İngiltere alarmda, İtalya’da üst üste rekor kırılıyor

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:
Temel bir gün maça gitmiş. Takımı maçı kazanmış. Fakat maçta aşırı tezahüratta bulunduğu için Temel’in sesi kısılmış. Maçtan sonra eve gelmiş. Karısına kısık
bir sesle :
-“Fadime, benim sesim kısıldı. Ne yapacağız?” demiş.
Fadime Temel’e hemen Doktor Dursun’a gitmesini söylemiş. Temel Dursun’un evine gitmek üzere yola çıkmış. Dursun’un evine geldiğinde kapıyı çalmış. Kapıyı Dursun’un karısı açmış.
Temel yine kısık bir sesle:
-“Dursun evde mi, Dursun?” diye sormuş.
Dursun’un karısı kısık bir sesle cevap vermiş:
-“Yok, yok!..Gel içeri.”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Başkalarına karşı değişik yüzler takınanlar, sonunda kendi çehrelerini unuturlar.” demiş François de La Rochefaucauld...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Duş başlığının kireç bağlayan yerlerine sirke dökün ve suyun altına tutup iyice durulayın.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Ahtapotlar tek seferde 56 bin yumurta bırakırlar. Anne altı ayını yumurtalarını korumaya adar ve bu süre içinde beslenmez bile. Bebekler doğduğunda pirinç tanesi büyüklüğünde olurlar.”mış.

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Ali Babacan’dan MHP’ye ‘askı’ eleştirisi
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin başlattığı askıda ekmek projesini eleştirerek, "Askıda ekmek diye bir proje başlattılar. Bu yaptıklarından hiç utanmıyorlar mı? Bir ülkede adaleti, insan haklarını, demokrasiyi askıya alırsanız o ekmeği de askıya koymak zorunda kalırsınız" ifadelerini kullandı.

Kadir Şeker davasında yeni gelişme! Başsavcılık itiraz etti
Konya’da 12,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Kadir Şeker (20) hakkında verilen cezaya Cumhuriyet Başsavcılığı itirazda bulundu.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, dosya kapsamı, deliller ve olayın oluş şekli değerlendirildiğinde Şeker’e verilen haksız tahrik indiriminin en üst sınırdan uygulanması yönünde Konya Bölge Adliye Mahkemesi’ne talepte bulundu.

Olay, 5 Şubat akşamı, Selçuklu ilçesi Yeni İstanbul Caddesi Piri Reis Parkı’nda meydana geldi. Özgür Duran’ın sevgilisi Ayşe Dırla’yı dövdüğü gerekçesiyle olaya müdahale etmek isteyen Kadir Şeker çıkan arbedede Duran’ı bıçaklayarak öldürdü.

Tıp fakültesinde okumak için üniversite sınavına hazırlanan Şeker, ‘kasten adam öldürme’ suçundan yargılandığı 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2 gün önce görülen duruşmada ilk olarak ömür boyu hapse çarptırıldı. Suçun haksız tahrik altında işlendiği gerekçesiyle ceza, önce 15 yıla, Kadir Şeker’in duruşmadaki iyi hali de göz önünde bulundurularak 12,5 yıla indirilmişti.

 
Korona haberlerine gelince:
İngiltere alarmda, İtalya’da üst üste rekor kırılıyor!
Corona virüsü salgını etkisini her geçen gün artırırken Avrupa'da da kritik gelişmeler yaşanıyor. İtalya'da günlük vaka sayısında yeni rekor kırılırken Avusturya ve Belçika dışişleri bakanlarının coronaya yakalandığı duyuruldu. İngiltere'de son 24 saatte 16 bin 171 yeni vakanın tespit edilmesi ile toplam vaka sayısı 705 bin 428'e yükseldi.

İtalya Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre son 24 saatte 10 bin 925 yeni vaka tespit edildiği, toplam vaka sayısının 402 bin 536'ya ulaştığı belirtildi. Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 47 kişinin virüs nedeni ile hayatını kaybettiğini, toplam can kaybını 36 bin 474'e ulaştığını aktardı. Bakanlık, son bir gün içinde 67 kişinin yoğun bakıma alındığını, toplam yoğun bakımdaki hasta sayısının 705'e yükseldiğini ifade etti. Ülkede şu anda 116 bin 935 aktif corona hastası bulunuyor. İtalya'da bugün 165 bin 837 kişiye COVID-19 testi yapılırken günlük test sayısında da yeni rekor kırıldı.
Salgınının yayılım hızının artması üzerine İtalya hükümeti yeni tedbirler üzerinde çalışıyor. Başbakan Giuseppe Conte, parti grup başkanları ile toplantısının ardından alınacak yeni tedbirleri belirlemek için Bakanlar Kurulu’nu toplayacak.

Hükümetin gündeminde ise hafta sonları ve saat 22:00’den sonra sokağa çıkma yasağının uygulanması ile spor salonları, havuzlar ve temas gerektiren sporların durdurulmasının bulunduğu öne sürüldü. Sağlık Bakanı Roberto Speranza ise yaptığı açıklamada evden çalışmanın yüzde 70-75 seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini aktardı. Okullarda eğitime ara vermemek hükümetin öncelikleri arasında bulunurken en çok vaka artışının yaşandığı bölgelerden biri olan Campania’da okulların kapatılması kararı alındı.

İngiltere Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre ise son 24 saatte 16 bin 171 yeni corona vakasının tespit edildiği, toplam vaka sayısının ise 705 bin 428’e ulaştığı belirtildi. Ülkede COVID-19 nedeniyle son 24 saatte 150 kişi hayatını kaybederken salgının başlamasından bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı 43 bin 579’a yükseldi. Hükümet verilerine göre, İngiltere’de son 24 saat içinde tespit edilen günlük vaka sayısı bir gün öncesine göre 512 kişi artarken hayatını kaybedenlerin sayısı ise düne göre 14 kişi arttı.


Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

“Günün Şairi” olarak 71 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Enis Behiç Koryürek’i seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Enis Behiç Koryürek, 11 Mart 1891 tarihinde İstanbul'un Aksaray semtinde doğdu. Babası Doktor Yarbay İsmail Behiç Bey, annesi Fâika Hanım’dır. İlköğrenimini evde yaptıktan sonra, Selanik ve Üsküp İdadileri ile İstanbul Lisesi'nde okudu, 1913’te Mülkiye Mektebi'ni birincilikle bitirdi.

Mülkiye’yi bitirdikten sonra Hariciye Nezareti'nde görev aldı. Bir süre Bükreş Konsolosluğu’nda (1915) görev yaptı. O dönemde Bükreş Başkonsolosu olan şair Ahmet Hikmet Müftüoğlu ’ndan etkilendi. Bükreş’ten sonra görevlendirildiği Budapeşte’de yedi yıl görev yaptı. Türk-Macar dostluğunun pekişmesinde, Gül Baba Türbesi’nin yeniden ziyaretgâh ve müze haline getirilmesinde büyük hizmetleri oldu. Gabi adlı bir Fransızca öğretmeni ile evlendi. Bu evlilikten Hasan ve Argon isimli iki çocuğu oldu. Bükreş ve Budapeşte’de görev yaptığı yıllarda gönül maceralarını mizahî bir dille anlatan aşk şiirleri yazan Enis Behiç Bey, Kasım 1919’da yurda döndü.

Kurtuluş Savaşı yıllarında Hariciye Nezareti’nde çalışmaya devam ederken liselerde edebiyat ve Fransızca dersleri veren Enis Behiç, bir yanda da Millî Müdafaa Teşkilatı'nda çalışıp, kurtuluş hareketini destekledi. 1922’de Edirne Vilayeti Hukuk İşleri Müdürlüğü’ne tayin oldu. Bu görevinin yanı sıra, öğretmenlik yapmaya da devam etti. Edirne’de yaşadığı dönemde eşinden boşandı. 1924’te Fahri Paşa’nın kızı Müîde Hanım ile evlendi.

1925’te Edirne’den ayrılıp memuriyet hayatına Ankara’da devam etti. 1936’da Ekonomi Bakanlığı İş Dairesi Reisliği’ne getirildi. İşçi meselelerine ciddî olarak yaklaşan ve çözüm yolları için kurumlaşma yollarını açan ilk bürokratlardan oldu. Bir süre Çalışma Bakanlığı Müsteşarlığı yaptı. 1945 yılında emekli oldu. 1946’da Demokrat Parti Zonguldak milletvekili adayı oldu; fakat seçilemedi. Seçimlerden sonra, resmi görevlerden uzak kalan ve maddi sıkıntı çeken şair, büyük bir değişim geçirdi; kendisini dine ve tasavvufa verdi. Türkiye'de Bedri Ruhselman'ın öncülük ettiği ruh çağırma (ispritizma) seanslarına katıldı ve bu seanslarda irticalen söylediği şiirleri yakınları tarafından kaydedildi. 18. yüzyılda Trabzon’da yaşamış Çedikçi Süleyman Çelebi adlı bir mevlevinin ruhuyla temas sonucu doğduğunu söylediği bu dini ve tasavvufi şiirleri 1949’da kitap olarak yayımladı.

18 Ekim 1949 da Ankara'da vefat etti. Cenazesi Cebeci Asri Mezarlığı’na defnedildi.

“Ruhum Şiirlerimde Tecessüm Eder Benim” başlığını taşıyan ilk şiirini 19 yaşında iken yayımladı. Kısa bir süre Fecr-i Âti topluluğu içinde yer aldı. “Namık Kemal'in ruhuna” ithaf ettiği “Vatan Mersiyesi” şiiriyle geniş yankı uyandırdı. Çoğu hamasi temalar işleyen ve Servet-i Fünun etkisi taşıyan on iki manzumesi, Şehbal'de yayınlandı. Şiirin yanı sıra musikiye de meraklı idi. Biraz keman çalıyor, hatta kendi icat ettiği keman-boru karışımı bir müzik aleti kullandığı söyleniyordu. Bir ara aruz veznini alaturka musikinin usulleri ile birleştirmeye çalıştı. "Musiki Usûllerinin Aruza Tatbiki” başlığı altında üç manzumesi ve konuyla ilgili kuramsal yazıları yayımlandı.

Balkan Savaşı yıllarında Ziya Gökalp'in tavsiyesiyle heceyi benimsedi ve Millî Edebiyat akımına bağlandı. Bu yıllarda onu üne kavuşturan ulusal duygularla yüklü kahramanlık şiirleri yazdı. Şiirleri, Türk Yurdu, Hürriyet-i Fikriye, Donanma ve Yeni Mecmua dergilerinde yayımlandı. Denizcilik tarihinden aldığı konu ve motiflerle süslediği manzum destanlar ona “Türk denizciliğini şiire sokan şair” unvanını getirdi. Hece vezni üzerinde çalışarak kimi durak değişikliklerini, bir şiirde çeşitli hece kalıplarını kullanmayı denedi. Hecenin beş şairinden biridir.

1927’de ilk kitabı Miras’ı yayınladı. Bu kitapta millî duygulara yönelik şiirler ile aşk ve çapkınlık konularını ele alan manzumelere yer verdi. İlk kitabını yayınladıktan sonra bir suskunluk dönemine girdi. Ancak bazı şiirlerini Hayat (1929) ve Varlık (1933) dergilerinde yayımladı. Fransızca, Rumca, Macarca ve Bulgarca bilen şair, çeşitli konularda kitap çevirileri yaptı.

Ölümünden sonra 1950 yılında Vâridât-ı Süleyman’ın oluşumu hikâyesiyle bütün metinlerin tasavvuf açısından ayrıntılı açıklaması Ömer Fevzi Mardin tarafından 819 sayfalık bir külliyat halinde yayımlandı. Şairin 1921-1939 arasında yazdığı şiirlerini Fethi Tevetoğlu “Miras ve Güneşin Ölümü” adlı kitapta toplamıştır (1951).

ESERLERİ:
Şiir:
Miras (1927)
Varidat-ı Süleyman (Çedikçi Süleyman Çelebi Ruhundan İlhamlar, 1949)
Güneşin Ölümü (1952)

Sizlerle bir şiirini paylaşarak değerli şairi anmak istiyorum:

EY AŞK!

Sen eskiden gönülde yıllarca ve yıllarca
Sönmez bir büyük yangın, tüten bir yanardağdın.
Gözyaşı dalga dalga, sineler parça parça,
Feryatlarla yaşanan bir ulvî maceradan.

Benzerdi verdiğin dert en hoş bahtiyarlığa.
Bir damla düşmüş olsan harap bir mezarlığa;
Yeni hayat gelirdi her kurumuş varlığa;
Sen bir “altın yağmur” dun, pırıltılarla yağdın.

Ey cihan ahenginin en güzel bülbül sesi!
Tanrı seninle açtı “tarihî mukaddes”i
Seninle doğdu Hüsn’ün ilâhî kasidesi:
Sen güller, incilerle örülmüş bir mısraydın.

Ey sen, ah, ey sen, ey aşk! Çağlayanda rübabın.
Şairin, sanatkârın ruhunda ıstırabın.
Zindandan bin teselli yaratırdı serabın.
"Zühre”nin ümit ile parlattığı çerağdın.

Sen eskiden böyleydin; bunlardan daha güzel.
Bunlardan daha yüksek bir duyguydun, bir emel.
Bu günse kaldı ancak, o eski nura bedel,
"Fuzûlî Dîvânı”nda alev alev bir yandın.

Sen bugün, ey zavallı, ne bir büyük rüyasın,
Ne küçük bir buseden kızaran saf edasın!
Bu gün sen ancak riya, hem ucuz bir riyasın;
Ey sen ki öz yürekten kopan yanık duaydın!

Dün bir define, bu gün mücevher hırsızısın
Dün bir ilahe idin, bu gün bir bar kızısın!
Dün kalbe şeref, bu gün vicdanda bir sızısın
Sen ki behimiyetten ulviyete bir bağdın.

Üç kadeh içki, biraz pembe et, biraz ipek,.
Bir sinir gerginliği, bir ateşli titremek
İşte sen busun! Artık ne yalvarma, ne emek!
Bin bir fedakârlığa dün ne coşkun menbadın!

Geçmiş asırlardaki yüksekliğinle seni
Anarak ağlıyorum boş yere mersiyeni.
Ey Enis, anlatma ki hayalinden geçeni,
Cazbant uğultusundan duyulmuyor feryadın.

#EnisBehiçKoryürek

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Saimbeyli’nin Kurtuluş Günü:
18 Ekim 1920 tarihi Adana’nın Saimbeyli ilçesinin düşman işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Saimbeyli ilçesinin 100. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Azerbaycan Cumhuriyet günü
Azerbaycan 18 Ekim 1991 tarihinde Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını ilan etmiştir. İlk defa 28 Mayıs 1918'de bağımsız olan Dünya Azerileri, 18 Ekim tarihini "Cumhuriyet günü" olarak kutlamaktadırlar.

Kozkavuran Fırtınası
18 Ekim Kuzey Ege ve Marmara'nın batısındaki lodos fırtınası olarak bilinen “Kozkavuran Fırtınası” zamanıdır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

18 Ekim 439 - Sonraki Vey imparatoru T'ai-wu Chü-ch'ü'yü yok ettiğinde (18 Ekim 439 tarihinde), Aşina'nın 500 hanesi Cücenlere koşup Chin-shanlara (Altay dağları) yerleşti.
18 Ekim 1851 - Moby Dick, ABD'de yayımlanmasından bir ay önce The Whale (Balina) adıyla İngiltere'de yayımlandı.
18 Ekim 1867 - ABD, Alaska'yı Rusya'dan 7,2 milyon dolar karşılığında alarak topraklarına kattı.
18 Ekim 1892 - Chicago ve New York arasında ilk uzun telefon hattı açıldı.
18 Ekim 1898 - ABD, Porto Riko'nun sahibi oldu.
18 Ekim 1912 - Trablusgarp Savaşı'nı sona erdiren Uşi Antlaşması imzalandı.
18 Ekim 1920 - Türkiye Komünist Fırkası, Ankara'da resmen kuruldu.
18 Ekim 1920 - Saimbeyli'nin kurtuluşu
18 Ekim 1922 - İngiliz yayın kuruluşu BBC (British Broadcasting Company, sonradan British Broadcasting Corporation) kuruldu.
18 Ekim 1936 - Atatürk, Ankara Hipodromu'nda at yarışlarını izledi.
18 Ekim 1943 - Ulvi Cemal Erkin ve Necil Kazım Akses, Berlin'de başarılı bir konser verdi.
18 Ekim 1944 - Sovyetler Birliği, Çekoslovakya'yı işgal etti.
18 Ekim 1954 - Texas Instruments şirketi ilk transistörlü radyoyu üretti.
18 Ekim 1967 - Sovyetler Birliği'nin fırlattığı Venera 4 uzay aracı Venüs gezegenine ulaştı ve Dünya dışında bir gezegenin atmosferini inceleyen ve gezegenler arası yayın yapan ilk araç oldu.
18 Ekim 1968 - Dünya Olimpiyat Komitesi, iki zenci atleti (Tommie Smith ve John Carlos) madalya töreni sırasında kara güç selamı verdikleri gerekçesiyle cezalandırdı.
18 Ekim 1976 - Başbakan Süleyman Demirel, Fırat nehri üzerindeki Karakaya Barajı ve hidroelektrik santralının temelini attı.
18 Ekim 1977 - Filistin'li gerillaların Somali'nin Mogadişu havaalanına kaçırdığı Lufthansa yolcu uçağını basan GSG-9 Alman anti-terör timi, korsanları öldürüp 86 rehineyi kurtardı.
18 Ekim 1979 - Balgat katliamının iki sanığı Mustafa Pehlivanlı ve İsa Armağan idama mahkûm edildi. 10 Ağustos 1978'de Ankara Balgat'ta solcuların gittiği 4 kahve taranmış, 5 kişi ölmüş, 11 kişi yaralanmıştı.
18 Ekim 1982 - 574 sanıklı Ankara Dev-Yol davası başladı: 186 kişi idam istemiyle yargılanıyor.
18 Ekim 1988 - Tuzla'da 7 Ekim’de Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu (TİKKO) üyesi olduğu öne sürülen dört kişi öldürüldü. Olaya karışan 16 polise 56'şar yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.
18 Ekim 1989 - Doğu Almanya lideri Erich Honecker istifa etti.
18 Ekim 1991 - Azerbaycan, Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını ilan etti. İlk defa 28 Mayıs 1918'de bağımsız olan Dünya Azerileri, bugünü "Cumhuriyet günü" olarak kutluyorlar.
18 Ekim 1993 - Yunanistan'da Andreas Papandreou'nun ikinci Başbakanlık dönemi başladı.
18 Ekim 1996 - Gazeteci Metin Göktepe'nin gözaltında dövülerek öldürülmesiyle ilgili dava Aydın'da başladı.
18 Ekim 1996 - Yargıtay, Yaşar Kemal'e verilen 1 yıl 8 aylık hapis cezasını onadı.
18 Ekim 2002 - Fildişi Sahili'nde bir ay süren çatışmaların ardından isyancılarla Hükûmet Birlikleri arasında ateşkes yürürlüğe girdi.
18 Ekim 2007 - Eski Pakistan Başbakanı Benazir Butto, 8 yıllık sürgünün ardından döndüğü ülkesinde bombalı bir saldırıya hedef oldu. 126 kişinin öldüğü ve 248 kişinin yaralandığı saldırıdan Butto yara almadan kurtuldu.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

18 Ekim 1405 - II. Pius, Papa (ö. 1464)
18 Ekim 1663 - Savoy Prensi Eugen, Avusturyalı general (ö. 1736)
18 Ekim 1777 - Heinrich von Kleist, Alman şair, oyun, öykü ve novella yazarı (ö. 1811)
18 Ekim 1822 - Mithat Paşa, Osmanlı Devlet adamı ve sadrazam (ö. 1884)
18 Ekim 1859 - Henri Bergson, Fransız filozof ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (ö. 1941)
18 Ekim 1862 - Mehmet Esat Bülkat, Asker ve yazar (ö. 1952)
18 Ekim 1873 - Ivanoe Bonomi, İtalya Başbakanı (ö. 1951)
18 Ekim 1902 - Pascual Jordan, Alman fizikçi (ö. 1980)
18 Ekim 1919 - Anita O'Day, Amerikalı şarkıcı (ö. 2006)
18 Ekim 1919 - Pierre Trudeau, Kanada'nın 15. Başbakanı (ö. 2000)
18 Ekim 1920 - Melina Mercuri, Yunan sinema oyuncusu ve eski Kültür Bakanı (ö. 1994)
18 Ekim 1925 - Ramiz Alia, Arnavut siyasetçi (ö. 2011)
18 Ekim 1926 - Klaus Kinski, Alman sinema oyuncusu (ö. 1991)
18 Ekim 1926 - Chuck Berry, Amerikalı müzisyen (ö. 2017)
18 Ekim 1927 - George C. Scott, Amerikalı oyuncu (ö. 1999)
18 Ekim 1927 - Alba Solís, Arjantinli şarkıcı ve oyuncu (ö. 2016)
18 Ekim 1935 - Peter Boyle, Amerikalı aktör (ö. 2006)
18 Ekim 1939 - Lee Harvey Oswald, Amerikalı suikastçı (ö. 1963)
18 Ekim 1940 - Onur Öymen, Diplomat ve siyasetçi.
18 Ekim 1940 - Oral Sander, Akademisyen (ö. 1995)
18 Ekim 1945 - Yıldo, Şovmen ve futbolcu.
18 Ekim 1948 - Neşet Ruacan, Caz müzisyeni.
18 Ekim 1956 - Martina Navratilova, Çek tenis oyuncusu.
18 Ekim 1960 - Jean-Claude Van Damme, Belçikalı sinema oyuncusu.
18 Ekim 1965 - Petra Schersing, Alman atlet.
18 Ekim 1971 - Teoman Kumbaracıbaşı, Sinema ve dizi oyuncusu.
18 Ekim 1971 - Ana Beatriz das Chagas, Brezilyalı voleybolcu.
18 Ekim 1971 - Yoo Sang-Chul, Güney Koreli futbolcu ve teknik direktör.
18 Ekim 1972 - Emre Karayel, Sinema ve dizi oyuncusu.
18 Ekim 1972 - Kurt Caceres, Amerikalı oyuncu.
18 Ekim 1978 - Dağhan Külegeç, Sinema ve dizi oyuncusu.
18 Ekim 1980 - Birsen Bekgöz, Atlet.
18 Ekim 1985 - Hamza Zarini, İranlı voleybolcu.
18 Ekim 1986 - Wilma Elles, Alman asıllı Türk oyuncu
18 Ekim 1986 - Lukas Yorkas, Kıbrıslı şarkıcı.
18 Ekim 1987 - Zac Efron, Amerikalı oyuncu.
18 Ekim 1993 - Zarina Diyas, Kazak tenisçi.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

18 Ekim 1480 - Uhwudong, Koreli dansçı, yazar, sanatçı, ressam, şair ve hattat (d. bilinmiyor)
18 Ekim 1541 - Margaret Tudor, İskoçya Kraliçesi (d. 1489)
18 Ekim 1871 - Charles Babbage, İngiliz matematikçi ve mucit (d. 1791)
18 Ekim 1889 - Antonio Meucci, İtalyan mucit (d. 1808)
18 Ekim 1931 - Thomas Edison, Amerikalı bilim adamı (d. 1847)
18 Ekim 1949 - Enis Behiç Koryürek, Şair (d. 1891)
18 Ekim 1955 - Jose Ortega y Gasset, İspanyol filozof (d. 1883)
18 Ekim 1957 - Hüseyin Cahit Yalçın, Gazeteci ve yazar (d. 1875)
18 Ekim 1964 - Halil Dikmen, Ressam (d. 1906)
18 Ekim 1966 - Elizabeth Arden, Kanadalı iş kadını (kozmetik imparatorluğu kurmuştur) (d. 1878)
18 Ekim 1973 - Leo Strauss, Alman filozof (d. 1899)
18 Ekim 1975 - Al Lettieri, Amerikalı aktör (d. 1928)
18 Ekim 1978 - Ramón Mercader, İspanyol komünist (Leon Troçki'nin suikastçisi) (d. 1914)
18 Ekim 1982 - Pierre Mendès France, Fransa eski başbakanı (d. 1907)
18 Ekim 1996 - Kemalettin Tuğcu, Öykücü (d. 1902)
18 Ekim 2000 - Julie London, Amerikalı sinema oyuncusu ve şarkıcı (d. 1926)
18 Ekim 2004 - Pakize Tarzi, Tıp doktoru, Türkiye'nin ilk jinekoloğu ve İstanbul Boğazı'nı yüzerek geçen ilk kadın (d. 1910)
18 Ekim 2011 - Behruz Çinici, Mimar (d. 1932)
18 Ekim 2015 - Ankaralı Namık, Müzisyen, söz yazarı, bestekâr ve oyuncu (d. 1976)
18 Ekim 2017 - Firuz Kanatlı, İlk adamı ve Eti Şirketler Grubu'nun kurucusu (d. 1932)
18 Ekim 2019 - Rui Jordão, Portekizli futbolcu (d. 1952)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Pazar.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.



İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?