Bakanlığa göre son 1 ayda İstanbul’da sadece 1 kişi koronavirüsten ölmüş!


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Sahafları gezen Temel, “Evlilikte kazak erkek olmak” kitabını görünce hemen almış ve eve götürüp bir hamlede okumuş. Sonra da mutfakta yemek pişiren karısı Fadime’nin yanına gidip aynen şunları demiş:
-“Bana bak kadın!.. Bundan böyle eve geldiğimde bakımlı olarak kapıyı sen açacaksın. Ardından sevdiğim en güzel yemekleri yapıp, bana servis edeceksin. Bunu takiben kahvemi koltuğuma getirip bitirmemi bekleyeceksin. Bundan sonra banyoda beni sen yıkayacaksın ve arkasından kurulayacaksın. Saçlarımı tarayıp üzerimi giydirecek, yatağa yatmama yardım edeceksin. Şimdi anladın mı, bir bakalım!.. Yarın sabah beni kim yıkayacak, giydirecek, saçlarımı tarayacak?”
Fadime tek kelime ile cevap vermiş:
-“İmam!..”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

Aşık Veysel'e sormuşlar:
"Üstad dünyadan ne anladın?"
“Say ki, bir pazar yeri dolaştım, üç metre bez aldım, gidiyorum." demiş.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Balıkları temizlemeden yarım saat kadar dondurucuda bekletirseniz, temizleme işi sizi daha az yorar. Balık pişirirken hiç de hoş olmayan bir koku kaplar evi. Bunu önlemek için de kabın veya tavanın içine birkaç defne yaprağı atmayı deneyin.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Bal, güneş görmediği takdirde bozulmaz. Yani iyi korunduğu takdirde binlerce yıllık bir balı rahatlıkla yiyebilirsiniz.”

Bugün sizlerle “Günün Şiiri” olarak 2019 Eylül ayında yayımlanan “Menopozlu Bir Aşk’ adlı şiir kitabımdan bir şiirimi paylaşmak istiyorum:

YALNIZLIĞIM MI, BOŞ VER

Yalnızlığım mı
Kıyıda köşede kalmış bir hüzün işte
Sevme onu
Sakın alıştırma kendine
Bilirim ki, her gelen
Sonunda yolu gösterir kendine

Yalnızlığım mı
Kırılmış, paramparça bir nar işte
Görme onu
Sakın toplama elinde
Bilirim ki, her tanesinde
Yılların yorgunluğu düşer yüreğine

Yalnızlığım mı
Adı sanı duyulmamış bir aşk işte
Duyma onu
Sakın dokunma geçmişine
Bilirim ki, her dokunuşta
Kabuk bağlamamış yaralardan
Kan sıçrar üzerine

Yalnızlığım mı
Boş ver
Öyle işte...
#haticenayır

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

ATV’nin sahibine 9,5 milyar liralık vergi istisnası
22 Ağustos’ta ATV, A Haber, Sabah’ın sahibi Kalyon İnşaat, Bursa Yenişehir Demiryolu Hattı yapım işini 9 milyar 449 milyon lira karşılığıyla aldı. Bugün yayımlanan Resmi Gazete’de bu bedelin vergiden istisna tutulduğu ortaya çıktı.

Yaklaşık 1,5 ay önce 22 Ağustos 2020’de “Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu Hattı” ihalesi yapıldı. İhale “açık” usulle yapılmadı, 21/B kapsamında 5 şirket davet edildi. Dev ihaleyi alması için çağrılan şirketler ise tanıdıktı; Kolin - Yapı Merkezi Ortaklığı, Limak İnşaat – Heitcap Ortaklığı, Özaltın İnşaat, IC İçtaş ve Kalyon İnşaat…

Davetliler içinde en makul teklif Kalyon İnşaat tarafından sunuldu ve böylece dev demiryolu ihalesinin yapım işi Kalyon İnşaat’a verildi. Bu kapsamda şirkete kamunun ödeyeceği toplam tutar, şirketin verdiği teklif olan 9 milyar 449 milyon TL oldu.

İhalenin açık değil de hükümetle izaha muhtaç ilişkileri ve kendi içlerinde de ortaklıkları bulunan 5 şirketin çağrılarak yapılması tartışma konusu. Zira ihalenin dayandığı Kamu İhale Kanunu’nun 21/B maddesine göre bu tip ihaleler “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması” durumunda yapılıyordu. Ortada bir doğal afet veya önceden öngörülemeyen bir durum yoktu ama son yıllarda alışılageldiği üzere ihale bu kapsamda yapıldı. Böylece “Açık ihale olsaydı söz konusu demiryolu ihalesi daha ucuza yapılabilir miydi” sorusu cevapsız kaldı; davet edilen şirketlerin zaten bir çok projede kendi aralarında ortaklıkları bulunuyordu. Başka şirketler ise ihaleye giremedi.

Bugün ise Resmi Gazete’de Ticaret Bakanlığı tarafından eylül ayına ilişkin vergi, resim, harç istisnası belgelerinin listesi yayımlandı. Böylece o aya ilişkin hangi şirketin ne büyüklükte gelirinin vergiden istisna tutulduğu ortaya çıktı. En büyük istisna açık ara farkla Kalyon İnşaat’a verildi. Öte yandan şirkete verilen istisna tutarının tam olarak “Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Demiryolu Hattı” yapım bedeli olan 9 milyar 449 milyon TL olması dikkat çekiyor. Böylece Kalyon İnşaat hem 21/B usulüyle kapalı bir ihaleye davet edilip milyarlık ihaleyi almış, hem de elde ettiği gelirden vergi ödeme yükümlülüğü kaldırıldığı anlaşılmış oldu.

Resmi Gazete’de sadece ATV ve Ahaber’in de sahibi olan Kalyon İnşaat’a tanınan vergi istisnası yer almıyor. Toplam 128 adet gelir kaleminin bulunduğu listede Ethem Sancak’ın BMC’si sadece eylül ayı içinde 98 milyon 750 bin liralık vergi istisnasına sahip oldu.

Nobel Komitesi, Dünya Gıda Programı'nı 2020 Nobel Barış Ödülüne layık gördü.
Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışan örgüt, "Açlıkla mücadelesi, mevcut durumu iyileştirmeye olan katkısı, çatışma bölgelerinde barışa olan katkısı ve savaş ve çatışmalarda açlığın bir silah olarak kullanılmasını engellemeye yönelik adımları" nedeniyle Nobel Barış Ödülü'nü aldı.

Korona haberlerine gelince:
Bakanlığa göre son 1 ayda İstanbul’da sadece 1 kişi koronavirüsten ölmüş:
Sağlık Bakanlığı’nın son bir aya ilişkin yayınladığı haftalık Covid-19 durum raporlarında, bu süre zarfında İstanbul’da sadece 1 kişinin koronavirüsten öldüğünün raporlandığı ortaya çıktı. Bakanlık, skandalın ortaya çıkması ardından raporları erişime kapattı.

Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Dünya Ruh Sağlığı Günü
Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından 1992 yılından itibaren 10 Ekim, “Dünya Ruh Sağlığı Günü” olarak belirlenmiştir. Ruh sağlığı ve ruh hastalıklarının toplumda farkındalığını ve anlaşılırlığını artırmak amacıyla 1992 yılından bu yana her yıl 10 Ekim'de kutlanmaktadır.
Sevgi, saygı, tutarlılık, güven, değer, kapsayıcılık duyguları, adil çalışma koşulları ile dolu, insan olmayı unutmadığımız, sağlıklı yaşam ortamlarında nice 10 Ekimler dileği ile tüm insanlığın “Dünya Ruh Sağlığı Günü”nü kutluyoruz.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

10 Ekim 415 - 404 yılında çıkan isyanda yakılan Ayasofya kilisesi, Bizans İmparatoru II. Theodosius tarafından yeniden yaptırılarak açıldı.
10 Ekim 680 - Kerbelâ Olayı: Muhammed'in torunu İmam Hüseyin, Kerbela'da başı kesilerek öldürüldü.
10 Ekim 1780 - Karayipler'deki kasırgada yaklaşık 20.000 kişi öldü.
10 Ekim 1847 - İstanbul'da güneş tutulması izlendi.
10 Ekim 1858 - Küba'da İspanya'ya karşı bağımsızlık hareketi başladı.
10 Ekim 1896 - The Times gazetesinin kitap eki The Times Literary Supplement'ın ilk sayısı çıktı.
10 Ekim 1903 - Emmeline Pankhurst, İngiltere'de kadınların kurtuluşu mücadelesini yürütmek üzere "Kadının Sosyal ve Politik Birliği"ni kurdu.
10 Ekim 1911 - Sun Yat-sen liderliğindeki devrimciler Çin'de Mançu Hanedanını devirdi.
10 Ekim 1930 - Türkiye, Barzani Aşireti'nin yaklaşık dört ay süren Oramar Ayaklanması'nı bastırdı.
10 Ekim 1933 - United Airlines havayolu şirketine ait bir uçağa sabotaj yapıldı. Düşürülen ilk sivil uçak oldu.
10 Ekim 1938 - Çekoslovakya hükûmeti Münih Antlaşması gereğince Südetler bölgesini Almanya'ya devretti.
10 Ekim 1944 - Nazi katliamı: 800 Çingene çocuk sistematik bir şekilde Auschwitz kampında öldürüldü.
10 Ekim 1945 - Kim İl-sung önderliğnide Kore İşçi Partisi kuruldu.
10 Ekim 1964 - 18. Yaz Olimpiyatları Tokyo'da başladı.
10 Ekim 1965 - Genel Seçim sonuçları: AP 240 milletvekili ile çoğunluğu elde etti. CHP 134, MP 31, YTP 19, TİP 15, CKMP 11 milletvekili çıkardı. TBMM tarihinde ilk kez bir sosyalist parti (TİP-Türkiye İşçi Partisi) 15 milletvekili ile grup kurmaya hak kazandı.
10 Ekim 1969 - Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF), Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu (Dev-Genç) adını aldı.
10 Ekim 1970 - İngiliz sömürgesi Fiji bağımsızlığını ilan etti.
10 Ekim 1975 - Bandırma'de Etibank Boraks ve Asit Fabrikaları'nda direniş başladı.
10 Ekim 1975 - Papua Yeni Gine, Birleşmiş Milletler'e üye oldu.
10 Ekim 1976 - Devlet Güvenlik Mahkemeleri kaldırıldı (1982-2004 arası tekrar kuruldu).
10 Ekim 1982 - Auschwitz toplama kampında tanımadığı bir siyasi tutuklu yerine ceza almaya gönüllü olarak hayatını yitiren rahip Maximilian Kolbe, aziz ilan edildi.
10 Ekim 1985 - Amerikan F-14 savaş uçakları, Achille Lauro yolcu gemisini kaçıran korsanları taşıyan bir Mısır uçağını Sicilya'daki bir NATO üssüne inmeye zorladı. Korsanlar tutuklandı.
10 Ekim 1986 - San Salvador'daki 7,5 şiddetinde depremde yaklaşık 1.500 kişi öldü.
10 Ekim 1991 - Klasik Türk müziği sanatçısı Alâeddin Yavaşça 'ya “Devlet Sanatçısı” unvanı verildi.
10 Ekim 1991 - Pink Floyd, The Wall albümleri ile yaptıkları katkı nedeniyle, İngiliz Millî Tuğla Dağıtıcıları Birliği tarafından şeref listesine alındı.
10 Ekim 1993 - Andreas Papandreou liderliğindeki PASOK, Yunanistan'daki seçimleri kazandı.
10 Ekim 1997 - Meksika'da 5 gün süren ve 200 kişinin ölmesine neden olan Pauline kasırgası dindi.
10 Ekim 2002 - Macar yazar Imre Kertész, Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazandı.
10 Ekim 2007 - İnternet üzerinden indirilebilen ilk albüm In Rainbows, Radiohead grubunun internet sitesinde piyasaya sürüldü.
10 Ekim 2009 - İsviçre'nin Zürih kentinde Türkiye ile Ermenistan arasında Akyaka Sınır Kapısı'nın açılması için protokol imzalandı.
10 Ekim 2010 - Hollanda Krallığı'na bağlı özerk Hollanda Antilleri dağıldı ve Hollanda Krallığı'na bağlı 3 yeni özerk ülke oluştu.
10 Ekim 2015 - Ankara'da düzenlenen "emek, barış, demokrasi" mitinginde 2 ayrı patlama meydana geldi. Patlamalarda, ilk belirlemelere göre, 100 kişi hayatını yitirdi; 48'i ağır 246 kişi yaralandı. Türkiye'de 3 günlük yas ilan edildi. Patlama, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük terör saldırısı olarak kayıtlara geçti.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

10 Ekim 1470 - Yavuz Sultan Selim, Osmanlı'nın 9. Padişahı (ö. 1520)
10 Ekim 1684 - Antoine Watteau, Fransız ressam (ö. 1721)
10 Ekim 1731 - Henry Cavendish, İngiliz fizikçi ve kimyacı (ö. 1810)
10 Ekim 1813 - Giuseppe Verdi, İtalyan besteci (ö. 1901)
10 Ekim 1825 - Paul Kruger, Transvaal Cumhuriyeti Devlet Başkanı ve Boer direniş lideri (ö. 1904)
10 Ekim 1830 - II. Isabel, İspanya Kraliçesi (ö. 1904)
10 Ekim 1857 - Yusuf İzzeddin Efendi, Asker ve Osmanlı Hanedanı mensubu şehzade (ö. 1916)
10 Ekim 1861 - Fridtjof Nansen, Norveçli gezgin, bilim adamı, diplomat ve Nobel Barış Ödülü sahibi (ö. 1930)
10 Ekim 1883 - Adolf Joffe, komünist devrimci, Bolşevik siyasetçi ve Karaylar diplomatı (ö. 1927)
10 Ekim 1895 - Wolfram von Richthofen , Nazi Almanyası'nın savaş pilotu ve Luftwaffe'nin feldmareşali ("Kızıl Baron"un kuzeni) (ö. 1945)
10 Ekim 1900 - Helen Hayes, Amerikalı aktris (ö. 1993)
10 Ekim 1901 - Alberto Giacometti, İsviçreli heykeltıraş ve ressam (ö. 1966)
10 Ekim 1913 - Claude Simon, Fransız yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (ö. 2005)
10 Ekim 1924 - Ed Wood, Amerikalı senarist, yönetmen, yapımcı ve oyuncu (ö. 1978)
10 Ekim 1924 - James Clavell, Amerikalı romancı, senarist ve film yönetmeni (ö. 1994)
10 Ekim 1928 - Leyla Gencer, Opera sanatçısı (ö. 2008)
10 Ekim 1929 - Ayten Alpman, Ses sanatçısı (ö. 2012)
10 Ekim 1930 - Yves Chauvin, Fransız kimyacı (ö. 2015)
10 Ekim 1930 - Harold Pinter, İngiliz oyun yazarı (ö. 2008)
10 Ekim 1932 - Tomris Oğuzalp, Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu ve seslendirme sanatçısı (ö. 2013)
10 Ekim 1944 - Tanju Korel, Sinema oyuncusu ve yönetmeni (ö. 2005)
10 Ekim 1946 - Taha Akyol, Gazeteci ve yazar.
10 Ekim 1953 - David Lee Roth, Amerikalı şarkıcı.
10 Ekim 1958 - Tanya Tucker, ABD'li şarkıcı.
10 Ekim 1963 - Hülya Avşar, Sinema oyuncusu ve şarkıcı.
10 Ekim 1965 - Chris Penn, Amerikalı aktör (ö. 2006)
10 Ekim 1966 - İbrahim Erkal, Ses sanatçısı, besteci, söz yazarı ve oyuncu (ö. 2017)
10 Ekim 1967 - Michael Giacchino, Amerikalı besteci.
10 Ekim 1967 - Gavin Newsom, ABD'li politikacı ve iş insanı.
10 Ekim 1968 - Feridun Düzağaç, Müzisyen ve ses sanatçısı.
10 Ekim 1971 - Elvir Bolić, Boşnak futbolcu.
10 Ekim 1985 - Marina and the Diamonds, Yunan asıllı Galli şarkıcı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

10 Ekim 19 - Germanicus (Julius Caesar Claudianus), Romalı general (d. MÖ 15)
10 Ekim 680 - Hüseyin, Muhammed Peygamber'in torunu (d. 626)
10 Ekim 1875 - Aleksey Konstantinoviç Tolstoy, Rus yazar (d. 1817)
10 Ekim 1937 - Ahmet Refik Altınay, Tarihçi (d. 1881)
10 Ekim 1963 - Édith Piaf, Fransız ses sanatçısı (d. 1915)
10 Ekim 1964 - Cemil Sait Barlas, Siyasetçi, gazeteci ve yazar (d. 1905)
10 Ekim 1970 - Édouard Daladier, Fransız siyasetçi (d. 1884)
10 Ekim 1974 - Lyudmila Pavliçenko, Sovyet keskin nişancı (d. 1916)
10 Ekim 1977 - İsmail Hakkı Uzunçarşılı, Tarihçi (d. 1888)
10 Ekim 1982 - Yıldırım Önal, Tiyatro ve sinema sanatçısı (d. 1931)
10 Ekim 1985 - Orson Welles, Amerikalı sinema oyuncusu ve film yönetmeni (d. 1915)
10 Ekim 1985 - Yul Brynner, Rus asıllı Amerikalı sinema oyuncusu (d. 1920)
10 Ekim 1987 - Behice Boran, Siyasetçi (d. 1910)
10 Ekim 1989 - Ercüment Karacan, Gazeteci ve Milliyet gazetesi eski sahibi (d. 1921)
10 Ekim 1995 - Kadir Savun, Sinema oyuncusu (d. 1926)
10 Ekim 1997 - Niyazi Lodos, Akademisyen ve entomolog (d. 1921)
10 Ekim 2000 - Sirimavo Bandaranaike, Sri Lankalı politikacı ve dünyanın ilk kadın başbakanı (d. 1916)
10 Ekim 2004 - Müşerref Hekimoğlu, Gazeteci ve yazar.
10 Ekim 2004 - Christopher Reeve, Amerikalı sinema oyuncusu (Süpermen) (d. 1952)
10 Ekim 2005 - Attilâ İlhan, Şair, romancı, gazeteci, senarist ve eleştirmen (d. 1925)
10 Ekim 2005 - Milton Obote, Ugandalı siyasetçi (d. 1925)
10 Ekim 2008 - Nail Çakırhan, Gazeteci, şair ve mimar (d. 1910)
10 Ekim 2011 - Birsen Ayda, Sinema oyuncusu (d. 1946)
10 Ekim 2011 - Selma Soysal, Matematikçi ve akademisyen (d. 1924)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve olabildiğince keyifli bir hafta sonu diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Cumartesi.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?