Koronavirüs nedeniyle vergi affı var mı?

Gelir dağılımı emekçi, dar gelirli, küçük çiftçi aleyhine ciddi ve tehlikeli şekilde bozulmuştur. Vatandaşların vergiye karşı psikolojik tutumları ciddi anlamda hasar görmüştür.

Kısıtlı olan gelir imkanları ve yapılması gereken işler ve ödenmesi gereken zorunlu harcamaları kısıtlama olanağı bulamadığımız şu günlerde her dönemde olduğu gibi vergiye direnç söz konusudur. Çünkü vergi demek, mükellefin bakış açısı ile, mükellefin kazanç ve mal varlığının bir kısmının rızası dışında elinden alınmasıdır.

Ekonomi çarklarının lokomotif gibi işlediği dönemleri hatırlayacak olursak, vergide tahsilat / tahakkuk oranı %92’ ler seviyesindeyken mevcut koşullarda bu oran % 66’ lar seviyesine gerilemiştir. Geçtiğimiz son iki yıl süresince 5.5 milyon vatandaşa uygulanan elektronik haciz yaptırımına rağmen tahsilat yapılamıyorsa vatandaş gerçekten borcunu ödeyecek parasının kalmadığı yönünde irade sergilemektedir.

Gidişat o ki, vergi ve SGK borçlarının tamamı yerine bir bölümünün ya da faizinin silinerek YAPILANDIRMA imkanının sunulması hem devletin tahsilat hızına ivme kazandırıp hazineye katkıda bulunmak aşamasında hem de vatandaşın bir nebze de olsa nefes alabilmesi açısından önemlidir.

Tasarıları yapılan kanunun ortalama olarak 31 ekim tarihinde yürürlüğe girmesi ve son müracaat işlemlerinin de 31 aralığa kadar tamamlanması ön görülüyor. Kanun taslağında yer alan vergi affı ile alakalı olan düzenlemelerin; geçmiş vergi afları ile alakalı olarak yer alabileceği gibi birçok konuyu da kapsaması tahmin ediliyor. İçerisinde yer alması beklenen konular;

Matrah Artırımı

Beyanları yapılan gelir veya kurumlar vergi matrahının;

1- 2015 Dönemi kapsamında beklenen oran %35,

2- 2016 Dönemi kapsamında beklenen oran %30,

3- 2017 Dönemi kapsamında beklenen oran %25,

4- 2018 Dönemi kapsamında beklenen oran %20,

5- 2019 Dönemi kapsamında beklenen oran %15

oranlarında artmalarını yapan mükellefler için yasal defter ile beraber belgeleri incelenmeyecektir. Matrah artırımı ile ilgili beklenen oranlar;

Vergilerinin ödemesini zamanında yapan mükellefler için 15

Vergilerinin ödemesini zamanında yapmayan mükellefler için 20 olması bekleniyor.

KDV ve gelir stopajı ile beraber gelecek vergi artırımları bekleniyor. Bunlar;

2015 dönemimde hesaplanması yapılan KDV artış oranları % 3,5 olurken gelir stopajı artış oranlarının % 6 olması bekleniyor.

2016 dönemimde hesaplanması yapılan KDV artış oranları % 3 olurken gelir stopajı artış oranlarının % 5 olması bekleniyor.

2017 dönemimde hesaplanması yapılan KDV artış oranları % 2,5 olurken gelir stopajı artış oranlarının % 4 olması bekleniyor.

2018 dönemimde hesaplanması yapılan KDV artış oranları % 2 olurken gelir stopajı artış oranlarının % 3 olması bekleniyor.

2019 dönemimde hesaplanması yapılan KDV artış oranları % 1,5 olurken gelir stopajı artış oranlarının % 2 olması bekleniyor.

Vergi incelemesinde olanlar için af

Yasal defter ve belgeleri 30 eylül tarihine kadar teslimini yapması istenen mükelleflerden;

Tarhı istenmiş olan vergi asılları için yüzde 50,

Matrah ya da vergi artırma adımlarından bir tanesi de inceleme adımlarından kurtulabilir.

Kesinleşmiş kamu alacaklıları için af

30 eylül tarihine kadar kesinleşmeleri yapılmış ve vadelerinde ödenmemiş olan vergi asılları ile alakalı olarak yer alan gecikme zamları silinecek. Burada gözlenen faiz ya da zam yerine daha düşük oranlar ile faiz uygulaması yapılacak. Kamu alacakları için rahatlık sunmak adına 18 ay taksitlendirilmesi yapılacak.

Dava aşamasındaki kamu alacaklıları için beklenen af

Dava aşamasına vergi borcu olanların vergi asılları için yüzde yirmi ya da yüzde elliye kadar silinmeler yapılacak. Bunun yanı sıra gecikme faizi ya da vergi cezalarının alınmayacak olması ile beraber 18 aylık taksitlendirme adımları uygulanacak.

E- işletme kayıtlarında yapılacak düzenlemeler

İşletme kayıtlarında yapılması beklenen düzeltilme ile beraber hükümlerden faydalanmayı tercih eden mükellef grupları için en geç tasarıların yasa haline gelmesini resmi gazete yayını ile izleyen 3. ayın sonuna kadar hangi birime bağlılar ise vergi dairelerine başvuru yapılması gerekir.

İşletme tarafında bulunsa bile kayıtlar içerisinde bulunmayan emtia - makine - teçhizat - demirbaşlar için kayıtların düzenleme adımları

Genel oranlara bakılarak yer alan tabi kıymetler içerisinde yüzde onluk bir oranda, indirimli yapılan oranlar için tabi olan vatandaşlara özel kıymetlerin tabi olması ile beraber KDV oranlarının yarısı kadar kısmını KDV ödenerek kayıtlar içerisinde intikal edilmesi gerekecektir.

Kayıtlarda bulunduğu halde iş yerinde bulunmayan emtiaların kayıtlara eklenmesi

Her ne kadar kayıtlar içerisinde yer alsalar bile işletmeler içerisinde bulunmayan emtiaların kayıtlarda yerini alması - normal satış işlemlerinden en ufak bir farkı yoktur. Bu süreçlerde düzenlenmesi gereken satış faturalarının ve emtiaların tabi olduğu KDV oranlarının hesaplanmaları yapılmalıdır. Ardından ilgili dönem içerisinde beyanname içerisinde eklenmesi gerekir. Geçmiş dönemler için uygulanan ceza ile beraber gecikme faizleri eklenmeyecektir. Gelen düzenleme ile beraber eczaneler içerisinde stok kayıtlarında düzeltme imkanları da dikkatleri çekecek.

Her ne kadar kayıtlarda bulunsa bile işletmelerde bulunmayan kasa ile ortakların alacaklarına dair hazırlanan beyan

Kurumlarda vergi mükellefleri 31 aralık tarihine kadar belirlemeleri yapılan bilançolarda bulunan - fakat işletmelerde olmayan - kasa mevcutları / ortakların alacaklarına dair tutarlar ile ilgili borçların yer aldığı tutarlar arasındaki net alacak tutarları gibi bunlara benzeyen tüm hesapların yer aldığı işlem kayıtlarının düzenlenmesi gerekir. Düzeltilmesi yapılan tutarlar üzerinden de ödenmesi belirlenen yüzde üçlük vergi dilimleri ödenecektir.

SGK alacakları için gelen af...

30 eylül 2020 tarihine kadar gerekli adımların kesinleştirilmiş olmasına rağmen hala ödenmemiş olan SGK alacakları ile ilgili olarak bir de gecikme zamları silinecek. Belirlenmiş faiz ve zamlar yerine düşük oranlar ile faiz uygulamaları yapılırken SGK alacakları için de 18 ay taksitlendirme adımları yapılacak.

Serra AYTAÇ

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Serra Aytaç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?