Hatay'daki orman yangınında 4 şüpheli gözaltında

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Temel ve Dursun paraşüt eğitimlerini tamamladıktan sonra ilk atlayışları için havalanmışlar. Makul seviyeye geldiklerinde komutanları son kontrolleri yapıp, “Atladıktan bir süre sonra paraşütün sağ tarafındaki ipi çekin, paraşütleriniz açılacaktır. Şayet açılmazsa hiç telaşa kapılmayın; sol tarafta yedek paraşütün ipi var, onu çekin, sorun kalmaz. İndiğinizde sizi bir jip bekliyor olacak, sizi karargaha geri götürecek." demiş. Temel ve Dursun korkarak da olsa atlamışlar. Heyecanla sağ taraftaki iplerine asılmışlar. Tık yok. Taş gibi düşüyorlar. Hemen sol taraftaki iplere asılmışlar, ama paraşütler yine açılmamış. Temel bunun üzerine bağırmaya başlamış:
- “Ula, bu komutanun hiçbir deduğu çıkmayi. Hele bir de aşağuda jip yoksa o zaman komutanun benden çekeceğu var daa.”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Bazen istediğin bir şeyin olmamasının harika bir şans olduğunu unutma.” demiş #DalaiLama
“Her şerde bir hayır vardır” sözünün farklı bir versiyonu gibi, değil mi?

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Altın kaplama muslukları kullandıktan sonra hafif nemli bezle kurulayın. Ovmayın ve asla tel yüzey temizleyicisi kullanmayın.”
Bu püf noktasını sarayın temizlik işlerini yapanlara ithaf ediyorum.

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Charles Osborne, 1922 yılında hıçkırmaya başlayarak 1990’a kadar 10 saniyede bir sürekli olarak hıçkırmış ve bu özelliğiyle Guiness Rekorlar Kitabı’na girmiştir.”

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Hatay’daki orman yangınında 4 şüpheli gözaltında
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Hatay'da dün başlayan ve 3 ilçeye yayılan orman yangınlarının tam olarak kontrol altına alındığını açıkladı.
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Hatay'dakki orman yangını hakkında yeni açıklamalarda bulundu. Pakdemirli, "Çok ciddi kasıt şüpheleri ortaya çıktı. Valiliğimiz çok yönlü soruşturuyor, 4 şüpheli gözaltında" dedi.
Pakdemirli, şöyle devam etti: "Yangına bir uçak, 5 helikopter, 188 arazöz, 25 iş makinesi ve bugün yapılan takviyelerle beraber 750 personelin müdahale ettiğini söyleyebilirim. Bu da bizim toplam orman gücümüzün yaklaşık yüzde 10'u."
Pakdemirli, "Hatay özelinde en büyük tesellimiz can kaybımızın olmaması, tabii ki bu yaban hayatını veya ağaçlarımızı kaybetmediğimizi söylemiyor" dedi.
Hasar tespit çalışmalarının başladığını belirten Pakdemirli, şunları söyledi:
"Bunlarla ilgili gerekli işlem de yapılacak. Biraz evvel İçişleri Bakanımız ile görüştüm, gerek AFAD fonundan olsun gerek Cumhurbaşkanlığı İdari İşler'den olsun bu hasar tespit çalışmalarını müteakiben inşallah en kısa zamanda yaraları sarmak maksadıyla belli ödemeler gerçekleşeceğini ifade etti.
Dün akşam itibarıyla baktığımızda 300-400 hektar olabilir gibi görmüştük ama bugün itibarıyla bu hesabın üzerine gitmedik. Burada öncelik, yangının söndürülmesiydi. Bunların hepsinin hesaplarını yapıyoruz, en yakın zamanda hem Avrupa Yangın Birliğine hem de internet sitemizde bunları yayınlıyor olacağız . Çok büyük bir yangın değil ama özellikle bizi korkutan kısmı meskun mahale yakın olmasıydı.”

Azerbaycan ve Ermenistan arasında ateşkes başladı: 
Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ konusunda ilan edilen ateşkes yerel saatle 12.00 itibarıyla başladı. İki ülke esir ve cenaze değişimi yapacak.

Dağlık Karabağ’da, Ermenistan ve Azerbaycan arasında devam eden çatışmaların durdurulmasına yönelik Rusya’nın çağrısı üzerine Moskova’da yapılan toplantıda ateşkes kararı çıkmıştı. Dağlık Karabağ'daki cenazelerin ve esirlerin değişimi konusunun yanı sıra bölgede ateşkesin sağlanmasına yönelik çağrıya Azerbaycan ve Ermenistan tarafı olumlu yanıt verince, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un ev sahipliğinde Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov arasında bir toplantı gerçekleştirilmişti. Toplantının ardından kameralar karşısına geçen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov toplantı kararını okumuştu. Anlaşma metnini okuyan Lavrov, şu ifadeleri kullanmıştı:
"Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanları 10 Ekim gece yarısından itibaren ateşkesi kabul ettiler. Azerbaycan Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyeti, AGİT Minsk Grubu eşbaşkanlarının arabuluculuğuyla, çözümün ana prensipleri temelinde barışçıl bir çözüme mümkün olan en kısa sürede ulaşmak amacıyla esaslı müzakerelere başlıyor. 10 Ekim 2020'de (bugün) saat 12.00'den itibaren insani yardım amaçlı olarak Uluslararası Kızılhaç Komitesinin arabuluculuğu ve kriterleri doğrultusunda esirlerin, tutsakların ve cenazelerin değişimi için ateşkes ilan edildi."

Azerbaycan ile Ermenistan'ın Moskova'da gerçekleştirdiği görüşme sonrası alınan ateşkes kararı sonrası, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov'la telefonda görüştü. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Çavuşoğlu ile Bayramov Moskova'daki görüşmeleri değerlendirdi. Çavuşoğlu, Bayramov’a Türkiye’nin ancak Azerbaycan’ın kabul ettiği kararları destekleyeceğini iletti. Ateşkesin başlamasının ardından Dışişleri Bakanlığı'ndan da bir açıklama geldi. Açıklamada, "Azerbaycan da son kez Ermenistan'a işgal ettiği topraklardan çekilmesi için bir fırsat vermiştir" ifadelerine yer verildi.

Moskova'da Azerbaycan ile Ermenistan'ın vardığı anlaşmanın ardından yerel saat ile öğlen 12.00 itibariyle Dağlık Karabağ'da ateşkes yürürlüğe girdi. Taraflar kısa süre içinde birbirlerini ateşkesi bozmakla suçladı

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan'ın ateşkesi ihlal ettiği yönünde bir açıklama yaptı. Açıklamada, ''Terter ve Ağdam'a ateş açılıyor'' ifadelerine yer verildi.

Ermenistan Savunma Bakanlığı sözcüsü de Azerbaycan güçlerinin yerel saat ile 12.15'te Karakhanbeyli'yi hedef aldığını iddia etti. Açıklamada, "önlem almaya başlandığı" belirtildi.

 
Korona haberlerine gelince:
Trump’dan balkon konuşması
Geçen hafta sonunu Corona virüsü enfeksiyonu nedeniyle hastanede tedavi altında geçiren Trump hastaneden çıkarıldı ancak henüz negatif test sonucu almış değil. Başkan’ın Cumartesi günü Beyaz Saray balkonundan yaptığı konuşmayı izlemeye gelenlerin maske taktığı ancak sosyal mesafe kurallarına uymadığı gözlendi.
Cuma akşamı Fox News haber kanalında konuşan Başkan Trump kendisine yeniden Corona testi yapıldığını söyledi ancak sonuçlarını açıklamadı. Tedavi kapsamında ilaç aldığına da değinen Trump, “Kendimi gerçekten çok güçlü hissediyorum” ifadelerini kullandı.
Trump, aynı söyleşide kendisine yeniden Corona virüsü testi yapıldığını, sonucu henüz öğrenmediğini söyledi.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

“Günün Şairi” olarak 35 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız ve Metin Eloğlu’nu seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Metin Eloğlu, Nahide Hanım ve bahçıvan Hasan Efendi’nin oğlu olarak 11 Mart 1927'de İstanbul’da doğdu. Bulgurlu ve Kısıklı ilkokullarında ve Üsküdar Sultantepe Ortaokulu'nda okudu. Ortaokuldan mezun olduktan sonra, 1943’te Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'ne girdi. Akademi'de Ş. Toray, Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Zeki Kocamemi’nin atölyelerinde çalıştı. 1946’da siyasi nedenlerden dolayı iki ay tutuklu kaldı. Olay üzerine Akademi’deki kaydı silindi. 1947’de Akademi’ye dönüp konuk öğrenci olarak derslere devam ederken askere alındı. Disiplinsizliği yüzünden aldığı uzatma cezaları nedeniyle askerliği ancak beş yılda tamamlayabildi. Askerden sonra İstanbul Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü'ne bağlı Yıldız'daki bir bölümde çalışmaya başladı. Buradaki işinden de kısa bir süre sonra ayrıldı. Yaşamının geri kalanında resimlerinin geliriyle ve süsleme çalışmaları yaparak geçimini sağladı. 1950’de, Limasollu Naci ile birlikte, ömrü üç sayı olan Yeni Dergi’yi çıkarırdı. 1955’te İlhan Selçuk’un yönettiği Kırk Bir Buçuk adlı gülmece dergisinde yayımlanan bir perdelik güldürüsü nedeniyle kovuşturmaya uğradı, bir buçuk ay ceza aldı, cezası ertelendi. 1957’de basılan Sultan Palamut kitabına, daha basımevindeyken el konuldu. Kovuşturma bir ay hapis cezasıyla sonuçlandı, bu cezası da ertelendi. 1957’de Güzin Ergur’la evlendi, bu evlilikten Hasan ve Şiir adlarında iki çocuğu dünyaya geldi. 1963’te ilk eşinden ayrılan Eloğlu, aynı yıl Nur Türetken’le ikinci evliliğini yaptı.

Metin Eloğlu, Türkçe ve edebiyat zevkini güzel masal anlatan annesinden almış. Şiirlerinden önce, “Balıkçı Çocuklar Şehri“ adlı ilk öyküsü Servet-i Fünun dergisinde (1942) yayımlanmıştı. İlk şiiri “Sabah Şarkısı” Mehmet Metin imzasıyla 1943’te “Kovan” dergisinde çıktı. Sonraki yıllarda asıl adıyla yazmayı sürdürdü. Şiirleri Servet-i Fünun, İstanbul, Söz, Varlık, Kaynak, Yaprak, Fikirler, Kervan, Yeditepe, Seçilmiş Hikayeler, Edebiyat Dünyası, Türk Dili, Pazar Postası, Dost, Yenilik, Değişim, Dönem, Papirüs, Soyut, Güney, Ulus, Cumhuriyet gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı.

Ressam olarak lekeci bir anlayışla soyut ve figüratif çalışmalar yaptı. "Genelev", "Çıkmaz Sokak", "Gecekondu Sofrası" gibi büyük kompozisyonlar, İstanbul görünümleri ile yazar ve şair portreleri yaptı. Çok sayıda sergi açtı. 1967’de düzenlenen 1. DYO Resim Sergisi'nde ve 1976’da yapılan İstanbul Yarımca Sanat Şenliği’nde birincilik ödüllerine layık görüldü.

Eserlerinde adının dışında Mehmet Metin, Mehmet Emin, Ali Haziranlı, Etem Olgunil, Nil Meteoğlu ve Nil Etemoğlu imzalarını kullandı. 1955-1962 yılları arasında Yeditepe dergisine resim eleştirileri, 1959-1971 arasında Güney dergisine kitap tanıtımları yazdı.

Metin Eloğlu 11 Ekim 1985'te İstanbul'da öldü.

Metin Eloğlu, ilk kitaplarıyla, kendi dönemini ve kendinden sonraki kuşakları büyük ölçüde etkilemiş bir şairdir. Humor, ironi ve toplumsal eleştiriciliğiyle Can Yücel, Cemal Süreya v.b. şairleri, lumpen çevrelerin, orta tabakanın dilini şiirleştirmesiyle dolaysız konuşma tonu ve yine ironi ve toplumsal eleştiricilik özelliğiyle Ataol Behramoğlu'nu etkilemiş olduğu söylenebilir.

ESERLERİ:
Düdüklü Tencere (Yeditepe, 1951)
Sultan Palamut (Seçilmiş Hikâyeler, 1957)
Odun (Alpaslan Mtb., 1959)
Horozdan Korkan Oğlan (Dost, 1961)
Türkiye’nin Adresi (Yeditepe, 1965)
Ayşemayşe (Yay, 1968)
Dizin (Güney, 1971 Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü)
Yumuşak G (Baha Mtb., 1975)
Rüzgâr Ekmek (Ada, 1978)
Hep (Adam, 1982)
Yine (ilk altı kitabının birlikte basımı, Adam, 1982)
Şiirce, (son üç kitabının birlikte basımı, Adam, 1982)
Ay Parçası (Yazko, 1983)
Önce Kadınlar (Adam, 1984)
Bektaşi dedikleri, (O. Tansel ile; şiirleştirilmiş Bektaşi fıkraları, Türkiye İş Bankası, 1970)
Derleme: Garip Şiirler Antolojisi, (Ü. Y. Oğuzcan ile, Yay, 1957)
Bu Yalnızlık Benim, Toplu Şiirler (1951-1984), (Yapı Kredi Yayınları, 2003) ISBN 978-975-08-0557-7
Nedircik Yavrusu (Seçme şiirler/Yapı Kredi Yayınları)

ÖDÜLLERİ:
Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü (Dizin, 1972)
DYO Sergisi (Resim dalında birincilik Ödülü, 1967)
Yarımca Sanat Şenliği (Resim dalında birincilik Ödülü, 1976)

Sizlerle bir şiirini paylaşarak değerli şairi anmak istiyorum:

Lokman Hekimin Sev Dediği

Bu yürek
Seni seveceğini biliyordu herhalde
Bu kafa seni kuracağını seziyordu hanidir
Bire bin veren buğday
Elmadaki mayhoşluk
Hukuki beşer
Çınçınlı hamam
Çizmedeki kedi
Sanki elleriyle koymuşlar gibi
İkimizden bir işmar
Seni sevmemiş olsam , sözlerim yarı yarıya
Gözlerim yarım
Ellerim çolak hüseyin eli
Seni sevmesem , nefes almayı beceremem ki
Bugün günlerden ne ?
Cumartesi
Seni sevdiğim için , Cumartesi elbet
Seni sevdiğim için , bak temmuz ayındayız
Ayşe onbaşı , pir sultan abdal , büsbütün sevdalıyım sana
Bu gemiler nereye gidiyor , seni sevdiğim için
Seni sevdiğimden , suyun akası geliyor
Bacaların tütesi
Nurhayat’ın halleri , seni sevdiğim için güzel
İbrahim’in dilleri
İnsan seni sevince , tutsaklığa kızar tabi
Savaşın adı geçse , cinifrit olur
Ereğli’nin kömürünü düşünür , ne kömür o be
Raman’ı düşünür , Çukurova’yı düşünür
Seni sevdiği için , Haliç’te bir uğultu
Marmara’da bir deniz
Isparta bahçesinde güller
Seni sevdiği için goncalanıyor
Seni sevdiğim için , kilim dokuyor Avşar’da
Yarın sabahlar , seni sevdiğim için icat edildi
Penisilin , halk şiiri , canlı sinema
Mapushaneler , yedi düvel , harbi ispanyol nezlesi
Sultan Hamid , don civani
Ne bilsinler seni sevdiğimi
Başaklanmayan yulafa söylemeli
Cılk yumurtaya
Paslı demire
Kulağını bükmeli kurtlu kirazın
Hoşnut değilllerse bu gidaşattan
Akıl etsinler seni sevdiğimi ,
Yeşille turuncunun kafa barıştırması , bu sevdadan ötürü
Tepemizdeki o göçmez tavan
Sulardaki yakamoz , ortancadaki pembe
Ben seni sevdim diye
Bingöl vilayetinde , kamyondan inince
Tığ gibi bir delikanlıya soruyorum
Siz nerenin bulutlarısınız böyle ?
Biz sizin sevdanızın bulutlarıyız
Bir yıldızlı akşamı varsa Ankara’nın
1953 kışları içinde
Karnı tok , sırtı pekse hısım akrabanın
Konu-komşu , dirlik düzenlik içindeyse
Birbirimizi daha çok sevelim diye
İnsan seni sevince iş-güç sahibi oluyor
Şair oluyor mesela
Meyhaneden cayıyor bir akşamüzeri
Caysın be güzel
Caysın be iyi
Tütünü bırakıyor , tütün neyime zarar
Keseme zarar , ciğerime zara , sevdama zarar
Seni sevince adamın papuçları eskimiyor
Beti-benzi yeni çarktan çıkmış gibi
Seni sevince insan bilgili saygılı gönlü gani şen
Saçları zencefilli
Erkencecik evine dönmek istiyor canı
Hep seni düşün
Hep seni yaşat
Hep seni yıka
Seni doyur üç öğün
Seni bir kanım uyut , sonra uyandır
Lokman hekim , seni sev diyor bana
Seni sevmeseydim , ilkbaharı kodunsa bul gayrı
İstanbul diye bir kent yoktu ki yeryüzünde
Umut diye bir şey yoktu ki , seni sevmeseydim
Hak , hukuk , bereket diye
Eşitlik , kardeşlik , hürriyet diye
Yüreğime sağlık ne iyi ettim..!

#MetinEloğlu

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Dünya Kız Çocukları Günü

“Dünya Kız Çocukları Günü” her yıl 11 Ekim'de dünya çapında kutlanan bir gündür. 2012'de Birleşmiş Milletler tarafından alınan bir kararla, kız çocuklarının cinsiyetlerinden ötürü maruz kaldığı eşitsizlik konusundaki farkındalığın artırılması amacıyla kutlanmaya başlamıştır.
Başta canımın içi, kızım Cemre Sağcan olmak üzere tüm kız çocuklarının gününü kutluyorum.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

11 Ekim 368 - İznik'te büyük bir deprem oldu.
11 Ekim 1138 - Halep'te yaşanan büyük depremde 230.000 kişi hayatını kaybetti.
11 Ekim 1469 - Aragon Kralı II. Fernando ile Kastilya prensesi I. Isabel ile evlendi.
11 Ekim 1783 - Rusya Bilimler Akademisi kuruldu.
11 Ekim 1811 - İlk buharlı feribot Juliana, New York - New Jersey arasındaki seferlerine başladı.
11 Ekim 1852 - Avustralya'da Sidney Üniversitesi 3 profesör ve 24 öğrenciyle kuruldu.
11 Ekim 1881 - David Houston, kameralar için rulo filmin patentini aldı.
11 Ekim 1899 - Güney Afrika'da, Britanya İmparatorluğu ile Transvaal Cumhuriyeti ve Özgür Orange Devleti adlı iki Boer (Afrikaner) cumhuriyeti arasında, II. Boer Savaşı olarak adlandırılan savaş başladı.
11 Ekim 1907 - Lusitania yolcu gemisi Atlas Okyanusu'nu 4 gün 18 saatte geçerek bir rekor kırdı ve "Mavi Kurdele"yi kazandı.
11 Ekim 1910 - Wright Kardeşler'in yaptığı uçakla Missouri'de dört dakika uçan Theodore Roosevelt bir uçakla uçan ilk ABD Başkanı oldu.
11 Ekim 1912 - I. Balkan Savaşı: Yunan ordusu Osmanlı şehri Kozana'yı ele geçirdi.
11 Ekim 1922 - TBMM Hükümeti ile İtilaf Devletleri arasında Mudanya Mütarekesi imzalandı.
11 Ekim 1922 - İrlanda'da Anayasa kabul edildi.
11 Ekim 1928 - LZ-127 Graf Zeppelin ilk kıtalararası uçuşunu yapmak üzere Almanya'dan New Jersey'e doğru yola çıktı.
11 Ekim 1929 - Yavuz Savaş Gemisi'nin onarımı bitti; gemi Türk Deniz Kuvvetleri'ne teslim edildi.
11 Ekim 1931 - SSCB'de serbest ticaret hakkı kaldırıldı.
11 Ekim 1939 - Albert Einstein, ABD Başkanı Roosevelt'e, atom bombası konusuna dikkatini çekmek için yazdığı ünlü mektubunu kaleme aldı.
11 Ekim 1944 - SSCB, Tuva Halk Cumhuriyeti'ni ilhak etti.
11 Ekim 1954 - Vietnam'da komünistler ülkenin kuzeyinde egemenlik kurarak Vietnam Demokratik Cumhuriyeti'ni kurdu.
11 Ekim 1963 - Batman'da bir petrol damarı daha bulundu.
11 Ekim 1967 - Afganistan başbakanı Mohammad Hashim Maiwandwal sağlık nedenleriyle istifa etti.
11 Ekim 1968 - NASA, ilk insanlı uzay uçuşunda Apollo 7'yi uzaya fırlattı; astronotlar Wally Schirra, Donn Fulton Eisele ve R. Walter Cunningham.
11 Ekim 1971 - John Lennon'ın ünlü şarkısı Imagine yayımlandı.
11 Ekim 1972 - Millî Selamet Partisi (MSP) Necmettin Erbakan liderliğinde kuruldu.
11 Ekim 1973 - Elvis Presley ile Priscilla Presley boşandı.
11 Ekim 1977 - Deniz bilimcisi Kaptan Cousteau, ünlü teknesi Calypso ile İstanbul'a geldi.
11 Ekim 1979 - Gazeteci Abdi İpekçi cinayeti zanlısı Mehmet Ali Ağca'nın yargılanmasına başlandı.
11 Ekim 1980 - Yönetmen Ali Özgentürk'ün Hazal filmi, 29. Uluslararası Mannheim Film Festivali'nde 3 ödül aldı.
11 Ekim 1980 - Uzay istasyonu Salyut 6'da 185 gün kalarak rekor kıran Sovyet kozmonotları (Valery V. Ryumin ve Leonid I. Popov) dünyaya döndü.
11 Ekim 1981 - Erden Kıral'ın yönettiği Bereketli Topraklar Üzerinde filmi, Strasbourg Film Festivali'nde birinci oldu.
11 Ekim 1984 - Avrupa Parlamentosu, Türkiye-Avrupa Ekonomik Topluluğu Karma Parlamento Komisyonu'nun yeniden kurulmasına karar verdi, fiili çalışmayı askıya aldı.
11 Ekim 1984 - Challenger ile uzaya çıkan astronot Kathryn D. Sullivan, uzayda yürüyen ilk Amerikalı kadın oldu.
11 Ekim 1986 - ABD başkanı Ronald Reagan ile Sovyetler Birliği lideri Mikhail Gorbachev, Reykjavik'te (İzlanda) bir araya gelip Avrupa'daki orta menzilli füzelerin karşılıklı azaltılması konusunu görüştüler.
11 Ekim 1990 - Octavio Paz, Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan ilk Meksikalı yazar oldu.
11 Ekim 1992 - Eduard Şevardnadze, Gürcistan parlamentosu başkanı seçildi.
11 Ekim 1995 - Bosna-Hersek'te ateşkes ilan edildi.
11 Ekim 1998 - Kongo'da ulusal havayollarına ait bir Boeing 727 isyancılar tarafından düşürüldü; 40 kişi öldü.
11 Ekim 1999 - CNN Türk yayın hayatına başladı.
11 Ekim 2002 - Eski ABD başkanlarından Jimmy Carter 2002 Nobel Barış Ödülü'nü aldı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

11 Ekim 1675 - Samuel Clarke, İngiliz filozof (ö. 1729)
11 Ekim 1758 - Heinrich Wilhelm Matthäus Olbers, Alman gök bilimci (ö. 1840)
11 Ekim 1884 - Eleanor Roosevelt, Amerikalı insan hakları savunucusu (ö. 1962)
11 Ekim 1884 - Friedrich Bergius, Alman kimyager ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (ö. 1949)
11 Ekim 1885 - François Mauriac, Fransız yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (ö. 1970)
11 Ekim 1910 - Cahit Arf, Matematikçi ve TÜBİTAK Bilim Kolu Başkanı (ö. 1997)
11 Ekim 1918 - Jerome Robbins, Amerikalı tiyatro yapımcısı, yönetmen ve koreograf (ö. 1998)
11 Ekim 1928 - Yıldız Kenter, Tiyatro ve sinema sanatçısı (ö. 2019)
11 Ekim 1931 - Yıldırım Önal, Tiyatro ve sinema sanatçısı (ö. 1982)
11 Ekim 1946 - Arsen Gürzap, Tiyatro oyuncusu ve tiyatro yönetmeni.
11 Ekim 1948 - Yasin Özdenak, Eski futbolcu ve antrenör.
11 Ekim 1952 - Turan Özdemir, Tiyatro ve sinema oyuncusu (ö. 2018)
11 Ekim 1953 - David Morse, Amerikalı aktör.
11 Ekim 1955 - Hans Peter Briegel, Alman futbol adamı.
11 Ekim 1957 - Cahit Kaşıkçılar, Dizi ve sinema oyuncusu.
11 Ekim 1962 - Anne Enright, İrlandalı yazar.
11 Ekim 1962 - Joan Cusack, Amerikalı kadın oyuncu.
11 Ekim 1966 - Osman Aşkın Bak, Makine mühendisi ve siyasetçi.
11 Ekim 1968 - Kıvırcık Ali, Türk halk müziği sanatçısı (ö. 2011)
11 Ekim 1975 - Mete Horozoğlu, Tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu.
11 Ekim 1976 - Hakan Özoğuz, Gitarist ve solist.
11 Ekim 1976 - Gökhan Özoğuz, Solist.
11 Ekim 1980 - Menduh Kızılkula, Profesyonel güreşçi.
11 Ekim 1983 - Ruslan Ponomariov, Ukraynalı satranç oyuncusu.
11 Ekim 1983 - Bradley James, İngiliz oyuncu.
11 Ekim 1985 - Michelle Trachtenberg, Amerikalı oyuncu.
11 Ekim 1992 - Cardi B, Amerikalı rapçi.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

11 Ekim 1347 - IV. Ludwig (Bavyeralı), Kutsal Roma İmparatoru (d. 1282)
11 Ekim 1531 - Huldrych Zwingli, İsviçreli din adamı ve İsviçre Protestan Reformunun lideri (d. 1484)
11 Ekim 1579 - Sokullu Mehmet Paşa, Osmanlı sadrazamı (d. 1505)
11 Ekim 1705 - Guillaume Amontons, Fransız fizikçi (d. 1663)
11 Ekim 1889 - James Prescott Joule, İngiliz fizikçi (d. 1818)
11 Ekim 1896 - Anton Bruckner, Avusturyalı besteci (d. 1824)
11 Ekim 1961 - Chico Marx, Amerikalı komedyen ve sinema oyuncusu (d. 1887)
11 Ekim 1963 - Jean Cocteau, Fransız yazar ve ozan (d. 1889)
11 Ekim 1965 - Dorothea Lange, Amerikalı belge fotoğrafçısı (d. 1895)
11 Ekim 1971 - Hikmet Kıvılcımlı, Komünist siyasetçi, yazar, yayıncı ve çevirmen (d. 1902)
11 Ekim 1985 - Metin Eloğlu, Şair (d. 1927)
11 Ekim 1995 - Şemsi Belli, Yazar (d. 1925)
11 Ekim 1997 - Asuman Arsan, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu (d. 1934)
11 Ekim 1999 - Fakir Baykurt, Yazar (d. 1929)
11 Ekim 2007 - Mehmed Uzun, Kürt asıllı yazar (d. 1953)
11 Ekim 2008 - Jörg Haider, Avusturyalı siyasetçi (d. 1950)
11 Ekim 2008 - Nedret Selçuker, Gazeteci ve spiker (d. 1938)
11 Ekim 2009 - Halit Refiğ, Sinema yönetmeni (d. 1934)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Pazar.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?