Coronovirüs salgınında en riskli iller açıklandı


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Bugün 17 Ekim.
Bugün canım annem Sevim Özüer’i sonsuzluğa uğurlamamızın 11.ayı...
Daha dün gibi oysa.
Zaman su gibi akıp geçiyor işte.
Huzurla uyu canım annecim...

Şimdi biraz gülümseyelim mi güne başlarken:

“Uluslarası Postacılar Yarışması”nda finale kalan Alman, İngiliz, Fransız ve Türk yarışmacılar finalde şampiyon olmak için “En kısa adres yazılarak mektup ulaştırma” kategorisinde yarışıyorlarmış.
Alman postacı:
-“Biz sadece adını yazarız, mektup sahibine gider.” demiş.
İngiliz postacı:
-“Biz sadece soyadını yazarız, mektup sahibine gider.” demiş.
Fransız postacı:
-“Biz sadece şehrini yazarız, mektup sahibine gider.” demiş.
Türk postacıya gelmiş sıra:
-“Biz hiçbir şey yazmayız, mektup sahibine gider.” demiş.
“Olur mu öyle şey?” diye itiraz etmişler. Türk postacı:
-“Bakın, şimdi anama bir mektup göndereyim de görün.” demiş.
Mektubu yazmış, zarfın üzerine hiçbir şey yazmadan zarfı kapatmış. Sağ eliyle dağıtımı yapacak postacıya uzatırken sol elinin baş parmağını işaret parmağı ile orta parmağı arasına sıkıştırıp alttan postacıya sallayarak sormuş:
“Bu mektup kime gider?”
Postacı:
-“Anana gider, anana.”demiş.
Yarışmayı Türkiye kazanmış.

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Cahillik eğitilebilir, sarhoşluk ayıltılabilir. Ama aptallık sonsuza kadar sürer.” demiş #Aristotales

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Eğer ayaklarınız çok ısınıp şişiyorsa onları saatlerce sıcak suda bekletmeyin, aksine kolonya ile ovalayın.Bilekleriniz ve ayaklarınız şişmeyecektir.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Hani sinekler, ellerini birbirine sürtüp kafalarının üzerlerinden geçirirler ya! İşte bunu, uçarken üzerlerine yapışan molekülleri temizlemek için yaparlar.”mış.

“Günün Şiiri” olarak yeni yazdığım bir şiiri paylaşmak istiyorum sizlerle:

YALNIZLIK

İçimde bir sonbahar dolaşıyor
Hiç çıkmıyor son zamanlarda sesi
Yalnızca hemen fark ediliyor
Çok hüzünlü gülümsemesi

Deli bir kadın var bir de
Aşk aklını başından almış
Yalnızca gördüğünüz bedeni işte
Biraz da göz ucunda yaşları varmış

Altı yaşında masum bir çocuk
Hayat hep üzerine yıkılmış
Paramparça umutlarıyla
Öylece yapayalnız kalmış

Mini minnacık yaramaz kedi
Ruhuna sımsıkı sarılmış
“Ne olur, beni bırakma” diye
Bir tek anneciğine yalvarmış

Şimdi sonbaharın elinden tutup
O deli kadına götüreceğim
Kediyi de çocuğun yanına katıp
Özlediği annesine göndereceğim

Yalnızlığımla baş başa kalınca da
İçimdeki aşkı öldüreceğim.
#haticenayır

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

AKP, Şile’de denize nazır araziyi ‘yatırımcıya’ uygun hale getirdi
Şile Belediyesi mülkiyetinde bulunan denize 150 metre mesafedeki kısmen ağaçlarla kaplı arazinin imarı, İBB Meclisi'nde AKP-MHP grubunun oyları ile değiştirildi. Arazinin “turistik tesis” olan imar fonksiyonunun, “turizm+konut” olarak değiştirilmesi teklifine CHP-İYİ Parti karşı çıktı.

Konu ilgili söz alan CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, plan değişikliği gerekçesinin raporda “Parsel 3.5 hektar alana sahip olup turizm tesisleri fonksiyonuna göre gerçekleştirilecek turizm faaliyetinin maliyeti yüksek olacağı için tek bir yatırımcıya uygun değil. Deniz kıyısına 150 metre mesafede, manzara noktasına sahip, ekonomik getirisi yüksek olan parsel 2013 yılından beri kullanılamayarak atıl vaziyette kaldı” şeklinde yazıldığını aktardı.

Balyalı “Ne anlıyoruz buradan? Şile Belediyesi mülkiyetinde bulunan bu parseli plan değişikliği yaparak satacak. Sonuç itibariyle aylardır İBB'nin satışlarına karşı çıkan, mallarını mülklerini park ilan eden, benzer bir konuda CHP'li belediyelerin taleplerini yerine getirmeyen AK Parti buna ‘evet' diyor. Burası yıllar içinde adım adım satışa hazır hale getirilmiş” diye konuştu.

CHP'li Meclis Üyesi Mesut Kösedağı da “Anladığımız kadarı ile Şile Belediyesi işletecek, kamuda kalacak” diyerek plan notlarına “30 yıl satılamaz, alt kiracıya devredilemez” notu eklenmesini önerdi.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nun AKP'li Başkanı Yüksel Akyol da “Şile Belediyesi, işletecek-kullanacak demedim. Oradaki meclisin iradesi karar verir. Tek başına Şile Belediyesi'nin inşa etme şansı yok. Bu boyutta yatırımcı da bulamıyor. Kaynak üretilebilmesi için düzenleme yapılıyor” dedi.

Vergi ve SGK prim borçlarına yapılandırma geliyor
Ekonomik durgunluk yüzünden vergi tahsilatlarının azalması ve bütçe açığının kontrolden çıkması nedeniyle hükümet yeni bir vergi ve SGK prim barışı düzenlemesini gündemine aldı.

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Meclis’e sunulacak yeni istihdam paketiyle ilgili düzenleme için bugün TBMM’de basın toplantısı yaptı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Muş, vergi ve SGK prim borçlarının yeniden yapılandırılması için çalışma başlatıldığını duyurdu.

Düzenlemenin tamamlanmasından sonra TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nun gündemine getirileceğini belirten Muş, şunları söyledi:

* “Vergi affı demeyelim de vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırma çalışmamız şu an var.

*Teknik kısımlarını tamamlamaya çalışıyoruz.

* Kanun teklifimizin görüşmeleri esnasında Plan bütçe Komisyonumuza bunu sunacağız. Geçmişte yaptıklarımız var. Onlara benzer olacak.

* Teknik kısımlar devam ettiği için, onları komisyon aşamasına bu tekliflerimizi vereceğimiz zaman sizinle paylaşacağız.”

Yargıtay: Whatsapp ve Facebook yazışmaları delil niteliğinde
Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, verdiği son kararla alacak davalarında yeni bir dönem başlattı. Yüksek Mahkeme, alacak davalarında Whatsapp, Facebook, e-mail gibi elektronik ortamlardaki bilgi taşıyıcıları belgeleri delil niteliğinde saydı.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) tarafına tahakkuk ettirdiği prim borcunun iptali için harekete geçen işçi, bir avukatla anlaştı. Avukatla ücret sözleşmesi imzalamayan işçi, ilk duruşmaya girmediğini iddia ettiği avukatın vekaletini iptal etti. Buna rağmen alacaklı olduğunu öne süren avukat, icra takibi başlattı. Bunun üzerine işçi, Asliye Hukuk Mahkemesi'nin yolunu tuttu. Avukatın vekaletten azil nedeniyle avukatlık ücreti talep ettiğini, ancak davalıya herhangi bir borcu bulunmadığını dile getirdi. Davacı, davalı avukatın söz konusu davanın ilk duruşmasına dahi girmeden azledildiğini, talep edilen avukatlık ücretinin fahiş olduğunu, davalının talimatı üzerine belirlediği kişilere avukatlık ücreti olarak bir kısım ödemenin yapıldığını, bu hususun taraflar arasındaki yazışmalarla sabit olduğunu kaydetti. Takip dosyasına konu borçtan dolayı davalıya borçlu olmadığının tespitine, davalının kötü niyet tazminatına mahkum edilmesini istedi. Davalı avukatı, davanın reddini talep etti. Mahkeme davanın kısmen kabulüne hükmetti. Karar hem davacı hem de davalı tarafından temyiz edildi.

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi dikkat çeken bir karara imza attı. Buna göre, mail yazışmaları belge olarak kabul edildi ve “Mahkemece mail yazışmaları ve davacı tarafından yapılan ödemeler değerlendirilerek davacının borçlu olup olmadığına karar verilmesi gerekirken eksik inceleme ile yazılı şekilde davanın reddine karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup, bozma nedenidir” denilerek, hüküm bozuldu.

Taraflar arasında yazılı bir ücret sözleşmesi bulunmadığına dikkat çekilen kararda, şu ifadelere yer verildi:
"Davalı avukat tarafından davacıya gönderilen e-mail yazışmasında; SGK’ye açılacak dava ile ilgili ücret dökümü yapılmıştır. Mahkemece belirtilen mail yazışmasının değerlendirilmediği anlaşılmaktadır. Yasada; 'Uyuşmazlık konusu vakıaları ispata elverişli yazılı veya basılı metin, senet, çizim, plan, kroki, fotoğraf, film, görüntü veya ses kaydı gibi veriler ile elektronik ortamdaki veriler ve bunlara benzer bilgi taşıyıcıları bu Kanuna göre belgedir.' yazılıdır. Bu düzenleme ile mail yazışmaları da belge olarak kabul edilmiştir. O halde, mahkemece mail yazışmaları ve davacı tarafından yapılan ödemeler değerlendirilerek davacının borçlu olup olmadığına karar verilmesi gerekirken eksik inceleme ile yazılı şekilde davanın reddine karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup, bozma nedenidir. Mahkeme hükmünün bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir."

Korona haberlerine gelince:
Koronavirüs salgınında riskli 5 il
Sağlık Bakanı Koca yaptığı açıklamada: ''Salgın dünyanın bir yerinde yükselişe geçtiği zaman bunu diğer bölgeler izliyor. Sizlerle bazı endişelerimi açıkça paylaşmış, 1 milyon 100 bini aşan sağlık çalışanımızla her zamankinden daha çok çaba içine girdiğimizi belirtmiştim. 1 ay öncesine kıyasla yayılımın önünü kestik. Fakat bu başarıyı İstanbul, Bursa, Kocaeli, Kahramanmaraş, Denizli gibi illerde de göstermeliyiz. Buralardaki yayılım Türkiye için risktir'' diye konuştu.


Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Dünya Astsubaylar Günü
17 Ekim tüm dünyada çalışan ve emekli olan astsubaylar tarafından “Dünya Astsubaylar Günü” olarak kutlanmaktadır. İlk olarak 17 Ekim 2012 tarihinde TEMAD’ın kuruluş gününde kutlanmaya başlanmıştır.
Emekli ve görevde olan tüm astsubaylarımızın “Dünya Astsubaylar Günü”nü kutluyor, sağlık ve başarılar diliyorum.

Dünya Yoksullukla Mücadele Günü
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1993 yılı 17 Ekim gününü tüm ülkelerde yoksulluğu ortadan kaldırmak ve bu konudaki farkındalığı arttırmak için “Dünya Yoksullukla Mücadele Günü” olarak belirlemiştir. Bu tarih, 17 Ekim 1987’de Paris’te, yoksulluktan ve açlıktan hayatını kaybeden insanların anısına yapılan ve yüz binlerce insanın toplanıp yoksulluğun insan haklarının ihlali olduğunu savundukları eylemden gelmektedir.

Kırlangıç Fırtınası
17 Ekim kırlangıçların Anadolu'dan göç zamanı olan “Kırlangıç Fırtınası” zamanıdır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

17 Ekim 1448 - II. Kosova Savaşı; János Hunyadi komutasında ve çoğunluğu Macarlardan oluşan ordu, II. Murat'ın komutasındaki Osmanlı ordusuyla karşı karşıya geldi.
17 Ekim 1514 - Bayburt Kuşatması: Osmanlı İmparatorluğu kaleyi ele geçirdi.
17 Ekim 1777 - Amerikalı kuvvetleri İngilizleri Saratoga muharebesinde yendi.
17 Ekim 1918 - Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığı kuruldu. (daha sonra adı Yugoslavya Krallığı olacak)
17 Ekim 1919 - Batı Trakya'daki İskeçe kasabası, Yunanlar tarafından işgal edildi.
17 Ekim 1922 - Gökçeada'nın kurtuluşu.
17 Ekim 1929 - Nadir Han, Afganistan Kralı oldu.
17 Ekim 1933 - Albert Einstein, Almanya'dan Amerika'ya kaçtı.
17 Ekim 1938 - Atatürk ilk ağır komaya girdi.
17 Ekim 1945 - Juan Peron, Arjantin Devlet Başkanı oldu.
17 Ekim 1950 - Türkiye'nin de Kore Savaşı'na katılmasıyla 500 kişilik ilk Türk askerî birliği Kore'ye ulaştı ve Pusan'da karaya çıktı.
17 Ekim 1951 - Türkiye'nin NATO'ya katılmasıyla ilgili protokol, Londra'da imzalandı.
17 Ekim 1956 - Türkiye ilk şeker ihracatını gerçekleştirdi.
17 Ekim 1957 - Fransız yazar Albert Camus, edebiyat alanında Nobel Ödülü aldı.
17 Ekim 1961 - Yaklaşık 200 (bazılarına göre 400) Cezayirli gösterici, Paris polisi tarafından öldürüldü.
17 Ekim 1962 - Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, siyasi Af Kanunu'nu imzaladı; 258 Yassıada hükümlüsünün tahliyesi başladı.
17 Ekim 1966 - Birlik Partisi kuruldu. Parti Genel Başkanlığına Hasan Tahsin Berkman getirildi. Partinin amblemi Ali'yi simgeleyen bir aslan ve onun çevresinde 12 imamı temsil eden 12 yıldız olarak belirlendi.
17 Ekim 1967 - "Hair" müzikali New York'ta sahnelenmeye başlandı.
17 Ekim 1970 - Québec Çalışma Bakanı Pierre Laporte, Québec Kurtuluş Cephesi (FLQ) militanlarınca öldürüldü. Laporte, 10 Ekim 1970'te kaçırılmıştı.
17 Ekim 1972 - Bülent Ersoy assolist olarak sahneye çıktı.
17 Ekim 1972 - Türkiye İşçi Partisi davası sonuçlandı. 21 sanığa ağır hapis cezası verildi. Genel Başkan Behice Boran 15 yıla mahkûm oldu.
17 Ekim 1973 - OPEC, bazı Batılı ülkelere, Suriye ile olan savaşında İsrail'e yardım ettikleri gerekçesiyle petrol ambargosu uygulamaya başladı.
17 Ekim 1976 - Tofaş'ın Murat 131 otomobilleri üretimine izin verildi.
17 Ekim 1979 - Rahibe Teresa'ya Nobel Barış Ödülü verildi.
17 Ekim 1984 - "60 Günlük Bir Şey" adlı kitabı sebebi ile Füsun Erbulak için 6-10 yıl hapis istendi.
17 Ekim 1987 - Eski cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Devlet töreninden sonra Devlet Mezarlığı'nda toprağa verildi.
17 Ekim 1989 - Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanlığına aday olduğunu açıkladı.
17 Ekim 1989 - San Francisco'da 7,1 şiddetinde deprem oldu.
17 Ekim 1996 - Sanatçı Şanar Yurdatapan "bölücülük" yaptığı iddiasıyla tutuklandı.
17 Ekim 2001 - İsrail-Filistin barış anlaşmalarına karşı çıkan Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Rehavam Ze'evi, uğradığı silahlı saldırıcı sonucu öldü. Saldırıyı Filistin Halk Kurtuluş Cephesi üstlendi.
17 Ekim 2003 - Taipei'deki 101 katlı gökdelen, Kuala Lumpur'dakini 50 m geçerek Dünyanın en yüksek binası oldu.
17 Ekim 2008 - Türkiye, 2009 - 2010 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine 151 oyla kabul edildi.
17 Ekim 2010 - Necmettin Erbakan, Saadet Partisi Genel Başkanlığı'na seçildi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

17 Ekim 1760 - Claude Henri de Saint Simon, Fransız filozof ve iktisatçı (ö. 1825)
17 Ekim 1813 - Georg Büchner, Alman oyun yazarı (ö. 1837)
17 Ekim 1871 - Dénes Berinkey, Macar siyasetçi, hukukçu. (ö. 1944)
17 Ekim 1895 - Mikhail Bakhtin, Rus filozof ve edebiyat teorisyeni (ö. 1975)
17 Ekim 1912 - I. Ioannes Paulus, Papa (33 günle Papalık dönemi en kısa olan 10 papadan biri) (ö. 1978)
17 Ekim 1913 - Faik Türün, Asker ve siyasetçi (12 Mart dönemi komutanlarından) (ö. 2003)
17 Ekim 1915 - Arthur Miller, “Satıcının Ölümü” adlı eseriyle ün kazanan Amerikalı oyun yazarı (ö. 2005)
17 Ekim 1918 - Rita Hayworth, Amerikalı sinema oyuncusu (ö. 1987)
17 Ekim 1919 - Zao Ziyang, Çinli Devlet adamı ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi eski Genel Sekreterlerinden (ö. 2005)
17 Ekim 1920 - Montgomery Clift, Amerikalı aktör (ö. 1966)
17 Ekim 1948 - Robert Jordan, Amerikalı yazar (ö. 2007)
17 Ekim 1953 - Muhittin Korkmaz, Tiyatro ve sinema oyuncusu.
17 Ekim 1953 - Özkan Uğur, Müzisyen, sinema ve dizi oyuncusu (MFÖ grubunun üyesi)
17 Ekim 1956 - Frans Hoek, Hollandalı kaleci.
17 Ekim 1960 - Burhan Çaçan, Türk halk müziği sanatçısı.
17 Ekim 1969 - Jesús Ángel García, İspanyol yürüyüşçü.
17 Ekim 1971 - Andy Whitfield, Avustralyalı oyuncu (ö. 2011)
17 Ekim 1971 - Deniz Uğur, Sinema, tiyatro, dizi oyuncusu ve senaryo yazarı.
17 Ekim 1972 - Tarkan Tevetoğlu, Şarkıcı, söz yazarı, besteci, yapımcı ve aranjör.
17 Ekim 1972 - Eminem, Amerikalı rap müzisyeni.
17 Ekim 1976 - Nil Karaibrahimgil, Şarkıcı.
17 Ekim 1979 - Kimi Räikkönen, Fin Formula 1 pilotu.
17 Ekim 1980 - Ekaterina Gamova, Rus voleybolcu.
17 Ekim 1991 - Brenda Asnicar, Arjantinli oyuncu ve model.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

17 Ekim 1744 - Guarnerius, İtalyan keman yapımcısı (d. 1698)
17 Ekim 1757 - René Antoine Ferchault de Réaumur, Fransız bilim insanı (d. 1683)
17 Ekim 1806 - Jean-Jacques Dessalines, Haiti imparatoru (d. 1758)
17 Ekim 1849 - Frédéric Chopin, Polonya asıllı Fransız besteci (d. 1810)
17 Ekim 1887 - Gustav Kirchhoff, Alman fizikçi (d. 1824)
17 Ekim 1889 - Nikolay Çernişevski, Rus materyalist filozof, eleştirmen ve sosyalist ("Ne Yapmalı" adlı romanıyla Rus devrimci kültüründe derin izler bırakan yazar) (d. 1828)
17 Ekim 1910 - Carlo Michelstaedter, İtalyan yazar (d. 1887)
17 Ekim 1938 - Karl Kautsky, Alman sosyalist lider ve II. Enternasyonal'in önde gelen teorisyenlerinden (d. 1854)
17 Ekim 1967 - Puyi, Çin İmparatoru (d. 1906)
17 Ekim 1993 - Criss Oliva, Amerikalı müzisyen ve Savatage grubunun kurucusu ve gitaristi (d. 1963)
17 Ekim 2001 - Rehavam Ze'evi, İsrailli politikacı (d. 1926)
17 Ekim 2002 - Soner Ağın, Türk tiyatro ve sinema oyuncusu, seslendirme sanatçısı ve yönetmen (d. 1945)
17 Ekim 2012 - Sylvie Kristel Hollandalı sinema sanatçısı ve model (d. 1952)
17 Ekim 2015 - Anne-Marie Lizin, Belçikalı siyasetçi (d. 1949)
17 Ekim 2018 - Ara Güler, Ermeni asıllı gazeteci, foto muhabiri ve yazar (d. 1928)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir hafta sonu diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Cumartesi.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?