Enis Berberoğlu'ndan yerel mahkemenin kararına itiraz


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Karadenizli bir bilim adamı pirelerle deney yapıyormuş. Pireye “sıçra” diyor, pire sıçrıyor, “zıpla” diyor, pire zıplıyormuş. Pirenin kanatlarını koparmış ve “zıpla” demiş, pire yine zıplamış. Bunun üzerine ilk tespitini yazmış:
“Rapor 1- Pire kanatları koparıldığı zaman da zıplıyor.”
Bu defa ayaklarını koparmış pirenin ve “zıpla” demiş yine. Bakmış, pirede hareket yok.Bir daha “zıpla” demiş, yine hareket yok. İkinci tespite gelmiş sıra ve şöyle yazmış:
“Rapor 2- Pirelerin ayakları koparılınca kulakları da duymuyor.”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"En iyiyi ararken iyiyi kaybediyorsunuz.” demiş #FranzKafka
“En iyiden çoktan vazgeçtik, iyi bir insana rastlasak o da yeterdi aslında” diyor #haticenayır ise...

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Çaydanlığın içinde biriken kireç tortusunu temizlemek istiyorsanız, içine sirke dökün. 10-15 dakika kaynatın. Sonra süngerle temizleyin.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“12 Aralık 1972’de Ay’a ayak basan on ikinci kişi ve son kişi Gene Cernan, Ay’ın yüzeyine kızının baş harfleri olan TDC harflerini çizdi. Ve yıllardır yüzeyde duran TDC, büyük ihtimalle binlerce yıl daha orada duracak olan harflerdir.”

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Enis Berberoğlu'ndan yerel mahkemenin kararına itiraz
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi'nin, Enis Berberoğlu hakkında verdiği kararla ilgili 'yerindelik denetimi kapsamında kaldığı' gerekçesiyle yeniden yargılamaya yer olmadığına karar vermişti.

Bu karar üzerine Enis Berberoğlu’nun avukatları, 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe vererek kararından dönmesini talep etti. Kararından dönmemesi halinde itiraz dilekçesinin bir üst mahkeme olan İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesini de istedi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne 6 sayfalık itiraz dilekçesi veren avukatlar, Anayasa mahkemesi kararlarının tartışmasız, sorgusuz uygulanmak zorunda olduğunu belirterek, Anayasa Mahkemesi'nin kararının uygulanmasını istedi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Enis Berberoğlu'nun yeniden yargılanmasına yer olmadığı hükmüne yapılan itirazı, değerlendirilmek üzere bir üst mahkemeye gönderdi.

Berberoğlu, durdurulan MİT tırları görüntülerini Cumhuriyet gazetesine verdiği iddiasıyla yargılandığı davada, "siyasi ve askeri casusluk maksadıyla devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak" suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası aldı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 20 Eylül 2018'de Berberoğlu'nun hapis cezasını onadı, milletvekilliği sona erinceye kadar cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine karar verdi.

Yargıtay kararı üzerine tahliye edilen Enis Berberoğlu hakkındaki kesinleşmiş ceza, TBMM Genel Kurulu'nda 4 Haziran 2020'de okunmuş ve CHP'li Berberoğlu'nun milletvekilliği düşürülmüştü. Ertesi gün gözaltına alınan Berberoğlu, yeniden tutuklanarak cezaevine gönderilmiş, aynı gün koronavirüs tedbirleri kapsamında izinli olarak cezaevinden çıkarılmıştı.

Bu gelişmeler ardından ise Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Berberoğlu'nun, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine oy birliğiyle hükmetmişti.

Spotify'a 3 gün süre veren RTÜK'ten flaş açıklama!
15 Ekim 2020 Perşembe Saat: 15:12
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Spotify'ın yayın lisansı almadan yayın hizmeti yaptığını tespit ettiğini belirtilmiş ve Spotify'a 72 saat süre vermişti.

Spotify'ın yasal süre içinde lisans için başvuru yaptığını duyuran RTÜK, şu açıklamayı yaptı:
"Mevzuatımız gereği müzik alanında isteğe bağlı yayın hizmeti veren uluslararası bir kuruluş olan Spotify yasal süre içerisnde müracaatını yapmış ve lisanslama süreçleriyle ilgili hazırlıklara başlamıştır. Gerek ulusal gerekse uluslararası medya kuruluşları ile daima yasal çerçevede yapıcı ve diyaloga açık bir iletişim yürüten üst kurulumuz bundan sonra da aynı tavrını korumaya devam edecektir. Görsel ve işitsel medyaya destek olmayı misyon edinen RTÜK, yayıncılara rehber olmayı daima sürdürecektir."

Korona haberlerine gelince:
Tavşanlı'da koronavirüs tedbirleri kapsamında ev ziyaretleri yasaklandı
Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında vatandaşların başka haneleri ziyaret etmelerine izin verilmeyecek.
Kaymakamlıktan yapılan açıklamaya göre, tüm dünyayı tehdit eden ve insan hayatı için risk oluşturan Kovid-19 salgınıyla mücadele etmek amacıyla İlçe Hıfzıssıhha Kurulu toplantısında bazı tedbir kararları alındığı belirtildi.
Aile büyükleri ziyareti, taziye ve hasta ziyaretleri, toplu oturma ve ikram etkinliklerinin salgının yayılmasında ciddi riskler oluşturacağı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
"Bu bağlamda ilçemiz yerleşim sınırları içerisindeki vatandaşların kalıcı ikametleri dışında çok kısa süreliğine bile olsa doğal afetler dışında başka haneleri ziyaret etmelerinin ve kapalı veya açık ortamlarda (Site alanında, evlerde, apartman girişi veya bahçelerde, kapı önlerinde v.b.) bir araya gelmeleri mazeretlerine bakılmaksızın yasaklanmıştır."
Açıklamada, alınan kararlara uymayan vatandaşlara idari para cezası uygulanacağı kaydedildi.


Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

“Günün Yazarı” olarak 5 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 93. doğum günü olan Günter Grass’ı seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Günter Grass 16 Ekim 1927 tarihinde Polonya Danzig’de (bugünkü Gdansk) doğdu. Manav olan babası Alman, annesi Polonyalıydı. İlkokulu ve liseyi Danzig'de okudu. 15 yaşında Reichsarbeitsdienst'e (RAD) kaydoldu ve ardından Luftwaffenhelfer'e, Luftwaffe'ye yardım elemanı olarak katıldı. Kasım 1944'te 17 yaşında Waffen-SS'e kaydoldu (yaş haddinden dolayı Wehrmacht'a giremedi). Kriegsmarine'de denizaltı hizmeti için gönüllü oldu. Ancak Donanma tarafından kabul edilmedi. Onun yerine Şubat 1945'te 10. SS Panzer Tümeni "Frundsberg"'e verildi ve 20 Nisan'da yaralanıncaya kadar tank topçusu olarak savaştı. Marienbad'de yakalandı ve bir Amerikan esirleri savaş kampına gönderildi. Danzig'de Sovyet Ordusu tarafından esir edildi ve ardından Batı Almanya'ya sığındı.

Savaş sonrasında bir yandan çiftlik işçisi ve madenci olarak çalışırken, bir yandan da Düsseldorf ve Berlin Güzel Sanatlar Akademilerinin Heykel bölümlerinde öğrenim gördü. 1956'da Stuttgart'ta ilk sergisini açtı. 1956-59 yılları arasını Berlin
ve Paris'te heykeltıraşlık, grafik ressamlığı ve yazarlık yaparak geçirdi. Kendilerine "Gruppe 47" adını veren bir grup sanatçıya katıldı. 1954 yılında evlendiği Anna Margarita Schwartz'tan 1978'de ayrıldı. Bir süre İtalya'da ve Fransa’da yaşayan Grass bu dönemde şiir ve oyunlar yazmaya başladı. 1956 yılında ilk şiirleri basıldı ve 1957'de ilk oyunu sahnelendi.

1956 yılında Paris'e gittikten sonra yazdığı Die Blechtrommel (1959; Teneke Trampet) ile üne kavuştu. “Teneke Trampet” adlı eserinde cüce kahraman Oskar Matzerath'ın gözüyle II. Dünya Savaşı yıllarını anlattı. Yazara 1962 yılında en iyi yabancı roman ödülü kazandıran ve filme de çekilen Teneke Trampet'in ardından yazdığı “Kedi ile Fare” ve “Köpek Yılları” ile Danzing'de geçen üçlemesini tamamladı. “Kafadan Doğumlar” adlı eserinde Almanların soylarını devam ettirme endişesini yine kendine has tarzıyla ele aldı. “Uzak Tarla”da ise Berlin Duvarı'nın yapılması ve yıkılması arasında geçen süreci yansıttı.

Grass, sadece yetenekli bir romancı değil, aynı zamanda oyun yazarı, şair, heykeltıraş ve kendi kitap kapaklarının dizaynını yapan bir tasarımcıydı.

1961’de kendini Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ne adadı, 1969’da Willy Brandt’in seçim kampanyasına destek verdi. Daha sonra partiye üye oldu fakat birkaç yıl sonra iltica hakkıyla ilgili bir tartışma üzerine partisinden ayrıldı. Barış hareketlerinde ve insan hakları mücadelesinde de Alman entelektüellerinin tavırlarını belirleyen isimlerden ilki oldu. Eserlerinde ve yer aldığı siyasi ortamlarda savaşa, şiddete ve her türlü haksızlığa karşı aldığı tavırlarla tanınan Grass için ülkenin ‘temiz vicdanı’, ‘aydın beyni’ ve hatta ‘ahlaki zabıtası’ gibi tanımlamalar kullanıldı. İşte, tabiri yerindeyse, kurumlaşan bir ismin İkinci Dünya Savaşı’nın son döneminde Alman Nazi Ordusu’nun paramiliter savaş kolu Waffen SS'te yer aldığının ortaya çıkması Almanya’yı tam anlamıyla şok etti. Kendi çocukluğunu anlattığı Soğanı Soyarken adlı otobiyografik eserinde ise Nazi geçmişiyle yüzleşti ve hesaplaştı.

1983-86 yılları arasında Berlin Güzel Sanatlar Akademisi'nin başkanı olan yazar, aynı zamanda ressam olduğu için kendi kitaplarının kapaklarını da çoğunlukla kendisi tasarladı. 1975 yılında Hindistan'a bir yolculuk yapan
yazar, sonraları bu ülkeyi sık sık ziyaret etti. Hatta 1986-87 yıllarında burada yaşayarak “Dilini Çıkar (1988)” kitabını yazdı.

Grass 13 Nisan 2015 tarihinde, 87 yaşındayken, Almanya'nın Lübeck kentindeki bir hastanede hayatını kaybetti.

BAŞLICA ESERLERİ:
1959 - Teneke Trampet
1961 - Kedi ve Fare
1963 - Köpek Yılları
1969 - Lokal Anestezi
1972 - Bir Salyangoz'un Güncesinden
1977 - Pisi Balığı
1980 - Kafadan Doğumlar
1986 - Dişi Fare
1988 - Dilini Çıkar
1995 - Uzak Tarla
1999 - Yüzyılım
2002 - Yengeç Yürüyüşü

BAŞLICA ÖDÜLLERİ:
Nobel Edebiyat Ödülü (1999)
Sonning Ödülü (1996)

Sizlerle “Teneke Trampet” adlı en bilinen eserinden bazı alıntılar paylaşarak değerli yazarı anmak istiyorum:

“Benim her yere gidesim var, hiçbir yere dönesim yok.”

“Hiçbir şey bir annenin yerini tutamaz derler.”

“İnsanların kalbine bakabildiğini biliyordum. Bir tek kendi kalbine bakmadın, yoksa yanımda kalırdın.”

“Sanırım bir taraftan hiçbir şeyden vazgeçememe, diğer taraftan hiçbir şey olmadan geçinebilme huyumu annemden aldım.”

“Sadece gökyüzüne bakıyordum onunla yetinmeyi öğrendim.”

“Bizim gibiler asla seyirci tarafında olmamalı. Bizim gibiler sahnede, arenada olmalı. Bizim gibiler oynamalı ve eylemlerine karar vermelidir, yoksa bizim gibiler onun eline düşer. Ve onun gibiler bize seve seve her türlü kötülüğü yaparlar.”

#TenekeTrampet #GünterGrass


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Dünya Gıda Günü
1945'te Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün kuruluş tarihi onuruna, 16 Ekim'de her yıl dünya çapında kutlanan uluslararası bir gündür. Gün, gıda güvenliği ile ilgili diğer birçok kuruluş tarafından yaygın olarak kutlanmaktadır.

Dünya Anestezi Günü
Dünyadaki ilk anestezinin 16 Ekim 1846 tarihinde Amerika'da Dr. John Collins Waren tarafından Gilbert Abbott isimli işçiye uygulanmıştır. Bu nedenle 16 Ekim Dünya Anestezi Günü olarak kutlanmaktadır.
Dünya Anestezi Gününde, bu uğurda emeği geçen tüm anestezi çalışanlarını saygıyla anıyor ve anestezi branşındaki tüm çalışanların 16 Ekim Dünya Anestezi Günü’nü kutluyorum.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

16 Ekim 1793 - Fransız Devriminde vatan hainliği ile suçlanan Marie Antoinette giyotinle idam edildi.
16 Ekim 1529 - I. Süleyman'ın komuta ettiği Osmanlı Ordusu, Viyana Kuşatması'nı kaldırdı.
16 Ekim 1730 - Sadrazam Nevşehirli İbrahim Paşa, Patrona Halil İsyanı'nı çıkaranların istekleri doğrultusunda Padişah III. Ahmet tarafından boğduruldu.
16 Ekim 1916 - Margaret Sanger, ilk doğum kontrol kliniğini New York’ta kurdu.
16 Ekim 1924 - Topkapı Sarayı müze olarak ziyarete açıldı.
16 Ekim 1940 - Varşova gettosu Nazi SS birlikleri tarafından kuruldu.
16 Ekim 1945 - Tarihe Ankara Cinayeti olarak geçen, üst düzey bürokratların adının karıştığı cinayet gerçekleşti.
16 Ekim 1951 - Pakistan'ın ilk başbakanı Liyakat Ali Han, Ravalpindi'de suikast sonucu öldürüldü.
16 Ekim 1964 - Çin, ilk atom bombasını patlatarak dünyanın 4. nükleer gücü oldu.
16 Ekim 1978 - Polonyalı kardinal Karol Wojtla, II. Jean Paul olarak Papa seçildi.
16 Ekim 1990 - Sovyetler Birliği başkanı Gorbaçov, serbest piyasa ekonomisi'ne geçileceğini açıkladı.
16 Ekim 1992 - Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak'ın kuzeyindeki Haftanin bölgesinde sınır ötesi harekat başlattı.
16 Ekim 1995 - Garry Kasparov, bir ay süren satranç turnuvasında rakibi Viswanathan Anand'ı yendi.
16 Ekim 2002 - Irak devlet başkanı Saddam Hüseyin, 7 yıllık yeni görev süresi için düzenlenen halk oylamasında oyların tamamını aldı.
16 Ekim 2002 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George W. Bush, ABD kongresinin onayladığı, Irak'a savaş açma yetkisi veren kararı imzaladı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

16 Ekim 1854 - Karl Kautsky, Alman sosyalist lider ve II. Enternasyonal'in önde gelen teorisyenlerinden (d. 1938)
16 Ekim 1854 - Oscar Wilde, “Dorian Gray'in Portresi” adlı romanıyla tanınan İrlanda doğumlu İngiliz yazar (ö. 1900)
16 Ekim 1886 - David Ben-Gurion, İsrail devletinin kurucusu ve ilk başbakanı (ö. 1973)
16 Ekim 1888 - Eugene O'Neill, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Amerikalı oyun yazarı (ö. 1953)
16 Ekim 1890 - Paul Strand, Amerikalı fotoğraf sanatçısı (ö. 1976)
16 Ekim 1891 - Behzat Butak, Tiyatro sanatçısı (ö. 1963)
16 Ekim 1898 - Othmar Pferschy, Cumhuriyet Türkiyesi' ni fotoğraflarıyla ilk kez çok yönlü olarak belgeleyen ve tanıtan Avusturyalı fotoğrafçı (ö. 1984)
16 Ekim 1908 - Enver Hoca, Arnavutluk Devlet Başkanı (ö. 1985)
16 Ekim 1918 - Louis Althusser, Marksist düşünür (ö. 1990)
16 Ekim 1925 - Angela Lansbury, İngiliz oyuncu.
16 Ekim 1927 - Günter Grass, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Alman yazar (ö. 2015)
16 Ekim 1952 - Coşkun Sabah, Müzisyen.
16 Ekim 1953 - Paulo Roberto Falcão, Brezilyalı eski futbolcu ve teknik direktör.
16 Ekim 1958 - Tim Robbins, Amerikalı oyuncu, senaryo yazarı ve yönetmen.
16 Ekim 1962 - Umut Oran, Siyasetçi.
16 Ekim 1968 - Randall Batinkoff, Amerikalı oyuncu.
16 Ekim 1978 - Ahmet Kutalmış Türkeş, Siyasetçi.
16 Ekim 1979 - İlker Ayrık, Oyuncu, sunucu ve yönetmen.
16 Ekim 1982 - Gamze Karaman, Hentbolcu, model, oyuncu ve sunucu.
16 Ekim 1983 - Loreen, Fas asıllı İsveçli şarkıcı, müzik prodüktörü (2012 Eurovision birincisi)
16 Ekim 1986 - Inna, Rumen şarkıcı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

16 Ekim 1730 - Nevşehirli Damat İbrahim Paşa, Osmanlı sadrazamı (d. 1660)
16 Ekim 1793 - Marie Antoinette, Fransa Kraliçesi (giyotinle idam edildi) (d. 1755)
16 Ekim 1909 - Jakub Bart Cisinski, Alman yazar (d. 1856)
16 Ekim 1939 - Mehmet Ali Bey, Damat Ferit Paşa kabinesinin dahiliye nazırı (d. 1919)
16 Ekim 1941 - Gabriele Reuter, Alman edebiyatçı (d. 1859)
16 Ekim 1951 - Liyakat Ali Han, Pakistan'ın ilk Başbakanı (suikast) (d. 1895)
16 Ekim 1956 - Jules Rimet, Fransız FIFA başkanı (d. 1873)
16 Ekim 1959 - George Catlett Marshall, Amerikalı asker ve devlet adamı (d. 1880)
16 Ekim 1973 - Gene Krupa, Amerikalı caz davulcusu (d. 1909)
16 Ekim 1981 - Moşe Dayan, İsrailli general, siyasetçi (d. 1915)
16 Ekim 1988 - Güneri Tecer, Türk sanat müziği sanatçısı (d. 1933)
16 Ekim 1989 - Cornel Wilde, Amerikalı oyuncu (d. 1915)
16 Ekim 1994 - Raúl Juliá, Porto Rikolu oyuncu (d. 1940)
16 Ekim 2003 - Avni Arbaş, Ressam (d. 1919)
16 Ekim 2006 - Füsun Sayek, Türk Tabipler Birliği başkanlığını yapmış göz doktoru (d. 1947)
16 Ekim 2007 - Toşe Proeski, Makedon şarkıcı (d. 1981)
16 Ekim 2007 - Deborah Kerr, İskoç kökenli İngiliz sinema ve sahne oyuncusu (d. 1921)
16 Ekim 2015 - Memduh Ün, Futbolcu, sinema yönetmeni, oyuncu, senarist, yapımcı (d. 1920)
16 Ekim 2017 - Daphne Caruana Galizia, Maltalı gazeteci ve blogger (d. 1964)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Cuma.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?