bir tanesi; onun 9 yaşına kadar konuşma güçlüğü yaşadığıdır.

“Günün Şiiri” olarak “Menopozlu Bir Aşk” adlı ikinci şiir kitabımdan bir şiir paylaşmak istiyorum sizlerle:

SAKIN BİLME

Yıldızlar kadar uzağım artık
Gelme
Ne yüreğimde aşk kaldı
Ne gözlerimde ışık
Umudum da terk etti beni nicedir
Bir baş ağrısıyım
Tedavisi imkansız
Bilme

Oysa yağmur ormanlarınca özgür
Amazon kadar coşkulu
Akıyordum sana
Her yeni güne
Adınla uyanıyordum
Artık hafızasını yitirmiş
Hasta bir beden ruhum
Bilme

Yüreğimde biriktirdiğim
Acılarım var şimdi
Yangınlarım var asla sönmeyecek
Tutulmamış sözler
Gidilmedik şehirler
Yaşanılmamış günler
Öyle bir hüzün var ki, tarifsiz
Bilme

Kapattım kendimi hayata
Paramparça bir deniz kabuğuyum
İncisini yitirmiş
Bir yas eviyim
Henüz kırkı bile çıkmamış
Gözyaşlarımı denize havale ettim
Seni Allah'a
Sakın gelme.

#haticenayır

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Suudilerin ilgisi bıçak gibi kesildi
Suudi Arabistan Kralı'nın “Orada 1 dolarım bile kalmayacak” diyerek Türkiye'ye karşı gizli ambargo başlattığı iddiaları sonrası Suudilerin Türkiye'deki emlaklarını satmaya zorlandıkları ifade edildi.

Remax Mia Lastrose gayrimenkul broker'ı Songül Toprak Özsan, Suudi yatırımcıların Türkiye'den emlak alımının bıçak gibi kesildiğini söyledi. “Korkuyorlar” diyen Özsan, “Satış için İstanbul Bebek ve Sarıyer bölgesinde gösterdiğimiz evler vardı. Birden bıçak gibi kesildi, yatırımdan vazgeçtiler” dedi.

Suudi yatırımcıların Bodrum'da da gayrimenkullerle ilgilendiklerini, ancak son dönemdeki gelişmeler sonrası bu satışların da durduğunu ifade eden Özsan, “Bekleme halindeler. Ancak endişelerinin arttığını, baskı biraz daha artarsa hızla satışa geçeceklerini duyuyoruz” diye konuştu.

Suudilerin baskıya rağmen Türkiye'deki gayrimenkullerini satmakta ağırdan almasının ardında ciddi bir oranda zarara uğrama endişeleri var. Doların 8 TL'ye dayandığı ve emlak piyasasının da çok hareketli olmadığı bugünlerde satış yapmak Suudiler için oldukça ‘zararlı' bir harekete dönüşüyor. 5 milyon dolara satılan evlerin bugün 2 milyon dolara bile fiyatlanmadığı ifade ediliyor.

Vali’den kendisini tanımayan dönerciye önce ceza, sonra özür
Denizli Valisi Ali Fuat Atik, İl Emniyet Müdürü Kenan Yıldız ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nda korona virüs denetiminde bulundu. Vali Atik, yaklaştığı bir dönercide çalışanların eldiven takmadığını görünce önce uyarıda bulundu, Vali’yi tanımayan çalışan işini yapmaya devam etti. Döner kesmeye devam eden çalışan ve iş yerine cezai işlem uygulandı.

Gelen tepkilerin ardından bir açıklama yapan Vali Atik, özür diledi. Atik açıklamasında, “Gün boyu yapılmış olan denetimin getirmiş olduğu yorgunlukla işletme çalışanı ile yaşanan diyalogda şahsımın yaklaşımı, üslubum ve kullandığım ifadenin gönül kırıcı bir yaklaşım içermesi hakikaten beni de üzdü.” dedi.

Korona haberlerine gelince:
Bakanlıktan 81 ile koronavirüs genelgesi
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, genelgede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkilerinin ve vaka artışlarının tüm dünyada devam ettiği, özellikle Avrupa kıtasında salgının seyrinde yükselme yaşandığı, birçok Avrupa ülkesinde kişilerin toplu olarak bir araya gelmemelerine yönelik yeni tedbirlerin alındığı hatırlatıldı.

Genelgede, Türkiye'de de Kovid-19 salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla, kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri, temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak, hayatın her alanına yönelik ek kurallar ve önlemlerin hayata geçirildiği kaydedildi.

Salgınla mücadelede gelinen aşamanın Sağlık Bakanlığı ile değerlendirilmesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları üzerine bazı kararlar alındığı kaydedilen genelgede, şu ifadelere yer verildi:
"Tüm il ve ilçelerde en geç 48 saat içerisinde Umumi Hıfzıssıhha Kurullarının toplanması sağlanacak. Salgınla mücadele amacıyla alınan tedbirlerin uygulanmasına dair 'takip', 'denetim' ve 'uyarı' ekseninde mevcut durum analiz edilerek, alınan tedbirlerle yürütülen denetim faaliyetleri değerlendirilecek. Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplantılarında, salgınla mücadelede kurumsal kapasitenin yükseltilmesi amacıyla ilgili kurum ve kuruluşların (bilhassa yerel yönetimlerin) takip, denetim ve uyarı sistemine daha fazla katkı sunmalarına yönelik hususlar görüşürülerek karara bağlanacak. 19 Ekim Pazartesi gününden itibaren 7 gün boyunca 7 ayrı konuda tüm il ve ilçelerde genel denetimler yapılacak."

Genelgede bu kapsamda, 19 Ekim Pazartesi umuma açık istirahat ve eğlence yerleri başta olmak üzere kafe, restoran gibi yeme içme mekanlarının, 20 Ekim Salı şehir içi ve şehirler arası yolcu taşımacılığı yapılan her türlü toplu ulaşım araçları (okul servisleri dahil) ile havalimanı/gar/otogarların, 21 Ekim Çarşamba organize sanayi bölgeleri başta olmak üzere toplu işçi çalıştırılan fabrika, işletme ile personel servislerinin, 22 Ekim Perşembe tanılı ya da temaslı olması nedeniyle izolasyona tabi tutulan kişilerin, 23 Ekim Cuma AVM'ler, cami ve mescitler, halı sahalar/spor tesislerinin, 24 Ekim Cumartesi kamuya açık alanların (cadde, sokak, park ve bahçeler, piknik alanları, pazar yerleri, sahiller), 25 Ekim Pazar berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, düğün ve/veya nikah salonları ile lunapark/tematik parkların denetleneceği bildirildi.

Denetimlerin, etkinliği ve görünürlüğü en üst seviyede planlanacağı ve uygulanacağı aktarılan genelgede, denetim ekiplerinin her bir iş kolu ya da mekanın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak ilgili kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, yerel yönetimler, il/ilçe müdürlükleri), köy/mahalle muhtarları ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacağı ifade edildi.

Havaların soğumaya başlamasıyla kapalı alanlarda yoğunlaşmaların artacağının öngörüldüğü, fiziki mesafenin hayatın her alanında ve tüm mekanlarda uyulması gereken bir kural olduğu kaydedilen genelgede, kapalı alanlarda kalabalık şekilde toplanılmasının halk sağlığı açısından risk oluşturduğu ve kapalı mekanların sık sık havalandırılması gerektiği hususlarının her türlü duyuru vasıtasıyla vatandaşlara hatırlatılacağı aktarıldı. Genelgede, bu konuda duyarlılığı artırmak amacıyla ülke genelinde bazı anonsların yapılacağı belirtildi.

Son dönemde bildirim oranlarında düşüş yaşanması ve vatandaşların birinci derece yakınları dışında temaslı bildiriminde isteksiz davrandığına ilişki tespit ile Kovid-19 tanısı konulan kişilerin gerçeğe aykırı, eksik, yanıltıcı beyanlarının tespiti durumunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari, suç teşkil eden davranışlara yönelikse adli işlemlerin başlatılacağı hatırlatılan genelgede valiliklerden şehir içi toplu ulaşım sistemleri ile HES entegrasyonunun bir an önce sağlanması istendi. Genelgede, bu konuya ilişkin iş ve işlemlerin, İçişleri Bakanlığının denetim elemanlarınca yapılacak teftiş veya soruşturmalarda özellikle takip edileceğinin altı çizildi.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Muhtarlar Günü
19 Ekim tarihi, 19.10.2015 tarih ve 2015/11 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile muhtarlar ve muhtarlık müessesesinin ihtiyaçları, karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ile bu müessesenin tarihsel bağlarını korumak amacıyla "Muhtarlar Günü" olarak belirlenmiştir.
Kamu ve yerel yönetimler arasında önemli bir köprü vazifesi gören tüm muhtarların “19 Ekim Muhtarlar Günü”nü  kutluyor, sağlık ve mutluluklar diliyorum.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

19 Ekim 439 - Kartaca, Vandallar tarafından Batı Roma İmparatorluğu'ndan alınmıştır
19 Ekim 1448 - Osmanlı padişahı II. Murat, Kosova Zaferi'ni kazandı.
19 Ekim 1781 - Yorktown Muharebesi sonucunda, George Washington ve Fransız komutan Comte de Rochambeau komutasındaki birlikler, Lord Cornwallis'in teslim olmasıyla Britanya Ordusuna karşı kesin bir zafer elde etti.
19 Ekim 1872 - Dünyanın en büyük altın külçesi (215 kilogram) Avustralya New South Wales'de bulundu.
19 Ekim 1934 - Mübadele Komisyonu görevini tamamladı. Anadolu ve Trakya Rumları ile Yunanistan Müslümanlarının mübadelesini düzenlemekle görevli Komisyon 7 Ekim 1923'te kurulmuştu.
19 Ekim 1934 - Turhal Şeker Fabrikası açıldı.
19 Ekim 1939 - II. Dünya Savaşı'nın ilk aylarında Fransa, Birleşik Krallık ve Türkiye arasında üçlü savunma ittifakı antlaşması imzalandı.
19 Ekim 1945 - Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi açıldı.
19 Ekim 1951 - İngiliz askerleri, Süveyş Kanalı'nı ele geçirdi.
19 Ekim 1960 - 6-7 Eylül Olayları ile ilgili dava başladı.
19 Ekim 1962 - TBMM'de, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kabul edildi.
19 Ekim 1962 - İlk James Bond filmi Dr. No gösterime girdi.
19 Ekim 1982 - Millî Güvenlik Konseyinin son şeklini verdiği Anayasa metni açıklandı. Geçici maddelerle eski parti yöneticilerine 10 yıl siyaset yasağı getiriliyor. Anayasanın kabulüyle birlikte Kenan Evren Cumhurbaşkanı oluyor.
19 Ekim 1987 - Londra Borsası çöktü. Yaşanan büyük panik sonucunda 50 milyar sterlinlik değer kaybı yaşandı.
19 Ekim 1988 - Birleşik Krallık, IRA mensuplarıyla yapılan röportajların yayımlanmasını yasakladı.
19 Ekim 1995 - Avrupa Parlamentosu Yeşiller sözcüsü Claudia Roth, Devlet Bakanı Ayvaz Gökdemir aleyhine 3 milyar liralık manevi tazminat davası açtı.
19 Ekim 2011 - Ekim 2011 Çukurca saldırısı gerçekleşti. 8 ayrı yerde eşzamanlı olarak PKK tarafından düzenlenen saldırı sonucu 24 asker şehit oldu.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

19 Ekim 1605 - Thomas Browne, İngiliz yazar (ö. 1682)
19 Ekim 1862 - Auguste Lumière, Fransız fotoğrafçı (ö. 1954)
19 Ekim 1899 - Miguel Ángel Asturias, Guatemalalı yazar, diplomat ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (ö. 1974)
19 Ekim 1909 - Marguerite Perey, Fransız fizikçi (ö. 1975)
19 Ekim 1916 - Jean Dausset, Fransız immunolog ve Nobel Tıp ve Fizyoloji Ödülü sahibi (ö. 2009)
19 Ekim 1921 - Gunnar Nordahl, İsveçli futbolcu (ö. 1995)
19 Ekim 1931 - John Le Carré, İngiliz yazar.
19 Ekim 1940 - Michael Gambon, İrlandalı sinema ve tiyatro oyuncusu.
19 Ekim 1945 - Yücel Erten, Oyuncu, yönetmen, yazar ve çevirmen.
19 Ekim 1951 - Ruşen Cevadov, Azerbaycanlı asker ve siyasetçi (ö. 1995)
19 Ekim 1969 - Trey Parker, Amerikalı animatör, senaryo yazarı, film yönetmeni, seslendirme sanatçısı, aktör ve müzisyen.
19 Ekim 1970 - Jason Reitman, Kanadalı yönetmen.
19 Ekim 1973 - Okan Buruk, Futbolcu.
19 Ekim 1974 - Orhan Kılıç, Sinema ve dizi oyuncusu.
19 Ekim 1975 - Burak Güven, Bas gitarist, şarkı sözü yazarı ve "Mor ve Ötesi" grubu üyesi.
19 Ekim 1976 - Nihat Sırdar, Radyocu.
19 Ekim 1979 - Özgün Uğurlu, Şarkıcı ve söz yazarı.
19 Ekim 1981 - Heikki Kovalainen, Fin Formula 1 pilotu.
19 Ekim 1983 - Gökhan Saki, Türk asıllı Hollandalı kick bokscu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

19 Ekim 1216 - Yurtsuz John, İngiltere Kralı (Magna Carta'yı imzalayan) (d. 1166)
19 Ekim 1682 - Thomas Browne, İngiliz yazar (d. 1605)
19 Ekim 1745 - Jonathan Swift, İrlandalı yazar (d. 1667)
19 Ekim 1897 - George Pullman, Amerikalı sanayici ve mucit (Pullman yataklı vagonları) (d. 1831)
19 Ekim 1909 - Cesare Lombroso, İtalyan kriminolog (suçluluğun bilimsel olarak incelenmesinin öncüsü) (d. 1835)
19 Ekim 1920 - John Reed, Amerikalı gazeteci, yazar ve şair (d. 1887)
19 Ekim 1937 - Ernest Rutherford, İngiliz fizikçi ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (d. 1871)
19 Ekim 1938 - İsmail Müştak Mayakon, Gazeteci, yazar ve siyasetçi (d. 1882)
19 Ekim 1943 - Camille Claudel, Fransız heykeltıraş (d. 1864)
19 Ekim 1957 - Gordon Childe, Avustralyalı arkeolog (ö. 1892)
19 Ekim 1961 - Şemsettin Günaltay, Siyasetçi (d. 1883)
19 Ekim 1978 - Gig Young, Amerikalı oyuncu (d. 1913)
19 Ekim 1987 - Jacqueline du Pré, İngiliz çello sanatçısı (d. 1945)
19 Ekim 1988 - Necdet Koyutürk, Tango bestecisi (d. 1921)
19 Ekim 2002 - Alvarez Bravo, Meksikalı fotoğrafçı (d. 1902)
19 Ekim 2003 - Alija Izetbegović, Boşnak devlet adamı ve bağımsız Bosna-Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı (d. 1925)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir hafta diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Pazartesi.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır / nayirhatice34@gmail.com

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?