Fatih Portakal YouTube'ta 20 günde 200 bin takipçiye ulaştı

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Musevi ailesinin en büyük derdi 10 yaşlarındaki çocuklarının matematikten sürekli sıfır getirmesiymiş. Sıkıştırmışlar, olmamış, ders aldırmışlar, olmamış. Son çare, bir Katolik okuluna kaydettirmişler. Çocuk bir süre sonra matematik notunu düzeltmiş, sürekli 10 getirmeye başlamış. “Peki, ne oldu da böyle birden notların değişti?” diye sormuşlar. Çocuk ısrarlı sorulara önce yanıt vermek istememiş. Sonunda bir gün gerçeği itiraf etmiş:
- “Okula girdiğim ilk gün adamın birini ‘artı’ işareti üzerine çivilediklerini gördüm. O zaman bu işin ciddiyetini anladım.”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Kediler 'Her şey insanlar içindir' atasözünü çürütmek için dünyaya gelmiştir.” demiş #PaulGray

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Eğer naneyi doğrayarak kullanacaksanız üzerine biraz şeker serpin; böylece nanenin kokusunu arttırmış olursunuz.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“İnsan eşini kaybettiğinde, hiç şüphesiz büyük bir yıkım yaşamaktadır. Fakat filler için bu durumla başa çıkmak, çok daha zordur. Çünkü onlar eşleri öldüğünde yemeyi reddeder ve gözyaşı dökerek kendilerini açlıktan ölmeye mahkum ederler.”

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Fatih Portakal'dan flaş karar!
FOX'tan ayrılan Fatih Portakal, Twitter hesabından video paylaşarak YouTube kanalında haberciliğe ve sorunların üzerine gitmeye devam edeceğini duyurdu. Portakal ayrıca, röportajların da olacağını belirtti.

YouTube'ta 20 günde 200 bin takipçiye ulaştığını duyuran Fatih Portakal, yeni haberlere ve röportajlara kendisine ait YouTube kanalında devam edeceğini ifade etti.

Portakal, şöyle konuştu:
"Aslında emekli olduktan sonra, işi bıraktıktan sonra sosyal medyada olacağımı düşünüyordum ama bu kadar fazla olacağını düşünmüyordum. Özellikle YouTube'ta. Artık insanlara ulaşmanın bir sınırı yok, sadece televizyon ortamından yapılamayacağını görüyorsunuz. Bu yüzden YouTube'a girme kararı aldım. 20 günde 200 bin aboneyi geçtik. Burada yapmak istediğim yine sorunları ortaya çıkarmak ve üzerine gidip bilgisi olanlardan bilgi almak ve bunları sizlerle paylaşmak. Zaman zaman canlı yayına konuklar da alacağım. Hepinizin sesini duyuracağım."

Nobel ekonomi ödülü sahibini buldu
Nobel Ekonomi Ödülü ABD'li akademisyenler Paul Milgrom ve Robert Wilson'a 'açık artırma teorisinin geliştirilmesi ve yeni açık artırma modelleri' isimli çalışmaları sebebiyle verildi.

Korona haberlerine gelince:
Kars'ta bir köy daha koronavirüs nedeniyle karantinaya alındı
Kars'ın Akyaka ilçesindeki Boyuntaş köyünde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantina başlatıldı.
Valilikten yapılan açıklamada, salgının yayılmasının engellenmesi, sosyal izolasyonun sağlanarak vatandaşların sağlığının korunması amacıyla Akyaka ilçesine bağlı Boyuntaş köyünün karantinaya alındığı ve köye giriş çıkışların durdurulduğu belirtildi.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

“Günün Yazarı” olarak 33 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Nilgün Marmara’yı seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Nilgün Marmara, 13 Şubat 1958'de İstanbul, Moda'da doğdu. Balkan göçmeni olan bir ailenin iki kızından biridir. Babası, Bulgaristan'ın Plevne şehrinden, annesiyse Vidin'den İstanbul'a göç etmişti. Kadıköy'de geçen çocukluk ve gençlik yıllarını, babası ile Bulgaristan'da geçen çocukluk ve gençlik yıllarını hiç unutmayan annesi şekillendirdi.
İlkokul beşinci sınıfta kolej sınavlarından hemen önce sokakta düşerek sol kolunu kıran Marmara, solak olmasına rağmen sınavda sağ elini kullanarak tüm kolejlere giriş hakkı kazandı. Önce kaydını Avusturya Lisesi'ne yaptıran ailesi daha sonra maddi imkânsızlıklardan ötürü kaydı geri çekmek zorunda kaldı. Bunun üzerine ortaokul ve liseyi Kadıköy Maarif Koleji ve Lisesi'nde bitirdi. Üniversite hayatına İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başladı. Ancak siyasi sebeplerle burada devam edemeyip tekrar sınava girerek Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü kazandı. Okulu, "Sylvia Plath'in Şairliğinin İntiharı Bağlamında Analizi" tezi ile 1985'te bitirdi.

Nilgün Marmara önce Marmaris'te bir tatil köyünde çalıştı. Sonra Ulusoy'da yönetici sekreterliği yaptı. Kısa süren yönetici sekreterliği döneminin ardından bir reklam şirketine metin yazarı olarak girdi, fakat ilk gününde ondan bir cenaze ilanı yazması istenince aynı günün akşamı işten ayrıldı. Daha sonra Bebek'teki Mısır Konsolosluğu'nda çalışmaya başlayan Marmara, ilk haftasının ardından buradan da ayrıldı. Metinlerinden ve günlüklerinden anlaşıldığı üzere, bir süre çok sevdiği Ingeborg Bachmann'ın memleketi Avusturya'da da kaldı. En sonunda kendisini tamamen şiire verdi. Uzun süre kimseye göstermediği şiirlerini Kaan Önal'ın on altı aylığına çalışmak için gittiği Libya'da kaldıkları süreçte daktiloya çekmeye başladı.

Nilgün Marmara'nın Ece Ayhan ve arkadaş çevresine dâhil olması Cemal Süreya sayesinde gerçekleşti. Özellikle Anglo-Sakson şiiri konusunda donanımlıydı ve şair arkadaşlarıyla sık sık şiir üzerine tartışmalar yapardı. Kendisi de şiir yazdığı halde bunu en yakınlarına bile söylemekten kaçınması dikkat çekicidir. Ünlü yazar ve şair dostları arasında İlhan Berk, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Cihat Burak, Turgut Uyar, Edip Cansever ve Cemal Süreya gibi isimlerin yanı sıra dönemin genç şairlerinden Seyhan Erözçelik, Orhan Alkaya, Lale Müldür, Günseli İnal, Cezmi Ersöz, Turgay Özen ve Mustafa Irgat vardı. Sonraları, yazdığı şiirleri Cemal Süreya'ya göndermeye başladı ve birkaç şiiri Şiir Atı'nda yayınlandı; ancak hayatta olduğu süre boyunca şiirleri herhangi bir ses getirmedi.
“Gergedan” dergisindeki sohbetlerinde Ayhan ve Süreya, Nilgün Marmara, Orhan Alkaya, Küçük İskender gibi gençlerden oluşan bir grubu "Yeni Marjinaller" olarak adlandırmışlar ve onları bir bakıma II. Yeni'nin bir uzantısı olarak görmüşlerdir. Dolayısıyla hem kişiliği hem de şiiriyle herkesten ayrılır Marmara.

1982'de, arkadaş ortamında tanıştığı endüstri mühendisi Kağan Önal ile evlendi. Eşinin işi dolayısıyla 16 ay Libya'da yaşadılar.

“Manik depresyon” teşhisi konulan Marmara ölümü yaşama tercih etti. 13 Ekim 1987'de 29 yaşındayken Kızıltoprak'ta beşinci kattaki evinin penceresinden atlayarak hayatına son verdi.

Ölümü ardından Nilgün Marmara'ın intihar etmediği, öldürüldüğü ve ölümünde eşi Kağan Önal'ın ihmali olduğu söylenmiştir. Kağan Önal, kendisine yöneltilen suçlamalara yönelik, "Oysa Nilgün’ün tedavi olması gerekiyordu, ama o doktordan kaçıyordu. Doktor geldiğinde evde olması gerekirken evde değildi. Doktor beklemişti. Gelince de konuştular... Doktor bana “İşiniz çok zor, tedavi olması lazım; ama çok zeki ve kültürlü. Yani en zor vakalardan.” demişti. Çünkü iyileşmesi için entelektüel faaliyetlerde bulunmaması gerekiyordu. İlacı dayayacaklar ve uyuşacaktı. Orta kültür ve zekalı durumlarda bu hastalık genelde 20’li yaşlarda ortaya çıkarmış, Lityum tedavisi ile başarılı olunurmuş. Ancak Nilgün bu tipte değildi. Tedavi olması, buna ikna olması, tedaviden memnun kalması hepsi ayrı bir dertti. Dolayısıyla tedavi olmadı. Öldüğü gün bana tedaviye tekrar başlayacağına dair söz vermişti." şeklinde açıklamıştır.

Nilgün Marmara'nın, ölümünün ardından basılan “Kırmızı Kahverengi Defter” isimli kitap büyük bir tartışma yarattı. Kitap, Nilgün Marmara'nın günlüklerini yayımladığını söylüyor olsa da Libya'da geçirdiği zamana dair tek alıntıyı "Kağan eteğine pis bir herif oldu, her gün barlarda sürtüyor." şeklinde yapmıştı ve kitabın en büyük sorunu "baskının kesilip biçilme tarzı nedeniyle, Nilgün Marmara’yı ıstıraplar içinde, sadece ölümü ve arada da şiiri düşünen, asık suratlı, sinik ve sonuç olarak intiharından ibaret birisiymiş, yaşamamış, yani aslında intiharına kadar bayağı var olmamış biri gibi" sunmasıydı.

2016 yılında Everest Yayınları'nca Nilgün Marmara'nın arkasında bıraktığı günlüklerinin ‘Kırmızı Kahverengi Defter’ adıyla izinsiz bir şekilde yayımlanmasından itibaren başlayan yanlış anlamalar, yersiz kuşkular, haksızlıklar, aşırı yorumlar silsilesine bir son vermek amacıyla eksiksiz olarak yayımlanan “Defterler” Nilgün Marmara ile ilgili soru işaretlerini ortadan kaldırdı. “Defterler” ile Nilgün Marmara adı etrafında dönen spekülasyonlar, yalan haberler, yanlış iftiralar sona erdi. “Defterler” gündelik yaşama, çevresine, ilişkilerine bakışını yansıtarak şimdiye kadar bilinenden, varsayılandan farklı bir Nilgün Marmara portresini de gözler önüne serdi.

2017 yılında günlüklerini tuttuğu iki defterinden başka notları da yine Everest Yayınları'nca “Kağıtlar” ismiyle yayımlandı.

ESERLERİ:
Şiir
Daktiloya Çekilmiş Şiirler (1988)
Metinler (1990)

Günlük
Kırmızı Kahverengi Defter (1993, Gülseli İnal tarafından hazırlandı)
Defterler. (2016)
Kağıtlar. (2017)

İnceleme
Sylvia Plath'ın Şairliğinin İntiharı Bağlamında Analizi (1985, Dost Körpe tarafından 20 yıl sonra Türkçeye çevrildi)

Sizlerle iki şiirini paylaşarak değerli şairi anmak istiyorum:

Kuş Koysunlar Yoluna

Bir karga bir kediyi öldüresiye bir oyuna davet ediyordu. Hep böyle mi bu?
Bir şeyden kaçıyorum bir şeyden, kendimi bulamıyorum dönüp gelip kendime yerleşemiyorum,
kendimi bir yer edinemiyorum, kendime bir yer.'.. Kafatasımın içini, bir küçük huzur adına
aynalarla kaplattım, ölü ben'im kendini izlesin her yandan, o tuhaf sır içinden! Paniğini kukla yapmış
hasta bir çocuğum ben. Oyuncağı panik olan sayın yalnızlık kendi kendine nasıl da eğlenir.Niye izin vermiyorsun yoluna kuş konmasına
niye izin vermiyorum yoluma kuş konmasına niye kimselerizin vermez yollarıma kuş konmasına?
"Öyle güzelsin ki kuş koysunlar yoluna" bir çocuk demiş.

Mezar

tükenirdi monolog
kaçarken içine düştüğüm kara toplum
big bang sonrası büyük yalnızlık bilinmeyeni
saçlarında titreyen iblisler karartırken güneşi
üstüste gömülürken
saydam yaşamlar
bir yankı duyulurdu hiç'likten
bütün yalnızlıklarınızın ilenci
korusun çoğulluklarınızı
cinnet koyun erdemin adını
maskelerinizi kuşanıp yalanlarınızı çoğaltın
hepiniz mezarısınız kendinizin...

#NilgünMarmara


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Ankara'nın başkent oluşu
Vatanımızın düşmanlardan kurtulması sonrasında, yeni kurulacak devlet için doğan başkent ihtiyacı üzerine, 13 Ekim 1923'te TBMM'de Ankara başkent olarak kabul edilmiş, yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti Ankara olmuştur.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehit ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum. Ankara’nın başkent oluşunun 97. yıldönümü kutlu olsun.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

13 Ekim 54 - Neron, Roma tahtına oturdu.
13 Ekim 1492 - Kristof Kolomb, Bahamalar'da Yerlilerce Guanahani olarak adlandırılan, San Salvador ismini verdiği adaya ayak bastı.
13 Ekim 1773 - Fransız astronom Charles Messier, Girdap gökadası'nı keşfetti.
13 Ekim 1792 - Amerika Birleşik Devletleri'nde Beyaz Saray olarak bilinen binanın temeli atıldı.
13 Ekim 1827 - 658 yılından beri Müslüman egemenliğinde olan Erivan, Ruslar tarafından ele geçirildi.
13 Ekim 1843 - Bilinen en eski Yahudi yardımlaşma örgütü B'nai B'rith (İttifak Evlatları) New York'ta kuruldu.
13 Ekim 1845 - Teksas'ta yapılan referandumda ABD'ye katılma kararı alındı.
13 Ekim 1884 - Greenwich Gözlemevi'nden geçen meridyen, 0 derece ve uluslararası zaman kuşakları için başlangıç noktası olarak kabul edildi.
13 Ekim 1886 - Amerikalı eczacı Pemberton, Coca Cola'nın formülünü buldu.
13 Ekim 1900 - Avusturyalı nörolog Sigmund Freud, ünlü kitabı Düşlerin Yorumu'nu yayınladı.
13 Ekim 1911 - İtalyanlar, Derne'yi işgal etti.
13 Ekim 1914 - Garrett Morgan, gaz maskesini icat etti ve patentini aldı.
13 Ekim 1918 - Talat Paşa liderliğindeki İttihat ve Terakki Hükûmeti istifa etti.
13 Ekim 1921 - TBMM Hükümeti, Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan ile Kars Antlaşması'nı imzaladı ve Doğu Cephesi'nde Türk Kurtuluş Savaşı sona erdi.
13 Ekim 1923 - TBMM'de, Ankara'nın Hükûmet merkezi ve başkent olması kararlaştırıldı.
13 Ekim 1935 - Türkiye'de faaliyet gösteren Mason Locaları Atatürk tarafından kapatıldı.
13 Ekim 1943 - II. Dünya Savaşı: İtalya'da Mussolini'yi devirip başa geçen yeni Hükûmet taraf değiştirdi ve Müttefik Devletler'le ittifak oluşturarak Almanya'ya savaş ilân etti.
13 Ekim 1944 - Letonya'nın günümüzdeki başkenti Riga Sovyetler Birliği kontrolüne geçti.
13 Ekim 1946 - Fransa'da Dördüncü Cumhuriyet'in Anayasası kabul edildi.
13 Ekim 1951 - Cumhuriyet Gazetesi'nin düzenlediği güzellik yarışmasında, Günseli Başar Türkiye Güzellik Kraliçesi seçildi.
13 Ekim 1955 - Suna Kan, "Viotti Keman Yarışması"nda birinci oldu. Yarışma, ünlü İtalyan kemancı Giovanni Battista Viotti adına düzenlenmişti.
13 Ekim 1968 - Avustralya'ya ilk Türk işçi kafilesi hareket etti.
13 Ekim 1970 - Fiji Birleşmiş Milletler'e üye oldu.
13 Ekim 1972 - Bir Uruguay askeri uçağı And dağlarında (Arjantin ve Şili sınırında) düştü. Sağ kalan 16 kişiye 23 Aralık'ta ulaşılarak kurtarıldı.
13 Ekim 1972 - Sovyetler Birliği Havayollarına ait Aeroflot tipi bir yolcu uçağı Moskova yakınlarında düştü; 176 kişi öldü.
13 Ekim 1976 - Bolivya havayollarına ait bir kargo uçağı Santa Cruz'da (Bolivya) düştü; 97'si yerde ve çoğunluğu çocuk olmak üzere 100 kişi öldü.
13 Ekim 1977 - Dört Filistinli, bir yolcu uçağını Somali'ye kaçırdı ve Kızıl Ordu Fraksiyonu mensubu 11 tutuklunun salıverilmesini istedi.
13 Ekim 1983 - 12 Eylül Darbesi'den sonra oluşturulan Danışma Meclisi'nin görevi sona erdi.
13 Ekim 1986 - Büyük Vatan Partisi kendini fesh etti.
13 Ekim 1990 - 1975'ten beri devam etmekte olan Lübnan İç Savaşı sona erdi.
13 Ekim 1991 - Eski Millî İstihbarat Teşkilatı müsteşarı emekli orgeneral Adnan Ersöz öldürüldü. Ersöz'ü Dev-Sol örgütü militanlarının öldürdüğü açıklandı.
13 Ekim 1991 - Bulgaristan'da reel sosyalizm sonrası ilk parlamento seçimleri yapıldı.
13 Ekim 1994 - Mali polis, Halil Bezmen'e ait trilyonlarca lira değerindeki antika, tarihi eser ve tabloyu, Amerika Birleşik Devletleri'ne kaçırılmak üzereyken ele geçirdi.
13 Ekim 1995 - İngiliz fizikçi Joseph Rotblat ve içinde bulunduğu antinükleer grup, Nobel Barış Ödülü'nü aldı.
13 Ekim 1995 - Prag'daki Dünya Güreş Şampiyonası'nda, 82 kiloda Hamza Yerlikaya Dünya şampiyonu oldu.
13 Ekim 1996 - Radikal gazetesi yayın hayatına başladı.
13 Ekim 1997 - Altın Koza Film Festivali sonuçlandı. Zeki Demirkubuz'un yönettiği “Masumiyet” birinciliği aldı.
13 Ekim 2002 - Sırbistan'da, Slobodan Milošević'in devrilmesinden sonra düzenlenen ilk Devlet Başkanlığı seçimi katılımın düşük olması nedeniyle geçersiz sayıldı.
13 Ekim 2002 - Yeniçağ gazetesi yayın hayatına başladı.
13 Ekim 2006 - Birleşmiş Milletler genel kurulu, Güney Kore Dış İşleri Bakanı Ban Ki-moon'u yeni BM Genel Sekreteri olarak resmen atadı. Moon görevi Kofi Annan'dan 1 Ocak 2007'de devraldı.
13 Ekim 2006 - Nobel Barış Ödülü, Bangladeş'li Muhammed Yunus ve Grameen Bank arasında paylaştırıldı.
13 Ekim 2010 - Şili'deki maden kazasında yer altında mahsur kalan 33 madenci 69 gün sonra sağ olarak kurtarıldı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

13 Ekim 1474 - Mariotto Albertinelli, İtalyan ressam (ö. 1515)
13 Ekim 1903 - Takiji Kobayashi, Japon proleter edebiyatı yazarı (ö. 1933)
13 Ekim 1909 - Art Tatum, Amerikalı caz piyanisti (ö. 1956)
13 Ekim 1921 - Yves Montand, Fransız şarkıcı ve sinema oyuncusu (ö. 1991)
13 Ekim 1923 - Süha Özgermi, İş adamı ve organizatör (ö. 2013)
13 Ekim 1925 - Lenny Bruce, Amerikalı komedyen (ö. 1966)
13 Ekim 1925 - Margaret Hilda Thatcher, Birleşik Krallık eski Başbakanı (ö. 2013)
13 Ekim 1927 - Turgut Özal, Türkiye Cumhuriyeti'nin 8. Cumhurbaşkanı (ö. 1993)
13 Ekim 1929 - Adalet Ağaoğlu, Yazar (ö. 2020)
13 Ekim 1934 - Nana Mouskouri, Yunan şarkıcı.
13 Ekim 1936 - Shirley Bunnie Foy, Amerikalı şarkıcı (ö. 2016)
13 Ekim 1936 - Christine Nöstlinger, Avusturyalı yazar.
13 Ekim 1941 - Emre Kongar, Toplum bilimci.
13 Ekim 1941 - Paul Simon, Amerikalı müzisyen
13 Ekim 1942 - Aykut Oray, Sinema ve dizi oyuncusu (ö. 2009)
13 Ekim 1948 - Nusrat Fateh Ali Khan, Pakistanlı müzisyen (ö. 1997)
13 Ekim 1950 - Tamer Levent, Oyuncu, yönetmen ve yazar
13 Ekim 1958 - Cemal Kaşıkçı, Suudi gazeteci ve yazar (ö. 2018)
13 Ekim 1959 - Melek Gençoğlu, Senarist.
13 Ekim 1964 - Allen Covert, Amerikalı sinema oyuncusu ve komedyen.
13 Ekim 1971 - Sacha Baron Cohen, İngiliz oyuncu.
13 Ekim 1980 - Ashanti, Amerikalı kayıt sanatçısı, albüm yapımcısı, aktris, dansçı ve manken.
13 Ekim 1995 - Park Jimin , Güney Koreli söz yazarı, lider vokal, dansçı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

13 Ekim 54 - Claudius, İtalya dışında doğmuş ilk Roma İmparatoru (d. MÖ 10)
13 Ekim 1687 - Geminiano Montanari, İtalyan gök bilimci (d. 1633)
13 Ekim 1815 - Joachim Murat, Fransız mareşal, Grandük ve Napoli Kralı (kurşuna dizilerek idam) (d. 1767)
13 Ekim 1822 - Antonio Canova, Venedikli heykeltıraş (d. 1757)
13 Ekim 1882 - Arthur de Gobineau, Fransız diplomat, yazar ve filozof (d. 1816)
13 Ekim 1928 - Maria Fyodorovna, Rusya İmparatoriçesi (d. 1847)
13 Ekim 1938 - E. C. Segar, Amerikalı karikatürist ve Temel Reis (Popeye)'in yaratıcısı (d. 1894)
13 Ekim 1945 - Milton S. Hershey, Amerikalı çikolata imalatçısı (d. 1857)
13 Ekim 1971 - Ömer Nasuhi Bilmen, Türkiye'nin 5. Diyanet İşleri Başkanı (d. 1882)
13 Ekim 1973 - Cevat Şakir Kabaağaçlı, “Halikarnas Balıkçısı” adıyla bilinen yazar (d. 1890)
13 Ekim 1978 - Ferih Egemen, Sanatçı (d. 1917)
13 Ekim 1986 - Kâmuran Yüce, Tiyatro sanatçısı (trafik kazası) (d. 1926)
13 Ekim 1987 - Nilgün Marmara, Şair (d. 1958)
13 Ekim 1990 - Le Duc Tho, Vietnamlı devrimci, diplomat ve Vietnam Komünist Partisi kurucusu (d. 1911)
13 Ekim 1994 - Selim Turan, Ressam ve heykeltıraş (d. 1915)
13 Ekim 1999 - Mahmut Tali Öngören, Sinema ve tiyatro yazarı (d. 1931)
13 Ekim 2010 - Gérard Berliner, Fransız oyuncu (d. 1958)
13 Ekim 2016 - Dario Fo, İtalyan oyun yazarı, tiyatro yönetmeni ve oyuncu (d. 1926)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Salı.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?