30 öğrenci karantinaya alındı


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Adam avda başına gelenleri anlatıyormuş:
-“Ormanda ilerlerken, karşıma kocaman bir ayı çıkmaz mı?Çifteyi doğrultacak vakit yok. Silahı bir kenara attığım gibi başladım kaçmaya. Fakat ayı peşimde. Benden hızlı koşuyor.Bir ara ayının sıcacık nefesini ensemde hissettim.O kadar yaklaşmıştı. Derken ayının ayağı kaydı, yere düştü. Fırsat bu fırsat, tabana kuvvet arayı açtım. Ama ayı toparlandı, kalktı, bana yetişti. Yine nefesi ensemde. Pençesini uzatsa omuzumdan yakalayacak. Allahtan tam o sırada yine ayının ayağı kaydı, yere düştü. Talih bana gülüyor yani. Hızımı arttırabildiğim kadar arttırdım, yeniden arayı beş yüz metre kadar açtım. Tanrı sizi inandırsın arkadaşlar, Ayı yine bana yetişti. Yine nefesi ensemde. Şansa bakın, ayının tekrar ayağı kayıp yere düşmez mi?” Serüveni dinleyenlerden biri dayanamamış:
-“Sen de çok yürekliymişsin kardeşim!.. Hayvan bana üç defa nefesi enseme gelecek kadar sokulsa, çok ayıptır söylemesi, ben korkumdan altıma ederdim.”
Avcı dönüp ters ters sözünü kesene bakmış:
-“Lafı karıştırma yahu!.. Ayı üç kez neyin üstüne bastı da, ayağı kayıp yere düştü sanıyorsun?”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyor ve sözü bana ileten #FahriKalın abime çok teşekkür ediyorum:

"Hayatta her şey kendisini tekrarlayarak eskir, daima genç kalan bir tek hayal gücüdür.” demiş #FriedrichSchiller

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Kış aylarında odada birkaç kişi birden sigara içiyorsa biriken dumandan kurtulmak için cam açmaya gerek kalmadan birkaç mum yakarak dumandan kurtulabilirsiniz.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bildiğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Çikolata köpekler için ölümcüldür. Köpeklerin kalpleri ve sinir sistemleri için tehlikeli olan çikolata, onları ölüme götürebilir.”
Yani sakın bir köpeğe çikolata vermeyin.

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Yerel mahkeme, AYM’nin Enis Berberoğlu kararını tanımadı!
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi’nin milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında verdiği kararının ‘yerindelik denetimi kapsamında kaldığı’ gerekçesiyle, yeniden yargılamaya yer olmadığına karar verdi.

Berberoğlu, durdurulan MİT tırları görüntülerini Cumhuriyet gazetesine verdiği iddiasıyla yargılandığı davada, "siyasi ve askeri casusluk maksadıyla devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak" suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası aldı. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 20 Eylül 2018'de Berberoğlu'nun hapis cezasını onadı, milletvekilliği sona erinceye kadar cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine karar verdi. Yargıtay kararı üzerine tahliye edilen Enis Berberoğlu hakkındaki kesinleşmiş ceza, TBMM Genel Kurulu'nda 4 Haziran 2020'de okunmuş ve CHP'li Berberoğlu'nun milletvekilliği düşürülmüştü. Ertesi gün gözaltına alınan Berberoğlu, yeniden tutuklanarak cezaevine gönderilmiş, aynı gün koronavirüs tedbirleri kapsamında izinli olarak cezaevinden çıkarılmıştı.

Bu gelişmeler ardından ise Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Berberoğlu'nun, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine oy birliğiyle hükmetmişti.

Soru/Yorum: Yerel mahkemeler ne zamandan beri Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımıyor?

 Korona haberlerine gelince:
Okulda koronavirüs alarmı! 30 öğrenci karantinaya alındı
Ordu'nun Fatsa ilçesinde bulunan Dumlupınar İlkokulu'nda, yüksek ateş belirtisi gösteren 1 öğretmen ve 1 öğrenciye, Fatsa Devlet Hastanesi'nde Covid-19 testi yapıldı. Sonuçları pozitif çıkan öğretmen ve öğrenci, tedaviye alınırken, sınıftaki 30 öğrenci de 14 gün süreyle karantinaya alındı. Okul görevlileri, sınıfta dezenfeksiyon çalışması yaptı.

Dumlupınar İlkokulu Okul Aile Birliği Başkanı Tülay Demirbaş, "Sınıfımız karantinadadır. Yüz yüze eğitim başladığından bu yana tüm sağlık önlemleri alınmıştır. Velilerimizi endişelendirecek bir sorun yoktur. Eğitim devam etmektedir.” dedi.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

“Günün Şairi” olarak 51 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Mustafa Seyit Sutüven’i seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Mustafa Seyit Sutüven, 1908 yılında Balıkesir Edremit’te doğdu. Dedesi, Feridüddin-i Attar’ın Pend-nâme adlı eserini manzum olarak Türkçeye çeviren Hacı Galip Efendi’dir. Edremit Nümune İlkokulunu bitirdikten (1921) sonra öğrenimini sürdürmedi. Ortaöğrenimini dışarıdan girdiği sınavlarla ve kendi imkânları ile Balıkesir Akşam Lisesinde tamamladı. Babası gibi ticaret hayatına atıldı. Uzun yıllar Edremit'te  “Yeni Köylüler Pazarı” adını verdiği bir kırtasiye dükkânı işletti. Bir yandan da Edremit'te maden ticareti yaptı. Ticaretle uğraşmasına rağmen edebiyatla ilişkisini hiç bir zaman kesmeyip İstanbul, Ankara gibi şehirlere sık sık gidip geldi. Bir ara Edremit Zeytinyağı Satış Kooperatifi’nde müdürlük, İzmir Zeytinyağı Kooperatifi’nde yönetim kurulu başkanlığı da yaptı.

Mustafa Seyit Sutüven’in ilk şiiri Balıkesir Halkevi’nin dergisi Kaynak’ta (Temmuz- Ağustos 1933, sayı: 6–7) basılmıştı. Şiirlerini sonraki yıllarda Yücel, Servet-i Fünûn-Uyanış (1952-53), Yeditepe (1956-57), Yeni İnsan (1963-68), Yeni Ses, Varlık, Yurt ve Dünya, Türk Dili dergilerinde yayımladı. Daha çok doğayı ve aşkı işlediği şiirlerinden, soyadını da oradan aldığı, Kazdağı’nın civarındaki “Sutüven” çağlayanını konu alan ve aynı başlıklı şiiri ile tanındı. Mustafa Seyit Sutüven; Yücel, Servetifünun (Uyanış), Yeni Ses ve İnsan dergilerindeki şiirlerinden sonra bir suskunluk dönemine girmiş; daha sonra Yurt ve Dünya, Türk Dili, Varlık, Yeditepe, Yeni İnsan dergilerinde görünmüştür. 1960'tan sonra şiirden tamamen kopmuştur. Şiirlerinde Yunan mitolojisini kullanımdaki ustalığı ve özgün lirizmi ile dönemin başarılı şairleri arasında yer aldı.Öteki kimi şiirleri gibi bu şiiri de aruz ölçüsüyle yazmış, ancak aruzun yalın Türkçeyle de ustalıkla kullanılabileceğini göstermişti. Aruzla ayrıca gazel ve mesneviler yazdı. “Nev-Yunânîlik” ve “Akdeniz Havzası Edebi­yatı” akımının etkisinde kaldı.

1939 yılında bütün şiirlerini kitaplaştırmayı düşündü ve bunun için hazırlıklar da yaptı, ancak bu arzusunu sağlığında gerçekleştiremedi. 14 Ekim 1969 tarihinde İzmir’de ölen Mustafa Seyit Sutüven, İstanbul´da Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi. Ölümü bile duyulmadı Sutüven’in. Sadece ölümünden on beş gün sonra Yeditepe Dergisi’de çıktı haberi o meşhur şiirin altına düşülmüş, ‘bu şiirin şairi öldü’ yazısıyla. Daha sonra aynı dergide Behçet Necatigil ve Sami N.Özerdim onunla ilgili bir şeyler yazdılar sırasıyla. Bir de Mehmed Kemal imzasıyla bir yazı yayımlandı.

Şiirleri ölümünden sonra,  Zahir Gü­vemli ile Behçet Necatigil tarafından hazırlanarak Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları arasında “Bütün Şiirleri” (1976) adıyla yayımlandı.

Sizlerle en çok bilinen şiirini paylaşarak değerli şairi anmak istiyorum:

SUTÜVEN

Bir kayadan duman duman
On iki metre atlıyan,
Dağ kokusuyla yüklü su.

Boşluğa fırlayınca saç,
Düştüğü yerde üç kulaç
Mavi su, ak köpüklü su.

Şi'rin elindesin bugün,
Eski masalların bütün,
Canlanacak birer birer.

Ahkalılar da bir zaman,
Şair, ilâhe, kahraman,
Şi'rini burda içtiler.

Hepsi tapardı rengine,
Raslamamıştı dengine,
Hiçbiri mor Teselya'da.

Öyle füsunludur bu yer,
Şi'rine borçludur Homer.
Çünkü senindir İlyada.

Eski uzun zamanların,
Tığ gibi kahramanların,
Türküsüdür yanık sesin.

Dağda hayatı uyandıran,
Taşları duygulandıran,
Yerdeki son ilâhesin.

Afrodit, Afrodit'ken ah,
Dağdan inerdi her sabah
Elde gümüş hamam tası.

Burda çıkardı örtüden
Kimseye gösterilmeyen
Göğsü, vücudu, kalçası.

Burda Yunan, Moğol, Mısır,
Med, Roma, Türk, asır asır,
Taptı döküldüğün yere.

Tanrıların konakları,
Orduların otakları,
Burda ererdi göklere.

Söylediğim masal değil,
Atları kahraman Aşil
Burda sulardı bir zaman.

Burda gezerdi Keykubat,
Burda keserdi Mihridat,
Burda içerdi Antuan.

Göğse nasıl batarsa diş,
Öyle derinden işlemiş
Taşlara Hektor'un izi.

Söyle, fakat bugün neden,
Böyle güzelliğinle sen,
Kulluğa almadın bizi.

Halbuki bir Yunan kadar,
Hüsnüne her tapan kadar,
Tapmayı biz de anlarız.

Bizleri başka görme sen,
Hüsnü Huda kadar seven,
Gönlü temiz adamlarız.

Hepsini at da bir yana,
Bari o günlerin bana
Şi'rini söyle tatlı su.

Şi'rini geldiğin yerin
Şi'rini eski günlerin
Söyle köpük kanatlı su.

#MustafaSeyitSutüven


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Dünya Standart Günü
İkinci Dünya Savaşı’nın bitmesinden bir yıl sonra 14 Ekim 1946 tarihinde Londra’da 25 ülkeden 65 temsilci bir araya geldi ve dünya standardizasyon çalışmalarını yönlendirecek uluslararası bir örgütün kurulmasına karar verdi. Böylece, Uluslararası Standardizasyon Teşkilatı (ISO) kuruldu ve ISO 1947 yılında çalışmalarına başladı. Dönemin Türk Standartları Enstitüsü Başkanı olan Faruk Sunter’in, Uluslararası Standardizasyon Teşkilatı Genel Kurulu’na sunduğu teklifle tüm dünyada “Dünya Standartlar Günü”nün kutlanmasına karar verildi.  1968 yılından bu yana her yıl ISO, Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) ve Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) ortak yayınladıkları mesajla 14 Ekim Dünya Standartlar Günü’nü kutlamaktadır.

Lokman Hekim’i Anma Günü
"Hekimliğin atası" olarak bilinen Lokman Hekim, her yıl 14 Ekim'de "Lokman Hekim'i Anma Günü"nde insanlık tarihine bıraktığı izlerle yeniden hatırlanmaktadır.

Meryem Ana Fırtınası
14 Ekim'de “gök gürültülü ve şimşekli yağışlar düşüren fırtınalar” olarak bilinen Meryemana Fırtınası yaşanmaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

14 Ekim 1586 - Mary Stuart kardeşi I. Elizabeth'e suikast girişiminde bulunduğu suçlamasına karşı savunma vermeyi kabul etti.
14 Ekim 1808 - Nizam-ı Cedid, Sekban-ı Cedid adıyla yeniden kuruldu.
14 Ekim 1882 - Pencap üniversitesi (Pakistan) kuruldu.
14 Ekim 1913 - Birleşik Krallık'ta kömür madeni kazası; 439 kişi öldü.
14 Ekim 1925 - Türkiye'de ilk betonarme köprü, Menderes Nehri üzerinde yapıldı.
14 Ekim 1926 - İlk medeni nikâh Şehremini Muhittin Bey tarafından İstanbul'da kıyıldı.
14 Ekim 1933 - Adolf Hitler, Cenova Silahsızlanma Konferansı'na katılmayacağını ve Milletler Cemiyeti'nden ayrılacağını açıkladı.
14 Ekim 1944 - Hitler'e suikastta rol alan mareşal Erwin Rommel intihar etti.
14 Ekim 1944 - İngilizler Atina'ya girdi.
14 Ekim 1947 - Amerika Birleşik Devletleri test pilotu Chuck Yeager, ses duvarını aştı.
14 Ekim 1950 - Kore'ye Türk askeri birliği ulaştı.
14 Ekim 1958 - ABD Nevada'da bir yeraltı nükleer deneme yaptı.
14 Ekim 1960 - Yassıada Yargılamaları başladı. İlk dava Afgan Kralı'nın Celâl Bayar'a hediye ettiği köpeğin hayvanat bahçesine satışıyla ilgili "Köpek Davası" idi.
14 Ekim 1964 - Tokyo'daki Olimpiyat Oyunları'nda Türk serbest güreş millî takımı şampiyon oldu.
14 Ekim 1964 - Sovyetler Birliği lideri Nikita Kruşçev, Karadeniz kıyısında tatildeyken görevden alındı, yerine Leonid Brejnev getirildi. Aleksey Kosigin Başbakan oldu.
14 Ekim 1964 - Nobel Barış Ödülü zenci rahip Martin Luther King'e verildi.
14 Ekim 1968 - Avustralya'nın Meckering kentinde 6,8 şiddetinde bir deprem meydana geldi.
14 Ekim 1968 - Amerikalı Jim Hines, Meksiko'da düzenlenen olimpiyatlarda 100 m'de 10 saniyenin altına inen (9,95 s) ilk kişi oldu. Hines bu unvanı 1983'e kadar koruyabildi.
14 Ekim 1969 - Olof Palme İsveç Başbakanı oldu.
14 Ekim 1973 - Tayland üniversitesi öğrencilerinin demokratik bir hükûmet için protesto eyleminde 77 kişi öldü, 857 kişi yaralandı.
14 Ekim 1973 - Kutsal Yom Kippur gününde Mısır ve Suriye orduları İsrail'e saldırdı..
14 Ekim 1973 - Genel seçimler sonuçlandı. Cumhuriyet Halk Partisi 185, Adalet Partisi 149, Millî Selamet Partisi 48, Demokratik Parti 45, Cumhuriyetçi Güven Partisi 13, Milliyetçi Hareket Partisi 3, Türkiye Birlik Partisi 1 milletvekilliği kazandı. 6 milletvekili de bağımsız olarak seçildi.
14 Ekim 1979 - Bağımsız aday Fikri Sönmez Fatsa Belediye Başkanı seçildi.
14 Ekim 1980 - Diyarbakır'a kaçırılan Türk Hava Yollarına ait Diyarbakır uçağına operasyon düzenlendi. Kökten dinci oldukları öne sürülen 4 hava korsanı yakalandı. Operasyon sırasında bir yolcu öldü.
14 Ekim 1981 - Hüsnü Mübarek, Enver Sedat'ın suikast sonucu öldürülmesinin bir hafta sonrasında Mısır Cumhurbaşkanı oldu.
14 Ekim 1982 - Yaşar Kemal Fransa'da uluslararası Cino del Duca ödülünü kazandı.
14 Ekim 1987 - Uluslararası Atatürk Barış Ödülü, Almanya Cumhurbaşkanı Richard von Weizsaecker'e verildi.
14 Ekim 1987 - Yerli üretim ilk F-16 savaş uçağı, Şener Koltuk tarafından test edilerek Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesine katıldı.
14 Ekim 1994 - Nobel Barış Ödülü Yaser Arafat, İzak Rabin ve Şimon Perez'e verildi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

14 Ekim 1542 - Ekber Şah, Babür İmparatorluğu'nun 3. Hükümdarı (ö. 1605)
14 Ekim 1712 - George Grenville, İngiliz siyasetçi (ö. 1770)
14 Ekim 1784 - VII. Fernando, İspanya Kralı (ö. 1833)
14 Ekim 1873 - Jules Rimet, Fransız FIFA Başkanı (ö. 1956)
14 Ekim 1876 - Jules Bonnot, Fransız anarşist ve haydut (ö. 1912)
14 Ekim 1879 - Rafael de Nogales Méndez, Venezuelalı asker ve yazar (ö. 1936)
14 Ekim 1882 - Éamon de Valera, İrlandalı siyasetçi ve İrlanda bağımsızlık lideri (ö. 1975)
14 Ekim 1890 - Dwight Eisenhower, ABD'nin 34. Başkanı (ö. 1969)
14 Ekim 1893 - Lillian Gish, Amerikalı sinema ve tiyatro oyuncusu (ö. 1993)
14 Ekim 1894 - E. E. Cummings, Amerikalı şair (ö. 1962)
14 Ekim 1906 - Hannah Arendt, Alman siyaset bilimcisi (ö. 1975)
14 Ekim 1906 - Hasan el-Benna, Mısırlı siyasi ve dini lider (Müslüman Kardeşler hareketinin kurucusu) (ö. 1949)
14 Ekim 1911 - Le Duc Tho, Vietnamlı devrimci, diplomat ve politikacı (ö. 1990)
14 Ekim 1914 - Raymond Davis Jr., Amerikalı fizikçi (ö. 2006)
14 Ekim 1916 - C. Everett Koop, Amerikalı çocuk hastalıkları doktoru (ö. 2013)
14 Ekim 1917 - Violeta Parra, Şilili folk müziği sanatçısı (ö. 1967)
14 Ekim 1925 - Nevzat Atlığ, Bestekâr.
14 Ekim 1927 - Roger Moore, İngiliz sinema oyuncusu (ö. 2017)
14 Ekim 1930 - Joseph Mobutu, Zaire Devlet Başkanı (ö. 1997)
14 Ekim 1938 - Farah Diba, İran Kraliçesi.
14 Ekim 1939 - Ralph Lauren, Amerikalı moda tasarımcısı.
14 Ekim 1940 - Cliff Richard, İngiliz pop müzik şarkıcısı.
14 Ekim 1944 - Şerif Gören, Film yönetmeni.
14 Ekim 1944 - Udo Kier, Alman oyuncu.
14 Ekim 1956 - Haydar Ergülen, Şair ve yazar.
14 Ekim 1956 - Ümit Besen, Müzisyen ve şarkıcı.
14 Ekim 1961 - Emel Müftüoğlu, Şarkıcı, oyuncu ve sunucu.
14 Ekim 1963 - Deniz Oral, Oyuncu.
14 Ekim 1964 - Neşe Erberk, Manken.
14 Ekim 1970 - Daniela Peştova, Çek model.
14 Ekim 1970 - Anzhela Atroshchenko, Beyaz Rusya asıllı Türk atlet.
14 Ekim 1974 - Tümer Metin, Futbolcu.
14 Ekim 1978 - Usher, Amerikalı R&B şarkıcısı.
14 Ekim 1979 - Kemal Doğulu, Şarkıcı ve fotoğrafçı.
14 Ekim 1980 - Ben Whishaw, İngiliz sinema ve tiyatro oyuncusu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

14 Ekim 1092 - Nizam-ül Mülk, Büyük Selçuklu Devleti'nin Farsi Veziri (d. 1018)
14 Ekim 1669 - Antonio Cesti, İtalyan besteci (d. 1623)
14 Ekim 1747 - Amaro Pargo, İspanyol korsandır (d. 1678
14 Ekim 1931 - Mehmet Ruhi Arel, Ressam (d. 1880)
14 Ekim 1944 - Erwin Rommel, Alman mareşal (Çöl Tilkisi lakaplı) (intihar) (d. 1891)
14 Ekim 1959 - Errol Flynn, Avustralyalı aktör (d. 1909)
14 Ekim 1959 - Osman Nihat Akın, Besteci (d. 1905)
14 Ekim 1967 - Marcel Aymé, Fransız yazar (d. 1902)
14 Ekim 1967 - Kazım Nami Duru, Gazeteci, yazar ve eğitimci (d. 1875)
14 Ekim 1969 - Mustafa Seyit Sutüven, Şair (d. 1908)
14 Ekim 1974 - Settar Behlulzade, Azeri ressam (d. 1909)
14 Ekim 1977 - Bing Crosby, Amerikalı şarkıcı ve oyuncu (d. 1903)
14 Ekim 1981 - Hüseyin Nail Kubalı, Akademisyen (d. 1903)
14 Ekim 1990 - Leonard Bernstein, Amerikalı besteci (d. 1918)
14 Ekim 2002 - Orhan Aldinç, Gazeteci (d. 1929)
14 Ekim 2006 - Cahit Talas, Akademisyen ve siyasetçi (eski Çalışma Bakanı) (d. 1917)
14 Ekim 2006 - Selahattin İçli, Bestekâr (d. 1923)
14 Ekim 2009 - Lou Albano, Amerikalı profesyonel güreşçi, yönetici ve oyuncu (d. 1933)
14 Ekim 2014 - Doğan Güreş Asker ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 21. Genelkurmay Başkanı (d. 1926)
14 Ekim 2014 - Hüseyin Üzmez, Yazar ve avukat (d. 1931,)
14 Ekim 2016 - Ümit Utku, Yönetmen, senarist ve yapımcı (d. 1929)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Çarşamba.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?